Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Найввічливіший день у році

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список до Міжнародного дня «Дякую»

…Давайте скажем «дякую» усім
За теплоту, турботу і добро.

11 січня відзначається Міжнародний день «дякую» – свято, яке було започатковане з ініціативи ЮНЕСКО та ООН і покликане нагадати людям про цінність хороших манер й продемонструвати свою вихованість. В Україні це свято відзначають із 2008 року.

Щодня люди вимовляють слово «дякую» мільйони разів, але чи замислюються вони про те, як це слово з’явилося в нашій мові, що означає і наскільки потужну енергетику має?

Стародавні мудреці вважали, що найбільша розкіш у житті – це розкіш людського спілкування. Тож українству споконвіку притаманні доброзичливість, чуйність, гуманізм та висока етична культура., в основі котрих лежить прагнення до злагоди та порозуміння.

Одним з найпоширеніших виявів чемності та ввічливості в Україні є слово ”дякую”. Ми промовляємо його впродовж всього життя.

Дякую (дякувати, дяка) – висловлювати, виражати подяку. Бути вдячним за щось. Уживається, як слово, котрим виражається вдячність, за зроблене добро, виявлену увагу.

Слово має численні підсиленні форми: ‘’гарно дякую‘’, ‘’файно дякую‘’, ‘’красно (красненько дякую)‘’, дуже дякую, які можуть в залежності від обставин, набувати емоційного забарвлення: виявляти елементарну подяку, задоволення, незадоволення, захват і навіть глузування. До того ж вимовляються з різною інтонацією.

”Дякую” – слово справді чарівне, як то нас вчили дітьми. Бо як може бути не чарівним те, що викликає усмішку та радість. Сказати ”дякую” завжди приємно, бо слово має подвійний позитивний вплив: на того кого дякують, й на того хто дякує. Від добрих справ, за котрі ще й висловлюють подяку – стає світліше та приємніше на душі.

Подяка – прояв ввічливості. Вона – найкраща кінцівка коротенького спілкування. Промовлена з посмішкою, - дарує радість і добро навколишньому світу. Тож дякуйте і посміхайтесь. І уявіть, настільки досконалішим стане світ завдяки вам.

Детальніше: https://library.udau.edu.ua/novini/11-sichnya-vsesvitnij-den-spasibi.html

Українці для висловлення вдячності використовують слова «дякую» та «спасибі». «Спасибі» – це російське слово в українізованому варіанті.

В документальних джерелах українське «дякую» відображається з XVI століття. Але насправді це слово є набагато старшим – воно вживалося ще нашими далекими пращурами – праслов’янами. Походження цього слова дотепер є предметом суперечок науковців. Частина мовознавців стверджує, що наше «дякую» є похідним від німецьке слова «danke», яке в свою чергу зазнало змін у вимові близьких сусідів – поляків.

Інші дослідники вважають цю версію поверховою та зазначають набагато ширшу розповсюдженість цього слова у всій Європі, звісно, в дещо  видозмінених формах. Схоже слово є не лише в німецькій мові, але й у голландській, англійській, мовах країн Скандинавії, усіх мовах західних слов’ян та у мові наших сусідів – білорусів. Існують також і в Росії народні діалекти, де для вираження вдячності використовується подібне слово.

Відзначається також спорідненість слова «дякую» з дієсловом «дати» та з його відповідниками в інших слов’янських мовах. Не виключається навіть версія походження цього виразу вдячності ще з давнього санскриту. Тому наше «дякую» можна вважати справді одним з найпрадавніших слів, яке зрозуміють без перекладу майже у всіх європейських країнах.

Зрештою, не так важливо, якими саме словами висловлювати свою вдячність. Головне – не забувати це робити, адже щирі почуття зігрівають душу й розганяють смуток, дарують надію та просто покращують настрій.

Детальніше: https://daytoday.ua/podiya/mizhnarodnyy-den-diakuiu

ЛІНА КОСТЕНКО

ВЕЧІРНЄ СОНЦЕ, ДЯКУЮ ЗА ДЕНЬ!

Вечірнє сонце, дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую за втому.
За тих лісів просвітлений Едем
і за волошку в житі золотому.
За твій світанок, і за твій зеніт,
і за мої обпечені зеніти.
За те, що завтра хоче зеленіть,
за те, що вчора встигло оддзвеніти.
За небо в небі, за дитячий сміх.
За те, що можу, і за те, що мушу.
Вечірнє сонце, дякую за всіх,
котрі нічим не осквернили душу.
За те, що завтра жде своїх натхнень.
Що десь у світі кров ще не пролито.
Вечірнє сонце, дякую за день,
за цю потребу слова, як молитви.

Пропонуємо вам підбірку книг та статей, у назві яких зустрічається це дивовижне слово «Дякую»

 

 

Бойко, Надія. Дякую за милість Твою. Вірші.

Ви тримаєте в руках не збірочку віршів, а частинку життя авторки. Так, життя, яке почалося восени, недільним ранком 25 жовтня 1993 року. В цей день вона відкрила своє серце Богові, Його прощенню, любові та милості. Так, Його милості до неї. Тридцять шість років Господь чекав, доки Надія відгукнеться на Його поклик любові. Ця збірочка не випадково має назву "Дякую за милість Твою". Завдяки милості Господа Надія живе і має можливість служити тим даром, що дав їй Бог. Бажання Надії, щоб ці вірші були для вас, як перлинки, що нанизує Господь на стрічку вашого життя.

 

 

Грів, Бредлі Тревор. «Дякую за те, що ти є». Книга, яку автор присвятив своєму другові, - колекція найтепліших слів подяки. Відмінний спосіб розповісти про свої почуття тим, кого ми любимо і цінуємо, прекрасний подарунок коханій людині, другові, будь-кому, хто зробив свій внесок у наше життя

 

 

 

 

Гроут, Пем. Сила подяки. 30 днів, які перетворять ваше життя

Для початку вирішіть яку життя ви хочете. Повне невдоволення та самовиправдання? Чи все-ж таки життя в якому мрії стають реальністю і вдалих днів набагато більше ніж невдалих? Експерт з роботи з підсвідомістю та автор чотирьох світових бестселерів Пем Гроут вважає: тільки той хто інтуїтивно чи  усвідомлено освоїв принцип подяки може жити у радості та достатку. Автор цієї книги пропонує читачам взяти участь у 30-денному марафоні. Він дозволить «перезапустити» своє життя обнулити всі колишні налаштування і створити нові набагато продуктивніші. Для цього Пем Гроут наводить у книжці 27 практик подяки – вправ, які допоможуть побачити можливості, а не проблеми, удачі, а не провали, кохання, а не байдужість

Де Віган Дельфіна. Книга подяки

Я працюю зі словами і з мовчанням. З невисловленим. З таємницями, каяттями, соромом. З незворотним, з зникаючим, з спогадами. Я працюю з болем вчорашньої і з болем сьогодні. З відкриттями. І зо страхом смерті. Все це частина моєї професії. Але якщо є в моїй роботі щось, що продовжує дивувати мене, навіть вдарити мене, щось, від чого і сьогодні, через десять років практики, у мене іноді перехоплює дихання, то це, безсумнівно, довговічність болю, пережитого в дитинстві. Життєдайна рана, яка не загоюється протягом багатьох років. Гірка образа, яка не стирається з пам’яті. Логопед Жером намагається допомогти старенькій пані на ім'я Міша, яка день за днем втрачає слова. Але вона так і не подякувала своєму подружжю, яке врятувало її під час Другої світової війни. Вона навіть не знає їхніх прізвищ, але просить свою вихованку Марі дати оголошення в газету. Чи є шанс, що Міша все-таки зуміє знайти цих людей і виразити свою вдячність? І чи вистачить їй на це слів?

 

ДіКамілло, Кейт. «Дякую Уїнн-Діксі».

Дитяча книга про забавну і абсолютно незвичайну дворнягу за кличкою Уїнн-Діксі, яка вміє «посміхатися». «Смішна» собака вчить свою маленьку господиню дивитися на світ іншими очима: завдяки їй дівчинка знайомиться з дивовижними людьми і знаходить друзів там, де менш а все чекала. Книга отримала золоту медаль всеамериканського товариства «Вибір батьків» та «Медаль Ньюбері» - приз, що присуджується за особливий внесок до американської дитячої літератури.

 

Крюгер, Вільям Кент. Звичайна вдячність [Текст] : Роман / Крюгер, Вільям Кент ; Пер. з англ. О.Дятел. - К.: Наш Формат, 2016. - 312 с.

«Звичайна вдячність» – яскравий, захопливий детектив, за який Вільям Кент Крюґер у 2013 році отримав премію Едґара Аллана По. Сюжет змушує читача думати та уявляти, радіти та співпереживати, захоплюватися та зневажати. Книга дасть змогу багатьом переосмислити власне ставлення до життя з усіма його злетами та падіннями. Це пронизливий роман про гірку ціну мудрості, про невідворотну милість і про те, що нас від вічності відокремлює лише подих, один останній подув вітру

Малярчук, Таня. За такі гріхи бог ще подякує [Текст]: Вірші та колажі / Малярчук, Таня. - Чернівці : Меридіан Черновіц, 2020. - 136 с.

Поетична збірка, що налічує більше п’ятдесяти віршів, доповнених особливими колажами Тані Малярчук. «Це, – за її словами, – зліплений по клаптиках в химерні картинки і прості слова досвід блукань і страждань, які жінка переживає, коли наважується на самознищення. Неодмінно заради того, щоб самовіднайтися. Для мене ця книжечка – як пройтися голяком у людному місці, в ній я максимально вразлива, бо ніколи раніше не писала верлібри і не займалася дизайном. Любов як найвишуканіша форма насильства – її основна тема»

 

 

Меламед, Геннадій. «Ввічливі слова нові: Дякую»

Ведмежата-пустуни, вовчик та інші звірята навчились користуватися ввічливими словами. А чи знає чарівні слова ваш малюк? Чудові вірші Геннадія Меламеда допоможуть маленьким непосидькам краще засвоїти, як слід чемно говорити.

 

 

Павловська, Галина. «Дякую за кожний новий ранок».

Це автобіографічний роман чеської письменниці українського походження Галини Павловської, який став однією з перших та водночас найпопулярніших її книжок. Дорослішання Ольги - alter ego самої авторки - відбувається на тлі драматичних подій 1968 року в Чехословаччині, окупації країни радянськими військами та наступних понад 20 років тоталітарного абсурду. Навіть із тавром племінниці «українського буржуазного націоналіста» дівчина намагається отримати від життя максимум. І хоча її родину важко назвати зразковою, безумовна любов і підтримка батьків стає для Ольги неоціненною на її шляху. Дружба, кохання, втрати, кумедні історії, неповторна Прага та перипетії, пов’язані з українською родиною головної героїні, переплітаються у захопливому сюжеті, сповненому дотепного гумору, витонченої іронії та несподіваних підтекстів.

 

Фрідман, Томас. Дякую за запізнення: керівництво для оптимістів сучасності [Текст] = Thank You for Being Late: An Optimist’s Guide to Thriving in the Age of Accelerations: Популярне видання / Фрідман, Томас ; Пер. з англ. Л.Герасимчука. - Харків: Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля" , 2018. - 560 с.

Ми живемо в «еру швидкостей». Міжнародний ринок, цифрова глобалізація, матінка-природа - три найвеличніші планетні сили, що перебувають у центрі цього прискорення. На Евересті налагоджено відмінний стільниковий зв’язок, автомобілі рухаються без водіїв, а тим часом унаслідок танення снігової «шапки» Антарктиди зростають рівень вуглецю й рівень води у Світовому океані. Наш спосіб життя стрімко трансформується, зміни стосуються п’яти ключових сфер: роботи, політики, геополітики, етики, громади. Світ мчить із шаленою швидкістю, але ми навіть не встигаємо усвідомити куди - до розвитку чи самознищення? Тож час трошки… запізнитися. Томас Фрідман пропонує своє бачення того, як жити у «вік прискорення», як адаптуватися до інновацій та масштабних змін, уміти вчасно сповільнятися та не втрачати вічних цінностей, а також налагодити максимально ефективну взаємодію всередині цього суспільства

Бібліографія статей до Всесвітнього дня «Дякую»

(подано в алфавіті авторів)

«Дякуємо, Європо!»: у Києві проходить флешмоб подяки небайдужим країнам [Текст] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/66695/: у Києві Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України провела флешмоб «Головні символи України та Європи: єднаймося» / За матеріалами сайту "Вечірній Київ" // Хрещатик. - 2022. - 21 трав. (№11). - С. 4

"Лесине слово звучить на всіх континентах завдяки українській діаспорі" [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/lesine-slovo-zvuchit-na-vsih-kontinentah-zavdyaki-/: 150 років з дня народження Лесі Українки // Урядовий кур`єр. - 2021. - 25 лют. (№38). - С. 5. Творча спадщина геніальної Лесі Українки давно стала невід'ємною складовою української національної культури. Її ім'я широко знане і в багатьох куточках планети завдяки широкій просвітницькій діяльності насамперед української діаспори.

Морі, Євгеній. Всесвітній день подяки [Електронний ресурс] = https://suspilne.media/8411-vsesvitnij-den-podaki-aki-naukovo-dovedeni-perevagi-e-u-vidcutta-vdacnosti/: які науково доведені переваги є у відчуття вдячності / Морі, Євгеній // Суспільне новини. - 2022. - 11 січ. 11 січня світ відзначає найввічливіше свято. Заснування всесвітнього дня "дякую" (International Thank You Day) часто приписується ЮНЕСКО, але є думка, що його ініціатором була одна американська компанія з виготовлення листівок, яка намагалася збільшити продажі, а тому випустила спеціальну колекцію з простими словами вдячності. Так чи інакше, з кожним роком дедалі більше країн та людей приєднується до святкування Всесвітнього дня "спасибі". Молодь бере участь у конкурсах та флешмобах, на плакатах та листівках пишуть "дякую" різними мовами, обмінюються подарунками, не забуваючи дякувати один одному. Тож, 11 січня став певним днем подяки

Савченко, Анжела. "Дякую, діду, за "Енеїду" [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/dyakuyu-didu-za-eneyidu: "А Котляревський мені без надобності" / Савченко, Анжела // День. - 2022. - 4 лют. (№7-8). - С. 7.

Чорна, Світлана. «Завдяки Георгію Нарбуту Україна перестала бути Малоросією» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/351435 / Чорна, Світлана// Голос України. - 2021. - 24 вер. (№182). - С. 8. Творець українського символу у 1917-1918 роках, який заклав графічні основи візуального стилю Української Народної Республіки, створивши ескізи гербів, дизайн печаток, грошей і марок, митець, який зумів виокремити й увічнити у своїх неповторних роботах образи, де втілилися століття культури і традицій, котрі вирізняли Україну на тлі інших національних утворень, графік світового рівня зі своїм особливим почерком - таким постає український художник, один із засновників і ректор Української академії мистецтв Георгій Нарбут зі сторінок книжки Мирослави Мудрак «Образний світ Георгія Нарбута і творення українського бренду»

Дитячий малюнок. Даша і Наталя, 10 років «Дякуємо нашим військовим! З вами нам ніякий руський корабль не страшний»

Вітер, Ольга. Дякуємо Атлантам ЗСУ, які тримають небо над нами! [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/366629 / Вітер, Ольга // Голос України. - 2022. - 7 груд. (№248). - С. 1, 8. Під час чергової масованої ракетної атаки 5 грудня російські терористи випустили по Україні майже 70 крилатих ракет різних типів. Підрозділи протиповітряної оборони України збили понад 60 крилатих ракет рашистів, повідомляє Командування Повітряних сил ЗСУ. Отож наша протиповітряна оборона продемонструвала відмінну результативність під час ракетної атаки рф 5 грудня. Це передусім професійна робота розрахунків ППО, а також наявність на озброєнні ЗСУ сучасних зенітних ракетних комплексів від наших союзників

Вітер, Ольга. Дякуємо, що захищаєте суверенітет і територіальну цілісність України! [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/354149 / Вітер, Ольга // Голос України. - 2021. - 8 груд. (№232). - С. 1, 9.

Я люблю ЗСУ [Електронний ресурс] = https://www.armyfm.com.ua/ja-ljublju-zsu-najkrashh%D1%96-komentar%D1%96/: найкращі коментарі / Інф. «Армія FM» // «Армія FM». - 2019. - 14 лют. Найкращі коментарі варті вдячності нашому війську

Інтернет-ресурси

https://vechirniy.kyiv.ua - сайт газети «Вечірній Київ»

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

https://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

WEBліографія

https://www.youtube.com/watch?v=JFbV7DHPOsc - 11 січня Всесвітній день “Дякую”. Історія свята та цікаві факти

https://www.youtube.com/watch?v=qINuYtnbdAw - 11 січня - Міжнародний день “Дякую”

https://daytoday.ua/podiya/mizhnarodnyy-den-diakuiu - Міжнародний день “Дякую”

https://chmnu.edu.ua/11-sichnya-vsesvitnij-den-dyakuyu - 11 січня – Всесвітній  день “Дякую!”

Підготувала бібліогаф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ