Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

День Незалежності України. «Свобода і незалежність – найголовніші умови успіху і процвітання»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список літератури
до 30-ї річниці Незалежності України

24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної ради України прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю. Україна стала незалежною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій чинними є тільки власні Конституція, закони та постанови уряду.

Декларація з підписами-автографами всіх урядовцівв.

Одним із важливих кроків було прийняття Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Її текст хоч і не проголошував незалежність, але став поштовхом до побудови нової держави. Вона проголошувала право України безпосередньо створювати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими та торговельними представництвами. Також Декларація визнавала самостійність республіки у питаннях науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

Як все відбувалося. Кадри кінохроніки з кіноархівів

https://www.youtube.com/watch?v=21X1yrPAuq0 Акт проголошення Незалежності України 1991 рік

https://www.youtube.com/watch?v=lMKIzKhw_Xk  Телеканал "1+1" зібрав унікальні архівні кадри і емоції людей 24 серпня 1991 року

https://www.youtube.com/watch?v=c7KvFsOGFFg Акт проголошення незалежності України - 1991 рік

ПОСТАНОВА

Верховної Ради Української РСР

Про проголошення незалежності України

(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1991, № 38, ст.502)

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Проголосити 24 серпня 1991 року Україну незалежною демократичною державою.

З моменту проголошення незалежності чинними на території України є тільки її Конституція, закони, постанови Уряду та інші акти законодавства республіки.

1 грудня 1991 року провести республіканський референдум на підтвердження акта проголошення незалежності.

Голова Верховної Ради Української РСР м. Київ, 24 серпня 1991 року № 1427-XII

Л. КРАВЧУК

АКТ

ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

- продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні,

- виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

- здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто

проголошує

незалежність України та створення самостійної української держави - УКРАЇНИ.

Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ                                                        24 серпня 1991 року

 

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №294/2021

Про встановлення відзнаки Президента України «Національна легенда України»

Відповідно до пункту 25 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:

1. Установити відзнаку Президента України «Національна легенда України» для відзначення громадян за визначні особисті заслуги у становленні незалежної України, зміцненні її державності, захисті Вітчизни та служінні Українському народові, вагомий внесок у розвиток національної економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, спорту, охорони здоров’я, а також за активну благодійну та громадську діяльність.

2. Кабінету Міністрів України:

1) утворити у тижневий строк комісію з проведення всеукраїнського конкурсу на кращий малюнок відзнаки Президента України «Національна легенда України», залучивши до її складу, зокрема, представників громадських об’єднань, установ, організацій, членів Комісії державних нагород та геральдики, та затвердити умови проведення зазначеного конкурсу;

2) забезпечити проведення всеукраїнського конкурсу на кращий малюнок відзнаки Президента України «Національна легенда України» та за його результатами підготувати і внести до 9 серпня 2021 року в установленому порядку на затвердження Президентові України проект Положення про відзнаку Президента України «Національна легенда України», а також проекти малюнка відзнаки Президента України «Національна легенда України» та документа, що посвідчує нагородження нею;

3) забезпечити в установленому порядку разом із Державним управлінням справами за участю Національного банку України виготовлення відзнаки Президента України «Національна легенда України» та атрибутів до неї.

3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

14 липня 2021 року

Відзнака "Національна легенда України". Ілюстрація: Відзнак

Відзнака "Національна легенда України". Ілюстрація: president.gov.ua

Глава держави заснував відзнаку «Національна легенда України»

Володимир Зеленський підписав Указ № 294/2021 «Про встановлення відзнаки Президента України «Національна легенда України».

Згідно з документом, цією нагородою відзначатимуть громадян за визначні особисті заслуги у становленні незалежної України, зміцненні її державності, захисті Вітчизни та служінні українському народові. Також відзнаки будуть удостоєні ті, хто зробив вагомий внесок у розвиток національної економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, спорту, охорони здоров’я та провадить активну благодійну і громадську діяльність.

Малюнок цієї відзнаки буде затверджений за результатами всеукраїнського конкурсу, який має підготувати і провести Кабінет Міністрів України.

Уряд повинен до 9 серпня поточного року подати на затвердження Главі держави проект Положення про відзнаку «Національна легенда України» та проекти малюнка.

Виготовленням відзнаки та атрибутів до неї займатиметься Державне управління справами за участю Національного банку України.

Указ набирає чинності з дня його опублікування.

8 історичних фактів

24 серпня 1991 року – на позачерговій сесії Верховної ради нардепи ухвалили Акт проголошення незалежності України та винесли це питання на всеукраїнський референдум. Це доленосне рішення стало початком нового етапу в сучасній українській історії. Осягнути значущість цієї події без знання історії та політичних процесів – складно, але можливо. Суспільне підготувало невеликий екскурс, аби розповісти про відновлення української державності та становлення незалежності.

1. Одним із важливих кроків було прийняття Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Її текст хоч і не проголошував незалежність, але став поштовхом до побудови нової держави. Вона проголошувала право України безпосередньо створювати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими та торговельними представництвами.

Також Декларація визнавала самостійність республіки у питаннях науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

2. Відчуваючи, що втрачає владу над союзними республіками, Москва ініціювала підписання нового договору, на базі якого можна було б створити нову Конституцію СРСР. У відповідь на це 2 жовтня на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) у Києві почалися масові студентські протести, які отримали назву “Революція на граніті”.

Окрім недопущення підписання нового союзного договору, студентські братства вимагали проходження військової служби юнаками-українцями винятково на території України, перевибори до Верховної Ради УРСР, націоналізацію майна компартії та комсомолу, відставки голови уряду Віталія Масола за його союзно-центристські погляди. Акції протесту та голодування закінчилися 17 жовтня – та відіграли важливу роль у становленні незалежності України.

3. 24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради України 392 депутата проголосували “за” ухвалення Акту проголошення незалежності України, яким проголошено створення самостійної української держави. Текст Акту складав 93 слів був набраний на друкарській машинці та вміщався на одному папірці.

4. Щоб остаточно легітимізувати нову державу та завадити генпрокурору Радянського Союзу оголосити це рішення незаконним, Верховна Рада України вирішила провести 1 грудня 1991 року всеукраїнський референдум. На запитання "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?" ствердно відповіли 90,32% людей. Одночасно з референдумом відбулися й вибори президента, на яких переміг Леонід Кравчук з 61,5% підтримки.

5. Попри невизначеність позицій ЄС, в перші тижні після референдуму незалежність України визнали Угорщина, Литва, Латвія, Болгарія, Естонія, Чехословаччина, Швеція, Ізраїль, Швейцарія. Після того, як до цього списку 25 грудня приєдналися США, одна за одною Україну почали визнавати такі впливові держави як Німеччина, Франція, Великобританія. До кінця січня 1992 року цей список налічував більше ніж 90 країн світу, зокрема всі країни НАТО і ЄС.

6. 8 грудня 1991 року у державній мисливській резиденції Вискулі в Біловезькій пущі (Білорусь) лідери України, Росії та Білорусі підписали угоду про те, що Союз "як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування". Своїми підписами Леонід Кравчук, Борис Єльцин і Станіслав Шушкевич скасували договір про створення Союзу соціалістичних радянських республік.

7. 25 грудня 1991 року Михайло Горбачов оголосив про відставку. Союз ССР остаточно припинив своє існування.

8. Протягом наступних двох місяців синьо-жовтий прапор набув статусу державного, тризуб затвердили як малий герб, а "Ще не вмерла Україна" стала новим гімном незалежної держави.

 https://suspilne.media/155153-instagram-vibacilisa-za-vidalenna-posteriv-do-novogo-filmu-pedro-almodovara/

Зеленський – про 30-річчя Незалежності: Покажімо, що українцям є чим пишатися

Святкування 30-річчя Незалежності держави має показати, що українцям є чим пишатися, а заходи мають фокусуватися не лише на історії, але й на визначальних напрямках розвитку в майбутньому.

Про це Президент України Володимир Зеленський сказав під час наради з представниками уряду щодо напрацювання єдиної концепції святкування 30-річчя Незалежності України, повідомляється на сайті Офісу Президента.

«Цього року в нас особливі річниці як трагічних сторінок нашої історії, так і тих моментів і видатних українців, якими ми пишаємося. Ми по-особливому згадаємо й 80-ту річницю Бабиного Яру, і 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи. Але історія України – це не лише трагізм. Я радий, що цього року ми відзначаємо 150-річчя Лесі Українки. Ми гідно нагадаємо про цю видатну особистість світового масштабу. І особливу увагу ми приділимо як 25-річчю Конституції України, так і 30-й річниці Незалежності. Покажімо, що українцям є чим пишатися», – відзначив Зеленський.

Учасники зустрічі погодилися, що святкування має фокусуватися на 30-річчі Незалежності, досвіді самостійного державного буття у різні часи та тисячолітній історії України. Також Глава держави зазначив, що всі заходи мають не лише нагадати історію, а й показати визначальні напрями розвитку майбутнього нашої країни.

«Має бути не лише 30 років досвіду, а й погляд на 30 років уперед. Важливою залишається концепція єдності та зміцнення іміджу України як повноправного партнера на міжнародній арені», – наголосив Президент.

В ОП нагадують, що у переддень 30-річного ювілею Незалежності буде проведено саміт «Кримська платформа» із залученням міжнародних партнерів України.

 «Ця подія матиме історичну цінність. Ми об’єднаємо зусилля всіх країн, які допомагають з вирішенням питань мешканців Криму та деокупації півострова», – зазначив Зеленський.

Також повідомляється, що з нагоди 30-річчя Незалежності відбудуться заходи, присвячені зміцненню міждержавних відносин та розвитку культурної дипломатії.

Безпосередньо 24 серпня, в день народження України, поряд з іншими заходами буде проведено парад із залученням військової техніки. Крім того, ввечері відбудеться святковий концерт. Кожне міністерство представить особливий, визначний проєкт у своїй галузі, який сприятиме розвитку України. Очікується приїзд лідерів багатьох держав – партнерів та друзів нашої держави.24 серпня – День Незалежності України, який щорічно відзначається на честь ухвалення Верховною Радою УРСР у 1991 році Акта проголошення незалежності України – політико-правового документа, який засвідчував новий статус Української держави. https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3183043-zelenskij-pro-30ricca-nezaleznosti-pokazimo-so-ukraincam-e-cim-pisatisa.html

Відзначення 30-річчя незалежності України «Ти у мене єдина»

У межах відзначення 30-річчя незалежності України відбудеться понад 150 святкових заходів по всій країні. Адже 30 років незалежності – це справді знакова подія, яку неможливо вмістити у вузькі межі формальних святкувань. Тому що Україна – молода країна з багатовіковою історією.

Упродовж сторіч мільйони українців боролися за здобуття незалежності, пройшли через зради, війни та голодомори. А здобувши таку омріяну свободу й державність, уже покоління наших сучасників було змушене відстоювати свободу та європейський вибір на революціях, а згодом – зі зброєю в руках захищати суверенітет і територіальну цілісність Української держави від зазіхань північного сусіда.

За 30 років незалежності Україна подолала надзвичайно багато викликів. Але ми вистояли, стоїмо й неодмінно переможемо! Тому цьогоріч наша країна має гучно заявити про себе всьому світові.

Для участі у святкуванні Дня Незалежності до України прибудуть сотні іноземних гостей, зокрема лідери держав, представники іноземних урядів і парламентів. Усього очікується близько 30 делегацій країн та міжнародних організацій. Святкові заходи триватимуть з 22 до 24 серпня. У ці три дні по всій країні відбудеться понад 150 подій, приурочених до 30-річчя незалежності України. Всі вони будуть об’єднані слоганом «Ти у мене єдина», який символізує бачення незалежності України як мрії, якої прагнули досягти багато поколінь українців

Так, 22 серпня за участю Президента Володимира Зеленського відбудеться вручення відзнаки «Національна легенда України». Її присуджуватимуть громадянам за визначні особисті заслуги у становленні незалежної України, зміцненні її державності, захисті Вітчизни та служінні українському народові. Відзнаки будуть удостоєні також ті, хто зробив вагомий внесок у розвиток національної економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, спорту, охорони здоров’я та провадить активну благодійну й громадську діяльність.

23 серпня, у День Державного прапора України, у географічному центрі нашої країни в Черкаській області за участю Глави держави відбудеться урочисте підняття синьо-жовтого стяга – символу нашої незалежності. Урочистості пройдуть у всіх областях країни. Зокрема фасади будівель Верховної Ради, Національної опери, палацу «Україна», ЦУМу, ТРЦ «Гулівер» у Києві набудуть кольорів Державного прапора.

Також у цей день у Києві відбудеться установчий саміт ініціативи Президента України «Кримська платформа», яка об’єднає всі наявні національні та міжнародні зусилля з деокупації українського півострова. Установчий саміт буде першим заходом платформи на найвищому політичному рівні. На ньому виступлять Президент України, Голова Верховної Ради, Прем’єр-міністр, лідери кримськотатарського народу, глави іноземних делегацій, представники новоствореної експертної мережі Кримської платформи. Захід складатиметься з чотирьох панелей на теми: політика невизнання та санкцій; безпекові виклики; захист прав людини в тимчасово окупованому Криму; відновлення прав кримськотатарського народу.

Цього ж дня відбудеться саміт перших леді та джентльменів «М’яка сила у новій реальності», який ініціює дружина Президента України Олена Зеленська. Подія пройде в Національному заповіднику «Софія Київська». На сьогодні фактично немає жодного міжнародного майданчика, на якому перші леді та джентльмени могли б спілкуватися на регулярній основі, об’єднуючи досвід своїх країн та свого лідерства. З ініціативи Олени Зеленської буде проведено гуманітарний форум, що створюється саме в Україні. У заході візьмуть участь не лише перші леді та джентльмени, а й фахівці та експерти з різних країн та галузей.

Крім того, 23 серпня запланований святковий концерт для лідерів держав у Національній опері України за участю легенд опери та балету.

У День Незалежності України, 24 серпня, на центральній вулиці столиці відбудеться святковий парад Збройних Сил України, що символізуватиме силу нашої незалежності. Заплановані заходи за участю представників і техніки всіх сил сектору безпеки і оборони України та країн-партнерів.

Цього ж дня відбудеться концерт італійського співака Андреа Бочеллі.

Увечері 24 серпня на НСК «Олімпійський» розпочнеться святкове шоу «Незалежність у нашій ДНК. День незалежності країни», у якому візьмуть участь естрадні зірки, артисти опери та балету, а також симфонічний оркестр. Єдиний музичний перформанс поєднає пісні, які стали музичною спадщиною минулих поколінь, і хіти майбутнього. Це символізуватиме культуру нашої незалежності. Без пауз і зупинок виконавці передаватимуть своєрідну «естафету» одне одному та створять єдину композицію з десятків знакових для незалежної України пісень. Це відбуватиметься на найбільшій технологічній сцені країни. Виступи артистів – це також незабутня хореографія за участю десятків танцюристів, надзвичайні костюми, величезні екрани, масштабне світлове та дрон-шоу. Завершиться музичне дійство яскравими феєрверками

https://www.president.gov.ua/news/vidznachennya-30-richchya-nezalezhnosti-ukrayini-ti-u-mene-y-69885

 

 

WEB-ліографія

Ретроспектива бібліографічних видань МСМБ

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/20-rokiv-vik-yunosti/

https://msmb.org.ua/levko-grigorovich-lukyanenko-spravzhnij-geroj-ukraini/ «Левко Григорович Лук’яненко – справжній Герой України». Тематичний бібліографічний список статей

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/20-rokiv-vik-yunosti/ «20 років – вік юності» (до 20-ої річниці проголошення Незалежності України) Тематичний бібліографічний покажчик до 20-ої річниці проголошення Незалежності України

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/trizub-simvol-viri-i-nadii/  «Тризуб. Символ віри і надії». Перший офіційний державний герб України Бібліографічний список літератури до відзначення Дня Державного герба України

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/b-nyomu-siny-nebes-zoloto-hlibiv-do-dnya-derzhavnogo-prapora-ukraini/ В ньому - синь небес, золото хлібів (до Дня Державного Прапора України) Тематичний бібліографічний покажчик до Дня Державного Прапора України

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/oda-derzhavnosti-derzhavniy-gimn-ta-maliy-gerb-ukraini/ «Ода державності: Державний Гімн та малий герб України» Тематичний бібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/480/ «Іван Огієнко. Витязь духу» Біобібліографічний покажчик До 130 - річчя від дня народження Івана Івановича Огієнка (Митрополита Іларіона) (1882–1972), українського церковного та громадського діяча, науковця-енциклопедиста, педагога

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/na-spomin-pro-yevgena-konovalytsya/ «На спомин про Євгена Коновальця» Тематичний  бібліографічний список До 130-ї річниці від дня народження Євгена Коновальця

https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/601/ Микола Куліш. Остання адреса - Урочище Сандармох. Тематичний бібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/skoropadsykiy-pavlo-petrovich-ostanniy-getyman-ukraini/ «Скоропадський Павло Петрович. Останній гетьман України». Біобібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/bitoki-sobornosti/ «Витоки Соборності». Тематичний бібліографічний покажчик до Дня Соборності та Свободи України

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/mikola-rudenko-nebezpechniy-pravdolyub/«Микола Руденко. Небезпечний правдолюб». Бібліографічний покажчик до 95-річчя від дня народження Миколи Даниловича Руденка (1920-2004), українського письменника, правозахисника і очільника Гельсінської групи

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/zbagnuti-sviti-olesya-berdnika/«Збагнути світи Олеся Бердника». Біобібліографічний покажчик До 90-річчя від дня народження Олександра (Олеся) Павловича Бердника (1926 – 2003) українського письменника-фантаста, філософа, одного із засновників Української Гельсінської Групи, президента українського гуманістичного об'єднання «Українська Духовна Республіка»

https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/127/ Трагічний, величний і вічний Василь Стус. (до недожитого 70 ліття поета) Тематичний бібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/316/ «Душа належить людству і епохам». До ювілею Ліни Василівни Костенко. Тематичний  бібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/bibliograf-pisymennik-kulyturniy-diyach-do-110-richchya-baleriana-pidmogilynogo/ «Бібліограф, письменник, культурний діяч» (До 110 - річчя Валеріана Підмогильного)

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/mikola-leontovichobirvana-kuleyu-nota/ Микола Леонтович. «Обірвана кулею нота». Бібліографічний список до 140-ї річниці від дня народження Миколи Дмитровича Леонтовича – українського композитора, хорового диригента, громадського діяча, педагога, фольклориста

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/pavlo-chubinsykiy-entsiklopedist-narodnogo-zhittya/«Павло Чубинський. Енциклопедист народного життя». Біобліографічний список джерел. До 180-річчя від дня народження українського етнографа, фольклориста, громадського діяча, автора тексту Державного Гімну України

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/andrey-sheptitsykiy-sluga-bozhiy/ Андрей Шептицький. Слуга Божий. Біобібліографічний список статей до вшанування пам’яті Андрея Шептицького

https://msmb.org.ua/vasyl-symonenko-ja-dlja-tebe-goriv/ Василь Симоненко: "Я для тебе горів, український народе". Біобібліографічний список статей до 85-х роковин від дня народження поета-шістдесятника

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/molitva-oleksandra-konisykogo/ «Молитва Олександра Кониського». Біобібліографічний покажчик на вшанування пам’яті Олександра Яковича Кониського (1836-1900) - автора слів  духовного гімну України «Молитва за Україну»

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/yogansen-maykl-chudermayster-pisymennik-mandrivnik-filosof/ «Йогансен Майкл. Чудермайстер, письменник, мандрівник, філософ». Бібліографічний список джерел до 125-річчя від дня народження

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/deny-sobornosti-vid-mrii-do-diysnosti/ «День Соборності: від мрії до дійсності». Бібліографічний список джерел до 100-річчя проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 2019 року

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/yuviley-ukrainsykoi-revolyutsii-do-100-richchya-podiy-ukrainsykoi-revolyutsii-1917-1921-rokiv/ Ювілей Української революції. Бібліографічний тематичний покажчик до 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/konstitutsiya-osnova-pravovoi-sistemi-derzhavi/ «Конституція – основа правової системи держави» /До 15 річниці з дня прийняття Конституції України/

 

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронології)

2021

Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 30-ї річниці незалежності України [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-planu-zahodiv-z-p-a583r  : розпорядження КМ Україниі від 31 трпвня 2021 р. № 583-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 11 черв. (№111). - С. 7-8.

***

В Музеї історії Києва представили виставку про незалежність [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/CULTURE/v-muzeji-istoriji-kijeva-predstavili-vistavku-pro-nezalezhnist.html: виставка завершиться 24 серпня / Інф. "Дзеркало тижня"
// Дзеркало тижня. - 2021. - 11 серп. Музейно-виставковий центр сучасного мистецтва Музею історії Києва та Ірина Федоренко (SEMIRA) у рамках Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва "Сліди" представили виставку "INDEPENDENCE". "Кожен із нас залишає свої сліди. Якими вони будуть – залежить від оточення, обставин, моменту, а найбільше – від нас самих." - повідомляється на офіційній сторінці заходу. Фестиваль сучасного українського мистецтва "Сліди" - це масштабний артпроєкт, що проводиться вже втретє. Цього разу на виставці можна побачити, як митці рефлексують на тему Незалежності в широкому сенсі цього слова, а також оцінити здобутки сучасних митців, які сформувалися в добу Незалежності України

24 серпня — невід’ємна частина процесу, який тривав від прийняття Декларації про державний суверенітет [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/344413 / Розмовляла Олена Горбунова // Голос України. - 2021. - 8 квіт. (№65). - С. 4-5. Пригадуючи події 24 серпня 1991 року, Олександр Барабаш (народний депутат першого скликання), який входив до опозиційної меншості, Народної ради, наголошує: думка, що комуністи перелякалися і проголосували за Акт про незалежність України, є принципово неправильною. Аби переконатися у цьому, достатньо вивчити, які рішення ухвалювала Верховна Рада УРСР дванадцятого скликання, яку згодом назвали першим демократичним скликанням

Заєць, Іван. З-поза меж можливого [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2021/06/25-1129-24-30-chervnia-2021.pdf / Заєць, Іван // Слово Просвіти. - 2021. - 24-30 черв. (№25). - С. 6-7. 24 серпня 1991 року Верховна Рада ХІІ (І) скликання ухвалила Акт проголошення незалежності України і заявила про створення Української держави. 1 грудня того ж року цей Акт підтримали на всеукраїнському референдумі більш ніж 90 відсотків його учасників. Хоча сучасна українська держава творилася в мирний спосіб, її постання все одно вимагало повної мобілізації всіх сил нації, колосальної творчої роботи та твердості духу найкращих її представників. Сучасна українська держава – геополітичне явище з-поза меж можливого

30 днів до проголошення Незалежності України

Кожного дня впродовж 26 липня - 24 серпня ЦДАГО України публікуватиме документи, які відтворюють щоденну хронологію подій протягом 30 днів до проголошення Незалежності України. Переглядати щоденну документальну хроніку можна за посиланнями: http://cdago.gov.ua (веб-сайт архіву, рубрика «Виставки») та https://www.facebook.com/cdago.gov.ua

Власенко, Світлана (начальник відділу використання інформації документів ЦДАГО України). 30 днів до проголошення Незалежності України [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/349000 / Власенко, Світлана // Голос України. - 2021. - 27 лип. (№139). - С. 1, 3. Центральний державний архів громадських об’єднань України, у фондах якого зберігаються документальні джерела із суспільно-політичної історії України новітньої доби, презентує на своєму офіційному веб-сайті та на сторінці в соціальній мережі Фейсбук документальний онлайн-проект «30 днів до проголошення Незалежності України. Історичний репортаж». Кожного дня впродовж 26 липня - 24 серпня архів публікуватиме документи, які відтворюють щоденну хронологію подій протягом 30 днів до проголошення Незалежності України.

Войтенко, Володимир. Українське кіно: сильніше, ніж зброя [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/345827: 30 років Незалежності / Войтенко, Володимир // Голос України. - 2021. - 13 трав. (№87). - С. 4. Українське кіно знане у світі за фільмами «Земля» Олександра Довженка, «Людина з кіноапаратом» Дзиґи Вертова, «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, «Плем’я» Мирослава Слабошпицького, «Атлантида» Валентина Васяновича... Їхній вплив в Україні та світі на спільноти активні, небайдужі, творчі був і є вирішальним. Не стомлюється змінювати людей, а значить, і світ. Є десятки знакових фільмів-імен-подій, а також багато течій, напрямів і тенденцій, де перетинається кіномистецтво, суспільство і держава. Але саме з такого ракурсу варто оглянути тридцятиліття нашого кіно. Тим паче, що воно й розпочалося тріумфально 1 грудня 1991 року, коли ми голосували за незалежність власної держави, показом на всеукраїнському телеканалі УТ-1 фільму режисера Олеся Янчука «Голод 33», який вочевидь не міг не вплинути на вибір українців

Губаш, Михайло. Пам’ятник Василю Стусу [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19902/index.php?n=49408 / Губаш, Михайло // Сільські вісті. - 2021. - 23 лип. (№54). В Краматорську на Донеччині встановлено пам’ятник видатному поету-дисиденту, борцю за волю України, який загинув у радянських таборах, Герою України Василю Стусу. Скульптурну композицію встановили на перетині вулиць Дружби і Василя Стуса. Вона складається з арки з витесаними на ній уривками віршів Стуса та металевої дошки. На її лицевому боці - портрет поета, а на зворотному - цитата з його вірша: «Народе мій, до тебе я ще верну, як в смерті обернуся до життя». Ініціатором встановлення пам’ятника став Клуб підприємців Краматорська

День за днем [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/346825 / Підготував Віктор Бондар // Голос України. - 2021. - 3 черв. (№103). - С. 5. Коли мова заходить про славнозвісну вітчизняну марку, будь-хто - навіть людина, далека від авіації, - назве бодай один із лінійки повітряних велетнів, незаслужено обділивши увагою АН-2. Мовляв, малий, непоказний, одномоторний. Але кожен із них завдячує своєю появою на світ саме первістку української авіації і, звісно, генію українських авіаконструкторів та їх визнаним у світі метрам - Олегу Антонову, Петру Балабуєву, Віктору Толмачову, Генріху Онгірському та багатьом безіменним творцям, які брали участь у створенні та випробовуванні вітчизняних літаків

ДП «Антонов» - 75: політ нормальний!. [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/346821: в останній день травня флагман українського літакобудування - ДП «Антонов» - святкував своє 75-річчя / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 3 черв. (№103). - С. 1, 4-5. З нагоди ювілею лунали побажання багатотисячному колективу, якому справді, як сказано у вітанні глави нашої держави, «...є чим пишатися. Завдяки професіоналізму та самовідданій праці створено понад сто типів літаків, відомих в усьому світі. Візитівкою України сьогодні є сучасні реактивні літаки сімейства Ан-148, Ан-158, Ан-178, вантажні гіганти «Антей», «Руслан», «Мрія», що стали вагомим внеском у розбудову та становлення авіаційної галузі України...»

Історичний документ, який відіграв фундаментальну роль у розбудові незалежності нашої держави [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/347826 : 28 червня - День Конституції України / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 26 черв. (№119). - С. 1. 28 червня 1996 року о 9 год. 18 хвилин після 24 годин безперервної роботи Верховна Рада ухвалила та ввела в дію Конституцію України. «За» проголосували 315 народних депутатів. Цей історичний момент зробив нашу незалежність легітимною в очах не тільки українського народу, а й вс ього світу

Недільський, Василь. Республіка Зелений Клин [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19906/index.php?n=49538 / Недільський, Василь
// Сільські вісті. - 2021. - 6 серп.(№58). Сьогодні мало хто знає, що трохи більш як 100 років тому в Хабаровському краї РФ українці становили близько 80% населення, а росіяни - 5%. І в тих далеких краях деякий час проіснувала далекосхідна українська Республіка Зелений Клин, яка позиціонувала себе частиною вільної незалежної демократичної України. Що ж із нею сталося?

Лавренюк, Сергій. Це був великий історичний день! [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/343157: 30 років Незалежності / Лавренюк, Сергій // Голос України. - 2021. - 11 бер. (№45). - С. 1, 4-5. 24 серпня 1991 року народні депутати о 10-й годині ранку зібралися в сесійній залі для проведення позачергової сесії Верховної Ради, якій судилося стати історичною, адже саме цього дня 346 парламентаріїв підтримали Акт проголошення незалежності України

Логвиненко, Леонід. Уроки пам’яті [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19906/index.php?n=49530 / Логвиненко, Леонід
// Сільські вісті. - 2021. - 6 серп. (№58). На Слобожанщині, в місті Лозова, до 30-річчя Незалежності України відбулась акція «Уроки пам’яті». Організатором заходу стала громадська організація «Всеукраїнське об’єднання рідних зниклих безвісти та загиблих захисників України». «Уроки пам’яті» - це не тільки розмова на історичні, патріотичні теми, а й допомога у розв’язанні сьогоднішніх проблем. За словами голови «Всеукраїнського об’єднання рідних зниклих безвісти та загиблих захисників України» Марини Полякової, чи не найголовніша - це реабілітаця тих, хто пройшов жахіття російсько-української війни. Психологічної підтримки держава не надає, а волонтерські центри нинішня влада закрила. Тоді як негаразди мають місце і ставатимуть ще гострішими…

Філіпчук, Наталя. Нас визнали державою, і всі відчували, що це історичний момент [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/344743: 30 років Незалежності / Філіпчук, Наталя // Голос України. - 2021. - 15 квіт. (№71). - С. 1, 4. Сьогодні в підручниках історії лише одним реченням згадується, що першою Незалежність України визнала Польща, потім Канада, а до кінця грудня 1991 року таке рішення ухвалили 70 країн. Втім, ще в серпні 1991-го все не видавалося таким очевидним, і процес визнання не був простим. Насправді за цим стояла титанічна праця перших вітчизняних дипломатів й політиків

Чадюк, Марія. Винахідливі та стійкі [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/vynahidlyvi-ta-stiyki-0 : кілька висновків дослідження про спільне та відмінне українців за 30 років незалежності / Чадюк, Марія // День. - 2021. - 6 серп. 

Чорна, Світлана. Галицько-Волинське князівство — продовжувач держави «Руської землі» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/346190: 30 років незалежності / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 20 трав. (№92). - С. 4-5. Ключове питання інтерпретації історії нашої держави та реконструкції біографії України й сусідньої Росії, що претендує на давньоруську минувшину: чия спадщина Київська Русь?

Чорна, Світлана. Україна-Русь: тисячолітня традиція державотворення [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/343667: 30 років Незалежності / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 25 бер. (№55). - С. 4-5. Ухвалення 24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України увінчало вікові устремління нашого народу до самостійності.

Чорна, Світлана. Українська козацька держава: носій ідеї непідлеглості та соціальний ідеал [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/347710 / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 24 черв. (№117). - С. 4-5.

Чорна, Світлана. Українська, Самостійна, Соборна — волею всього народу [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/347895: до 80-річчя проголошення Акта відновлення Української Держави / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 30 черв. (№120). - С. 14. Одна з ключових віх вітчизняної історії - проголошення 30 червня 1941 р. у Львові Акта відновлення Української держави. Прийняття політичного документа величезної історичної ваги на Національних зборах українських діячів Західної України в уже окупованому німецькими загарбниками місті продемонструвало тяглість державницької ідеї й засвідчило всьому світові, що наш народ залишається послідовним продовжувачем державотворчих змагань, і лише у XX ст. у жорстокій боротьбі за своє право мати власну державу витворив такі державні форми самоорганізації як УНР, ЗУНР, Карпатська Україна

Щасливе майбутнє настане там, де встановлено чесні взаємини, де панує солідарний розподіл обов’язків і суспільних благ [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/347147 / Розмовляла Марина Кривда // Голос України. - 2021. - 10 черв. (№108). - С. 4-5. Демократичні перетворення в українському суспільстві, що розпочалися в 90-ті роки, зняли ідеологічні обмеження та відкрили простір для письменницької творчості різних жанрів. І хоч країна переживала економічну скруту, але, як не парадоксально, на період незалежності припадає національне відродження культури і літератури. Величезний резонанс викликають книжки Василя Шкляра. Цьогоріч, коли наша країна відзначає свій ювілей, Василь Шкляр також має круглу дату - 10 червня йому виповнюється 70 років. З цієї нагоди кореспондент «Голосу України» поспілкувався з письменником

2020

Відновленій незалежності – 29 [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/vidnovleniy-nezalezhnosti-29: наскільки обраний шлях України - через різні потрясіння - є правильним з точки зору досягнутих результатів? / Підготував Іван Капсамун та інш. // День. - 2020. - 21 серп. (№157-158). - С. 4-5. На 29-річчя незалежності України ми знаходимося в стані, коли доводиться захищатися (вже сьомий рік) від Москви. Але причина не тільки в неоімперській хворобі кремлівського керівництва, причина насамперед в наших втрачених можливостях (не дивлячись на два майдани). Коли Україна допустила головні помилки і пішла не тим шляхом? Чи була можливість альтернативного розвитку? Який? І де (в чому, в кому) варто шукати сили сьогодні, аби прискорити український державотворчий розвиток?

Осташко, Тетяна. Українськi cамостійники: спроба об'єднання [Текст] = https://m.day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/ukrayinski-samostiynyky-sproba-obyednannya-0 / Осташко, Тетяна // День. - 2020. - 7-8 серп. (№ 147-148). - С. 21. Разом із тим В. Липинський поділяв ідею, що у разі світової війни за допомогою ймовірних політичних комбінацій слід здобути для України самостійність. «Інша річ, - наголошував він, - що в боротьбі за визволення, в тактиці тієї боротьби, я можу прихилятись до котроїсь з двох держав, між котрими поділена Україна, можу шукати собі союзників». До майбутнього друкованого органу В. Липинський підготував статтю «Другий акт», в якій проаналізував здобутки української інтелігенції після російської революції 1905-1907 рр. та окреслив головні напрямки боротьби за національне визволення

***

«Батько Незалежності». Так називають Левка Лук’яненка українці

Україна. Кабінет Міністрів. Про увічнення пам’яті Героя України Левка Лук’яненка [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/318072: постанова ВР України від 6 червня 2019 року. № 2748-VIII // Голос України. - 2019. - 8 черв. (№107). - С. 3.

Україна. Президент. Про державні стипендії імені Левка Лук’яненка [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/4172018-25718: Указ Президента України від 7 грудня 2018 року № 417/2018 / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2018. - 12 груд. (№235). - С. 12.

Ковальчук, Анатолій. Яскравий символ епохи [Текст] = http://slovoprosvity.org/2018/08/23/yaskravyj-symvol-epohy/ : світлої памяті Левка Лук'яненка / Ковальчук, Анатолій // Слово Просвіти. - 2018. - 30 серп. (№ 35). - С. 5. Не доживши півтора місяця до дев’яноcторіччя, яке припадає на 24 серпня - день 27-ї річниці Незалежності України, полинув у засвіти Левко Лук’яненко - унікальна Людина, Великий Українець, Національний Герой, який присвятив своє життя шляхетні меті: самовідданій, безкомпромісній боротьбі за державну незалежність Батьківщини

Кривда, Марина. «Масштаб цієї особистості буде видно здалеку ще багатьом поколінням» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306718 / Кривда, Марина // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 5. Так відреагував один із дописувачів у соцмережі на втрату Україною політичного та громадського діяча, дисидента, засновника Української гельсінської групи, одного з авторів «Акту проголошення незалежності України», народного депутата чотирьох скликань Верховної Ради, Героя України Левка Лук’яненка. Мабуть, є певний символізм у тому, що за кілька днів до Дня Незалежності нашої держави і дня його народження виповнилося сорок днів із дня його смерті, і душа Левка Лук’яненка в цей час уже відлітає в далекі світи. А поки що спогади його друзів і побратимів

Патріот із камери смертників [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/poet-iz-guculskogo-krayu/: 90 років з дня народження Левка Лук’яненка / Авторська рубрика Віктора Шпака // Урядовий кур`єр. - 2018. - 18 серп. (№155). - С. 6. «Коли ти бачиш дійсність та розумієш усю її несправедливість і в тебе не сверблять руки покласти їй край, тоді ти боягуз. Бачити, розуміти і не повстати супроти безмежної несправедливості - значить бути не людиною, а слимаком». У цих словах багаторічного в’язня радянської імперії Левка Лук’яненка - його життєве кредо, що привело випускника юридичного факультету престижного Московського університету і цілком успішного партійного функціонера на шлях боротьби з режимом

Під крилом смертного вироку [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306716: (зі спогадів брата Левка Лук’яненка Олександра) / Записав Василь Чепурний // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 4. У 1960 році я дізнався про Левкову політичну діяльність, про те, що він на свої плечі взяв величезний тягар визволення українського народу з-під вікової колоніальної залежності. Розумів, що ця боротьба є надзвичайно небезпечною, наслідком її можуть бути гоніння і врешті-решт - тюрма. З цією інформацією у мене до Левка з’явилося якесь нове почуття: любов, гордість і шана. В моїх очах він ставав велетом

Сміян, Надія. Сила духу, народженого 24 серпня [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306715 / Сміян, Надія // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 4. «Батько Незалежності». Так називають Левка Лук’яненка українці. Саме в день народження нашої країни, 24 серпня, йому мало виповнитися 90. Його рукою в його зошиті виписувалася чернетка Акту проголошення незалежності. А чи знали ви, що спочатку цей документ назвали Універсал? Але, щоб уникнути алюзії з часами Михайла Грушевського, дали більш нейтральну назву. І ще у варіанті Левка Лук’яненка йшлося про «відновлення незалежності». Але непевні часи потребували обережних рішень, то зійшлися на «проголошенні». Після славнозвісної парламентської ночі в 1991-му цю людину носили на руках, але він напевно пам’ятав часи, коли його душу й тіло обмежували стіни камери смертника

Чепурний, Василь. Справжній Герой України [Текст] = http://viysko.com.ua/journal/spravzhnij-heroj-ukrainy/: патріот / Чепурний, Василь // Військо України. - 2018. - № 8. - С. 58-61. Йому судилося втілити свою величну ідею в життя і дочекатися покоління, яке бачить Україну такою ж, про яку мріяв він. А його слова: «Україна не може програти, вона тільки виграти може» вже стали пророчими. 24 серпня, в День Незалежності України, Левку Лук’яненку виповнилося б 90 років. До свого поважного ювілею батько української незалежності не дожив всього півтора місяця. Та день його народження завжди додаватиме сил країні, за яку він боровся

Юркова, Ольга. Левко Лук'яненко: "Ми ні в чому не помилилися. Усе йде, як треба. Навіть війна на Донбасі - потрібна" [Текст] / Юркова, Ольга // Країна. - 2018. - 12 лип. (№ 27). - С. 17-19. Левко Лук'яненко: "Шановні колеги, варто зробити щось інше. Давайте проголосимо Україну незалежною державою! І тоді не треба буде хитрувати, щось проштовхувати. Україна творитиме законодавство, яке їй потрібне". Мою пропозицію одразу підтримали

Ретроспективна бібліографія статей

Зятьєв, Сергій. «Печатка» народу... [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/pechatka-narodu: 28 років тому абсолютна більшість українців на референдумі висловилася за бажання жити у незалежній державі / Зятьєв, Сергій // День. - 2019. - 29 лист. (№ 220-221). - С. 5. З проголошенням Акту про незалежність, ухваленого у серпні 1991-го Верховною Радою, на міжнародній арені визнавати Україну як суверенну державу не поспішали. Головна причина - ніхто, в тому числі й США, не бажав загострення у відносинах з радянською імперією, яка володіла могутнім ядерним арсеналом. Тому ставлення західних держав до незалежності України було несприятливим і явно упередженим. 2 грудня 1991 року, глави МЗС західноєвропейських країн ухвалили «Заяву про Україну». У цьому документі, зокрема, було сказано: «Європейське співтовариство та його держави-члени беруть до уваги проведення референдуму в Україні, під час якого чітка більшість висловилася на користь незалежності..."

Межва, Леся. Знав, що піду в тюрму. Бо гра з такими монстрами - нерівна [Текст] = http://gazeta.ua/articles/people-and-things-journal/_znav-scho-pidu-v-tyurmu-bo-gra-z-takimi-monstrami-nerivna/690028: Степан Хмара відсидів 306 днів у карцері / Межва, Леся // Країна. - 2016. - 7 квіт. (№14). - С. 35-39. Степан Хмара, 78 років, політв’язень радянських таборів, колишній народний депутат

Сміян, Надія. Свобода не впала нам з неба [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/280126  / Сміян, Надія // Голос України. - 2016. - 30 лист. (№228). - С. 1, 3. На цьому наголосив Герой України, народний депутат першого скликання Левко Лук’яненко під час політичних дебатів, присвячених 25-й річниці всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року. Референдум, за словами парламентарія, необхідно було провести для того, щоб виконати два надскладні завдання: утвердити незалежність нашої держави і реформувати її економіку

Терещенко, Юрій. Ті, хто подав нам руку [Текст] = http://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/ti-hto-podav-nam-ruku: Європейські союзники Богдана Хмельницького у боротьбі за незалежність України / Терещенко, Юрій // День. - 2019. - 21 черв. (№ 108-109). - С. 20. - Початок. Продовження читайте в наступному випуску сторінки «Історія та Я». На шостому році надзвичайно виснажливої боротьби українського народу проти Польщі стало ясно, що остаточно звільнитися від польського ярма тільки власними силами Україна не в змозі. Молода козацька держава, що налічувала трохи більше 1 млн жителів, не могла завдати вирішального удару Польщі з її шестимільйонним населенням і далеко не вичерпаним військовим потенціалом. Кримський союзник не був зацікавлений у зміцненні України і щоразу фактично зводив нанівець результати її воєнних перемог

Тесленко, Лiна. «Доки нація бореться - вона живе»: наріжні думки та погляди Левка Лук’яненка [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3350/196/125775/: 24 серпня "вічному революціонеру" Левку Лук'яненку виповнилося б 90 років / Тесленко, Лiна // Україна молода. - 2018. - 21 серп. (№ 90). - С. 6. Чи то так доля обдарувала, чи й справді все вирішується на Небесах, але Левку Лук’яненку судилося прийти в цей світ 24 серпня. Минуть роки, і Левко Григорович розділить свій день уродин із днем народження незалежної України - своєю рукою впише цю дату в її історію і стане батьком нової віхи. Минуть роки, і Левко Григорович розділить свій день уродин із днем народження незалежної України - своєю рукою впише цю дату в її історію і стане батьком нової віхи. Його життєвий шлях - це яскраве свідчення того, що навіть після найтемнішої ночі настає день

 Список літератури із фондів МСМБ

В'ятрович, Володимир. Історія з грифом "Секретно". Українське XX століття [Текст] : науково-популярне видання / В'ятрович, Володимир ; Вст. сл. автора. - Львів : Часопис, 2013. - 700 с.

Генерал Петро Григоренко [Текст]: спогади, статті, матеріали / Упоряд. та передм. О.Обертаса. - К. : Смолоскип, 2008. - 832 с.

Грицак, Ярослав. Нарис історії України. Формування модерної нації XIX-XX століття [Текст]: науково-популярне видання / Грицак, Ярослав. - К. : Yakaboo Publishing, 2019. - 656 с.

Деревінський, Василь Федорович. В'ячеслав Чорновіл [Текст]: популярне видання / Деревінський, Василь Федорович. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017. - 256 с.

Деревінський, Василь Федорович. В'ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою [Текст]: громадсько-політичне видання / Деревінський, Василь Федорович. - Харків : Віват, 2017. - 496 с.

Епплбом, Енн. Червоний голод. Війна Сталіна проти України [Текст] = Red Famine. Stalin's War on Ukraine : наукове видання / Епплбом, Енн ; Пер. з англ. Д.Маттінглі, О.Кисіль. - Кн. в суперобкл. - К. : HREC PRESS, 2018. - 440 с.

Жулинський, Микола Григорович. Слово на сторожі нації [Текст]: літературно-критичні твори / Жулинський, Микола Григорович ; Передм. авт.; Худож. Л.Маренкова, О.Урбанська. - К. : Український письменник, 2015. - 1016 с. Книга - це добірка літературно-критичних робіт, есеїв, мемуарів, присвячених всім тим, хто свого часу доклав зусіль до українського націєтворення, хто відстоював своє майбутнє і майбутнє своєї країни

Історія українського парламентаризму. Від допарламентських форм організації політичного життя до сьогодення [Текст] : науково-історичне видання / Під ред. В.М.Литвина; Авт.-упор. О.Г.Аркуша, Т.А.Бевз, О.Д. Бойко та ін.Фотогр. О.Клименка; Передм. В.М.Литвина. - К. : Дніпро, 2007. - 636 с. Основні віхи життєдіяльності Верховної Ради України I-VI скликання: с.594.

Капранови, брати. Мальована історія Незалежності України [Текст]: літературно-художнє видання / Капранови, брати ; Худ. Ю.Журавель, О.Косенко, Ю.Васін. - К. : Гамазин, 2016. - 80 с.

Касьянов, Георгій. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років [Текст] : науково-популярне видання / Касьянов, Георгій ; Вст. сл. авт. - Видання друге, випр. і доповн. - К. : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019. - 248 с. Книжку присвячено подіям, пов'язаним із виникненням і розвитком руху протесту в 1960-1980-х роках. У центрі уваги автора - протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, формування опозиції режимові, політичні течії в дисидентському русі, «український самвидав», репресії проти інакодумців, правозахисний рух - усі ці проблеми розглянуто в контексті загальної еволюції тоталітарної системи до її занепаду. Для істориків, політологів, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією

Квітковський, Денис. Боротьба за українську ідею [Текст] : Публіцистика / Квітковський, Денис. - К. : Центр учбової літератури, 2019. - 602 с.

Корогодский, Роман Миронович. До Брами Світла. Портрети [Текст] : науково-популярне видання / Корогодский, Роман Миронович ; Упор., післ., прим. О.Сінченко; Під ред. - К. : Дух і літера, 2016. - 432 с. До збірника ввійшли «портретні» есеї Романа Корогодського, написані протягом 1990–2000-х років і надруковані в періодиці (переважно в «Сучасності»), а також у книжках, що виходили за його життя в «Геліконі». Мемуарний есей «Михайлина» вперше побачив світ уже після смерти автора в збірці «Брама світла. Шістдесятники», яку 2009 року упорядкувала Михайлина Коцюбинська (видавництво Українського католицького університету).

Коцюбинська, Михайлина Хомівна. Листи і люди [Текст] : роздуми про епістолярну творчість / Коцюбинська, Михайлина Хомівна ; Передм. авт. - К. : Дух і літера, 2009. - 584 с.

Курико, Віра. Вулиця причетних. Чернігівська справа Лук’яненка [Текст] : Історичний репортаж / Курико, Віра. - К. : Темпора, 2020. - 216 с.

Лук'яненко, Левко Григорович. Народження нової ери [Текст] : збірник статей / Лук'яненко, Левко Григорович ; Передм. до третього вид. В.Панченка; Передм до другого вид. А.Мельника. - 3-є вид., випр. та доп. - Дніпропетровськ : АРТ-ПРЕС, 2008. - 196 с.

Міністерство культури України; Державна бібліотека України для юнацтва. Україна, народжена революціями [Текст]: історико-бібліографічні матеріали / Уклад. В.Вовк; вст. сл. Л.Копан. - К. : Держ. бібліотека України для юнацтва, 2018. - 110 с

Молода нація [Текст]: альманах: Українська Гельсінкська Група: 30 років героїзму (1976-2006). Матеріали конференції / Ред. кол. І.Гирич, Р.Семків, П.Вознюк, О.Обертас . - К. : Смолоскип, 2006. - 228 с.

Національний університет "Києво-Могилянська академія"; Центр дослідження історії та культури Східноєвропейського єврейства; Центр європейських гуманітарних досліджень; Український католицький університет; Інститут релігії та суспільства. Дисиденти. Антологія текстів [Текст] / За ред. О.Сінченка; Упор.: О.Сінченко, Д.Стус, Л.Фінберг. - К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. - 656 с. Перед читачем розгортаються історії ідей і людських вчинків, у живому пульсуванні текстів, які самі про себе свідчать. Поліжанрова структура антології: від поезії, публічних і самвидавних виступів – до судових промов, відтак до текстів про перебування в тюрмах, спецпсихлікарнях і таборах, а насамкінець – до переосмислення власного досвіду протистояння тоталітарній системі, – витворює багатопланову і змістовну картину українського руху опору. Ці тексти народжувались в ситуації, де свобода асоціювалася з таборами, а не з життям на волі

Овсієнко, Василь. Життя як покута [Текст]: літературно-художнє видання / Овсієнко, Василь ; Худож. Д.Виговський. - К. : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019.

Слабошпицький, Михайло Федотович. Наближення до суті: літературні долі [Текст] : літературно-художнє видання / Слабошпицький, Михайло Федотович. - К. : Ярославів Вал, 2015. - 624 с.

Яворівський, Володимир. Вони були, вони є. Про великих українців зблизька, з відстані відчайдушних юнацьких пригод і чоловічої дружби завдовжки в усе життя [Текст]: спогади / Яворівський, Володимир Олександрович. - К. : Брайт Букс, 2019. - 160 с. Новий твір Володимира Яворівського - це книжка спогадів у пам'ять тим, їз ким звела автора доля. Серед них Роман Іваничук, Григір Тютюнник, Павло Загребельний, Анатолій Дімаров та інші, хто творив українську літературу, попри намагання радянської цензури стерти всі національні риси. А також про тих, хто не побоявся піднятися проти комуністичної системи й вибороти незалежність України

Рух опору і самооборони в Україні [Текст] / Ред. і вступ. ст. Є.Федоренка. - Нью Йорк : Молода Україна, 1977. - 120 с.

Сверстюк, Євген Олександрович. Блудні сини України [Текст] / Сверстюк, Євген Олександрович ; Передм. авт.; Худож. О.Заливаха. - К. : Товариство "Знання" України, 1993. - 256 с.

Сверстюк, Євген Олександрович. На полі чести: У 2-х книгах [Текст]: літературно-художнє видання. Кн.1 : Невже то я? / Сверстюк, Євген Олександрович ; Упор. О.Сінченко; Худ. оф. Н.В.М'ясковської. - К. : Кліо, 2015. - 368 с.

Сверстюк, Євген Олександрович. Писані синім крилом [Текст] / Сверстюк, Євген Олександрович ; Під упор., передм. О.Голуб; Пер. сл. авт.; Худож. М.Б.Гутман. - К. : Кліо, 2015. - 256 с.

Сверстюк, Євген Олександрович. Світлі голоси життя [Текст] : Вибране: Літературно-художнє видання / Сверстюк, Євген Олександрович ; Вст. ст. І.Кошелівця; Худож. оформ. О.Я.Остапова. - К. : Кліо, 2014. - 768 с.

Сверстюк, Євген. На святі надій [Текст] : Вибране / Сверстюк, Євген ; Упоряд. В.Андрієвської, Р.Лишої; Вст. ст. М.Коцюбинської. - К. : Наша віра, 1999. - 784 с

Слабошпицький, Михайло Федотович. Наближення до суті: літературні долі [Текст]: літературно-художнє видання / Слабошпицький, Михайло Федотович. - К. : Ярославів Вал, 2015. - 624 с. Тут ідеться про 35 літератруних доль. Чому саме 35? Можливо, тому, що це - вік помежів'я людської молодості і зрілості. Це спроба неакадемічного погляду на письменників від Астольфа де Кюстіна до Василя Голобородька.

Сорока, Юрій. 100 важливих подій історії України [Текст] / Сорока, Юрій Володимирович ; Худож.-оформлювач О.А.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2018. - 205 с.

Суходуб, Зиновій. Ліна Костенко: Любов’ю-Пам’яттю Причастя [Текст] : Документально-біографічне видання / Суходуб, Зиновій. - Львів : Апріорі, 2016. - 148 с. Мандрівка у просторі і часі України та у долі її чесних, талановитих дітей - Михайла Грушевського, Івана Стешенка, Миколи Міхновського, Порфирія Демуцького, В'ячеслава Чорновола та багатьох інших.

Тарнашинська, Людмила. Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління (історико-літературний та поетикальний аспекти) [Текст] : науково-популярне видання / Тарнашинська, Людмила ; Наук. ред.: М.Жулинський; Вступ. сл. автора. - 2-ге вид., доп. - К. : Смолоскип, 2019. - 592 с.

Україна - європейська країна [Текст]: використані факсимільні копії рідкісних історичних документів. Національний музей історії України / Автор-уклад. С. Чайковський. - К. : Балтія-Друк, 2015. - 124 с. Видання, в якому статті з історіі України проілюстровані унікальними експонатами зі знаменитої скарбниці - Національного музею історії України. Розповідь доповнюють факсимільні копії історичних документів з фондів музею

Українська Гельсінська Спілка у спогадах і документах [Текст]: документально-публіцистичне видання / Упоряд. і передм. О.Шевченка. - К. : Ярославів Вал, 2012. - 812 с.

Чорновіл, Вячеслав. Твори в 10-ти т. Т. 2 : Правосуддя чи рецидиви терору? Лихо з розуму ( Портрети двадцяти "злочинців") Документи та матеріали 1966 - 1968 рр. / Чорновіл, Вячеслав ; Упоряд. В.Чорновіл, Передм. Л.Танюк. - К. : Смолоскип, 2003. - 906 с.

Яневський, Данило. Обличчя "помаранчевої революції" [Текст] / Яневський, Данило. - Харків : Фоліо, 2005. - 319 с.

Web-ліографія

Проект "30 років Незалежності"

http://www.golos.com.ua/30years Проект "30 років Незалежності"

Міжрегіональна науково-практична онлайн коференція "30 років незалежності України:історичні здобутки на шляху розбудови держави"

http://www.golos.com.ua/30years Проект "30 років Незалежності" / «Пульс Гідності»

Регіони отримали свій унікальний логотипРегіони отримали свій унікальний логотип

http://www.golos.com.ua/article/347106 Символи з графічними елементами та кольоровою гамою прапорів передбачено для кожної області, що їх розробило Міністерство культури та інформаційної політики.

Україна цьогоріч може вивести в космос свій супутник

https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/212909.html?search=%D0%B4%D0%BE%2030-%D1%97%20%D1%80%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%96%20%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8 Оголошено конкурс для дітей до 30-ї річниці Незалежності України

 

https://espreso.tv/30-albomiv-ukraini-naykrashcha-nasha-muzika-chasiv-nezalezhnosti

30 альбомів України: найкраща наша музика часів незалежності

https://uk.wikipedia.org/wiki/30-%D0%BB%D1%96%D1%82%D1%82%D1%8F_%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8 30-ліття незалежності України 

file:///C:/Users/Recepshen/Desktop/89F0BC61-6B9B-4D48-B66A-839386EF6708_w1023_s.webp Архівні фото

 

Майдан Незалежності– центральна площа Києва

Майдан Незалежності– центральна площа Києва, на якій відбувалися найважливіші для нашої країни історичні події. Невеликий за розміром, він з'єднує головні вулиці столиці – Хрещатик, Інститутську та Героїв Небесної Сотні. Тут люблять відпочивати й прогулюватися кияни та гості міста 

Серпень 1991 року - площа отримала сучасну назву на честь прорголошення Україною державної незалежності. Слід відзначити, що в побуті назва майдан Незалежності використовувалася вже з 1990-го року, цю назву зафіксовано під час Революції на граніті в жовтні 1990 року.

2001рік – проведена реконструкція  майдану (встановлено ряд пам'ятників, зокрема, Монумент Незалежності, відкрито підземну крамницю «Глобус», зліквідовано великий  фонтан - так звану «Рулетку»).

Узимку 2000-2001рр. на Майдані відбувались акції протесту «Україна без Кучми».

2004 рік - майдан став центром Помаранчевої революції.

2010рік - відбувались акції протесту проти Податкового кодексу.

2013рік -  21слистопада, в 9-ту річницю Помаранчевої революції розпочався Євромайдан - масова акція протесту проти призупинення курсу держави на асоціацію з Євросоюзом. Згодом ці події переросли у Революцію гідності, що підняло хвилю маніфестацій і протестів проти режиму Януковича, найбільшу з часів здобуття Україною незалежності.

18-20 лютого 2014 року на Майдані відбувалося силове протистояння, в результаті якого були значні жертви серед протистувальників, майдан був серйозно пошкоджений; окрім того, в ніч на 19 лютого був спалений Будинок профспілок України, Наметове  містечко Євроиайдану було розібране лише 9 серпня.

Докладніше: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96

 

До Дня Незалежності в Україні з'явиться 6 видів нових монет

До Дня Незалежності в Україні з'явиться 6 видів нових монет. Загальна вартість цих грошей – більш як 50 мільйонів гривень. Серія називається "Відродження української державності", найдорожча з них – золота – номіналом 250 грн. Вже скоро у відділеннях Нацбанку такі монети можна буде купити. https://www.youtube.com/watch?v=bbdmFwZM8kw

З 10 серпня Національний банк України вводить в обіг пам’ятну монету

«До 30-річчя Незалежності України» номіналом 5 грн.

Про це повідомляє пресслужба НБУ. На аверсі монети розміщено: композицію, що символізує Україну, – безкраї поля у вигляді стилізованих орнаментів, над якими летять лелеки – один із символів України, на тлі якої вгорі малий Державний Герб України, написи: Україна (праворуч півколом), 2021 (ліворуч від герба), номінал монети – 5 гривень (унизу півколом); логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (ліворуч). На реверсі монети зображено кольорову вишивану стрічку (використано тамподрук), що символізує код нації і нагадує ДНК, яка є матеріальним носієм генетичної інформації.Півколом розміщено написи: 30 років (угорі ліворуч на матовому тлі) незалежності України (праворуч на дзеркальному тлі).

ДОДАТОК

НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ МАЄ МАЙЖЕ СТОРІЧНУ ІСТОРІЮ

“День незалежності – нагода згадати всіх тих, хто боролися за неї, тих, завдяки кому вона стала можливою у 1991 році. Цього року, після прийняття Закону “Про правовий статус і вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті” вони врешті отримали найвище визнання державою, за створення якої заплатили своїми життями”, – говорить Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович

Вперше в ХХ столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу. Ця держава проіснувала 3 роки. Це були роки безперервної війни – з більшовиками та «білими». Вже тоді Україна мала всі ознаки держави: герб, територію, військо, грошову систему, проводила дипломатичні відносини з іншими державами.

Мрія мати власну державу знову визрівала роками у творчості діячів культури-шістдесятників, у політичних акціях протесту правозахисників та дисидентів, у прагненні мільйонів українців. Спроба у Москві 19 серпня 1991 року «оновити» Радянський Союз у сталінських традиціях стала поштовхом до розгортання національно-демократичного руху за незалежність у більшості республік СРСР. Українці об’єдналися у масові мітинги з вимогою виходу зі складу СРСР.

24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, зазначивши у ньому, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні, яка має право на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами. 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі українці підтвердили своє прагнення жити в незалежній державі, зробивши її незворотнім фактом історії.

Докладніше на https://old.uinp.gov.ua/news/nezalezhnist-ukraini-mae-maizhe-storichnu-istoriyu

Референдум за незалежність України 1 грудня 1991 року

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України. Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України, ухваленого Верховною Радою 24 серпня 1991 року.

Було запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» із двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую».

Український народ підтвердив прагнення жити в незалежній державі – 90,32% учасників референдуму відповіло: «Так, підтверджую». Загалом в голосуванні взяли участь 31 891 742 особи – 84,18% населення України.

Референдум відбувся в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній республіці Крим, Києві та Севастополі.

У Києві незалежність України підтримали 92,88 відсотка виборців, у Донецькій області – 83,9%, в Луганській – 83,86%. А в Автономній республіці Крим сказали «Так» незалежності Української держави 54,19% виборців, тоді як у Севастополі показник був вищим – 57,07%

Тільки після 1 грудня 1991 року Україну почали визнавати інші країни світу:

2 грудня – Канада і Польща,

3 грудня – Угорщина,

4 грудня – Латвія і Литва,

5 грудня – Російська Федерація, Аргентина, Болгарія і так далі.

Одночасно з референдумом 1 грудня відбулися перші в історії незалежної Української держави вибори президента України, на яких главою держави був обраний Леонід Кравчук (61,59 відсотка голосів). Другий результат на виборах президента здобув В’ячеслав Чорновіл (23,27%), а на третьому місці опинився Левко Лук’яненко (4,49%). Загалом балотувалися 6 кандидатів.

 

https://www.radiosvoboda.org/a/referendum-pershoho-hrudnia-1991-roku-pro-nezalezhnist-ukrayiny-arkhivni-foto/30287132.html

Інтернет-ресурси:

 

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

http://www.silskivisti.kiev.ua – сайт газети «Сільські вісті»

http://www.umoloda.kiev.ua – сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур`єр»

http://www.dt.ua – сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://slovoprosvity.org – сайт тижневика «Слово просвіти»

http://viysko.com.ua/ – сайт журналу «Військо України»                                   

https://gazeta.ua/journal – сайт журналу «Країна»

 

Бібліограф-упорядник: Наталя Фоміна

Наповнення ЕСКС: Мілашенко Т.І., Фоміна Н.І., Качановська Н.В.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ