Що посієш, те й пожнеш
Бібліографічний список статей до Всесвітнього дня батьків
Часто батьки, враховуючи всі ті труднощі, з якими їм доводиться стикатися, щоб ростити своїх чад, відчувають себе як якісь «хлопчики для биття». Цікаво, що така традиція дійсно була і походить з Англії. У 15-18 століттях при вихованні високих спадкоємців, оскільки бити їх строго заборонялося, то карали за провини не цих королівських осіб, а спеціальних хлопчиків, які виховувалися поряд з ними. Це покарання було дуже ефективним, адже принцу суворо не дозволяли грати більше ні з ким іншим, крім хлопчика для биття. Уявити собі зараз таке дуже складно, проте, на якомусь прихованому рівні, батьки нерідко відчувають себе саме в такому становищі. Залишається сподіватися, що все їх терпіння не дарма, адже з часом ми всі, переконуємося в цьому.
Це свято є офіційною міжнародною подією, закріпленою рішенням на рівні Генеральної Асамблеї ООН від 17-го жовтня 2012-го року № A/RES/66/292 і відзначається щорічно в перший день літа. 1-го червня на підтримку батьків по всьому світу, низкою урядових і громадських організацій багатьох країн проводяться різноманітні заходи, спрямовані на вшанування загальноприйнятих традиційних сімейних цінностей, ролі і значення батьків для всіх поколінь.
Статус батьків, їх єдності, зобов’язання і відповідальність, хвилюючі переживання і турбота про благополуччя підростаючого покоління, є абсолютно природний стан життя для багатьох з нас. Ніяка сучасна культура або новації світосприйняття, які намагаються нав’язати громадській думці, виключаючи інститут батьківства і нівелюючи вагомість простих людських понять сім’ї, не матиме жодних життєствердних перспектив.
Бути батьками для своїх дітей, прикладом і беззастережним авторитетом — це високий привілей! Це радість і нескінченне щастя! Сенс життя і її найбільш явна й практична надія.
День батьків, за даними проекту DilovaMova.com, жодним чином не заміщає таких свят, як День батька (День тата), День матері або День сім’ї. Він покликаний підтримувати кульмінаційні акценти подібних понять. Символічно, що саме в цей день відзначається і «Міжнародний день захисту дітей».
У цей День ми приєднуємося до привітань на адресу всіх батьків, теперішніх та майбутніх! Бажаємо батькам міцного здоров’я, мудрості і сил! Зі святом Вас і Ваші родини!
ТОП-20 цікавих фактів про дітей і батьків
– У європейських країнах середній вік батьків становить 29 років, в Індії – 19 років, в Україні здебільшого молодими мамами стають у 22, а татусями у 27 років.
– Наймолодшими батьками стали діти в Китаї в 1910 році: мамі і татові було 9 і 8 років.
– Останнім часом з’явилася тенденція давати дітям незвичайні імена. Кілька років поспіль найоригінальніші громадяни США називають своїх дітей на честь відомих брендів: так, дівчатка отримують ім’я Тіффані, Шанель, Армані, Гуччі, хлопчики – Лексус, Найк, Адідас тощо.
– Найвідоміша компанія дитячих конструкторів “Лего” за роки свого існування випустила їх так багато, що на кожного жителя планети припадає по 30 елементів.
– Останнім часом почастішали випадки проковтування малюками дрібних деталей, тому до пластмаси почали додавати особливу речовину, що світиться на рентгенівських знімках.
– Найбільше дітей у світі у султана Ісмаїла з Марокко. У нього 340 дочок і 548 синів.
– Цікаво, що новонароджена дитина може розрізняти червоний і зелений колір, а ось синього вона не бачить.
– Згідно з статистикою, діти 3-4 років щодня ставлять 900 запитань і вимовляють понад 12 000 слів.
– Нігерія – країна близнюків, на кожні 11 пологів один випадок – це неодмінно двійнята або близнюки. А ось у Країні Вранішнього сонця це явище рідкісне – близнюки з’являються на світ тільки в одному випадку на 250 пологів.
– Цікаво, що в метрику дітей, народжених у Кореї, вносять також ті 9 місяців, які вони провели в утробі матері, тому технічно вони старші за своїх однолітків, хоча і народилися в одному році.
– 11-річний житель Єгипту Махмуд Ваіль визнаний одним із найбільших розумників світу серед дітей. У нього феноменальний інтелект, дитина здатна ділити і множити дев’ятизначні числа зі швидкістю комп’ютера.
– Вчені підтвердили, що малюкам, які в дитинстві активно повзали, легше дається навчання, ніж тим, які одразу почали ходити.
– Найпопулярніший день тижня для народження дітей – це вівторок. А от у вихідні малюків народжується мало.
– Цікаво, але факт. В одній зі шкіл Вельсу звільнили вчительку молодших класів, яка сказала 6-річним дітям, що Санта-Клауса не існує.
– Ганеш ситам-Палам вважається найрозумнішою дитиною планети. У віці 7 років він уже став студентом університету й успішно опановує навчання, плануючи отримати вчений ступінь до 13 років.
– У багатьох великих містах світу існують закриті клуби для дітей-індиго. Закриті не тому, що хочуть ізолювати малюків від світу, бо серед однолітків вони як білі ворони.
– Є діти, які в 5 років уже розмовляють чотирма іноземними мовами або пишуть поеми. Раніше таких людей вважали або геніями, або одержимими. Можна згадати Моцарта, Да Вінчі та інших відомих особистостей.
– Японці старанно уникають у спілкуванні з дітьми слів «погано», «поганий», «нехороший». Якщо малюк капризує, кажуть не «ти погана дитина», а «хороші діти так не поводяться».
– У Румунії працює єдиний у світі дитсадок для охоронців. VIP-малюки ходять до садочка разом зі своїми охоронцями. Кремезні чоловіки сидять у спеціальній прибудові і не зводять очей зі своїх підопічних.
– Англійські вчені стверджують, що діти, які постійно мають справу з комп’ютером, значно швидше навчаються математики і в 5 разів швидше вчаться читати і писати.
– У Дубаї (ОАЕ) відбулася найбільша у світі виставка фотографій усміхнених дітей у віці до п’яти років. Виставка, що налічувала 18 000 фотографій, потрапила до Книги рекордів Гіннесса.
– Кожні три секунди у світі народжується дитина.
Бібліографічний список статей
(подано в алфавіті авторів)
2025
Борисіхіна, Кіра. Дуже просто й ефективно. Дослідження знайшло спосіб зміцнити стосунки батьків і дочок [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/popscience/fizichna-aktivnist-zmicnyuye-zv-yazok-mizh-batkami-ta-donkami-50494609.html / Борисіхіна, Кіра // NV. - 2025. - 10 бер. Спільне проведення часу, пов'язане з фізичною активністю, може стати важливим фактором у зміцненні стосунків між батьками та дітьми. Дослідження показують, що прогулянки, заняття спортом і обговорення фізичної активності створюють сприятливі умови для розвитку емоційної близькості. Соціальні уявлення про роль батьків, що змінюються, дають змогу встановити глибший контакт, що сприяє формуванню довірчих стосунків
Від кого з батьків діти успадковують інтелект: дослідження науковців [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/science-life/_vid-kogo-z-batkiv-diti-uspadkovuyut-intelekt-doslidzhennya-naukovciv/1176058 / Інф. "Країна" // Країна. - 2025. - 28 січ. Науковці відповіли, від кого діти успадковують інтелект Фото: pinterest Інтелект дитини визначається спадковими факторами лише на 40-60%. Решта залежить від впливу середовища. Науковці з'ясували, що в цих відсотках головна – мама. Х-хромосома, яка відповідає за дівочу стать, несе інтелектуальний ген. Тата Х-хромосома теж, але ген дезактивується: працює тільки той, що походить від мами. Вчені це з'ясували, експериментуючи на мишах, пише pixelinform. Виявилося, якщо миша отримує подвійну дозу маминих інтелектуальних генів, вона народжується з маленькою тушкою, зате великим мозком. А от якщо батьківських генів удвічі більше, то мозок буде маленьким, а тушка – великою
10 висловлювань, які мають забути батьки у розмовах з дітьми [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/children/_10-vislovlyuvan-yaki-mayut-zabuti-batki-u-rozmovah-z-ditmi/1148240 / Інф. "Країна" // Країна. - 2025. - 20 квіт. Різкі висловлювання, які варто забути батькам під час розмов з дітьми. Батьки часто дошкуляють своїм дітям, примовляючи: "тихо поводься", "сиди прямо", "поспішай". Більшість таких висловлювань можуть завдати великої шкоди психіці ваших дітей, пише nowiveseeneverything. Визначили список висловлювань, які варто назавжди виключити зі словника батьків
2023
В Україні створюватимуть центри підтримки батьків дошкільнят [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/news/90506/ : Інф. "Оsvita.ua" // Оsvita.ua. - 2023. - 22 лист. У межах реформи дошкільної освіти в Україні планують створювати центри підтримки батьків. Про це розповів ініціатор розробки законопроєкту про реформу дошкільної освіти народний депутат Володимир Воронов. За його словами, щонайменше один такий центр має бути створений у кожній територіальній громаді. Очікується, що створені центри надаватимуть батькам педагогічну та психологічну допомогу
2022
Без батьківського контролю [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/vihovannya-ditey-yak-vibudovuvati-osobisti-mezhi-z-ditmi-poradi-psihologa-radio-nv-50206925.html : як дотримуватися особистих меж дитини і чому це важливо — пояснює психолог / Інф. https://life.nv.ua // Новое время страны. - 2022. - 7 січ. Тема особистих кордонів вже певний час активно обговорюється людьми та є одною з найбільш актуальних в наші часи. Проте, мало хто говорить про особисті кордони у відносинах з дітьми. Загалом, батьки діляться на два табори: перші — повністю позбавляють своїх дітей власного простору та руйнують їх особисті кордони адже вважають, що, маючи свободу, дитина сяде батькам на шию та в майбутньому може стати аморальною людиною; другі - взагалі не обмежують своїх дітей, адже не хочуть впливати на свободу та почуття гідності дитини5
Для російськомовних батьків. 4 поради, як допомогти дитині вивчити українську мову [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/ukrajinska-mova-dlya-ditey-yak-dopomogti-ditini-u-jiji-vivchenni-poradi-zirki-kriposnoji-50232890.html / Інф. https://life.nv.ua // https://life.nv.ua. - 2022. - 11 квіт. Останнім часом велика кількість російськомовних українців ухвалила свідоме рішення перейти на українську мову. Українська акторка кіно та дубляжу Наталка Денисенко, яка виховує чотирирічного сина Андрія, розповіла, як можна допомогти дітям вивчити українську мову, якщо більшість оточення, у тому числі батьки, спілкувалися або спілкуються російською мовою. Список рекомендацій та порад вона опублікувала у своєму Instagram
Поради психологів для батьків [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/yak-dopomogti-ditini-perezhiti-vtrati-sprichineni-viynoyu-shcho-radyat-psihologi-50267828.html / Інф. "НВ" // Новое время страны. - 2022. - 10 верес. «Якщо дитина здатна любити, вона здатна й горювати» — як допомогти дитині пережити втрати, спричинені війною. Сьогодні немає такої української дитини, яка не переживала б травму втрати. Навіть «незначна» у дорослому розумінні втрата може залишити глибокий слід у дитячій душі. Зцілення можливе — але для цього потрібні певні умови. Як саме й чим можуть допомогти дитині її близькі, розповідають українські та світові психологи, які спеціалізуються на роботі з травмою
Психологи проєкту "Підтримай дитину" пояснюють, чому дітям часом важко спілкуватися [Електронний ресурс] = https://mon.gov.ua/ua/news/psihologi-proyektu-pidtrimaj-ditinu-poyasnyuyut-chomu-dityam-chasom-vazhko-spilkuvatisya / Інф. "МОН" // МОН. - 2022. - 12 лип. Діти почуваються краще, коли їхнє спілкування з дорослим вибудовується на принципах взаємоповаги. Якщо дорослий послідовний у своїх стосунках з дитиною, то поступово дитина йому довірятиме. Це важлива умова для того, щоб вона напрацювала позитивні почуття щодо до свого оточення та майбутнього. Інколи найпростіший шлях допомогти дитині розкритися — уважно її вислухати. Нагадаємо, телеграм-канал "Підтримай дитину" створено з турботою про батьків і дітей
Ройз, Світлана. Я молодець. Як хвалити дітей так, щоб зробити їх сильнішими [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/blogs/poradi-batkam-yak-pravilno-hvaliti-vihovannya-ditey-psihologiya-50236657.html / Ройз, Світлана // https://life.nv.ua. - 2022. - 25 квіт. Похвала не має служити опорною стіною для самооцінки Про різницю між похвалою і підтримкою. Я сьогодні писала відповіді на питання інтерв'ю і розмовляла зі знайомою вчителькою на одну й ту ж саму тему — як зараз підтримати дітей так, щоб зміцнити їх. Зараз самооцінка у всіх дуже вразлива
Український онлайн-заклад "Школа з собою" пропонує послуги учням та батькам [Електронний ресурс] = https://mon.gov.ua/ua/news/ukrayinskij-onlajn-zaklad-shkola-z-soboyu-proponuye-poslugi-uchnyam-ta-batkam / Інф. https://mon.gov.ua // https://mon.gov.ua. - 2022. - 26 квіт. Для учнів 1-10 класу, які зараз перебувають в Україні чи за кордоном та не мають можливості повноцінного навчання у своїй школі, працює проєкт “Школа з собою”. Онлайн-школа проводить уроки за українською навчальною програмою та надає психологічну підтримку батькам та дітям. Навчання безкоштовне і відбувається на спеціально розробленій інтерактивній платформі з постійним доступом до матеріалів уроків
Шмітт, Вероніка. Як зберегти дитячу психіку. Дмитро Карпачов розповів, що робити, щоб дитині не було так страшно під час війни [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/dmitro-karpachov-rozpoviv-shcho-robiti-shchob-ditini-ne-bulo-tak-strashno-pid-chas-viyni-poradi-50236155.html / Шмітт, Вероніка // https://life.nv.ua. - 2022. - 22 квіт. Психолог підкреслив, що українські мами не повинні ігнорувати правила безпеки і у разі сирени обов'язково мають пройти з малюком до укриття, адже під час війни немає нічого гіршого, ніж втратити свою дитину через безвідповідальне ставлення. Він також зазначив, що важливо пояснювати дитині, що відбувається
КНИГИ З ФОНДУ МОЛОДІЖНОЇ
Бронсон, По. Батьки в шоці: новий погляд на виховання [Текст] : Науково-популярне видання / Бронсон, По, Меррімен, Ешлі ; Пер. з англ. І.Семенюк. - Харків : Ранок: Фабула, 2018. - 400 с.
Як ви виховуєте свою дитину? Читаєте спеціальну літературу, слухаєтеся власних батьків, радитеся з сусідами? А може, покладаєтесь на інтуїцію й життєвий досвід? А раптом вам скажуть, що всі звичні уявлення про виховання хибні?
Дейвіс, Симона. Монтессорі для малюків. Як виховати допитливу й відповідальну дитину [Текст] : Посібник для батьків / Дейвіс, Симона ; Пер. з англ. О.Савінової, Іл. І.Хійоко. - Київ : Bookchef, 2023. - 256 с.
У цій книзі ви знайдете все, що необхідно знати батькам про виховання за системою Марії Монтессорі. Автока — педагог й засновниця школи Монтессорі — розповідає, як мамам і таткам зберігати спокій у будь-якій ситуації, як розвивати в малюку віком від 1 до 3 років допитливість і які заняття будуть цікаві й корисні для нього
Курсінка, Мері Шіді. Виховання надзвичайної дитини. Порадник для батьків надто активних, емоційних, вразливих, чутливих і наполегливих дітей [Текст] = Raising Your Spirited Child. A Guide for Parents Child is More Intens, Sensitive, Perceptive, Persistent, and Energetic : Науково-популярне видання / Курсінка, Мері Шіді ; Пер. з англ. О.Синиці. - 3-тє вид. - К. : Наш формат, 2018. - 432 с.
Що робити, якщо ваша дитина надто активна, емоційна, вразлива, чутлива... словом, надзвичайна? У цій книжці талановитий педагог і дбайлива мама Мері Шіді Курсінка ділиться з батьками унікальним досвідом, інформацією і стратегіями виховання, набутими за багато років роботи в дитячому центрі. Вона допоможе вам зрозуміти причини дивної поведінки дитини, знайти її сильні та слабкі сторони, гасити конфлікти й емоційні атаки, обрати школу, вирішити проблеми із засинанням і прокиданням тощо
WEBЛІОГРАФІЯ
https://wcu-network.org.ua/Zaxist_prav_dtei/news/TOP-20_ckavix_faktv_pro_dtei__batkv – ТОП-20 цікавих фактів про дітей і батьків
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=639&year=2025 – Всесвітній день батьків
Інтернет-ресурси
https://mon.gov.ua – сайт Міністерства освіти та науки України
https://gazeta.ua/journa – сайт журналу «Країна»
https://life.nv.ua – сайт журналу «Новое время страны»
Підготувала бібліограф Качановська Н.В.