Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Просто. Швидко. Зручно»

Поділіться цією сторінкою:

Інформаційно-бібліографічний дайджест до Місяця цифрової грамотності в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації «Дія. Цифрова освіта»  https://osvita.diia.gov.ua/courses

Нещодавно Міністерство цифрової трансформації підписало меморандум про співпрацю із Українською бібліотечною асоціацією, і саме бібліотеки стали першими амбасадорами цифрової освіти

1 листопада 2021 р. в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації «Дія. Цифрова освіта» стартував Місяць цифрової грамотності.

Ми долучилися до масштабної інформаційної кампанії, щоб надихнути користувачів нашої молодіжної бібліотеки на набуття цифрових навичок!

Ще у минулий локдаун наша бібліотека потурбувалася про грамотність наших користувачів у сфері цифрової безпеки і створила ряд бібліографічних дайджестів.

В Україні стартував Місяць цифрової грамотності

53% українців володіють цифровою грамотністю нижче базового рівня. Тому Міністерство цифрової трансформації України оголошує місяць цифрової грамотності – масштабну інформаційну кампанію, яка надихне українців на навчання цифрових навичок. 

Місяць цифрової грамотності відбудеться в межах національного проєкту Дія.Цифрова освіта в листопаді 2021 року. 

Ініціативу вже підтримали Київстар, Укрпошта, WOG, Цитрус, robota.ua, Jooble, MEGOGO, «Проєкт підтримки Дія», що впроваджується ПРООН в Україні за фінансової підтримки Швеції, і перелік партнерів постійно оновлюється. 

Стратегічний партнер – швейцарсько-українська Програма EGAP, що виконується Фондом Східна Європа. Інформаційним партнером став Facebook.

Закликаємо лідерів думок і соціально відповідальні компанії долучатися до ініціативи.

Спеціально для Місяця цифрової грамотності ми розробили набір промоматеріалів, якими можна скористатися для публікацій онлайн й привернути увагу до ідеї цифрової грамотності.

Завантажуйте та використовуйте Open Pack дизайн-матеріалів: https://bit.ly/3EpKRzC 

Інформацію про активності в межах Місяця цифрової грамотності можна буде відстежувати в соцмережах за хештегом #DigitalMonth.

Нагадаємо, однією зі стратегічних цілей Міністерства цифрової трансформації України є навчити 6 млн українців цифрової грамотності за 3 роки.

https://docs.google.com/document/d/1PeBsDkC3iL76ifu7ajlX8eEIWPeZGwzn5c2QfYtLhKk/edit

Міністерство цифрової трансформації повідомило про запуск у січні Національної програми цифрової грамотності. Зокрема, йдеться про створення онлайн-платформи з безоплатними курсами для підвищення рівня обізнаності українців у сфері цифрових технологій. Нещодавно Міністерство цифрової трансформації підписало меморандум про співпрацю із Українською бібліотечною асоціацією, і саме бібліотеки стали першими амбасадорами цифрової освіти

Триває Місяць цифрової грамотності

Долучаємось до масштабної інформаційної кампанії, щоб надихнути українців на набуття цифрових навичок.

На платформі @Дія.Цифрова освіта ( https://www.facebook.com/diia.education ) можна безоплатно дивитися освітні серіали, які допоможуть розвинути цифрові навички. Загалом близько 70 курсів для людей елегантного віку, вчителів, медиків, юристів, журналістів, держслужбовців, школярів, і це неповний перелік.

Також на порталі є національний тест на цифрову грамотність Цифрограм, щоб перевірити рівень знань. А сертифікатом про складання Цифрограму можна підсилити резюме та підвищити шанси на працевлаштування.

Живіть комфортно та щасливо завдяки цифровим навичкам!

https://docs.google.com/document/d/1mJVrRA-do5lsSwAmHix4uzaqiMm0lJmEmbBUfuUoxKU/edit

Бібліографія статей

"Дія. Цифрова освіта" поліпшує доступ до інформації [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/news/diyacifrova-osvita-polipshuye-dostup-do-informaciy/ / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 12 бер. (№48). - С. 1. Уряд затвердив Положення про Єдиний державний портал цифрової освіти "Дія.Цифрова освіта". Це поліпшить доступ фізичних і юридичних осіб до цифрової освіти й навчання цифрової грамотності, реалізує право кожного на освіту, її доступність шляхом навчання дистанційно через інтернет, розвиток цифрових компетентностей, повідомляє пресслужба Мінцифри. Основі завдання порталу "Дія.Цифрова освіта": надання можливості доступу до освітніх матеріалів; забезпечення цифрової грамотності людей усіх вікових категорій тощо

«Невпинна діджиталізація» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/nevpynna-didzhytalizaciya: Розширено спектр послуг із посвідченням водія в застосунку «Дія» // День. - 2020. - 12 бер. (№ 45). - С. 2. У рамках цифровізації сервісів розширено спектр послуг із посвідченням водія в застосунку «Дія», які можуть отримати громадяни. Відправлення «Укрпошта Експрес», «Укрпошта Стандарт», «Укрпошта martBox» від сьогодні можна отримати за електронним посвідченням водія в застосунку «Дія». Наразі Укрпошта» працює із застосунком у тестовому режимі для внутрішніх відправлень. Цифровізація транспортних послуг та розбудова цифрових транспортних коридорів є ключовими пріоритетами роботи Міністерства інфраструктури, які також сприяють реалізації проєкту «Цифрова держава» і вже дають змогу українцям швидко й зручно отримувати якісний сервіс під час подорожей та поштових відправлень

Дубровик-Рохова, Алла. «Перший крок до Держави у смартфоні» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/pershyy-krok-do-derzhavy-u-smartfoni: Президент представив мобільний додаток «Дія» / Дубровик-Рохова, Алла // День. - 2020. - 7 лют. (№ 22-23). - С. 11. «Дія» – це мобільний застосунок, який має зберігати всі необхідні офіційні документи в електронному вигляді. Найперше вже запущено електронні посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. «Дія. Цифрова грамотність» – це перша національна онлайн-платформа, яка допоможе українцям освоїти базові цифрові навички, батькам захистити дітей від небезпеки в інтернеті, а вчителям – робити уроки ще цікавішими за допомогою онлайн-інструментів», – ідеться у повідомленні Міністерства цифрової трансформації. До кінця зими українці отримають доступ до послуги цифровізації паспортів, якою вони зможуть скористатися для посвідчення особи, наприклад під час подорожей залізницею, медичного обслуговування, банківських операцій

Карачинцев, Володимир. Словник доби. Діджиталізація [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2020/01/4-1056-23-29-sichnia-2020.pdf / Карачинцев, Володимир // Слово Просвіти. - 2020. - 23-29 січ.(№ 4) . - С. 1. Слово вийшло з надр ІТ і вже знайшло своє місце у сфері державного управління. Цьогоріч було створено Міністерство цифрової трансформації України, яке планує цифровізацію держави. “Держава в смартфоні” – вислів формулює важливий тренд року, що минув. Діджиталізація реформ в економіці не заміняє, але мала би їм сприяти. Якщо їх впроваджувати. Цифровізація ж має сокриті смисли. Йдеться про суть політики. Це і цифрономіка і цифрові технології в медицині, в космічній галузі й т. ін.

Коваль, Любомира. Е-лікарняні захистять від зловживань [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/e-likarnyani-zahistyat-vid-zlovzhivan/: запровадження цієї системи запобігатиме фальшуванню листків тимчасової непрацездатності / Коваль, Любомира // Урядовий кур`єр. - 2020. - 29 січ. (№ 17) . - С. 3. Фахівці Міністерства соціальної політики сподіваються, що з 1 квітня 2020 року, як і було заплановано, нарешті розпочне роботу система оформлення листків з тимчасової непрацездатності в електронній формі. За попередніми оцінками урядовців, держава щороку втрачає близько мільярда гривень через те, що деякі недобросовісні лікарі, звісно ж, не задарма видають працівникам фальшиві листки з тимчасової непрацездатності. Нерідко у такий спосіб недобросовісні працівники намагаються, наприклад, уникнути звільнення. Або й просто використовують цей час для вирішення своїх питань чи відпочинку, отримуючи після повернення на роботу фінансову допомогу від роботодавця та Фонду соціального страхування. З іншого боку, є й недобросовісні роботодавці, які можуть одночасно відправити на лікарняний велику кількість працівників, хоч фактично люди працюють, а сплачувати єдиний соціальний внесок із їхньої заробітної плати буде непотрібно

Куссуль, Наталія. Мрії про Космос як драйвер науки, освіти та інновацій [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/science/mriji-pro-kosmos-jak-drajver-nauki-osviti-ta-innovatsij.html: як космічні дослідження впливають на розвиток країн / Куссуль, Наталія // Дзеркало тижня. - 2021. - 12 квіт. З дитинства нас ваблять зорі і пробуджують найсміливіші мрії, пов’язані з підкоренням Всесвіту. Насправді ці мрії можуть трансформуватися в цілком реалістичні плани, які прискорять нашу євроінтеграцію, цифровізацію економіки і сприятимуть розвиткові науки, освіти й інновацій в Україні.

Малолєткова, Оксана. Держава у смартфоні: трансформація активізується [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/derzhava-u-smartfoni-transformaciya-aktivizuyetsya/: Україна успішно крокує шляхом цифровізації / Малолєткова, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2020. - 6 жовт. (№ 194). - С. 1-2. Цифровізація робить державу прозорою. Це добре і для людей, і для бізнесу. Електронні послуги – це викорінення корупції зі сфери надання адмінпослуг. Україна успішно переходить до цифрового світу, чесного та процвітаючого. І може вже ділитися власним досвідом у цій царині з іншими країнами

Малолєткова, Оксана. Соціальний сервіс для українців [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/socialnij-servis-dlya-ukrayinciv-dokorinno-zminits/: до кінця 2022 року державні послуги позбудуться таких характеристик, як корупційність, незручність, непрозорість / Малолєткова, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2020. - 23 вер. (№ 185). - С. 2. Оформлення пенсії, її нарахування чи перерахунок – це питання до відділень Пенсійного фонду. Соціальна допомога від держави – до управлінь соціального захисту. І хоч обидві послуги стосуються соціальної сфери, щоб їх отримати, доводиться відвідувати різні органи соцзахисту. І часто не ті, що розташовані найближче до заявника, а ті, що за місцем реєстрації

Перші амбасадори цифрової освіти [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/pershi-ambasadory-cyfrovoyi-osvity: нові можливості українських бібліотек / Інф."День" // День. - 2020. - № 7-8, 17 січ. - С.31. Про запуск Міністерством цифрової трансформації Національної програми цифрової грамотності. Зокрема, йдеться про створення онлайн-платформи з безоплатними курсами для підвищення рівня обізнаності українців у сфері цифрових технологій. Нещодавно Міністерство цифрової трансформації підписало меморандум про співпрацю із Українською бібліотечною асоціацією, і саме бібліотеки стали першими амбасадорами цифрової освіти

У серпні держоргани повністю відмовляться від паперових документів - Зеленський [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/POLITICS/u-serpni-derzhorhani-povnistju-vidmovljatsja-vid-paperovikh-dokumentiv-zelenskij.html: за словами президента, після цього в українців ніхто не буде вимагати "папірці та довідки" / Інф. "Дзеркало тижня" // Дзеркало тижня. - 2021. - 17 трав. Президент Володимир Зеленський заявив про те, що держоргани України 24 серпня перейдуть на цифровий режим роботи і повністю відмовляться від використання паперових документів. Таку заяву він зробив під час виступу на всеукраїнському форумі "Україна 30. Цифровізація", передає "Інтерфакс-Україна". "24 серпня 2021 року Україна увійде в режим "paper less", як ми і обіцяли. Ніяких паперів для державних органів", - заявив Зеленський. За його словами, ніхто не зможе вимагати від українців "папірці або довідки для надання державних послуг".

Україна. Кабінет Міністрів. Питання Єдиного державного веб-порталу цифрової освіти "Дія. Цифрова освіта" [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/npas/pitannya-yedinogo-derzhavnogo-veb-a184: постанова КМ України від 10 березня 2021 р. № 184 / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 11 бер. (№47). - С. 6.

Представляємо вам ретроспективні бібліографічні видання з цифрової та інформаційної безпеки від МСМБ:

«Інформаційна безпека і гігієна»

Бібліографічний дайджест із інформаційного захисту

Продовжуємо наші публікації з інформаційної гігієни. Попередні дайджести дивіться  на сайті бібліотеки та в фейсбуці за адресами:

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/vasha-informatsiyna-bezpeka/ Ваша інформаційна безпека. Інформаційний дайджест з протидії кіберзлочинності, банківському шахрайству та фейкам

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/infodemiya-informatsiyna-gigiyena-v-period-pandemii/ Інфодемія! Інформаційна гігієна в період пандемії. Бібліографічний дайджест протистояння Інфодемії. Антифейк! Антистрес! Антипаніка!

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/na-zahisti-intelektualynoi-vlasnosti/ «На захисті інтелектуальної власності».

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/zahisti-intelektualynoi-vlasnosti/ «На захисті інтелектуальної власності».

Частина ІІ.

Платформа «Дія»

Україна. Кабінет Міністрів. Питання Єдиного державного веб-порталу цифрової освіти "Дія. Цифрова освіта" [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/npas/pitannya-yedinogo-derzhavnogo-veb-a184: постанова КМ України від 10 березня 2021 р. № 184 / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 11 бер. (№47). - С. 6.

"Дія.Цифрова освіта" поліпшує доступ до інформації [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/news/diyacifrova-osvita-polipshuye-dostup-do-informaciy/ / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 12 бер. (№48). - С. 1. Уряд затвердив Положення про Єдиний державний портал цифрової освіти "Дія.Цифрова освіта". Це поліпшить доступ фізичних і юридичних осіб до цифрової освіти й навчання цифрової грамотності, реалізує право кожного на освіту, її доступність шляхом навчання дистанційно через інтернет, розвиток цифрових компетентностей, повідомляє пресслужба Мінцифри. Основі завдання порталу "Дія.Цифрова освіта": надання можливості доступу до освітніх матеріалів; забезпечення цифрової грамотності людей усіх вікових категорій тощо

Гузь, Вячеслав (начальник Центрального міжрегіонального управління ДМС). Про подвійне громадянство в Україні та формування е-паспорта в «Дія» [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/pro-podvijne-gromadyanstvo-v-ukrayini-ta-formuvann// Гузь, Вячеслав // Урядовий кур`єр. - 2020. - 30 груд. (№253). - С. 6. Питання громадянства України регулюються Конституцією України, Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 №2235-III (із змінами та доповненнями) та міжнародними договорами України. Формування у мобільному додатку «Дія» е-паспорта для виїзду за кордон здійснюється відповідно до Порядку застосування відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 №278

Малолєткова, Оксана. Торуємо шлях до ідеальної цифрової держави [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/toruyemo-shlyah-do-idealnoyi-cifrovoyi-derzhavi/: Україна має стати найзручнішою державою у світі з точки зору послуг для людей та бізнесу / Малолєткова, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2021. - 19 лют. (№34). - С. 2. Створення цифрової держави - без корупції, черг і бюрократії, де у всіх є інтернет, де всі мають цифрові навички на високому рівні, де послуги можна отримати в кілька кліків, держави, яка ухвалює ефективні рішення. Міністерство цифрової трансформації продовжує торувати шлях до створення саме такої ідеальної цифрової держави. На цьому віцепрем'єр-міністр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров наголосив, презентуючи проєкти національного масштабу, які реалізують і реалізовуватимуть, аби Україна увійшла до ТОП-20 цифрових держав світу

Медіаграмотність на часі

Малолєткова, Оксана. Медіаграмотність має стати модною [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/mediagramotnist-maye-stati-modnoyu/: безпека в інформаційному світі - справа не ентузіастів, а всього суспільства / Малолєткова, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2021. - 26 лют. (№39). - С. 1, 4. Відповідальна держава зацікавлена, щоб у світі, яким керує інформація, людина вміла оцінювати її, знала, яким джерелам можна довіряти, що таке фейкові новини і як захиститися від маніпуляцій. Ці знання стали дуже вагомими з огляду й на сучасні безпекові світові реалії. Україна також у тренді навчання населення інформграмотності. Але чи почуваємося ми безпечно в інформаційному світі? Торік нового поштовху навчанню інформграмотності надав український уряд, зокрема влітку в Міністерстві культури та інформаційної політики анонсували великий масштабний проєкт з медіаграмотності. Проблема медіаграмотності комплексна, бо містить медійну й освітню складов. Щоб учити громадян змалечку розрізняти дезінформацію, Академія української преси інтегрує елементи медіаграмотності у навчальний процес через підготовку медіапедагогів, створення навчальних посібників і матеріалів

Захист особистих даних

Губаш, Михайло. У смартфоні - як на долоні [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19857/index.php?n=47928 / Губаш, Михайло // Сільські вісті. - 2021. - 5 лют. (№9) Для багатьох уже зараз наче все життя зібране у смартфоні. Нещодавно заступник голови Комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко звернув увагу українців на те, що ми, потрапивши до Інтернету, автоматично стаємо суб’єктом, а наш комп’ютерний пристрій - об’єктом аналізу інформації, яка з нами пов’язана. Чи не забагато хочуть знати про нас, пересічних, сучасні засоби передачі інформації? Головне - пам’ятати, що безпека будь-якої інформації про нас починається… з нас самих. Бо той факт, що будь-які двері або замки можна зламати, не означає, що не потрібно турбуватися про їхню міцність і надійність і з обережністю ставитися до розголошення особистих даних, зокрема і в комп’ютерних мережах.

Следзь, Ніна. На блюдечку з блакитною облямівкою" [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/finances/na-bljudechku-z-blakitnoju-obljamivkoju.html: уже сьогодні наші персональні дані стали загальнодоступними. Не вистачає тільки ключів від квартири, в якій гроші лежать… / Следзь, Ніна // Дзеркало тижня. - 2021. - 7 лют. Нам же ледь не щодня доводиться, буквально, роздавати свої персональні дані. Інакше й кроку не ступиш… Найбільш безневинне - надати свої прізвище, ім'я, по батькові, адресу і, певна річ, номер телефону під час візиту, наприклад, до стоматолога чи в будь-який кабінет невідкладної допомоги. А ще - банку… Та якби тільки там. Уже й не кожен сайт відвідаєш, не погодившись на обробку власних даних. Причому люди найчастіше навіть не усвідомлюють, чим загрожує їм таке безконтрольне тиражування приватної інформації: ПІБ, адреса реєстрації, особистий телефон, IP-адреса…

Кібербезпека

Дрютен, Кароліна. Спіймати невловимих [Текст] = https://m.tyzhden.ua/publication/251525: як українські хакери прислужилися для зміцнення французької системи кібербезпеки / Дрютен, Кароліна // Український тиждень. - 2021. - 26.02 (№ 8). - С. 16-18. Міжнародна співпраця в царині кібербезпеки формується за принципом протидії спільній загрозі. Участь у міжнародних розслідуваннях ДАЄ ЗМОГУ Україні інтегруватися в спільний безпековий простір та здобути репутацію надійного партнера, нехай навіть ціною публічних арештів власних аферистів

Громов, Олег. Обізнані крадії проти необізнаних клієнтів [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/obiznani-kradiyi-proti-neobiznanih-kliyentiv/: як уберегтися від шахраїв, які хочуть зняти кошти з ваших карток / Громов, Олег // Урядовий кур`єр. - 2021. - 28 січ. (№18). - С. 3. «УК» неодноразово порушував тему шахрайства з банківськими картками громадян. Та оскільки останнім часом в Україні в нових коронавірусних реаліях активізувалися карткові операції, то помітно почастішало незаконне зняття з них коштів. І хоч останнім часом навіть старші за віком люди стають дедалі пильнішими та обізнанішими, є те, про що варто нагадати

Коваль, Любомира. Інтернет: гра без чітких правил [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/internet-gra-bez-chitkih-pravil/: кібергігієна стає однією з основних складових кібербезпеки / Коваль, Любомира // Урядовий кур`єр. - 2021. - 29 січ. (№19). - С. 5. Сучасний світ спонукає до того, що діти і дорослі щодня користуються інтернетом. Та не слід забувати, що у кіберпросторі на нас чатують небезпеки. Шлях до успішної України - це шлях цифровізації. І тому безпека онлайн - один зі стратегічних пріоритетів. У цьому напрямі реалізуємо комплексний підхід: від створення і впровадження концепцій, що посилять онлайн-безпеку в країні, до реформи Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. Міжнародна конференція «Безпечний онлайн 2020: Сучасні виклики». Її організували Мінцифри та МВС за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу та Міжнародного союзу електрозв’язку.

Симончук, Олексій. Електронні підписи у «хмарах» [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/LAW/elektronni-pidpisi-u-khmarakh.html: технологія «хмарних» підписів перейшла на стадію впровадження / Симончук, Олексій // Дзеркало тижня. - 2021. - 21 бер. «Хмарні» підписи - кваліфіковані електронні підписи, що зберігаються не на ПК, токені або флешці, а на сервері провайдера послуги, - порівняно нова технологія. Поки що далеко не всі системи електронного документообігу підтримують зазначену технологію. Але це - наше майбутнє.«У Законі «Про електронні довірчі послуги» чітко визначено коло осіб, які зобов'язані зберігати свої КЕП на апаратно-програмних пристроях, що забезпечують захист даних від несанкціонованого доступу. Було встановлено перехідний період, і ще два роки діяли електронні цифрові підписи, отримані за Законом «Про електронний цифровий підпис», який втратив чинність. Одночасно видавалися КЕП за Законом «Про електронні довірчі послуги»

Скоблікова, Дар’я. Гігієна в часи діджиталізації [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/tech/hihijena-v-chasi-didzhitalizatsiji.html: як дати відсіч хакерам і убезпечити персональні та корпоративні дані / Скоблікова, Дар’я // Дзеркало тижня. - 2021. - 18 бер. Метою багатьох хакерських атак є вимагання інформації або грошей з наступним їх переказуванням на криптогаманець. Масовий перехід на дистанційну роботу - це не лише вимога сьогодення і спроба вберегтися на час пандемії, а й додатковий стимул для хакерів. Так, цифрова держава має свої недоліки, незважаючи на значні переваги, і одне з цих слабких місць - це неналежна, неефективна або в деяких випадках і відсутня кібербезпека.

Детальніше інформацію дивіться на сайті бібліотеки за посиланням https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/informatsiyna-bezpeka-i-gigiyena/

«Ваша інформаційна безпека»

Інформаційний дайджест на період карантину з протидії кіберзлочинності, банківському шахрайству та фейкам

Затяжний карантин змусив компанії переходити на віддалену роботу, а громадян – активно освоювати онлайн-сервіси. Це створило сприятливий грунт для процвітання шахрайства.

Як убезпечити себе від шахраїв

Сум'яття, яке в наше життя вносить пандемія, підвищує ризик стати жертвою афери. Нацполіція України дала декілька рекомендацій, як убезпечити себе від шахраїв:

Не повідомляйте персональні дані особам, які телефонують і називаються брокерами, держслужбовцями або банківськими працівниками;

Ні в якому разі не повідомляйте реквізити своїх банківських рахунків – особливо термін дії картки та CVV.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних джерел: КМУ, МОЗ, МВС.

Купуйте на перевірених сайтах, а також за допомогою післяплати;

Купуйте медичні товари тільки у сертифікованих місцях продажу;

Перевіряйте дані продавця за допомогою сервісу «STOP FRAUD»

Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЕМА підготувала інформацію про 11 найбільш поширених способах обману, пов'язаних з темою коронавірусу.

«Мінфін» розповідає про ризики і заходи безпеки

За даними кіберполіції, злочинці діють у двох напрямках. По-перше, множаться фейкові сайти, які рясніють оголошеннями про продаж дефіцитних товарів – масок, рукавичок, дезінфекторів тощо. По-друге, зростають обсяги втрат від шахрайства з банківськими картами і рахунками.

Про розгул криміналу попередила і Служба безпеки України: «У зв'язку з переведенням на дистанційну роботу великого числа українців, в мережі інтернет активізувалися кібершахраї, які намагаються заволодіти персональною інформацією та коштами», – йдеться в оголошенні на офіційному сайті.

11 «вірусних» схем

1. Фейковий продаж всього «антикоронавірусного»

Дезінфектори, маски, ліки та «антикоронавірусні» народні засоби можуть легко виявитися підробками. Або «товару» у «продавців» немає в принципі. Головне – не поспішайте з передоплатою. І купуйте тільки в перевірених магазинах.

2. «Виявлення коронавірусу на районі»

Хакери поширюють віруси-злодії і шкідливі мобільні додатки. Вони маскують їх під сервіси, які нібито виявляють спалахи вірусу на вашій вулиці, районі або в місті. Така програма, якщо встановити її в телефон або комп'ютер, буде блокувати файли. За «вирішення проблеми» аферисти вимагають викуп.

3. Шахрайські онлайн сервіси

Фейкові сторінки, які маскуються під відомі сервіси доставки їжі та ліків, онлайн курси і тренінги, онлайн консультації сімейного лікаря, онлайн обмінники валют тощо.

Вони або пропонують оплатити послугу на підставний рахунок, або збирають реквізити карт.

4. Шкідливі посилання на сервіси «відстеження COVID-19»

Масові електронні розсилки доставляють користувачам на пошту або в месенджери посилання, які ведуть на фішингові сайти, крадуть логіни і паролі. Повідомлення пропонують перейти на сайт авторитетної організації, наприклад ВООЗ, щоб дізнатися останні дані про поширення пандемії. Мета – вкрасти логіни і паролі, а в результаті – гроші з рахунків.

5. Фішингові сайти для оплати комунальних послуг

Шахраї полюють на новачків, які тільки зараз почали оплачувати комунальні послуги онлайн і поки що не до кінця розуміють, як це працює. Як і в попередніх випадках, «липові» платіжні сервіси крадуть платежі або банківські дані.

6. «Вашого сина відправили на обсервацію з коронавірусом»

Це адаптація до нових реалій давно відомого телефонного шахрайства «ваш син у відділенні». Шахраї телефонують і повідомляють про те, що хтось з родичів або знайомих потрапив на обсервацію. Від імені лікарів вони пропонують вирішити питання за винагороду. Ні в якому разі не перераховуйте гроші на надані номери банківських карт – вас обманюють.

7. Перевірка даних за кредитами під час карантину

Під цим приводом зловмисники випитують персональну інформацію, банківські СМС-коди тощо. Шахраї телефонують і називаються співробітниками банку або МФО, після чого розповідають легенду про «перевірку даних». Дані про позичальника нібито необхідні, щоб тому не довелося платити штрафи за несвоєчасну оплату кредитів.

8. Дзвінки з «Пенсійного Фонду»

Розрахована на пенсіонерів схема, мета якої – змусити літніх людей перерахувати пенсію на рахунки зловмисників. Зазвичай шахраї повідомляють жертві, що її пенсійне посвідчення є недійсним. Потім вони пропонують негайно перерахувати заощадження на нову карту, нібито відкриту на ім'я пенсіонера.

9. Шахрайство у сфері туризму

Через коронавірус постраждало безліч туристів, які зараз шукають можливість повернути гроші за зірвану відпустку. Шахраї за передоплату обіцяють допомогти повернути гроші за втрачений тур, оплачений готель, авіаквитки тощо.

10. ВЕС-атаки

«У нас змінився банківський рахунок», – такі листи отримують підприємства і компанії. Зловмисники надсилають повідомлення електронною поштою, видаючи себе за реальних контрагентів. У них йдеться, що через карантин і режим роботи нібито змінилися й їхні банківські реквізити. Для оплати послуг і товарів шахрай повідомляє новий рахунок – власний.

11. Вербування грошових «мулів»

Поширена за кордоном схема відмивання грошей. Людей («мулів») просять прийняти на свій рахунок і переслати далі певні суми. За це їм пропонують винагороду.

Таким чином, між організаціями й приватними особами створюються ланцюжки платежів, які використовуються для відмивання грошей. Найчастіше фізособи, які беруть участь у схемах, навіть не здогадуються про це.

Епідемія дала шахраям новий благородний привід – вони нібито створили фіктивний фонд з боротьби з коронавірусом.

Рахівники–любителі

Ще більшу небезпеку представляють хакерські групи, які полюють за персональними даними та рахунками своїх жертв. Самоізоляція, паніка і брак інформації у громадян дають шахраям великі можливості для наживи.

До прикладу, нещодавно поліція і СБУ «накрили» хакерське угруповання, яке спромоглося викрасти з рахунків фізичних та юридичних осіб 20 млн гривень. Шахраї розсилали жертвам шкідливе програмне забезпечення у вигляді електронної поштової розсилки. З його допомогою вони отримували доступ до систем клієнт-банк. Якщо жертва попадалася на гачок, її гроші йшли на підставні банківські рахунки, а потім переводилися в готівку.

Слідчі дії проходили у Київській, Івано-Франківській областях та Одесі. В результаті 34 обшуків було вилучено серверне обладнання, мобільні термінали, банківські картки та документи.

Яким буде покарання для злочинців поки що невідомо. Підозра оголошена 5 особам. Одного учасника угруповання взято під варту, двоє знаходяться під домашнім арештом, запобіжний захід для ще двох доки не визначений.

Світова фабрика фішингу

Інші країни стикаються з тими ж проблемами. Експерти відзначають сплеск хакерської активності з розсилки шкідливого ПЗ та створення фейкових сайтів, оголошень і сервісів. Фішинг процвітає. Головне завдання шахраїв – під будь-яким приводом вивідати або вкрасти персональні дані жертв, а також паролі від їх рахунків акаунтів і вкрасти гроші.

Ажіотажний попит на будь-якого роду інформацію про ситуацію з епідемією коронавірусу дає шахраям перевагу. Хакерські розсилки тепер надходять у вигляді листів від медичних установ, приватних лікарів, лабораторій тощо.

Суть повідомлень може бути найрізноманітніша – від «пройдіть за посиланням і дізнайтеся спосіб лікування коронавірусу» до лінків на сторінки, які обіцяють вакцину або безкоштовні тести. Далі жертва потрапляє або на фішинговий сайт, де її просять надати персональні дані, або її комп'ютер заражає вірусна програма. Вона починає збирати логіни, паролі та іншу конфіденційну інформацію.

Ще в лютому фахівці каліфорнійської компанії Proofpoint, яка надає рішення для фільтрації електронної пошти, а також системи захисту від витоків даних, звернули увагу на дивні повідомлення, які почали отримувати її клієнти. Мова йшла про лист від якогось лікаря, який нібито розкривав змову про існування вакцини від коронавірусу, яку намагаються приховати влади Китаю та Британії.

Піддавшись цікавості і перейшовши за посиланням, люди потрапляли на онлайн-документ на сайті. Він нічим не відрізнявся від популярного сховища даних Docusign. У реальності це була підробка – сайт зі збору облікових даних і паролів. Представники Proofpoint повідомляли, що такі листи розсилаються партіями по 200 тисяч за раз.

Юрій Гусєв. Джерело: Мінфін

Додаток

Дія це Портал

Онлайн-сервіс державних послуг, де все швидко, чітко й зрозуміло. Тут можна отримати послугу там і тоді, коли потрібно

 

 

ПОПУЛЯРНІ ПОСЛУГИ:

COVID19-сертифікат про вакцинацію

Автоматична реєстрація ФОП

Реєстрація місця проживання дитини

Кредит на житло для ВПО

COVID19-сертифікат про вакцинацію

Отримати сертифікат

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua сайт газети «День»

https://ukurier.gov.ua сайт газети «Урядовий кур`єр»

http://www.dt.ua – сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://slovoprosvity.org – сайт тижневика «Слово просвіти»

Бібліограф-укладач: Наталя Фоміна

Наповнення ЕСКС: Мілашенко Т.І., Фоміна Н.І., Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ