Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Синьо-жовтий – прапор перемоги!

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до Дня затвердження Державного прапора України

28 cічня 1992 року Верховна Рада України під головуванням Івана Плюща ухвалила Постанову «Про Державний прапор України» та офіційно затвердила синьо-жовтий прапор України як символ нової незалежної держави. Рішення було ухвалене після гострих дискусій народних депутатів і під тиском громадськості, адже формування Україною дипломатичних відносин змушувало якнайшвидше ухвалити рішення про національні атрибути держави.

Уперше за новітніх часів масово Національний прапор стали підносити на заходах Народного Руху України.

24 серпня 1991 р. Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України. «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом OOH та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про Державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України…», — зачитав доленосний документ Голова Верховної Ради Леонід Кравчук.

Від самого ранку на площі перед парламентом майже 100 тисяч демонстрантів скандували: “Незалежність!”, “Прапор на Раду!”.

Близько 21.00 Акт про державну незалежність був проголосований – «за» 346 депутатів.

Народні депутати України на чолі з В’ячеславом Чорноволом внесли до сесійної зали Верховної Ради Національний прапор, який освятив отець Петро Бойко (УАПЦ). Цей прапор зберігається у музеї Верховної Ради як національна реліквія.

4 вересня Національний прапор був урочисто піднятий над куполом Верховної Ради.

А 18 вересня Президія Верховної Ради України своєю Постановою «Про прапор України» надала синьо-жовтому стягові статус офіційного прапора країни: «До прийняття Конституції України дозволити в протокольних заходах використовувати синьо-жовтий прапор». Під ним відтепер почали зустрічати іноземні делегації, стали присягати військовослужбовці, він замайорів над українськими посольствами – аж до 28 січня 1992 р., відколи прапор став Державним – невід’ємним атрибутом незалежної Держави Україна.

Історія українського прапора віддзеркалює всю історію Української державності з прадавніх часів і до сьогодні. Ритуальну символіку поєднання цих барв пов’язують ще з Великим переселенням народів, яке відбувалося 3000 років до н.е. Починаючи з часів хрещення Русі, ці кольори завжди були присутні на прапорах нашої держави різних століть. У тому варіанті, яким ми бачимо його нині, український прапор було піднято у Львові у червні 1848 року.

У СРСР це поєднання кольорів переслідувалося як небезпечний злочин. Під синьо-жовтим прапором відбулися три проголошення Української державності: 1917-го, 1941-го та 1990 року, три революції новітнього часу: «на граніті» та два Майдани, а сьогодні ведеться війна проти російського агресора на сході України і у Криму.

У 1918 році синьо-жовтий стяг мала і Українська Народна Республіка. Такий прапор використовувала Західноукраїнська Народна Республіка. У 1939 році Карпатська Україна проголосила незалежність та затвердила закон про прапор: «Барва державного прапора Карпатської України є синя і жовта, причому барва синя є горішня, а жовта долішня».

Під час захисту Донецького аеропорту воїни-«кіборги», попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий стяг увесь цей час майорів навіть над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг із Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.

Прапор як державна атрибутика є символом соборності й незалежності України.

Саме ці кольори зародились у надрах українського народу, і саме український прапор, який був довгий час національним символом, наразі майорить у кожному місті й селі України, у різних куточках земної кулі, на різних континентах.

ХРОНІКА

24.08.1991 р. –  національний прапор у залі Верховної Ради.

4.09.1991 р. –  він майорить над будівлею парламенту.

28.01.1992 р. –  синьо-жовтий стяг затверджено як Державний прапор нашої країни.

23.08.2004 р. –  підписано указ «Про День Державного прапора України».

Бібліографія статей

Звернення Руслана Стефанчука з нагоди 30-річчя із дня затвердження Верховною Радою України Державного Прапора України [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/355636 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022.- 29 січ. (№17). - С. 1. 30 років тому Верховна Рада України затвердила синьо-жовтий національний стяг державним прапором України. Синьо-жовтий — прапор перемоги. Він є лакмусовим папірцем на відданість Україні. Національний стяг гуртує націю, об’єднує нас у боротьбі за успішне та незалежне майбутнє рідної землі

Державний прапор став сучасним символом доблесті та мужності наших військових [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/341704 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 4 лют. - С. 1, 6. У Верховній Раді України з нагоди річниці затвердження Державного прапора України проведено онлайн-екскурсію для студентів і викладачів Ніжинського державного університету імені М. Гоголя. Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко відзначив особливу роль Державного прапора з початком російської агресії. «Державний прапор став сучасним символом доблесті та мужності наших військових», сказав він

Наша сила і наш національний код [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/355634: Державний Прапор України наша сила і наш національний код / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022.- 29 січ. (№17). - С. 1. Державний Прапор України синьо-жовтий стяг. Цей дорогий серцю кожного українця національний символ уособлює спадкоємність вікових державотворчих традицій та є втіленням прагнення до свободи, гідності й відваги. Державний прапор є для нас знаком патріотизму і відданості ідеям тих, хто століттями боровся за вільну і незалежну Україну. Це наша сила і наш національний код. Під прапором мріємо про сильну Україну, під прапором ідемо за неї в бій

Півроку незалежності під червоним стягом [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/tragediya-bludnogo-sina/: 25-річчя постанови про державний прапор / Підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2017. - 21 січ. (№12). - С. 9. У День проголошення Незалежності України до сесійної зали Верховної Ради врочисто внесли український синьо-жовтий прапор, який підняли над її будівлею лише 4 вересня. Постанову Президії Верховної Ради України, яка дозволила використання національного стяга в протокольних заходах, ухвалили 18 вересня. Натомість номінально народні депутати спромоглись проголосувати за відмову від червоно-синього символа УРСР аж 28 січня 1992 року

WEBліографія

https://www.youtube.com/watch?v=y9Bp3I19Wk4  До 30-ї річниці від дня затвердження Державного Прапора України

https://kpi.ua/flag-photo   Історія становлення й утвердження Державного прапора України

https://bukoda.gov.ua/news/istoriia-ukrainskoho-prapora-z-pradavnikh-chasiv-i-do-sohodni   Історія українського прапора з прадавніх часів і до сьогодні

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

http://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

Підготувала бібліограф Мілашенко т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ