Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Союз, де поважають одне одного»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до Дня Європи

День Європи в Україні

Щороку 9 травня Україна відзначатиме День Європи спільно з державами Європейського Союзу. Президент України Володимир Зеленський 8 травня 2023 року підписав указ №266/2023, яким установив в Україні День Європи.

“Усвідомлюючи європейську ідентичність українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань, постановляю:

1. Установити в Україні День Європи, який відзначати щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу."

https://www.president.gov.ua/documents/2662023-46697

Для українців це особливий день. Цей день – чудовий привід вкотре засвідчити прагнення України жити в мирі та злагоді, будувати своє майбутнє в колі країн об’єднаної Європи. Адже Україну та ЄС єднають спільні цінності, історія та культура.

Це буде День Європи, яка підтримує українців усі дев’ять років агресії й повномасштабного вторгнення. Це буде День Європи, яка допомагає нам боротися на всіх напрямах: на полі бою зброєю, на дипломатичній передовій – рішучістю, проти ракетного терору й зимового блекауту, в економіці та на юридичному фронті. Це буде День Європи – нашої союзниці. Яка дає прихисток українським жінкам і дітям. Яка не зазіхає на наш суверенітет і не ставить під сумнів наше право на власний вибір національного шляху. Яка ніколи не називає Україну «вигаданим» чи «штучним» утворенням. І яка дає нам свою зброю, щоб ми могли захистити себе та її – нашу Європу.

https://www.president.gov.ua/news/zvernennya-prezidenta-ukrayini-z-nagodi-dnya-pamyati-ta-pere-82761

Про свято

День Європи – свято,  що відзначається 9 травня в Європейському Союзі та інших країнах на відзначення миру та єдності на континенті.

Раніше Рада Європи святкувала однойменне свято у день свого заснування 5 травня 1949 року. Так тривало до 1964 року, коли вперше визнали День Європи і також святкували його 5 травня.

У 1985 році, на саміті Європейської ради в Мілані, 9 травня затверджене як День Європи, увічнивши день проголошення плану виходу Європи з післявоєнної кризи міністром закордонних справ Франції Р. Шуманом.

9 травня 1950 р. міністр закордонних справ Франції Робер Шуман виголосив план виходу Європи з післявоєнної кризи (Декларація Шумана). Першим кроком на шляху до практичної реалізації ідеї створення єдиної Європи він запропонував об’єднання вугільної та сталеливарної промисловості, що привело до появи 16 липня 1952 року першої з трьох європейських інституцій, на основі яких створено Європейський Союз - Європейського Співтовариства вугілля та сталі.

На сьогодні День Європи поряд з єдиною європейською валютою євро, синім прапором на якому зображено коло золотих зірок, та гімном є політичним символом та атрибутом Європейського Союзу.

Головною метою святкових заходів у рамках відзначення Дня Європи в країнах ЄС є поширення ідеї європейської ідентичності серед громадян Європейського Союзу, утвердження спільних європейських цінностей.

З 1997 року до святкування Дня Європи залучилися країни-кандидати на членство в ЄС.

Основна ідея загальноєвропейського Дня – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства, має відчути себе вільним у “Європейському домі”.

Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи.

Це свято об'єднує весь європейський континент, який сповідує спільні цінності – рівність, повагу до людської гідності та прав людини, демократію, свободу та верховенство права.

Україна є частиною великої європейської родини. Україна безповоротно обрала курс на євроінтеграцію і ми обов’язково станемо членом Європейського Союзу.

Шість базових цінностей Європейського Союзу:

Базові цінності ЄС – це світоглядні принципи, зафіксовані в ст. 2 Договору про Європейський Союз: «Союз заснований на цінностях поваги людської гідності, свободи, демократії, рівності, правової держави і дотримання прав людини, включаючи права осіб, що належать до меншин. Ці цінності є спільними для держав-членів у рамках суспільства, що характеризується плюралізмом, недискримінацією, терпимістю, справедливістю, солідарністю і рівністю жінок і чоловіків».

Втілення базових цінностей ЄС є одним із критеріїв вступу до Союзу, як зазначено в ст.49: «Будь-яка європейська держава, яка поважає цінності, зазначені в статті 2 Договору про Європейський Союз, і зобов’язується впровадити їх в життя, може звернутися із заявкою з метою стати членом Союзу».

Бібліографія статей

Війна…

Нині Європа є свідком безпрецедентної жорстокої війни. Війни, яка засвідчила, що не існує меж людяності. Війни, яка показала всьому світу справжню суть росії — імперії, яка прагне розширити свій вплив за рахунок маніпуляцій історією, ядерної зброї та новітнього нацизму, знищити українську демократію.

28 лютого 2022 року Україна подала заявку на вступ до Європейського Союзу. За умов повномасштабної російської збройної агресії наша країна відчула підтримку ЄС як на державному, так і повсякденному рівні. Те, що світ, зокрема Євросоюз, підтримує Україну свідчить про відсутність толерування збройній агресії, яку розв’язала Москва. Героїчні українці вже вибороли своє право бути європейцями. Новими європейцями, які показали всім, як варто боротися за цінності.

Розмірковуючи над поточними викликами, як не згадати слова видатного українця, депутата парламенту Великої Британії та члена британської Парламентської делегації до Ради Європи й Західноєвропейського Союзу Стефана Терлецького. «Я вірю, що Україна фундаментально і потенційно, як в людських, так і в матеріальних ресурсах, є одна з найбагатших держав у Європі, від Луганська та Донця до Лісабону».

Шлях України до ЄС

Бойко, Іван. Анкета кандидата у члени ЄС: Україна відправила першу частину до Брюсселю [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/180/165702/ / Бойко, Іван // Україна молода. - 2022. - 18 квіт. Офіційний Київ відправив Європейській комісії першу частину заповненого опитувальника для оцінки нашої спроможності отримати статус кандидата у члени ЄС і вже працює над другою частиною. Президент нагадав, що євроінтеграційні процеси активізувались на тлі агресії, яку зазнає Україна з боку рф. Він подякував Урсулі фон дер Ляєн, яка привезла цей опитувальник відразу після того, які ворога відігнали від Києва і відкрились звірства армії рф у Бучі

Володимир Зеленський обговорив з головами урядів Данії та Іспанії посилення оборонних спроможностей, відбудову та підтримку інтеграції України до ЄС [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358986 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 21 квіт. Президент України провів зустріч з Прем’єр-міністром Королівства Іспанія Педро Санчесом та Прем’єр-міністром Королівства Данія Метте Фредеріксен, які прибули з візитом до нашої країни. Під час зустрічі в Києві співрозмовники детально обговорили можливості посилення збройної відповіді України агресору, відбудову нашої держави після перемоги у війні та майбутнє членство у Європейському Союз

Поваляєв, Іван. "Польща та країни Балтії є справжніми друзями України" – Зеленський [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/180/165621/ / Поваляєв, Іван // Україна молода. - 2022. - 14 квіт. Зокрема, Зеленський відзначив лідерство Польщі, Литви, Латвії та Естонії щодо всебічної підтримки України у протистоянні збройній агресії з боку російської федерації. Лідери Польщі та країн Балтії завжди пліч-о-пліч з Україною і вони із самого початку були першими в усьому, що стосується підтримки нашої держави

Разом із союзниками ми точно можемо зупинити російську агресію та надійно захистити свободу у Європі [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359290: Звернення Президента України Володимира Зеленського ввечері 28 квітня / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 29 квіт.

Сьогодні – історичний момент, коли Україна може розвинути максимальну швидкість у приєднанні до ЄС [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358953: Звернення Президента Володимира Зеленського ввечері 20 квітня / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 21 квіт. Був радий вітати в Києві великого друга нашої держави та всіх українців – Президента Європейської ради Шарля Мішеля

Україна приєдналася до об’єднаної енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E

Україна приєдналася до об’єднаної енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E на рік раніше запланованого. Енергосистеми України та Молдови повністю синхронізовано з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E. Відповідне рішення було ухвалено об’єднанням системних операторів ENTSO-E 11 березня 2022 року. Фізичні операції по з’єднанню енергосистем проведено протягом 16 березня. 24 лютого 2022 року НЕК «Укренерго» від’єднала українську енергосистему від мереж Росії та Білорусі. В цей же день російська армія напала на Україну.

Україна відсьогодні стала членом «енергетичного Євросоюзу» [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/357309 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 16 бер. Системний оператор української електричної мережі НЕК «Укренерго» разом з європейськими колегами завершив об’єднання вітчизняної та європейської енергосистем. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський. «Українська та європейська енергосистеми вже зараз працюють синхронно. Віднині українська енергетична система має надійні енергорезерви, які розташовані за західним кордоном, тож захищена від атак окупанта», – повідомив Глава держави

Україна отримала офіційний статус в ENTSO-E [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359173: сьогодні у Варшаві підписана угода про надання НЕК «Укренерго» статусу члена-спостерігача ENTSO-E, європейської мережі операторів системи передачі електроенергії / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 26 квіт.

Підтримка України

Ми гостро потребуємо додаткової оборонної допомоги та розраховуємо на подальшу підтримку шведського парламенту [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359264 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 28 квіт. Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук у режимі відеоконференції обговорив зі Спікером Риксдагу Швеції Андреасом Норленом гуманітарні, економічні потреби, а також потреби безпеки України

Мінрегіон та Норвезька рада у справах біженців співпрацюватимуть у вирішенні житлових питань ВПО [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359469 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 3 трав. Мінрегіон та Норвезька рада у справах біженців підписали спільний Меморандум про співробітництво у розв’язанні гуманітарних проблем та забезпеченні житлом внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Планується, що співпраця сприятиме додатковій підтримці в реалізації урядової соціальної програми “Прихисток

Перебування в Україні спікерів парламентів Румунії, Північної Македонії та Швейцарії – яскравий приклад того, як народи цих країн підтримують Український народ [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359233 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 27 квіт

Румуни, які підтримують Україну й боротьбу Українського народу за демократичні цінності, — це друзі українців назавжди [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359190 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 26 квіт. Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся з делегацією Румунії на чолі з Прем’єр-міністром Ніколає-Іонел Чуке. Мета зустрічі: обговорити питання подальшої військової допомоги Україні, економічної безпеки та післявоєнної реконструкції України

Руслан Стефанчук: "Верховна Рада України вдячна тим, хто стоїть пліч-о-пліч з Україною" [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359292 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 29 квіт. «Україна бореться на багатьох фронтах, і парламентський не є винятком», – наголосив Голова Верховної Ради України. Він також зазначив, що Парламент України активно працює у сфері парламентської дипломатії, щоби заручитися підтримкою парламентаріїв з усього світу та спонукати їх до дій

Руслан Стефанчук під час зустрічі з депутатами Європарламенту: "Дякую за вашу підтримку європейської перспективи України" [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358984: Голова Верховної Ради України зустрівся з делегацією від Європарламенту – членами групами «Відновити Європу» в Києві / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 21 квіт.

Спільна Заява Голів Комітетів закордонних справ щодо постачання зброї Україні [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359050 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 23 квіт. Голови Комітетів із закордонних справ Парламентів України, Польщі, Естонії, Латвії та Литви у спільній заяві закликали надати Україні важке озброєння

Олена Кондратюк: "Саміт жінок-спікерок має дати відповіді на питання, які заходи допомоги українцям вживаються в різних країнах Євросоюзу та що ще необхідно зробити" [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358919: заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк бере участь у саміті жінок-спікерів парламентів Євросоюзу / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 20 квіт. За її словами, мета саміту – організувати реальну допомогу українським жінкам та дітям, які знайшли тимчасовий захист від російського вторгнення в країнах Європейського Союзу

В кольорах України: як світ висловлює нам підтримку у війні

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua/ – сайт газети «Голос України»

https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»

https://www.president.gov.ua/documents/2662023-46697 – Указ Президента України №266/2023 «Про День Європи»

https://eu-ua.kmu.gov.ua/?fbclid=IwAR3HB6yadCU2ohHmpiME0JlNDDGp3M-mr44jTxkQiIdDSrlhXPjI39uEbK8 – Євроінтеграційний портал

https://europewb.org.ua/deklaratsiya-shumana/ – Декларація Шумана. Переклад українською мовою тексту Декларації Робера Шумана, проголошеної 9 травня 1950 року

https://uk.wikipedia.org/wiki/День_Європи#cite_note-5  – День Європи

https://www.ukrinform.ua/rubric-other_news/3244469-den-evropi-cikavi-fakti-infografika.html - День Європи: цікаві факти. Інфографіка

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2696711-9-travna-ake-potribno-svatkuvati.html - 9 травня, яке потрібно святкувати

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ