Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Ненудна наука

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до Всесвітнього дня науки

Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку – свято, засноване у 2001 році під егідою ЮНЕСКО.

Метою цього дня є висвітлення актуальності взаємодії науки та суспільства, її популяризація та підтримка наукової праці.

Також святкування дня науки спрямоване на підвищення поінформованості громадськості про роль науки, заохочення національної й міжнародної солідарності заради спільного використання наукових досягнень, привернення уваги до викликів, з якими зустрічаються науковці сьогодні. Кожного року проголошують гасло Всесвітнього дня науки

Скільки кісток в вашому тілі? Чи знаєте ви, що в тілі дорослої людини присутній 206 кісток, а у новонароджених їх 300. Людське око блимає в середньому 4200000 разів на рік. Найдовші живі клітини в організмі є клітини головного мозку - вони можуть жити з вами все життя. Найважчий людський мозок з коли-небудь зареєстрованих важив 2,3 кг. Найнебезпечніша тварина в світі є звичайна муха. Космічний телескоп Хаббл важить 10,896 кг, 13,1 м в довжину, і вартістю $ 2,1 млрд., а космос містить близько 50 мільярдів галактик.

Більшості своїх досягнень людина зобов’язана закладеної в неї Господом Богом здібності до спостереження, аналізу і розумінню явищ, що відбуваються навколо нього у просторі та часі. Систематизуючи отримані знання, людство помітило, що ці знання можна не тільки зберігати, передавати з покоління до покоління, але й доповнювати, розвивати і уніфікувати. Так з’явилася наука.

Ніхто не знає коли саме це відбулося чи яка саме наука першою з’явилася на світ, однак достеменно відомо, що до цих пір людству так і не вдалося вичерпати всю багатогранність напрямів і потенціалу людського пізнання, для якого ми сміливо визначаємо ту чи іншу гілку наукового напрямку. Це неймовірно, але це так.

Вчені дуже часто віддалялися від життя і культурного перебігу основного суспільства. Не рідко це викликало, крім відвертого нерозуміння і природне здивування з боку абсолютно неосвічених людей, що частенько виливалося в конфліктні ситуації, які негативно відбивалися як для самого суспільства, так і для розвитку науки в цілому. Звичайно ж, - що зрозуміло і доступно ослу, то абсолютно не досяжно для кролика. Однак від цього кролик не менш важливий для природи, ніж осел і навпаки.

Об’єднуючим фактором в цій конфліктній ситуації виступила саме життя. Щоб нагодувати вовка та залишити в спокої овець, наука і суспільство стали тісно співпрацювати, від чого почали вигравати і ті й інші. В остаточному підсумку, якщо він взагалі може бути, наука і суспільство стали єдиним цілим, що абсолютно гармонійно для природи самої людини.

Наука плюс суспільство завжди дорівнювало прогресу. Так, на одній з Всесвітніх наукових конференцій, що проходила в Будапешті в 1999-му році, була висловлена ідея про необхідність в ще більш щільною взаємодії між науковим і суспільним середовищем. Робота над підвищенням усвідомлення світовою громадськістю практичної користі науки для всіх поколінь, вимагає зусиль насамперед з боку наукового прошарку нашого суспільства, але без підтримки основної частини суспільства може бути повністю знівельована. У зв’язку з цим, на загальній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО, що проходила в 2001-му році, було прийнято рішення - офіційно заснувати «Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку», який щорічно відзначається зараз 10-го листопада.

У Всесвітній день науки під егідою ЮНЕСКО проводиться цілий ряд різноманітних заходів, спрямованих як на роботу з науковими та навчальними колективами, так і на тісну взаємодію з урядовими організаціями. Мета цих зусиль - широке поширення знань про науках у справі розвитку та встановлення миру на землі - для всіх верств суспільства, проведення своєрідних днів відкритих дверей. Це не тільки є фактором популяризації тих чи інших наукових напрямків і технологій, але і багато в чому позбавляє суспільство від деструктивного непорозуміння, зміцнюючи довіру і сприяючи позитивному прогресу всього нашого суспільства.

У цей День проект DilovaMova.com, приєднується до цієї ініціативи і бажає всім нам тільки світлих почуттів до науки і наукового середовища! Всі ми пам’ятаємо про те, що знання це світло, а незнання нехай залишаються в минулому! Нехай у цей день Ви дізнаєтеся щось нове. Пізнаєте, нехай невелику, але істину, а вона, як відомо звільнить Вас від чогось абсолютно непотрібного і зайвого, що заважає не тільки Вам, але безперечно, і оточуючим Вас людям. З Днем науки Вас!

18 цікавих наукових фактів, про які ви точно не знали

Щодня дослідники продовжують робити нові відкриття у найрізноманітніших сферах, які рухають науку вперед і дозволяють людям отримувати користь від нових знань і технологій.

Вчені та лабораторії в усьому світі, досліджують різні галузі знань, вивчаючи не тільки світ навколо, а й глибини космосу. І часом те, що вони дізнаються, перевертає наші уявлення про дійсність!

1. Близько 20% всього кисню на Землі виробляється тропічними лісами Амазонії.

2. В одному квадратному сантиметрі родючого ґрунту (чайна ложка) живе кількість живих організмів, співставна за чисельністю з усім з населенням Землі.

3. Великий Бар’єрний риф, довжина якого становить майже 2500 кілометрів, є найбільшим природним об’єктом, утвореним з живих організмів, який існує на Землі. Його можна побачити навіть з космосу!

4. Одна чайна ложка речовини, з якого складається надважка нейтронна зірка, важить 6 мільярдів тон.

5. Температура блискавки при розряді може досягати 20000- 30000 градусів за Цельсієм.

6. Вчені порахували, що клітин різноманітних бактерій в людському організмі більша, ніж наших власних.

7. Мурахи здатні нести предмети, вага яких в 50 разів перевищує їхню власну.

8. Стрибаюча блоха розвиває прискорення, яке більш ніж у 20 разів перевищує швидкість космічного шатла під час запуску. У момент свого стрибка, ця комаха відчуває більш ніж стократне перевантаження. Для порівняння: для астронавтів цей показник є не більше ніж 3х.

9. Вчені математично довели: якщо по всій території Сахари розташувати сонячні і вітрові електростанції, обсяг генерованої електроенергії досягне 82 терават. Це дозволить перетворити пустелю на квітучий сад, а отриманої енергії буде достатньо, щоб забезпечити нею все населення Землі.

10. Завдяки особливому білку під назвою Cry4, який міститься в очах у птахів, вони здатні бачити магнітні поля Землі. Це дає їм можливість орієнтуватися навіть на великих відстанях, за рахунок «зчитування» довжини світлових хвиль.

11. Протягом середнього людського життя, наше серце здійснює близько 2,5 млрд ударів і перекачує близько 5,7 мільйонів літрів крові.

12. Морські коники є істотами з надвисоким метаболізмом. У них немає шлунку, а їжа встигає засвоїтися за час проходження через кишкову систему. Через це, практично весь свій час вони змушені полювати на планктон і дрібних ракоподібних.

13. У восьминогів три серця, дев’ять мозків і блакитна кров.

14. В атмосфері Нептуна вітер дме зі швидкістю близько 2400 кілометрів на годину. Для порівняння: швидкість вітру під час урагану на Землі, складає близько 200 кілометрів на годину. До речі, пори року на цій планеті тривають більше 40 років.

15. Скелет дорослої людини складається з 206 кісток, а діти народжуються з 270 кістками. Деякі з них зростаються разом, коли їхній організм росте.

16. Якщо пробурити тунель крізь Землю і стрибнути всередину, вам буде потрібно рівно 42 хвилини і 12 секунд, щоб досягти іншого кінця.

17. Нюх у собаки в 1000 разів більше чутливий, ніж у людини.

18. Кожна десята європейська дитина зачата в ліжку IKEA. Не зовсім науковий факт, але статистика прикольна.

Бібліографічний список статей

(подано в алфавіті авторів)

2024

Басараб, Олена. Розкриваємо таємницю [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/innovations/yak-viyaviti-zobrazhennya-generovane-shi-50410450.html: як виявити зображення генероване ШІ. Чотири ключові ознаки / Басараб, Олена  // NV. - 2024. - 17 квіт. Картина створені штучним інтелектом (Фото:labs.openai.com) Автор: Олена Басараб У сучасному світі зображення штучного інтелекту може створювати будь-хто, хто має доступ до штучного інтелекту. При цьому вам варто лише опанувати такі програми як DALL-E, Midjourney, Gencraft або Stable Diffusion від OpenAI

Борисіхіна, Кіра. Буде не боляче [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/norvezki-doslidniki-viyavili-nespodivanu-korist-sportu-50407052.html : норвезькі дослідники виявили несподівану користь спорту / Борисіхіна, Кіра  // NV. - 2024. - 8 квіт.  Дослідження, проведене вченими з UiT Арктичного університету Норвегії, Університетської лікарні Північної Норвегії та Норвезького інституту громадської охорони здоров'я, виявило важливий зв'язок між фізичною активністю і болем. Згідно з дослідженням, люди, які ведуть активніший спосіб життя, мають вищий рівень терпимості до болю, і, крім того, менше схильні до ризику розвитку хронічного болю в довгостроковій перспективі

Боротьба з фейками [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/innovations/shtuchniy-intelekt-u-kontenti-vazhlivist-poznachennya-ta-zmini-politiki-tiktok-50417106.html / Інф. "NV" // NV. - 2024. - 10 трав. TikTok почне маркувати контент, створений штучним інтелектом 10 трав TikTok почне позначати контент, створений за допомогою штучного інтелекту. Таким чином платформа прагне боротися з дезінформацією. Позначення контенту, створеного за допомогою штучного інтелекту, допоможе глядачам розуміти, що вони переглядають. Штучний інтелект може створювати

Вчені сказали, яка рослина врятує людство від голодної смерті у разі ядерної зими [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_vcheni-skazali-yaka-roslina-vryatuye-lyudstvo-vid-golodnoyi-smerti-u-razi-yadernoyi-zimi/1169940 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 28 січ. Якщо почнеться ядерна війна і ядерні держави здійснять запуск тисяч боєголовок, тоді в атмосферу Землі буде викинуто близько 150 тераграмів сажі, які заблокують сонячне світло на роки. Фото: depositphotos.com Міжнародна група дослідників стверджує, що для порятунку людства від голодної смерті у разі ядерної війни можуть бути морські водорості. Вони можуть швидко рости в широкому діапазоні умов навколишнього середовища. Найперспективнішими для цього називають морські водорості, оскільки вони можуть швидко рости в широкому діапазоні умов навколишнього середовища

Науковці створили вакцину проти різних видів коронавірусу [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/health/_naukovci-stvorili-vakcinu-proti-riznih-vidiv-koronavirusu/1180265 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 6 трав. Пандемія коронавірусної хвороби розпочалася у грудні 2019 року в Китаї. Науковці з Кембриджського й Оксфордського університетів та Каліфорнійського технологічного інституту створили вакцину проти різних видів коронавірусу, зокрема й тих, про які досі невідомо. Вакцину випробували на мишах. Про це повідомили The Guardian. Вакцину виготовили шляхом приєднання нешкідливих білків різних коронавірусів до крихітних наночастинок, які вводять в організм, щоб підготувати його захисні засоби до боротьби з вірусами.

Обличчя Баха спробували реконструювати у 3D-моделі [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_oblichchya-baha-sprobuvali-rekonstruyuvati-u-3dmodeli/1189566 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 1 серп. Вчені реконструювали обличчя за черепом, який, як вважають, малоймовірно належав німецькому композитору 18-го століття Йоганну Себастьяну Баху. Однак після завершення роботи було виявлено разючу схожість. Про це повідомив британський таблоїд Daily Star

Печенюк, Анастасія.Відповідь у скануванні мозку [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/popscience/de-zhive-lyubov-50448069.html : вчені знайшли, де в нашому тілі живе любов / Печенюк, Анастасія  // NV. - 2024. - 4 вер. Дослідники вивчили, як романтичні почуття, любов до дітей, природи й тварин, впливають на мозок людини. Вчені за допомогою сканування мозку візуалізували, як тіло людини реагує на різні прояви любові. У дослідженні, яке було опубліковано в Cerebral Cortex, вони описали, що любов, яку батьки відчувають до своєї дитини, викликає найінтенсивнішу мозкову діяльність

Технології Apple представила систему штучного інтелекту [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/ru/articles/edu-and-science/_apple-predstavila-sistemu-iskusstvennogo-intellekta/1183980 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 11 черв. На конференції WWDC2024 10 червня американська корпорація Apple представила нову систему штучного інтелекту Apple Intelligence Apple Intelligence буде доступний на Macbook, iPad та iPhone, інформує пресслужба компанії. "Штучний інтелект здатний розуміти особистий контекст користувача. Зокрема, організовуйте повідомлення залежно від їх важливості, пропонуйте зручні маршрути або виконуйте персоналізовані завдання. Також ШІ дозволяє генерувати унікальні фото, ескізи, ілюстрації в Notes, Freeform та Pages", - йдеться у повідомленні

Штучний інтелект може сказати, коли ви помрете з точністю 78% [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_stuchnij-intelekt-mozhe-skazati-koli-vi-pomrete-z-tochnistyu-78/1166100 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 28 квіт. Вчені створили модель ШІ, яка здатна передбачати смерть. Фото: science.org Вчені створили модель штучного інтелекту, яка виявилася цілком здатною передбачити, скільки в майбутньому зароблятиме людина, що буде з її здоров'ям та чи можлива передчасна смерть. Для цього ШІ потрібно отримати доступ до бази даних, яка містить інформацію про минулу зарплатню конкретної людини, історію її хвороб та інше. Результати масштабного дослідження було опубліковано в журналі Nature Computational Science

Який напій підвищує ризик появи раку з першої краплі: нові дослідження [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/health/_akij-napij-pidvischuye-rizik-poyavi-raku-z-pershoyi-krapli-novi-doslidzhennya/1190947 / Інф. "Країна" // Країна. - 2024. - 19 серп. Алкоголь є одним із головних факторів ризику появи раку. Навіть невелике споживання алкоголю літніми людьми пов'язане з підвищенням ризиком раку. Такі результати нового дослідження науковців, пише Spiegel. Команда під керівництвом Росаріо Ортоли, доцентки Автономного університету Мадрида, проаналізувала, як приблизно 135 тисяч споживачів алкоголю старше 60 років розвивалися протягом дванадцяти років. Дослідники розділили звички учасників дослідження на різні рівні: "зрідка", "низький ризик", "середній ризик" і "високий ризик

2023

Борисіхіна, Кіра. Вперше у світі. Штучний інтелект керував винищувачем протягом 17 годин [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/innovations/u-ssha-shtuchniy-intelekt-keruvav-vinishchuvachem-protyagom-17-godin-50304129.htm / Борисіхіна, Кіра // Новое время страны. - 2023. - 14 лют. VISTA пробув у повітрі 17 годин, будучи керованим штучним інтелектом. Унікальний навчально-тренувальний винищувач VISTA X-62A від Lockheed Martin, створений на базі легендарного Ф-16, успішно пройшов випробування під управлінням нейромережі

Борисіхіна, Кіра. З користю навколишнього середовища [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/popscience/amerikanski-fiziki-vinayshli-noviy-sposib-oholodzhennya-povitrya-novini-50296260.html : у США винайшли новий спосіб охолодження повітря / Борисіхіна, Кіра  // Новое время страны. - 2023. - 9 січ. Методика, запропонована вченими з Каліфорнійського університету в Берклі, полягає у додаванні заряджених частинок та електрики у середовище. З їхньою допомогою можна змусити кригу танути без нагріву, охолоджуючи повітря навколо. Новий спосіб був названий іонокалоричним охолодженням. Строго кажучи, щось подібне використовується давно — наприклад, при обробці заледенілих доріг сіллю

Винні не тільки нерви. Учені знайшли незвичайну причину ранньої сивини [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/amerikanski-vcheni-znayshli-nespodivanu-prichinu-rannoji-sivini-ostanni-novini-50319375.html / Інф. "Новое время страны" // Новое время страны. - 2023. - 24 квіт. Однією з причин появи сивини може стати виснаження запасу стовбурових клітин Кіра Борисіхіна Під час експерименту на мишах дослідники з Медичної школи Гроссмана Нью-Йоркського університету виявили несподівану причину ранньої сивини. Вона криється в стовбурових клітинах. На відміну від ембріональних стовбурових клітин, які розвиваються у різні органи, у дорослих стовбурових клітин більш передбачуваний шлях. Стовбурові клітини меланоцитів у наших волосяних фолікулах відповідають за вироблення і підтримання пігменту у волоссі

Галійчук, Дмитро. Вчені довели зв’язок між птахами і кількістю людей із психічними розладами [Електронний ресурс] = https://tsn.ua/tsikavinki/vcheni-doveli-zv-yazok-mizh-ptahami-i-kilkistyu-lyudey-iz-psihichnimi-rozladami-u-mistah-2386708.html / Галійчук, Дмитро // ТСН. - 2023. - . За словами вчених, результати досліджень показують складний зв’язок між розладами психіки та кризою біорізноманіття. У районах міст з меншим розмаїттям птахів спостерігається більша кількість госпіталізацій через психічні розлади

Другий Місяць: вчені відкрили стародавній супутник Землі [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_drugij-misyac-vcheni-vidkrili-starodavnij-suputnik-zemli/1140238 / Інф."Gazeta.ua" // Gazeta.ua. - 2023. - 13 квіт. Астрономи виявили стародавній супутник Землі, який обертається навколо Сонця синхронно із Землею. Це робить його "квазімісяцем" нашої планети. Астероїд 2023 FW13 перебуває на настільки складній орбіті, що пролітає "на півдорозі до Марса і на півдорозі до Венери", повідомив Девід Чандлер із Sky & Telescope, передає Space.com

Зазирне тобі в мозок. Штучний інтелект навчився читати думки людини та візуалізувати їх [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/popscience/shtuchniy-intelekt-navchivsya-chitati-dumki-50314759.html / Інф. "Новое время страны" // Новое время страны. - 2023. - 1 квіт. Дослідники з усього світу навчають ШІ відтворювати зображення, які бачать люди, використовуючи лише хвилі мозку. Експерти кажуть, що ця технологія все ще знаходиться в початковому стані, але вона може відкрити нову індустрію аналізу мозку. Штучний інтелект може інтерпретувати те, про що ви думаєте, і перетворити це на зображення, так це не точна версія, але дуже схожа

Meta створила свій штучний інтелект. Має цікаву функцію [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/life/_meta-stvorila-svij-shtuchnij-intelekt-maye-cikavu-funkciyu/1144828 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 23 трав. Meta створила мовну модель штучного інтелекту. Вона не є клоном ChatGPT, повідомляє Engadget. Проєкт компанії Massively Multilingual Speech може розпізнавати понад 4 тис. розмовних мов і відтворює мовлення більш ніж 1,1 тис. мовами. Meta надає відкритий доступ до MMS, щоб допомогти зберегти мовне розмаїття та заохотити дослідників розвивати його на цій основі

Науковцям пропонують мікрогранти на публікації [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/vnz/90163/ / Інф. "Оsvita.ua" // Оsvita.ua. - 2023. - 4 жовт. Участь у конкурсі можуть узяти науковці, технічні спеціалісти та інженери зі ступенем доктора філософії Представництво Фонду цивільних досліджень та розвитку США CRDF Global пропонує українським науковцям мікрогранти для публікації наукових статей у рецензованих міжнародних журналах. Участь у конкурсі можуть узяти науковці, технічні спеціалісти та інженери, які мають ступінь доктора філософії на момент подання заявки на грант. За умовами програми, оплата коштів за публікацію буде здійснюватися безпосередньо видавництву

Нобелівську премію з фізики цьогоріч отримали одразу троє науковців [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/edu-and-science/_nobelivsku-premiyu-z-fiziki-cogorich-otrimali-odrazu-troye-naukovciv/1 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 3 жовт. У 2023 році Нобелівську премію з фізики отримали троє науковців за експерименти зі світлом. Фото: twitter.com/NobelPrize Цьогоріч Нобелівську премію з фізики присудили П'єру Агостіні, Ференцу Краузу та Анне Л'Юльє "за експериментальні методи, які генерують атосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовині"

Смітять з неба [Електронний ресурс] = https://techno.nv.ua/ukr/popscience/padinnya-suputnikiv-zabrudnyuye-atmosferu-50362371.html : вчені підтвердили, що падіння супутників забруднює атмосферу Землі / Інф. "NV" // NV. - 2023. - 20 жовт. Cпалювання космічного сміття в атмосфері Землі забруднює повітря і впливає на клімат планети. За допомогою чутливих датчиків в передній частині літака вчені проаналізували хімічні сполуки, які містяться в розрідженому стратосферному повітрі. Проби якості повітря показали наявність літію, алюмінію, міді та свинцю у дуже високих концентраціях, такий показник не міг бути від природних джерел, накшталт випаровування космічного пилу та згорання метеоритів в атмосфері Землі.

Стріха, Максим. «Чи все гаразд у сучасній науці?»: відбулися 20-ті читання пам’яті засновника Академії наук Віталія Стріхи [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3853/196/175026/ / Стріха, Максим // Україна молода. - 2023. - 3 трав. (№018) . Удвадцяте відбулися Академічні читання пам’яті засновника й першого президента АН вищої школи України, одного з піонерів вітчизняної напівпровідникової науки професора Віталія Іларіоновича Стріхи (1931—1999)

Харківські науковці стали чемпіонами світу з науки [Електронний ресурс] = https://osvita.ua/consultations/89851// Інф. "Оsvita.ua" // Оsvita.ua. - 2023. - 2 жовт. Команда Харківського національного автомобільно-дорожнього університету отримала золоті нагороди на чемпіонаті світу з науки. Перший чемпіонат світу з науки проходив цьогоріч упродовж серпня у м. Дубаї. Ця визначна подія у царині світової науки проводилася за рахунок міжнародного гранту в еквіваленті EUR 1,2 млн, наданого International Historical Biographical Institute за за фінансової підтримки ОАЕ, Італії, Болгарії, США, Ізраїлю, Китаю, а також залучення благодійних внесків. Чемпіонат об'єднав 1236 учасників із 69 країн світу, які змагалися у 38 галузях науки в індивідуальному та командному заліках

Шиканова, Анна. Вчені зробили несподіване відкриття про смерть Бетховена: причина була зовсім в іншому [Електронний ресурс] = https://www.rbc.ua/rus/styler/vcheni-zrobili-nespodivane-vidkrittya-smert-1680028696.html / Шиканова, Анна // РБК-Україна. - 2023. - 11 квіт. Геніальний німецький композитор та піаніст Людвіг ван Бетховен помер 26 березня 1827 року у віці 56 років. З юних років музикант страждав від різних захворювань, втратив слух, у нього була подагра, анорексія та безлічі інших проблем. Американські вчені через багато років після його смерті досліджували волосся та фрагменти черепа Бетховена. Вони дійшли висновку, що великий композитор міг померти від отруєння свинцем

2022

Борисіхіна, Кіра. Вчені знайшли зв'язок між інсультом та групою крові. Хто більше схильний до ризику? [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/rizik-insultu-zalezhit-vid-grupi-krovi-doslidzhennya-ostanni-novini-50268191.html / Борисіхіна, Кіра ; Інф. "НВ" // Новое время страны. - 2022. - 6 верес. Група крові впливає на ризик інсульту. Міжнародна група дослідників проаналізувала дані майже 600 тис. осіб та виявила залежність між групою крові та ймовірністю гострого порушення мозкового кровообігу в молодому віці. Фахівці з різних країн проаналізували дані медкарт своїх пацієнтів. Загалом у дослідженні взяли участь 587 тис. осіб, з яких 17 тис. в анамнезі мали інсульт. З'ясувалося, що між групою крові та ймовірністю цього стану є пряма кореляція

Вчені відкрили нову чорну діру, найближчу до Землі [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/np/_vcheni-vidkrili-novu-chornu-diru-najblizhchu-do-zemli/1119514 / Інф. "Країна" // Країна. - 2022. - 6 лист. Вона знаходиться на відстані 1560 світлових років від нашої планети. Астрономи назвали діру - Gaia BH1. Її маса приблизно у 10 разів більша за масу Сонця. Про це повідомили у Science News з посиланням на дослідження Королівського астрономічного товариства. Відкрити чорну діру вдалося завдяки даним з космічного корабля Gaia, на яких добре видно положення зірок. Їх дослідили вчені з Гарвардсько-Смітсонівського центру астрофізики в Кембриджі.

Компанієць, Олена. Як полюбити науку з дитинства: корисний ресурс для освіти [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/jak-poljubiti-nauku-z-ditinstva-korisnij-resurs-dlja-osviti.html : як науковці вирішили показати малечі сенс і захопливість науки / Компанієць, Олена // Дзеркало тижня. - 2022. - 17 вер. Діти — це дослідники й дослідниці за своєю вдачею. Війна цього не змінила. Їх цікавить усе навколо. Популяризацію науки потрібно починати з раннього віку, адже саме тоді люди найбільше відкриті для дослідження світу, — варто лише зрозуміти, що саме їх цікавить

Прорив у діагностиці. Британські дослідники створили швидкий тест на хворобу Паркінсона [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/hvorobu-parkinsona-mozhna-viznachiti-za-zapahom-50274075.html / Інф. "Новое время страны" // Новое время страны. - 2022. - 3 жовт. Хворобу Паркінсона тепер можна буде діагностувати набагато швидше Дослідники з Манчестера розробили аналіз, який дозволить виявити хворобу за шкірною пробою. Зазвичай пацієнту з підозрою на хворобу Паркінсона доводиться пройти кілька специфічних тестів, перш ніж підтвердити діагноз. До цього переліку входять огляд у невролога, електроенцефалографія, електроміографія, МРТ мозку, аналіз крові, УЗД судин шиї та голови

Українські науковці закладів вищої освіти мають голос у раді асоціації європейських університетів [Текст] = https://mon.gov.ua/ua/news/ukrayinski-naukovci-zakladiv-vishoyi-osviti-mayut-golos-u-radi-asociaciyi-yevropejskih-universitetiv / Інф. "МОН" // МОН. - 2022. - 7 жовт. Ректор університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров виборов право представляти інтереси українських науковців в Раді Асоціації європейських університетів (EUA). Очільник закладу був обраний улітку цього року до складу Групи стратегії досліджень та інновацій EUA, а 14 жовтня 2022 року візьме участь у зустрічі Research & Innovation Strategy Group (RISG), що відбудеться в Брюсселі

Чи має майбутнє науковий консалтинг в Україні? [Електронний ресурс] = http://osvita.ua/vnz/87510/ / Інф. "Оsvita.ua" // Оsvita.ua. - 2022. - 5 жовт. Консалтинг як форма посередництва присутній майже в усіх сферах діяльності людини: політиці, страхуванні, банківській справі, будівництві, готельно-ресторанному бізнесі. На сьогодні в Україні активно розвивається й ще один вид консалтингової діяльності – наукова. На жаль, у деяких дослідницьких колах побутує думка, що такий вид послуг порушує публікаційну етику та суперечить їй. Однак ця позиція не має нічого спільного з реальним станом речей. Адже роль наукового консалтингу полягає саме в наданні якісних консультаційно-публікаційних послуг і ніяким чином не відкидає реального значення вченого та його роботи

КНИГИ до теми з фонду МСМБ

 

Айзексон, Волтер. Ейнштейн. Життя і всесвіт генія [Текст] = Einstein: His Life and Universe : Документально-художнє видання / Айзексон, Волтер ; Пер. з англ. М.Климчука. - 2-ге вид. - К. : Наш формат, 2020. - 528 с

Як працював розум цієї людини? Що зробило його генієм? Ця біографія Ейнштейна розповідає, як наукова фантазія винахідника виросла з його бунтівного характеру. Це захоплива історія про зв’язок між творчістю та свободою. Вона про те, як наділеному багатою уявою зухвалому клеркові патентного бюро, батькові сімейства у важкому шлюбі, який не міг отримати викладацьку роботу чи докторський ступінь, вдалося розгадати таємницю походження космосу, зазирнути в глибину таємниць атома і Всесвіту. Своїм успіхом Ейнштейн завдячував тому, що ставив під сумнів стійкі уявлення та захоплювався таємницями, які інші вважали банальними

 

 

 

 

Джадт, Тоні. Нещасна земля [Текст] = Ill Fares the land : Науково-популярне видання / Джадт, Тоні ; Передм. Ю.Опоки; Вступ до вид. Та-Нагасі Коутс; Пер. з англ. П.Грицака; висн. авт. - Львів : Човен, 2022. - 224 с.

Суспільний договір, який визначав повоєнне життя в Європі та Америці – гарантію безпеки, стабільності та справедливості – більше не гарантований, до того ж він навіть уже не є частиною колективного діалогу. Щось глибоко не так з тим, як ми живемо сьогодні. Протягом 30 років ми були наче чесними у прагненні до матеріальних благ: насправді саме це прагнення тепер містить усе, що залишається від нашого відчуття колективної мети. Але ми забули, як це — думати про спільне благо: про його мету

 

 

 

Кідрук, Макс. Теорія неймовірності. Сімдесят історій про все на світі [Текст] : Науково-популярне видання / Кідрук, Макс Іванович ; Вст. сл. автора. - Рівне : Бородатий Тамарин, 2023. - 304 с.

Чому ми старіємо? Чи правда, що більшість бактерій нешкідливі? Яка користь із мертвого восьминога у нічному клубі? Макс Кідрук відповідає на ці та інші запитання у своїй новій книзі. «Теорія неймовірності» створена на основі сценаріїв однойменного науково-популярного радіоблогу, випуски якого виходили в ефірі «Українського Радіо» у другій половині 2021-го. Книга містить сімдесят історій, які розвінчують розповсюджені міфи, а також пояснюють різноманітні технології, події та явища з погляду науки. Якими насправді були тиранозаври, чому не варто будувати сонячні електростанції в Сахарі, чи існують додаткові просторові виміри тощо. Всі ці історії прості та лаконічні, й водночас — вони вражають

 

 

 

Макгрегор, Ніл. Історія світу в 100 предметах [Текст] = A History of the World in 100 Objects : Науково-популярне видання / Макгрегор, Ніл ; Пер. з англ. А.Ящук. - К. : Наш формат, 2021. - 616 с.

Історію пишуть переможці? Якщо так, то вона вкрай суб’єктивна. А що як історію оповідатимуть реліквії та експонати тих часів? Що про минуле людства розказало б одувайське рубило? А монета Александра Македонського чи голова Будди з Боробудура? Вікторіанський сервіз або кредитна картка? Значно більше, ніж здається на перший погляд. Саме завдяки такому погляду на історію з’явилася

 

 

 

 

 

Сміл, Вацлав. Енергія та історія цивілізації [Текст] = Energy and Civilization: A History : Науково-популярне видання / Сміл, Вацлав ; Пер. з англ. К.Диси. - Харків : Книжковий клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2020. - 400 с.

Бажаєш отримати — готуйся віддавати. У цьому плані енергія — єдина універсальна валюта. Усі природні процеси і вся людська діяльність у фундаментальному фізичному сенсі є її перетворенням. Від епохи первісних кам’яних відбійників та млинів, що їх обертали осли, до сьогоднішніх пошуків поновлюваних джерел енергії — ось чому присвячене ґрунтовне дослідження науковця зі світовим іменем. Вацлав Сміл пояснює, як наша «енергопотреба» сформувала історію людства від печер до хмарочосів

 

 

 

Фішу, Бертран. Ненудна наука. Для тих, кому від 7 до 107 років [Текст] = Sciences pas betes : Науково-популярне видання. Для дітей молодшого та середнього шкільного віку / Фішу, Бертран, Бейні, Марк ; Пер. з фра. О.Ларікової. - Х. : Віват, 2021. - 86 с.

Чому зникли динозаври? Як народжується вулкан? Чому ми позіхаємо? Чи можемо ми ходити поверхнею Юпітера? Коли народився перший комп’ютер? Ця дивовижна книжка дасть відповіді н безліч складних питань із багатьох галузей науки: астрономії, фізики, природничих наук, технологій, історії... Відповіді й роз’яснення, створені журналістами-науковцями, подано простою мовою, цікаво й дотепно. А смішні ілюстрації не дадуть занудьгувати

 

 

 

Турбаніст, Дмитро Станіславович. Світ навколо нас. Найвидатніші відкриття [Текст] : Науково-популярне видання / Турбаніст, Дмитро Станіславович. - К. : Кристал бук, 2021. - 48 с.

Хто насправді відкрив Америку та чи дійсно Менделєєв побачив таблицю хімічних елементів уві сні? Кому ми завдячуємо зникненням епідемій чуми й віспи та як учені дізналися про існування таємничих невидимих променів? Відповіді на ці та інші запитання, пов’язані з найвидатнішими відкриттями в історії людства, ви знайдете на сторінках нашої книжки. Для наочності тексти проілюстровано репродукціями картин, яскравими фотографіями й простими схемами

 

WEBліографія

https://mon.gov.ua/news/10-listopada-vsesvitniy-den-nauki-v-imya-miru-ta-rozvitku  – 10 листопада – Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку.

 https://sparkmedia.com.ua/tsikavi-naukovi-fakty-pro-iaki-vy-tochno-ne-znaly/#google_vignette  – 18 цікавих наукових фактів, про які ви точно не знали.

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/vcheni-ukraintsi-zi-svitovimi-imenami-vklad-spivvitchiznikiv-u-svitovu-nauku/  – «Вчені українці зі світовими іменами. Вклад співвітчизників у світову науку»

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/pro-nauku-bez-gendernih-stereotipiv/  – Про науку без гендерних стереотипів

            Інтернет-ресурси

https://mon.gov.ua – сайт Міністерства освіти та науки України

https://moz.gov.ua  – сайт Міністерства охорони здоров’я України

https://osvita.ua – сайт «Освiта.ua»

https://www.rbc.ua – cайт інформаційного незалежного порталу «PБК-Україна»

https://zn.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»

https://gazeta.ua/journal – сайт журналу «Країна»

https://nv.ua – сайт журналу «NV»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ