Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Трави – цілителі: природні засоби проти головного болю і високого тиску

Поділіться цією сторінкою:

Інформаційно-бібліографічний дайджест з фітотерапії

Вчені сходяться на думці, що наше здоров'я, якість та тривалість життя на 70% залежать від способу життя та мислення. Тож нащо бути хворим і нещасним, коли можна бути щасливим і здоровим. Просто працюйте над своїм станом, позитивно мисліть, виливайте страхи та тривоги в конструктив, використовуйте їх як мотиватор у досягненні цілей. Якщо вам це вдасться, тоді на одну щасливу та здорову людину на планеті Земля стане більше.

ВИЯВЛЯЙТЕ ТУРБОТУ ПРО СЕБЕ, ЦІНУЙТЕ КОЖНУ МИТЬ СВОГО ЖИТТЯ Й БУДЕТЕ ЗДОРОВІ!

Мудрі старі люди знали багато секретів від природи. Наші предки вміли поставити собі на службу все, що росло і цвіло навколо них. Починаючи з ранньої весни й до пізньої осені ми готуємо чаї, супи, соуси, різну випічку, використовуючи ароматні трави, якими щедра наша земля. Вони не тільки поліпшують смак, піднімають настрій, а й позитивно впливають на здоров’я в цілому. Їх можна вживати свіжими, а можна запастися цілющими ароматними травами на зиму.

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ПРИБЕРУТЬ ФІТОНАСТОЇ

РЕГУЛЮЙТЕ ВНУТРІШНЬОЧЕРЕПНИЙ ТИСК. Якщо голова зазвичай розколюється під час різкої зміни погоди чи перед менструацією, це може бути пов’язано з порушеннями внутрішньочерепного тиску. У цьому разі допоможуть сечогінні настої, які слід пити напередодні несприятливих днів не менше 3-5 діб. Виводячи надлишок рідини з головного мозку, трави допоможуть знизити внутрішньочерепний тиск і позбутися важкості в голові.

ПРИКЛАДІТЬ ГАРЯЧИЙ КОМПРЕС. Жменю квіток ромашки лікарської залийте 1/3 склянки окропу, доведіть до кипіння й тримайте на слабкому вогні 15 хв. Процідіть, відіжміть, просочіть гарячим настоєм лляну серветку чи складену в кілька разів марлю й прикладіть до голови. Якщо у вас підвищений артеріальний тиск, цим рецептом не варто користуватися.

ПРОМИЙТЕ ВОЛОССЯ ВІДВАРОМ ТРАВ. Вимивши голову, обполосніть волосся теплим відваром звіробою звичайного чи материнки звичайної (5 ст. л. на 1 літр води), відіжміть, спорудіть тюрбан з махрового рушника, намотавши його на голову, носіть його 2-3 години  й головний біль залишить вас у спокої.

https://www.zid.com.ua/ukr_creativework/holovnyj-bil-pryberut-fitonastoji

Пережити перепади погоди та тиску допоможуть заспокійливі чаї

Метеопатією називають схильність людини реагувати на зміни температури, атмосферного тиску, вологості повітря, активності Сонця, на співвідношення концентрації позитивних і негативних іонів у повітрі тощо. Цьогорічна зима й весна багаті на такі природні зміни, тож метеопатично залежні люди, із серцевими хворобами, гіпер- і гіпотоніки відчувають їх на стані здоров’я.

Метеопатичному впливу піддаються близько 30% населення. Симптоми метеопатії: розлади концентрації, коливання настрою, загальний дискомфорт, безпричинна втома, порушення сну, відчуття страху тощо.

У такі дні погодних і атмосферних збурень потрібно вживати ліки, призначені лікарем, але не варто самовільно підвищувати дозу. Звісно, люди, які дотримуються здорового способу життя, не курять, не зловживають спиртним, не мають наркозалежності, набагато легше переживають складні дні, інколи навіть не помічаючи їх. 

У разі підвищеної чутливості до змін погоди, а також за головного болю, кардіоневрозу можна скористатися старовинним рецептом. Узяти 5 листків меліси (чи 1-2 ст. л. аптечної) на 0,25 л сухого білого вина, кип’ятити упродовж 5 хв. Випити ковтками протягом дня. 

Поліпшать стан за депресії, нервозності та неспокою, надмірної чутливості
різні заспокійливі трав’яні чаї. 

Чай із липового цвіту й меліси

Узяти по 1 ч. л. липового цвіту й меліси, суміш залити склянкою окропу. Настояти 5 хв. Вживати після їди. Із профілактичною та оздоровчою метою бажано пропити 21 день.

Чай із м’яти

Узяти 2 ч. л. подрібненого листя м’яти й залити 250 мл окропу. Настояти 10 хв. Приймати 2-3 рази на день по 70-100 мл. Тримати настій під кришкою, аби зберегти леткі ефірні олії.

Чай із парила

Залити 1-2 ч. л. висушеної трави парила 0,25 л окропу. Настояти 10 хв, процідити. Випити за кілька прийомів протягом дня. Оздоровчий курс - 14 днів. Особливо помічний за підвищеної чутливості до змін погоди.

Чай із валеріани

Узяти 1-2 ч. л. порізаного кореня валеріани й залити 250 мл холодної перевареної води, настояти ніч. Уранці розмішати, процідити й підігріти до теплого стану. Пити по 150-250 мл на день.

Чай з омели та глоду

 Суміш 1 ч. л. подрібненої омели та 1 ч. л. квітів глоду залити склянкою окропу. Настояти 5 хв і пити в проміжках між їдою. Курс – 14 днів.

Якщо відчувається слабкість, неврастенічний стан, варто приготувати такий заспокійливий настій: узяти по 20 г шандри та собачої кропиви, 1 ст. л. суміші залити 200 мл окропу. Настояти 30 хв, процідити, додати 1-2 ч. л. меду. Пити ковтками.

Якщо людина вже знає про свою метеозалежність, варто заздалегідь підготуватися до атмосферних і погодних казусів. Зокрема, рекомендую мати під рукою таку суміш трав: рута жовта, звіробій, корінь дягеля (по 50 г) і обніжки (100 г). Рослинні компоненти перемолоти на порошок і додати обніжки. Тримати в скляній баночці під закритою кришкою. Приймати тричі на день по 1 ч. л. після їди, запиваючи зеленим чаєм. Крім того, можна приймати ванни з міцними відварами материнки, м’яти, з настоєм кореня валеріани.

Олена Світко, натуропат, народна цілителька. https://www.zid.com.ua/ukr_creativework/perezhyty-perepady-pohody-ta-tysku-dopomozhut-zaspokijlyvi-chaji

ТРАВИ-ЦІЛИТЕЛІ

Причини виникнення головного болю

Хворобливі відчуття у різних частинах голови можуть бути ознакою того чи іншого захворювання, причому, іноді навіть єдиною. Так, головний біль у скронях може бути викликаний різкою зміною артеріального тиску, інтоксикацією або інфекцією.

Про наявність шийного остеохондрозу, гіпертонії, шийного спондильозу або підвищення тонусу м'язів шийного відділу каже головний біль у потилиці.

Симптомом вегетативної дисфункції, мігрені, глаукоми і ряду очних захворювань може бути біль в області очей. На такі серйозні захворювання, як менінгіт, пневмонію, малярію або тиф вказує виникнення болю в області чола. Також він може свідчити про підвищення внутрішньочерепного тиску, утиск потиличного нерва або фронтит.

Головний біль може виникати через ряд причин: стрес і перенапруження, інфекції і запальні процеси, перевтому і нервове виснаження. Його регулярність говорить про хронічний характер захворювання, тому слід обов'язково звернутися до фахівця і пройти лікування.

Народні засоби з грядки від головного болю

Олії, чаї та відвари лікарських трав і рослин здавна застосовували при лікуванні багатьох захворювань. І навіть з появою нових препаратів вони не втрачають своїх позицій. Ці засоби народної медицини значно полегшують самопочуття і тоді, коли болить голова.

Серед лікарських рослин є як дикорослі, так і культурні, тобто вирощені людиною. Вони можуть зростати на грядках і клумбах, у саду і на підвіконні.

Материнка від головного болю

Чай з материнки має протиспазматичний ефект, тому корисний при головному болю і мігрені. Крім того, він нормалізує гормональний фон і роботу шлунково-кишкового тракту. Трава материнки містить ефірні олії, фенольні глікозиди і дубильні речовини.

Заваріть 1 ч. л. подрібненої зелені із суцвіттями у склянці окропу. У напій можна додати і інші лікарські рослини: звіробій, плоди шипшини або корінь оману. Також материнку можна застосовувати зовнішньо для компресів від головного болю.

Крім лікарських властивостей, є й інші приводи вирощувати материнку на ділянці.

М'ята від головного болю

За будь-якого головного болю можна використовувати м'яту перцеву. Причому підійде усе: і листочки, і стебла, і квітки. Адже рослина містить велику кількість корисних речовин: ефірні олії, мікроелементи, терпеноїди, флавоноїди, вітаміни, дубильні речовини.

За першої ж появи головного болю втирайте олію м'яти у скроні, і вона полегшить самопочуття. Існують засоби у вигляді олівців, які застосовуються як знеболювальне від мігрені.

Відвар м'яти має антисептичну, спазмолітичну та знеболювальну дію. М'ята також входить до складу багатьох трав'яних зборів, які доповнюють комплексне лікування головного болю.

Щоб приготувати м'ятний відвар, візьміть 2 ч. л. сухої трави, залийте склянкою окропу і настоюйте протягом пів години. За бажанням додайте до нього ложку меду. Корисна м'ята і при інших захворюваннях.

Розмарин від головного болю

Доведено, що розмарин підвищує настрій, знімає стрес, підсилює здатність до концентрації уваги і покращує мозковий кровообіг. Він містить ефірні олії, нікотинову, гліколеву, карнозинову кислоти тощо.

Олія розмарину має протизапальну дію. Щоб миттєво полегшити головний біль, помасажуйте скроні з невеликою її кількістю.

Також допомагає впоратися з болем трав'яний чай з шавлії і розмарину. Візьміть по 1 ч. л. їх подрібненого листя і залийте окропом, накрийте кришкою. Настоюйте, поки рідина не охолоне до кімнатної температури. Пийте такий чай кілька разів на день і не будете знати проблем із головним болем.

Шавлія від головного болю

Шавлія має антибактеріальну, протигрибкову і противірусну дію. Це натуральний засіб від головного болю, який сприятливо діє і на все тіло.

Коли болить голова, допомагає відвар із шавлії, звіробою і пустирника, для чого трави беруться у рівних пропорціях. Столову ложку такого збору залийте 1 л окропу і настоюйте протягом години, попередньо обгорнувши ємність із відваром. Отриманий настій процідіть і пийте у кілька прийомів протягом дня. Лікуватися таким чином треба протягом одного місяця.

Головний біль може бути першим симптомом застуди. Тут дієвим буде відвар ромашки і шавлії, який містить природні антибіотики, фітонциди.

Змішайте трави у рівних пропорціях. Столову ложку цієї суміші залийте склянкою окропу і поваріть на слабкому вогні 5-10 хв. Дайте пів години настоятися, процідіть і пийте.

Шавлію, ромашку та інші лікарські трави можна вирощувати не тільки влітку, але й взимку на підвіконні.

Базилік від головного болю

Базилік має багато корисних властивостей. Він покращує пам'ять, нормалізує обмін речовин, зміцнює судини, заспокоює нервову систему і, звичайно ж, зменшує головний біль. Він діє як м'язовий релаксант, тому показаний тоді, коли голова болить від напруги.

Вживайте чай з нього двічі на день, і ваше самопочуття покращиться. Рецепт чаю простий: покладіть у стакан кілька чистих листків базиліку, залийте окропом і дайте трохи настоятися.

При головному болю допомагає також жування свіжих листочків базиліку або масаж скронь з його олією.

Вирощувати базилік можна як на городі, так і на підвіконні, але є свої тонкощі.

Глід від головного болю

При спазмах судин головного мозку застосовується настоянка з квіток глоду. Ця рослина також знижує артеріальний тиск, знімає серцеву напругу, допомагає організму подолати хронічну втому і стрес, які бувають частою причиною головного болю.

У квітках і плодах глоду містяться флавоноїди, кавова і хлорогенова кислоти, аміни, цукри, вітаміни С і К.

Розімніть склянку плодів глоду, залийте 1 л окропу, додайте мед і настоюйте пів години. Особливо корисно пити цей настій ввечері, оскільки він сприяє міцному сну.

Спиртові ж настоянки глоду слід приймати після консультації з лікарем. Вони протипоказані людям із низьким тиском.

Вирощувати глід на ділянці можна не тільки з лікувальною метою, але і з декоративною.

Шипшина від головного болю

Трав'яний чай з шипшиною корисний для судин і сприяє зниженню тиску. Крім того, цей дикий родич троянди зміцнює імунітет, оскільки містить багато вітамінів групи В, каротин, органічні кислоти, а аскорбінової кислоти у ньому у 50 разів більше, ніж у лимоні.

Подрібніть 5 плодів шипшини, змішайте їх з листям суниці та м'яти (по 2 листочки кожної рослини), додайте 5 сухих ягід суниці. Залийте склянкою окропу і дайте настоятися 10 хвилин. Перед прийомом додайте у чашку 1 ч. л. подрібненої м'яти.

Також корисно пити зелений чай з сиропом шипшини. Із шипшини можна приготувати не тільки чай.

Маргаритка і примула від головного болю

Ліки проти головного болю можна виростити не тільки на грядці, але і на клумбі. Відомі своїми лікарськими властивостями маргаритка і примула. У їх суцвіттях вчені виявили багато унікальних біологічно активних сполук. У них містяться органічні кислоти, ефірні олії, сапоніни, глікозиди.

З маргариток приготуйте чай від мігрені: 1 ч. л. сухих суцвіть залийте 200 мл гарячої кип'яченої води. Дайте настоятися 10 хвилин і пийте.

Для настою з примули 1 ст. л. сушених квітів залийте склянкою окропу. Приймайте за 15 хвилин.

Кропива і деревій від головного болю

Деякі народні засоби від головного болю і зовсім не треба вирощувати: вони зростають самі і їх знищують, як бур'яни. Мова йде про такі лікарські рослини, як кропива і деревій.

Ці рослини мають багатий хімічний склад, тому вони використовуються для лікування багатьох захворювань. Настої і відвари з кропиви та деревію мають протизапальну дію, зміцнюють імунітет, покращують обмін речовин і полегшують біль.

Щоб угамувати головний біль, приготуйте настій з кропиви. Залийте 1 склянкою окропу 1 ст. л. подрібненого листя, дайте настоятися пів години. Приймайте 4 рази на день за 40 хвилин до прийому їжі 1/4 склянки настою кімнатної температури. Особливо добре кропива допомагає боротися з мігренню і головним болем на їх початковій стадії.

https://ukr.media/garden/402572/

Усі види м’яти в поміч здоров’ю

М’ята (лат. Mentha sp. ) – великий рід багаторічних рослин із сімейства губоцвітих. Навесні однією з перших вона з’являється з-під снігу. Майже всі види використовують як лікарські трави та спеції. Лікувальними є листя, квіти та пуп’янки, зібрані перед цвітінням. Побічна дія відсутня.

М’ята перцева (Mentha piperita) – культурна рослина, яку вирощують для лікувальних цілей і для виробництва ментолу. Це відома лікувальна трава й пряність для приготування лікерів і кондитерських виробів. Як прянощі додають у желе, креми, компоти, консервацію, солодке печиво, торти. Дозувати потрібно акуратно, бо вона може зробити їжу гіркуватою.

М’ята кучерява (Mentha crispa) – інший вид м’яти, ніжніший на смак, ніж м’ята перцева. Молоді листочки м’яти кучерявої можна додавати в салати, компоти, десерти, морозиво, м’ясні підливи, соуси, напої. Дуже підходить і до різних видів бобових (сої, сочевиці, бобів, квасолі тощо). Можна додавати її до яловичого, телячого, баранячого м’яса, маринованої дичини й свинини. Порошок із м’яти дуже корисно додавати в юшки, особливо дітям, у яких немає апетиту, і людям старшого віку, які страждають від захворювань печінки й травного тракту. М’яту корисно вживати в суміші з іншими спеціями, наприклад, із острогоном, лавровим листом, кардамоном: 1 ст. л. спецій на 500 г м’яса чи 1 л компоту.

М’ята круглолиста (Mentha rutundifolia) має дуже ніжний запах, під час нагрівання й варіння не стає гіркою, тому її можна використовувати у великих кількостях в кондитерських виробах, лікерах. Ми звикли використовувати м’яту швидше як ліки, а не прянощі, хоча я всім би радила заготовляти всі її види, сушити, молоти й узимку вживати з їжею якомога частіше.

Лікувальні властивості м’яти відомі з давніх часів. Вона прекрасно впливає на шлунок, є одним із найпотужніших протиблювотних засобів. Дуже добре впливає на печінку, жовчні протоки, підшлункову залозу. Можна пити м’ятний чай, приймати кілька крапель м’ятної олії чи ж привчити себе регулярно посипати чорний хліб із маслом заготовленою про запас м’ятою.

М’ята лимонна (Melissa Officinatis). М’ята лимонна володіє як збудливою, так і заспокійливою дією. Особливо корисна вона боязким, нерішучим людям, тим, хто страждає від пригнічення нервової системи. Усуває боязкість і страх. Вживається для лікування вегетативної дистонії: серцевого болю нервового походження, схильності до розладів шлунка та кишечнику на ґрунті перенапруження, за судом, швидкої стомлюваності.

М’ята лимонна лікує також мігренеподібний біль нервового походження та деякі форми астми, судоми, що з’являються під час менструацій. Широке коло захворювань і симптомів, на які діє ця рослина, має загальну природу: всі вони виникають на ґрунті нервового перенапруження й вегетативної дистонії. М’ята лимонна є зміцнювальним засобом після застуд та інфекційних захворювань. Застосовується в разі підвищеної дратівливості, яка супроводжується болем у ділянці серця, шлунка, легень, голови; психічного виснаження; порушень сну, зумовлених занепокоєнням і страхом; запаморочень і непритомності; схильності до меланхолії. Встановлено, що активні речовини лимонної м’яти впливають на систему мозку, яка керує функціями вегетативної нервової системи, а також убезпечує й захищає його від потужних подразників.

Чай із м’яти лимонної: 2 ч. л. подрібненого листя залити 250 мл окропу. Щільно закрити й настояти протягом 10 хвилин. Приймати двічі на день по 70—100 мл. Щоб не випарувалися повноцінні активні речовини, чай із м’яти лимонної, як і з інших рослин, що містять ефірну олію, слід зберігати в закритому посуді. Ванна: 60 ​​г сухого листя залити 1 л холодної води, довести до кипіння, зняти з вогню, накрити й настояти протягом 10 хвилин. Процідити та влити у ванну. У разі лікування нервових недуг м’яту можна вживати в поєднанні з пасифлорою, валеріаною, звіробоєм. Є відомості, що чоловікам м’ята дуже корисна. Ще батько медицини Гіппократ писав, що регулярне вживання м’яти подовжує статевий акт. Вона також заспокоює нервову систему – здатна швидко знімати депресію та безсоння.

У спекотний літній день можна приготувати болгарський таратор із м’ятою. Узяти 10 г м’яти свіжої чи 5 г сухої, 200 мл кислого молока, 2 огірки, червоний перець. Огірки почистити й потерти на тертці з великими вічками, перець дрібно порізати, залити все холодним кислим молоком і зверху посипати м’ятою. Ця страва чудово охолоджує й лікує.

Можна заготувати на зиму сливи в солі. Потрібно 1 кг слив, 2 ст. л. лимонного соку (1 ч. л. лимонної кислоти), 20 г свіжої чи 10 г сухої м’яти, 3 ст. л. солі, мелений перець до смаку, 4 склянки води. Сливи помити, скласти в банки чи бочечки для соління. Зварити сироп, куди додати м’яту, сіль, лимонну кислоту. Залити сливи, накрити кришками й стерилізувати на водяній бані 2 години. Закатати кришками. Якщо заливають у бочечки, просто накрити тару.

Маючи сад, можна самому вирощувати м’яту лимонну. Для сім’ї достатньо чотирьох кущів, які висаджують ранньої весни на сонячному місці, найліпше – поблизу білої стіни, яка відбиває тепло та світло. Кущі садять у родючий, добре розпушений ґрунт на відстані 0,5 метра один від одного. Збирають листя перед цвітінням. Сушать його в затінку за помірної температури з метою збереження ефірних олій. Після висихання подрібнюють і зберігають у герметично закритому посуді.

КОРИСТЬ ГОЛОВІ ТА ШЛУНКУ

Меліса (лат. Mellissa officinalis) – багаторічна рослина з сімейства губоцвітих. Батьківщина – Південна Європа, Північна Африка. Росте на всіх землях Європи. Уся рослина має перед цвітінням виражений лимонний запах, тому й називається м’ятою лимонною (синонім). Збирають мелісу під час цвітіння, сушать у сухому місці. Як прянощі вживають листя меліси (як свіже, так і сухе, розтерте на порошок). Свіже листя дуже смачне, використовують у літніх салатах, юшках тощо. Під час варіння запах зникає, тому додають його в готову страву.

Суху мелісу використовують узимку. З неї варять чай за багатьох хвороб, додають у компоти, консервацію, медовинку (хмільний мед), а також у яблучний оцет для ароматизації. Суху мелісу використовують як спецію під час консервування помідорів, баклажанів, патисонів, кабачків та ін. Дуже смачне варення з аличі, якщо в нього додати листя меліси. Мелісу суху в порошку використовують для посипання риби та рибних юшок, а також дичини.

Меліса дуже любить сонце й вологі удобрені ґрунти. На наших дачах можна збирати 2 врожаї. Через 2-3 тижні після того, як зібрано перший урожай, меліса пускає нову квітучу поросль, і можна збирати другий урожай. Розмножується насінням, яке сама рясно залишає в ґрунті. Зберігати її потрібно в скляних банках, оскільки має різкий аромат, який зникає за тривалого зберігання. Загальновідомо, що меліса лікує головний біль. Навіть хронічні мігрені швидко минають. Для цього готують чай із меліси: 1 ст. л. трави на 1 склянку окропу з обов’язковим додаванням меду (навіть для діабетиків). Мед «розвозить» ефірні олії меліси та інші речовини по всіх кровоносних судинах, у тому числі мозкових.

Відомо, що більшість випадків головного болю «пов’язана» з поганим травленням. У цьому меліса також може допомогти. Вона знімає шлункові спазми, «голодний», «виразковий» біль, добре чистить печінку; лікує серце, якщо вживати її регулярно в їжу чи як ліки за частих нервових зривів та спазмів серцевого характеру.

Рекомендується завжди носити з собою баночку з порошком меліси. Нервовим, «злим і жовчним» людям Св. Гільдегарда радила під час нападу, що починається, взяти 0,5 ч. л. сухого порошку меліси, швидко з’їсти й запити теплою водою. Це можна повторювати в міру потреби.  Олена СВІТКО, натуропат, народна цілителька.

https://www.zid.com.ua/ukr_creativework/travy-tsilyteli

СИЛА ВІТАМІНІВ ТА ТРАВ

Як за рахунок вітамінів і збалансованого харчування підтримати нервову систему

 - Які збори трав допоможуть стабілізувати роботу нервової системи?

https://www.zid.com.ua/ukr_creativework/pro-odnu-z-najvazhlyvishyh-umov-dlya-vidnovlennya-zdorovya

Бібліографія статей

Вчені довели, що стрес не відіграє основну роль при нападах мігрені [Електронний ресурс] = https://www.vz.kiev.ua/vcheni-dovely-shho-stres-ne-vidigraye-osnovnu-rol-pry-napadah-migreni/  / Інф."Ваше Здоров'я" // Ваше Здоров'я. - 2021. - 8 лют. Результати недавнього дослідження поставили під сумнів тезу, згідно з якою, стрес є важливим чинником, що провокує напади мігрені. Експерти виявили, що тільки у 7,1% пацієнтів більшість нападів мігрені були пов’язані з підвищенням рівня стресу.

Головний біль - розпізнай і знешкодь [Текст] / Матеріал підготувала Антоніна Лівандовська // Вечірній Київ. - 2008. - 9 лют. (№20). - С. 16. Головний біль - одне з найнеприємніших явищ, з якими ми стикаємося у повсякденному

Крук, Мирослава . «Головна» проблема: [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3084/218/106316/: що провокує напади мігрені і як попередити цей біль / Крук, Мирослава // Україна молода. - 2016 - 29 лист. (№ 152). - С. 10. Головний біль – мабуть, найпоширеніша скарга, з якою пацієнти звертаються до лікаря. Вона може свідчити про безліч недуг або вказувати на їх початкову стадію

Крук, Мирослава. Що це тисне? Капелюх? [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2481/218/88014/ / Крук, Мирослава // Україна молода. - 2017. - 12-13 трав. (№ 56). - С. 14. Іноді стійкий головний біль пов’язаний із хворобами суглобів щелепи, порушенням прикусу, косоокістю чи короткозорістю, неправильно підібраними окулярами чи навіть із тісним капелюхом. Останні наукові дослідження свідчать, що певну роль можуть відігравати й такі продукти, як маринад, гірчиця, кетчуп, копченості, цитрусові, бобові, горіхи, цибуля, шоколад, вершки, сметана, йогурт, страви китайської кухні тощо

Левенець, Софія. Морська хвороба [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19410/PostZdorovja.php?n=32964 / Левенець, Софія // Сільські вісті. - 2016. - 30серп. (№78). - С. 4. Які ж основні симптоми морської хвороби? Пасажира починає нудити, виникають слабкість, запаморочення, нерідко й головний біль. Після того, як коливання припиняються, симптоми зникають

Мігрень: керувати болем можна [Електронний ресурс] = https://www.vz.kiev.ua/migren-keruvaty-bolem-mozhna/ / Спілкувалася Антоніна Лівандовська / Ваше здоров'я. - 2020. - 9 лист. Якщо екстраполювала дані Всесвітньої організації охорони здоров’я на Україну, то станом на квітень 2020 року на мігрень страждають понад 3 000 000 українців. Мігрень – хронічне неврологічне захворювання, що проявляється нападами головного болю. Ця недуга посідає 3 місце за розповсюдженістю в світі після карієсу зубів і головного болю напруги. А, за даними ВООЗ, мігрень входить до першої двадцятки хвороб, які найбільше знижують якість життя людини та обмежують її життєдіяльність. Цю патологію також розглядають як одну з основних проблем непрацездатності серед молодих людей, адже зазвичай саме у віці 18-50 років хвороба дає про себе знати першими нападами головного болю. Діапазон симптомів при мігрені є дуже широким, і ці прояви організовуються у фази мігрені, а головний біль є лише одним із її симптомів

Сулик, Юлія. Лихо панянок та геніїв [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19261/PostZdorovja.php?n=27661 / Сулик, Юлія // Сільські вісті. - 2015. - 23 черв. (№66). - С. 4. Термін «мігрень» (спотворене грецьке слово «гемікранія» - «половина черепа») запропонував знаменитий римський лікар II століття Клавдій Гален. Мігрень - пароксизмальний (посилений до найвищої міри; нападоподібний) стан, який проявляється періодами інтенсивного та тривалого (від 4 до 72 годин) болю пульсуючого характеру, що періодично повторюється. Виникає зазвичай лише в одній половині голови, переважно в очно-ямково-лобово-скроневій ділянці

Череватий, Олекса. Коли болить голова [Текст] = http://kreschatic.kiev.ua/ua/4567/art/1415823066.html: головний біль – одна з найпоширеніших причин візиту до лікаря / Череватий, Олекса // Хрещатик. - 2014. - 13 лист. (№167). - С. 18. Мабуть, немає людини, в якої хоча би раз у житті не боліла голова. Зазвичай ми не надаємо великого значення нападам мігрені, віддаючи перевагу самолікуванню. Але головний біль має різну природу, симптоми і наслідки для здоров’я людини. І якщо інколи, аби позбавитись цього тягаря, достатньо кілька хвилин провести в розслабленому стані, то в іншому випадку може знадобитися кваліфікована допомога лікаря. Дуже важливо знати, чим саме є це захворювання, як його можна розпізнати та в який спосіб можна подолати нестерпний та всеосяжний біль у голові

Шапочка, Дарья. Жизнь - боль на всю голову [Текст] / Шапочка, Дарья // Женский журнал. - 2018. - № 1-2. - С. 126-129. Головний біль дає зрозуміти, що пора змінити спосіб життя - сидячий, нервовий, напружений

WEB-ліографія:

https://life.pravda.com.ua/health/2015/12/2/204098/ 10 рослин, що полегшать головний біль та мігрень.

https://simya.com.ua/7-likarskyh-roslyn-yaki-dopomozhut-pozbutysya-golovnogo-bolyu/ 7 лікарських рослин, які допоможуть позбутися головного болю

https://rivne1.tv/news/narodni-zasobi-vid-holovnoho-bolyu Народні засоби від головного болю

https://ukrhealth.net/narodni-recepti-vid-golovnogo-bolyu/ Народні рецепти від головного болю

https://np.pl.ua/2015/09/likuvannya-holovnoho-bolyu-narodnymy-zasobamy/ Лікування головного болю народними засобами

https://liktravy.ua/useful/articles/Mihren-likuvannya-travamy-i-narodnymy-zasobamy Мігрень лікування травами і народними засобами

 

Бібліограф-упорядник: Наталя Фоміна

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ