Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Шахи – спосіб перестати бути слабким»

Поділіться цією сторінкою:

 

Бібліодайджест до Міжнародного дня шахів.

20 липня у всьому світі відзначають Міжнародний день шахів.

За ініціативи Всесвітньої шахової федерації ФІДЕ (заснована в 1924 р.) його святкують з 1966 року.

Шахи - це настільна гра на спеціальній 64-клітинній дошці, на якій розташовуються 32 фігури (по 16 фігур білого і чорного кольору). Грають 2 партнера. Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника. Назва гри походить з персидського: "шах мат" - "володар помер".

Як одна з найпоширеніших спортивних ігор сучасності, поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно-точний розрахунок) і спорту.

Історія шахів. Гра в шахи має досить довгу історію. Перші аналоги фігур з’явилися ще в III-IV тисячоліттях до нашої ери в Єгипті, а батьківщиною сучасних шахів вважають Індію. У V столітті нашої ери індійці бавилися в настільну гру чатуранґа, метою якої було знищення фігур суперників. Правила були схожі на теперішні, відрізнялася кількість гравців – їх було четверо, не існувало таких понять, як шах, мат і пат. А ще в Стародавній Індії карали за програш – переможеним відрубували пальця на руці.

До того, як на терени України потрапили шахи, у Київській Русі в IV столітті існувала доволі подібна до них гра – тавлія, яку завезли вікінги. До Європи звичні нам шахи потрапили в IX столітті, а за сто років вони дійшли до нас. Археологічні розкопки Вишгорода, Києва, Турова свідчать, що – з Персії. Із билин і поем можна зрозуміти, що ця гра була досить поширеною на землях Київської Русі, а її розвитку активно сприяли місцеві меценати.

Загальних правил довгий час не було, тому ігри могли відрізнятися. Стандарти закріпили тільки у XIX столітті. Найстарішим шаховим осередком в Україні, як пише історик вітчизняних шахів Юрій Семенко, є Миколаїв. У Харкові шахісти грали по переписці із закордонними гуртками, зокрема з французьких міст, Петербургу й Москви. Перший такий турнір тривав три роки. А в Києві 1903 року гравці взяли на себе відповідальність організувати чемпіонат імперії.

У незалежній Україні 1992 року було засновано Федерацію шахів, яка щороку організовує змагання серед чоловіків і що два роки – серед жінок. 1 листопада 2011 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про проголошення Дня шахів в Україні». За це рішення проголосувало 277 народних депутатів. Святкування Дня шахів в країні з тих пір щорічно проходить 20 липня разом з усім світом.

ФІДЕ щороку проводить шахові олімпіади, чемпіонати світу за листуванням та з комп’ютерних шахів. Останні набирають обертів, адже дають змогу більшій кількості людей легко до цього долучитися.

Ще один незвичайний формат змагань – гра в шахи наосліп. Перший офіційний рекорд такого протистояння зафіксували 1960 року в Будапешті. Його встановив угорський шахіст Янос Флеш – він одночасно зіграв з 52 супротивниками з зав’язаними очима, вигравши при цьому 31 партію.

Справжнім здивуванням для всіх стала поразка чемпіона світу Гаррі Каспарова комп’ютеру Deep Blue. У 1997 році вони розійшлися із загальним рахунком 2,5 на 3,5 бали відповідно. З того часу машина стала серйозним супротивником людини за шахівницею.

Шахи – такий собі розумовий тренажер, оскільки вимагають постійного інтелектуального напруження й розв’язання логічних задач, розвивають концентрацію уваги, а також покращують пам’ять. Лікарі рекомендують шахи як спосіб боротьби та профілактики проти хвороби Альцгеймера. Науковці використовують їх для педагогічних та психологічних досліджень і завдяки ним моделюють системи штучного інтелекту

В арсеналі нашої молодіжної бібліотеки є класичні шахи та японські дитячі шахи  "Спіймай лева".  Всі бажаючі мають можливість вільно грати, знаходити собі суперників відповідного рівня.

Дивитися на сайті бібліотеки:

Стрім-бесіда «Гра в шахи. Змусити супротивника грати проти себе»  Посилання на івент у фесбуці.

А ви вмієте грати в японські шахи?

  

Цікаві факти про шахи:

У Шотландії археологи знайшли дошку для “шахів” вікінгів

На північному сході Шотландії археологи знайшли дошку, яку вікінги використовували для гри у хнефатафл. Вона нагадує сучасні шахи.

Виявили артефакт під час розкопок в Дірському абатстві, яке заснували в 1219 році й існувало до XVI століття.Дослідники стверджують: вікінги грали в старовинну гру, пересуваючи фішки різного номіналу по дошці. Інколи вони використовували гральну кістку, за допомогою якої визначали, на яку відстань можна рухати фішку.Перші згадки про хнефатафл датуються III століттям. Пізніше вікінги завезли цю гру в інші країни Північної Європи.

 

Складну шахову дошку винайшов священик. У якийсь момент історії їм було заборонено грати в шахи. Священик знайшов шлях, щоб обійти цю заборону і зробив складну шахову дошку. У складеному стані вона спокійно вміщувалася на книжковій полиці і виглядала як дві книги.

Перша сучасна шахівниця (світлі і темні квадрати) була зроблена в Європі в 1090-му році. Фігури набули своєї нинішньої сили в Іспанії наприкінці 15 століття, правила стандартизовано в 19 столітті.

Нове правило для пішаки, де їй було дозволено ходити на два квадрата в її першому кроці замість одного, було вперше введено в Іспанії в 1280 році. До 1561 року такий прийом, як рокіровка робилася в два ходи.

Перший комп’ютер, який грав в цю гру з міжнародним гросмейстером, називається DeepThought. Це сталося в листопаді 1988-го року в Лонг-Біч, штат Каліфорнія.

Перша гра в шахи на орбіті Землі відбулася 9-го червня 1970-го року в екіпажі Союз-9. Гра завершилася внічию.

Дитячий шаховий турнір у Вінниці ввійшов до Книги рекордів України

Третього липня 2019 року у Вінниці встановили національний рекорд із наймасовішого дитячого шахового турніру. Участь у ньому взяли 648 дітей-шахістів. Вікові категорії учасників: до 6, 8, 10, 12 та 14 років.Визнали цей показник як національний рекорд – “Наймасовіший дитячий шаховий турнір”, засвідчений дипломом Національного реєстру рекордів”.

 

 

 

Чемпіонка Європи з шахів Музичук: Із дитинства конкурую з росіянками

Наприкінці жовтня 2017 року до України з Монако надійшла дуже гарна звістка: українка Анна Музичук здобула золото чемпіонату Європи з швидких шахів. Шахістка перемогла у всіх одинадцятьох партіях європейської першості та випередила російську спортсменку Катерину Лагно, яка стала другою. Із Монако 27-річна українка вирушила на командний чемпіонат Європи, який відбувся на грецькому острові Крит. Звідти Музичук разом із збірною України привезла бронзу. Відтак разом із здобутими у грудні 2016-го званнями чемпіонки світу зі швидких і блискавичних шахів, українка є однією з найкращих шахісток планети. Зараз панні Анна посідає друге місце у світовому шаховому рейтингу серед жінок.

 

Фільми про шахи

 

" Хід королеви" і не тільки»

«Жертвуючи пішаком» (2014)

Королева Катве (2016)

Магнус (2016)

Королівський гамбіт (2020)

 

 

Книги про шахи

 

Величко, Іван. Шахова абетка [Текст] : Довідкове видання. Для дітей молодшого і середнього шкільного віку / Величко, Іван. - Львів : Апріорі, 2020. - 64 с. : ил. - Вступ: с.3. - ISBN 9786176295747 : (В паліт.) 146-00. Шахи - одна з найпопулярніших настільних ігор у світі. Тому зовсім не дивно, що стільки дітей мріють навчитися в неї грати. Якщо ваша дитина одна з таких дітей, то їй неодмінно знадобиться ця книга. Шахи - це одночасно весело, цікаво та пізнавально. Граючи в шахи, дитина не тільки добре проведе час, але також навчиться багатьох важливих речей, таких як розвиток лідерських якостей, становлення як особистості й пізнання себе, адже ця гра перш за все інтелектуальна. Даний посібник допоможе дитині максимально легко і швидко освоїтися у світі шахів. Крім того, книга містить багато ілюстрованого матеріалу для практичних занять

 

 

Ішігюзель, Шебнем.   Звалище [Текст] = Copluk : Роман / Ішігюзель, Шебнем ; Пер. з тур. К.Щепковської. - Харків : Фоліо, 2015. - 542 с. : іл. - ISBN 9789660350830 : (В паліт.) 88-40. - ISBN 9789660369566. Чи може людина, у якої ще вчора все у житті було добре, враз опинитися на звалищі?.. Саме це сталося з відмінницею Шахової школи Ботвинника Лейлою, яка, будучи королевою шахів, раптом перетворилася на королеву звалища; з Їлдиз, чиє життя було спотворене напівбожевільною матір'ю, котра і після свого зникнення продовжувала переслідувати доньку вже як привид, доводячи її до безумства; й іще з багатьма людьми, що опинилися на звалищі. Для них такі звичайні речі, як щастя, родина, дитинство, кохання, залишилися в геть іншому вимірі — вимірі минулого, адже життя - це шаховий двобій, результат якого змусить знову переглянути гру від початку до кінця...

 

 

Прухницький, Василь.   Чари старої шахівниці [Текст] : Літературно-художнє видання. Для молодшого шкільного віку / Прухницький, Василь ; Худож. І.Селютін. - К. : Альфа, 2021. - 64 с. : іл. - ISBN 9786177904112 : (В паліт.) 157-00. Герой фентезійної повісті Лесик потрапляє у вир незвичайних подій, де повсякденна реальність дивовижним чином переплітається з казковими пригодами. І все це відбувається через стару шахівницю, чари якої можуть змінити долі багатьох людей. Саме від Лесика залежить, що переможе – світло чи темрява, добро чи зло, мир чи ворожнеча. На читача чекає чимало несподіваних поворотів сюжету, напружених та кумедних ситуацій, захопливих історій про сиву давнину. Видання адресоване дітям молодшого шкільного віку, їхнім батькам та усім, кому не байдужі вічні ідеали добра, правди і краси

 

 

Бібліографія статей з фондів МСМБ

 (подано у зворотній хронології)

2017

Скирюк, Дмитрий. Борьба с умом [Текст] / Скирюк, Дмитрий// Вокруг света. - 2017. - № 7. - С. 104-107. Французькі дизайнери придумали спосіб схрестити шахи з боротьбою сумо, да так, щоб спортсменам не потрібно було набирати вагу і навіть вставати з дивану

2015

Головко, Оксана. Нова королева-інтелектуалка – наша! [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/ukrayinka-mariya-muzichuk-stala-pyatnadcyatoyu-che / : українка Марія Музичук стала п’ятнадцятою чемпіонкою світу з шахів / Головко, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2015. - 7 квіт. (№63). - С. 3. З рахунком 2,5:1,5 Марія Музичук, двадцятидворічна спортсменка зі Стрия на Львівщині, у принциповій битві перемогла росіянку Наталію Погоніну у фіналі чемпіонату світу з шахів серед жінок у російському-таки Сочі. Нарешті в Сочі чемпіонка Європи, світу та всесвітніх Олімпіад у складі збірної України Марія Музичук успішно взяла останній бар’єр

Прокопенко, Марія. «У Стрию в усіх церквах молилися за Марічку» [Текст] = http://www.day.kiev.ua/uk/article/den-ukrayiny/u-stryyu-v-usih-cerkvah-molylysya-za-marichku : чемпіонка світу з шахів серед жінок вчора зустрілася з Президентом України і розповіла журналістам про мрії і плани / Прокопенко, Марія // День. - 2015. - 9 квіт. (№62). - С. 2. Петро Порошенко вручив шахістці орден «За заслуги» ІІІ ступеня

Шахова королева, котра охоче опановує… сольфеджіо [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/253741 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2015. - 9 квіт. (№64). - С. 22. Марія Музичук зі Стрия стала справжньою сенсацією чемпіонату. Спортсменка, яку не вважали фавориткою турніру, стала найсильнішою серед 64 напрочуд сильних і талановитих претенденток і здобула світовий титул

Янченко, Костянтин. «Стрийський тріумф» у Сочі [Текст] = http://www.day.kiev.ua/uk/article/cuspilstvo/stryyskyy-triumf-u-sochi  : українка Марія Музичук стала чемпіонкою світу з шахів серед жінок / Янченко, Костянтин  // День. - 2015. - 7 квіт. (№60). - С. 10. «День» спілкувався з людьми, які, можливо, найбільше долучилися до формування юної чемпіонки як спортсмена і особистості, та дізнавався рецепт того, як готувати спортивних зірок

2012

Україна. Кабінет Міністрів. Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми розвитку шахів "Інтелект нації" на 2013-2020 роки [Текст] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/706-2012-%D1%80#Text : розпорядження КМ України від 25 вересня 2012 року № 706-р / Інф. "УК" (Документи) // Урядовий кур`єр. - 2012. - 4 жовт. (№180). - С. 1, 3.

2011

Крикун, Євгенія. Спосіб перестати бути слабкими [Текст] = http://www.day.kiev.ua/218814 : Жителі Кремінського району Луганської області об’єдналися, щоб дати можливість 12-річному Льоші Котляру поїхати на чемпіонат світу з шахів до Бразилії / Крикун, Євгенія // День. - 2011. - 11-12 лист. (№205-206). - С. 14. Випадок 12-річного хлопчика-шахіста Олексія Котляра з провінційного містечка Кремінна Луганської області видається унікальним. За допомогою громадських внесків йому вдалося зібрати 44 тисячі гривень для участі в чемпіонаті світу з шахів, який проходитиме в Бразилії вже наприкінці листопада

WEB-ЛІОГРАФІЯ

https://uain.press/articles/mizhnarodnyj-den-shahiv-shho-varto-znaty-1063304 –  Міжнародний день шахів

https://afisha.tochka.net/ua/93696-shakh-i-mat-5-filmov-i-serialov-o-shakhmatakh/ – Шах і мат: 5 фільмів і серіалів про шахи

https://uain.press/news/u-shotlandiyi-arxeology-znajshly-doshku-dlya-shahiv-vikingiv-foto-870676   –  У Шотландії археологи знайшли дошку для "шахів" вікінгів

https://uain.press/interview/chempionka-yevropy-z-shahiv-muzychuk-iz-dytynstva-konkuruyu-z-rosiyankamy-583293  – Чемпіонка Європи з шахів Музичук: із дитинства конкурую з росіянками

https://uain.press/news/dytyachyj-shahovyj-turnir-u-vinnytsi-vvijshov-do-knygy-rekordiv-ukrayiny-1056512  –  Дитячий шаховий турнір у Вінниці ввійшов до Книги рекордів України

Інтернет-ресурси

https://zakon.rada.gov.ua – законодавство України

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

Підготувала: бібліограф Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ