Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.
Останнє оновлення: 28.05.2022 р.

«Міжнародний день студентів – від спудеїв до сучасного студвею»

Тематичний бібліографічний список джерел до Міжнародного дня студентів

Міжнародний день студентів – улюблене свято та значуща дата для молоді багатьох країн, зокрема й України. Що це за день, яка його історія, коли і як його святкуємо, дізнайтесь у поданій  бібліографії.

Міжнародна мета свята – об’єднати студентів всього світу і підкреслити важливу роль цієї соціальної групи в житті і розвитку суспільства.

Щорічно Міжнародний день студентів святкується 17 листопада.

Саме студентство, молодь, завдяки своїй активній громадянській позиції була і залишається рушієм багатьох змін та однією з головних сил, що протистояла і протистоїть авторитарним і тоталітарним режимам. 

Міжнародний день студента: історія свята

На Всесвітньому конгресі студентів у 1946 році було прийнято рішення встановити дату святкування Міжнародного дня студентів щорічно 17 листопада в пам'ять про трагічні події, що сталися в 1939 році в окупованій Празі. Саме в листопаді того року на території Чехословацької республіки нацистами був жорстоко придушений мирний мітинг, відправлені в концтабір більше тисячі студентів, активісти протестів вбиті в стінах в'язниці.

Походження дати. Все почалося з демонстрації 28 жовтня 1939 на честь річниці створення Чехословацької держави, яку проводили студенти медичного факультету Карлового університету. На Вацлавській площі Праги зібралися десятки тисяч людей. Окупаційна німецька влада виступала категорично проти подібної маніфестації, тому для розгону мітингувальників були вислані наряди поліції. Щоб натовп швидше розійшовся з площі, поліцейські почали стрілянину, в ході якої був застрелений один робочий і тяжко поранений студент медичного унівеситету Ян Оплетал. Його доставили в лікарню, але 11 листопада від отриманих ран він помер. 15 листопада його тіло мало бути перевезене з Праги додому в Моравію. Похоронна процесія складалася з тисяч студентів, які перетворили цю подію в масштабний мітинг/

Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Фашисти не могли змиритися з цією грандіозною протестною акцією, тому під керівництвом самого Гітлера був ретельно спланований і реалізований план під назвою "17 листопада". Через два дні після похорону Яна Оплетала, німецькі війська оточили студентські гуртожитки, заарештували і відправили в концтабір Заксенхаузен близько 1200 молодих людей, а 9 активістів стратили у в'язниці без суду і слідства. Наймолодшому заарештованому студенту було 19 років. Гітлер також наказав закрити всі навчальні заклади в Чехословаччині.

Перше відзначення. Через два роки, у 1941-му, в Лондоні відбулася зустріч студентів Європи, які боролися проти нацизму. Її учасники прийняли рішення встановити свято День студента 17 листопада в пам'ять про чеську молодь. А вже після закінчення війни, в 1946 році, Міжнародний союз студентів (IUS) на Всесвітньому конгресі підтримав ініціативу вшанування пам’яті загиблих студентів з Праги і був проголошений Міжнародний день студентів.  З тих часів студенти з понад 100 країн, що входять в IUS, щорічно відзначають Міжнародний день студента 17 листопада.

http://uman.info/ua/news/mizhnarodnyy-den-studenta-istoriya-vynyknennya--1516

День студентаДень студента 2021: історія свята в Україні

Примітно, що День студента відзначається в Україні двічі. Що це за день, яка у нього історія, коли і як його святкуємо? День студента в Україні святкується двічі – 25 січня і 17 листопада. Осіння дата – це Міжнародний День студента.

День студента: дата свята

25 січня настає Тетянин день. А ще цього дня здавна своє свято відзначають студенти. Тетянин день у 2021 році випадає на понеділок, 25 січня.

Багато хто задається питанням, коли День студента святкується в Україні, і чому у нас вшановуються дві дати.

25 січня православні християни відзначають День святої мучениці Тетяни. Цього ж дня в 1755 році імператриця російська Єлизавета відкрила в Москві перший університет, тому це свято асоціюється з днем студентства.

Коли відзначають офіційно

День студента в Україні, було визначено Указом президента від 16 червня 1999 року. Дата встановлена на 17 листопада. Міжнародна мета цього свята – об’єднати студентів всього світу і підкреслити важливу роль цієї соціальної групи в житті і розвитку суспільства.

https://1news.com.ua/tsikave/den-studenta-2021-istoriya-svyata-v-ukrayini.html

Бібліографія статей

/ подано в звротній-хронології /

Президентський університет

Україна. Президент. Питання проекту «Президентський університет» [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/2172021-39029: Указ Президента України від 31 травня 2021 р. №217/2021 / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 2 черв. (№104). - С. 7. З метою сприяння створенню інноваційного та прогресивного освітнього простору, спрямованого на впровадження ефективних освітніх стратегій для реалізації інтелектуального і творчого потенціалу громадян України, формування та розвитку компетенцій, що відповідають сучасним і прогресивним потребам розвитку суспільства та ринку праці

***

«Скільки років навчався, стільки відпрацюй у державному секторі» [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/skilki-rokiv-navchavsya-stilki-vidpracyuj-u-derzha/: саме таким буде принцип «Президентського університету», концепцію якого уряд затвердив цього тижня / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 18 черв. (№116). - С. 2. На засіданні уряду схвалено концепцію реалізації проєкту «Президентський університет». Його мета полягає у створенні такого ВНЗ, який поєднуватиме високоякісну освіту, сучасні дослідження та інноваційну діяльність шляхом інтегрування з академічною наукою високого рівня, високотехнологічними компаніями. Це пілотний проєкт для забезпечення наукових установ, державних органів та інноваційного бізнесу молодими фахівцями з високим рівнем підготовки

Кабмін виділив гроші для реалізації «Президентського університету» [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/kabmin-vidiliv-hroshi-dlja-realizatsiji-prezidentskoho-universitetu.html: для цього скоротили витрати на програму «Фонд президента України щодо підтримки освіти, науки і спорту» / Інф. "Дзеркало тижня" // Дзеркало тижня. - 2021. - 11 серп.  Уряд перерозподілив 70 млн грн на реалізацію проєкту «Президентський університет» в 2021 році. Таке рішення Кабмін прийняв під час засідання 11 серпня. Гроші на «Президентський університет» знайшли за рахунок зменшення видатків за програмою «Фонд президента України щодо підтримки освіти, науки і спорту». Зазначені 70 млн грн повинні піти на фінансування діяльності структурного підрозділу «Центру спеціальних проєктів УкрІНТЕІ». Також частину суми витратять на виконання комплексу проєктних, будівельно-монтажних і земельних робіт відповідно до плану заходів щодо реалізації проєкту «Президентський університет»

Щепетильникова, Єлизавета.  Чужий серед своїх: що заховано в концепції президентського університету [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/chuzhij-sered-svojikh-shcho-zakhovano-v-kontseptsiji-prezidentskoho-universitetu.html: чи стане цей виш проривом в українській вищій освіті? / Щепетильникова, Єлизавета // Дзеркало тижня. - 2021. - 6 лип. Ідея створення президентського університету викликала великий резонанс... Про те, як саме навчатиме університет своїх студентів, і чого навчатиме... презентація на форумі «Україна 30: освіта і наука», і відповіддю на неї були зауваження, що озвучені ідеї президентського вишу дуже нагадують Сколково й університет Назарбаєва. Минулого тижня на сайті Кабінету міністрів України нарешті опублікували повний текст Концепції реалізації проєкту «Президентський університет». Президентський університет пропонуватиме міждисциплінарні програми на стику різних дисциплін, необхідні для розробки відповідей на проблеми сучасного світу, і це незаперечний плюс. Запланований ЗВО існуватиме в контексті, дуже відмінному від параметрів інших українських університетів

Інтернаціональна студентська спільнота України

В Україні навчаються понад 76 тисяч іноземних студентів: з яких країн та які виші вони обрали [Електронний ресурс] = https://education.24tv.ua/ukrayinskih-vishah-navchayutsya-ponad-76-tisyach-novini-ukrayini_n1640459 / Iнф. https://education.24tv.ua // https://education.24tv.ua. - 2021. - 28 трав.

Освіта в Україні: Кабмін готує стратегію розвитку на 10 років, а Зеленський обіцяє реформу [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/UKRAINE/osvita-v-ukrajini-kabmin-hotuje-stratehiju-rozvitku-na-10-rokiv-a-zelenskij-obitsjaje-reformi.html: країні катастрофічно не вистачає кваліфікованих кадрів, заявив глава держави / Підготував Андрій Лисенко // Дзеркало тижня. - 2021. - 9 лют. Кабінет Міністрів працює над стратегією розвитку української вищої освіти на наступні 10 років і планом популяризації освіти в Україні серед іноземців. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час виступу на форумі "Освіта України 2021: стратегічні цілі та пріоритетні напрямки". "Згідно з моїм указом уряд України готує стратегію розвитку вищої освіти на наступні 10 років, державну програму по відновленню і розвитку мережі студентських гуртожитків, а також план популяризації освіти в Україні серед іноземців …одним з найважливіших напрямків у сфері освіти України у 2021 році є розвиток професійно-технічної освіти, оскільки країні катастрофічно не вистачає кваліфікованих кадрів", - зазначив президент

Рубін, Едуард. Що заважає українським університетам стати міжнародними?  [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/shcho-zavazhaje-ukrajinskim-universitetam-stati-mizhnarodnimi.html: про політику залучення іноземних студентів / Рубін, Едуард // Дзеркало тижня. - 2021. - 20 січ. Іноземні студенти для кожної країни – це можливість інтернаціоналізації освіти, участь у програмах обміну та фінанси для вишів. У часи пандемії, коли студентів, які бажають приїхати навчатися в ту чи іншу країну, стає менше, між країнами й університетами розгорнеться справжня боротьба за студентів-іноземців. Однак університети самі не впораються з новими викликами, якщо процеси зарахування іноземних студентів залишаться попередніми. Тут необхідна зміна законодавства. З нинішніми процедурами до нас ніхто не вступить на дистанційне навчання, а українська вища школа виявиться відірваною від глобальної академічної спільноти

Смирнова, Ксенія. Навчання іноземців в університеті [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/348019 / Смирнова, Ксенія // Голос України. - 2021. - 2 лип. (№122). - С. 8. Одним з пріоритетів Київського національного університету імені Тараса Шевченка є стратегія інтернаціоналізації. Розвиток міжнародного студентського обміну має важливе економічне значення для країни. Підготовче відділенні на доуніверситетській підготовці надає послуги слухачам-іноземцям за трьома мовами (українська, англійська та російська). В університеті навчаються студенти з понад 60 країн, і це є обов’язкова траєкторія для наступного розвитку університету. І це не лише фінансові надходження, це промоція України, її освіти, культури у цілому світі – коли випускники повертаються у свої країни і розповідають про нашу країну і наш університет

Шевчук, Микола. У МОН назвали найпопулярніші виші України, де навчаються іноземці [Електронний ресурс] = https://sud.ua/ru/news/publication/185312-u-mon-nazvali-naypopulyarnishi-vishi-ukrayini-de-navchayutsya-inozemtsi: майже половина іноземних студентів навчаються на медичних спеціальностях / Шевчук, Микола // Юридична газета. - 2020. - 17 лист. 1 січня 2020 року в українських закладах вищої освіти навчалося 80 тис. 470 іноземних студентів зі 158 країн світу. У МОН відзначають, що майже половина іноземних студентів – 39 тис. 841 особа – навчаються на медичних спеціальностях

Вітчизняна просунута студентська молодь

Віхров, Максим. Кузня істеблішменту [Текст] = https://tyzhden.ua/Society/252498: чому ціннісна та світоглядна формація студентства потрібна не менше, ніж якісні фахові знання / Віхров, Максим // Український тиждень. - 2021. - 23-29.07 (№ 29). - С. 22-23. Перш ніж обговорювати засоби світоглядного формування майбутньої еліти, суспільство саме мусить визначитися зі своїми цінностями й сенсами. принаймні це стосується інтелектуальної верстви, яка здатна ці сенси продукувати та поширювати

Вербець, В. Формування та реалізація духовно-творчого потенціалу студентства [Текст]: трансформація традиційних структур соціального, психологічного і культурологічного характеру викликає серйозні зміни в орієнтаціях та установках молоді, зокрема - студентської. В її середовищі відбуваються пошуки нового сенсу життя, формуються нові потреби, інтереси, змінюються мотиви інтелектуальної та соціально-професійної діяльності / В. Вербець.- Соціальна психологія. 2014 – №3. - С150-152 Від рівня інтелектуального, духовно-творчого потенціалу студентської молоді - майбутнього національної еліти - багато в чому залежить зміст і динаміка суспільного прогресу

Рижков, Вадим. Дніпровські студенти звернулися до ООН [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/dniprovski-studenty-zvernulysya-do-oon: молодь хоче ввести нову традицію Міжнародного дня єднання / Рижков, Вадим // День. - 2019. - 8 жовт. (№ 183,). - С. 2. У Дніпрі студенти Університету імені Альфреда Нобеля відсвяткували День єднання і провели масштабний флешмоб, у якому взяли участь молоді люди з різних країн світу. Таким чином молодь хотіла показати, що світ і толерантність – головні цінності, до яких варто прагнути. Студенти, які навчаються в університеті, підписали декларацію і звернення до ООН, щоб запровадити нову традицію – свято Міжнародного студентського Дня єднання

Молоді та ранні. Як карантин дав студентам шанс почати кар'єру раніше де і за скільки вони знаходять роботу [Електронний ресурс] = https://biz.nv.ua/ukr/economics/robota-dlya-studentiv-yak-karantin-zminiv-rinok-praci-v-ukrajini-vakansiji-zarplati-perspektivi-50155913.html: Юрій Замойський, другокурсник НаУКМА, почав кар'єру в страхуванні / Iнф. "НВ" // Новое время страны. - 2021. - 25 квіт. Ковідний рік, який приніс одні втрати системі освіти, опинився роком можливостей для студентів, готових почати кар'єру ледь не з першого курсу

«Найбільше приваблює в професії – художній пошук» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/naybilshe-pryvablyuye-v-profesiyi-hudozhniy-poshuk: двоє студентів Вінницького національного технічного університету вибороли перші місця на міжнародних конкурсах із комп’ютерної графіки // День. - 2019. - 11 квіт. (№ 66). - С. 11. Софія Мошенська стала переможницею міжнародних комп’ютерних змагань Kingdom Art Stars (The Official International Competitionsin Europe), що відбувалися у Великій Британії, а Владислав Кокушкін виборов гран-прі на конкурсі з комп’ютерної графіки International Competition «Good for Tune» в найменшій у світі державі – Ватикані. Обоє вони навчаються на факультеті інформаційних технологій і комп’ютерної інженерії з кафедри програмного забезпечення ВНТУ. Розповідають, що намагаються не пропускати значимі змагання світового рівня, щоб сформувати солідне портфоліо та продемонструвати свої здібності світу

Онищенко, Оксана. Українські студенти-фізики стали третіми на престижній міжнародній олімпіаді: як це було [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/ukrajinski-studenti-fiziki-stali-tretimi-na-elitnij-mizhnarodnij-olimpiadi-jak-tse-bulo.html: інтерв'ю з капітаном команди / Онищенко, Оксана ; Інф. "Дзеркало тижня"  // Дзеркало тижня. - 2021. - 8 вер. Команда українських студентів-фізиків із КНУ ім. Т.Шевченка посіла третє місце на Міжнародній студентській олімпіаді з теоретичної фізики (International Theoretical Physics Olympiad for Undergraduate Students). У ній взяли участь 276 команд із університетів усього світу. Попереду нас у командному заліку — лише дві команди, і обидві — з одного з найкращих університетів: Массачусетського технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology (МІТ). Наші хлопці впоралися з завданнями олімпіади краще, ніж команди таких світових монстрів як Стенфорд, Берклі, Кембридж, Корнельський університет, МФТІ та інші

Рижков, Вадим. Студентські ракети прокладають дорогу в космос [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/studentski-rakety-prokladayut-dorogu-v-kosmos / Рижков, Вадим // День. - 2019. - № 96, 4 черв. - С. 12. Студентська ракета класу CanSat вийшла на задану висоту й за два кілометри від Землі від неї відокремилися два супутники. Успішний старт ракети – результат майже дворічної роботи команди фахівців і студентів ДНУ імені Олеся Гончара, ОО «Ноосфера» і Національного центру аерокосмічної освіти молоді України, повідомляє інформаційно-аналітичне агентство Дніпровського національного університету

Харченко, Ольга. Перша RoboLeague у М’янмі [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/persha-roboleague-u-myanmi: робототехніка є дуже важливою для появи надійного ІТ-сектору, наголошують організатори / Харченко, Ольга // День. - 2019. - 6 черв. (№ 98). - С.12. Перша Роболіга у М’янмі відбулася в Ягоні. Захід, підтримуваний агентством США USAID, спрямований на обмін знаннями й досвідом серед студентів із 14 університетів та коледжів регіонів і держав, а також на підвищення довіри та співпраці. Технологічний прогрес безпосередньо пов’язаний з економічними перспективами М’янми. Робототехніка є дуже важливою для появи надійного ІТ-сектору

2021

Кабмін схвалив підвищення стипендій у закладах профосвіти та вишах [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/news/010921-kabmin-shvalyv-pidvyshchennya-stypendiy-u-zakladah-profosvity-ta-vyshah / Iнф. "День" // День. - 2021. - 1 верес. "На засіданні Кабміну підтримали рішення про запровадження змін до розмірів стипендіального забезпечення учнів закладів професійної освіти, студентів закладів фахової передвищої та вищої освіти. Так, у закладах профтехосвіти стипендії будуть збільшені у 2,5 раза, а студенти вишів отримають підвищення щонайменше у 1,5 раза", - йдеться у повідомленні

Кирей, Роман. До глибин пізнання – зі студентської лави [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/do-glibin-piznannya-zi-studentskoyi-lavi/: запропоновані столичним науковцем методи управління цифровими приладами можуть істотно скоротити енергоспоживання мікросхем і збільшити обсяги пам’яті в десятки тисяч разів / Кирей, Роман // Урядовий кур`єр. - 2021. - 17 лют. (№32). - С. 5. Чи достатньо нині розвинена наукова складова в закладах вищої освіти? Чимало вишів можуть похвалитися справді цінними на сучасний погляд науковими розробками, потужною базою досліджень, сильним складом науковців. Як вважають у Черкаському державному технологічному університеті, майбутніх фахівців у процесі навчання слід якомога ширше долучати до наукової роботи. І що раніше, то краще. Тоді на виході можна одержати спроможного фахівця, здатного творчо мислити, який не боїться труднощів, має глибокі знання і вміє самостійно працювати

Щепетильникова, Єлизавета. Підвищення стипендій в Україні: хто виграє, і за чий рахунок? [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/pidvishchennja-stipendij-v-ukrajini-khto-vihraje-i-za-chij-rakhunok.html: Уряд пообіцяв студентам підвищити виплати / Щепетильникова, Єлизавета // Дзеркало тижня. - 2021. - 12 вер. У Кабінеті міністрів України (КМУ) вирішили зробити студентам «подарунок», пообіцявши підвищити стипендії в новому календарному році. Тепер академічні стипендії становитимуть від 1250 до 2550 гривень, залежно від рівня освіти. І можна було б порадіти за студентів та їхніх батьків, якби не окремі деталі. Одночасно з підвищенням виплат зменшиться кількість студентів, які їх отримуватимуть. Тож підвищення буде профінансоване за рахунок зменшення стипендіатів. Розглянемо, що чекає на здобувачів освіти у 2022 році і хто може розраховувати на отримання підвищених стипендій. Хочу нагадати, що в Україні є два види студентських стипендій: академічна (за успіхи в навчанні) і соціальна (для студентів з уразливих верств населення)

2020

Бегма, Олена. Вища освіта на роздоріжжі [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19757/index.php?n=4462: систему вітчизняної вищої освіти очікують суттєві зміни. Вони стосуються не лише абітурієнтів, а й студентів і безпосередньо принципів діяльності університетів, академій, інститутів та коледжів / Бегма, Олена // Сільські вісті. - 2020. - 7 лют. (№ 9). - С. 1. В закладах вищої освіти «диплом державного зразка» взагалі скасовується. Тепер кожен університет видаватиме свої дипломи у довільній формі – за зразком, затвердженим власною вченою радою. Інформація тільки про такий диплом буде у Єдиній державній базі освіти. І ще про одну новацію – упровадження мотиваційного листа при вступі до закладу вищої освіти. За нього приймальна комісія додатково нараховуватиме бали. Як бачимо зміни до закону про вищу освіту в цілому мають актуальний вигляд. Головне, щоб вони запрацювали

Білоус, Валентина. Освітянська книгозбірня - територія інклюзивного простору [Текст] / Білоус, Валентина // Бібліотечний форум України. - 2020. - №1. - С. 17-20. Досвід роботи Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського щодо обслуговування користувачів з проблемами інклюзивної освіти та створення своєрідгої інклюзивної бібліотеки

Костюченко, Олексій. «Відтепер у нашої молоді широко відчинені двері…» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/vidteper-u-nashoyi-molodi-shyroko-vidchyneni-dveri: представники ОК «Захід» та Острозької академії підписали меморандум про співпрацю / Костюченко, Олексій // День. - 2020. - 18 черв. Задля посилення двосторонньої співпраці між оперативним командуванням «Захід» Збройних Сил України та Національним університетом «Острозька академія» 11 червня підписано меморандум про співпрацю. У документі передбачено співпрацю у сфері вищої освіти, психологічної підтримки, національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання молоді, а також проходження виробничої практики студентами та аспірантами Національного університету «Острозька академія». Підписання цього меморандуму не є випадковістю, адже виховання патріотизму і національної самосвідомості – один із пріоритетів Острозької академії.

Урись, Тетяна. Декан факультету психології університету ім. М. П. Драгоманова: «Кожна дитина унікальна» [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3565/188/143239/ / Урись, Тетяна // Україна молода. - 2020. - 12 лют. (№ 16). - С. 8. Один із «наймолодших» факультетів у Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова – психологічний, йому – лише три роки. Враховуючи той факт, що в Україні запит на психологів та знання з цієї «науки душ» дедалі зростає, сьогодні спілкуємось із деканом факультету психології – доктором психологічних наук, професором, заслуженим діячем науки і техніки України Іриною Булах

Чорна, Світлана. Студентам-сиротам планують збільшити стипендії [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/327693: відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики / Чорна, Світлана // Голос України. - 2020. - 14 лют. (№ 29). - С. 4. Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики на своєму засіданні розглянув проект закону про внесення змін до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (№ 2013). Проектом передбачаються підвищення стипендії студентам дітям-сиротам, і дітям, позбавленим батьківського піклування, у розмірі не менш як 150 відсотків розміру прожиткового мінімуму. Цей законопроект соціальний і вкрай важливий, адже він стосується і дітей, які стали сиротами внаслідок війни на Донбасі

2019

«Важливий тандем – викладач і студент» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo-litnya-shkola-zhurnalistyky/vazhlyvyy-tandem-vykladach-i-student: проректорка СНУ імені Лесі Українки Анна Данильчук — про сучасну молодь, віртуальну освіту, мову та екологію / Спілкувалася Євгенія Шевцова // День. - 2019. - 22 серп. (№ 151) . - С. 10-11. У гостях ЛШЖ «Дня»-2019 побувала проректорка з науково-педагогічної роботи, євроінтеграції та роботи зі студентами Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, керівниця громадської організації «Волинська фундація», блогерка «Дня» Анна ДанильчукАНИЛЬЧУК. Хоча зустріч і видалася «літньошколярам» легкою, «на одному подиху», але теми порушили важливі, яким зараз чомусь не надається пріоритет у суспільстві. Говорили про вищу освіту, її розвиток та міжнародну співпрацю. Про повернення, а не запровадження української мови на державному рівні. Про те, чому українці не мають змоги жити екологічно, коли це так важливо

Лісова, Лідія. Тут вивчають і досліджують код нації [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/311981 / Лісова, Лідія // Голос України. - 2019. - 4 січ. (№2). - С. 9. Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини – один з найстаріших профільних закладів вищої освіти України. У 2020-му університету виповниться 90 років. Серед десяти факультетів, які нині функціонують в університеті, особливе місце посідає факультет української філології, створений як мовно-літературне відділення ще 1930 року. Мовно-літературна освіта, переконані викладачі факультету української філології, це основа інтелектуального, духовного і культурного розвитку особистості студента-лінгвіста

Орел, Світлана. Донецький медуніверситет: синдром сердечної недостатності [Текст] = https://dt.ua/EDUCATION/doneckiy-meduniversitet-sindrom-serdechnoyi-nedostatnosti-304813_.html / Орел, Світлана // Дзеркало тижня. - 2019. - 7-15 бер. (№9). - С. 12. Внаслідок російської окупації частини Донбасу Донецький медичний університет (тоді – імені Горького), як і інші навчальні заклади регіону, опинився у складному становищі. Донецький медуніверситет знайшов прихисток у трьох містах – Краматорську, Маріуполі й Кропивницькому. Чи відновиться, і як скоро, довіра пошукачів знань з інших країн до України?

Осипчук, Наталія. Учитися працювати [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3411/188/129725/: чому важлива дуальна освіта / Осипчук, Наталія // Україна молода. - 2019. - 23 січ. (№ 8). - С. 12. Дуальна форма здобуття освіти має об’єднати інтереси ВНЗ, роботодавців і студентів

Поліщук, Аліса. «Наш шанс – це нове «вірусостійке» покоління» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/nash-shans-ce-nove-virusostiyke-pokolinnya: у редакції «Дня» студенти-політологи обговорили проблеми сучасного інформаційного простору. Насправді, мало хто цікавиться позицію студентів на цю тему, проте очевидно, що сприйняття молодим поколінням інформаційного простору країни, матиме вплив на розвиток України в майбутньому. / Поліщук, Аліса // День. - 2019. - 27 груд.(№ 238-239). - С. 4-5. Що сучасна молодь думає про якість контенту, який споживає, і які вбачає виклики для інформаційної політики України? Редакція «Дня» вирішила провести зустріч з студентами-політологами Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка, щоби під час зустрічі з Ларисою Івшиною більш глибоко обговорити питання щодо інформаційної політики, ЗМІ, історії, політики, які їх цікавили. Розпочавши з невеликої вступної промови і продовживши спілкування в форматі запитання-відповідь, Лариса Олексіївна за півтори години встигла обговорити з гостями багато надважливих тем, починаючи від демократичності ЗМІ, редакторської відповідальності і закінчуючи баченням розвитку газет у найближчій історичній перспективі

Поліщук, Аліса. Євромайдан очима студентки [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/yevromaydan-ochyma-studentky: як події 2013 року вплинули на мене? / Поліщук, Аліса // День. - 2019. - 29 лист. (№ 220-221). - С. 2. Для мене і мого покоління події Євромайдану однозначно стали поштовхом зрозуміти суспільно-політичне життя країни, особисто для мене – спробувати пояснити, чому історія України зіткана з революцій, вдалих і не дуже, як нас сприймає світ і чи справді ми відчували себе українцями?

Тесленко, Інна. Приймаємо пробуджених [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3425/188/130666/: Вадим Кондратюк: «Для чого їхати за кордон, якщо можна працювати у себе вдома» / Тесленко, Інна // Україна молода. - 2019. - 22 лют. (№ 21). - С. 5. Десь половина нинішніх наших студентів – ті, хто так само захопився і цілеспрямовано йде до мети, аби створити потім власний бізнес. Такі вже з порогу заявляють, що спеціалізуватимуться чи то на конярстві (хочуть створити іподром), чи то створять форелеву ферму, чи збираються розводити бджіл і експортувати по всьому світу якісний мед. Інша частина – студенти, які розуміють, що потужний розвиток аграрної промисловості в Україні точно не залишить їх без цікавої і вдячної роботи технологів з тваринництва у великих агрохолдингах

Халавка, Юрій. Нелюбов до котів чи невміння їх готувати? [Електронний ресурс] = https://dt.ua/EDUCATION/nelyubov-do-kotiv-chi-nevminnya-yih-gotuvati-322796_.html: Думки про наукову роботу студентів / Халавка, Юрій // Дзеркало тижня. - 2019. - № 33, 7-13 вер. Як студентів привчають робити фейкові дослідницькі роботи. Студентська наукова робота, за правильної організації і, безумовно, добровільності, є не лише важливим етапом професійного зростання студента, а й джерелом корисних наукових результатів, та навіть більше – потужним мотиваційним чинником для студентів із високим рівнем базової підготовки

Шевцова, Євгенія. «Сучасна освіта – це про те, як вчитися думати» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny-litnya-shkola-zhurnalistyky/suchasna-osvita-ce-pro-te-yak-vchytysya-dumaty: проректорка СНУ імені Лесі Українки Анна Данильчук – про власне бачення відносин студент – викладач та свої громадські ініціативи / Шевцова, Євгенія // День. - 2019. - 24 лип.(№ 130) . - С. 2. Пані Анна в університеті займається організацією молодіжної політики, а також відповідальна за роботу з євроінтеграції, тож багато в чому наша розмова торкалася саме цих питань. На її думку, для успішного навчального процесу між викладачем і студентом має бути чітка взаємодія: викладач повинен хотіти передати корисні знання, а студент повинен хотіти вчитися цьому. Освіта та підходи до навчання – усе це має розвиватися, і багато що у сфері освіти залежить від молодих фахівців, які туди приходять

Ретроспективна бібліографія

Коваль Л. Молоді не байдикують [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/molodi-ne-bajdikuyut/ : «Урядовий кур’єр» поцікавився, ким та на яку зарплату можуть працювати київські студенти / Л. Коваль // Урядовий кур`єр. - 2012. - 5 жовт. (№181). - С. 7. Юність – це пора, коли хочеться всього й одразу. Ну який хлопець чи дівчина не мріє стильно одягатися, мати комп’ютер та «наворочений» мобільний телефон! А ще – кошти на розваги і комфортний відпочинок. Проте гроші на свої забаганки у батьків беруть далеко не всі. По-перше, молоді люди хочуть бути незалежними, а тому йти до тата й мами з простягнутою рукою якось не по-дорослому. А по-друге, у батьків часто їх просто немає. Чимало юнаків та юнок по закінченні школи стають студентами. Стипендії ж найчастіше вистачає хіба що на харчування і проїзд у міському транспорті. Тоді й приходить розуміння, що не зайвим було б знайти роботу

Молодь продукує прикладні розробки [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/molod-produkuye-prikladni-rozrobki/ / Відділ новин «УК»  // Урядовий кур`єр. - 2018. - 21 груд. (№242). - С. 3.

Список літератури із фондів МСМБ

Ваганты. Колесо фортуны [Текст] / Сост., предисл. В.Б.Муравьева; Худож. В.Покатов. - М. : ТОО Летопись, 1998. - 506 с.

Микитась В. Давньоукраїнські студенти і професори [Текст] / В. Микитась. - К. : Абрис, 1994. - 288 с.

Сенченко, Н.І. Історія Києво-Могилянської академії [Текст] : Наукове видання. Книга 1 : Історія Києво-братської школи до відновлення православної ієрархії / Н. І. Сенченко, Н. Е. Тер-Григорян-Дем'янюк. - К. : Видавництво Ліра-К, 2019. - 196 с.

Шеве, Улаф. Суперстудент [Текст] = Super Student : Як навчатися легко і з задоволенням, просто змінивши підхід: Науково-популярне видання / Шеве, Улаф ; Пер. с англ. Б.Превіра. - К. : КМ-БУКС, 2019. - 240 с. Чимало хто вважає, що не здатен учитися краще, бо високих результатів досягають тільки найрозумніші. У своїй книжці Улаф Шеве  переконливо доводить, що це на так. Автор, який від самої молодшої школи не ловить зірок з неба, завдяки своєму унікальному підходу до навчання перетворився на суперстудента, який зміг вступити одразу в декілька найкращих університетів світу. У своєму посібнику він розповідає про всі техніки, які застосовував з таким чудовим результатом: як читати і як запам'ятовувати, як складати усні й письмові іспити, як підвищити мотивацію і продуктивність, як покращити дисципліну й відповідальність, а головне - як знаходити в навчанні баланс, щоб отримувати від нього справжнє задоволення! Якщо ви хочете покращити свої оцінки й стати  найкращим студентом, при цьому не жертвуючи свої оцінки й стати найкращим студентом, при цьому не жертвуючи своїм вільним часом, ця книжка саме для вас.

Додаток:

«Спудеї»

Спуде ( грецьк. Σπουδαίοι – старанний) – назва в Україні в XVI-XVIII cторіччях учнів братських шкіл, колеґій та середніх і нижчих класів Києво-Могилянської Академії.

В XXI ст. ця назва використовується в Національному університеті «Києво-Могилянська академія на позначення студентів цього вишу, а також існує студентська громадська огранізація «Спудейське братство НаУКМА». В Національному університеті «Острозька академія» орган студентського самоврядування   називається «Братство спудеїв». Неформально це слово іноді також використовується загалом на позначення студентів українських вищих навчальних закладів.

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D1%83%D0%B4%D0%B5%D1%97

Братство спудеїв – орган студентського самоврядування Національного університету «Острозька академія», що реалізовує функції управління університетом, факультетом/інститутом, академічною групою, студмістечком, гуртожитком, яка здійснюється студентами та аспірантами університету.

Основна мета Братства спудеїв – забезпечення захисту прав та інтересів студентів, участь студентства в управлінні навчальним закладом, а також надання йому можливості для творчого та інтелектуального розвитку.

У своїй діяльності Братство спудеїв керується чинним законодавством України, в тому числі, Законом України «Про вищу освіту», Статутом Національного університету «Острозька академія» та Положенням про студентське самоврядування в Національному університеті «Острозька академія».

https://www.oa.edu.ua/ua/studentbody/stud_organizations/organizations_bratsvo/

WEB-ліографія

https://www.ukma.edu.ua/ Національний університет "Києво-Могилянська академія" – Київ

http://www.knu.ua/ Київський національний університет імені Тараса Шевченка

https://kpi.ua/ Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського"

БЕЗПЕРЕРВНЕ СИСТЕМАТИЧНЕ ОНОВЛЕННЯ ЗНАНЬ як ЩОДЕННА ПОТРЕБА

«НАВЧАЄМОСЯ ВПРОДОВЖ ЖИТТЯ» Learn Lifelong

Гасло: «НАВЧАЄМОСЬ ПОСТІЙНО – ЗРОСТАЄМО ЩОДНЯ»

Діємо за правилом «ЗУМ: ЗНАЮ. УМІЮ. МОЖУ»

Серед сучасної молоді набирає обертів альтернативна система освіти - вільної, нетрадиційної онлайн-освіти, систематичного оновлення знань, освіти без меж, без часових, фінансових та географічних рамок.

Зростаючі темпи технологічних змін, наукові відкриття змушують небайдужих систематично оновлювати знання. Тож починаємо з себе і з нашої молодіжної аудиторії.

Три напрями:

 1. Набуття нових знань
 2. Оновлення знань, набутих раніше та підвищення кваліфікації
 3. Практично-прикладна освітня інформація: майстер-класи, практикуми та ін.

Три рівні складності:

 1. Для початківців
 2. Для обізнаних
 3. Для просунутих

Активні вітчизняні та зарубіжні викладачі, небайдужі аспіранти на базі університетів створюють вільні освітні онлайн платформи, такбезоплатноі як «Prometheus», ТЕD, Coursera Ed-Era та інші. Також великою популярністю у світі користуються МВОКи – масові відкриті освітні курси.

Київської міської молодіжної бібліотеки здійснюватиме моніторинг, систематизацію та розміщення на сайті інформації про можливості вільної альтернативної освіти для молоді та всіх, хто працює і хоче навчатися у зручний для себе час.

Надаватиме інформацію про платформи вітчизняних та зарубіжних університетів, сайти молодіжних об’єднань та форумів, освітні блоги, онлайн- групи.

Доповнюватиме новими освітніми платформами, МВОКами.

Створюватиме комфортне середовище в читальній залі для бажаючих зустрітися, обговорити та проаналізувати всі плюси і мінуси вільної освіти.

Поєднання відеолекцій, форумів, інтерактивних завдань, автоматичного оцінювання робить доступним для всіх навчання університетського рівня (за наявності доступу до Інтернет-мережі).

Така інформаційна підтримка молоді

ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вирішення трьох проблем: брак часу на навчання, брак коштів та брак професійних викладачів. (на онлайн платформах тільки лекції крутих преподів).

Зменшення корупції в сфері освіти.

Психологічна стійкість та вироблення самодисципліни, набуття навичок самостійної роботи з великими інформаційними масивами.

Сприяння розвитку вільної онлайн-освіти, як виклик консервативній застиглій системі традиційної вищої освіти.

Надання можливості навчатись ВСІМ, БУДЬ-КОЛИ І БУДЬ-ДЕ.

Назви онлайн платформ університетів світу

Електронні адреси освітніх платформ

https://prometheus.org.ua     Prometheus

Відеолекції найкращих викладачів провідних університетів України. Перевірте набуті знання за допомогою різноманітних інтерактивних завдань. Обговорюйте питання, що Вас цікавлять, з іншими студентами та викладачами на форумі. Успішно складіть всі завдання курсу й отримайте сертифікат про його завершення!

Окремо : ПІДГОТОВКА до ЗНО для старшокласників

http://www.timo.com.ua/node/7774 – найкращі університети світу. Перелік. Характеристика. Історія заснування та умови вступу на стаціонарне навчання

https://www.harvard.edu/  – Гарвардський університет

yaleglvobal.yale.edu,

www.yale.edu/divinity/video/index.shtml – Йєльський університет

webcast.berkeley.edu – Берклі

www.oid.ucla.edu/webcasts – Каліфорнійський університет, Лос-Анджелєс

ci.columbia.edu/ci/index.html – Колумбійський університет.              

ocw.mit.edu/index.html – Массачусетський технологічний інститут

webcast.oii.ox.ac.uk – Оксфордський університет

hulk03.princeton.edu:8080/WebMedia/lectures  – Принстонський університет

https://ain.ua/2014/03/13/top-100-besplatnyx-onlajn-kursov-mit-oksforda-garvarda-stenforda-berkli  – Топ-100 безоплатних онлайн-курсів MIT, Оксфорда, Гарвард, Стенфорда, Берклі

Докладніше дивіться на: https://msmb.org.ua/stily-zhittya/karyera-ta-osvita/nabchayemosya-bprodobzh-zhittya-learn-lifelong/

Запрошуємо на студвей http://studway.com.ua

ІНОЗЕМНІ МОВИ. Вивчення онлайн

http://studway.com.ua/online-kursi-1-18/   Студентський портал з величезними можливостями в сфері онлайн освіти. Безоплатні онлайн-курси

https://www.facebook.com/ninth.english.cloud/?fref=mentions   Студентський клуб англійської мови  "Cloud #9"

http://studway.com.ua/deutsch-lernen/  11 ресурсів для вивчення німецької мови. Deutsch lernen для вивчення німецької мови

http://studway.com.ua/vivchiti-polsku/  Давно мрієте опанувати польську мову? У цьому матеріалі знайдете усе необхідне для самостійного й ефективного вивчення польської. Усе необхідне, щоб самостійно вивчити польську мову

http://studway.com.ua/portugalska/   Португальська мова – сьома у світі за кількістю носіїв. Нею говорять у Європі, Латинській Америці та в окремих регіонах Африки. Розрізняють португальську в європейському, бразильському та креолізованому варіантах. Усе необхідне, щоб самостійно вивчити португальську мову

http://studway.com.ua/study-french/   Якщо завжди захоплювалися милозвучністю та красою французької мови, саме час навчитися її розуміти. Ресурси, які допоможуть підкорити одну з найкрасивіших мов світу.  Усе необхідне, щоб самостійно вивчити французьку мову

Інтернет-ресурси:

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

http://www.dt.ua – сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://www.silskivisti.kiev.ua – сайт газети «Сільські вісті»

http://www.umoloda.kiev.ua – сайт газети «Україна молода»

https://tyzhden.ua – часопис «Український тиждень»

https://ukurier.gov.ua  – сайт газети «Урядовий кур`єр»

https://sud.ua  – сайт газети «Юридична газета»

https://nv.ua/ – сайт журналу «Новое время страны»

Бібліограф-укладач: Наталя Фоміна

Наповнення ЕСКС: Мілашенко Т.І., Фоміна Н.І., Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

 • blog
 • facebook
 • tweetter
 • youtube
 • youtube
 • youtube
 • pinterest
 • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ