Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Страшно згадувати… Але забувати не маємо права»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей

до 90-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні – геноциду українського народу

У 2022–2023 роках Україна вшановує 90-ті роковини Голодомору-геноциду. Цю скорботну дату ми згадуємо сьогодні в реаліях нової боротьби за виживання української нації. Через 90 років після вчинення Голодомору-геноциду на теренах України Росія вчиняє новий геноцид – війною.

Через 90 років після вчинення Голодомору-геноциду на теренах України Росія вчиняє новий геноцид – війною. Одвічний ворог нас знову намагається «денаціоналізувати» та упокорити, щоб не випустити з-під свого впливу та не допустити зміцнення української державності. Методи новітнього путінського режиму мало відрізняються від сталінських: вбивства, терор голодом і холодом, залякування, депортації.

Українська нація мужньо чинить спротив значно чисельнішому ворогу. В нас немає іншого вибору, ніж вистояти. Інакше історія закине українців на нове коло вже пройдених випробувань.

Міжнародно-правове визначення геноциду

Голодомор – геноцид української нації, скоєний керівництвом Радянського Союзу на чолі з Йосифом Сталіним шляхом штучно створеного масового голоду з метою знищення українців, остаточної ліквідації українського спротиву режиму та намагань українців збудувати самостійну, незалежну від Москви Українську Державу.

Визначення злочину геноциду в міжнародному праві було дане у статті ІІ Конвенції 1948 року про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього. Термін «геноцид» запровадив науковець єврейського походження Рафал Лемкін. Він був першим фахівцем в галузі міжнародного права, хто визначив злочини сталінського комуністичного режиму проти українців як геноцид та проаналізував геноцид в Україні в контексті міжнародного права. 

Геноцид визначається як дії, що чиняться з наміром знищити, цілком або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку шляхом вбивства членів такої групи, заподіяння серйозних тілесних ушкоджень або розумового розладу членам такої групи, навмисного створення для якої-небудь групи таких життєвих умов, що розраховані на цілковите або часткове фізичне винищення її, запровадження заходів, розрахованих на запобігання народженню дітей у середовищі такої групи, насильна передача дітей з однієї групи людей в іншу.

Голодомор: причини та механізми

Голодомор в Україні 1932-1933 років не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а згодом проросійські історики. «Смерть через голод» стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажання перебувати під владою Росії. Це покарання здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду радянська влада намагалася вирішити так звану «українську проблему» за наказом Сталіна.

За даними істориків, на початку 30-х років ХХ-го століття основним центром опору більшовицькій політиці колективізації та форсованої індустріалізації було українське село. В Україні сталося понад 4 тис. масових протестних виступів за участю близько 1,2 млн. чоловік. З колгоспів вийшли 41 200 селянських господарств, близько 500 сільських рад відмовлялися приймати нереальні плани хлібозаготівель.

Сталін боявся втратити Україну як ресурс, без якого побудова могутньої індустріальної імперії, здатної завоювати світ, залишалася б тільки мрією.

Не бажаючи втрачати Україну, радянський режим вибудував план винищення частини української нації, що був замаскований під плани здачі хліба державі. Йшлося про повне вилучення всіх запасів зерна, а потім конфіскацію інших продуктів харчування та майна в якості штрафів за невиконання плану здачі хліба. Перетворивши Україну на територію масового голоду, режим перекрив всі шляхи до порятунку. Відбулася ізоляція голодуючих. З цією метою був застосований режим «чорних дошок» і заборона голодуючих виїжджати за межі України. Колгоспи і села, занесені на «чорні дошки», оточувалися загонами міліції та радянських спецслужб. Звідти вивозили усі запаси їжі. Заборонялася торгівля та ввезення будь-яких  товарів. 22,4 мільйони людей було фізично заблоковано в межах території Голодомору.

Ще однією складовою геноциду було свідоме блокування інформації про голод. У січні 1933 року радянською владою було зробленою заяву про відсутність голоду в країні. Сталінський режим відмовився від зовнішньої допомоги.

Наслідки Голодомору

 Голодомор 1932-1933 років охопив період з квітня 1932 року по листопад 1933 року. За ці 17 місяців було вбито понад 7 мільйонів людей в Україні і 3 мільйони українців поза її межами, в регіонах, що історично були заселені українцями: Кубань, Північний Кавказ, Нижнє Поволжя та Казахстан. Пік Голодомору припав на весну 1933 року. В Україні від голоду щохвилини вмирало 17 людей, 1400 – щогодини, понад 30 тисяч – щодня... Питання кількості людських втрат України від Голодомору досі залишається відкритим.

Реальні цифри загиблих замовчувалися, що підтверджується наданим владою розпорядженням не реєструвати смерть дітей у віці до одного року. Українці у віці від 6 місяців до 17 років становили близько половини всіх жертв Голодомору. У зв'язку з цим, середня тривалість життя українців у 1933 році становила 7,3 року в чоловіків і 10,9 років у жінок. За всю історію людства подібних показників ніде не було зафіксовано.

За антиукраїнською спрямованістю та масштабністю застосування, голод 1932-1933 років виявився найжахливішою зброєю масового знищення та соціального поневолення населення України, якою скористався тоталітарний комуністичний режим.

Тобто Голодомор в Україні став соціально-гуманітарною катастрофою глобального масштабу.

Наслідком злочину геноциду, окрім фізичного вбивства мільйонів людей, стало руйнування традиційного українського устрою життя. Голод став зброєю масового біологічного знищення українців, на довгі десятиліття порушив генетичний фонд народу, призвів до морально-психологічних змін у свідомості українців. Традиційна культура та народні звичаї зазнали деформації. Голодомор повністю змінив звичний порядок господарювання на селі. На десятки років українські селяни були зведені до становища безправних колгоспників, позбавлених паспортів та пенсій.

Психологічними наслідками Голодомору стали почуття вини та сорому. Люди відчували провину за те, що не змогли врятувати рідних, сором за аморальні вчинки, які чинилися задля виживання.

Із послабленням комуністичного контролю над суспільним життям у другій половині 1980-х років відновлюється пам'ять про Голодомор. З 1993 року в Україні на державному рівні відбувається вшанування безневинних жертв Голодомору. У листопаді 2008-го в Києві було споруджено Національний меморіал жертв Голодомору. Загалом в Україні встановлено понад 7.100 меморіалів, пам’ятників та пам’ятних знаків, присвячених жертвам Голодомору.

Вшанування жертв Голодомору

 

Пам'ять про Голодомор стала невід’ємною частиною національної пам’яті українського народу. Щороку в четверту суботу листопада українці запалюють свічки як символ пам’яті про вбитих голодом.

 

 

У понад 40 містах 15 країн світу споруджені пам’ятники чи встановлені інші пам’ятні знаки на вшанування пам’яті жертв Голодомору.        

                              

Джерело: https://austria.mfa.gov.ua/spivrobitnictvo/golodomor-v-ukrayini-1932-1933-rokiv

Національний музей Голодомору-геноциду

Ми пам’ятаємо уроки минулого й не хочемо повертатися в «тюрму народів». Саме національна пам’ять робить нас сильнішими, надає сил для подальшої боротьби. Національний музей Голодомору-геноциду, як центр вшанування пам’яті жертв Голодомору, підготував низку виставкових, наукових, освітніх та мистецьких заходів до 90-х роковин трагедії.

Запрошуємо долучитися до вшанування пам’яті жертв Голодомору в листопаді 2022 року:

https://holodomormuseum.org.ua/news-museji/90-ti-rokovyny-holodomoru-henotsydu/

КНИГИ

ПРО ГОЛОДОМОР 1932-1933 р.р.

 

Куліш, Андрій. Голодомор 1932-1933 рр. [Текст] : Причини, жертви, злочинці / Куліш, Андрій. - К. : Центр учбової літератури, 2020. - 130 с. - Література: с.125. - Вступ до теми: с.3; Примітки: с.127. - ISBN 9786176738640 : (В паліт.) 100-00. Голодомор українців 1932-1933 рр. є найбільшою трагедією і найтяжчим злочином за всю історію людства. Кільскість жертв у справжній війні проти селянства перевищувала загальну кількість загиблих у всхї країнах під час першої світової війни. Висвітлені автором у цій роботі думки не вкладаються у загальноприйняті концепції, але він намагався опиратися на факти, а не на концепції, при цьому він старався зробити роботу науково достовірною та доступною широкому колу читачів

 

 

Мейс, Джеймс. Україна: матеріалізація привидів [Текст] : Науково-популярне видання / Мейс, Джеймс ; Упор. Н.Дзюбенко-Мейс; Післямова С.Кульчицького. - К. : ТОВ "Видаавництво "Кліо", 2016. - 688 с. - Вст. слово.: с.5; Післямова: с.663; Покажчик імен: с.670. - ISBN 9786177023509 : (В паліт.) 120-00 .Це перше в Україні видання ключових праць відомого американського історика. Представлено практично увесь творчий доробок у газеті «День» і деякі статті з інших українських видань, які вже стали невід’ємним компонентом вітчизняної журналістики, політичної культури. Це – аналітичний щоденник злетів і падінь, поразок і перемог молодої української держави. Наукова рецепція Голодомору Джеймса Мейса носить яскраво виражені ознаки пошуку суто політичних причин цього страхітливого явища. Лейтмотив книжки – конкретні питання політики, економіки, культури, своєрідна соціальна діагностика патологій суспільства і держави, пошук оптимальних рішень універсального непроминального значення. Становлення громадянського суспільства, свобода слова, свобода особистості – ці та багато інших актуальних питань розглядаються на основі гуманістичних світоглядних концепцій за допомогою широкого інтелектуального інструментарію, яким блискуче володів видатний американець з українським серцем

 

Кульчицький, Станіслав Владиславович. Голодомор 1932-1933 рр. як геноцид [Текст] : Труднощі усвідомлення / Кульчицький, Станіслав Владиславович ; Вст. сл. авт. - К. : Наш час, 2007. - 424 с. : іл. - (Невідома Україна). - Вступ: с.8; Іменний покажчик: с.416; Про автора: с.421. - ISBN 9668174127 : (В пер.) 40-90. - ISBN 9789668174889.

 

 

 

 

 

Касьянов, Георгій. Розрита могила. Голод 1932-1933 років у політиці, пам'яті та історії (1980-ті - 2000-ні) [Текст] : Наукове видання / Касьянов, Георгій ; Передм. та післям. автора; Худож. М.Мендель. - Видання 2-ге. - Х. : Фоліо, 2019. - 298 с. - Передмова ддо другого видання: с.3; Чого я не сказав і не написав?: с.5; Післямова: с.287. - ISBN 9789660380875 : (В паліт.) 216-00. Саме про те, як представлений Голодомор в історіографії, політиці, пам’яті, міжнародних відносинах, внутрішньополітичній боротьбі в Україні, - ця книга. Автор задається питанням, наскільки професійний історик може бути незалежним від впливу політики і настроїв суспільства. Політика впливає на історіографію чи історіографія на політиків? Як формується і чи змінюється історична пам’ять під дією сучасних політичних процесів? Ці та інші питання розглядаються на прикладі становлення та поширення історичного образу Голодомору 1832-1933 років в Україні

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронології)

2022

Дзюбенко-Мейс, Наталя . Російська пропаганда і правда про Голодомор. Протистояння [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2022/02/6-1162-17-23-liutoho-2022.pdf / Дзюбенко-Мейс, Наталя // Слово Просвіти. - 2022. - 17-23 лют. (№6). - С. 6-7. Потрактування Голодомору як проукраїнського геноциду, висновки, які зробив Джеймс Мейс у результаті своєї наукової діяльності, що незалежність Ук" раїни означає насамперед неза" лежність від Росії тощо, виклика" ли і досі викликають шалений спротив російської пропаганди

Здоровило, Тарас. Кривавий інструмент організаторів Голодомору [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/196/168502 / : 90 років закону про п'ять колосків / Здоровило, Тарас // Україна молода. - 2022. - 7 серп. - С. 7 серпня 1932 року ухвалили "Закон про п'ять колосків" - так у народі назвали Постанову "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення громадської (соціалістичної) власності". Ініціатором розробки та ухвалення постанови був диктатор Йосип Сталін. 25 липня 1932 року він особисто запропонував видати закон "проти розкрадання кооперативного і колгоспного майна та вантажів на транспорті" та оголосив "…громадську власність (кооперативну, колгоспну, державну) священною і недоторканою". "Закон про п'ять колосків" став одним із ключових документів Голодомору, адже позбавив українців права на порятунок. Його ухвала стала смертним вироком мільйонам українців

2021

Агаркова, Наталія. Розкажіть своїм дітям [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19935/index.php?n=50433 / Агаркова, Наталія // Сільські вісті. - 2021. - 26 лист. (№87). - С.  Що знають ваші діти про Голодомор? Я не про щорічний День пам’яті, не про тематичні уроки в школах. Я про генетичну пам’ять, яка формує національну свідомість. Моя донька першою спитала мене, що таке голодомор. Як сучасній дитині, яка не мислить життя без ґаджетів, пояснити ситуацію, коли тривалий час не було що їсти

Бегма, Олена. Світ пам’ятає, світ визнає [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19935/index.php?n=50436 / Бегма, Олена // Сільські вісті. - 2021. - 26 лист. (№87). - С. Чимало країн оприлюднили заяви на знак солідарності з народом України у вшануванні пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. До речі, станом на сьогодні Голодомор в Україні 1932-1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 16 держав: Австралія, Грузія, Еквадор, Естонія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, Угорщина, Португалія, США, а також Ватикан як окрема держава. Ще ряд країн в офіційних зверненнях засудили Голодомор як акт винищення людства, вчинений тоталітарним сталінським режимом. До таких належать Андорра, Аргентина, Бразилія, Іспанія, Італія, Словаччина, Чехія, Чилі

Дзюбенко-Мейс, Наталя . Свічка на вітрах: як з'явилася традиція запалювати вогник у вікні на спомин про жертв Голодомору [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3785/196/162262 / / Дзюбенко-Мейс, Наталя // Україна молода. - 2021. - 26 лист. ( №125). - С. Хочемо нагадати, як з'явилася ідея "Свічки пам'яті", яку свого часу озвучив американський історик і дослідник Голодомору в Україні Джеймс Мейс. На прохання "УМ" про це розповіла його вдова, письменниця Наталя Дзюбенко-Мейс

Кощенко, Олена. Шлях до Правди [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19935/index.php?n=50432  / Кощенко, Олена  // Сільські вісті. - 2021. - 26 лист. (№87). - С.  Від того голоду в Україні, відомого як Голодомор, померли щонайменше 4,5 мільйона людей. А може, й значно більше - майже сім мільйонів, адже чимало архівних демографічних документів того часу в Україні були просто знищені. Відомо, що найбільше українців загинуло в сучасних Харківській, Київській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Дніпропетровській, Житомирській, Вінницькій, Одеській, Чернігівській областях та Молдові (частина якої тоді була в УРСР). Після Голодомору до спустошених сіл завезли людей з інших регіонів Радянського Союзу. Тільки з відновленням державної незалежності український народ зміг зірвати табу з жорс-токого вбивства сталінським режимом мільйонів українців

Назаренко, Віталій. Рятував село від голоду [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19858/index.php?n=47982 / Назаренко, Віталій // Сільські вісті. - 2021. - 9 лют. (№10). - С.  Голодомор 1932-1933 років став наслідком політики геноциду «червоного» Кремля стосовно українців. Однак не слід забувати про те, що контролем за реалізацією цієї політики на місцях займались місцеві відділи НКВС, а втіленням у життя - голови колгоспів і партактивісти. У книзі «Голодомор 1932-33 годов на Черниговщине» із-під грифу «Совершенно секретно» опубліковано дані про голод в Лосинівц. Так, під час голоду 1932-1933 років голова колгоспу «Боротьба» в селі Лосинівка Ніжинського району Петро Зубок попереджав односельців про планові рейди вилучення продуктів, складав фальшиві звіти про хлібозаготівлю, щоб притримати в селі зерно

Сергійчук, Володимир. Втрати немовлят як ключ до реального підрахунку жертв Голодомору-геноциду [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/354481 / Сергійчук, Володимир  // Голос України. - 2021. - 18 груд. (№242). - С. 8. Багаторічна дискусія серед дослідників щодо жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років дає дедалі більше обґрунтованих результатів щодо встановлення в недалекому майбутньому найбільш наближеної до реальних втрат остаточної цифри. Скажімо, у нещодавньому прес-релізі Інституту демографії і соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України вперше оприлюднено втрати немовлят. Отже, згідно з висновками цієї поважної наукової інституції, дітей до одного року в УСРР тоді не дорахувалися 700 тисяч, а разом з ними втрати інших молодших вікових груп - до 14 років включно, становили 44% від загальної кількості

2020

Вертіль, Олександр. Люди помирали сім’ями, і ховати їх було нікому [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/lyudi-pomirali-simyami-i-hovati-yih-bulo-nikomu/  / Вертіль, Олександр // Урядовий кур`єр. - 2020. - 28 лист. (№232). - С. 3. Педагоги та учні Чупахівської школи на Сумщині зібрали і зберегли свідчення Голодомору на території селища та навколишніх населених пунктів. , яку свого часу підготували учні закладу під керівництвом учительки історії Надії Байстрюченко. Під обкладинкою обсягової науково-дослідної роботи «Голодомор 1932-1933 років» - численні свідчення земляків, які пережили той страшний час, відчули дихання смерті

Забуттю не підлягає [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19839/index.php?n=47341 / Підготувала Ганна Кліковка // Сільські вісті. - 2020. - 27 лист. (№91). - С. Чим далі відносить нас час від страхітливих подій, пов’язаних із голодоморами в Україні, тим пильніше вдивляємось у ту далеку епоху. І тим сильніше бажання серця знати правду: що діялося в ті роки, як пережили їх люди. А правду можуть повідати лише живі свідки. На жаль, їх серед нині сущих усе менше, майже не залишилося. Мудрі науковці, історики почали шукати ту правду між людьми давно, збирали свідчення очевидців, вислуховували стареньких, фіксували це для прийдешніх поколінь. Серед таких - доцент кафедри історії України Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка кандидат історичних наук Світлана Проскурова. На початку двохтисячних років вона ініціювала проведення етнографічної практики студентів

Івашко, Олена. «День за днем у родині вмирали п’ятеро-семеро дітей» [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/den-za-dnem-u-rodini-vmirali-pyaterosemero-ditej/ : у той час, коли на Миколаївщині вмирали знесилені селяни, з місцевих портів відправляли на експорт судна з пшеницею / Івашко, Олена // Урядовий кур`єр. - 2020. - 28 лист. (№232). - С. 2. У ті роки в південному благодатному краю ніщо не провіщало голод. Колосилися ниви, родили сади, в лісових посадках можна було зібрати і гриби, і ягоди. Якби не колективізація, розкуркулення та політичні перипетії. Саме ці складові, як і скрізь в Україні, стали причинами штучного голоду. За даними Державного архіву Миколаївської області, тут було розкуркулено 12 тисяч місцевих успішних домогосподарств

Козирєва, Тетяна . Джеймс Мейс та німецько-українська комісія [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/dzheyms-meys-ta-nimecko-ukrayinska-komisiya : про що свідчить конфлікт між посольством та істориками? / Козирєва, Тетяна  // День. - 2020. - 2-3 жовт. (№186-187). Українська сторона ініціювала перед офіційним Берліном створення - «на виключно паритетних засадах» - повноцінної міжурядової українсько-німецької комісії з історичних питань для системного та об’єктивного дослідження спільних сторінок історії. Голодомор стосується не лише минулого, а й має політичну складову. Йдеться про відхід від наративів радянської історіографії та про Росію, яка ще від початку Помаранчевої революції 2004-2005 років виступає з пропагандистською зброєю проти зусиль гідно вшанувати пам’ять про Голодомор.

Кощенко, Олена. Зерна правди про «п’ять колосків» [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19839/index.php?n=47344 : у дні 87-х роковин Великого Голоду в Україні майже у кожній громаді наших співвітчизників по всьому світу спогадують мільйони замучених, заморених наших прадідів і дідів / Кощенко, Олена // Сільські вісті. - 2020. - 27 лист. (№91). - С.  Громади вихідців із нашої країни в багатьох країнах, нерідко попри велику різницю у часі, через Світову мережу долучаються до заходів, які останньої суботи листопада відбуваються на території меморіального комплексу Національного музею Голодомору-геноциду в Києві

Мейс, Джеймс. Голоси страдників: щоб відкрити завісу над минулим, треба зібрати й проаналізувати всі можливі [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3784/196/162180/  / Мейс, Джеймс  // Україна молода. - 2021. - 23 лист. ( №123-124). - С.  Стаття Джеймса Мейса в ній у конденсованій формі викладено звернення Джеймса Мейса до українських істориків розпочати системну роботу з дослідження найстрашнішого періоду в житті українського народу - Голодомору

Степаненко, Микола. Знакова книга про Голодомор1932-1933 років [Текст] = https://litukraina.com.ua/2020/11/19/oles-volja-bezkrovna-vijna/ / Степаненко, Микола // Літературна Україна. - 2020. - 14 лист. (№ 43-44). - С. 4. Відомий український письменник Олесь Воля (Олександр Міщенко) - один із найавторитетніших дослідників Голодомору в Україні - написав своєрідну книгу про смерть. Він вивчив архівні документи, вдумливо переглянув світлини, пережив історію-катастрофу «маленьких людей» - очевидців, жертв, мучеників. Цей наскрізь пронизаний тяжкою жалобою, страхом, відчаєм і непокорою труд - стосилий інструмент осмислення та передачі досвіду, ціннісної й культурної ідентифікації. З’ява народної епопеї з промовистою назвою «Безкровна війна» - небуденна подія в духовному житті України. Опубліковано неоціненний документ

Чорна, Світлана. Голодомор - зброя масового знищення українців [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/350800 : у Києві відбувся Міжнародний форум «Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо» / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 9 вер. (№171). - С. 1, 16. Тільки у 1932-1933 роках голодом було вбито понад 10 мільйонів українців. Про це говорили дослідники Голодомору-геноциду 1932-1933 років та масового штучного голоду 1921-1923 і 1946-1947 років під час Міжнародного форуму «Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо», що відбувся у Києві. На форумі відбулася презентація книг «Геноцид українців 1932-1933. За матеріалами досудових розслідувань» та «Нариси про Голодомор» Олесі Стасюк

Ющенко, Віктор. І в цю мить вас слухає Господь!!! [Текст] / Ющенко, Віктор // Слово Просвіти. - 2020. - 3-9 груд. (№ 49). - С. 12-13. І зараз в Україні знаходяться ті, хто не визнає Голодомору 1932-1933 років. Проти нас ішло зло. Його ймення - геноцид. Свідома спланована і втілена спроба упокорення нації

WEВЛІОГРАФІЯ:

https://austria.mfa.gov.ua/spivrobitnictvo/golodomor-v-ukrayini-1932-1933-rokiv  - Голодомор в Україні 1932-1933 років

https://holodomormuseum.org.ua/news-museji/90-ti-rokovyny-holodomoru-henotsydu/    - 90-ті роковини Голодомору-геноциду

Інтернет-ресурси:

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://umoloda.kyiv.ua   - сайт газети «Україна молода»

http://www.silskivisti.kiev.ua - сайт газети Сільські вісті

http://slovoprosvity.org - сайт газети Слово Просвіти

Бібліограф-укладач Качановська Н.В.

 

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ