Джеймс Мейс у скорботній пам'яті України (пам’яті Великого Українця, видатного вченого, політолога і журналіста — Джеймса Мейса (1952-2004) присвячується).
До Вашої уваги пропонується бібліографічний покажчик, присвячений пам’яті Великого Українця, видатного вченого, політолога і журналіста — Джеймса Мейса (1952-2004).
Головною темою його наукових досліджень, і всього життя, був Голодомор на Україні 1932-1933 років . Тому покажчик містить статті з періодичних видань на цю тему, публікації Джеймса Мейса, та матеріали про життя і творчість Джеймса Мейса. Сподіваємося,що підібрана нами інформація допоможе вам краще розібратися у такій суперечливій темі, як Голодомор в Україні.
Джеймс Мейс на робочому місті, у редакції газети «День»
Третього травня 2006 року виповнилося 2 роки від дня смерті видатного вченого, історика України, політолога, журналіста- професора Джеймса Мейса. Після розпаду СРСР випускник Гарварда Джеймс Мейс (1952-2004), який спеціалізувався на історії радянської України, зайнявся безпосередньо в Києві вивченням теми Голодомору. Саме ним на підставі великої кількості архівних документів і спогадів очевидців було доведено факт штучно організованого голоду 1932-1933 рр. Багато що з дослідженого ним побачило світ на сторінках газети «День». Радянська система впроваджувала свій диявольський метод знищення українського селянства з метою змусити прийняти колективізацію. Дослідження Мейса викликали широкий резонанс в світі і термін Голодомору на Україні став тотожним до поняття Голокост. Міжнародно-правову оцінку того, що сталося, тепер підтверджує увага з боку найбільш масового джерела інформації.
За своє коротке життя, 52 роки, він встиг зробити дуже багато. Був виконавчим директором Комісії уряду США з питань українського Голодомору. Це завдяки йому світ дізнався про цю жахливу трагедію! Мейс — автор і упорядник кількох книжок, зокрема, «Усної історії/Oral History» (три томи свідчень українців, які пережили голод), «Жнива скорботи» (у співавторстві з Робертом Конквестом), багатьох досліджень і статей, частина з яких була написана у «Дні». З 1998 по 2004 рік він працював у газеті «День».
Історична заслуга цього видатного вченого й громадянина полягає не тільки в тому, що Джеймс вперше у світі увів у науковий обіг величезний обсяг ретельно задокументованих наукових фактів, що стосуються Голодомору. Ще важливіше те, що Джеймс пропускав наш пекельний біль через своє вразливе серце, відчуваючи, що він особисто — і тільки він! — має зробити цю нелюдськи важку, непосильну роботу («Ваші мертві обрали мене», — ці слова Мейса, віриться, не будуть забуті нашими нащадками). Переконати Америку, а з нею і весь Захід, у тому, що трагедія 1932-1933 рр. була ні чим іншим, як навмисним геноцидом українського народу, виявилося нелегким завданням, що розтяглося на багато років. Наполегливість і впевненість історика принесли йому повагу одних і недоброзичливість інших, а рідна Америка стала непривітною до Джеймса. На початку 90-х він уперше приїхав до України — про таку поїздку він не міг і мріяти, коли робив перші кроки у вивченні історії цієї країни. Українські колеги зустріли Джеймса як героя. Він приїхав сюди ще раз, і результат поїздки виявився несподіваним: письменниця та журналістка Наталія Дзюбенко брала інтерв’ю в знаменитого американця, і запитань, очевидно, виявилося так багато, що для відповідей знадобилося все життя… Вони одружилися, і Джеймс залишився в Україні назавжди. «Назавжди» виявилося дуже коротким, але ці роки вмістили і викладацьку, і наукову роботу, і безліч публікацій, і роботу в англомовному дайджесті газети «День».
26 листопада 2005 року в Україні вперше на державному рівні відзначали День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій. (Цього року була політична воля, щоб ця дата стала загальнонаціональною.) 33 тисячі свічок цього дня запалили в Києві на Софійській і Михайлівській площах . А скільки свічок пам’яті цього дня запалили по Україні — не знає ніхто. Нагадаємо, що в листопаді 2003 року, напередодні 70-х роковини Голодомору, вшанувати пам’ять жертв с трашної трагедії запалюванням свічок на сторінках «Дня» запропонував саме Джеймс Мейс. Цього дня (26 листопада 2005 року) і його пам’ять ушанували нарівні з пам’яттю про тих, кому він присвятив своє життя.
Так, Президент України Віктор Ющенко підписав указ про державнi нагороди українським і зарубіжним ученим за вагомий особистий внесок в дослідження голодоморів в Україні, залучення уваги міжнародної громадськості до визнання Голодомору 1932-1933 років актом геноциду українського народу, активну громадську діяльність із надання почестей пам’яті жертв трагедії. Зокрема, за видатні особисті заслуги перед українським народом у розкритті світовій спільноті історичної правди про Голодомор в Україні 1932-1933 років орденом Ярослава Мудрого 2-го ступеня посмертно нагороджено історика-дослідника, громадянина США Джеймса Мейса.
А 21 травня 2006 року, в День Пам’яті жертв комуністичних репресій і голодоморів, Президент України Віктор Ющенко офіційно заявив про створення Інституту національної пам’яті — як центрального органу виконавчої влади. Ідею створення Інституту ще дванадцять років тому подав Джеймс Мейс. «…Мною керує велика тривога за майбутнє України, за долю її незалежності й державності. Але найголовніше сьогодні питання — як захистити націю і суспільство від політичної, економічної, ідеологічної та психологічної атаки. Як захистити Україну. Як її зберегти. Одним із важливих (а я особливо вважаю, що, можливо, найважливішим) пунктом самооборони суспільства може й повинен стати народний Інститут дослідження геноциду України». Джеймс Мейс мав право так твердити. «Цей американець, який не мав жодної краплини слов’янської крові в жилах, був більшим українцем, ніж багато з тих, хто народився та виріс тут». -ця фраза найчастіше звучить у промовах пам’яті Джеймса Мейса.
Найбільша нагорода для Джеймса, щоб українці знали свою історію. Жива пам’ять — набагато міцніше коріння для такої трагедії, і для того безсмертя, яке заслужив від українців Джеймс Мейс.
Бібліографічний список статей з періодичних видань
Артюх, Л. Дослідження голоду як культурного феномену / Л. Артюх// Народна творчість та етнографія. — 2004.- № 3. — С. 83-86. — Дослідження голоду, постування, голодоморів, система харчування
Біленко, В. Непрощенний злочин: Завтра — День пам’яті жертв Голодомору і політичних репересій / В. Біленко// Сільські вісті. — 2005.- 25 лист.(№ 138). — С.1.Такої страшної трагедії, яку пережив український народ у 30-х роках ХХ століття, не зазнав, мабуть, жоден народ в історії людства. Тож має бути створений Національний музей-меморіал Голодомору 32-33. Як пам’ятник і пам’ять убієнним голодом. Як обвинувачувальний вирок злочинному режиму. Як засторогу для сучасників і нащадків: злочини проти власного народу, яку мотивацію для них не вигадували б, непрощенні і не мають строку давності
Білецький, М. Світ повинен це пам’ятати: Про юридичну кваліфікацію Голодомору / М. Білецький// День. — 2005.- 19 лист. (№ 214). — С.7.Жахлива сторінка нашої історії — Голодомор і наслідки цієї трагедії для нації
Василевская, О. Почему ПАСЕ не признает Голодомор геноцидом / О. Василевская // День. — 2006.- 2 февр. (№ 14). — С. 1. — Комментарий С. Кульчицкий. ПАРЭ прийняла резолюцію де засуджено порушення прав людини при тоталітарно-комуністичних режимах, але не визнала Голодомор 1932-1933 років Геноцидом
Веселова, О. Мiжнародна науково-теоретична конференцiя «Голод-геноцид 1933 р. в Українi: iсторико-полiтологiчний аналiз соцiально-демографiчних та морально-психологiчних наслiдкiв» / О. М. Веселова// Укр. iст. журн. — 2000.-N1. — С.151-153. — Конференцiя вiдбулася 28 листопада 1998 р. у Києвi. Брали участь бiльше 50 науковцiв з ряду науково-дослiдних закладiв, вузiв, установ культури, державних i громадських органiзацiй столицi й регiонiв України, дослiдники з Росiї, Францiї, США.
«Вибухове минуле»: Енн Епплбом: Від наших зусиль залежить те, якою побачить Україну та її історію Захід / Розмовляли Л.Івшина, С. Солодкий, К. Гудзик та інш.// День. — 2006.- 7 квіт. (№ 58). — С. 4.Розмова з Енн Епплбом, відомою громадською діячкою, публіцистом, яка представляла днями в Києві свою книгу «Історія ГУЛАГу»
Вознюк, П. Повернення правди про «Великий Голод» в Україні: як попередження і пересторога для світової спільноти / П. Вознюк// Дзеркало тижня. — 2005.- 17-23 верес.(№ 36). — С.19.Презентація книги «Смерть землі. Великий голод вУкраїні 1932-1933 років» (вийшла італійською мовою)
Вшануймо безневинно убієнних! // Голос України. — 2005.- 26 лист. (№ 225). — С.1,6.Сьогодні наша країна вперше широко і на державному рівні вшановує пам’ять тих, хто загинув під час голодоморів, штучно створених більшовицьким режимом минулого століття у хліборобській Україні, та внаслідок політичних репресій
Готова ли школа рассказать детям о Голодоморе, если министерство рассылает лишь директивные письма?… / Подготовила В. Герасимчук// День. — 2006.- 1 февр. (№ 13). — С. 1, 2. Розпорядження Президента України «Про вшанування пам’яті Джеймса Мейса» вже отримують директори шкіл. А чи готові вчителі викласти тему Голодомору, чи є в школах досить потрібної літератури?
«Если бы Джеймса Мейса не было, мир бы смотрел на нас иначе…»: Читательская конференция «Дня» в Луцке / Подготовили Н. Тысячная, Н. Малимон// День. — 2006.- 16 февр.(№ 24). — С. 18-19.До ювілею Джеймса Мейса, якому б виповнилося 54 рр.
Жулинський, М. Голодомор 1932-1933 років: вимогливий погляд історії / М. Жулинський// Голос України. — 2005.- 2 груд.(№ 229). — С.10-11.Цього року 26 листопада за підтримки партії Народний союз «Наша Україна» акцією «Запали свічку» Україна вшанувала пам’ять жертв голодомору 1932-1933 років. Ваговий внесок у вшанування пам’яті жертв голодомору 1932-1933 рр. зробив організований Віктором Ющенком благодійний фонд «Україна-3000». У 2003 році фонд започаткував спеціальну програму «Уроки історії: голодомор 1932 — 1933рр.»
Зберегти святу пам’ять про жертви Голодомору: У суботу Президент України Віктор Ющенко взяв участь у скорботній ході, присвяченій вшануванню пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій// Урядовий кур’єр. — 2005.- 29 лист.(№ 227). — С.1,2.
Зінченко, Н. Зруйноване гніздо: Хроніка часів розкуркулювання а голодомору у записниках, які мовчали півсторіччя /Н.Зінченко// Хрещатик. — 2002.- 6 серп. (№ 114).
Зінченко, Н. Тридцять третій.: Режисер фільму Микола Лактіонов-Стезенко зібрав у книжці «Смак трави» свідчення очевидців про геноцидний голодомор в Україні / Н. Зінченко// Хрещатик. — 2004.- 24 берез. (№ 42). — С.6-7.
Катарсіс свідомості: Завтра — День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій в Україні: запали свічку! / Підготували І.Сюндюков, А. Бондарчук// День. — 2005.- 25 листоп.(№ 218). — С.1, 3, 20, 21. — Продовження теми на 3-й, 20-й, 21-й стор.Ушанування мільонів безвинно загиблих у 1932-1933 роках газета «День» розпочала задовго до скорботного дня. Зокрема редакція представила книжку «День і вічність Джеймса Мейса», видану на кошти коллективу
Кацун, Ю. Спроба дати відповідь// День. — 2005.- 2 груд.(№ 223). — С. 17.26 листопада Україні вперше на державному рівні відзначали День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій
Корнийчук, О. Лучше поздно…: ПАСЕ осудила преступления коммунистических режимов / О. Корнийчук// День. — 2006.- 27 янв. (№ 10). — С. 3.ПАРЭ прийняла резолюцію де засуджено порушення прав людини при тоталітарно-комуністичних режимах
Куліченко, Г. «Проти згубної ентропії»: Історія життя свідка Голодомору / Г. Куліченко// День. — 2005.- 26 листоп.(№ 219). — С.1, 6.Спогади Костянтина Уляновича Шугаялія (1910 р.н.), живого свідка Голодомору
Кульчинський, С. Причини голоду 1933 року в Україні / С. Кульчинський// Зарубіжна література. — 2003.-лист.(№ 43). — С.7-12. — Національний вимір проблеми. Голодомор як геноцид.
Кульчицький, С. Причини голоду 1933 року в Україні: По сторінках однієї призабутої книги / С. Кульчицький. — Стаття присвячена аналізу книги «Голод 1932-1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів».
Кульчицький, С. Чому Сталін нас нищив?: Ця стаття може мати іншу назву, яка лежить у науковій і політико-правовій площині: «Голодомор 1932 — 1933 рр. в Україні як геноцид». Завданням істориків має бути доведення наукового, а юристів і державних службовців — правового і політичного висновків про те, що Голодомор являв собою геноцид / С. Кульчицький// День. — 2005.- 27жовт.(№ 197). — С. 6. — Початок див. «День» від 19 жовтня Продовження див. «День» від 3, 10, 17 листопада. Закінчення «День» від 24 листопада 2005 р.
Литвин, В. Звернення Голови Верховної Ради України з нагоди Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій / В. Литвин// Голос України. — 2005.- 26 лист. (№ 225). — С.1, 6.
Любащук, Н. «Навчився ходити-починай робити» /Н.Любащук// Столиця. — 2005.- 4-10фев.(№ 5). — С.7.Спомини Варвари Тимофіївни про роки життя під час 1933 (голодомору) та воєнних 1941-1945 років життя
Марків, Н. Калиновий гай: Його в День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій на пагорбах Парку Слави висадять представники всіх областей України / Н. Марків// Хрещатик. — 2005 — 22лист. (№ 173). — С. 11.26 листопада, у День пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій, на дніпровських схилах в Києві з’явиться калинова алея
Матяш, В. Свіи має знати правду про український геноцид / В. Матяш // Столиця. — 2003.-5-11верес.(№ 36). — С,21. — Презентація книжки професора Володимира Сергійчука «Як нас морили голодом».Автор простежив генезу укр. народу в 20 ст. через штучні голодомори.
Махун, С. Енн Епплбом: «Головне місце в моїй книзі про ГУЛАГ посідають не емоції та політика, а те, що пережили жертви» / С. Махун// Дзеркало тижня. — 2006.- 8-14 квіт. (№ 13). — С. 21.Размова з Енн Епплбом про її книгу «Історія ГУЛАГу»
Махун, С. Інституалізована пам’ять: Українці не можуть вважати себе европейською нацією, не розібравшись зі своєю історією. 11 липня 2005 року президент України Віктор ющенко підписав указ «Про додаткові заходи щодо увічнення пам’яті жертв політичних репресій та голодоморів в Україні». Кабінету міністрів доручено вирішити до Дня пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій (нинішнього року — 26 листопада) питання утворення Українського інституту національної пам’яті (УІНП) / С. Махун// Дзеркало тижня. — 2005.- 27серп.-2верес.(№ 32). — С.1,20.
Мейс, Джеймс Геноцид в Україні — «доведено» / Мейс Дж.професор// День. — 2003.-22лист.(№ 212). — С.4-5. — Доповіді ООН,міжнародна слідча комісія,висновки Конгресу США
Мейс, Джеймс Урок геноциду.: Чи був Голодомор геноцидом? Хто винен у тому, що сталося з українцями? Як нам подолати нам наслідки цієї трагедії, які, як і раніше, даються взнаки? На ці запитання спробував відповісти професор Мейс у своїй новій статті, яку ми пропонуємо вашій увазі сьогодні. / Мейс Джеймс// День. — 2003.- 25 верес. (№ 170). — С. 4.
Музиченко, Я. Біль від Голоду: Його вгамують спілкування з людьми, що пережили 1933 рік, і всебічне наукове дослідження / Я. Музиченко// Україна молода. — 2005.- 29 лист. (№ 223). — С.7.Україна вшановувала пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років
Музиченко, Я. Голод на пам’ять: 68-ма рiчниця голодомору навряд чи залишиться в пам«ятi наших спiввiтчизникiв /Я.Музиченко// Україна молода. — 2001.-28 лист. (№ 220). — С.7. — Про день вшанування жертв голодомору.
Невідомі сторінки про геноцид // Урядовий кур’єр. — 2005.- 26 лист. (№ 226). — С.8.Про трагічні події 30-х років минулого століття нагадала спеціальна тематична виставка, яку підготували працівники Державного архіву Львівської області. Вони розшукали тогочасні видання західноукураїнської періодики з аналітичними і фактологічними матеріалами, нередагованими листами та оповідями про голод
Пам’ятник жертвам Голодомору у Вашингтоні: Палата представників Конгресу США прийняла резолюцію, яка дозволяє українській владі, відкрити у Вашингтоні пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років / За повідомленням «Українських новин»// День. — 2005.- 19 листоп.(№ 214). — С.1.Україна до 2007 року збирається підготувати документ щодо визнання Голодомору в Україні 1932-1933 років актом геноциду, який би прийняла ООН
Пахльовська, О. Гея: смерть і воскресіння: В Італії в римському видавництві Viella вийшла друком книжка «Смерть землі. Великий Голод в Україні 1932-33 рр.» / О. Пахльовська// Україна молода. — 2005.- 26 лист. (№ 222). — С.6-7.Роздуми одного з учасників та організаторів конгресу Оксани Пахльовської, які лягли в основу її виступу на презентації цієї книжки в Італії
Плачинда, С. Квітень 33-го: Масляниківка — Кремль… = Пам’ять: Кажуть, що маю поганий характер: непоступливий, прямолінійний, невитриманий, запальний тощо. Але саме така вдача (чи не генетичний спадок предків?) врятувала мене від мученицької смерті у квітні 1933-го / С. Плачинда. — Голод на Україні.
«Прикро, що про цей геноцид не може говорити український парламент»: Віктор Ющенко підтримує ідею вшанування Джеймса Мейса / Інф. «УМ»// Україна молода. — 2005.- 16 листоп.(№ 214). — С.7.Як повидомив Віктор Ющенко журналістам «УМ», підтримує ініциативу нашої газети з відзначення одного з найвизначніших дослідників теми Великого Голоду — Джеймса Мейса — і чекає лише на подання формальних документів із цього приводу
Постгеноцидное общество и «черный хлеб информации» / Подготовили кор. «Дня»// День.-2006.-24февр.(№ 30).-С.20.Фрагменти виступів на круглому столі, що відбувся у Києво Могилянській Академіі на чесь 54 річниці від дня народження Джеймса Мейса
Реквієм по невинних душах…: Уперше на державному рівні в Україні поминали загиблих від голоду в 1922-1923, 1932-1933, 1946-1947 роках / Інф. «Хрещатика»// Хрещатик. — 2005.- 29 лист. (№ 177). — С.1,4.Рано вранці в суботу біля каплиці Святого Андрія Первозванного на схилах Дніпра народився калиновий гай. Згодом поряд облаштують Меморіальний комплекс пам’яті Голодомору 1932-33 років
Розгойдані дзвони пам’яті // Урядовий кур’єр. — 2005.- 26 лист. (№ 226). — С.1, 2.Президент України Віктор Ющенко в Українському домі відкрив художньо-публіцистичну виставку «Розгойдані дзвони пам’яті», присвячену жертвам голодоморів і політичних репресій в Україні
Скоробагатько, С. Не згасни, свічко Пам’яті!: Україна відзначила День пам’яті жертв Голодоморів і політичних репресій / С. Скоробагатько// Сільські вісті. — 2004. — 29 лист.(№ 139). — С. 1-2.Ми — відзначили. Уперше, либонь, так широко і на такому високому державному рівні. Гідно вшанували. і водночас недостатньо. Наближається віколомна й невимовно сумна Дата — 75-річчя Голодомору 1932-1933 років. Невигойна рана в історії України. Страшний злочин комуністичного режиму
Солодкий, С. Коли книга — явище: Енн Епплбом: «На Заході розвіялась сентиментальність щодо СРСР» / С. Солодкий// День. — 2006.- 6 квіт. (№ 57). — С. 2.Енн Епплбом представляла днями в Києві свою книгу «Історія ГУЛАГу»
Спроба дати відповідь // День. — 2005.- 2 груд.(№ 223). — С. 17. 26 листопада Україні вперше на державному рівні відзначали День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій
Сюндюков, І. «Закатовані стоять за спиною»: Учора завершилась Міжнародна конференція, присвячена наслідкам тоталитаризму / І. Сюндюков// День. — 2005.- 7 верес.(№ 161). — С.1,4.Дві непересічні події, які щойно синхронно відбулися в Києві, й про які розповідає сьогодні «День» (презентація книги італійських вчених «Смерть землі. Голодомор в Україні 1932-1933рр.» та Міжнародна конференція «Совєтський тоталітаризм в Україні: історія та спадщина») об’єднує одне: це — лікування свідомості нації через Пам’ять
Трофімова, Н. Повернення людяності: Україна вперше на державному рівні відзначала День пам’яті жертв Голодомору / Н. Трофімова// День. — 2005.- 29 листоп.(№ 220). — С.1, 2.33 тисячі свічок запалили в суботу в Києві на Софійській і Михайлівскій площах, в День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій
Тысячная, Н. ВВС поддерживает украинскую книгу: «День і вічність Джеймса Мейса» среди претендентов на звание лучшего издания года / Н. Тысячная// День. — 2006.- 27 янв. (№ 10). — С. 2.
Цього не забути…: «Моя бабуся й досі боїться говорити про Голодомор» / Підготувала І.Рожок// День. — 2005.- 26 листоп.(№ 219). — С.1, 6.29 листопада 2003 року в Україні вперше запалювали свічки на знак скорботи за жертвами Голодомору. Одним із ініціаторів цієї акції був Джеймс Мейс
Ціна життя: Сьогоднішній День пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні вперше відзначатимуть на державному рівні. Долучися: помовч о 16.00 і запали увечері на підвіконні скрботну свічу// Україна молода. — 2005.- 26 лист. (№ 222). — С.1, 2.
Чаленко Ф. «Менi тринадцятий минало»… / Ф. Чаленко// Голос України. — 2001.- 24 листоп. (№ 222). — С.7. — Часи голодомору на Українi 1933 р.
Шаповал, О. Рани, які не лікують часом… / О. Шаповал// День. — 2006.- 17 бер.(№ 43). — С. 8.Про Голодомор 1930-х років в українському селі
Шаповал, Ю. Дмитро Соловей та головна тема його життя : Відомий дослідник голоду початку 1930-х років в Україні, американський професор Джеймс Мейс (який, на жаль, уже пішов із життя), оцінюючи внесок тих, хто сприяв відродженню правди, про цю трагедію, написа: «…Якщо є історик, який заслуговує на пам’ятник, то це Дмитро Соловей» / Ю. Шаповал// Дзеркало тижня. — 2005.- 13-19серп.(№ 31). — С.21.
Юрчишин, М. Курган Скорботи: П’ятнадцять років тому тут було освячено місце для встановлення пам’ятника жертвам Голодомору-33 / М. Юрчишин// Сільські вісті. — 2005.- 15 верес. (№ 107). -С.1. Щонайменше сім мільйонів упало, полягло предковічних твоїх хліборобів, Україно, приречене на муки й смерть голодом, спланованим у Кремлі сталінським режимом
Ющенко, В. «Зробити все, аби світ визнав Голодомор геноцидом…»: У День національної скорботи Президент України Віктор Ющенко виступив з радіозверненням / В. Ющенко // Хрещатик. — 2005. -29лист.(№ 177).-С.5.Текст радіо звернення
http://www.day.kiev.ua/ — Інтернет адреса газети «День»