Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Повернемося до Криму сильнішими»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до Дня спротиву окупації АРК та міста Севастополя

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, що був встановлений 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Цього року минає 10 років від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомляє про старт Інформаційної кампанії «СПРОТИВ ТРИВАЄ» до 10-річчя спротиву окупації Криму

Інформаційна кампанія триває з 20 лютого до кінця 2024 року. В межах її проведення Спеціалізована молодіжна бібліотека міста Києва підготувала бібліографічний список статей, присвячених Криму. До вашої уваги перший список. Далі буде…

Метою Інформаційної кампанії – є привернути увагу суспільства до теми окупованого Криму та інших тимчасово окупованих територій, розповісти про спротив громадян України в Криму, показати зв’язок материка та півострова, інших ТОТ з вільною Україною.

День спротиву

Україна. Президент. Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя [Електронний ресурс] = https://www.president.gov.ua/documents/582020-32537: указ Президента України від 26 лютого 2020 р. №58/2020 / Сайт Президента України // Сайт Президента України. - 2020. - 26 лют.

Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження плану заходів до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя у 2024 році [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-planu-zakhodiv-do-dnia-sprotyvu-okupatsii-avtonomnoi-respubliky-krym-ta-m-s1108-11223: розпорядження КМ України від 01 грудня 2023 р. № 1108-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2023. - 9 груд. (№247). - С. 37.

Буланенко, Ірина. Війна почалась у Криму. Там вона має й закінчитися [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/377173: «26-2-14: Війна почалась у Криму» — таку назву мав форум, який відбувся цього дня в Києві / Буланенко, Ірина // Голос України. - 2024. - 26 лют. (№39). - С. 1, 3. За роки окупації Крим став територією безправ’я, але спротив не припинявся жодного дня. На цьому наголосив Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, який взяв участь у форумі

Зінченко, Руслана. Крим — це Україна [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19864/index.php?n=48160 / Зінченко, Руслана // Сільські вісті. - 2021. - 2 бер. (№16). 26 лютого в нашій країні відзначали День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Цієї дати 2014 року відбувся багатотисячний мітинг кримських татар і проукраїнських активістів на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної ради Криму. До Дня кримського спротиву на адмінкордоні у Херсонській області в бік окупованого півострова був запущений прапор України розміром 20 на 6 метрів

Пасова, Тетяна. Кримський злочин поки що без кари [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/314170: 26 лютого - День кримського спротиву російській окупації / Пасова, Тетяна // Голос України. - 2019. - 26 лют. (№39). - С. 1, 9. Мітинг, скликаний Меджлісом кримськотатарського народу, засвідчив фальшивість російської пропаганди, яка намагалася переконати світ у тому, що всі жителі півострова прагнуть «возз’єднатися» з Росією.

Соколовська, Маргарита. До зустрічі у Бахчисараї! [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/342707: сьогодні - День спротиву окупації АРК та міста Севастополя / Соколовська, Маргарита // Голос України. - 2021. - 26 лют. (№37). - С. 1, 12. Ця фраза стала популярною серед кримських політемігрантів. Більшість з них не можуть повернутися додому, бо на окупованому півострові на них чекає чергова порція репресій. Їм недоступні такі прості людські радості, як відвідати батьків та родичів, побачити рідну землю, на яку багато хто з них так важко повертався із заслання. Але, прощаючись, замість "до побачення" вони часто оптимістично кажуть: "До зустрічі у Бахчисараї! У серці вільного Криму". Й сьогодні саме той день, коли згадують усіх, хто противився російській окупації й продовжує спротив

Соколовська, Маргарита. У Криму чекають на визволителів [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/368678: 26 лютого в Україні відзначають День кримського спротиву російській окупації / Соколовська, Маргарита // Голос України. - 2023. - 26 лют.

Окупація Криму

Драматичні події лютого та березня 2014 року навколо російської агресії в Криму, що заполонили світовий інформаційний простір, поклали початок відліку нового періоду світового розвитку. Порушивши принцип непорушності кордонів і геть усі власні гарантії й зобов’язання, Кремль, по суті, вийшов із законодавчого поля світової цивілізації, зумовивши своєю агресивною поведінкою наступні трагедії, гібридну війну проти України

Детальніше: https://ark.gp.gov.ua/ua/chronology.html

Клименко, Андрій. Окупація Криму. Як це було [Електронний ресурс] = https://www.istpravda.com.ua/columns/2023/02/23/162420 / Клименко, Андрій // Історична Правда. - 2023. - 23 лют. Спецоперація РФ по захопленню Криму почалася 20 лютого 2014 - за 3 дні до закінчення зимової Олімпіади в Сочі, що проходила з 7 по 23 лютого 2014 року. Однак, дату 20 лютого ми побачимо, а точніше – усвідомимо, трохи пізніше, лише постфактум. Для нас, тих хто в той час жив у Криму, датою початку окупації тоді став ранок 27 лютого, коли на вулицях Криму з'явились російські військові та бронетехніка та були захоплені будівлі кримського уряду та парламенту автономії

Крапивенко, Дмитро. Крим – територія терору [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/krym-terytoriia-teroru/ / Крапивенко, Дмитро // Український тиждень. - 2014. - 3 квіт. (№14). На півострові, де жителі нібито панічно бояться будь-яких проявів націоналізму й неофашизму, де сам Путін обіцяв три «рівноправні» мови, зникають будь-які написи українською чи кримськотатарською. Заговорити тут мовою, котра ще місяць тому була де-юре в статусі державної, небезпечно для здоров’я. Крим стає територією терору. Адже основою будь-якого терору є страх.

Лосєв, Ігор. Обмежувач суверенітету [Текст] = https://tyzhden.ua/obmezhuvach-suverenitetu-iak-hotuvavsia-grunt-dlia-rosijskoi-okupatsii-krymu/: як готувався ґрунт для російської окупації Криму / Лосєв, Ігор // Український тиждень. - 2017. - 24 лют. (№8). - С. 22-24.

Малко, Роман. Операція «Повернення Малоросії» [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/operatsiia-povernennia-malorosii/ / Малко, Роман // Український тиждень. - 2017. - 24 лют. (№8). Ще під час поділу маєтків умираючого СРСР у Криму дійшло до доволі жорсткого протистояння між Україною та Росією, яка намагалася перешкодити процесу переходу під український контроль Чорноморського флоту. Саме тоді було запущено процес підготовки до анексії півострова РФ, почалася видача російських паспортів, увімкнулася потужна антиукраїнська істерія і залунали голоси про приєднання АРК до Росії.

Охредько, Олег. Підручник з історії — головна зброя Росії [Текст] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/pidruchnik-z-istoriyi-golovna-zbroya-rosiyi-_.html / Охредько, Олег // Дзеркало тижня. - 2016. - 19-25 бер. (№10). - С. 12. Російська Федерація розглядає територію сучасної Української держави як власне історичні російські землі і формує такі погляди в російських громадян з дитинства. Основним джерелом формування поглядів на українські (і не тільки) землі як російські є звичайний шкільний підручник з історії. Отже, яку ж роль відіграла російська школа у підготовці до окупації?

Присяжнюк, Владислава. 10 років окупації Криму [Електронний ресурс] = https://suspilne.media/688666-10-rokiv-okupacii-krimu-ak-rosia-zahopluvala-pivostriv/: як Росія захоплювала півострів / Присяжнюк, Владислава; Дворецька, Оксана // Суспільне. Новини. - 2024. - 20 лют. 20 лютого – офіційна дата початку окупації Криму. Її закріпила Верховна Рада у вересні 2015-го року. За основу взяли перші зафіксовані випадки порушення Збройними силами РФ порядку перетину кордону України в районі Керченської протоки та використання підрозділів ЗС Російської Федерації, розташованих в Криму. Політики та військові згадують перші дні російської агресії проти України

Путін розповів, як готував анексію Криму [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/POLITICS/putin-rozpoviv-yak-gotuvav-aneksiyu-krimu-166358_.html / Підготував Александр Съедин // Дзеркало тижня. - 2015. - 8 бер. Зі слів президента РФ, своє рішення про анексію півострова він оголосив своїм підлеглим вранці 23 лютого 2014 року. Президент Росії Володимир Путін розповів подробиці підготовки операції по анексії Криму. За словами Путіна, підготовка почалася під час втечі з України Віктора Януковича в ніч з 22 на 23 лютого 2014 року

Руденко, Анжеліка. Від Тузли до анексії. Чому Росії вдалося захопити Крим у 2014-му? [Електронний ресурс] = https://www.radiosvoboda.org/a/chomu-rosiji-vdalosia-zaxopyty-krym/31106434.html / Руденко, Анжеліка; Євчин, Дмитро; Дорогань, Алексіна // Радіо Свобода. - 2021. - 20 лют.

Опір окупації

Крим продовжує опір російській окупації [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/krim-prodovzhuye-opir-rosijskij-okupaciyi/: 26 лютого 2014 року в Сімферополі відбувся багатотисячний мітинг кримських татар і проукраїнських активістів на підтримку територіальної цілісності України / Інтерв’ю провела Ірина Мамчур // Урядовий кур`єр. - 2019. - 27 лют. (№39). - С. 1, 5. Інтерв’ю з першим заступником міністра інформполітики Еміне Джапаровою

Соколовська, Маргарита. Маємо пам’ятати, що окупація Криму тимчасова [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/343415 / Соколовська, Маргарита // Голос України. - 2021. - 18 бер. (№50). - С. 1, 12. Сім років тому, 18 березня 2014-го, Росія всупереч міжнародному праву та попереднім угодам з Україною порушила територіальну цілісність нашої держави, анексувавши Крим. На жаль, тимчасова окупація триває, але нарощується й опір.

Тавровська, Саша. «До останнього була надія» [Електронний ресурс] = https://ua.krymr.com/a/protesty-v-krymu-za-ukrainu-proty-rosii-2014-rik/31123041.html: протестний Крим 2014 року у спогадах учасників / Тавровська, Саша // Крим.Реалії. - 2022. - 26 лют. Кінець лютого та березень 2014 року в Криму - це низка масових акцій, що проходили на півострові практично кожен день. «Крим.Реалії» поговорили з учасниками чотирьох таких акцій

Референдум

Василенко, Володимир. Агресія Росії: генеза, мета, способи протидії та правові наслідки [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/ahresiia-rosii-heneza-meta-sposoby-protydii-ta-pravovi-naslidky/ / Василенко, Володимир // Український тиждень. - 2014. - 20 бер. (№12). 16 березня 2014-го в умовах військової окупації там відбувся нелегітимний псевдореферендум про входження Кримської автономії до Російської Федерації, 17 березня Верховна Рада АКР, розпущена постановою ВР України, проголосила Крим незалежною державою, а 18 березня самозвані його представники підписали з президентом РФ Владіміром Путіним договір про включення його до складу Росії. Інакше кажучи, відбулася незаконна і поспішна оборудка, покликана створити видимість правомірності силового відторгнення Росією частини території України

Сурган, Олександра. 5 причин, чому «референдум» в Криму є незаконним [Електронний ресурс] = https://crimea.suspilne.media/ua/articles/45 / Сурган, Олександра // Суспільне Крим. - 2021. - 16 бер. Сім років тому, у цей день, 16 березня 2014 року, в Криму розпочався так званий «референдум», після якого Кримський півострів був окупований Російською Федерацією. Пізніше Міністерство закордонних справ Великої Британії опублікували у Твіттері п’ять причин, згідно із якими він не був визнаний ані Україною, ані міжнародною спільнотою. З тих пір, українські та міжнародні видання беруть слово «референдум» у лапки, підкреслюючи, що в Криму відбулась окупація, але ніяк не законне волевиявлення народу

Порушення прав громадян

Бережнюк, Олена. Півострів липкого страху [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/pivostriv-lypkogo-strahu: українські правозахисники надали Росії 19 рекомендацій щодо дотримання громадянських та політичних прав у окупованому Криму / Бережнюк, Олена // День. - 2019 - 2 серп. (№ 137-138). - С. 4.

Власенко, Вікторія. Москва не хоче, щоб світ знав про її злочини у Криму [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/moskva-ne-hoche-shob-svit-znav-pro-yiyi-zlochini-u/: лише потужний тиск міжнародної спільноти змусить зупинити брутальні порушення прав людини на окупованому півострові / Власенко, Вікторія // Урядовий кур`єр. - 2019. - 7 бер. (№46). - С. 3.

Григор’єв, Андрій. Анексія півострова повторилася через століття [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/290407 / Григор’єв, Андрій // Голос України. - 2017. - 21 черв. (№112). - С. 6. Багатостраждальний кримськотатарський народ знову, як і десятки років тому, переживає новий виток боротьби за своє існування. Тепер у нових умовах. В умовах, коли їхня земля у Криму знову опинилася під п’ятою агресора. Для кримських татар ця ситуація не є новою. Щось схоже сталося ще в XVІІІ столітті, коли півострів, а це були землі Кримського ханства, анексувала Російська імперія. Ситуація в XXІ столітті повторюється

Капсамун, Іван. Кримський фронт [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/krymskyy-front: що можуть зробити Україна та світ, щоб збільшити ціну для Росії за окупацію української території? / Капсамун, Іван // День. - 2019. - 28 бер.(№ 56) . - С. 4-5. Окупант, незважаючи на політику міжнародних економічних санкцій та ухвалені резолюції ООН і ПАРЄ, продовжує політику тиску, залякування, арештів і дискримінації кримських татар та українців у Криму.

Колишев, Євген. У пошуках примари екстремізму [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/287760: у Криму знову обшуки й знов у представників кримськотатарського народу, цього разу не тихо й «мирно», а з пострілами / Колишев, Євген // Голос України. - 2017. - 19 квіт. (№71) . - С. 4.

Писана, Наталя. Агресор приносить кримчан у жертву своїм політичним амбіціям [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/agresor-prinosit-krimchan-u-zhertvu-svoyim-politic/ / Писана, Наталя // Урядовий кур`єр. - 2021. - 26 черв. (№121). - С. 4. Правозахисники оприлюднили аналітичну доповідь про жахливу ситуацію з правами людини на окупованому українському півострові «Ситуація з правами людини в Криму за сім років окупації». Правозахисники обіцяють продовжувати стежити за тенденціями щодо прав людини в Криму. Тому доповідь періодично оновлюватиметься й розміщуватиметься на сайтах правозахисних організацій

Писана, Наталя. Кримчани беззахисні перед окупантом [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/krimchani-bezzahisni-pered-okupantom/: репресіями Росія й надалі вибиває з українців патріотичний дух на окупованих територіях / Писана, Наталя // Урядовий кур`єр. - 2022. - 2 лют. (№20). - С. 3.

Реалії російської окупації [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/realiyi-rosiyskoyi-okupaciyi / Спілкувався Валентин Торба // День. - 2017. - 12 квіт. (№ 64). - С. 4. Георгій Логвинський: «Ніхто в Криму не може бути впевненим у власній безпеці. Кожен день для людей — це випробування і перемога над страхом»

Деокупація Криму

Дороговказ до повернення [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19868/index.php?n=48293 / За матеріалами ЗМІ підготував Василь Піддубняк // Сільські вісті. - 2021. - 19 бер. (№20). Рада національної безпеки і оборони України 11 березня ухвалила проєкт Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованого Криму. "Це перший фундаментальний документ із часів окупації Кримського півострова Російською Федерацією, що дає чіткий дороговказ, у який спосіб ми рухатимемося в питаннях деокупації Криму", - наголосив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу.

Семена, Микола. Санкції як засіб деокупації Криму [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/sankciyi-yak-zasib-deokupaciyi-krymu: новий погляд на політику світу проти Росії / Семена, Микола // День. - 2021. - 27 лип. В Дипломатичній академії України відбувся Міжнародний круглий стіл на тему «Політика деокупації Криму: роль санкцій».

Міжнародна безпека

Боровський, Олег. Хоч як би Москва пручалася... [Електронний ресурс] = file:///C:/Users/Recepshen/Downloads/UM164%20(2).pdf: Генасамблея ООН проголосувала за українську резолюцію щодо Криму / Боровський, Олег // Україна молода. - 2016. - 21 груд. (№164). - С. 5. Генасамблея ООН проголосувала за проект резолюції «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», підготовлений Україною. Представники Росії докладали всіх можливих зусиль, аби резолюція не була ухвалена, та марно. країни. У тексті резолюції Росію визнають державою-окупантом, а Крим — тимчасово окупованою територією. У документі засуджується анексія півострова та репресії проти кримських татар

Братко, Катерина. Чому Україна не позивається з північним сусідом за анексований Крим? [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/chomu-ukrayina-ne-pozivayetsya-z-pivnichnim-susido/: для Росії міжнародні договори не обов’язкові / Братко, Катерина // Урядовий кур`єр. - 2015. - 10 вер. (№166). - С. 6. Чому держава-окупант дозволяє собі не дотримуватись міжнародних правил, прописаних у Женевських конвенціях, з’ясовував «УК»

Кривцун, Дмитро. Окупацiя Криму як світова загроза [Текст] = http://www.day.kiev.ua/uk/article/podrobyci/okupaciya-krymu-yak-svitova-zagroza: «Захід ніколи не мав стратегії щодо України і розуміння її важливості для просування євроатлантичної цивілізації на схід», — експерт / Кривцун, Дмитро // День. - 2016. - 18 бер. (№47-48). - С. 7. У Києві відбулася міжнародна конференція на тему «Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці». «День» виокремив найгостріші тези із виступів учасників

Культурні події

Вертіль, Олександр. Крим, який ми любимо [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/krim-yakij-mi-lyubimo/: антологія творів про український півострів з такою назвою привернула увагу тисяч співвітчизників / Вертіль, Олександр // Урядовий кур`єр. - 2016. - 18 жовт. (№ 194). - С. 1, 5. Антологія «Крим, який ми любимо» це не просто збірник чудових віршів для любителів поезії, а значно ширший, фактично політичний проект — спроба через художню літературу заявити про український Крим, де зримо присутня Україна впродовж віків.

Войтко, Оксана. Ментальний острів [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/mentalnyy-ostriv: журналістка-міжнародниця Наталя Гуменюк написала книжку про окупований Крим / Войтко, Оксана // День. - 2020. - 13-14 бер.(№ 46-47). - С. 31. Впродовж 2014—2019 років вона їздила на півострів, щоб дізнатися та розповісти, як він живе саме тепер. А нині її робота увінчалася книгою «Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму»

Прокопенко, Марія. Крим, що не корився окупанту [Текст] = http://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/krym-shcho-ne-koryvsya-okupantu: у Києві представили документально-художню стрічку про спротив мешканців півострова російській анексії / Прокопенко, Марія // День. - 2016. - 14 лип. (№122). - С. 11. «Сьогодні за кордоном про ситуацію в Криму дізнаються здебільшого з російських ЗМІ, тому утворюється викривлена картина того, що там відбувається», — констатує перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джеппар. Щоб хоч трохи змінити цю ситуацію, в Україні створили 25-хвилинний документально-художній фільм «Крим. Спротив».

Прокопенко, Марія. Сумління Криму [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/sumlinnya-krymu: у Києві представили книжку з історіями 22 правозахисників, які працюють із проблемами окупованого півострова / Прокопенко, Марія // День. - 2019. - 2 квіт. (№59). - С. 11. Представлення книжки «Кримський альбом: історії правозахисників» відбувалося під час XVI Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA

Торба, Валентин. Що відбувається в Криму [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/shcho-vidbuvayetsya-v-krymu: «Півострів відкинутий набагато років назад і відновлення його потенціалу займе величезних вкладень та зусиль», — Андрій Клименко / Торба, Валентин // День. - 2018. - 28 бер. (№ 54). - С. 5. Фонд «Майдан закордонних справ» та Інститут Чорноморських Стратегічних Досліджень спільно з представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні та Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим представили книжку «Захоплений Крим в умовах санкцій і блокади по 2014-2017 роки» (автори: Андрій Клименко і Тетяна Гучакова)

Література до теми з фондів Молодіжної бібліотеки

 

Березовець, Тарас. Анексія: острів Крим. Хроніки "гібридної війни" [Текст]: Публіцистичне видання / Березовець, Тарас; Фотогр. С.Лойка. - К.: Брайт Стар Паблішінг, 2015. - 392 с.

Ексклюзивні свідчення, надані для цієї книги українськими, російськими та міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, дають широку панораму аншлюсу Криму. Матеріали і свідчення, що зібрані в цій книзі - це наче готова кримінальна справа проти Путіна та його поплічників

 

 

 

 

 

Гуменюк, Наталія. Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму [Текст]: Літературно-художнє видання / Гуменюк, Наталія; Передм. К.Міщенко. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. - 312 с.

Загублений острів — це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014-2019 рр. У книжці — справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось — просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші — просто втомилися мовчати й боятися. Ця книжка є справжнім голосом анексованого Криму, його багатоголоссям, в якому окремі розповіді творять єдину спільну історію, яка ще не завершилася

 

Кралюк, Петро. Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів [Текст]: Науково-популярне видання / Кралюк, Петро; Передм. та післям. авт. - Харків: Фоліо, 2018. - 282 с.

У новій книзі П. Кралюка йдеться про непрості стосунки між українцями та їхніми предками й тюрками. Автор показує, що це були відносини між двома цивілізаціями (землеробською й кочовою), які часто мали конфронтаційний характер. Однак існувало й чимало прикладів «взаємодоповнення» та співробітництва. Звертається увага на історію відносин між слов’янським населенням нинішніх українських земель й аварами, булгарами, печенігами, половцями, торками, татарами, турками тощо. Особливо акцентується увага на стосунках між українським козацтвом, з одного боку, та Кримським ханством та Османською імперією, з другого. Показано, що в генезисі українського етносу помітну роль відіграли тюрки, а українська культура має чимало тюркських елементів

 

 

Кримський інжир [Текст]: Антологія / Укладачі А.Алієв, А.Левкова. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. - 424 с.

Ця книжка об’єднала найкращі твори учасників першого українсько-кримськотатарського літературного конкурсу «Кримський інжир», що відбувся 2018 року. Поезія і проза, переклади українською і кримськотатарською, що увійшли до антології, дуже різні за жанром, стилем і поетикою, проте Крим — це та спільна тема, що їх об’єднує. У кожному творі своя емоційна тональність: біль і глибокий, як море, смуток, але водночас розуміння того, що можна втратити рідний дім, та головне — не втратити власної й національної ідентичності

 

 

 

 

Кульчицький, Станіслав. Кримський вузол [Текст]: Науково-популярне видання / Кульчицький, Станіслав, Якубова, Лариса. - Видання друге. - К.: ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019. - 496 с.

У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв'язання. Показано, що цинізм подій так званої "кримської весни" спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців. Розтиражоване російськими мас-медіа гасло "Крим наш!" і події "кримської весни" стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націєтворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України

 

Лукінюк, Михайло. Україна-Крим-Росія [Текст]: Сучасне на тлі минулого, або Міфи і нова реальність взаємин / Лукінюк, Михайло; Під ред. Л. Горлач. - К. : Бібліотека українця, 2000. - 352 с.

Ця гостро полемічна книга направлена на повернення історичних істин - від часів Київської Русі й до останніх подій на теренах України і Росії. Автор переконливо і пристрасно доводить: древня українська державність, свого часу присвоєна Москвою, потребує пильної уваги, активності всіх патріотичних сил, бо інакше не зупинити імперські зазіхання нинішньої Російської Федерації

WEBліографія

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/istorichni-podii/respublika-krim/ - Республіка Крим. Тематичний бібліографічний покажчик до Дня Автономної Республіки Крим

https://esu.com.ua/article-74519 - Окупація й анексія Криму

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

https://zn.ua/ukr/ - сайт газети «Дзеркало тижня»

http://www.silskivisti.kiev.ua - сайт газети «Сільські вісті»

http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»

http://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://tyzhden.ua - сайт журналу «Український тиждень»

Підготувала бібліограф: Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ