Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Від нас залежить наше майбутнє!»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список до Всесвітнього дня навколишнього середовища

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця, до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють ядучим димом повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці, до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. Головну загрозу довкіллю становить людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.

Людство лише нещодавно збагнуло, наскільки критичним є майбутнє для людини, якщо вона не перегляне своє ставлення до довкілля.

Саме тому всі небайдужі люди Землі 5 червня, святкують Всесвітіній день охорони навколишнього середовища. Він є нагадуванням про глобальні екологічні проблеми, що потребують негайного вирішення та ще однією можливістю зробити все, щоб унеможливити здійснення песимістичних прогнозів, які вже зараз пророкують науковці.

Цього дня 1972 р. у Стокгольмі відкрилася Конференція Організації Об’єднаних націй з проблем довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав, в тому числі й Радянського Союзу. Наслідком її стало створення Програми ООН з довкілля (ЮНЕП).

Офіційно Всесвітній день охорони довкілля був заснований Генеральною асамблеєю ООН на її 27-й сесії 15 грудня 1972 р. (резолюція № A/RES/2994 (XXVII)). Також була заснована нова організація в системі ООН – Програма ООН по навколишньому середовищу, під егідою якої з того часу і відзначається всім світовим співтовариством щорічно День охорони довкілля. Цьому передувала велика підготовча робота. Зокрема, 11 травня 1971 р. генеральному секретареві ООН надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. "Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами", - так було поставлене питання в цьому зверненні. Всесвітній день охорони довкілля є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії. Лише разом ми зможемо зробити довкілля чистішим, адже наше майбутнє залежить саме від нас!

24 лютого Росія підступно напала на Україну. Внаслідок військової агресії Росії на території України екосистеми зазнають нищівного впливу та деградації. Російські війська руйнують природні території, які є середовищем проживання рідкісних видів і зникаючих оселищ. 44% найцінніших природно-заповідних територій розташовані під тимчасовим контролем окупантів.

Серед злочинів російських окупантів обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об’єктів, спалювання лісів, підрив нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів. Атомні електростанції, морські порти, сховища небезпечних відходів (пестицидів, уранових відходів, нафтопродуктів), хімічні та металургійні заводи, насосні станції каналізації, фільтрувальні станції, водогони зараз розташовані в зоні активних військових дій. Росіяни вже запустили по об’єктам в Україні понад 1700 ракет, це призведе до накопичення в Україні токсичних канцерогенних матеріалів.

Навіть після завершення війни техногенні та екологічні катастрофи, які створюють російські окупанти, наслідки для навколишнього середовища будуть проявлятися роками.

Бібліографічний список статей

(подано в алфавіті авторів)

Гетьман, Володимир. Кожний ландшафт має бути збережений як заповідна територія [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/353491 / Гетьман, Володимир // Голос України. - 2021. - 18 лист. (№218). - С. 6.

Захистимо довкілля разом! [Текст] // Екологічний вісник. - 2021. - № 5 (вер.-жовт.). - С. 2-4. Про досвід подачі перших в Україні колективних позовів для захисту екологічних прав громадян

Омелянчук, Інна. Подорож до лісового королівства [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19929/index.php?n=50251 / Омелянчук, Інна // Сільські вісті. - 2021. - 5 лист. (№81). Музей лісу – лише один із об’єктів «Рівненщини туристичної», яка готова приємно порадувати тих, хто любить активний відпочинок в Україні

Природа сигналізує «SOS» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/ru/article/obshchestvo/priroda-signalizuie-sos: тези масштабного дослідження WWF «Жива планета»-2020 і висновки для України / Підготувала Марія Чадюк // День. - 2020. - 17 вер. (№ 175).

Савицький, Олег. Відмова від вугілля, нафти і газу може врятувати не лише Україну, а й світ [Електронний ресурс] = https://ecoaction.org.ua/vidmova-vid-vuhlevodniv-vriatue-ukrainu.html / Савицький, Олег // epravda.com.ua. - 2022. - 2 трав. Використовуючи викопне паливо, ЄС та інші країни фінансують війну в Україні та глобальне потепління. Науковці та активісти вже кілька десятиліть попереджають, що викопне паливо – це значна загроза людству через зміну клімату, яку спричиняє його спалення. Для України світова залежність від викопного палива – це зброя, якою росіяни продовжують нищити наших людей та цілі міста. Захист довкілля і захист миру нерозривні. Війна в Україні – лише одна з багатьох, спричинених згубною світовою залежністю від нафти, газу та вугілля

Садогурська, Соф'я. Вода близько [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/macrolevel/voda-blizko-301442_.html: які українські міста можуть бути затоплені через зміну клімату та як цьому запобігти / Садогурська, Соф'я // Дзеркало тижня. - 2019. - 1 лют. Експерти громадської організації "Екодія" разом із науковцями презентували дослідження про вплив підняття рівня Світового океану на прибережні зони України внаслідок зміни клімату. Основна його мета - наочно продемонструвати найгірші наслідки глобального потепління для узбережних територій України через підвищення рівня моря, а також надати рекомендації для попередження такого сценарію

Штайн, Анет. Небезпека від танення вічної мерзлоти [Текст] = https://tyzhden.ua/Science/254149 / Штайн, Анет // Український тиждень*. - 2022. - 19 січ. (№ 3). - С. 36-39. Зміна клімату спричиняє танення цієї величезної морозильної камери. Один з наслідків - у відталому ґрунті запускаються процеси розкладу й виділяються парникові гази, як-от метан. Але в талому ґрунті криються й інші небезпеки: наприклад, стійкі до антибіотиків бактерії, накопичені за десятиліття шкідливі речовини та радіоактивні відходи часів холодної війни

Стан річок

Назаренко, Віталій. Врятувати чи втратити остаточно? [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19938/index.php?n=50521 / Назаренко, Віталій // Сільські вісті. - 2021. - 7 груд. (№90). Річка Остер, що на Чернігівщині, в різних місцях різна. Але здебільшого колись судноплавна водойма сьогодні нагадує застійне болото. Екологи та активісти певні, що річку можна і треба рятувати. Для початку просто виконуючи закон

Нечипоренко, Микола. Не буде другого Дніпра [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19926/index.php?n=50147 / Нечипоренко, Микола // Сільські вісті. - 2021. - 26 жовт. (№78). Якщо якомога швидше не почати в глобальних масштабах рятувати Дніпро, то він «протягне ще не більше ніж сорок років»

Пропозиції ВЕЛ до Київради щодо відновлення річки Дніпро у межах столиці [Текст] // Екологічний вісник. - 2021. - № 5 (вер.-жовт.). - С. 21. Головна річка України - Дніпро - відіграє значну роль в усіх аспектах українського буття. Ріка є одним із символів України, природною перлиною, важливою транспортною артерією, головним джерелом питної та промислової води для більшості населення країни. Усе частіше екологічний стан окремих ділянок Дніпра та його приток, зокрема і в межах Києва, оцінюють як катастрофічний. ВЕЛ пропонує створити робочу групу за участі науковців і представників громадськості для розроблення програми комплексних заходів щодо забезпечення відновлення екологічних, естетичних та рекреаційних властивостей річки Дніпро у межах столиці

Діяльність людини та свідоме споживання

Дейнеко, Людмила. Стратегічні пріоритети впровадження циркулярної економіки в Україні [Текст]: екологічна політика / Дейнеко, Людмила, Гахович, Наталія // Екологічний вісник. - 2021. - № 5 (вер.-жовт.). - С. 5-8. Одним з головних викликів майбутнього є посилення впливу екологічних чинників на економічний розвиток. Фонд Еллен Макартур визначає циркулярну економіку як економіку, орієнтовану на відновлення і спрямовану на збереження корисних властивостей та цінності продуктів, компонентів, матеріалів. Це мінімізує потребу в нових матеріальних та енергетичних ресурсах при одночасному зниженні негативного впливу на навколишнє середовище

Дуженко, Вiкторiя. Людство у небезпеці? [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/lifehacks/medichni-vidhodi-50209366.html: як медичні відходи отруюють вас та довкілля / Дуженко, Вiкторiя // Новое время страны. - 2022. - 19 січ. Щороку в Україні виробляється 400 тисяч тонн медичних відходів. Чому вони такі небезпечні і як з ними боротися?

Економіка має стати дружньою до природи [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/353490 / Записав В’ячеслав Воронков // Голос України. - 2021. - 18 лист. (№218). - С. 7. Одним з пріоритетних завдань збалансованого розвитку України є запровадження нових принципів та ефективних заходів, спрямованих на інтеграцію екологічної складової в усі галузі економіки. Йдеться про необхідність зменшення обсягів природних ресурсів, які витрачають на виготовлення кожної одиниці продукції, зниження кількості забруднюючих речовин, відходів, утворення яких пов’язане з виробництвом одиниці продукції кожного із секторів (галузей) господарства та економіки загалом.

Ігнатьєв, Станіслав. Тверді побутові відходи стають цінною сировиною [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/tverdi-pobutovi-vidhodi-stayut-cinnoyu-sirovinoyu/: громади поблизу Харкова розв'язують проблему утилізації сміття та здобувають власну енергонезалежність / Ігнатьєв, Станіслав // Урядовий кур`єр. - 2022. - 5 січ. (№1). - С. 4. Третьою за впливом на планету екологічною бідою після забруднення атмосферного повітря і руйнування озонового шару, а також глобальних змін клімату ООН визначає накопичення відходів.

Лико, Дарія. Мінімізація утворення небезпечних відходів при виробництві сільськогосподарської продукції тваринного походження [Текст] / Лико, Дарія // Екологічний вісник. - 2021. - № 4 (лип.-серп.). - С. 22-23.

Попова, Ольга. Екологічно свідоме споживання [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/ECOLOGY/ekolohichno-svidome-spozhivannja.html: змінюємо звички / Попова, Ольга // Дзеркало тижня. - 2021.- 6 груд. У поле зору зеленого руху дедалі частіше потрапляє сфера споживання. Більшість людей сьогодні занепокоєні проблемами екології, підтримують ідеї здорового способу життя. Але чимало їх не знають, як на практиці оберігати довкілля. Однак іноді варто лише оцінити свої дії через призму їх екологічності та зрештою чинити по-новому, вибирати з наявних альтернатив більш

Екологічний стан в Україні внаслідок воєнних дій

Військові дії РФ, безперечно, є невиправданим і неспровокованим актом агресії проти незалежної і суверенної України, а також порушенням усіх існуючих норм міжнародного права щодо охорони природи. Серед наслідків війни, яку розпочала росія на нашій землі, будуть руйнування екосистем, забруднення ґрунтів, зменшення біорізноманіття, зростання кількості шкідників у лісах. Однак агресор обов’язково нестиме відповідальність за всі скоєні злочини. А Україна обов’язково вистоїть та переможе!

Збережемо природно-заповідний фонд України [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/357482: природно-заповідний фонд вздовж Азово-Чорноморського узбережжя, а також вздовж східного і північного кордонів України зазнає особливих уражень / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022.- 19 бер. Частина національних парків опинилася в зоні гуманітарної кризи. Проте злагоджена робота волонтерів та громадських організацій допомагає закладам оперативно зібрати кошти для найбільш кричущих потреб та здійснити першочергову доставку кормів

Кількість екологічних злочинів унаслідок російської агресії щодня збільшується [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359935 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 12 трав. Російські війська скоїли понад 200 злочинів проти українського довкілля: найбільше - на Київщині та Донеччині. З перших днів повномасштабного вторгнення рф в Україну оперативний екологічний штаб 24/7 фіксує та обраховує збитки довкіллю від дій окупантів

Ключові наслідки російської агресії для водних ресурсів України [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/360599 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 27 трав. За три місяці від початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну зафіксовано вже 257 злочинів проти довкілля. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України підготувало свіжу добірку фактів екоциду, вчиненого російськими військами

На нараді Конвенції ООН про транскордонне забруднення повітря порушили питання російської агресії проти України [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358552 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 12 квіт.

Набрала чинності Методика розрахунку шкоди, завданої землі та ґрунтам внаслідок бойових дій [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359039 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 22 квіт. З перших днів війни російськими військами завдано колосальної шкоди довкіллю України. При Держекоінспекції на початку березня було створено оперативний Штаб для формування єдиного реєстру збитків заподіяних довкіллю окупантом. Для розрахунку збитків, пред'явлення та стягнення їх у подальшому з агресора, фахівці ДЕІ спільно із Міндовкіллям розробили спеціальну Методику визначення розміру шкоди, завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стан

Природа та війна: як військове вторгнення Росії впливає на довкілля УкраїниОмельчук, Оксана. Природа стогне від війни [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/ECOLOGY/priroda-stohne-vid-vijni.html : як воєнне вторгнення Росії впливає на довкілля України / Омельчук, Оксана, Садогурська, Соф'я // Дзеркало тижня. - 2022. - 27 бер. Що довше триває війна, то більшої шкоди вона завдає довкіллю і то більше негативних наслідків ми матимемо в майбутньому. Це підтвердилося, хоч і в меншому масштабі, вісім років тому, коли як безпосередньо бойові дії, так і дії окупантів негативно вплинули на природу цих регіонів. Тож наразі вже можна спробувати спрогнозувати наслідки нинішнього повномасштабного вторгнення

Післявоєнне відновлення: міжнародний досвід [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/360776 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 1 черв. Фіксація шкоди, завданої тривалою військовою агресією рф проти України, а також післявоєнне відновлення України.

Після Перемоги доведеться відбудовувати та відновлювати державу, а разом з нею і наші природні ресурси, у тому числі водні! [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/357750 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022.- 25 бер.

Усі заподіяні нашому довкіллю збитки ворог має обов’язково відшкодувати [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/360514: інтерв'ю з головою Комітету з питань екологічної політики та природокористування народним депутатом України Олегом Бондаренком / Спілкувалася Марина Кривда // Голос України. - 2022. - 25 трав. При Державній екологічній інспекції України 1 березня 2022 року створено та працює Оперативний штаб для формування єдиного реєстру збитків, заподіяних довкіллю внаслідок вторгнення рф на територію України

Через дії окупантів під загрозою знищення перебувають майже 200 територій Смарагдової мережі [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358108 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022.- 1 квіт. Ці території є значною частиною природоохоронної мережі Європи, яка охороняється в рамках законодавства ЄС та Ради Європи. Бойові дії, які розпочали російські загарбники, охопили третину площ природно-заповідного фонду України. Як наслідок, значних втрат зазнають заповідники та національні парки.

Широкомасштабне російське вторгнення в Україну вже призвело до значних втрат для українського довкілля, завдало серйозної шкоди економіці та інфраструктурі країни [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358408 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 8 квіт. На звільнених від окупантів територіях виявлені жахливі військові злочини, вбивства мирних мешканців та їх домашніх улюбленців

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua/ – сайт газети «День»

https://zn.ua/ – сайт газети «Дзеркало тижня»

https://ukurier.gov.ua/ – сайт газети «Урядовий кур`єр»

http://www.silskivisti.kiev.ua/ – сайт газети

https://tyzhden.ua – часопис «Український тиждень»

WEB ліографія

Всесвітній день охорони довкілля

https://buvrtysa.gov.ua/newsite/?p=5905 – 5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища (відео)

https://www.youtube.com/watch?v=0dE7VYIgztI – Всесвітній день охорони навколишнього середовища : історія

http://ecolog.khnu.km.ua/2020/06/05/5-chervnya-vsesvitnij-den-ohorony-navkolyshnogo-seredovyshha/ – 5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

http://cgz.vn.ua/problematika-gromadskogo-zdorovya/problematika-gromadskogo-zdorovya_462.html – Навколишнє середовище і людина!

https://uni-sport.edu.ua/content/den-ohorony-navkolyshnogo-seredovyshcha – День охорони навколишнього середовища

https://www.ecoleague.net/pres-tsentr-vel/novyny/2022-rik/cherven/item/2244-5-chervnia-vsesvitnii-den-okhorony-navkolyshnoho-seredovyshcha-world-environment-day – Всеукраїнська екологічна ліга

https://www.ecoleague.net/pres-tsentr-vel/novyny/2022-rik/traven/item/2229-rosiiska-raketa-vluchyla-v-iedynyi-v-ukraini-henetychnyi-bank-roslyn – російська ракета влучила в єдиний в Україні генетичний банк рослин

https://www.youtube.com/watch?v=rRbmypEdXFY – "10 хвилин" Всесвітній день охорони навколишнього середовища

https://ecoaction.org.ua/warmap.html ​– Випадки потенційної шкоди довкіллю, спричинені россійською агресією  (Інтерактивна мапа)   

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ