Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Революція в смітті»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список до Всесвітнього дня вторинної переробки сміття

15 листопада - Всесвітній день рециклінгу. Його ще називають Всесвітнім днем вторинної переробки сміття.

Головна мета свята — привернути увагу влади, громадськості та промислових структур до цієї теми.

Люди щодня викидають величезну кількість побутового сміття, хоча вагому частину відходів можна було б використовувати для вторинної переробки, що принесло б чималу користь довкіллю та державі.

Тому мешканці США у 1997 році започаткували відзначення Всесвітнього дня рециклінгу. Американські екологи у такий спосіб заохочували американців здавати відходи для вторинної переробки і купувати продукцію, виготовлену з вторинної сировини.

Щороку в Україні утворюється майже 450 млн. тонн відходів, з яких на переробку йде не більше ніж 3%. Решту захоронюють на полігонах, площа яких перевищує територію природно-заповідного фонду країни… За приблизними даними, в Україні накопичено близько 36 млрд. тонн побутового сміття, це більш як 50 тис. тонн на 1 кв. км території нашої країни. Сміття потрібно грамотно утилізувати, а ще краще — переробляти, даючи вже використаному сировині друге життя. Однак, замість того, щоб переробляти відходи і отримувати від цього зиск, як це відбувається у цивілізованих країнах, де переробляється в середньому до 60% скла, паперу, пластику та інших відходів, потенційні кошти роками перегнивають на полігонах України, забруднюючи навколишнє середовище. На сьогодні є безліч прикладів успішного та ефективного перероблення відходів.

Вторинна переробка може вирішити проблеми обмеженості ресурсів, зниження вартості готової продукції за рахунок використання більш дешевої сировини.

У Києві не припиняють сортувати відходи: з лютого зібрали та відправили на переробку майже 80 тисяч кубометрів сміття.

У місті з початку повномаштабної війни зібрали та відсортували майже 80 тисяч кубометрів відходів, це близько 700 спеціальних сміттєвозів.

Загалом у Києві встановлені майже 4  тисячі контейнерів для різних видів відходів – паперу, пластику, скла, небезпечних відходів, серед яких відпрацьовані батарейки, термометри, лампи, медичні відходи тощо.

Війна створила певні проблеми в питанні переробки, але «Київкомунсервіс» не припиняє працювати в цьому напрямі. Зібрані відходи гарантовано не потрапляють на полігон, а вивозяться на сортувальні лінії на станції.

Дякуємо киянам, які навіть у такий важкий час продовжують сортувати сміття та відправляють його в контейнери для роздільного збору.

Джерело:  http://deisumy.gov.ua/?p=1982https://wownature.in.ua/15-lystopada-vsesvitniy-den-vtorynnoi-pererobky

Цікаві факти

Варто пам’ятати, що 60 кг зібраної макулатури збережуть життя одного дерева, виробництво 1 т скла зі склобою зменшить використання піску на 600 кг, вапняку – на 170 кг, кальцинованої соди – на 190 кг, польового шпату – на 170 кг та зменшить споживання енергії на 40%, 1 т переробленого алюмінію (алюмінієві банки з напоїв) економить 4 т бокситів, а економія енергії на виробництво алюмінію сягає 95%.

Вже сьогодні кожен може зробити внесок у зменшення накопичення відходів та дати сміттю друге життя і цим подбати про екологію!

Одним з лідерів переробки сміття є Швеція. Тут переробляють 99% усіх відходів країни. За допомогою вторинної сировини опалюють будинки, забезпечують їх електроенергією. А було б у них більше сміття – були б краще забезпечені власні енергетичні потреби. Таку проблему у Швеції вирішили імпортом сміття з інших країн. Схожа ситуація і в Німеччині, Швейцарії та Австрії. У країнах полігони зі сміттям як такі взагалі закриті, оскільки 97 % відходів також переробляється. До слова, вся цементна промисловість у цих країнах працює на спалюванні сміття і автопокришок. У Німеччині навіть існує так звана “сміттєва” поліція, яка штрафує порушників. Навіть сусідня Польща радикально підійшла до проблеми відходів у країні.

КНИГИ

 

Джонсон, Беа. Дім - нуль відходів. Гід до щасливого життя в сучасному світі без зайвих витрат і сміття [Текст] = Zero Waste Home : Популярне видання / Джонсон, Беа ; Передмова авторки; Пер. з англ. Т.Євлоєвої. - К. : РІДНА МОВА, 2019. - 320 с. : іл. - (EKOBook). - Передмова: с.5. - ISBN 9789669173287 : (В обкл.) 150-00. Мета книжки - популяризація принципів дбайливого ставлення до довкілля і навчити жити без сміття. "Дім - нуль відходів" - це стильне і зрозуміле поетапне керівництво, яке дасть вам практичні інструменти, здатні допомогти вам зміцнити ваше здоров'я, значно економити фінанси і час, а також домогтися більш світлого майбутнього для всіх членів сім'ї і екології в цілому. Почніть змінювати своє життя і життя вашої родини вже зараз!

 

 

 

Зербіно, Дмитро Деонисович. Екологічні катастрофи у світі та в Україні [Текст] : Науково-популярне видання / Зербіно, Дмитро Деонисович, Гжегоцький, Мечислав Романович. - Львів : БаК, 2005. - 280 с. : іл. - Передмова: с.1; Додаток: с.243; Список скорочень: с.272. - ISBN 9667065537 : (В обкл.) 30-00. Розглянуто антропогенна (техногенні) екологічні катастрофи, які спричинили забруднення повітряного і водного середовища, грунту. Акцентовано увагу на токсичних харчових катастрофах, у тому числі "японських" хворобах. Описано різновиди ядерних катастроф. Увагу приділено антропогенним катастрофам без зміни екосистем. Проаналізовано теорії катастроф, роль людського фактора у розвитку катастроф, потенційно небезпечні об'єкти катастроф.

 

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронології)

2021

Воронков, В'ячеслав. Побутові відходи: закопувати спалювати переробляти? [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/346347 / Воронков, В'ячеслав // Голос України. - 2021. - 25 трав. (№95). - С. 13. Сміттєва проблема, якщо так можна назвати одну із найболючіших точок, уже давно стала головним болем комунальних служб. Однак масштаби шкоди для довкілля залежать не від кількості відходів, а від способів їх збирання та переробки. У питанні переробки відходів Україна катастрофічно відстає від сусідів

Тітамир, Олег. Засилля промислових відходів: чи вдасться Україні перейти до «циркулярної» економіки? [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/ECOLOGY/zasillja-promislovikh-vidkhodiv-chi-vdastsja-ukrajini-perejti-do-tsirkuljarnoji-ekonomiki.html : мільйони тонн промислового сміття, за умови правильної переробки, можуть стати неоціненним сировинним ресурсом для економіки нової формації / Тітамир, Олег  // Дзеркало тижня. - 2021. - 15 вер.  У нашій країні, фактично, не налагоджено системи комплексної переробки промислових відходів із наступним використання отриманої сировини в різних галузях економіки. Тим часом найбільш розвинені країни Заходу сьогодні успішно впроваджують економіку замкненого циклу (або циркулярну

2020

Лесюк, Іван. Екологічно безпечні технології перероблення відходів тваринництва [Електронний ресурс] = https://www.ecoleague.net/images/ Лесюк, Іван // Екологічний вісник. - 2020. - № 6 (лист.-груд.). - С. 25-28. Значні обсяги накопичених в Україні відходів та відсутність ефективних заходів, спрямованих на запобігання їх утворенню, утилізацію, знешкодження та видалення, поглиблюють екологічну кризу. Відсоток утворення відходів сільського господарства становить не більш 0,3% від усіх відходів I-IV класу, зокрема: відходів тваринного походження та змішаних харчових відходів - 0,1 тис. тонн

Понянська, Алла. Європейський досвід управління відходами [Електронний ресурс] = https://www.ecoleague.net/images/  / Понянська, Алла // Екологічний вісник. - 2020. - № 6 (лист.-груд.). - С. 29-31. Проблеми з відходами, які існують сьогодні в Україні, не є унікальним досвідом, оскільки з такою проблемою зіткнулась Європа у 80-90р.р. минулого століття. Уряд Німеччини розробив закон, який зобов'язує виробників випускати упаковку для товарів, яка розкладається або є придатною для вторинної переробки

2019

Сова, Оксана. Не шкодитиме екології: [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3453/188/132994/ : Мінприроди схвалило будівництво сміттєпереробного заводу у Львові / Сова, Оксана  // Україна молода. - 2019. - 3 трав.( № 49). - С. 14. Оприлюднено висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД) майбутнього сміттєпереробного заводу у Львові: комплекс не шкодитиме навколишньому середовищу і Мінприроди дозволяє його будівництво. Уже через два роки в місті планують нарешті таки отримати сучасний сміттєпереробний комплекс з європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів, рекультивують старий полігон та впровадять нову систему поводження з відходами, облаштувавши окремі майданчики для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття, повідомляють у прес-службі Львівської міськради

2018

Прокопенко, Марія. Розкласти сміття «по поличках» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/tema-dnya-cuspilstvo/rozklasty-smittya-po-polychkah : Чому нові норми щодо відходів поки не є дієвими / Прокопенко, Марія  // День. - 2018. - 17 січ. (№ 6). - С.10. Взагалі столичні керманичі заявляють, що хочуть привчати людей до осмисленого поводження з відходами. Виглядає логічно, бо 1 січня цього року в Україні набули чинності кілька нових норм Закону «Про відходи». Так, заборонено захоронення неперероблених побутових відходів. А небезпечні, ремонтні чи великі за розміром відходи у складі побутових треба збирати окремо від інших видів сміття. Інакше штраф

 

Скрипник, Віктор. Відходи з пластику перетворюють на... квіти [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/301516 / Скрипник, Віктор // Голос України. - 2018. - 6 квіт. (№ 62). - С. 4. Іллінецька міська об’єднана територіальна громада (ОТГ) заявила про себе двома проектами - роздільного збирання побутових відходів і «Безпечне місто». У кожному населеному пункті встановлено різні типи контейнерів. Вироби з пластику спресовують і переробляють, а за отримані кошти розвивають тепличне господарство

 

2017

Лиховид, Інна. "Життя" сміття [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/zhyttya-smitya : як переробляють відходи в Польщі і чим цей досві / Лиховид, Інна // День. - 2017. - 14 груд. (№ 226). - С. 11. Нарешті в Україні з’явилася Національна стратегія управління відходами, яка відповідає вимогам і директивам Європейського Союзу. Це означає, що ми повинні спрямувати зусилля на якнайменше утворення сміття, запустити в дію сучасні процеси його переробки та по мінімуму розвивати мережу сміттєзвалищ

Писанська, Наталія .Німеччина сортує сміття за десятьма видами [Текст] / Писанська, Наталія // Голос України. - 2017. - 29 вер. (№ 181). - С. 5.З першого січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати відходи для їхньої вторинної переробки. Досі не створено відповідної інфраструктури, обмаль переробних підприємств, без яких сортування непотребу втрачає сенс. А як з такою потребою справляється Німеччина, котра вже чверть століття розподіляє відходи за видами і є світовим лідером у цій сфері?

Шуткевич, Олеся. «Органічний» експеримент [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/organichnyy-eksperyment  : у Вінниці встановили перший міський компостер для відходів / Шуткевич, Олеся  // День. - 2017. - 20 груд. (№ 230) . - С. 11. Наприкінці листопада цього року ековолонтери Вінниці вирішили провести експеримент - розмістити поблизу однієї багатоповерхівки компостер для компостування органічних відходів, які зазвичай викидаються у смітник. Отримавши згоду від мешканців, вони встановили спеціальний ящик для збору органічних решток і почали проводити активну інформаційну роботу з мешканцями - обходили квартири, розповідали всім про важливість розподільного збору сміття і наголошували, що кожен може виробити безкоштовне та органічне добриво для своїх рослин самотужки

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»

https://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»

https://www.ecoleague.net - сайт журналу «Екологічний вісник»

Бібліограф-укладач Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ