Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Дніпрова Чайка. Вільна птиця»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний тематичний дайджест

до 160-річчя від дня народження Дніпрової Чайки

(справж. – Людмили Олексіївни Василевської-Березіної), української письменниці

Вступ

Чайка на ім’я Людмила Василевська усе поклала на олтар красного письменства: жіноче щастя, велику родину, власне здоров’я, особистий добробут, а собі залишила самі сподівання на краще. Заподіяти нічого власній самовідданості вона не змогла, бо творчість для Дніпрової Чайки завжди уявлялася яскравим сяючим святом, як сама письменниця визначила, «весіллям».

Упродовж усього життя не етнографічним обрядом залишалася для неї творчість. Навіть народивши трьох дітей, Людмила Василевська не втримала чоловіка. Колись незламний революціонер, затятий українофіл Феофан Василевський через десять років подружнього життя взявся відкрито дорікати дружині, а незрідка й сімейні сварки влаштовував, образливо дошкуляючи Людмилі Олексіївні, мовляв, вона, як ото зозуля, – “більше фольклором, як господарством турбується”. Пара розлучилася, він дістав спокій, а вона, таки потрапивши до списку неблагонадійних, опинилася в Херсонській каторжній в’язниці Головного тюремного управління.

Дніпрова Чайка (справжнє прізвище Людмила Олексіївна Березіна) народилася в селі Карлівка, тепер Зелений Яр на Миколаївщині, у сім'ї священика, де глибоко шанували народну творчість. У 8 років її віддали до монастирської школи в Одесі. Але дівчинка вблагала батьків забрати її звідти. У 1879 році вона закінчила Одеську приватну жіночу гімназію. Потім вчителювала, посилено вивчала українську мову, літературу, зокрема творчість Т. Шевченка.

В умовах, коли самодержавство забороняло викладання рідної мови у школах і вищих учбових закладах, не дозволяло друкувати українські книжки, Дніпрова Чайка стала на захист знедоленого народу, української культури і мови. У 1881 р. стала делегаткою вчительського з’їзду в Херсоні, на якому активно підтримала підсумкову ухвалу про “викладання в школі на рідній мові народу”. Вона написала чимало віршів, оповідань, лібрето дитячих опер. У 1885 році побачили світ її перші вірші „Вісточка” та „Пісня”, надруковані під псевдонімом Дніпрова Чайка. У тому ж році Людмила Березіна переїхала в Херсон до свого чоловіка Феофана Олександровича Василевського, відомого в літературному світі під псевдонімом Софрон Круть, який працює статистиком у губернській земській управі та потрапляє у коло друзів та однодумців. Разом з чоловіком вона займається поширенням творів передових письменників, гнівних віршів Т.Г.Шевченка.

24-річна письменниця бере активну участь у роботі місцевого просвітницького гуртка, організованого земським статистиком О.О.Русовим, який займався етнографією та фольклористикою. У гостинному будинку О.О.Русова, де збиралася передова інтелігенція Херсона, Людмила Олексіївна зустрілася з корифеями української сцени М.Садовським, П.Саксаганським, М.Заньковецькою, І.Карпенком-Карим. Дніпрова Чайка пропагує твори Т. Шевченка, передових російських письменників, за що зазнає переслідування з боку влади. За цих обставин переїздить в с.Королівки на Київщині, продовжує багато і плідно працювати: писати вірші, оповідання, збирати фольклор. У цей період вона знайомиться з М. Лисенком, М. Старицьким, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою.

Наприкінці 1895 року родина Василевських повертається до Херсона. Тут Дніпрова Чайка знову бере активну участь у громадській діяльності. Її дім стає місцем зустрічі місцевих політичних діячів та митців. У 1905 році її заарештовують. Останні роки тяжко хвора письменниця жила в родині старшої дочки Оксани, яка працювала лікарем на Київщині. Померла Дніпрова Чайка 13 березня 1927 р. в с. Германівці на Київщині, похована у Києві на Байковому кладовищі.

Дніпрова Чайка посіла помітне місце в дитячій літературі, тематично і жанрово розширивши її. Перше прижиттєве зібрання її творів у двох томах побачило світ у 1919-1920 рр. Серед набутків письменниці виділяються оповідання „Краплі-мандрівниці”, „Буряк”, вірші „Осінь”, „Зима”, „Весна”, „Казка про Сонце та його сина”. За мотивами фольклору вона створила лібрето опер „Коза-дереза”, „Пан Коцький”, „Зима й Весна, або Снігова скеля”, „Проводи Сніговика-Снігуровича”. Належала до літературної організації “Плуг”. Талант письменниці високо оцінили І. Франко та М. Коцюбинський, Олена Пчілка, Леся Українка, Агатангел Кримський, Борис Грінченко, Любов Яновська та інші провідні діячі доби національного відродження. Утім, знаковою була зустріч із “батьком української музики” Миколою Віталійовичем Лисенком (1842-1912). Довгі роки той тандем єднали творчі зв’язки.

Літературна спадщина Дніпрової Чайки невелика за обсягом, але вагома своїм реалістичним змістом, демократичними ідеями. Краща її частина по праву входить у духовну скарбницю українського народу.

Детальніше: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2561674-dniprova-cajka-vilna-ptica.html

Твори Дніпрової Чайки.

Література про її життя і творчість

Люда Березіна

Вшанування пам’яті

Національний банк України випустив пам'ятну монету України – «Чайка Дніпрова», присвячену 150-річчю від дня народження української письменниці - Дніпрової Чайки (Людмили Олексіївни Василевської).

Дата введення в обіг: 25 жовтня 2011

Серія: Видатні особистості України

Метал: срібло

На аверсі монети розміщено: угорі малий Державний Герб України та напис півколом НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ, стилізовану композицію, що символізує творчість Дніпрової Чайки, - дівчина біля моря, унизу - номінал та рік карбування монети П`ЯТЬ ГРИВЕНЬ/2011

На реверсі монети на дзеркальному тлі зображено портрет письменниці та розміщено написи: ЛЮДМИЛА ВАСИЛЕВСЬКА (ліворуч півколом), під портретом - ДНІПРОВА/ЧАЙКА та роки життя 1861/1927, праворуч на матовому тлі - рядки поезії Дніпрової Чайки `Зірка` - `…Тої зірки,/того світу/Повік не забуду!`, під якими - стилізована чайка.

Художник: Таран Володимир, Харук Олександр, Харук Сергій.

Скульптор: Дем’яненко Анатолій, Іваненко Святослав.

На честь української письменниці Людмили Василевської у Львові названа  вулиця  Дніпрова Чайка, у м. Первомайську Миколаївської області - провулок.

У 2013 році Херсонській обласній дитячій бібліотеці присвоєно ім'я української дитячої письменниці Дніпрової Чайки.

Бібліографія статей

(подано в алфавіті статей)

Голобородько, Олександр. Софрон Круть та Дніпрова Чайка [Електронний ресурс] = https://incognita.day.kyiv.ua/sofron-krut-ta-dniprova-chajka.html / Голобородько, Олександр // День. - 2013. - 4 квіт. Дуже цікавим видається період формування в Україні так званих громад – організацій української демократичної інтелігенції, що діяли в другій половині XIX-го та на початку XX століть. Це були своєрідні духовні оази, що в умовах утисків царським урядом національної культури поширювали серед народу освіту і книги, збирали і видавали пам’ятки фольклору, укладали літературні альманахи, організовували наукові експедиції, проводили археологічно-етнографічні з’їзди тощо. Серед них і подружжя Василевських – Феофан (Теофан) Олександрович, український громадський діяч, письменник, публіцист, автор праць з історії південних слов’ян, відомий під псевдонімом Софрон Круть, та Людмила Олексіївна (дівоче прізвище Березіна), знана в українській літературі як Дніпрова Чайка

Голобородько Я. Твори і герої Дніпрової Чайки / Я. Голобородько // Дивослово. - 2004. - №11. - С. 72-76. Життя і творчість Дніпрової Чайки (Людмили Олексіївни Василевської)

Рудяченко, Олександр. Дніпрова Чайка. Вільна птиця [Текст] = https://dt.ua/personalities/dniprova-chayka-vilna-pticya-305712_.html: Дніпрова Чайка померла 13 березня 1927 в с. Германівка Київської області / Рудяченко, Олександр // Дзеркало тижня. - 2019. - 16-22 бер. (№ 10). - С. 11. Чайка на ім'я Людмила Василевська усе поклала на вівтар красного письменства: жіноче щастя, велику родину, власне здоров'я, особистий добробут, а собі залишила самі сподівання. Наприкінці 1922-го — на початку 1923 р. прикута до ліжка Дніпрова Чайка знову жила в Києві у сім'ї старшої доньки Оксани, яка на Київщині працювала лікарем. Літераторка тяжко хворіла, але при цьому входила до спілки пролетарсько-колгоспних письменників "Плуг". Мала вона намір упорядкувати літературний доробок, навіть виникла домовленість із київськими видавництвами про друге повне зібрання творів. Аби виконати задумане, у 1925-1926 рр. Людмила Олексіївна навчилася писати лежачи

Україна. Національний банк України. Про введення в обіг пам'ятної монети "Чайка Дніпрова" [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v2_72500-11#Text: лист від 20.10.2011 № 67-112/72 // НБУ. - 2011. Національний банк України, продовжуючи серію "Видатні особистості України", уводить в обіг 25 жовтня 2011 року пам'ятну монету номіналом 5 гривень, присвячену 150-річчю від дня народження української письменниці - Дніпрової Чайки (Людмили Олексіївни Василевської)

Чухонцева, Наталія. Міфологеми „першостихій” у ліриці Дніпрової Чайки [Електронний ресурс] = file:///C:/Users/TIM/Desktop / Чухонцева, Наталія // Науковий вісник Ужгородського університету. - 2013. У статті досліджується специфіка художнього втілення міфологем води, вогню, землі, повітря у ліриці Дніпрової Чайки і доводиться, що вони відіграють важливу роль у творенні дисонансів ліричної свідомості, надають внутрішнього драматизму образові ліричної героїні. Суб’єктивні конотації відповідних концептів інтерпретуються як прояви модернізму

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

https://dt.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»

Дніпрова Чайка. Вільна птиця

Дніпрова Чайка. Повні тексти творів

З літературної спадщини Дніпрової Чайки

Ірина Фаріон про відому та невідому Дніпрову Чайку

Херсонський період в житті Дніпрової Чайки

Чайка Дніпрова 

 

Бібліограф-укладач Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ