Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Як зберегти здоров‘я під час війни?

Поділіться цією сторінкою:

Інформаційно WEB-ліографічний дайджест до Всесвітнього дня здоровя

Бережіть себе, родину й Україну!

Всесвітній День Здоров'я у 2022 році - важлива соціальна дата, яку відзначають у всіх куточках світу. Свято має свою історію і традиції. Щорічно 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров’я під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Його основна мета – привернути увагу до найактуальніших проблем охорони здоров`я. А у випадку сьогоднішнього російського вторгнення в Україну – привернути увагу світу, до збереження життя і безпеки цивільних мирних українців. На створення хоча б мінімальних умов для збереження здоровя нації.

Це свято увійшло в традицію з середини минулого століття. Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена до створення ВООЗ, а точніше до дня прийняття статуту цієї організації. Статут ВООЗ було прийнято 7-го квітня 1948-го року.

Нагальна тема Всесвітнього дня здоров’я в Україні цьогоріч це – збереження безпеки життя та здоров’я мирного населення під час військових дій.

Із встановленням військового стану в Україні, маємо берегти своє життя, та піклуватися про здоров’я ще ліпше, ніж у мирні часи. Попри всі складнощі! Попри всі небезпеки! Незважаючи на деякі місцеві проблеми доступу до медичних послуг, попри кілометрові черги в аптеки за ліками, попри довгочасні перебування в укриттях. На жаль ціна здоров’я може бути дуже висока. Нерідко медики, що надають допомогу населенню під обстрілами, гинуть або попадають в полон. Тож щоб не доводити до критичних станів власний організм, нам потрібно піклуватись про здоров’я можливими і неможливими засобами. І навіть в екстремальних умовах - в укриттях, в підвалах дбайте про власне здоров’я та здоров’я рідних!!!

Згадуються спогади свідків та учасників Другої світової війни, ЩО У ВІЙНУ ЛЮДИ ДУЖЕ МАЛО ХВОРІЛИ, АБО НЕ ХВОРІЛИ ВЗАГАЛІ. Всім нашим користувачам та гостям, всім хто переглядає наш дайджест, бажаємо міцного здоров’я, віри та гарного настрою попри все. З любов’ю до вас - ваша «молодіжна»!!!

https://platfor.ma/topic/kreatyvijna-br-yak-ukrayintsi-osmyslyuyut-nashu-borotbu-v-riznyh-proyektah/ Креативійна: як українці осмислюють нашу боротьбу в різних проєктах. Дивіться, надихайтеся

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3436081-vijna-vpline-na-zdorova-ukrainciv-u-dovgostrokovij-perspektivi-lasko.html Війна вплине на здоров'я українців у довгостроковій перспективі Ляшко

Як вберегти себе, родину й Україну!

Що маємо робити? Піклуємось про збереження життя в першу чергу!!! Дотримуємося заходів особистої безпеки.

Не ігноруємо попередження про небезпеку, реагуємо на повідомлення повітряної тривоги. Переходимо в укриття, бомбосховища, підвали чи погреби. Беремо запас води та теплі речі. Не забуваємо документи, аптечку та домашніх улюбленців. Вони знімають стрес, анімалотерапія - в дії.

https://donpatriot.news/article/viyskoviy-psiholog-dav-poradi-lyudyam-yaki-perehovuyutsya-u-pidvalah Військовий психолог дав поради людям, які переховуються у підвалах

https://ictv.ua/ua/vijna/yak-povodytys-u-bomboshovyshhi-shho-mozhna-i-ne-mozhna-robyty-v-ukrytti/ Як поводитись у бомбосховищі: що можна і не можна робити в укритті. Чим можна зайнятися у бомбосховищі

 

Зберегти власне життя!

"Обережно, міни!" ДСНС вже знешкодила понад 9 тисяч вибухонебезпечних предметів Монастирський

Від початку збройної російської агресії проти України піротехніки ДСНС здійснили 2 485 виїздів, вилучили і знешкодили 9 434 вибухонебезпечні предмети та 224,9 кг вибухової речовини, у тому числі 393 авіаційні бомби. Загалом було обстежено територію площею 932,8 га. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

“Обережно, міни! І не лише міни, але й снаряди, авіабомби і навіть ракети, які не розірвалися”, попередив міністр.

За його словами, заміновані території – це ще один великий фронт боротьби у цій війні. Монастирський закликав всіх бути максимально обережними, якщо побачили незнайомі предмети, а тим більше, якщо вони явно нагадують ракети, бомби чи міни.

Що потрібно знати та виконувати в таких випадках:

не чіпати такі предмети й оминати такі місця;

повідомляти про них рятувальникам за номером 101 або в поліцію за номером 102;

обов’язково попередьте людей, які поруч, що там небезпечно.

https://suspilne.media/220709-oberezno-mini-dsns-vze-zneskodila-ponad-9-tisac-vibuhonebezpecnih-predmetiv-monastirskij/ https://1plus1.ua/novyny/oberezno-mini-so-i-de-moze-buti-zaminovano-ta-so-robiti-akso-znajsli-pidozrilij-predmet-instrukcia

Обережно, міни! Що і де може бути заміновано та що робити, якщо знайшли підозрілий предмет: інструкція

https://www.youtube.com/watch?v=806CzU72UrY Сапери попереджають:обережно - міни!

Як діяти під час хімічної загрози. Інструкція від МОЗ

Міністерство охорони здоров’я оприлюднило інструкцію із вказівками, що потрібно робити в разі хімічної атаки або аварії на хімічному підприємстві. 

В Україні ще не було аварій, проте кожен повинен знати базові правила поведінки під час них.

У разі хімічної атаки або аварії необхідно:

Щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи.

Заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем.

Увімкнути телевізор чи радіо для отримання подальших вказівок.

Попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію.

Вимкнути побутові прилади та газ.

У разі евакуації під час хімічної атаки або аварії потрібно:

Взяти з собою аптечку.

Одягнутись так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри.

Використовувати протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

Залишити приміщення, використовуючи сходи.

Не торкатись ніяких предметів, не ступати у калюжі.

Не їсти й не пити нічого.

У разі аварій з викидом хлору намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку низинами. Якомога швидше залиште зону ураження, рухаючись поперек потоку повітря чи вітру.

https://elle.ua/ludi/novosty/shcho-potrbno-robiti-v-raz-hmchno-ataki-chi-avar-na-hmpdprimstv/

Опіки білим фосфором – чому це небезпечно та як надати першу допомогу

Російські окупанти використовують проти України фосфорні бомби, через що зростає ризик отримувати такі опіки. Вони надзвичайно небезпечні, адже білий фосфор може випалювати тіло до кісток та кісткового мозку.

Лікар Наталія Яремчук озвучила рекомендації щодо надання першої допомоги під час опіків білим фосфором.

Базові рекомендації:

Не контактувати з частинками фосфору, які потрапили на шкіру та на одяг.

Якщо є можливість, занурити ушкоджену частину тіла у воду. Якщо це неможливо, поливати шкіру та одяг зверху.

Одяг краще знімати прямо у воді, адже в такому середовищі він не горить.

Пошкоджені ділянки тіла потрібно обробити содовим розчином – 1 чайна ложка соди на 1 склянку води.

Прикласти вологу пов’язку до рани.

Не можна використовувати вату та перекис водню.

Якщо потерпілий у свідомості, можна дати йому будь-яке знеболювальне – Фенобарбітал, Корвалол.

Під час отруєння парами фосфорного з’єднання підійде будь-який сорбент – активоване вугілля, харчова глина, Ентеросорбент, Атоксіл, Ентеросгель.

Важливо пити багато води, лужних рідин, молока або лужної води без газу.

Якнайшвидше потрібно доставити хворого в будь-який медичний заклад. Міла Грубнік

https://health.fakty.com.ua/ua/medohliad/opiky-bilym-fosforom-chomu-cze-nebezpechno-ta-yak-nadaty-pershu-dopomogu/ Опіки білим фосфором – чому це небезпечно та як надати першу допомогу

https://www.youtube.com/watch?v=ch-aS1RQr34 Що робити у разі вибуху фосфорної бомби / Репіч, білий фосфор

https://www.youtube.com/watch?v=WtV1TypfuJo Подивіться "Як діяти при загрозі застосування хімічної зброї"

https://aumf.org/ua/nashi-proekti/publikaciji/okhorona-psikhichnogo-zdorovja-v-umovakh-viini Охорона психічного здоров'я в умовах війни.

Збереження психічного здоровя у час військового стану?

Ця нова книга є чудовим ресурсом для надання найякіснішої та благодійної допомоги медичними працівниками чоловікам та жінкам у формі та їхнім сім’ям і близьким. Ця книга для кожного, хто стикається з військовими, які прагнуть впоратися з емоційним стресом та психічною травмою, нанесеними війною, хворобою або просто потребують нашої психологічної підтримки та допомоги.                                

Повний текст книги  тут  

 

Чим ми можемо самі собі зарадити?

Не переглядати цілодобово фейкові чи надто негативні новини, опанувати себе, зайнятись корисними справами, керувати емоціями та зберігати спокій і віру в перемогу.

Найголовніше зараз це –  збереження спокою, піклування про психічне здоров’я і профілактика соматичних захворювань.

В самих несподіваних і екстремальних ситуаціях холоднокровно зберігати спокій, не всім вдається. Але спробувати опанувати себе потрібно. Зробити кілька плавних та глибоких вдохів - видихів. Заспокоїтися. Це може інколи навіть зберегти життя, не тільки здоров’я.

Паніка вважається вищою, позамежною формою страху. Її основна характеристика - ірраціональна, поведінка, неможливість адекватно оцінити те, що відбувається, вимкнення критичного мислення, моральних і етичних мотиваційних механізмів.

Звільнитися від страхів та панічних настроїв, що можуть загрожувати життю зараз під час бойових дій дуже складно. Але можливо. Паніка та страх пригноблюють психіку, емоційну сферу, руйнують ендокринну систему. А від них напряму залежить ваш імунітет. Тобто страх і паніка руйнують здоров’я, інколи більше за обстріли та небезпеки ззовні. Люди неусвідомлено руйнують себе зсередини, перебуваючи постійно в станах тривожності, страху, пригніченості.

Страх - це не соромно. Соромно поводитися аморально під впливом страху.

Ворогу ви ДУЖЕ допомагаєте, перебуваючи у стані:- тривоги, страху, паніки, переживання, занепокоєння, знервованості, жалю, тихої істерики, цілодобовим безупинним моніторингом негативної інформації про війну, жахи, смерть і розруху,  переглядом фейкових новин, витратами своєї уваги на ворожих ботів, впаданням у відчай, на кшалт «Ой, все пропало! Ой, зрада! Це кінець!» та інші.

Перша допомога при стресі

ПРИЧИНОЮ погіршення здоров’я часто може бути стрес. Позбутися неврозного стану допоможе проста дихальна вправа, яка заспокоїть нервову систему, стабілізує кровообіг.

1. Сядьте на зручне сидіння з високою спинкою і вирівняйте спину.

2. Заплющіть очі й зробіть кілька глибоких вдихів-видихів через обидві ніздрі.

3. Вказівний та середній пальці правої руки помістіть між бровами.

4. Закрийте праву ніздрю великим пальцем правої руки й повільно зробіть вдих тільки через ліву ніздрю, порахувавши до п’яти.

5. Перш ніж видихнути, зробіть паузу. Приберіть великий палець і закрийте ліву ніздрю підмізинним пальцем.

6. Повільно видихніть через праву ніздрю, порахувавши до п’яти.

7. Знову зробіть паузу.

8. Повторіть це 5-10 разів. При цьому дихайте якомога повільніше.

Спочатку може бути важко робити паузи, але через певний час ви до цього звикнете. Виконуйте цю вправу щоразу, як відчуєте занепокоєння. Дехто робить її відразу після пробудження, щоб почати ранок із позитивних думок. Ці вправи стимулюють роботу мозку, що уповільнює його старіння.

Додатково WEB-ліографію дивіться тут:

https://1plus1.ua/novyny/panicna-ataka-v-umovah-vijni-ak-podolati-ta-povernuti-produktivnist-poradi-moz Панічна атака в умовах війни: як подолати та повернути продуктивність (поради МОЗ)

https://ukrainian.voanews.com/a/psyhiatr-pro-viynu/6492615.html Як зберегти психологічне здоров'я під час війни

https://www.youtube.com/watch?v=XYwRdchWi3c Як зберегти здоров’я під час війни - посмішка

https://www.ukrinform.ua/rubric-yakisne-zhyttia/3247587-5-pravil-psihologicnoi-dopomogi-pri-stresi-poradi-vid-centru-gromadskogo-zdorova.html 5 правил психологічної допомоги при стресі: поради від Центру громадського здоров’я

https://sumdu.edu.ua/images/content/campus/psychology/psychology-4.pdf Як надати екстренну психологічну допомогу при гострому стресовому стані

http://www.medsanbat.info/medsanbat-persha-psihologichna-dopomoga-pri-boyovomu-ta-operativnomu-stresi-2/

http://www.silskivisti.kiev.ua/19179/PostZdorovja.php?n=24933 Душа сумує і страждає

http://irpin-vschool.org.ua/uchniam/porady/573-persha-dopomoha-pry-hostromu-stresi Перша допомога при гострому стресі. Поради та рекомендації для саморегуляції.

https://www.umj.com.ua/article/93730/pervinna-dopomoga-pri-posttravmatichnomu-stresovomu-rozladi: Устінов О.В. Первинна допомога при посттравматичному стресовому розладі

https://lvbs.com.ua/news/retsept-eliksyru-stijkosti-pid-chas-vijny-porady-vid-psyhoterapevta-olega-romanchuka/ Рецепт еліксиру стійкості під час війни: поради від психотерапевта Олега Романчука

Як зберегти спокій та душевну рівновагу ?

Поради психотерапевта Центру психічного здоров’я НаУКМА та тренера і супервізора програми психологічної допомоги СЕТА Павла Горбенка

«Також важливо підтримувати те, що ми називаємо буденними речами, вони надають потрібне у важкі часи відчуття звичного життя. Це банальний прийом їжі три рази на добу, душ ввечері або прогулянка з дитиною. Це рейки, на яких можуть спиратися зміни», – додає психолог.

Потрібно розуміти, якщо ви хочете допомогти своїм близьким, спочатку варто подбати про самого себе. Перша допомога для родича – ваш приклад, людини, яка не втрачає свій дух.

«Найкращою та найпершою підтримкою для близьких буде опора, людина, яка знатиме, що робити, та візьме на себе відповідальність. Людям у тривожному стані потрібно значно більше підтримки, їм важко приймати дорослі рішення. Іноді люди, що керували сім’єю, коли все було добре, можуть більше розгубитися, тоді на зміну приходить той, хто до цього був на других ролях, але тепер виявився більш стресостійким», – зазначає Павло.

Тож перше: структурувати життя, привести його до певного розпорядку, розробити послідовність дій.

Друге: підтримка нормального фізичного стану: наявність їжі, води, базових зручностей. 

Третє: доступ до достовірної інформації, зв’язок із зовнішнім світом, щоб не відчувати себе покинутими.

Четверте: не забувати про повсякденні речі, наприклад, за можливості робити прогулянки. Уривок запозичено з: https://www.radiosvoboda.org/a/tsyvilni-instruktsiya-viyna/31610891.html

Режим дня, регулярне харчування та повноцінний сон, попри всі складнощі

https://life.pravda.com.ua/health/2022/03/11/247761/ Знеструмили будинок чи місто? Як зберегти їжу з холодильника

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/son-zdoroviy-imunitet-mitsniy/ «СОН здоровий – імунітет міцний»

Особиста гігієна підтримання гідробалансу

https://lifestyle.segodnya.ua/ua/lifestyle/wellness/mentruaciya-cistit-vulvit-intimnaya-gigiena-vo-vremya-voyny-sovety-vrachey-1608026.html Інтимна гігієна під час війни – поради та контакти гінекологів. Як знайти гінеколога у воєнний час . Контакти гінекологів.

Сьогодні багато лікарів допомагають безкоштовно. Збережіть собі контакти:

Тетяна Тутченко (к.м.н., співробітник відділення ендокринної гінекології Інституту ПАГ, Київ). Консультації онлайн 24/7 за нромером телефону 067 319 95 21 у Viber, Telegram, Facebook.

Лікар акушер-гінеколог першої категорії Погребенник Ольга Володимирівна. Консультації онлайн 24/7 за номером телефону 050 186 26 73 у Viber, Telegram, Facebook. Також можна підписатись на профілі лікарів в Instagram:

@dr_olena_berezovska, @dr_nehrych, @pediatramash, @dr.yana_safonova, @dr.olga_yaniuk, @dr.siladi, @doc_poliukhovych, @osaulenkomd, @dr.ginekolog_lesia_ivasenko. @dr_olga_ryzhenko

https://lifestyle.segodnya.ua/ua/lifestyle/wellness/mentruaciya-cistit-vulvit-intimnaya-gigiena-vo-vremya-voyny-sovety-vrachey-1608026.html Жіноче здоров’я

Кровотеча під час вагітності у воєнних умовах – що робити жінці

Освоєння навиків Першої медичної допомоги

Перша допомога під час кровотечі. Як врятувати пораненого

Перша допомога під час кровотечі – важлива навичка, яка може врятувати життя як близькій, так і сторонній людині.

Факти ICTV завершують цикл матеріалів про надання невідкладної допомоги. Цього разу фахівці КНП Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва пояснили, що робити, якщо у людини фіксується значна кровотеча.

За їхніми словами, насамперед треба подбати про власну безпеку та надіти захисні рукавички, адже без них небезпечно контактувати з будь-якими біологічними рідинами іншої людини. Лише після цього необхідно розпочинати надання першої допомоги.

– Треба визначити джерело кровотечі та здійснити відчутний тиск на нього. Це має бути сильний тиск. Якщо ви натиснули та побачили, що кровотеча зупинилася, у такому положенні ви маєте тримати руки протягом 5-10 хвилин, не менше. Краще 10 хвилин, – пояснив завідувач навчально-тренувального відділу Володимир Гонтар.

Паралельно можна викликати швидку за номером 103 – самостійно чи за допомогою іншої людини. Водночас зупиняти тиск не можна, така допомога не буде ефективною.

Після цього треба зробити туге бинтування.

Якщо ж після надавлювання кровотечу зупинити не вийшло, варто застосувати кровоспинний джгут.

– Він має бути якісним. Джгут накладається на будь-яку точку ноги чи руки, крім суглобів та кишень, на 5-6 см вище місця кровотечі, якщо ви його чітко бачите. Якщо ви не можете візуалізувати місце, ви маєте накласти джгут на кінцівку настільки високо, наскільки це можливо, – додав фахівець.

Після накладання джгута треба зафіксувати час, щоб бригада швидкої допомоги розуміла, скільки часу людина перебуває у такому стані.

– Замість джгута можна використати ремінь або міцну тканину. Потрібно пам’ятати, що ширина має бути не менше 2-3 см, – розповів Володимир Гонтар.

Джгут накладається лише на кінцівки. У разі, якщо рана в іншому місці тіла – голова, шия, грудна клітка, живіт, таз, – можна застосовувати лише прямий тиск.

https://health.fakty.com.ua/ua/napulsi/persha-dopomoga-pid-chas-krovotechi-yak-vryatuvaty-poranenogo/

Психологічний стан українців зараз і що з ним робити

(фрагмент статті)

Що зараз переживає більшість українців? Який їхній загальний психологічний стан?

Це важкий, але неймовірно інтенсивний досвід у житті всіх українців. З одного боку – у поганому сенсі, тому що війна – тяжкий час для більшості з нас. Страх за близьких, втрати, зміни, біль, тривога і невизначеність. Проте хоч би як абсурдно це звучало, є і світла сторона. Ясність, в чому вона, прийде з часом. Ми почали зі страху, тривоги та думки, що життя закінчено. Побігли знімати гроші у банкоматах та поїхали у різних напрямках. Потім прийшли гнів і агресія, які зараз дуже потрібні. Тому що гнів – це емоція, яка спонукає нас діяти. Зараз у всіх виникає екзистенційне питання і воно дивним чином виходить на перший план перед питанням виживання: «Що я можу зробити та чим я можу допомогти?». Ті, хто їдуть на захід або за кордон, ті, хто зі зброєю захищають місто, ті, хто сидять у бомбосховищах або залишаються у своїх квартирах – всі намагаються допомагати й це фантастика. Путін своєю агресією остаточно сформував народну єдність української нації. 

Чому бездіяльність така болюча?

Потрібно розуміти, що є три базові реакції на стрес: завмри, біжи, бийся. І біологічно ми зумовлені на цих рівнях. Ми або завмираємо від страху, ховаємось і фіксуємось. Або починаємо тікати в безпечне місце як переселенці. Або битися – і не обов’язково у фізичному сенсі. Реакція «бийся» превалює, бо загроза вже не сприймається як нищівна, пройшов деякий час.

У цей момент включається одна з найдавніших програм – незалежно від власного життя, треба щось зробити для виживання свого народу. Не всі на це підуть, але це дуже глибоко в нас навіть на біологічному рівні. Але не всі поки знайшли, як можуть допомогти. Це безсилля від того, що найглибші цінності ламаються, а ми не знаємо, як на це вплинути. …ми шукаємо способи допомоги: собі, близьким, сусідам, біженцям, армії. Взагалі можна просто підготуватися до нового світу, в якому ми робитимемо все, щоб таке зло ніколи не повторилося.

Текст статті повністю див. тут: https://platfor.ma/topic/pochuttya-provyny-gniv-ta-ejforiya-psyhologichnyj-stan-ukrayintsiv-zaraz-shho-z-nym-robyty/ Почуття провини, гнів та ейфорія: психологічний стан українців зараз і що з ним робити

WEB-ліографія

https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=68&year=2022    Всесвітній день здоров’я

https://www.pravda.com.ua/podcasts/temperatura-normalna/623d8fd095dae/ Не лише Арестович: дієві заспокійливі та інші методи опанувати себе в умовах війни

https://getpodcast.com/es/podcast/temperatura-normal-na/mene-nakrivaie-vid-novin-pro-viinu-govorimo-iak-vporatis-z-trivogoiu_a03bbe4717"Мене накриває від новин про війну". Говоримо, як впоратись з тривогою

https://uman-rda.gov.ua/yak-povoditisya-pid-chas-teroristichnoi-zagrozi-13-27-11-25-10-2017/ Приблизний набір речей, що можуть забезпечити виживання щонайменше протягом 72 годин:

https://www.radiosvoboda.org/a/tsyvilni-instruktsiya-viyna/31610891.html Найкраща відповідь війні – готовий план. Екстрена валіза. Що брати, а чого не варто

https://health.fakty.com.ua/ua/napulsi/chym-zaminyty-kardiologichnyj-preparat-pryznachenyj-likarem-yakshho-jogo-nemaye-zaraz-v-aptekah/ Чим замінити кардіологічний препарат, призначений лікарем, якщо його немає зараз в аптеках

https://podcasts.nv.ua/ukr/episode/3844.html Всі хвороби від нервів? Говоримо про психосоматику з неврологом Олександрою Щебет

Бібліограф-упорядник: Наталя Фоміна

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ