Виховуємо читачів
Бібліографічний список статей до Міжнародного Дня читання книг
6 вересня проводиться День читання книг. Ці вересневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Історія Дня читання книги
Історія читання книг сягає своїм корінням в глибоку давнину. З моменту появи писемності книги стали джерелом знань та культури, сховищем ідей та історій. У різні епохи читання книг вважалося привілеєм, доступним лише обраним. Однак з розвитком друкованої справи та поширенням освіти читання стало доступним кожному.
День читання книги з'явився як ініціатива, спрямована на популяризацію читання серед людей різного віку. Цього дня бібліотеки, книгарні та культурні установи організовують різноманітні заходи, спрямовані на привернення уваги до книг та літератури.
Цей день закликає людей читати книжки та поширювати любов до читання. Мета цього дня - спонукати людей більше читати та сприяти формуванню культури читання. Кожна книга має значення. Читання підвищує нашу грамотність. Читаючи текст, ми запам’ятовуємо, як пишуться слова, і не помиляємося при написанні.
А для багатьох людей читання — це найкращий вид відпочинку.
У День читання книг рекомендують принаймні на мить відволіктися від звичного ритму життя, зупинитися та насолодитися неймовірним ароматом друкованих сторінок, пірнути у світ художньої реальності.
Читання знижує стрес на 68 відсотків. Читаючи всього 20 хвилин на день, ви зможете прочитати 1,8 мільйона слів за рік. При середньому значенні 500 слів на сторінку це означає, що за рік ви прочитаєте 3 600 сторінок. Це 12 книг по 300 сторінок кожна. Читання - це найшвидший спосіб поповнення словникового запасу.
Бажаємо вам побільше цікавих книжок і захоплюючого читання!
Цікаві факти про читання книг
Існує близько 130 мільйонів виданих книг. Найбільш продавана книга - Біблія. Найдовша книга у світі - "Спогад про минуле". Найдорожча книга у світі - "Кодекс Лестера".
Книжкові спільноти у соцмережах українського сегменту сьогодні надихають та мотивують людей до читання, є культурними та освітніми осередками, сприяють лагідній українізації суспільства.
- Середня швидкість читання 200-250 слів за хвилину, це приблизно 2 сторінки в хвилину (якби кожен наш студент читав англійський текст з такою швидкістю на заняттях англійської).
- 5% людей читають дуже повільно – 180-220 слів у хвилину (1 сторінку за 1,5-2 хвилини). Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60%, при швидкому – 80%.
- При швидкому читанні стомлюваність очей менша, ніж при повільному. Очі людини з середніми навичками читання роблять на одному книжковому рядку 12-16 зупинок, в тієї, яка читає швидко, – 4-2 зупинки.
- Традиційно у людини обсяг фіксації становить 10 друкованих знаків (1,5-2 слова одного рядка). У людини, яка читає швидко, – 200-500 знаків (33-83 слова кількох рядків). При повільному читанні відбувається 0,5-0,7 невиправданих повернень до прочитаного на один рядок. У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів – 15. При традиційному читанні втрачається 1/6 частина витраченого часу на регресивні очні руху.
- 53% часу очі дійсно дивляться на одну і ту ж букву, але 47% – на різні. 39% часу з цих 47% лінії погляду розходяться (ліве око дивиться лівіше, а праве – правіше), а 8% часу – перехрещуються (ліве око дивиться правіше, а праве – лівіше). Букви необов'язково мають бути сусідніми, але, як правило, знаходяться поруч: стоять одна від одної, в середньому, на два символи.
- При читанні очі людини, коли вона дивиться на різні літери, передають різне зображення, а мозок все одно об'єднує їх в одну картинку.
- Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину. Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за півгодини.
- Т. Едісон читав одразу 2-3 рядки, запам'ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню. У XVII столітті Нікола Гролл’є де Серв’єра придумав машину для прискорення читання книг: щось на зразок млинового колеса з підставками для книг замість лопатей, на яких одночасно містилося кілька книг, розкритих на необхідних сторінках.
Джон Ф. Кеннеді був прихильником швидкого читання та закликав своїх співробітників брати уроки. Щороку випускається 360 000 нових книг тільки англійською мовою.
Найбільша бібліотека в світі – Бібліотека Конгресу США. Зміст її фонду налічує близько 115 млн одиниць зберігання. Заснована бібліотека в 1800 році за пропозицією президента США Т. Джефферсона у Вашингтоні. Щодня до бібліотеки Конгресу надходить 7 000 документів. Штат бібліотеки – близько 5 000 співробітників. Середньостатистичний випускник американського коледжу прочитує лише 5 книг за все своє життя після випуску.
Основні передумови швидкого читання
1. Мати широке поле зору (чим ширше поле охоплення, тим більше ключових слів можна сприйняти за один погляд). Виділяти в тексті тільки найважливіше.
2. Придушувати промовляння тексту.
3. Мати психологічну установку, спрямовану на миттєве схоплювання сенсу (бадьорий мозок – швидкий мозок).
4. Читати із застосуванням ефективних стратегій запам'ятовування отриманої інформації. Про користь читання
1. Читання робить погляд гострішим. Ви будете краще розуміти і бачити навколишній світ і людей, а найголовніше, самого себе.
2. Читання зберігає ваше фізичне здоров'я. Складати букви в слова, слова в образи, усвідомлювати те, що хотів висловити ними автор, і знаходити їм власне пояснення – це гімнастика для мозку.
3. Читання допомагає сконцентруватися.Читати можна і під музику, і під час занять: читати і не звертати уваги на метушню навколо. Тренований читач без проблем може паралельно дивитися чотири передачі, весь час перемикаючи канали. При бажанні ви можете читати в транспорті.
4. Читання допомагає приємно проводити вільний час. Вам ніколи не набридне читати книги, тому що їх – сила-силенна, не вистачить і кількох життів, щоб прочитати все. Доведеться перепробувати багато різних жанрів, перш ніж ви знайдете книги, від яких дійсно отримуєте задоволення. Не здавайтеся, поки не знайдете «свою» книгу, адже вона може змінити життя.
Бібліографія статей
(подано в алфавіті авторів)
2024
Випирайленко, Ольга. Читати книжки, вчити вірші не вистачить. Науковець пояснив, для чого потрібно вчити математику у школі [Електронний ресурс] = https://shkola.obozrevatel.com/ukr/news/chitati-knizhki-vchiti-virshi-ne-vistachit-naukovets-poyasniv-dlya-chogo-potribno-vchiti-matematiku-u-shkoli.htm / Випирайленко, Ольга // Оboz.ua. - 2024. - 26 лип. Навчання математиці у школі допомагає створювати мережі у мозку, які потім людина використовує для аналізу інформації та обрання оптимальних варіантів при вирішенні проблем. Натомість читання книжок, вивчення віршів або ж розгадування кросвордів не матиме такого впливу. На цьому зауважив лікар-невропатолог, доктор медичних наук Юрій Фломін в інтерв?ю LB.ua. За його словами, для здоров?я мозку також потрібна достатня аеробна фізична активність.
Записувала кобзарів та жила в Єгипті - дев'ять фактів про життя Лесі Українки [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history/_zapisuvala-kobzariv-ta-zhila-v-egipti-devyat-faktiv-pro-zhittya-lesi-ukrayinki/1016803 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 25 лют. 25 лютого 1871 року у Новоград-Волинському на Житомирщині народилася Лариса Косач, що стала відомою під псевдонімом Леся Українка. Вона писала прозу, поезію, драматургію та публіцистику. Збирала фольклор. Леся Українка видала поетичні збірки "На крилах пісень", "Думи і мрії", "Відгуки". Написала п'єси "Лісова пісня", "Камінний господар", "Бояриня"
Не могли опиратися і божеволіли: сім жінок Тараса Шевченка [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history/_ne-mogli-opiratisya-i-bozhevolili-sim-zhinok-tarasa-sevchenka/889896 / Інф. "// Країна. - 2024. - 9 бер. Сьогодні відзначають 210-річницю з дня народження письменника Тараса Шевченка. Його часто називають володарем духу та батьком нації, бо присвятив себе творчості та боротьбі за український народ. Але у житті письменника було ще багато любовних пригод. Gazeta.ua розповідає про 7 жінок, з якими Тарас Шевченко був особливо близький. Амалія Клоберг працювала натурницею у Шевченка Амалія Клоберг Юнацьким захоплення Шевченка стала німкеня Амалія Клоберг. Вони познайомилися, коли письменник вчився малюванню у Івана Сошенка
Скосар, Ірина. Як привернути дітей на бік читання? способи дитячої письменниці Оксани Лущевської [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/jak-privernuti-ditej-na-bik-chitannja-sposobi-ditjachoji-pismennitsi-oksani-lushchevskoji.html / Скосар, Ірина // Zn.ua. - 2024. - 24 бер. Ірина Скосар журналістка, комунікаційниця Із героями книжок Оксани Лущевської читачі можуть подорожувати через океан і дізнаватися безліч різних історій, знаходити друзів за листуванням, відкривати таємниці старовинної скриньки, довідуватися про дитинство видатних дітей і навіть складати бізнес-план власної справи. Й геть не важливо, скільки тобі років, адже коли є ідея та гарна компанія, то літературна мандрівка з дитинства цілком може вивести на цікавий життєвий шлях, бо читанням закладено потужне підґрунтя для крутих звершень
Терапевтична сила читання: перевірені книжки для дітей різного віку під час війни [Текст] = https://moz.gov.ua/uk/terapevtichna-sila-chitannya-perevireni-knizhki-dlya-ditej-riznogo-viku-pid-chas-vijni / Інф. "МОЗ" // МОЗ. - 2024. - 11 серп. Війна підриває у дитини відчуття довіри до дорослих і до світу, відчуття сталості й нормальності, хронології життя. У дітей не вистачає своїх слів, усвідомлення, досвіду, щоб зрозуміти та осмислити те, що відбувається. Допомогти можуть розмови з дорослими, а також хороші книги, які ословлюють та пояснюють події, показують, на що можна спертися і де брати сили для подолання труднощів, дозволяють впорядкувати складний досвід
2023
"Коли людина проходить через кризу, то розуміє, що світ починається з неї" [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_koli-lyudina-prohodit-cherez-krizu-to-rozumiye-scho-svit-pochinayetsya-z-neyi/1158858 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 5 жовт. Українці – барокова нація, в нас багато барвистого в емоціях, переживаннях, баченні світу. Подивіться на той же борщ – це бароковий винахід, адже 27–30 різноманітних інгредієнтів виварюються в одній посудині, червоне тло й біла сметана, яка розповсюджує свій вплив, змішуючись і змінюючи колір. Щойно дитина народжується, як вбудовується в матрицю – зрілу, древню
Література під час війни – це й обов'язок, і святотатство водночас [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/culture-journal/_literatura-pid-chas-vijni-ce-j-obovyazok-i-svyatotatstvo-vodnochas/1145398 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 1 черв. Можемо згадати Аристотелеве поняття катарсису. Я прочитую його так: коли твір дає змогу пропустити через себе емоції та враження, яких ти не маєш. Або яких ніколи не мав і, можливо, не матимеш у житті. Читач або глядач ніби отримує можливість стрибнути в це відчуття, а потім повернутися додому й продовжувати звичне життя
Оскар Вайльд провів два роки у в'язниці через кохання до юнака [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history/_oskar-vajld-proviv-dva-roki-u-vyaznici-cherez-kohannya-do-yunaka/990786 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 16 жовт. 16 жовтня 1854 року народився письменник Оскар Вайльд. Повне ім'я Оскар Фінгал О'Флаерті Вілс. Оскар і Фінгал - це герої макферсонівських "Поем Оссіана". Мати Вайльда обрала своєму синові ім'я з цього твору через те, що воно начебто пророчило йому долю поета
"Переконати дітей, що говорити українською круто й читати книжки круто, – це наша програма" [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_perekonati-ditej-scho-govoriti-ukrayinskoyu-kruto-j-chitati-knizhki-kruto-ce-nasha-programa/1142351 Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 5 трав. "Вона почала змінюватися раніше – ще після помаранчевої революції. Порівняно з радянськими часами, коли я був молодий, контраст разючий – української мови нині в Києві чи не більше, ніж російської. Я дивувався, чому цього не сталося раніше, – для переходу на українську не треба вищої освіти чи IQ, як в Ейнштейна. 2001 року був перепис населення, там чітко вказано, скільки людей вважає російську рідною
Тест: чи знаєте ви "Енеїду" Івана Котляревського? [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/news/lifelonglearn/89633/ : пройдіть тест і дізнайтеся більше про видатний твір, що започаткував нову українську літературу / Інф. "Оsvita.ua" // Оsvita.ua. - 2023. - 4 серп. 225 років тому світ побачила "Енеїда" Івана Котляревського. Розпочалася нова доба в історії української літератури. У чому невмирущість української "Енеїди"? Травестій видатної поеми Вергілія було багато, але нині вони є переважно об'єктами дослідження науковців, натомість "Енеїда" Котляревського живе й надихає на нові мистецькі звершення. Олександр Білецький вважав головним героєм поеми Котляревського - український народ: "Не окрема людина, а люди. І які люди! … Цей людський світ - апофеоз тілесності, неймовірної витривалості, здоров'я, яке хлюпає через край, повнокров'я. Це "пройдисвіти", розбійники, босяки - і в той же час лицарі, герої, титани, здатні не одну Оссу поставити на Пеліон, звалити і знову поставити. Спробуй позмагатися з таким людом!"
Тест: чи знаєте ви Лесю Українку? [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/school/88911/ : пройдіть тест і дізнайтеся більше про життя і творчість видатного українського письменника / Інф. "Оsvita.ua" // Оsvita.ua. - 2023. - 3 квіт. 25 лютого - день народження Лесі Українки. Упродовж усього життя її уяву полонив образ тираноборця Прометея, який "просвітив не словом, а вогнем" У листі до Агатангела Кримського Лариса Петрівна писала: "Я людина еластично-уперта (таких багато між жіноцтвом), скептична розумом, фанатична почуттям, до того ж давно засвоїла собі "трагічний світогляд", а він такий добрий для гарту. Одна моя знайома - жидівка-сіоністка, людина дуже нещасливого життя - так відповіла на дивування приятелів з її одваги в прийманні всякого нещастя: "А где это написано, что я должна быть счастлива?" Хіба ж се не мудро мовлено?.. Зрештою, життя моє не було убогим, і сором було б мені плакатись на нього" (27 жовтня 1911 р.)
Тест: чи знаєте ви Олеся Гончара? [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/news/lifelonglearn/88826/ // Оsvita.ua. - 2023. - 3 квіт. Хто б там що не казав і які б застереження не робив, але Олесь Гончар – це постать. Це великий українець. Людина лагідної, але твердої вдачі, яка не поступилася своїми принципами. Так, ці принципи суто радянські, проте й вони не завжди вписувалися в ту генеральну лінію, яку гнула тодішня система. Історія із «Собором» – промовистий тому приклад. 1944 року у вірші «Думи про Батьківщину» молодий боєць Гончар, який воює вже за межами України, у Словаччині чи Угорщині, згадує рідний край і думає, кому б написати листа, бо: …Той – мамі, а той – дружині, Той – сестрам, а той – братам. А я напишу – Україні! Сонцю її і степам…
3700 завдань з української мови та читання для 1-4 класу [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/school/nus/89884/ : завдання сайту побудовані у формі мовних головоломок, ігрових вправ, творчих лабораторій / Інф. "Освіта.ua" // Освіта.ua. - 2023. - 4 вер. Завдання сайту побудовані у формі мовних головоломок, ігрових вправ, творчих лабораторій 3700 завдань з української мови та читання для 1-4 класу Проєкт "Розвиток дитини" пропонує для використання батькам та вчителям початкових класів навчальні матеріали з української мови та читання для молодших школярів. Сайт містить понад 3700 завдань для друку, створених професійними методистами та вчителями-практиками. Їх використання у щоденній роботі з дітьми в школі та вдома дозволить покращити результативність вивчення української мови.
"Як моральний чоловік ви повинні взяти її до себе. Я всякі обов'язки із себе складаю" [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history-journal/_ak-moralnij-cholovik-vi-povinni-vzyati-yiyi-do-sebe-a-vsyaki-obovyazki-iz-sebe-skladayu/1162588 : Іван Липа не зміг одружитися з жінкою, яка народила від нього сина / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 28 жовт. "Аж зараз острах бере, коли подумаю, що все своє життя проживу без сім'ї, без дітей. Мабуть, швидше за все, в мене буде жінка проста селянка. Я такий: або щоб цілком відповідала моєму бажанню, або хай вже буде така, що знатиме тільки свої горщики та діти. Принаймні не буде нудитися й нічого від мене не требуватиме, крім грошей на свої ганчирки та їжу", – писав у листопаді 1897-го співзасновник Братства тарасівців Іван Липа до письменниці Марії Грінченко
2018
Марків, Наталка. Як заохотити українців читати: рецепт від Ірен Роздобудько. Ексклюзив для «Вечірки» [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/19919/
/ Марків, Наталка // Вечірній Київ. - 2018. - 13 лют. Ірен Роздобудько — відома письменниця, журналіст та сценарист, автор майже тридцяти книг. Вона не впадає у розпач через «шокуючі» дані про те, що українці мало читають. Пані Ірен щороку видає нові романи та повісті, і вважає, що кожному необхідно шукати свою мотивацію
Книги з фондів МСМБ
Байзелл, Шон. Щоденник книгаря [Текст] : Роман / Байзелл, Шон ; Пер. з англ. Я.Стріхи. - К. : Наш Формат, 2019. - 304 с.
Щоденник книгаря описує рік із життя букіністичної книгарні в Шотландії. Перед нами постають безлюдні пагорби, кілометри піщаних пляжів, мальовничі гори й вікторіанські маєтки. Ми опиняємося в крамниці із сотнею тисяч книжок, що ледве зводить кінці з кінцями. Над нею нависає примара Amazon, який ще дужче розростається й витісняє маленькі книгарні. У всьому цьому маневрує Шон Байзелл, який мав шаленство та сміливість придбати крамницю й долучитися до на перший погляд романтичної професії книгаря. Автор розповідає про найцікавіші замовлення, про невпинні суперечки з працівниками, про розмови з найрізноманітнішими клієнтами — буркунами й натхненниками, людьми, які життя не тямлять без книжок, і тими, що шукають привід посваритися
Буше, Франсуаза. Книжка, яка допоможе полюбити книжки навіть тим, хто не любить читати [Текст] : Літературно-художнє видання. Для середнього шкільного віку / Буше, Франсуаза ; Пер. з фр. Л.Дяченко; Іл. авт. - 3-тє вид. - К. : Артбукс, 2019. - 112 с.
У книжці дотепної Франсуази Буше знайдеться купа порад (корисних і не дуже) про те, як усе життя ковтати книжки і при цьому не товстішати. Доведено авторкою: краще щодня мати на вечерю книжку, а не тістечка чи сардельки! У ній ти знайдеш відповідь на такі запитання: • Чи впливає читання на твій ріст? • Де та за якої погоди читати найкраще? • Чи можна захворіти від надмірного читання? • Що робити, якщо ти все ж таки не любиш читати? І на останок: • У чому суперсила книжок?
Глодзь, Галина. Бустрофедон та інші. Коротка історія читання [Текст] / Глодзь, Галина ; Худож. А.Войчук. - К. : Портал, 2020. - 80 с.
Чи можна виміряти книжку мішками глини? А замінити окуляри склянкою з водою? Або розуміти текст без пробілів, розділових знаків чи в дзеркальному відображенні? У різні часи люди читали дуже по-різному. За п'ять тисячоліть читання всіляко змінювалося, розвивалося і зрештою стало невід'ємною частиною нашого життя. Ця книжка розповість про найважливіше і найцікавіше в історії читання
Іваничук, Роман. Серед повені книг. Записки бібліофіла: про книги і про себе [Текст] : Літературно-художнє видання / Іваничук, Роман. - Львів : ЛА "Піраміда", 2016. - 160 с.
У новій книжці Роман Іваничук розповідає про свою бібліотеку як про дуже близьку і дуже рідну душу. Раритетні і звичайні видання його бібліотеки тісно переплелися з цікавими історіями про українських письменників та перекладачів старшої і молодшої ґенерацій, спонукали до творчості та роздумів, були тим духовним вогнищем, яке зігрівало його у скрутні хвилини життя. Тож Роман Іваничук з великою приємністю запрошує своїх читачів помандрувати його книгозбірнею
Каракоз, Олена Олександрівна. Історія книги [Текст] : Літературно-публіцистичне видання / Каракоз, Олена Олександрівна. - К. : Ліра-К, 2020. - 360 с. - Рекомендована література: с.330. - Вступ: с.5; Питання для підсумкового контролю: с.326
У виданні на основі великого масиву фактичного матеріалу та з врахуванням досліджень відомих дослідників з історії книжкової та видавничої справи розкрито основні етапи еволюційного розвитку вітчизняної і світової книги з давніх часів до початку ХІХ ст. Автор висвітлив основні характерні риси трансформаційних змін книжкової структури з точки зору досягнень сучасної історичної науки. Обґрунтував закономірності виникнення, становлення та розвитку української книги на тлі світового книговидання. З належною послідовністю та повнотою розкрив особливості стилів художнього оформлення рукописів та стародруків. Проаналізував основні гіпотези щодо початку друкарства в українських землях та виявив передумови виникнення вітчизняного та світового книгодрукування.
Прайс, Лія. Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки [Текст] = What we talk about when we talk about books : Популярне видання / Прайс, Лія ; Пер. з англ. М.Лузіної. - К. : Yakaboo Publishing, 2020. - 208 с.
Що станеться з книжкою у добу онлайн-трансляцій, інтернету і соціальних мереж? Чи буде існувати друкована книжка? Як зміниться життя людини без книжок, чи зміниться? І яке майбутнє читання? Авторка книжки через аналіз наукових досліджень та низку цікавих фактів з історії книжок формує відповіді на ці питання і загалом заспокоює читачів. Ця книжка буде корисною видавцям, бібліотекарям, критикам і оглядачам, вчителям, книгарям та всім любителям книжок
Пол, Памела. Як виховати читача [Текст] = How to Raise a Reader : Популярне видання / Пол, Памела ; Пер. з англ. О.Стукала; Худож. Д.Яккаріна та ін. - К. : ArtHuss, 2020. - 264 с. : іл. - Книжкові рекомендації для українських читачів і читачок від порталу "БараБука": с.243
Коли літературні поради стають твоїм фахом, чому б не поділитись улюбленими книжками й рекомендаціями для батьків немовлят, дошкільнят і самих юних читачів? Редакторки «The New York Times Book Review» Памела Пол і Марія Руссо написали не лише про те, як читати дітям різного віку (від народження й до старшої школи), а й про те, що їм краще читати. Зручно поділена на «вікові» й «тематичні» рубрики книжка може стати комплексним путівником у світ дитячої психології й літератури — короткі анотації чергуються тут із дуже практичними порадами, як прищепити малюкам любов до книжок, відповідями на поширені запитання й розвінчуванням міфів. Зручним і приємним додатком до українського видання стали примітки про українські переклади згаданих видань
Фортьє, Домінік. Книжкова обітель [Текст] = Au peril de la mer : Роман / Фортьє, Домінік ; Пер. з фр. Р.Нємцева. - Львів : Видавництво Анети Антоненко, 2018. - 144 с.
Колись його бібліотека знала ліпші часи. Монт-Сен-Мішель був відомий як місто книжок. День у день, Монт-Сен-Мішель протистояв паводкам. Фортеця посеред моря, яка бореться, захищає мову, знання, інтелект. Саме тут, серед сірих стін абатства, у XV столітті знайшов притулок художник, якому не дає спокою пам'ять про жінку, яку він кохав. Саме там, між небом і морем, п'ятсот років по тому з'являється романіст, який у постійному пошуку країни книжок. Вони зустрінуться на сторінках записника, забутого під дощем. Водночас роман і творчі нотатки, «Книжкова обитель» складає шану книжкам і тим, хто їх створює
WEBліографія
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&event=203672 – День читання книг
https://greenforest.com.ua/journal/read/interesnye-fakty-o-chtenii – Цікаві факти про читання
Інтернет-ресурси
https://moz.gov.ua/uk – сайт Міністерства охорони здоров’я України
https://osvita.ua – сайт «Освiта.ua»
https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»
https://zn.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»
https://gazeta.ua – сайт журналу «Країна»
Підготувала бібліограф Качановська Н.В.