Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Невигідна преса

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до Всесвітнього дня свободи преси

«30-та річниця Всесвітнього дня свободи преси, що відзначається цього року, підкреслює вирішальну роль свободи преси та незалежних і різноманітних засобів масової інформації як основоположних для здійснення всіх прав людини» — офіційний реліз ЮНЕСКО.

У 1993 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси (рішення 48/432 від 20 грудня). Дане рішення стало результатом роботи Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про «Сприяння забезпеченню свободи преси у світі» визнала, що вільна, плюралістична та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства. Генеральна конференція передала Генеральній Асамблеї виражене державами - членами ЮНЕСКО побажання оголосити 3 травня «Міжнародним днем свободи преси».

Ця дата була обрана в ознаменування Віндхукської декларації зі сприяння забезпеченню незалежності та плюралізму африканської преси, прийнятої 3 травня 1991 року на семінарі зі сприяння забезпеченню незалежності та плюралізму африканської преси, організованому ЮНЕСКО та Організацією Об’єднаних Націй в Віндхук, Намібія.

Всесвітній день свободи преси є щорічним нагадуванням міжнародній спільноті про те, що свобода преси і свобода вираження поглядів є основними правами, закріпленими в Загальній декларації прав людини. Ми повинні захищати ці права, оскільки вони являють собою основу демократії і мають реальний вплив на життя людей в усьому світі.

Всесвітній день свободи преси надає міжнародній спільноті можливість віддати пошану професійним працівникам засобів масової інформації, які загинули при виконанні своїх обов’язків за останній рік. Нам необхідно зміцнити нашу рішучість забезпечити охорону та безпеку журналістів у всьому світі.

ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СВОБОДИ ПРЕСИ

В чому полягає різниця між свободою преси та свободою слова?

Свобода преси означає, що діяльність ЗМІ, як друкованих, так і електронних — газет, журналів, телебачення, радіо, веб-сайтів здійснюється без надмірного державного втручання. Свобода слова означає право кожної людини виражати свої думки без страху покарання. Проте, на відміну від свободи преси, свобода слова має деякі обмеження. Наприклад, наклепи, погрози, підбурювання до протиправних дій передбачають відповідні правові наслідки.

Яке місце займає Україна в рейтингу організації «Репортери без кордонів»?

В 2020 році в щорічному рейтингу свободи ЗМІ наша країна посіла 96 сходинку в переліку з 180 країн. Порівняно з 2019 роком Україна піднялася в цьому індексі на 6 пунктів.

В яких державах свобода преси перебуває на найвищому рівні?

Згідно індексу організації «Репортери без кордонів», найвищий рівень свободи ЗМІ мають Норвегія, Фінляндія й Данія.

В яких країнах найгірше становище з незалежними ЗМІ?

Останні чотири місця в рейтингу свободи преси посідають Китай, Еритрея, Туркменістан та Північна Корея.

Чи означає свобода преси те, що газети й телеканали можуть писати й говорити все, що завгодно?

В більшості країн для преси заборонена пропаганда тероризму, заклики до порушення територіальної цілісності, розпалювання ворожості за расовими, національними чи релігійними ознаками. До того ж, кожна людина чи юридична особа має право оскаржити в суді будь-яку оприлюднену інформацію як неправдиву або таку, що порушує право на приватність.

10 цікавих фактів про пресу

1. Прототипом першої газети вважають стародавні рукописні новини. Ще Юлій Цезар почав публікувати «Діяння сенату», а згодом «Щоденні громадські дощечки», на яких записували хроніку подій. Приблизно з 911 року в Китаї почав виходити «Цзінь бао» («Столичний вісник»).

2. Вважається, що перша газета вийшла друком у 1605 році у французькому Страсбурзі. А от перше успішне щоденне видання з’явилося у Британії — газета TheDaily Courant, яка друкувалася з 1702 по 1735 роки. Першою газетою в Україні, що відповідає сьогоднішнім уявленням, стала львівська Gazette deLeopol («Львівська газета»), яка щотижнево виходила впродовж 1776 року французькою мовою.

3. За даними Національної спілки журналістів України, кожні три дні війна убиває одного медійника. З початку широкомасштабного вторгнення їх загинуло 32.

5.Спілку журналістів України створили 23 квітня 1959 року. Тоді українські ЗМІ були відділенням Спілки журналістів СРСР, а після розпаду Союзу стали називатися Національною.

6. Першу україномовну статтю у підконтрольній росії Україні опублікував Сергій Єфремов у жовтні 1905 року. Вона мала назву «Чи буде суд, чи буде кара».

Перша україномовна стаття у підконтрольній росії Україні мала назву «Чи буде суд, чи буде кара».

7. Українська влада відзначала значущість і внесок ЗМІ в розвиток країни, тому їх називають представниками «четвертої влади».

8. У Всесвітньому Індексі свободи преси міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» Україна посідає 97 місце.

9. 22 слова — саме стільки треба було вимовити українцеві в XIX столітті, щоб купити газету під назвою «Загальний щоденник земських законів і уряду для коронної області Галичини і Володимерії з князівством Освецімскім і Заторським і з великим князівством Краківським».

10. Дата заснування Дня журналіста України збігається зі створенням Центральної телерадіостудії МОУ, яка упродовж 30 років висвітлює військове життя.

 

Білоус, Василь Степанович. Зв'язки з громадськістю (паблік рилейшинз) в економічній діяльності : Навч. посіб. / Білоус, Василь Степанович. - К. : КНЕУ, 2005. - 275 с. : іл., табл. - Рекомендована література: с.225. - Короткий словник основних термінів курсу "Зв'язки з громадськістю (паблік рилейшинз)": с.214; Державні нормативні акти з організації зв'язків з громадськістю: с.256; Міжнародні правові документи з паблік рилейшинз: с.269. - ISBN 966574710Х.

 

 

 

 

 

 

 

Сартр, Жан-Поль. Шляхи свободи [Текст] = Les Chemins De La Liberte. Le Sursis : Трилогія: Роман. Ч.2 : Відстрочення / Сартр, Жан-Поль ; Пер. з фр. Л.Кононовича. - В суперобкладинці. - К. : Видавництво Жупанського, 2008. - 448 с. : іл., портр. - (Лауреати Нобелівської премії). - ISBN 9789668118517.

У другому томі трилогії "Шляхи свободи" змальовано французьке суспільство, яке стоїть перед нелегким і болючим вибором: вступати у війну, щоб захистити другорядного союзника - чи поступитися агресорові, щоб зберегти мир у Європі? Хто виграє - той, хто нападає першим, чи лагідний і поступливий миротворець? Що важливіше мир чи свобода?

 

 

 

 

 

Шустер, Савік. Свобода слова проти страху і приниження. Соціальний експеримент у прямому ефірі та перша карта емоцій України [Текст] : Публіцистичне видання / Шустер, Савік. - В суперобкл. - К. : Брайт Стар Паблішинг, 2018. - 288 с. : іл. - Епілог: с.281; Алфавитний покажчик: с.283. - ISBN 9786177418633.

У своєму авторському дебюті Савік Шустер складає першу в історії карту емоцій цілої країни – України. Від жовтня 2015 до грудня 2016 року він щоп’ятниці в прямому ефірі вимірював її емоційний стан. Автор запрошує читача до магічного світу свого дослідження й розповідає про те, як створювалася його знаменита «Свобода слова», що відбувалося за лаштунками програми, про свої стосунки з Петром Порошенком, Юлією Тимошенко, Алєксандром Лукашенком, Борісом Нємцовим, Міхаілом Ходорковскім і не тільки. Він описує найважливіші політичні події в Україні, свідком яких він став, відверто визнає свої помилки, висловлює свою позицію щодо найгостріших проблем і пропонує неординарні шляхи їх розв’язання. Книжка розповідає про ключові моменти двадцяти п’яти років розвитку ПриватБанку – від 1992 до 2016 року. У її основі – сорок ексклюзивних ­інтерв’ю, архівні матеріали й відомості інсайдерів. Це перша незалежна книжка про відому українську компанію

Бібліографічний список статей

(подана у зворотній хронології та алфавіті авторів)

2021

Іщенко, Наталія . В майбутнє без газет? [Текст] = https://day.kyiv.ua/ru/article/media/v-maybutnie-bez-gazet : криза на ринку друкованої преси може перетворитися на катастрофу / Ищенко, Наталья  // День. - 2021. - 7 трав. (№ 81-82). - С. 29. Третє десятиліття третього тисячоліття може увійти в історію як епоха зникнення друкованих засобів масової інформації. Газети та журнали ще за нашого життя можуть перейти на онлайн-платформи чи взагалі зникнути

Стали відомі лауреати Пулітцерівської премії 2021 року [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/CULTURE/stali-vidomi-laureati-pulittserivskoji-premiji-2021-hoda.html : Цього року журі премії відзначило нагородою в номінації «Особлива згадка» 18-річну Дарнеллу Фрейзер - дівчину, яка зняла на відео момент смерті афроамериканця Джорджа Флойда / Підготувала Юлія Абрамова // Дзеркало тижня. - 2021. - 12 черв. Газета Star Tribune з Міннеаполіса отримала премію "Термінові новини" за висвітлення вбивства Джорджа Флойда і його наслідків, а Дарнелла Фрейзер, яка записала захоплення Флойда на мобільний телефон, – отримала спеціальну нагороду "особливу згадку". Її нагорода покликана підкреслити "вирішальну роль громадян в прагненні журналістів до істини і справедливості", йдеться в заяві Пулітцерівського ради

2020

Слабошпицький, Михайло. Повторення пройденого довжиною понад сто двадцять літ [Текст] = https://litukraina.com.ua/2020/11/19/vilne-slovo-amerikanskoi-ukraini/ : «Вільне слово американської України» та автор цієї книги Петро Часто / Слабошпицький, Михайло // Літературна Україна. - 2020. - 14 лист. (№ 43-44). - С. 6. Однак «Свобода», як кажуть, була народжена під щасливою зорею. Вона, як крихітне деревце, вперто проростало вгору й углиблювалося корінням в американський ґрунт. Автор докладно пише про те, як багато для нього зробило українське священництво.

2018

Іщенко, Наталя. Плюси, мінуси, підводні камені [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/media/plyusy-minusy-pidvodni-kameni : плану ЄС. боротьби з дезінформацією / Іщенко, Наталя // День. - 2018. - 7 груд. (№ 223-224) . - С. 29. Європейська комісія представила план боротьби з дезінформацією. 5 грудня документ презентували на прес-конференції в Брюсселі декілька європейських високопосадовців, зокрема, віце-президент Єврокомісії Андрус Ансіп та єврокомісар з питань цифрової економіки і цифрового суспільства Марія Габріель

Плахта, Дмитро. «Не нашкодь!» – це й наш принцип» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/media/ne-nashkod-ce-y-nash-pryncyp : Тетяна Вергеліс - про конвергенцію в медіа, журналістів-універсалів і соціальні мережі / Плахта, Дмитро  // День. - 2018. - 16 лист. (№ 208-209). - С. 28. Технічний прогрес та медійна еволюція диктують сучасним засобам масової інформації свої умови. Явище конвергенції вже давно охопило український медіаринок, і серед піонерів цього явища – наше видання. Отож, процес злиття телебачення, радіо та преси з новими інтернет-медіа став усталеною тенденцією для вітчизняного медіапростору. Адже найбільш конкурентоздатними сьогодні є ті, хто працює за конвергентними принципами

2017

Позняк-Хоменко, Наталка. Невигідна преса [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3246/180/118357/ / Позняк-Хоменко, Наталка  // Україна молода. - 2017. - 5 груд. (№ 145). - С. 5. Україномовної преси вистачало – лише в Києві були регулярні газети «Хрещатик», «Столиця», «Вечірній Київ». А наклади «Сільських вістей» у найкращі часи сягали 2 мільйонів 600 тисяч. Тепер же на нечисленних газетних розкладках україномовна преса – рідкісний гість. Зате «Комсомольская правда в Украине», «Аргументы и факты», «Московский комсомолец», ті ж самі «Вести» - скільки завгодно

WEBліографія

https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=92  - Всесвітній день свободи преси

Всесвітній день свободи преси

https://daytoday.ua/podiya/vsesvitniy-den-svobody-presy/   - Всесвітній день свободи преси

https://www.radiosvoboda.org/a/viyna-media-fiksery-voyenni-zlochyny-obstril-okupovani-terytoriyi-svoboda-slova/32386940.htm  -  Російська армія убиває та незаконно затримує журналістів на війні в Україні: аналіз до Всесвітнього дня свободи преси

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3017916-svit-vidznacae-den-svobodi-presi.html  -Світ відзначає День свободи преси

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3679445-z-pocatku-vtorgnenna-rf-v-ukraini-zaginuli-12-pracivnikiv-zmi-se-21-poranenij.html  - З початку вторгнення рф в Україні загинули 12 працівників ЗМІ, ще 21 поранений

https://www.imi.org.ua/news/sogodni-vidznachayetsya-vsesvitnij-den-svobody-presy-i45317   -  Інститут масової інформації

https://ms.detector.media/internet/post/31829/2023-05-03-3-travnya-vidznachayut-vsesvitniy-den-svobody-presy/   -   3 травня відзначають Всесвітній день свободи преси

https://bykvu.com/ua/bukvy/3-travnia-vsesvitnii-den-svobody-presy/  -  3 травня — Всесвітній день свободи преси

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua -  сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

https://zn.ua - сайт газети «Дзеркало тижня»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ