«Паньківщина» – історична перлина Києва
Безліч видатних осіб творили тут історію всієї України
Бібліографічно-інформаційний краєзнавчий дайджест
Частина ІІ
Дивіться на сайті частина I
Паньківщина - колиска незалежності України та вітчизняного просвітництва. В ХІХ-ХХ століттях тут народжувалася свідома нова Україна, проростав справжній український дух.
«Паньківщина: берег чудес»
Все почалося з річки Либідь. Була в Києві така річка, притока Дніпра. І текла вона широко, повноводо, крутила колеса млинів, приймала парусні судна та навантажені баржі. Зараз побачити її нелегко: залишився від річки жалюгідний брудний потічок, закований у бетон. Втім, київський рельєф назавжди зберіг помітний слід зниклої долини Либеді – її високі круті береги. Чи помічали ви, що від Червоного корпусу Київського університету вулиці йдуть часом дуже круто вниз, в три сторони? Цей стрімкий ухил і є колишнім берегом річки Либідь. На Либідських берегових схилах і розташувалася історична місцевість під назвою «Паньківщина».
Ще за містом
У давнину ці береги належали київським митрополитам. У ХVI столітті маєтком керували управителі Паньковичі (1516-77 р.р.) – батько і син. Від їхнього прізвища і отримала місцевість назву Паньківщина.
У той час, на річкових схилах Либеді, в густих травах випасали табуни коней, стада худоби. Були тут і залишки лісів, і сінокоси, і городи, і сади. З ХVII століття митрополити проживали в Софійському монастирі, і Паньківщина перетворилася в садибне господарство цієї обителі.
Зберігся опис вишуканого десятикімнатного «софійського будинку з галереєю на Паньківському дворі», з якого відкривався прекрасний вид на долину річки Либеді. Тут виникла невелика слобода монастирських селян.
Так тривало до 1764 року, поки Катерина II не відібрала монастирські землі у володіння держави. З тих пір Паньківщина бурхливо розвивалася вже як сільська околиця Києва. А на луки вздовж Либеді стали виїжджати в спекотні дні сім'ї київських міщан. Ставили самовари під кронами вікових дубів, відпочивали, купалися, каталися на човнах і, в загальному, «благословенним лінощам».
Важко в таку ідилію повірити, адже зараз на цьому місці – незліченні рейки біля вокзалу та індустріальні підприємства уздовж залізниці.
Уже майже Париж
Зовсім нове життя для Паньківщини почалося в 1840-х роках – після побудування Університету святого Володимира. Колишня заміська слобода негайно перетворилася в місцевий Латинський квартал. Латинський квартал розташований в Парижі біля університету Сорбонна і відомий як студентський і професорський район. За аналогією такі ж райони інших міст називають «Латинськими кварталами».
Практично в кожному будинку здавалися кімнати, або хоча б пропонувався щоденний «стіл» для студентів і викладачів. Один зі студентів згодом описав типову садибу київського Латинського кварталу 1850-х років: «Довгий дерев'яний паркан з навстіж відчиненими воротами», «невеликий старий будиночок з високою почорнілою від давності, подекуди порослою зеленим мохом, дерев'яною покрівлею», господиня - «вдова псаломщика з 15-літньою дочкою, туляться в передній кімнатці за ширмою, і три студенти займають всі три кімнати з осені до літа». Студентський район відразу ж на весь Київ прославився немислимими дивацтвами і буйними пригодами своїх молодих гарячих мешканців.
Тоді ж через Паньківщину провели вулиці Тарасівську, Паньківську і Микільсько-Ботанічну. А через півстоліття виникла легенда, ніби вулиці отримали назви в середовищі студентів, які співчувають Кирило-Мефодіївському братству, – нібито тут згадані «братчики» Тарас Шевченко, Панько (Пантелеймон) Куліш і Микола Костомаров. Розповсюджувачі легенди відзначають, що безпосередньо увічнити прізвища українських бунтарів в миколаївську епоху було неможливо, ось і довелося, мовляв, обмежитися іменами. Що ж, ідея гарна - навіть шкода, що вона не відповідає дійсності.
На старій одноповерховій Паньківщині знімав житло майбутній великий художник Микола Ге - в Києві він був студентом, як не дивно, математичного факультету. Тут же жили молоді члени народницького руху «Громада» - Володимир Антонович і Михайло Драгоманов. А незадовго до від'їзду Драгоманова в Європу звідти якраз повернувся і жив на Паньківщині в останні місяці життя іншої «неблагонадійний» - засновник вітчизняної педагогіки Костянтин Ушинський.
Життя, Медицина, Милосердя, Любов
З 1870-х Київ стрімко зростав, а Паньківщіна - подвійно. Адже тут з одного боку розташувався вокзал, а з іншого – Хрещатик. Колишня околиця остаточно перетворилася в центр міста. Зрозуміло, що головний магістралями Паньківщіни швидко стали вулиці, что з'єднувалі ці дві точки тяжіння. Це Жилянська, названа в честь Давньоруського урочища Желань та Маріїнсько-Благовіщенська, нині Саксаганського.
Друга частина назви Маріїнсько-Благовіщенської вулиці була пов'язана з Благовіщенським собором. Цей величний храм в неовізантійському стилі був побудований на особисті кошти трьох благодійників (зокрема, відомого мецената Миколи Терещенка). Він проіснував півстоліття. З 1935 року на його місці стоїть школа, створена з цегли розібраного храму.
А першою частиною своєї назви Маріїнсько-Благовіщенська вулиця була зобов'язана заснованій тут Маріїнській громаді сестер милосердя - одній з перших в Росії установ такого типу. Пізніше для громади звели прекрасний будинок-палац, що зберігся до наших днів. Простору будівлю для надання допомоги пораненим побудували дуже вчасно - в 1913 році. Уже через рік Маріїнська община була «перевантажена» роботою. Ім'я громаді дала імператриця-мати Марія Федорівна.Допомагаючи пораненим, вона тоді багато місяців провела в Києві як сестра милосердя.
Та й після революції в цьому палаці на Паньківщині працювали медичні установи, а в них – такі вчені-медики світового рівня, як академік Микола Стражеско.
Сама будівля Маріїнської громади вельми примітна, хоча тисячі людей щодня проїжджають повз цю будівлю, не помічаючи її. Над її портиком можна на власні очі побачити скульптури: Життя, Медицину, Милосердя і Любов. Хочете знати, як вони виглядають? Їдьте на Саксаганського, 75.
З медициною було пов'язано назву ще однієї вулиці цього району - Караваєвської (нині Льва Толстого). Винуватцем торжества тут був родоначальник вітчизняної офтальмології, засновник і лікар першої в Росії клініки очних хвороб Володимир Караваєв. Зауважимо, що навіть після перейменування вулиці і площі талановитий окуліст все одно залишився увіковіченим на карті Києва - в назві місцевості Караваєві Дачі. Також цікаво, що вулиця отримала назву Караваєвської ще за життя самого лікаря. Подібна ситуація на Паньківщині виникала і згодом, коли своє нинішнє ім'я отримала вулиця Саксаганського, – при цьому сам видатний актор ще не один рік продовжував жити по сусідству.
«Чорніє лід біля трамвайних колій»
А ось інша мешканка Паньківщини була б рада позбавитися від лікарів і медицини, які заповнювали її сповнене страждань життя. Лариса Косач змінила тільки в цьому районі півдесятка квартир. Але позбутися від недуги їй не судилося. Втім Лариса Косач може б і не стала б Лесею Українкою, класиком нашої драматургії і поезії боротьби, якби не її власна щоденна війна з важкою недугою.
Увага Лесі до цього району не випадкова. На Тарасівській жили її брат з дружиною, Лесиної подругою Олександрою Судовщиковою (вона ж українська письменниця із чоловічим псевдонімом Грицько Григоренко). На Маріїнсько-Благовіщенській жили і мама поетеси – відома письменниця Олена Пчілка, і такі метри, як Михайло Старицький і Борис Грінченко. Нарешті, на цій же вулиці проживав композитор Микола Лисенко, неоціненна роль його не тільки в історії музики, а й в історії українського національного руху. Якщо почати перераховувати видатних людей, які бували у Лисенка на Маріїнсько-Благовіщенській, заходи і культурні явища, що проводилися і зародилися тут, - то обсяг цієї статті виріс би в кілька разів.
Втім, одне ім'я не можна не згадати. Максим Рильський - корінний «паньківчанін», що народився на Тарасівській. В дитинстві після смерті батька жив у родині Лисенко, згодом змінив декілька квартир, здається, на всіх вулицях Паньківщини. Цей чудовий поет-неокласик, на жаль, в наш час призабутий через радянські кон'юнктурні тексти.
Однак є у Рильського безліч високоталановитої, ясної і гармонійної лірики. У деяких його віршах згадуються реалії, сусідні з Паньківщиною, неначе видні звідси з вікон, – Батиєва гора, Ботанічний сад університету.
Нарешті, в цьому ж районі багато років прожив ще один поет-неокласик – Микола Зеров. У своїх бездоганних сонетах, він неодноразово змальовував образи свого району, де взимку «чорніє лід біля трамвайних колій», а навесні квітнуть Ботанічний і інші сади:
Крізь цеглу й брук пульсує кров зелена
Земних рослин, і листя чорноклена
Кривавиться у світлі ліхтарів.
І між камінних мурів за штахетом
Округлих яблунь темний кущ процвів
Таким живим розпадистим букетом...
Мешканці дохідних будинків
На рубежі ХІХ-ХХ століть Паньківщина остаточно стає фешенебельним районом, повним магазинів і доходних будинків. Один з них належав відомому історику і майбутнього політику Михайлу Грушевському. В цьому ж будинку, окрім самого Грушевського, мешкали відомий поет Олександр Олесь, видатний діяч українського мистецтва Василь Кричевський. Тут же в квартирах Кричевського та Грушевського зберігалася солідна колекція творів українського і світового мистецтва, збори стародруків та манускриптів, багатотисячна бібліотека - загалом цілий музей на дому.
Але ось настав 1918 рік. Червоноармійський бронепоїзд, увірвався в місто і під'їхав до розташованого неподалік київського вокзалу, прицільно повернув свою крупнокаліберну гармату на семиповерхову власність «буржуазного націоналіста» Грушевського. Після шаленого артобстрілу будинок перетворився на факел і швидко згорів дотла. У лічені хвилини така ж доля спіткала колекції і Кричевського.
Ще один прибутковий будинок на Маріїнсько-Благовіщенській належав багатому торговцю Хаїму-Беру Гронфайну. Згадуємо ми цього купця тільки завдяки іншому єврею, талановитому російському письменнику Ісааку Бабелю. Про те, яка історія з ним трапилася на Паньківщині, краще за всіх розповів його близький друг, ще один видатний письменник-«паньківчанин», з Микільсько-Ботанічної, Костянтин Паустовський: «Батько Бабеля тримав в Одесі невеликий склад сільськогосподарських машин. Старий іноді посилав сина Ісаака в Київ для закупівлі цих машин на заводі у київського промисловця Гронфайна. У будинку Гронфайна Бабель познайомився з його дочкою, гімназисткою останнього класу Женею і вони взаємно покохали одне одного. Про одруження не могло бути й мови: Бабель, студент не найкращого київського інституту, голодранець, явно не годився в чоловіки багатій спадкоємиці Гронфайна. Закоханим залишалося тільки втекти до Одеси. Так вони і зробили. Старий Гронфайна прокляв весь рід Бабеля до десятого коліна і позбавив дочку спадщини. Але час минав. Відбулася революція. Більшовики відібрали у Гронфайна завод. І ось одного разу до будинку Гронфайна дійшов приголомшливий слух, що "цей хлопчисько" Бабель став великим письменником, що Бабель отримує великі гонорари і що всі, хто читав його твори, шанобливо вимовляють слова: "Великий талант!" А інші заздрять Жені , яка зробила таку хорошу партію. Старики зрозуміли, що настав час миритися ... »
Творчий берег
Інший одесит і київський студент Бенедикт Лівшиць проживав під дахом високого прибуткового будинку на Тарасівській. Сюди до нього приходили київська художниця-конструктивістка Олександра Екстер і художник-початківець з Херсонщини Давид Бурлюк. З цих відвідин почавсяся відлік історії такого цікавого явища, як російський футуризм. Неспроста в одному зі своїх віршів ідейний засновник футуризму кличе нас:
За золотые, залитые
Неверным солнцем первых лет
Сады, где выею Батыя
Охвачен университет.
Відзначимо, що сімейне щастя в цьому районі посміхнулося не одному Бабелю. На Маріїнсько-Благовіщенській знайшов свою любов (з маленької і великої літери) письменник-киянин Ілля Еренбург. Сюди приходив він до своєї майбутньої дружини Люби Козинцевої, звідси почалися їх більш ніж п'ятдесятилітні спільні радості, смутки і поневіряння. З тієї ж квартири на Паньківщині почав свій творчий шлях і брат Козинцевої Любові – Григорій Козинцев – відомий кінорежисер.
На тій же вулиці довгі роки жив ще один режисер – Леонід Луков – в 1942 році на евакуйованій Київської кіностудії він зняв кінобестселер «Два бійці».
На Маріїнсько-Благовіщенській народився і провів дитинство талановитий дитячий письменник Микола Носов.
На Тарасівській народився і прожив половину свого недовгого життя чудовий поет-фронтовик Семен Гудзенко.
Тут же жив видатний історик Євген Тарле, відомі українські художники Анатоль Петрицький і Григорій Нарбут. Нарешті, на Тарасівській, в студентські роки, знімала квартиру і Анна Ахматова.
Як бачимо, тільки одне перерахування імен видатних «паньківчан» викликає подив. Просто неймовірна роль цього маленького київського району в історії української, російської та світової культури.
Та й не тільки імена тут приваблюють. Наприклад, не можна не згадати, що на Паньківщині чверть століття тому, користувалася величезним попитом трамвайна лінія вздовж Ботанічного саду. Багато киян з теплотою згадують трамвайний глухий кут біля університету, а за ним романтичний трамвайний спуск в парковій тіні. А вже Маріїнсько-Благовіщенська вулиця, тобто Саксаганського, була однією з найбільш трамвайних вулиць в місті.
Трамваї звідси, на жаль, пішли безслідно. Але як багато романтики залишається тут всупереч всім тисячам автомобілів. Нестримний гірський слалом вулиць Тарасівської та Паньківській. Вельможна річка вулиці Саксаганського – з її прихованими (на висоті другого і вище поверху) шедеврами з серії «як ми раніше цього не помічали». Тінисті, навіть взимку, вулиці вздовж «старої Ботаніки». Чарівна вулиця Микільсько-Ботанічна, викидає воістину київське «колінце» ... Хочеться кинути все і поїхати до Києва – гуляти по затишній загадкової Паньківщині!
Олег Кочевих https://www.interesniy.kiev.ua/pankovshhina-bereg-chudes/
В центрі Києва, посеред потоків людей і транспорту, на схилах берегів Либеді лежить історичний район під назвою Паньківщина, осередок творчості і розуму минулого століття.
Віртуальна прогулянка Паньківщиною занурить Вас у період кінця ХІХ-початку ХХ століття, коли зародився і розвивався просвітницький дух Києва. З бібліографічного дайджеста Ви дізнаєтесь, як київський Університет став центром української еліти, київського аналогу “Латинського кварталу” і не тільки. Паньківщина є історичною перлиною Києва, де жили, навчалися, працювали, творили видатні люди України, такі як Михайло Грушевський, Леся Українка, Микола Лисенко, Михайло Старицький, Євген Чикаленко і багато інших. Саме тут у Києві формувалась українська інтелегенція, тут зароджувалися ідеї, обговорювалися, вирішувалися всі українські (культурні та громадські) справи. Тут вирувало бурхливе, інтенсивне творче життя. «Латинським кварталом» та «Українським Парнасом» називали цей осередок культури сучасники. А скільки віршів народилось на тернистих доріжках Ботанічного саду!
Паньківщина зіграла величезну роль у створенні незалежної української держави.
Саме тут, на невеликій території, обмеженій бульваром Шевченка, вулицями Саксаганського і Антоновича народжувалася нова вільна Україна… Як би це не звучало патетично… Адже саме на цих вуличках і в цих будинках народжувався і проростав український дух, проростав аж доки не визрів до усвідомлення про свою незалежну державу. Цей потічок подвижників середини XIX століття розпочинався просвітницькою діяльністю перших викладачів і студентів не тільки району, а усього тодішнього Києва – Університету святого Володимира: варто лише згадати Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, істориків Миколу Костомарова, Володимира Антоновича… І хоча більшість перших подвижників поплатилися свободою за ідею самостійності, але вони породили нову плеяду державників-інтелігентів, котрі оселялися і мешкали на Тарасівській, Паньківській, Нікольсько-Ботанічній, Маріїнсько-Благовіщенській наприкінці XIX-го початку XX-го століття…
Список літератури
Абліцов, Віталій. Київ. Енциклопедія [Текст]: довідкове видання / Абліцов, Віталій. - дК. : Вид-во "Фенікс", 2016. - 288 с. Київ - це не тільки ті, хто народився в столиці України, хто почав і продовжує історію давнього міста на Дніпрі-Славуті, але й ті, кого невпинні вітри історії розпорошили по всій планеті Земля...
Визначні пам'ятки Києва [Текст]: енциклопедичний довідник / Г. Ю. Івакін [и др.]; відп. ред. Ю. О. Храмов; Інститут гуманітарних досліджень Української академії наук. - Київ: Фенікс, 2005. - 496 с.
Вечный Киев. Жизнь большого города [Текст] / [авт.-сост.: В. Ковалинский, О. Друг ; фот. О. Иванова и др.] ; Музей истории г. Киева. - Киев : Балтія-Друк, 2013. - 119 с.
Галайба, Василь Васильович. Фотоспомин. Київ, якого не стало ... [Текст]: [анот. альбом. світлин 1977-1988 рр.] / Василь Галайба.-Київ: Київська правда, 2018.-640с.
Гирич, Ігор Борисович. Київ ХІХ - ХХІ ст. [Текст]: путівник / Ігор Гирич. - Київ: Нац. газет.-журн. вид-во, 2013. - 255 с. До путівника увійшли розповіді про історичні частини міста
Гирич, Ігор Борисович. Київ: люди і будинки [Текст] / Ігор Гирич. - Вид. 2-ге. - Київ: Либідь, 2018. - 428 с. Ця книга не є путівником у традиційному сенсі краєзнавчого жанру. Вона є радше культурологічним оглядом про людей, які творили неповторну ауру нашого міста, формували обличчя Києва другої половини XIX – початку XX століть. Героями книжки є визначні українські родини, що десятиліттями мешкали в Києві. Звісно, не забуті й традиційні пам’ятки Києва. Певною новацією є розповіді про історичні околиці Києва
Гирич, Ігор. Київський путівник [Текст]: найцікавіші вулиці старого Києва / Гирич, Ігор // Київ. - 2012.
Друг, Ольга Миколаївна. Вулицями старого Києва [Текст]: науково-популярне видання / Друг, Ольга Миколаївна ; Під ред. Л.Дячишиної; Пер. англ. Т.Шмігер. - Львів : Світ, 2013. - 512 с.
Київ: Провідник [Текст]: науково-популярне видання / За ред. Ф.Ернста; Передм. С.Білоконя; Худ. оформл. О.Чекаля. – Репринтне відтворення. - Харків : Видавець Олександр Савчук, 2019. - XL+802 с. Репринтне перевидання унікальної книги – путівника по м. Києву 1930 року. Передмову до сучасного видання написано відомим українським істориком п. Сергієм Білоконем. Видання повертає обличчя Києва, який ще не зазнав архітектурних втрат від ідеологічних впливів радянської тоталітарної системи
Лук'янчук, Георгій. Чого вчать щоденники Євгена Чикаленка… [Текст] = http://slovoprosvity.org/2016/02/04/chogo-vchat-shhodenniki-yevgena-chikalenka/ / Лук'янчук, Георгій // Слово Просвіти. - 2016. - 4-10 лют. (№5) . - С.10. У Музеї Михайла Старицького відбулася презентація книжки “Євген Чикаленко. Щоденник. 1925-1929 рр.”. (К.: “Темпора”, 2016), а також усіх виданих до сьогодні щоденників великого мецената.
Макаров, Анатолий Николаевич. Стиль жизни, нравы и вкусы старого Киева : [Справочное издание]. Кн.1 / Макаров, Анатолий Николаевич. - К. : Скай Хорс, 2018. - 384 с. Розповідь про повсякденне життя міста в усьому його різноманітті - від театральних прем'єр до дитячих ігор; званих обідів в особняках аристократів і мільйонерів до чаювань в скромних студентських кімнатках; розповідь про те, що носили, що читали, які вистави дивилися, що їли і пили, про що і чому говорили жителі Києва XIX - початку XX століття. Про місто, як про особистість, яка змінюється з роками, переживає злети і падіння, періоди розквіту і не кращі часи. З цієї книги, повної любові і поваги до минулого української столиці, читач дізнається, як "український смак" вростав в міське середовище, як під його впливом змінювалися мода, звички і звичаї обивателів; познайомиться з безліччю забавних і вражаючих історій київського життя, більшість з яких представлені широкій публіці вперше.
Макаров, Анатолий Николаевич. Малая энциклопедия киевской старины : [Справочное издание] / Макаров, Анатолий Николаевич ; Вст. сл. автора. - 2-е изд. - К. : Довіра, 2005. - 558 с. Гортаючи сторінки цієї книги, ви відчуєте пряний аромат української міської культури XIX ст. Видання не має аналогів в літературі про Київ. При її написанні автор користувався своєю особистою колекцією київських переказів, легенд, літературних анекдотів і цікавих виписок з хроніки міських газет XIX століття
Макаров, Анатолий Николаевич. Киевская старина в лицах. ХІХ век : [Справочное издание] / Макаров, Анатолий Николаевич. - К. : Довіра, 2005. - 878 с В книзі можна знайти чимало кумедних, анекдотичних оповідань з життя старого Києва. Ці строкаті розповіді створювалися в різних культурних середовищах. Вони неоднорідні і за формою, і за змістом. В книзі відбилося все різноманіття київської побутової культури 19 століття
Малаков, Дмитро. Київ Столітньої Давнини [Текст]: екскурсія у місто початку 20-го століття: Фотоальбом / Малаков, Дмитро , Прибєга, Андрій ; Переднє слово Д.Малакова; Пер. на англ. О.Подшибіткіної, Ю.Сірош. - К. : Мистецтво, 2018. - 320 с. Величний Київ – столиця України – має багатовікову історію та вирізняється серед міст Східної Європи своєю неповторною красою. Видання пропонує читачеві цікаву екскурсію у місто початку ХХ століття. Подорож побудована на ретельно підібраній колекції поштівок з краєвидами Києва столітньої давнини та починається із Софіївської площі, веде до схилів Дніпра, спускається на Поділ і знову повертається у Верхнє місто, щоб продовжитись по Володимирській вулиці, прогулятися Хрещатиком, Липками, Печерськом та околицями. Видання адресоване шанувальникам старовини, мандрівникам, гостям Києва, широкому загалові читачів
Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського та Михайла Старицького.[Текст]: // Памятки України. - 2014р. – жовтень (№10) Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького
Паталєєв, Олександр Васильович. Старий Київ [Текст]: зі спогадів Старого Грішника / Паталєєв, Олександр Васильович ; Упор., вст. ст., прим. та добір іл. О.М.Друг. - К. : Либідь, 2008. - 432 с.
Старовойтенко І. «Євген Чикаленко: людина на тлі епохи» [Текст]: Монографія. - К.: Темпора, 2009. - 544 с;
Київ з усіма будинками = Kyiv. План міста / Уклад. та підгот. до друку ЗАТ "Ін-т передових технологій" 2002 р.; ред. С. Сидоренко. - Оновл. 2005 р. - 1:21 000, 1:10 000. - Київ: ЗАТ "Ін-т передових технологій", 2005. - 2 к.
Київ. Туристична карта / Уклад. та підгот. до друку ЗАТ "Ін-т передових технологій" 2003 р.; ред. Д. Вортман, геоінформ. підгот. Є. Городецького. - Оновл. в 2006 р. - 1:34 000, 1:8 500, 1:500 000. - Київ: ЗАТ "Ін-т передових технологій", 2006. - 3 к.
Київ. Атлас туриста / ДНВП "Картографія", Укргеодезкартографія; ред.: Р. М. Галдецька [та ін.]. - 1:20 000. - Київ: ДНВП "Картографія", 2016. - 1 атл. (96 с.)
Київ. План міста / Держ. служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, ДНВП "Картографія", Укргеодезкартографія; ред.: В. М. Соколова. - 1:35 000 [та ін.]. - Київ: ДНВП "Картографія", 2018. - 3 к. (1 арк.)
Київ. Атлас «Київ»: щорічний довідник картогр. вид., Вип. 18 / ДНВП "Картографія", Укргеодезкартографія ; відп. ред.: Л. Півак, Р. Галдецька; ред.: Л. Марченко, В. Соколова. - 1:12 000 [та ін.]. - Київ: ДНВП "Картографія", 2018. - 1 атл. (168 с.)
Бібліографія статей
Губерський, Леонід. «Utilitas, Honor et Gloria» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/321126: КНУ імені Тараса Шевченка - 185 / Губерський, Леонід // Голос України. - 2019. - 3 вер. (№166). - С. 4-5. «Користь, честь і слава»... Три слова, три поняття, три правила життя, які визначають напрям руху, сенс існування, логіку дій Київського національного університету імені Тараса Шевченка впродовж ось уже 185 років. Історія нашого університету доводить - зміна епох, політичних і соціальних систем, калейдоскоп модних гасел залишаються безсилими перед ціннісним фундаментом університету, який непорушною скелею височіє над швидкоплинною рікою часу
Батько української хірургії [Електронний ресурс] = http://www.health-medix.com/articles/misteztvo/2011-09-14/11JVBUH.pdf / Підготував Юрій Віленський // Національний календар «Події та персоналії». - 2011. - 8 лип. Цей блискучий хірург, найближчий учень та колега М.І. Пирогова, постає дивним символом української хірургії й медичною окрасою Києва. Створивши в старовинному місті першу хірургічну клініку, Володимир Опанасович прооперував тут близько двох тисяч хворих з приводу катаракти, косоокості та інших очних недуг й біля трьох тисяч пацієнтів із загальнохірургічними синдромами
Єрмолова Ю. В. Володимир Опанасович Караваєв — видатний хірург, засновник вітчизняної хірургії [Електронний ресурс] = https://www.umj.com.ua/article/14223/volodimir-opanasovich-karavayev-vidatnij-xirurg-zasnov-nik-vitchiznyanoi-xirurgii-do-200-richchya-vid-dnya-narodzhennya: до 200-річчя від дня народження / Ю. В. Єрмолова // Український медичний часопис (оnline). - 2011. - 7 лип. У славній плеяді видатних діячів медицини видне місце займає один із засновників вітчизняної хірургії, талановитий клініцист, великий вчений Володимир Опанасович Караваєв. Він присвятив усе життя медицині, ввібравши кращі риси лікаря. Його по праву вважають достойним учнем М.І. Пирогова. В.О. Караваєв не лише розвинув ідеї свого вчителя, але й зробив вагомий внесок у різні галузі медицини. Його новаторства і по сьогодні залишаються актуальними
Патриляк, Іван . Київський університет. Перші кроки [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/314792: найпрестижнішому університету України – 185 років. Як все розпочиналося / Патриляк, Іван // Голос України. - 2019. - 15 бер. (№ 51). - С. 10. Сьогодні, інформуючи світ про Київський національний університет імені Тараса Шевченка, ми цілком заслужено вказуємо на його розгалужену структуру, високі рейтинги в міжнародних агенціях з оцінювання якості вищої освіти, унікальні лабораторії, цікаві музейні колекції тощо. Проте далекого 1834 року нині провідний український університет починав своє буття з доволі скромних організаційних форм. Навчання в нововідкритому університеті розпочалося 28 серпня (за старим стилем) 1834 року
Сердюкова, Е. В поисках утраченного образа, или Прогулки по старому Киеву /. // Зеркало недели. - 2001.- 18-22 авг. (№31). - С.14.
Томенко, Микола. Таємниця життя і світогляду Михайла Максимовича [Текст] = http://slovoprosvity.org/2019/09/18/taiemnytsia-zhyttia-i-svitohliadu-mykhayla-m/ / Томенко, Микола // Слово Просвіти. - 2019. - № 38, 19-25 вер. - С. 8-9. Для багатьох М. Максимович - насамперед перший ректор Київського університету. Може, на ті часи його навряд чи й сам українофоб Уваров міг запідозрити в українських симпатіях? А може, - саме тому, що запідозрив, і ректорство було свого роду почесним засланням? Чому перебування Максимовича на посаді ректора було недовгим і завершилося поверненням (вигнанням) на терени його ж таки власного хутора Михайлова Гора? Чи лише через хворобу - справді тяжку і виснажливу? Чи, остаточно сформувавшись як послідовний українець, став для імперії вельми небезпечним?
Зінченко Н. Музей Михайла Старицького відкрився у Києві до Дня незалежності України [Текст] / Н. Зінченко // Хрещатик. - 2002. - 26 лип. (№109). - С. 5.
Кальницкий М. Б. «Киев, построенный Зекцером» [Текст] // «Газета по-киевски». -2008. - 18 октября.
Кальницкий М. Б. «Саксаганского, бывшая Жандармская». [Текст] // «Газета по- киевски». – 2009. – 18 мая
Кальницкий, Михаил. Зодчий, работавший в свое удовольствие [Текст] = http://kp.ua/daily/250413/391156/: благодаря дополнительным источникам доходов киевский архитектор Георгий Шлейфер брался только за те постройки, которые представляли для него творческий интерес / Кальницкий, Михаил // Комс. правда в Украине. - 2013. - 25 апр. (№91). - С. 16. Днями минула сота річниця від дня смерті одного із найяскравіших київських зодчих - Георгія Шлейфера
Кальницький, Михайло. Де знаходиться дім із кадуцеєм? [Текст]: незвичні символи на столичних будівлях / Кальницький, Михайло // Вечірній Київ. - 2016. - 18 серп. (№33). - С. 24.На деякиих фасадах столичних споруд збереглися декоративні оздоби, що мають певне символічне значення. У них вбачають релігійні емблеми, знаки масонів чи інших адептів "таємного знання". Проте найчастіше ці зображення піддаються адекватному прочитанню, і завдяки цьому ми отримуємо важливу підказку щодо призабутої первинної функції того чи іншого будинку
Кальницький, Михайло. Київські гімназії сто років тому [Текст] : старий Київ / Кальницький, Михайло // Вечірній Київ. - 2012. - 13 вер. (№90). - С. 28-29. Деякі київські школи мають назви гімназій або ліцеїв. Нині цей нюанс відіграє роль скоріше фактора додаткової престижності. Але в ті часи, коли подібні найменування були у звичному вжитку – років сто тому, вони мали цілком конкретне значення. Які ж саме гімназії діяли в Києві на початку ХХ століття і де вони містилися
Осташко, Тетяна. «Буржуй, або навіть феодал» [Текст] = http://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya-osobystist/burzhuy-abo-navit-feodal: Євгена Чикаленка без перебільшення можна назвати впливовим конструктором українського національно-визвольного руху / Осташко, Тетяна // День. - 2018. - 8 лют. (№ 22). - С. 9. Український громадський і культурний діяч, меценат Євген Харлампович Чикаленко (1861-1929) належить до кращих представників української інтелігенції. Подвижницька праця, спрямована на консолідацію українського громадянства, заповнила все життя цієї людини та всієї його родини. Є. Чикаленка без перебільшення можна назвати впливовим конструктором українського національно-визвольного руху, рупором якого в першому десятилітті ХХ ст. стала газета «Рада» (у 1905-1906 рр. - «Громадська думка»), ним заснована і яку він видавав. Є. Чикаленко надавав також щедру фінансову підтримку часописам: «Селянин», «Літературно-науковий вісник», «Нова громада» та ін.
Слабошпицький, Михайло. Майже стоячи навшпиньки. Євген Чикаленко [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2020/02/6-1058-6-12-liutoho-2020.pdf: уривки із книги / Слабошпицький, Михайло // Слово Просвіти. - 2020. - 6-12 лют. (№ 6). - С.12. Нова мемуарна книжка М. Слабошпицького з’явиться навесні у видавництві “Ярославів Вал”. Вона називається “З присмеркового дзеркала”. Пропонуємо читачам уривок із неї
Трахтенберг І. Вулиця поетів, учених, лікарів [Текст]: із нотаток про рідне місто минулих їхніми багатоликими мешканцями / І. Трахтенберг // Дзеркало тижня. - 2009. - 7-13 лист.(№43). - С. 12. Гадаю, що навряд чи хтось із моїх земляків - корінних киян і тих, для кого наша столиця стала другою малою батьківщиною, не бував на Тарасівській. Усі знають цю круту, свого часу занурену в густу зелень вулицю, тиху й затишну. Відомостей про Тарасівську вулицю в публікаціях, присвячених Києву, невиправдано мало. Несподіваним винятком став нарис, датований 1993 роком, під короткою, але гранично адресною назвою «Моя Тарасівська». Автором цього нарису в популярній київській газеті «Правда України» був відомий публіцист і письменник Григорій Кіпніс (літературний псевдонім К.Григор’єв)
Файзулін, Ярослав. Київ 100 років тому [Текст] / Файзулін, Ярослав // Культура і життя. - 2017. - 10 бер. (№10). - С.6-7. У лютому 1917-ого в Києві ніщо не віщувало про наближення революційних подій. Містяни переймалися буденними клопотами
Чадюк, Марія. «Київ інтерактивний» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/kyyiv-interaktyvnyy: яким було життя містян сто років тому - відповіді в новому проєкті / Чадюк, Марія // День. - 2019. - 6 груд. (№ 225-226). - С. 18. Автором проєкту є кандидатка історичних наук Олена Бетлій. Як розповіла Дарина Подгорнова на презентації «Києва інтерактивного» в Urban Space 500, було вирішено створити своєрідне продовження «Львів інтерактивний», тільки тепер проєкт присвятили столиці. Він містить два основні компоненти - мапа та історії, які детальніше розповідають про життя киян та ілюструються за допомогою різноманітного матеріалу - фото, листівок, реклами тощо. Щодо мапи, то вона складається з трьох шарів: сучасна мапа, топографічний план 1925 року й позначки з тематичної бази даних, яку автори створили на основі адресної книги Києва 1916 року, що налічує кілька тисяч міських об’єктів. На сайті в історії «Мандрівка Києвом. Слідами зниклого міста» є також київська мапа в збережених фото. Нині мапа Києва сторічної давнини покриває повністю всю адміністративну частину столиці на початок ХХ ст. Сьогодні автори працюють над тим, щоб розширити її. Збільшуватиметься і спектр тематичних рубрик: промисловий, адміністративний Київ
Шльонський, Д. Пам’ять у стилi модерн [Текст]: хто створював, утримував i опiкав київськi музеї / Д. Шльонський // День. - 2001.- 13 груд. (№229). - С.6. - Музейна справа Києва.
WEB-ліографія
https://www.s-bilokin.name/history/HrushevskyEstate/Pankivscyna.html Сергій Білокінь. Паньківщина.
https://www.interesniy.kiev.ua/pankovshhina-bereg-chudes/ Паньковщина: берег чудес
http://kyivhistory.blogspot.com/2011/10/7.html Особняк Терещенко ул. Льва Толстого, 7, История Киева.
http://naps.gov.ua/ua/structure/institutions/psychology/ Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України вул. Паньківська, 2
https://msmb.org.ua/pro-nas/istoriya-rozvitku/z-arhivu-dokumentiv/ сайт Міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки «Молода гвардія, архівні матеріали з Державного архіву м. Києва
http://www.grad.kiev.ua/s-01.htm вулиця Саксаганського. Фотоспомин, Київ, якого немає
http://www.velopokatyshki.com/arhit2.php Киев-Архитектурный Краткая историческая справка:ул.Саксаганского (Мариинско-Благовещенская улица)
http://avtokosmos.ru/forum/showthread.php?t=3840 От Киева провинциального до…
http://anthrohistory.ipb.su/lofiversion/index.php/t486.html История зданий, улиц и выдающихся мест Киева
http://pamyatky.kiev.ua/streets/saksaganskogo САКСАГАНСЬКОГО ВУЛИЦЯ, серед. 19–20 ст . З’єднує вул. Еспланадну та пл. Перемоги.
http://pamyatky.kiev.ua/streets/mikilsko-botanichna МИКІЛЬСЬКО-БОТАНІЧНА ВУЛИЦЯ, 19-20 ст. від вул. Тарасівської до вул. Л.Толстого.
http://h.ua/story/99452/ Киевский Ботанический сад им.А.В. Фомина
http://botanicus.kiev.ua/ Ботанічний сад імені акад. О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка
http://news.tochka.net/ua/116674-dom-sester-miloserdiya-tam-gde-spasali-lyudey-foto/ Будинок сестер-жалібниць: тут рятували життя.
http://raphonare.uol.ua/text/8742067/ulitsa-saksaganskogo Киевские зарисовки. Улица Саксаганского.
https://agritura.livejournal.com/205656.html Что такое "доходный дом"? Улица Саксаганского
http://81412.livejournal.com/37007.html
ПАНЬКІВЩИНА: ВІД ЛАТИНСЬКОГО КВАРТАЛУ - ДО УКРАЇНСЬКОГО ПАРНАСУ
ДОДАТОК:
Київський Національний Університет ім. Тараса Шевченка;
вулиця Володимирська, 60
Музей ім. Богдана і Варвари Ханенків; вул. Терещенківська, 15-17
Музей видатних діячів української культури; вулиця Саксаганського
Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського; вулиця Паньківська, 9
Садиба Маріїнської громади сестер-жалібниць
Колишня садиба Маріїнської громади сестер милосердя Червоного Хреста
розташована за адресою вулиця Саксаганського, 75.
Ретроспектива видань краєзнавчої бібліографії по історії Києва від Інформаційно-бібліографічного відділу МСМБ:
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/kiivsyka-sorbonna-kiivsykiy-parnas/ «Київська Сорбонна? Київський Парнас ?» Як починався Латинський квартал Києва? Чим живе сьогоднішня Паньківщина
https://msmb.org.ua/actions/happen/2014/istoriya-panykivshtini-zhive-i-nadihaye/ Історія Паньківщини живе і надихає
https://msmb.org.ua/stily-zhittya/rozumne-dozvillya/kiiv-kermanichi-stolitsi-pivtora-stolittya-tomu/ Київ. Керманичі столиці півтора століття тому.
https://msmb.org.ua/stily-zhittya/rozumne-dozvillya/vivchayemo-ridne-misto-pislya-pomyakshennya-karantinu/ Вивчаємо рідне місто. ТУРИЗМОТЕРАПІЯ /До Дня КИЄВА/
Інтернет-ресурси
https://vechirniykiev.com.ua – сайт газети «Вечірній Київ»
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»
http://www.dt.ua – сайт тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.slovoprosvity.org – сайт тижневика «Cлово просвіти»
Бібліограф упорядник: Наталя Фоміна