Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Привіт, хвостатий!»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до Всесвітнього дня безпритульних тварин

20 серпня 2022 року - Міжнародний день безпритульних тварин.

Свято виникло в 1992 році за підтримки неурядової організації - Міжнародне товариство з прав тварин (ISAR). Відзначається в більш ніж 50 країнах, на 6 континентах.

З того часу, як людина зайнялася одомашненням тваринного світу, їй стало ясно, що є тварини, яких краще так і залишити в їх природному дикому середовищі. Навпаки - тварини, які цілком підкорилися їй, влилися в суєтний світ людини настільки, що стали невід’ємною частиною її власного середовища проживання. Здавалося б всі основні крапки були розставлені і межі визначені. Людина сміливо взяла на себе відповідальність і встановила правила, що дозволило їй з успіхом вести своє домашнє господарство, а його домашні тварини гармонійно доповнювали цю картину.

Бездомні тварини стали з’являтися практично відразу і це було обумовлено цілком природними причинами. Десь вони втрачали своїх господарів, десь їх втрачали самі господарі, десь вони попросту були викинуті за непотрібністю, завжди залишаючись вірними цьому, вже зовсім не чуждому їм, людському середовищу. Коли це стало проблемою - вже ні хто і не пам’ятає, але людина, по більшості цілком з гуманних міркувань, намагалася вирішувати її протягом багатьох століть.

Звертаючись до нашої історії, за даними проекту DilovaMova.com, цю проблему в більшості випадків і найбільш ефективно вирішували, і до цих пір намагаються вирішувати на локальному рівні, знаходячи цим тваринам новий притулок або ж виробляючи достатньо лояльне ставлення громадськості до цих тварин, підтримуючи їх своєю добротою і елементарної турботою. Це не складно і багатьом з нас відомі ці відносини. Але бувають серед нас і ті, для кого саме поняття «доброта» і «турбота» чужі навіть за своєю суттю. Їхнє ставлення до братів наших менших завжди викликає у нас «м’яко кажучи» тихий жах і невимушене занепокоєння. Не менше занепокоєння може викликати і наша з вами байдужість, так як саме цим і досягається та гострота конфлікту, коли проблема безпритульних тварин може віроломно і беззастережно вторгнутися і в життя будь-якої, навіть самої далекої від цих питань людини. Це не дивно, адже тварини також жадають життя, вони можуть хворіти, вони можуть приносити з собою масу серйозних і страшних недуг.

Знайти баланс і практичне стимулювання уваги широкої громадськості до вирішення цих не менш важливих і насущних питань покликаний Всесвітній день бездомних тварин, який був заснованний ще на початку 1990-х років на підтримку ініціатив волонтерських організацій з захисту домашніх тварин, які залишилися без нагляду, і що відзначається по всьому світу як правило у третю суботу серпня. На відміну від «Всесвітнього дня тварин», що відзначається 4-го жовтня і що відноситься переважно до проблем захисту всіх тварин, особливо зникаючих видів, «День бездомних тварин» прямо стосується проблем, що виникають у наших колишніх улюблених вихованців. Нагадаємо, що для них вже давно існує в наших національних календарях «День домашніх тварин», котрий щорічно відзначається 30-го листопада. І він стосується нашої уваги саме до тих наших маленьких друзів, які живуть поруч з нами в наших будинках, квартирах і господарствах.

Безпритульні тварини, їх винахідливість і миролюбність, їх любов до життя - це відмінний привід згадати про ці гарні якості, властиві і нам, людям. Давайте поділимося з ними і своєю добротою, проявимо до них нехай маленьку, але турботу. Може не відразу, може не сьогодні, але обов’язково подбаємо про них, адже вони абсолютно завжди готові відгукнутися на нашу доброту. Вони завжди готові радувати нас, виляти хвостом або ніжно муркотіти, стрибати від радості і по своєму усміхатися нам. Вони люблять нас, людей, адже так і не покинули наше, дуже часто вороже середовище проживання. Давайте і ми будемо любити їх, висловлюючи цю любов у практиці свого життя.

ЦІКАВІ ФАКТИ:

Кішки дуже швидко адаптуються і порівняно легко, як правило, переносять потрапляння на вулицю. Собакам, особливо породистим, набагато складніше, тому зосередимося на них. Деякі собаки живуть на вулиці з народження, вони адаптувалися тією чи іншою мірою та здатні вижити на вулиці. Іншим, які втратили будинок, дуже потрібна допомога, особливо спочатку.

Як відрізнити тварину, яка живе на вулиці давно від вихованця, який недавно втратив господаря?

Якщо собака спокійний, не метушиться, зайнятий своїми справами або мирно відпочиває на сонечку - значить він живе на вулиці давно, пристосувався, знає місця, де його можуть погодувати, знає, де сховатися від холоду і дощу.

Якщо собака розгублений, наляканий, кружляє на одному місці, підбігає до людей, заглядає в очі, худий і брудний, то це домашня тварина, яка втратила будинок недавно. Таким тваринам дуже важко, вони не знають правил безпеки на вулиці, часто впадають у крайнощі: довірливо підходять до кожної людини або тікають від усіх. Вони можуть потрапити під машину, можуть зіткнутися з людською жорстокістю, не знають де сховатися від дощу та холоду.

Як можна допомогти домашньому собаці, який опинився на вулиці?

Пропонуємо алгоритм дій, як допомогти тварині, яка загубилася і не адаптувалася до життя на вулиці:

1. Спробуйте обережно налагодити з собакою контакт, не роблячи різких рухів та не підходячи надто близько, щоб не налякати тварину та не спровокувати захисну агресію.

2. Нагодуйте собаку, обов'язково дайте їй води! Домашній собака не знає місць, де можна напитися, а це дуже небезпечно, особливо у спеку.

3. Сфотографуйте тварину з різних ракурсів, фото мають бути якісними – не втрачаємо надії знайти господаря чи добрі руки.

4. Якщо у собаки немає нашийника – купіть його, так люди бачитимуть, що собака домашня, просто загубилася, залиште на внутрішній стороні свій номер телефону, щоб не втратити тварину з виду.

5. Зв'яжіться з волонтерами, можливо їм вдасться влаштувати хвостика в притулок або знайти на деякий час перетримку.

6. Якщо такої можливості немає, то подбайте про те, щоб собака завжди мала воду, залиште їй миску з водою і намагайтеся постійно відвідувати її, залишаючи їжу і воду.

7. Спробуйте знайти місце, де тварина могла бути у відносній безпеці, облаштуйте йогої. Це може бути підвал, де необхідно постелити для собаки лежанку (підійде старий верхній одяг), щоб вона не застудилася на холодній підлозі.

8. Налагодьте контакт з місцевим двірником і попросіть його доглядати за твариною, може він буде лояльніший до собаки, якщо запропонувати йому невелику винагороду.

9. Розмістіть оголошення про знайденого собаку в соціальних мережах та на сайтах, які допомагають у пошуку зниклих тварин, можливо, тварину вже шукають.

10. Розкажіть про собаку друзям та знайомим, раптом вдасться прилаштувати її до добрих рук.

 

Якщо господар не знаходиться, намагайтеся відвідувати собаку, підключайте до пошуків господаря своїх друзів і знайомих - чим більше людей дізнається про тварину, тим більша ймовірність, що його доля влаштується.

В інтернет-магазині E-ZOO величезний вибір кормів для собак, у тому числі й бюджетні варіанти, які дозволять нагодувати тварину, що залишилася на вулиці. Допомагаймо один одному та не втрачаємо надію на щасливий кінець наших щоденних великих та малих історій!

 

КНИГИ:

Уличный кот по имени Боб Джеймс Боуэн

Боуэн, Джеймс. Уличный кот по имени Боб [Текст] : Как человек и кот обрели надежду на улицах Лондона / Боуэн, Джеймс, Дженкинс, Гарри ; Пер. с англ. Е.И.Колябиной; Худож. Е.А.Калугин. - М. : РИПОЛ КЛАССИК, 2013. - 384 с. : ил. - (Лапа друга). - ISBN 9785386064938. В этой истории два главных героя - Джеймс Боуэн, уличный лондонский музыкант, и рыжий Боб, уличный лондонский кот. Они были бездомными и одинокими, но однажды повстречали друг друга… Джеймс погибал от наркотиков и отчаяния, в его жизни не было никакого смысла, пока в ней не появился четвероногий друг, который помог ему справиться с проблемами, принес удачу и стал настоящим ангелом-хранителем. Теперь Боба и Джеймса (именно в такой последовательности!) прекрасно знают не только жители Лондона, которые встречают их на улицах, в метро и кафе, но и сотни тысяч людей во всем мире. Ролики на Youtube, фотографии на фейсбуке, записи в твиттер, а теперь и книга, написанная Джеймсом Боуэном, рассказывают удивительную историю о дружбе с котом, который изменил его жизнь. В этой книге звучит голос надежды. Ваше сердце будет мурлыкать

 

 

 

Що робити, якщо тобі від початку не пощастило в житті? Коли ти народився настільки незугарним і некрасивим, що ще цуценям тебе покинули на звалищі за містом? Звісно ж, не опускати лапи й шукати своє щастя! Упертий крихітний Песик, що має найкращий нюх серед чотирилапих Ніцци, вирішує сам творити свою долю: він вирушає на пошуки господині - ніжної маленької дівчинки, яка пахне яблуками. А що, як омріяна господиня не завжди буває ніжною, що, як інколи вона просто вередливе й розбещене дівчисько? Виявляється, знайти свою людину - це тільки половина справи. Побудувати стосунки з тим, хто сприймає тебе як іграшку, - важке й відповідальне завдання. Та кмітливий Песик не здається: з допомогою друзів він таки «приручить» свою господиню

 

 

Нейронауковець Ґреґорі Бернз у власній вітальні змайстрував макет МРТ і навчив свого собаку не боятися цього апарату. Так народився «Собачий проєкт», спрямований на вивчення діяльності мозку собаки в притомному стані. Як наші чотирилапі улюбленці реагують на їжу і похвалу? Чи сумують за своїми людьми, коли їх не бачать? Що вони відчувають, виконуючи команди господаря? У цій книжці Бернз наводить висновки експериментів, розповідає про дресирування собак, ділиться кумедними історіями від спілкування зі своїми волохатими піддослідними. Але цього виявилось замало для задоволення наукової цікавості Бернза. У сканері МРТ опинились також мізки дельфіна, морського лева і навіть давно вимерлого сумчастого вовка. Науковець переконаний, що вивчення роботи мозку тварин дозволить краще їх зрозуміти. Цілком імовірно, що їм властиві ті самі емоції і відчуття, що й людині, от тільки виразити їх у звичний для нас спосіб

 

 

 

 

У романі «Собачий майданчик» сучасне Гельсинкі переплітається з минулим пострадянської України, корупція Сходу зустрічає і живить жадібність Заходу, і на цьому перехресті стоять дві жінки. Оленка, завершивши кар’єру моделі в Європі, повертається додому в Україну, де поринає у нову галузь комерційного донорства. Працюючи координаторкою, вона підшуковує і вербує молодих дівчат, серед яких опиняється і Дарія, ії знайома з дитинства. Це рішення зумовить низку подій, які зрештою зруйнують не одне життя, і призведе до того, що відбудеться за десять років у парку біля майданчика, де щаслива фінська родина вигулює собаку

 

 

 

 

 

Книжка «Маєчка» - це реальна історія про собаку на ім’я Маєчка. Історія цікава. Жила собі собака-безхатько. Вона мріє мати свою родину. Проте ні як не знаходить. І ось якось вона ледь не потрапляє під машину. Маєчка знаходить собі родину та стає улюбленицею всіх. В книзі і в реальному житті Маєчка знайомиться з багатьма котами та собаками, у кожної з яких є своє ім’я. Головне, що можна винести з книги, що мріяти треба, тоді мрії збуваються. Також книга звертає увагу на братів наших менших. Показує, як погано безхатькам і як гарно всім, коли береш таку собаку до дому, яким вірним другом вона стає. Ілюстрації дуже милі. Вони в ніжних і не яскравих кольорах. Песик Маєчка на них виглядає дуже чуттєвим, із власним внутрішнім світом і емоційними переживаннями. Книжка має незвичайний формат – вона складається із історії та листівок, які можна відірвати та подарувати своїм близьким та друзям. Всі листівки написані англійською мовою. Тому вони будуть цікавими не тільки українцям, але і тим, хто мешкає за кордоном. На листівках цікаві вислови. Наприклад, Dreams come true. Книжка написана прописним шрифтом. Вона дуже гарно оформлена і якісно зроблена. Сторінки цупкі. Обкладинка тверда. Мені і моїй доньці сподобалася книга. Піднята в ній тема повинна хвилювати. Байдужість насправді має вбивчу силу і не дозволяє внутрішньо розвиватися ні дорослим, ні малим діткам. Раджу всім батькам маленьких діток придбати книгу "Маєчка" Юлії Лактіоновой!

Бібліографія статей

(подано в алфавіті авторів)

Герасимчук, В. Страшно, але не так [Текст] : куди відвозять бездомних тварин і чим для них закінчується ця подорож? / В. Герасимчук // День. - 2006. - 14 бер.(№40). - С. 6. За даними КМДА, кожного року в Києві виловлюють 10-12 тисяч бездомних тварин. Яка їх подальша доля

Миколюк, Оксана. Iз собаками та ведмедями – по-людськи [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/iz-sobakamy-ta-vedmedyamy-po-lyudsky :Міжнародний фонд допоможе українцям рятувати безпритульних тварин і звірів / Миколюк, Оксана // День. - 2017 - 3 лют. (№ 18-19). - С. 22.  2012 року, перед проведенням в Україні матчів Чемпіонату Європи з футболу, міжнародний неприбутковий приватний фонд «Чотири лапи Інтернешнл» допоміг простерилізувати в Україні майже 15 тисяч бездомних собак. 2017 року співпраця поновилася - нещодавно організація підписала з Міністерством екології та природних ресурсів угоду про реалізацію Програми захисту безпритульних тварин

Савчук, Максим. Нещасні наші менші [Текст] = http://umoloda.kiev.ua/number/1981/189/70543/ : У Києві садисти вбивають бродячих тварин заради задоволення, чиновникам і міліції байдуже, а європейці закликають гуманізувати наше суспільство / Савчук, Максим // Україна молода. - 2011. - 17 лист. (№208). - С. 8-9. Щотижня у різних районах Києва знаходять мертвих собак. Отруту, як розповідають мешканці, розкладають навіть на територіях дитячих майданчиків. Масово гинуть і стерилізовані пси та ті, яких узяли під опіку люди. Хто вбиває чотирилапих, кому це вигідно, чому компетентні органи не реагують на ситуацію та що радять європейці - в матеріалі «УМ».

Семенченко, Марія. Тварини, що допомагають бути Людьми [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/tema-dnya-cuspilstvo/tvarini-shcho-dopomagayut-nam-buti-lyudmi  : завтра - Міжнародний день бездомних тварин / Семенченко, Марія // День. - 2013. - 15 серп. (№144). - С. 9. Газета "День" дізналася, як живеться бездомним тваринам в приватному притулку, та коли в Україні сформується культура "всиновлення" таких собак і котів

WEВ-ЛІОГРАФІЯ:

Всесвітній день бездомних тварин - 20 серпня 

https://e-zoo.com.ua/ua/blog/novosti/bezdomnye-zhivotnye-chem-nakormit-kak-pomoch -  Бездомні тварини: чим нагодувати, як допомогти?

https://babyrest.com.ua/filmi-pro-tvarin-filmi-pro-sobak-kishok-delfiniv - Фільми про тварин

Інтернет-ресурси:

https://day.kyiv.ua/ - сайт газети «День»

https://umoloda.kyiv.ua  - сайт газети «Україна молода»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ