Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Відданість, хоробрість і звитяга

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до дня Національної гвардії України

Щороку 26 березня своє професійне свято відзначає особливе військове формування – Національна гвардія України. Сучасна Національна гвардія України - підрозділ, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України та має правоохороні функції, була створена 12-го березня 2014-го року Законом України   «Про Національну гвардію України». До її складу увійшли внутрішні війська України, добровольці і патріоти, що стали на захист народу і державності України в один з найважчих моментів у новітній історії країни.

Як виникла ідея відзначати День Національної гвардії України?

18 березня 2015 року президент України підписав Указ про запровадження Дня Національної гвардії України. Причиною прийняття такого рішення стало величезне значення цього формування в обороні державних кордонів та захисту інтересів українських громадян. Особливо важливим це свято є у світлі військових подій на сході України.

Згідно з Указом президента День Національної гвардії України є офіційним святом національного значення. Разом з проголошенням нового свята було скасоване святкування Дня внутрішніх військ МВС України, яке існувало згідно з Указом президента України Леоніда Кучми від 1996 року.

Виникнення Національної гвардії України

Перший Указ про формування Республіканської гвардії було підписано у серпні 1991 року. До розпорядження Верховної Ради перейшли всі військові частини, що належали Міністерству внутрішніх справ колишнього Радянського Союзу та дислокувалися на території нашої держави. У листопаді ВРУ прийняла закон про створення та регламент роботи Національної гвардії України. Закон було підписано Головою Верховної Ради України Леонідом Макаровичем Кравчуком.

Згідно з підписаним закону роль Національної гвардії України полягала у захисті недоторканості країни та охороні державних кордонів. Додатково на формування покладалися завдання у ліквідації наслідків стихійних лих та аварій.

У 1999 році згідно з Указом президента України Нацгвардія зайняла місце підрозділів у складі інших військових формувань. А згодом така важлива для української держави установа була зовсім розформована. Все її майно, у тому числі військова техніка, перейшла у власність Міністерства внутрішніх справ та Збройних сил України.

Пізніше, під час президентства В.Ющенка спостерігалися спроби відновлення Нацгвардії. Однак, всі зусилля реанімувати структуру були відхилені головою комітету з питань національної безпеки (тоді цю посаду обіймав Анатолій Гриценко). Він посилався на те, що законопроєкт з відновлення Національної гвардії України неконституційний.

Національна гвардія в умовах сьогодення

Наступна спроба відновити Національну гвардію України виникла в надзвичайно скрутний для нашої держави час. Після втечі 4-го президента України Віктора Януковича, коли російські війська увійшли Криму, виконувач обов’язків Президента Олександр Турчинов написав звернення до ВР України, в якому йшлося про необхідність відновлення цього формування. Таким чином, в березні 2014 року було ухвалено законопроєкт про відновлення Національної гвардії. За цей законопроєкт проголосувала переважна більшість народних депутатів Верховної Ради України.

Законом передбачена максимально допустима кількість військовослужбовців, що можуть перебувати у складі Нацгвардії – вона становить 60 000 осіб. НГУ належить до Міністерства внутрішніх справ та знаходиться у повному підпорядкуванні Міністра внутрішніх справ України.

За часи бойових дій на сході України загинуло близько 200 нацгвардійців та понад 800 отримали важкі поранення. Нагороди за героїзм та мужність отримали 4 000 військових, з них 100 нацгвардійців отримали державні нагороди посмертно.

Бібліографія статей

(подано в алфавіті авторів)

2022

«Жодного разу не здали назад!» Артилеристи-гвардійці нищать ворога на Слобожанщині [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/365158 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 14 жовт. (№210). - С. 10. Українці рахують звільнені квадратні кілометри та населені пункти, але на півночі від Харкова не вщухають артилерійські дуелі. Тут солдати проливають кров ворожу та свою кров. Артилеристи Національної гвардії України боронять Харківщину з першого дня повномасштабного вторгнення

Навчальні заклади МВС закінчили понад 4 тисячі курсантів [Електронний ресурс] = https://24tv.ua/nayskladnishiy-chas-navchalni-zakladi-mvs-zakinchili-ponad-4_n1888797 / Інф. https://24tv.ua // https://24tv.ua. - 2022. - 3 бер. Про це повідомляє Національна гвардія України на своїй сторінці у фейсбуці. У 2022 році з вишів МВС, Національної гвардії, ДПС та ДСНС випустились 4 043 особиМіністр внутрішніх справ України Денис Монастирський привітав випускників і висловив їм свою підтримку:

Здоровило, Тарас. В областях з воєнним станом активізують сили територіальної оборони, поліції і Нацгвардії [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3393/2006/128498 / / Здоровило, Тарас  // Україна молода. - 2018. - 30 лист. (№ 131). - С. 2. Воєнний стан передбачає запровадження заходів iз військовими — таких, як навчання та збори, про це розповів перший заступник міністра оборони України Іван Руснак на брифінгу

2019

Відданість, хоробрість і звитяга [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/viddanist-horobrist-i-zvityaga/ : Президент і Прем’єр привітали воїнів із п’ятою річницею формування Національної гвардії / Відділ новин «УК»  // Урядовий кур`єр. - 2019. - 27 бер. (№59). - С. 2. Президент Петро Порошенко під час відвідання Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів Національної гвардії України наголосив, що кожне слово в гордій назві підтверджене цими роками хоробрості й відваги бійців. Попри дуже молодий вік цього формування, існує продовження довгої історії патріотизму, державності надзвичайно важливого військового формування із правоохоронними функціями

2018

Україна. Президент. Про присвоєння імені Івана Богуна 8 полку оперативного призначення Національної гвардії України [Електронний ресурс] = https://www.president.gov.ua/documents/822018-23850 : указ Президента України від 24 березня 2018 р. № 82/2018 / Сайт Президента України// Сайт Президента України. - 2018. - 24 бер.

2017

Парубій, Андрій. З нагоди Дня Національної гвардії України [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/286512 : привітання Голови Верховної Ради України / голова ВР України // Голос України. - 2017. - 25 бер. (№55). - С. 3.

Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження чисельності громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу до Національної гвардії, та обсягу видатків для проведення призову в серпні 2017 року [Текст] = http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=250187394 : розпорядження КМ України від 9 серпня 2017 р. № 511-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2017. - 10 серп. (№148). - С. 7. Уряд визначив чисельність громадян, які підлягають призову на строкову військову службу до Національної гвардії України. Згідно з розпорядження, у серпні 2017 року до Національної гвардії України для проходження строкової військової служби буде відправлено 1000 осіб

Україна. Кабінет Міністрів. Про схвалення Концепції розвитку Національної гвардії на період до 2020 року [Текст] = http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/100-2017-%D1%80: розпорядження КМ України від 1 лютого 2017 р. № 100-р / Інф. "УК" Орієнтир № 9 // Урядовий кур`єр. - 2017. - 1 бер. (№40). - С. 10.

2016

Вовк, Лора. Горда нація створила сильне духом військо [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/gorda-naciya-stvorila-silne-duhom-vijsko/  : нацгвардійці відсвяткували другу річницю. Тепер їхні права захищено, а платня втричі вища / Вовк, Лора // Урядовий кур`єр. - 2016. - 26 бер. (№58). - С. 2.

«Нас об'єднало спільне бажання власноруч змінювати країну» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/265989 : сьогодні День Національної гвардії України / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2016. - 26 бер. (№55). - С. 1, 5. Країна відзначає День Національної гвардії України. Підрозділи, сформовані два роки тому із самооборони Майдану, козаків та "Правого сектору", присягнули Батьківщнині і пообіцяли захищати українську націю. Нині структура налічує понад 60 тисяч бійців і бере активну участь у визволенні Донбасу

Україна. Верховна Рада. Про увіковічення пам’яті бійців Національної гвардії України, які загинули 31 серпня 2015 року біля будинку Верховної Ради України, захищаючи свободу та демократію в Україні [Текст] = http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1738-19  : постанова ВР України від 15 листопада 2016 р. № № 1738-VIII / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2016. - 26 лист. (№223). - С. 4.

2015

Бодня, Тетяна. Національна гвардія: на перших рубежах [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/nacionalna-gvardiya-na-pershih-rubezhah / : сьогодні — День Нацгвардії / Бодня, Тетяна // Урядовий кур`єр. - 2015. - 26 бер. (№55). - С. 1, 4. Що нині являють собою вчорашні внутрішні війська? Нацгвардія відсвяткує річницю свого створення «в робочому режимі». Командування вирішило, що нині не час для пишних торжеств, головне — вберегти життя і здоров’я військовослужбовців, які захищають Україну й забезпечують громадський порядок у зоні АТО. Про те, як змінювалася протягом року Національна гвардія та які завдання перед гвардійцями стоять тепер, на брифінгу розповів заступник командувача полковник Ярослав Сподар

Рахманін, Сергій. Ека Згуладзе: "Я дуже, дуже не люблю, коли система починає прикриватися процесом" [Текст] / Рахманін, Сергій  // Дзеркало тижня. - 2015. - 27 черв. (№23). - С. 1, 3. Ека Згуладзе. Цільна, логічна, системна. Пост глави Національної поліції вона навряд чи отримає. Чужа всім, хто хоче імітувати зміни. Близька кожному, хто готовий думати і діяти. Ека не шукає конфліктів і не втрачає стрижня. Вона вміє слухати. Вміє переконувати. Давно не зустрічав у владі людей, що заражають оптимізмом не словом, а ділом. Хочеться, щоб у неї все вийшло. Щоб нікому не було соромно

2014

Галаур, Світлана. Страшніші від «Градів» тільки дитячі сльози [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/strashnishi-vid-gradiv-tilki-dityachi-slozi/ : «УК» побував в одному з базових таборів Національної гвардії України у зоні АТО / Галаур, Світлана // Урядовий кур`єр. - 2014. - 17 вер. (№170). - С. 5.

Література з фондів МСМБ

 

Литвин, Микола. Лінія розмежування [Текст] : Літературно-художнє видання / Литвин, Микола Михайлович ; Передм. і післям. автора. - К. : Гамазин, 2019. - 396 с.

Лінія розмежування - це документальна розповідь про новітній етап історії нашої країни, пов'язаний із питаннями оборони й безпеки. Спираючись на багатий досвід і глибоке розуміння сучасного характеру військових конфліктів, тактики, оперативного мистецтва, стратегії, а також воєнної політики й воєнного будівництва, сутності процесів розбудови держави, автор висвітлює концептуальні підходи до розвитку внутрішньої й зовнішньої безпеки, специфічних питань прикордонної політики й діяльності прикордонного відомства. Ґрунтуючись на документах і маловідомих фактах, він правдиво описує драматичні події національного масштабу під час гібридної війни у 2014 році й безпосередньо участь у них українських прикордонників

 

Рекомендована література про Національну гвардію України

                                        

 

                                         

WEBліографія

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/876-18#Text   – Законом України «Про Національну гвардію України»   

https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20210326-den-natsionalnoyi-gvardiyi-ukrayiny-shho-za-svyato-i-tsikavi-fakty/  – День Національної гвардії України – 5 цікавих фактів

https://www.unian.ua/lite/holidays/den-nacionalnoy-gvardii-2023-istoriya-i-pozdravleniya-12192900.html  – День Національної гвардії України

Інтернет-ресурси

https://www.kmu.gov.ua – сайт Урядовий портал

https://24tv.ua  – сайт  інтернет-видання та телевізійний «24 канал»

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

http://www.golos.com.ua  -– сайт газети Україна молода

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

              Підготувала бібліограф Качановська Н.В

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ