Біль Бабиного Яру
Тематичний список до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру
Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, в’язні Сирецького концтабору, «саботажники», порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.
Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру 29-30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.
Розстріли в урочищі розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації міста.
Найтрагічнішими стали 29-30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. В німецьких донесеннях цю операцію назвали «гросакцією» («велика акція», від нім. Großaktion). Формальним приводом для неї стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика 24 вересня.
Нацистська операція в Бабиному Яру 29-30 вересня стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші «бабині яри» – місця нацистських розстрілів євреїв та інших жертв.
Виконавцем розстрілів кінця вересня – початку жовтня 1941 року в Бабиному Яру була зондеркоманда 4а під орудою штандартенфюрера СС Пауля Блобеля. Цей нацистський підрозділ здійснив також масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському, Житомирі, Білій Церкві та інших містах.
Голокост – важка незагоєна рана в історії України в Другій світовій війні. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв. Нацисти знищили їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту.
Пам’ять про трагедію Бабиного Яру попри всі обставини завжди залишалася живою. Перші художні твори на цю тему з’явилися вже в 1941-1943 роках. Художник-етнограф Юрій Павлович щодня робив замальовки олівцем із натури. Першими художніми текстами стали поетичні твори Ольги Анстей та Людмили Титової.
По війні радянський режим замовчував або спотворював пам’ять про жертв, намагався зруйнувати сам яр та навколишні кладовища. Проте це йому не вдалося. Бабин Яр залишався застереженням про небезпеку від ненависті, расизму, міжнаціональної ворожнечі, переслідування та знищення людей за етнічною, політичною, релігійною або іншими ознаками.
Після відкриття й осмислення жахів Голокосту світова спільнота пристала на позицію «ніколи знову», проте геноциди стаються дотепер. Сьогодні в Україні – війна. Рашисти навіть риторику запозичують у нацистів, заявляючи про «розв’язання українського питання», подібно до гітлерівського «розв’язання єврейського питання». Російський так званий «антифашизм» став головною загрозою для євреїв у сучасній Україні та сприяв нарузі над пам’яттю про Голокост: російські війська обстрілюють єврейські цвинтарі, синагоги, навіть Бабин Яр.
Ми побачили жорстокі масові вбивства рашистами чоловіків, жінок, дітей, літніх людей, тварин, тортури – фізичні та моральні, зґвалтування. Навіть іноді мали місце намагання спалити тіла, щоб приховати вчинені злочини, як свого часу, відчуваючи наближення поразки, робили нацисти. Відомості зі звільнених Бучі, Ізюма, Маріуполя та інших українських міст і сіл жахають цивілізований світ. Мир, безпека й рівновага в Європі та світі можливі тільки після того, як Україна переможе у війні, а всіх злочинців буде належно покарано.
Бібліографія статей
(подано в зворотній хронології)
2024
Міжконфесійний молитовний захід на вшанування жертв Бабиного Яру [Електронний ресурс] / УІНП. – 29 вер.-2024. – Режим доступу https://uinp.gov.ua/pres-centr/anonsy-podiy/mizhkonfesiynyy-molytovnyy-zahid-na-vshanuvannya-zhertv-babynogo-yaru. Заголовок з титул. екрану. У день пам’яті жертв Бабиного Яру 29 вересня вшановуються 83-ті роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру (29-30 вересня 1941 року). Продовжуючи започатковану у минулі роки ініціативу, Світовий Конґрес Українців, Український інститут національної пам’яті планують проведення на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» міжконфесійного молитовного заходу на вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру. Захід планується за участі християнських та іудейських релігійних організацій, представників органів влади, громадськості.
2023
Кирпич, Леся. Про Бабин Яр на весь світ [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/pro-babin-yar-na-ves-svit/: документи українських архівів внесено до Міжнародного реєстру Програми ЮНЕСКО / Кирпич, Леся // Урядовий кур`єр. - 2023. - 29 вер. (№196). - С. 5. В українських архівах зберігається значний масив автентичних документів, що відображають ретроспективу подій, пов’язаних з Бабиним Яром, який у ХХ столітті став місцем масштабних гуманітарних катастроф — «Голокосту від куль» під час Другої світової війни, а також Куренівської трагедії 1961 року. Саме тому Державна архівна служба України ініціювала внесення української номінації «Документальна спадщина «Бабин Яр» до Міжнародного реєстру Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу». Ця програма має на меті підвищувати обізнаність громадськості про значення світового документального надбання, забезпечувати вільний доступ до нього в усьому світі та сприяти його збереженню, особливо в районах, що постраждали від конфліктів і стихійних лих
Розстріляли українських підпільників [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history/_rozstrilyali-ukrayinskih-pidpilnikiv/1017132 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 27 лют. В урочищі Бабин Яр на північно-західній околиці Києва, 27 лютого 1942-го пройшли масові розстріли німецькими військами членів українського націоналістичного підпілля. За роки Другої світової війни у Бабиному Яру полягло понад 100 тис. осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки.
Україна вшановує пам'ять жертв трагедії Бабиного Яру [Електронний ресурс] = https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3767542-ukraina-vsanovue-pamat-zertv-tragedii-babinogo-aru.html / Укрінформ. - 2023. - 29 вер. Сьогодні День пам'яті трагедії Бабиного Яру - одного з найжахливіших символів Голокосту.
2022
Бадера, Лілія. Подолати нинішнього ворога — спільне право національних об’єднань [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/364995 / Бадера, Лілія // Голос України. - 2022. - 8 жовт. (№207). - С. 7. У Бабиному Яру відбулася міжконфесійна молитва до 81-х роковин жахливого злочину проти людяності: за два дні — 29—30 вересня 1941 року — було вбито 33771 єврея. Молитва зібрала релігійних лідерів, політиків, дипломатів, громадських та культурних діячів. Світовий Конгрес Українців разом з Інститутом національної пам’яті за сприяння Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» провів спільний молебень на вшанування пам’яті загиблих під час Голокосту та нацистської окупації Києва в 1941—1943 роках
2021
Бабин Яр — місце, пронизане болем [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/352085 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 8 жовт. (№192). - С. 1, 5.
Загородній, Михайло. Трагічна річниця: історія розстрілів у Бабиному Ярі [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/56870/ / Загородній, Михайло // Вечірній Київ. - 2021. - 29 вер. 29 вересня в Україні офіційно вшановують пам’ять жертв Бабиного Яру. Рівно 80 років тому на території сучасного історико-меморіального заповідника відбулися наймасовіші в історії Києва розстріли мирного населення. Масові вбивства тривали з 29 вересня майже безперервно до листопада 1941 року. Вбивство євреїв стало лише першим етапом масових убивств, адже надалі в Бабиному Яру загинуло понад 100 тисяч людей різних національностей.
Кощенко, Олена. Бабин Яр: історія, пам’ять і відповідальність [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19920/index.php?n=49959 / Кощенко, Олена // Сільські вісті. - 2021. - 1 жовт. (№72). Виповнилося 80 років од початку масових розстрілів, учинених гітлерівцями в 1941-1943 роках у Бабиному Яру в Києві. Відомо, що за 29-30 вересня там загинув 33 771 єврей. І це — не враховуючи малолітніх дітей, яких стратили разом із батьками. Загалом же, за різними оцінками, кількість розстріляних тут протягом Другої світової війни становить близько 150 тисяч осіб. Сьогодні Бабин Яр — місце шани вбитих і некрополь. Це незагойна рана в історії України. Це пам’ять, за збереження якої ми всі відповідальні перед прийдешніми поколіннями
Крупник, Любов. Непокора забуттю [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/nepokora-zabuttiu-2/: як вдалося запобігли стиранню пам’яті про Бабин Яр у часи СРСР / Крупник, Любов // Український тиждень. - 2021. - 3-9.09 (№ 35). - С. 42-44. Бабин Яр - особливе місце на мапі Києва. 80 років тому, у вересні 1941-го, нацисти розпочали там розстріли. За 25 років, у вересні 1966-го, це місце пам’яті об’єднало людей різних національностей, різних світоглядів і переконань під час перших несанкціонованих мітингів з нагоди роковин трагедії. Бабин Яр — місце відоме. Тут поховано понад 100 тисяч осіб, яких нацисти розстріляли в 1941–1943 роках: євреїв, ромів, діячів ОУН, військовополонених, радянських підпільників, заручників, душевнохворих та інших. У епіцентрі тих подій опинилися діяч загальнорадянського дисидентського руху Віктор Нєкрасов, сіоніст Амік Діамант і представник українського дисидентства Іван Дзюба. Це були різні за світоглядом люди, і знаковою точкою їх перетину став Бабин Яр
Воля пам’ятати. Несанкціонований мітинг у Бабиному Яру 29 вересня 1966 року продемонстрував, що пам’ять про цю трагедію живе
2020
Кощенко, Олена. Українці — жертви Бабиного Яру [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19764/index.php?n=44858 / Кощенко, Олена // Сільські вісті. - 2020. - 3 бер. (№16). 78 років тому в столиці України німецькі окупанти вчинили масові розстріли представників українського націоналістичного підпілля. Масові розстріли підпільників — учасників різних течій українського визвольного руху припали на кінець лютого початок березня 1942 року. Загалом у Бабиному Яру, за підтвердженими даними, був знищений 621 український патріот. Сьогодні ми знаємо поіменно 459 членів ОУН, які прийняли смерть у Бабиному Яру. Їхні імена, а також псевдо тих, чиї особи так і не вдалося встановити, викарбувані біля Пам’ятного хреста в урочищі. Два роки тому було відкрито пам’ятник Олені Телізі
Спогади очевидців
Кремса, Христина. Трагедія Бабиного Яру: спогади українців, яким вдалось врятуватись від нацистів [Електронний ресурс] / Pravdatutnews.com. – 29 вер. 2021. – Режим доступу https://pravdatutnews.com/society/2021/09/29/8634-tragediya-babynogo-yaru-spogady-ukrayinciv-yakym-vdalos. Заголовок з титул. екрану. Мова укр.
Трагедія у Бабиному Яру була однією з найбільших масових акцій знищення мирного населення в період Другої світової війни. Нищення євреїв виявилося лише початком інших убивств. Після цього в Бабиному Яру протягом тривалого часу нищили людей різного етнічного походження і віку. В цей кривавий для України день в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення Києва, що стало всесвітнім символом Голокосту. День пам’яті жертв Бабиного Яру щорічно припадає на 29 вересня - це одна з найбільших трагічних подій не лише в історії України періоду Другої світової війни, а й історії масового вбивства, яка жахнула увесь світ
Лебідь, Роман. Бабин Яр у спогадах очевидців [Електронний ресурс] / // ВВС news Україна. – 28 вер. 2011. – Режим доступу https://www.bbc.com/ukrainian/entertainment/2011/09/110928_babi_yar_witness_rl. Заголовок з титул. екрану. Мова укр.
Події, які відбулися в урочищі Бабин Яр у Києві, суттєво змінили уявлення про межу людської жорстокості, зневаги, ненависті і, водночас, стали маніфестом співчуття і людяності. Але навряд хтось розповість про них більше, ніж люди, яким довелося бачити все на власні очі
«Стареньких вели під руки, люди тягли валізи, дитячі коляски…», — киянка про Бабин Яр [Текст] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/56893/ / За матеріалами сайту "Вечірній Київ" // Хрещатик. - 2021. - 1 жовт. (№44). - С. 4. 29 вересня в Україні вшановують пам’ять жертв Бабиного Яру. Ця трагедія стала одним із символів Голокосту. Але спогади про нього живуть у пам’яті киян, яким довелося пройти крізь справжнє пекло під час війни та окупації міста. До роковин трагедії Бабиного Яру, «Вечірній Київ» зустрівся з киянкою Галиною Костенко-Іванцовою, яка поділилася своїми дитячими спогадами про життя своєї родини під час німецької окупації
Література про події у Бабиному Яру
Жулинський, Микола. Антологія пам’яті [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/ukrayintsi-chytayte/antolohiya-pamyati : рецензія у формі листа на книгу Ісаака Трахтенберга «Бабин Яр. Минуле і сьогодення» / Жулинський, Микола // День. - 2021. - 15 січ. (№4-5). Вашу, шановний Ісааку Михайловичу, книгу «Бабин Яр. Минуле і сьогодення» я вважаю, і не тільки я, а багато-багато громадян України і мешканців інших країн, особливим меморіальним знаком, який увічнює пам’ять жертв Бабиного Яру
Сигалов, Анатолій. Як "пробивав" Кремлівську стіну Iлля Еренбург [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3767/196/160521/: до 130-ї рiчницi видатного письменника та 80-рiччя трагедiї Бабиного Яру / Сигалов, Анатолій // Україна молода. - 2021. - 21 вер. Книга про трагічну долю цілого народу
Терещук, Галина. Українська поетеса Кіяновська отримала міжнародну відзнаку за книгу про Бабин Яр [Електронний ресурс] / Укрінформ. – 5 жовт. - 2022. – Режим доступу https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3586476-ukrainska-poetesa-kianovska-otrimala-miznarodnu-vidznaku-za-knigu-pro-babin-ar.html.
Заголовок з титул. екрану. Мова укр. Українська поетеса та перекладачка Маріанна Кіяновська отримала Міжнародну літературну премію імені Збігнєва Герберта – за "вражаючу", як зазначено у вердикті журі, збірку поезій "Бабин Яр. Голосами", видану 2017 року на вшанування пам'яті жертв масових розстрілів у Бабиному Яру під час Другої світової війни за книжку "Бабин Яр. Голосами". У своїй роботі поетеса розповідає про історію життя і злочину, "надаючи голос мертвим"
Терещук, Галина. Голоси Бабиного яру ожили у поезії Маріанни Кіяновської. [Електронний ресурс] / Радіо Свобода. – 7 бер. - 2020. – Режим доступу Українська письменниця зі Львова, перекладачка Маріанна Кіяновська стала лавреатом Шевченківської премії 2020 року за поетичну збірку «Бабин яр. Голосами». https://www.radiosvoboda.org/a/30473973.html
Щоб ніколи не повернутися на «Дорогу приречених»
Щоб ніколи не повернутися на «Дорогу приречених» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/351628: наприкінці вересня Київ — у скорботі. 29 вересня ми вшановуємо пам’ять жертв Бабиного Яру / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 29 вер. (№185). - С. 1. Час не здатен залікувати страшну рану на серці нашої країни, завдану двома окупаційними режимами. Події 80-річної давнини й досі тривожать істориків, поетів та художників. Одна з перших художніх спроб осмислити трагедію Бабиного Яру — тематичний триптих Василя Овчиннікова. «Дорога приречених» — його центральне полотно. Роботу, датовану 1947 роком, тоді розкритикували
Центральне полотно «Дорога приречених» триптиху Василя Овчиннікова «Бабин Яр» (1947).
WEBліографія
https://babynyar.org/ua/ , https://www.instagram.com/babynyar/ – Офіційні сайти
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/tragediya-v-babinomu-yaru/ – Трагедія в Бабиному Яру
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/podzvin-babinogo-yaru/ – «Подзвін Бабиного Яру»
https://www.youtube.com/watch?v=xV26STctYQU – Бабин Яр | Трагедія людства на українській землі
https://www.youtube.com/watch?v=g-kACrd-mNM – Бабин Яр: символ Голокосту та ЖОРСТОКОСТІ Третього Рейху
https://interfax.com.ua/news/blog/938761.html – Бабин Яр: пам'ять трагедії та важливі деталі, про які варто знати
Інтернет-ресурси
https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
http://www.silskivisti.kiev.ua – сайт газети «Сільські вісті»
https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур`єр»
https://tyzhden.ua/Culture/252908 – тижневик «Український тиждень»
Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.