«Поцілунки - це повідомлення любові і чутливості» Інгрід Бергман
Бібліодайджест до Всесвiтнього дня поцiлунку
6 липня у світі відзначається День поцілунку (Wоrld Кissing Day).
Цей чудовий і красивий День - Всесвітній день поцілунку, вперше з’явився у Великобританії в кінці XIX століття і носить відповідну назву «World Kissing Day». У ті далекі часи на березі туманного Альбіону, враховуючи важливість цього явища, як одного з неповторних і високих проявів любові, вирішили, що поцілунок просто зобов’язаний мати своє власне свято. Офіційним міжнародним святом цей День став пізніше, більше двох десятків років тому, коли він був затверджений Організацією Об’єднаних Націй і став відзначатися щорічно 6-го липня.
Серед традицій 6 липня - різні конкурси поцілунків, учасники яких мають шанс виграти різні призи й подарунки, наприклад, "за найдовший поцілунок", "за найкрасивіший поцілунок" та "за найпристрасніший поцілунок".
Історія появи першого поцілунку бере свій початок з біблійних часів і згадується вже в першій книзі Біблії - «Буття». Його застосування в людських взаєминах дуже різнобічно, це і вираження любові, і вираз теплих сімейних почуттів, товариське привітання і вираз галантної поваги до особи жіночої статі. Людина навіть примудрилася використовувати поцілунок для зради - «поцілунок Іуди». Однак суть поцілунку залишається незмінною - це все ж прояв любові!
Причин, через які люди цілуються, може бути дуже багато і зараз фахівці сексологи часто схильні розглядати поцілунок як якусь щеплену людині культурну традицію чи стереотип, де дана дія вже відбувається на глибокому підсвідомому рівні при певних інтимних романтичних ситуаціях. Одним з аргументів наводиться широке поширення реклами поцілунку в засобах масової інформації. Але ті, хто хоч раз використав поцілунок «за призначенням» мають повне право з ними не погодитися. Поцілунок - це природна, практична, усвідомлена реалізація всіх ніжних почуттів, які тільки може мати людина по відношенню до іншої людини і його застосування не тільки закономірно, а й покликане викликати відповідну і відповідну позитивну реакцію!
Найвідоміші політичні поцілунки
Експертка з протоколу та етикету Наталія Адаменко пояснила:
"Дійсно, дуже багато політиків та державних діячів при зустрічі цілувалися й кидалися один на одного з поцілунками. Кожного разу можна було лише здогадуватися, що вони цим демонструють - чи близькі стосунки, чи важливість і приємність зустрічі - я не знаю, хто і що хотів цим сказати", - каже Адаменко.
І дипломатичний протокол не визначають, можна чи не можна політикам цілуватися. Наталія Адаменко розповіла, що колишня держсекретарка США Мадлен Олбрайт після закінчення своєї державної діяльності сказала, що найскладнішим у її кар'єрі було запам'ятати, в якій країні скільки разів заведено цілуватися.
Пристрасні стосунки склалися у президента Володимира Зеленського із головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером, який нині вже пішов у відставку. На зустрічі вони багато обіймалися, ходили й трималися за руку.
Поцілунок канцлерки Німеччини Ангели Меркель та президента Франції Еммануеля Макрона на саміті G7 у серпні 2019 року. Це був не перший і не останній поцілунок Меркель та Макрона - політики цілуються та обіймаються при кожній зустрічі. Так само Меркель робить і з прем'єром Канади Джастіном Трюдо
"З одного боку це жарт, а з іншого - у західній Європі цілуються два рази, ми, слов'яни, цілуємося три рази, іноді хтось один раз, а іноді - ніхто і ніяк", - додала експертка.
За її словами, поцілунок - не обов'язкове торкання вустами щоки один одного. За діловим етикетом, якщо вже й цілуватися, то повітрям біля щоки один одного, не торкаючись шкіри. Це також демонструватиме близькі стосунки.
Крім того, зараз через пандемію COVID-19 поцілунки не те, що вийшли з моди, а й навіть заборонені. Адаменко вітає такий підхід, адже через них можна заразитися ще й грипом або іншими хворобами. На її думку, це також "не дуже по-діловому". Також експертка зазначила, що зараз заборонені й близькі рукостискання, які поступово починають відновлюватися серед політиків з послабленням карантинних обмежень.
Цікаві факти про поцілунки
Вважається, що розвиток поцілунку був покладений приблизно в 3000 р. до н. е., коли люди, поклоняючись богам, посилали їм поцілунки.
- Перший поцілунок в кіно відбувся у 1896 році. Його здійснили Мей Ірвін і Джон С. Рає. 30-секундний фільм Томаса Едісона так і називався «Поцілунок».
- З 1981 року дослідженням природи поцілунку займається Всесвітній комітет охорони здоров'я при ООН. - Наука про поцілунок - філематологія.
- Під час поцілунку від однієї людини іншій передається близько 250 бактерій різних культур. «Чужі» бактерії підвищують опірність організму і стимулюють появу антитіл, які активізують імунні механізми. Імунологи називають подібний процес «перехресною імунізацією».
- Кожен десятий хлопець починає цілуватися «по-справжньому», ще не досягнувши 10-річного віку. До чотирнадцятирічного віку вже 50 відсотків людей обох статей знають, що таке «цілуватися взасос».
- Чинники, що вбивають у жінок бажання цілуватися: на першому місці - поганий запах з рота, на другому місці - запах поту, на третьому - коротке підборіддя у чоловіка.
- В середньому жінка цілує 7-9 чоловіків, перш ніж одружитися.
- В середні віки в Італії чоловік, що поцілував дівчину на людях, повинен був обов'язково на ній одружуватися. У місті Неаполь закони були найжорстокішими: поцілувавшись на вулиці, можна було загриміти у в'язницю, а то і зовсім позбутися життя, якщо це відбулося на очах високої духовної особи.
- У 1979 році Девід Боуї винайшов апарат «ліпограф», який знімав відбиток губ для ідентифікації особи. Після цього в Америці провели аукціон «ліпограмм» відомих людей. Всі виручені кошти, що становили 16 тисяч доларів, пішли до фонду захисту дітей. На цьому аукціоні один відбиток губ Міка Джаггера був проданий за 1600 доларів. На жаль, «ліпограф» так і не увійшов до вживання в криміналістиці.
- В Японії вважається дуже непристойним цілуватися при свідках. Саме з цієї причини ви майже ніколи не побачите поцілунку в японському фільмі. Те, що у всьому світі називається «японським» поцілунком, виконується так: встаньте на відстані одного кроку один від одного, нахиліться вперед і, витягнувши губи, доторкніться ними губ партнера. Рот не відкривати!
- Американець А. Е. Вольфрам з Міннесоти поставив рекорд за кількістю поцілованих за одиницю часу. Під час фестивалю, що проходив в його штаті, за 8 годин він поцілував 8001 людину. Це відбулось 15 вересня 1990. Таким чином, він ухитрявся цілувати нову людину через кожні 3,6 секунди.
- В середньому людина за все життя витрачає на поцілунки 2 тижні.
- Африканці виражають пошану до вождя, цілуючи землю, по якій він ходив.
- Римляни на знак вітання цілували очі один одного. Це повна протилежність російській прикметі, по якій цілувати очі, - до розставання.
- В давнину в Англії існував такий звичай: під час ярмарків жінки брали яблуко, встромляли в нього гвоздику і пропонували яблуко тому, з ким хотіли поцілуватися. Чоловік повинен був вийняти гвоздику, розжувати її, а потім поцілувати жінку. Він не мав права відмовитися.
- Справжній пристрасний поцілунок викликає в мозку ті ж хімічні реакції, що стрибки з парашутом і стрілянина з пістолета.
- Поцілунок достатньої тривалості набагато кращий, ніж жувальна гумка, нормалізує кислотність в порожнині рота. Цілуючись щоразу після їжі, ви значно знижуєте ризик виникнення карієсу.
- У Стародавньому Римі в знак вітання цілували не тільки друзів і членів родини, також торговців і просто перехожих. - Також цікава історія виникнення звичаю ставити хрестики для позначення поцілунків наприкінці листа. Люди середньовіччя переважно неписьменні, тому, підписуючи договір, наприклад про купівлю-продаж землі або іншого товару, вони просто ставили хрест замість свого імені й цілували його в знак щирості своїх намірів.
- Поцілунок викликає значне збільшення пульсу (до 110-120 ударів у хвилину у чоловіків і до 180 у жінок). А це приводить до поліпшення кровообігу, перекачуванню додаткового літра крові. Клітини при цьому отримують додаткову кількість кисню, а життєвий тонус підвищується.
- За допомогою довгого поцілунку можна позбутися гикавки.
- При французькому поцілунку працюють близько 30 м'язів, з них 12 відповідають за рухи губ і 11 - язика.
- Найдовший поцілунок, занесений до Книги рекордів Гінесса, тривав 18 днів 10 годин і 30 хвилин. Переможці загриміли в лікарню з виснаженням організму. Після виписки їх шляхи розійшлися і більше не перетиналися.
- Опитування показали, що чоловіки, які щодня цілують своїх дружин перед виходом на роботу, мають вищий дохід, ніж ті, які цього не роблять. Чоловіки, які мають звичку ранком перед виходом на роботу цілувати своїх дружин, живуть на 5 років більше інших.
- Подекуди поцілунки вважаються злочином. У американському штаті Індіана досі живий закон, по якому «чоловікові з вусами забороняється цілувати людську істоту». У штаті Коннектикут в неділю заборонено цілувати дружину. А в містечку Седар Рапіді, штат Айова, шериф може забрати до дільниці будь-якого, хто поцілує незнайому людину.
- Твої губи в сотні разів чутливіші, ніж кінчики пальців.
- Один поцілунок спалює приблизно 3 калорії.
- Останні медичні дослідження показали, що тривалий жагучий поцілунок настільки підвищує пульс і рівень гормонів у крові людини, що може вкоротити тривалість його життя майже на 1 хвилину.
- В 50-х рр. XX ст. учені Балтімора встановили, що під час поцілунку від однієї людини іншій передається 278 різних культур бактерій, 95% яких не представляють небезпеки.
- За час свого паломництва в Лазу благочестивий буддист цілує землю понад 30 тисяч разів.
- Кожне наступне покоління починає цілуватися «по-справжньому» раніше, ніж попереднє.
- 70% молодих людей від 16 до 24 років цілуються вперше до того, як їм здійсниться 15, у той час як з їх батьків такий досвід мали всього 46%.
Фільми про поцілунки
Більшість опитаних стверджує, що найгарячіший поцілунок на екрані - це поцілунок Річарда Гіра й Дебрі Вінгер у фільмі «Солдат і джентльмен».
- Чверть опитаних у віці 15-24 років зізналися, що заради одного-єдиного поцілунку свого кумира вони з радістю оселилися б по сусідству з його матір'ю або погодилися б цілий рік прати його сорочки.
- Багато жінок звертають більше уваги на чоловіків у формі.
- У поцілунках жінки віддають перевагу чоловікам таких професій:39% жінок - військовим; 37% - юристам; 27% - бухгалтерам; 14% - спортсменам.
- Інфекційний мононуклеоз ще називається хворобою тих, хто цілується. Він одержав цю назву тому, що передається під час поцілунку.
- Із всіх тварин поцілунок шимпанзе найбільш схожий на людський. Інші тварини - кінь, собака - теж цілуються, але не так схоже.
- Відомі цілувальники всіх часів і народів: Рудольф Валентіно - голлівудська кінозірка 20-х рр. XX ст.; Казанова - італійський коханець, що жив в XVII ст.; Юда - людина, що зрадила Ісуса після того, як поцілувала його; Джеймс Бонд - герой-коханець; Дракула - упирь - кровопивця; Мерілін Монро - голлівудська кінодіва.
- Найнасиченіший поцілунками фільм: «Дон Жуан» (1926 р., компанія «Ворнер Бразерс»). У ньому нарахували 191 поцілунок.
- Найдовший поцілунок в історії кіно: Реджис Тумі та Джейн Ваймен цілувалися протягом 185 секунд у фільмі «You're in the Army Now» («Ти зараз в армії», 1940), що займає 4% всієї тривалості фільму.
Поцілунок Леонардо Ді Капріо та Кейт Вінслет у "Титаніку"
Перший та останній поцілунки Рейчел та Роса в серіалі "Друзі" Тобі "
Магваєр та Кірстен Данст у фільмі "Людина-павук 2 "
Раян Гослінг та Рейчел Мак-Адамс у "Щоденнику пам'яті"
Річард Гір та Джулія Робертс у фільмі "Красуня"
Книги про поцілунки
Михайло Яворський Поцілунок Лева
Олег Лишега Поцілунок Елли Фіцджеральд
Оксенія Бурлака Поцілунок був не останній
WEB-ЛІОГРАФІЯ
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=165&year=2022 - Всесвітній день поцілунків
https://kino.24tv.ua/4-naykrasivishi-stseni-potsilunkami-kinematografi_n1677203 - 4 найкрасивіші сцени з поцілунками в кінематографі
https://suspilne.media/144813-svit-vidznacae-den-pocilunkiv-so-ce-za-svato-i-najvidomisi-pocilunki-politikiv/ - Світ відзначає День поцілунків. Що це за свято і найвідоміші поцілунки політиків
https://novadoba.com.ua/211622-naycikavishi-fakty-pro-pocilunky.html - Найцікавіші факти про поцілунки
Підготувала бібліограф: Качановська Н.В.