Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Весняні рятівники Рослини для здоров’я та харчування: КРОПИВА МОЛОДА

Поділіться цією сторінкою:

WEB-ліографічний фітоогляд  до Всесвітнього дня здоровя

Корисні поради для підтримки здоровя природними підручними засобами на час військового стану

Бережіть себе, родину й Україну!

Наступає сезон молодої кропиви

Прабабуся нам заповідала хоча б тричі на весну поїсти «залізного борщу», щоб здоров’ям дзвеніти весь рік і не хворіти. Чому «залізного»?

Аж то виявляється мікроелементів заліза та вітаміну С в молодій весняній кропиві багато. Ось чому борщ зелений з кропивою ще й залізним у народі величають!!!

Мудрі старі люди знали багато секретів від природи. Наші предки вміли поставити собі на службу все, що росло і цвіло навколо них.

То ж препарати кропиви мають кровоспинний ефект. Поряд з цим листя рослини надає жовчо і сечогінну дію, нормалізує ліпідний обмін, стимулює регенерацію тканин, у тому числі слизових оболонок шлунка і кишечника. Лікарські препарати з даної сировини збільшують кількість еритроцитів у крові, знижують рівень глюкози.

 Сезон кропиви! Чому кропива є ліками, косметикою і здоровим харчуванням

Для нас кропива зібрала в собі безліч корисних властивостей, необхідних для нашого доброго самопочуття та краси.

6 найголовніших фактів про користь кропиви.

Факт №1 про користь кропиви. Кропива – сильний антиоксидант

Вітаміну С в кропиві вдвічі більше, ніж у лимонах, і в десять разів більше, ніж у яблуках. Вміст каротину (вітаміну А) у молодих зелених листочках кропиви перевищує аналогічний у щавлі, моркві та обліписі. Завдяки цим компонентам кропиву використовують для покращення зору та як протизастудний і загальнозміцнюючий засіб.

 

Факт №2 про користь кропиви. Кропива – потужний кровоспинний засіб

Найголовніші переваги кропиви над усіма лікарськими рослинами у тому, що вона найкраще спиняє різноманітні кровотечі – зовнішні та внутрішні. Таким ефектом кропива завдячує вітаміну К, який сприяє згортанню крові та має протизапальні властивості. Тож пагони і листя кропиви є справжнім порятунком для людей, які потерпають від носових, кишкових, маткових, легеневих та гемороїдальних кровотеч.
Також кропива володіє чудовими бактерицидними властивостями. Порошком із листя кропиви посипають гнійні рани та виразки.

Важливо! Через здатність загущувати кров, кропиву категорично не можна вживати в їжу вагітним жінкам та людям, які страждають від варикозу і тромбофлебіту.

Факт №3 про користь кропиви. Кропива – чистка для організму

Лікувальні властивості кропиви проявляються у відварах, якими лікують бронхіальну астму, дизентерію, водянки, хвороби печінки та нирок, шкірні захворювання типу фурункулів, лишаїв та вугрів.

Відвари кропиви дуже ефективно очищають організм від токсинів та зашлакованості завдяки вмісту в кропиві лінгінів та полісахаридів.

Факт №4 про користь кропиви. Кропива – для доброго самопочуття

Молоде листя та пагони кропиви, спожиті в їжу, покращать травлення, відрегулюють кількість корисної мікрофлори в кишківнику, нормалізують обмін речовин, покращать роботу серцево-судинної системи. Допоможе кропива й тим, хто страждає на цукровий діабет. До складу кропиви входить речовина секретин, яка сприяє утворенню інсуліну, що знижує рівень цукру в крові. Також кропива здатна пригнічувати ріст ракових клітин та гальмувати розвиток атеросклерозу. Завдяки кремнію та марганцю у складі кропиви, активізується діяльність підшлункової залози та знижується рівень цукру в сечі та крові.

Факт №4 про користь кропиви. Кропива – для доброго самопочуття

Молоде листя та пагони кропиви, спожиті в їжу, покращать травлення, відрегулюють кількість корисної мікрофлори в кишківнику, нормалізують обмін речовин, покращать роботу серцево-судинної системи. Допоможе кропива й тим, хто страждає на цукровий діабет. До складу кропиви входить речовина секретин, яка сприяє утворенню інсуліну, що знижує рівень цукру в крові. Також кропива здатна пригнічувати ріст ракових клітин та гальмувати розвиток атеросклерозу. Завдяки кремнію та марганцю у складі кропиви, активізується діяльність підшлункової залози та знижується рівень цукру в сечі та крові.

Факт № 5 про користь кропиви. Кропива – для жіночого здоров’я

У гінекології кропива застосовується при хворобливих місячних – вона знімає біль та покращує загальне самопочуття у критичні дні. Якщо місячні надто рясні, відвари та настої з кропиви допоможуть їх нормалізувати. Для тих жінок, які готуються до вагітності, кропива буде цікава своєю здатністю розширювати просвіт маткових труб, що, у свою чергу, знижує ризик позаматкової вагітності. А матерям-годувальницям кропива допоможе збільшити кількість грудного молока.

Факт № 6 про користь кропиви. Кропива – для жіночої краси

Жінки добре знають, що  відвар з кропиви здатний зміцнити волосся, позбавити його від лупи і надати блиску.

Факт № 6 про користь кропиви. Кропива – для жіночої краси

Жінки добре знають, що відвар з кропиви здатний зміцнити волосся, позбавити його від лупи і надати блиску.

Відвар з кропиви для красивого волосся

150 г свіжого або сухого листя кропиви залийте 1 л окропу, залиште настоятися упродовж години. Процідіть і додайте 1 столову ложку меду. Отриманий відвар розчиніть у 2-3 літрах теплої води і мийте ним голову без використання шампуню та інших миючих засобів. Після цієї процедури волосся стає шовковистим і набуває природнього блиску.

Рецепти страв з кропиви:

Суп із молодої кропиви

Складники: пучок молодої кропиви, 2 моркви, 3 картоплини, 1 яйце, 1 цибулина або пучок зеленої цибулі,сіль, спеції

Спосіб приготування:Кропиву обдайте окропом і дрібно наріжте. Моркву та картоплю наріжте брусочками, цибулю дрібно нашаткуйте.

У киплячу воду покладіть картоплю, через 10 хвилин додайте цибулю з морквою, а ще через 5 хвилин покладіть кропиву. Яйце збийте виделкою і влийте його в суп, постійно при цьому помішуючи. Поваріть суп ще 5 хвилин, посоліть, додайте приправи за смаком. Подавайте зі сметаною.

Плов з кропивою

Складники: 500 г рису, 500 г моркви, 200 г цибулі, 200 г родзинок, 50 г кропиви, 150 г масла, сіль, приправи.

Спосіб приготування:

Моркву наріжте дрібною соломкою або натріть на буряковій тертці. Цибулю наріжте дрібними шматочками. Моркву та цибулю спасеруйте на маслі до напівготовності.

Промийте рис у холодній воді та промийте родзинки. Кропиву ошпарте окропом і дрібно наріжте. Рис, роздинки та кропиву додайте до цибулі з морквою, перемішайте і залийте гарячою водою у співвідношенні з рисом 1:2. Тушкуйте під кришкою і за кілька хвилин до готовності посоліть страву й додайте приправи. Вимкніть вогонь і залиште настоюватися під кришкою.

Весняний салат із молодої кропиви

Складники: 2-3 яйця, пучок кропиви, сіль, олія, сметана або майонез для заправки

Спосіб приготування:
Зваріть яйця на твердо. Кропиву помийте і пробланшуйте в окропі 3-5 хвилин. Листя кропиви дрібно наріжте і змішайте зі скибочками вареного яйця. Посоліть і заправте за смаком олією, сметаною або майонезом.

 

Кропив’яне масло для бутербродів

Складники: 2 ст.л. листя кропиви, 100 г м’якого масла, столовий хрін

Спосіб приготування: Листя кропиви збланшуйте в киплячій воді 3-5 хвилин, дрібно наріжте або подрібніть у блендері. Кропив’яну суміш змішайте з маслом і додайте столовий хрін на свій смак. «Зелене масло» для бутербродів можна зберігати в холодильнику.

https://krasainfo.com/samopochuttya/sezon-kropivi-chomu-kropiva-e-likami-kosmetikoyu-i-zdorovim-harchuvannyam-dlya-zhinki.html

Корисні властивості кропиви для організму. особливості застосування

/Фрагмент статті/

Цілющі властивості відвару кропиви визначаються багатством хімічного складу цієї рослини.

Відвар кропиви приносить користь для здоров’я і його шкода на відміну від синтетичних препаратів, мінімальна. У стеблах і листі міститься велика кількість: вітамінів А, В, С і К; вітаміну Е (токоферол); каротоноідов; глікозидів; хлорофілу; флавоноїдів і гістаміну; фітонцидів; ефірних масел; Сиротиніна; дубильних речовин; органічних кислот. Барій, мідь, хром, залізо, кальцій, калій – це лише мале число елементів, якими збагачується організм людини, що регулярно вживає кропив’яний відвар. Правильно приготований, витриманий при потрібній температурі, він надзвичайно корисний. Важливо! У волосках кропиви виявлені кремній, мурашина кислота і ацетилхолін. У насінні є лінолева кислота, а в коренях – алкалоїд нікотин.

Кропива і відвари з листя цієї рослини застосовуються:

У народній медицині. У хід йдуть корені, листя і стебла рослини. Кропивою лікують безліч захворювань. Її використовують в якості самостійного засобу (відвар, настій, сік, чай) або включають до складу лікувальних сумішей з інших рослин.

 Для подальшого використання з лікувальною метою заготовляють всі частини рослини. Зробити відвар можна не тільки з листя, для цього підходять квітки і стебла. Щоб зрозуміти, чим корисний відвар кропиви, потрібно уважно вивчити хімічний склад рослини. Не варто помилково приймати його за даремний бур’ян – це справжня скарбниця корисних вітамінів, елементів та інших компонентів. Давайте вивчимо їх детально – до складу входять: Вітамін С, що дозволяє зміцнити імунітет; Вітамін А (ретинол), який стимулює роботу нирок і печінки; Токоферол (вітамін Е) – нормалізує стан шкіри і волосся; Вітамін До має регенеруючу і кровоспинну властивістю; Вітаміни групи В покращують сон, зміцнюють нервову систему і нормалізують стан організму; Каротоноіди покращують зір.

 Крім того, в кропиві зосереджені такі елементи:

 Глікозиди і хлорофіл; Флавоноїди і гістаміни; Фітонциди і органічні кислоти; Цинк і мідь; Молібден, кальцій і калій; Марганець, сірка, алюміній; Барій, залізо і хром.

У традиційній медицині. В аптеці можна придбати рідкий екстракт з кропиви, фільтр-пакети для заварювання чаю, брикети сушеного листя для приготування відвару. У косметології. Відваром вмиваються, обробляють шкіру обличчя при появі прищів і фурункулів, миють голову, щоб прискорити зростання волосся і позбутися лупи. Він освіжає обличчя, тонізує, здатний омолоджувати. У кулінарії. Відвар можна додати в соус, з зеленого листя кропиви приготувати салат, щі або борщ. Відвар і чай з кропиви застосовують в дієтології. Рослина пригнічує апетит, їсти хочеться менше, ніж зазвичай, якою б суворою не була дієта. Приготованими на основі кропиви, відварами і настоями обприскують садові рослини, свіжої порослю годують домашніх тварин.

Основні галузі використання лікарського засобу: прийом всередину в якості напою; умивання обличчя і тіла; втирання в шкіру голови в косметології; в якості компресів. Показання до застосування відвару кропиви. Люди, які всерйоз цікавляться користю дарів природи, відмінно знають, що ні в якому разі не можна нехтувати знаннями попередніх поколінь. Наші предки вміли поставити собі на службу все, що росло і цвіло навколо них, не відмовляючись навіть від самих невибагливих варіантів.

Нижче ми докладно розповімо, від чого допомагає відвар кропиви – а поки коротко відзначимо основні галузі використання лікарського засобу: Прийом всередину в якості напою; Умивання обличчя і тіла; Втирання в шкіру голови в косметології; В якості компресів; Давайте обговоримо показання до застосування відвару кропиви – для цього потрібно ретельно вивчити список корисних якостей рослини. Люди, всерйоз цікавляться користю, яку дають нам різні дари природи, відмінно знають, що ні в якому разі не можна нехтувати знаннями попередніх поколінь. Наші предки вміли поставити собі на службу все, що росло і цвіло навколо них, не відмовляючись навіть від самих невибагливих варіантів.

 Детальніше  читати на: https://cbo.org.ua/korisni-vlastivosti-kropivi-dlya-organizmu/

WEB ліографія

https://www.a-betka.in.ua/2019/06/kropyva-v-kharchuvanni-dytyny.html Кропива в харчуванні дитини з Інформаційного порталу про здоров'я «Абетка здоров'я»

https://xn--80aa8ab.xn--j1amh/y-chomy-korist-kropivi-korisni-vlastivosti-i-protipokazannia  У чому користь кропиви: корисні властивості і протипоказання

https://narodfarma.com.ua/articles/lechebnye-svojstva-rastenij/chaj-iz-krapivy-polza-i-vred.html Чай із кропиви

https://yaro.ua/ru/blog/recepty/kropiva-kulbaba-ta-rev%D1%96n-netipova-zelen-yaku-varto-dodati-v-rac%D1%96on Кропива, кульбаба та ревінь: нетипова зелень, яку варто додати в раціон

https://liktravy.ua/useful/encyclopedia-of-herbs/kropyvy-lystja Кропиви листя

https://ukr.waykun.com/articles/kropiva-zdorova-izhte-pravilno.html  Кропива, здорове харчування

https://ideas-center.com.ua/?p=4894  Користь і шкода кропиви, лікувальні властивості, протипоказання

https://vashapasika.com.ua/polza-dvudomnoy-krapivy Користь дводомної кропиви

Підготувала бібліограф упорядник: Наталя Фоміна

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ