Важка дорога до отчого дому: тяжка доля кримських татар
Бібліографічний список до 80-х роковин депортації кримськотатарського народу
Постанова ВР України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках»
(№3536-IX від 21.12.2023 р.)
Постановою ВР України від 12 листопада 2015 року депортацію кримськотатарського народу з Криму у 1944 році визнано геноцидом кримськотатарського народу.
8 травня 2024 року Верховна Рада України, у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року та вшануванням Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, схвалила Звернення, у якому закликала уряди та парламенти іноземних держав, міжнародні організації та парламентські асамблеї визнати депортацію з Криму кримських татар у 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу і долучитися 18 травня до вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
«18 травня 2024 року виповнюються 80-ті роковини насильницької депортації кримськотатарського народу з власної Батьківщини - Криму, здійсненої комуністичним режимом СРСР.
Якби ми мали можливість перенестися на 80 років назад до Криму, який щойно був звільнений від німецьких військ, то ми побачили б, що навколо всіх населених пунктів, де жили кримські татари, розмістилися військові частини Червоної армії. На запитання місцевих мешканців червоноармійці відповідали, що їм надали час для відпочинку, лікування та поповнення особового складу, після чого їх відправлять далі на фронт.
Багато мешкнців цих сіл і селищ, жаліючи солдат, несли їм продукти, молоко, прали їхню форму.
Вони навіть думки не могли припустити, що скоро ці солдати увірвуться в їхні будинки, аби викинути їх звідти разом з малими дітьми.
18 травня вранці до кожної оселі, де жили кримські татари, увірвалися озброєні радянські солдати, якими командували офіцери НКВС.
15 хвилин на збори... Перелякані, розгублені жінки і люди похилого віку ледве встигали одягнути дітей, що захлиналися від плачу, та узяти з собою Коран - священну книгу.
За наказом Сталіна, оформленим рішенням «державного комітету оборони», всіх кримських татар, весь народ, було силою зігнано до залізничних станцій, кинуто до вагонів для перевезення худоби, і відправлено у віддалені райони Центральної Азії, Уралу, Сибіру.
У місцях спецпоселень кримських татар використовували на важких виснажливих роботах, включаючи шахти, лісоповали, будівництво іригаційних каналів.
Встановлено, що лише у перші роки вигнання, внаслідок голоду, масових захворювань, знущань і каторжних робіт в місцях спецпоселень померло понад 46% кримських татар», – написав політик.
«Пам'ять про жертв геноциду кримськотатарського народу, скоєнню якого цього року виповнюється 80 років, буде вшановуватися в Україні та в багатьох інших країнах, де живуть кримські татари.
І лише на власній землі, в Криму, який вже 10 років захоплений російськими варварами, кримські татари не зможуть, згідно зі своїми звичаями та традиціями, вшанувати пам'ять про своїх близьких та рідних, які загинули внаслідок геноциду 1944 року», – зазначив Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Бібліографія статей
(подано в зворотній хронології, а в межах року – в алфавіті авторів)
2024
Україна. Верховна Рада. Про Звернення Верховної Ради України до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3686-20#Text: постанова ВР України від 8 травня 2024 року № 3686-IX / Законодавство України. - 2024. - 8 трав.
Алієв, Асіф. План заходів до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу [Електронний ресурс] = https://qirim.news/news/plan-zahodiv-do-dnya-pam-yati-zhertv-genoczidu-krimskotatarskogo-narodu / Алієв, Асіф // QIRIM.News. - 2024. - 15 трав. Як і у попередні роки, цьогоріч відбудеться низка заходів, приурочених до трагічного дня в історії кримськотатарського народу. З переліком цих заходів читачів познайомить інформаційне агентство QIRIM.News
80-ті роковини депортації кримських татар: у Меджлісі підготували тематичні плакати [Електронний ресурс] = https://qirim.news/news/80-ti-rokovini-deportacziyi-krimskih-tatar-u-medzhlisi-pidgotuvali-tematichni-plakati / QIRIMMedia. - 2024. - 13 трав. До роковин депортації кримськотатарського народу Меджліс закликав організаторів меморіальних заходів використовувати єдиний візуальний стиль, для чого пропонує зображення, виготовлені професійними графічними художниками
Захоплення Криму росіянами – це початок знищення України [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_zahoplennya-krimu-rosiyanami-ce-pochatok-znischennya-ukrayini/1180111: інтерв'ю з Рефатом Чубаровим, головою Меджлісу кримськотатарського народу / Спілкувався Дмитро Княжич // Країна. - 2024. - 5 трав. (№712). Виповнюються 80 років насильницької депортації кримських татар і 10 років окупації Криму. Як живуть кримські татари? Якою є політика окупаційної влади щодо цього корінного народу Криму? Чи можна провести паралелі з 1944 роком? Задум був один – викорінити кримських татар і навічно прикріпити Крим до Росії. Те, що не вдалося здійснити Сталіну, вирішив довершити Путін. Окупаційну політику протягом 10 років спрямовано на те, щоб витіснити кримських татар із півострова. Росіяни поки що не наважуються зробити, як Сталін, – кинути у вагони й вивезти всіх кримських татар, їх видавлюють через репресії. Крим сьогодні є територією страху
Руслан Стефанчук відкрив засідання Організаційного комітету з підготовки й проведення заходів у зв’язку з ушануванням Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/377973: 18 травня в Україні – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2024. - 1 трав. (№24). - С. 1. «Майже 80 років тому, 8 травня 1944 року, радянський тоталітарний уряд розпочав операцію з депортації кримських татар, унаслідок якої з Криму було виселено 180 014 осіб», — наголосив насамперед, відкриваючи захід, Голова Верховної Ради України. Депортація мала катастрофічні наслідки для всього кримськотатарського народу
2023
Медведь, Рудольф. Кримські татари: через депортацію, з окупації – до автономії [Електронний ресурс] = https://ua.krymr.com/a/krym-deportatsia-krymski-tatary-avtonomia-ukraina/32418740.html / Медведь, Рудольф // Крим.Реалії. - 2023. - 19 трав. 18 травня – жалобна дата в історії кримських татар та України. Депортація кримських татар – один із прикладів масових злочинів радянського режиму, скоєних ним під час Другої світової війни.
2022
Річниця депортації кримських татар [Електронний ресурс] = https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/krim-18-travnya-richnicya-deportaciji-krimskih-tatar-golovni-cifri-i-fakti-pro-genocid-50159855.html: страшні цифри і факти про геноцид 1944 року та сучасну депортацію українців у РФ / За матеріалами: УІНП // NV. - 2022. - 18 трав. 18 травня - День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. НВ згадує головні цифри і факти про цей геноцид, скоєний радянською владою, та порівнює їх із новими злочинами режиму Володимира Путіна в Україні
2021
Мокрушин, Сергій. «Страшне, жахливе, невиправне»: старі міфи та нові свідчення про депортацію кримських татар [Електронний ресурс] = https://ua.krymr.com/a/deportatsia-krymskykh-tatar-henotsyd-stari-mify-i-novi-svidchennia/31262472.html / Мокрушин, Сергій // Крим.Реалії. - 2021. - 19 трав. Щороку 18 травня в Україні та світі вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Проте історія депортації досі оточена радянськими міфами, які намагаються розвінчати незалежні дослідники. Кримськотатарська вчена-історик Гульнара Абдулаєва розповіла Крим.Реалії, що депортація 1944 року не була спонтанним рішенням радянської влади
2020
Депортація кримських татар = геноцид [Електронний ресурс] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/deportaciya-krimskih-tatar-genocid/ / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2020. - 15 трав. 18 травня 1944 року радянська влада провела масове примусове виселення з Криму представників корінного народу й нині окупованої Росією території України. В історії кожного народу є власні сторінки трагедії й боротьби. Мало відомо, що в Криму три корінні народи України: кримські татари, караїми і кримчаки. Щодень інформаційно наповнюється дедалі новими фактами з їхнього життя. Для кримських татар найтрагічніша подія, що не оминула жодної сім’ї, – депортація 18 травня 1944 року
Спільний біль. Спільна історія. Дискусія до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу [Електронний ресурс] = https://www.istpravda.com.ua/articles/5ed4ee4d4ab65/ / Запис розмови: Марія Бліндюк // Історична Правда. - 2020. - 1 черв. Щороку 18 травня в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу – згадуються події 1944 року, коли радянський тоталітарний режим насильницьки виселив людей із їхніх рідних земель. Цей день офіційно започаткований тільки 2015 року, а історія та традиції кримських татар досі залишаються загадкою для багатьох українців. Учасники Дискусійного ПЕН-клубу пояснюють, чому так сталося, та намагаються визначити майбутні кроки в роботі з цією проблематикою.
Україна вшановує жертв депортації кримськотатарського народу [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/196/146307 // Україна молода. - 2020. - 18 трав.
2018
Бекірова, Гульнара. Без права на Батьківщину: депортація та повернення кримських татар [Електронний ресурс] = https://www.radiosvoboda.org/a/29521696.html / Бекірова, Гульнара , Громенко, Сергій // Радіо Свобода. - 2018. - 2 жовт.
Громенко, Сергій. Депортація і повернення. Чому кримські татари є викликом для режиму? [Електронний ресурс] = https://www.radiosvoboda.org/a/29505090.html / Громенко, Сергій, Бекірова, Гульнара // Радіо Свобода. - 2018. - 23 вер. Головною причиною депортації кримських татар радянські пропагандисти та їхні сучасні послідовники називають нібито масове співробітництво цього народу з німецькими окупантами під час війни. Що ж насправді відбувалося на півострові з 1941 до 1944 року?
Ніколи не здаватися: чого вчить історія кримських татар [Електронний ресурс] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/nikoli-ne-zdavatisya-chogo-vchit-istoriya-krimskih/: роковини депортації нагадують: тоталітаризм треба викорінювати / Спілкувалася Зера Аширова // Урядовий кур`єр. - 2018. - 19 трав. 18 травня 1944 року – трагічний день в історії кримських татар. Пам'ять про нього завжди буде болючою, а душевні рани навряд чи загояться. Як стала можливою депортація корінного народу Криму, чому вона, через 74 роки, консолідує людей і наскільки вигнання кримських татар з рідної землі пов'язане із сьогоднішньою ситуацією на півострові, кореспонденту Укрінформу розповіла історик, кандидат політичних наук, член українського ПЕН-клубу Гульнара Бекірова
2016
Громенко, Сергій. Чорна легенда про «народ-зрадник» [Електронний ресурс] = https://ua.krymr.com/a/27999855.html / Громенко, Сергій // Крим.Реалії. - 2016. - 19 вер. Звинувачення кримських татар у всіх смертних гріхах - найважливіший елемент самовиправдання російської пропаганди за депортацію. Фраза: «Вони самі винні», - це універсальний інструмент боротьби за кримську історію. Існують два публіцистичні різновиди цього міфу - короткий і довгий. Короткий фокусує увагу на т. зв. «масовому співробітництві з гітлерівцями» в 1941-1944 рр., довгий - шукає коріння «зради» кримських татар у глибині століть
Лосєв, Ігор. Кримські переселенці та шлях додому [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/krymski-pereselentsi-ta-shliakh-dodomu/ / Лосєв, Ігор // Український тиждень. - 2016. - трав. (№17).
WEBліографія
https://ppu.gov.ua/materialy-do-dnia-pam-iati-zhertv-henotsydu-krymskotatarskoho-narodu/ – Інформаційна довідка 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, у рамках 80 роковин депортаці
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/respublika-krim/ – Республіка Крим
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/povernemosya-do-krimu-silynishimi/ – «Повернемося до Криму сильнішими»
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/deny-pamyati-zhertv-genotsidu-krimsykotatarsykogo-narodu-1944-tragichna-istoriya-deportatsii/ – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 1944. Трагічна історія депортації
https://ekmair.ukma.edu.ua/server/api/core/bitstreams/b670d47c-3044-4cd8-b9c4-4c103e59dacd/content – Депортація кримськихтатар та інших народів Криму
https://library.vn.ua/news-and-events/novini/deportacziya-krimskix-tatar – Депортація кримських татар – один з найбільших злочинів проти людяності
https://life.pravda.com.ua/projects/pro-krim/yak-rosiya-znishchuvala-krimskih-tatar-ta-jihnyu-identichnist-300568/ – Рашизм. Кримськотатарський вимір
Інтернет-ресурси
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»
https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»
https://gazeta.ua – часопис «Країна»
https://tyzhden.ua – часопис «Український тиждень»
Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.