Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Наука і мистецтво із мікросвіту»

Поділіться цією сторінкою:

Що таке наноарт, і як він об′єднує науковців та митців

 Круто!!! Цей список від бібліотеки, можливо, вже трьохмільйонний по Україні!
На початок 2021 року, публічними бібліотеками в мережі, видано 2.546 млн електронних ресурсів /

Тематичний бібліографічний список із циклу «Наука майбутнього»

Нанотехнології поступово проникають не лише у побут, а й у мистецтво. Щоправда, побачити неймовірні наноскульптури та нанопейзажі можна лише під мікроскопом. Застосування нанотехнологій у мистецтві призвело до появи наномистецтва – створення крихітного світу під мікроскопом.

Цей яскравий букет квітів – нанопалички індій-оксиду цинку під електронним мікроскопом

Наноарт забезпечує виведення науки з лабораторій на широкий загал, а також об’єднання різних сфер творчої та наукової діяльності. Наука – це естетика, вона невід’ємна від мистецтва.

Наноарт – це поєднання науки і мистецтва, технології та сучасного дизайну, представлення наукових результатів як об’єкта творчої діяльності.

Наноарт як явище симбіозу науки і мистецтва відомий у світі, завдяки засновнику  Крісу Орфеску, румунському науковцю та художнику.

NanoArt

"NanoArt  це нова мистецька дисципліна на перетинах мистецтво-наука-технологія. У ній представлені наноландшафти (молекулярні та атомні ландшафти, які є природними структурами речовини в молекулярному та атомному масштабах) та наноскульптури (структури, створені вченими та художниками шляхом маніпулювання речовиною на молекулярних і атомних рівнях з використанням хімічних та фізичних процесів). Ці структури візуалізуються за допомогою потужних дослідницьких інструментів, скануючих електронних мікроскопів, а їх наукові зображення фіксуються та обробляються за допомогою різних художніх методів, для перетворення їх на твори мистецтва. Потім вони демонструються для великої аудиторії.

Більше 50 років я експериментував із різними засобами масової інформації та видами мистецтва, включаючи цифрове мистецтво, фрески, акриловий та олійний живопис, змішану техніку, штучний живопис, trompe l'oeil, колаж, графіку, анімацію, вебдизайн, відео, мультимедіа та фотографію. Протягом університетських років я вивчав мікро нанотехнології та фізику матеріалів на субмікронному рівні. За останні 40 років, поєднуючи моє науковий досвід з моїм художнім досвідом, я розробив і вдосконалив свій NanoArt процес створення, візуалізації і експонування скульптури і ландшафтів на атомних і молекулярних рівнях. Я знайшов подібність між NanoArt та сюрреалістичною фотографією. Для мрійників обидва види мистецтва стимулюють уяву та креативність. Твори мистецтва неможливо побачити в реальному житті ні через фізичні обмеження людського ока (1 нанометр приблизно в 100000 разів менше діаметра людського волосся), ні через те, що канал підсвідомого є засобом розблокування сили уяви, зосередженої на мрії, психоаналізі та фантастичних образах. Кріс Орфеску http://crisorfescu.com/

Наноарт: творіння мистецтва завдяки електронному мікроскопу

Кріс Орфеску, каліфорнійський художник румунського походження, проголосив себе лідером нової дисципліни: "наноарт".

Його роботи, на перехресті наукових зображень та абстрактного живопису, створені за допомогою електронного мікроскопа, а потім ретушировані та розфарбовані за допомогою програмного забезпечення для редагування зображень.

Кріса Орфеску: "Я думаю, що люди повинні знати більше про те, що відбувається на мікро- і наноскопічних масштабах, щоб не боятися всіх цих" нано речей ", будь то денанотехнологія, нанонаука, нанопорошки, які зараз є новою технологічною революцією".

Пояснюючи, що "мистецтво не повинно бути в стороні від технології", він закликає "інтерпретувати технологічний рух" шляхом "знаходження подібності між наносвітом  та світом, в якому ми живемо", щоб "допомогти людям ознайомитися з новими технологіями, прийнятним способом".

Нещодавно Кріс Орфеску отримав "диплом досконалості" на конкурсі сучасного мистецтва "Арттокеек", а також – на "40-ому Міжнародному конкурсі "Лос-Анджелеський центр цифрового мистецтва" https://uk.how10.com/1600845-nanoart-works-of-art-thanks-to-the-electron-microscope

Вітчизняний наноарт

(фрагмент статті)

Сичікова Яна Олександрівна

завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти 
доктор технічних наук, доцент

Наш український наноарт ще тільки розвивається. Ми спільно з колегою, молодшим науковим співробітником Бердянського державного педагогічного університету, професійним дизайнером Сергієм Ковачовим уже шостий рік поспіль створюємо наноарт і представляємо його на конкурсах наукових фотографій, у соціальних мережах та медіапросторі. Робота «Кам’яна квітка», що перемогла в конкурсі від Фонду фундаментальних досліджень, удостоєна особливої відзнаки ГО «Вікімедіа Україна» «Зірочка», яка присуджується прославленим зображенням, і є обраною та рекомендованою Вікіпедією.

Для нас наноарт – це популяризація досягнень науки, він має привернути увагу громадськості до її проблем і перспектив розвитку, сприяти підвищенню престижу науки в суспільстві й широкому впровадженню наукових розробок та інновацій у практику.

Маємо нагоду поєднати дивовижний світ нанотехнологій зі справжнім дизайнерським баченням та унікальною обробкою.

Завдяки підтримці House of Europe (програма, яка фінансується Європейським Союзом), я реалізовую проєкт, результатом якого стане справжня галерея наноарт, що розміщуватиметься в Бердянському державному педагогічному університеті. Для України це перша галерея наноарту. Крім того, буде створено онлайн-галерею для вільного перегляду у просторі Інтернету.

Сподіваємося, це сприятиме створенню та розвитку креативного продукту дизайнерів, митців та інженерів.

https://zn.ua/ukr/tech/nastav-chas-pokazati-spravzhnju-krasu-nauki.html

Нанотехнологія як мистецтво

Нанотехнології поступово проникають не лише у побут, а й у мистецтво. Щоправда, побачити неймовірні наноскульптури та нанопейзажі можна лише під мікроскопом.

NanoArt намагається поєднати науку про нанотехнології з мистецтвом. Заглянувши під мікроскоп з багатотисячним збільшенням, можна стати свідком поєднання найдрібніших часточок фарб, кристалів та хімічних речовин – це своєрідний "танець молекул".

Зображені на фото кристали – витвір мистецтва під назвою "Оперний бал".

"Нано" походить від грецького 'nanos' – карлик і використовується для означення мільярдної частинки одного цілого. На цьому фото, зробленому скануючим електронним мікроскопом, - зображення поверхні золотої плівки, збільшене у десять тисяч разів.

З погляду митця, це нічне небо із зорями і місяцем "The starry night".

"Alea iacta est – Жереб кинуто" – ці слова приписують римському імператорові Цезарю. Фото під такою назвою показує наночастинки сплаву заліза й галію. За допомогою цього сплаву виготовляють магнітні речовини.

Це високо естетичне фото зображає збільшений ланцюг ДНК, побачити який вдається завдяки пігментації сигнальною фарбою. Додуматися до такого й реалізувати задум вдалося Мар'ям Гаджі Абузар з Інституту нано- і біотехнологій Вищої школи Ахена.

Це не те, чим видається. Це не сперматозоїди, які намагаються потрапити у яйцеклітину, а наночастинки двоокису кремнію. Медики застосовують цю речовину, зокрема, аби транспортувати ліки у хворі клітини тіла.

Це зображення нагадує виникнення нової зірки у Всесвіті. За формою – ніби галактика. Що ж це насправді? Похідна стероїду у кристалічному стані під об’єктивом скануючого електронного мікроскопа. Стероїди діють у людському організмі як гормони і мають найрізноманітніші функції.

Те, що нагадує маленьких неповоротких комах, насправді наночастинки м'якого пінопласту, який застосовують, наприклад, для надання пружності спортивному взуттю. Підбірку світлин NanoArt підготувала Німецька хвиля..

https://texty.org.ua/fragments/48874/Nanotehnologija_jak_mystectvo_FOTO-48874/

Бібліографія статей

2021

Яна Сичікова та Сергій Ковачов – переможці конкурсу наукових фотографій від Вікіпедії [Електронний ресурс] = https://us.bdpu.org.ua/yana-sychikova-ta-serhiy-kovachov-peremozhtsi-konkursu-naukovykh-fotohrafiy-vid-vikipedii.html / Інф. // "Університетське слово". - 2021. - 9 лют.

Декілька років поспіль Вікіпедія проводить конкурс наукових фотографій під гаслом «Культура не може існувати без науки. Недостатньо лише говорити про науку – треба її показувати». Наші науковці, завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики доктор технічних наук Яна Сичікова та дизайнер Сергій Ковачов, вибороли у цьогорічному конкурсі головну перемогу – 1 місце у категорії «Мікроскопія»! Переможцем стала робота Наноарт Neon «Неон» – мікрофотографія перерізу поруватого кремнію, отримана за допомогою скануючого мікроскопу фірми JEOL

Гриньов, Борис. Тераностика: медицина майбутнього, що створюється сьогодні [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/teranostika-medicina-majbutnogo-sho-stvoryuyetsya / / Гриньов, Борис // Урядовий кур`єр. - 2021. - 5 бер. (№44). - С. 7. Найперше завдання науки - сприяти поліпшенню життя людини у всіх аспектах. Передовсім це стосується здоров’я - подолання тяжких захворювань, подовження життя та підвищення його якості. Останніми роками, коли йдеться про проблеми лікування окремих захворювань, найчастіше онкологічних, можна почути термін «тераностика». Ідеться про цілком новий підхід, коли в одному лікарському засобі поєднано терапевтичну та діагностичну складові. В Україні, попри проблеми з фінансуванням науки, існують наукові колективи, здатні працювати на високому рівні в галузі створення наноматеріалів для тераностики

2018

Трегуб, Ганна. Це вже працює [Текст] = https://tyzhden.ua/Society/207884: як українські вчені та наукомісткі стартапи отримують гранти ЄС і виходять на співпрацю з бізнесом / Трегуб, Ганна // Український тиждень. - 2018. - 19-25.01 (№ 3). - С. 12-14. Технології - дорогий продукт, який створюється, випробовується та імплементується на стику науки і бізнесу. А от від продажу суто сировини годі чекатиефекту економічного акселератора

2017

UKRCON 2017 [Текст]: Перша Міжнародна науково-технічна конференція ІЕЕЕ "Електортехніка та комп'ютерна інжененрія" в НТУ КПІ ім. Ігоря Сікорського. // Освіта України. - 2017. - 5 черв. ( № 22). - С. 10. Науковці, інженери, студенти та представники бізнесу обговорили найнагальніші теоретичні та практичні проблеми електричної та електронної техніки, нанотехнологій, біоінженерії, інформаційно-коммунікаційних технологій

Дорошенко, К.О. Нанотехнології для нанодіагностики [Текст] / К. О. Дорошенко // Країна знань. - 2017. - № 1. - С. 23-25. Запорукою успішного лікування є своєчасне та інформативне діагнустування захворювань. Вчені різних спеціальностей з провідних лабораторій світу розвивають нанодіагностики

Дорошенко, Катерина. "Бачу ціль - не бачу перешкод" або ера нанотехнологій в лікуванні захворювань [Текст] / Дорошенко, Катерина // Країна знань. - 2017. - № 4-5. - С. 24-25. Наночастинки є перспективним засобом доставки лікарських речовин. В аптеках нанотехнології можна знайти лише у вигляді косметичних засобів та виробів медичного призначення

Желтоножська, Т.Б. Наноконтейнери ліків і наночастинок металів нового покоління [Текст] / Т. Б. Желтоножська // Країна знань. - 2017. - № 9-10. - С. 23-25. Наноконтейнери здатні зв'язувати лікарські субстанції або біополімери у водному середовищі за рахунок різних фізичних взаємодій, а потім зберігати й транспортувати ці речовини до клітин живих організмів

2016

Жолобак Н.М. та ін. Нанотехнології проти грипу [Текст] / Жолобак Н.М. та ін. // Країна знань. - 2016. - № 3-4. - С. 25-29. Незважаючи на великий арсенал хіміопрепаратів, які пригнічують репродукцію вірусів грипу, вони далеко не завжди здатні захистити від інфекції. Останні розробки - це віросомальні вакцини, вакцини четвертого покоління. Технологія їх виробництва передбачає використання полімерних наночастинок або фрагментів вірусу для формування вірусом - вірусоподібних наночастинок. Крім застосування наночастинок в складі вакцин, їх використовують для підвищення імунітету, як імуностимулятори

Что такое нанотехнологии: просто о сложном

Гранты для нанотехнологов от российско-израильской программы [Текст] = https://www.nkj.ru/archive/articles/29481/ / Інф. "Наука и жизнь" // Наука и жизнь. - 2016. - № 9. - С. 40-41. Виведення нових матеріалів і обладнання на міжнародний ринок пов'язаний з багатомільйонними витратами на просування інноваційних продуктів, на дослідження перспективних ринків їх збуту. Гідний вихід з положення, що створилося пропонує російсько-ізраїльська програма Фонду інфраструктурних та освітніх програм, в рамках якої організований щорічний відбір промислових науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт з цільовими грантами для фіналістів

Воронов, Ю.П. Що нам відомо про нанотехнології [Текст] / Ю. П. Воронов // Страна знаний. - 2016. - № 8. - С. 13-17. - Початок у № 8. Властивості матеріалів, звичні для людських органів сприйняття, істотно змінюються, якщо геометричні розміри частинок стають розміром 100 нанометрів. З'являються нові якості, які відрізняються від властивостей такого ж матеріалу з великими розмірами частинок. Вся справа в міжатомних і міжмолекулярних взаємодіях

Воронов, Ю.П. Що нам відомо про нанотехнології [Текст] / Ю. П. Воронов // Страна знаний. - 2016.- № 9. - С. 2-7. За допомогою нанотехнологій можна буть-яку поверхню перетворити в сонячну панель, а отриману енергію використовувати для різних протреб

2014

Канюк М. І. Ультрадисперсні флуоресцентні діаманти в нанотехнології [Електронний ресурс] http://nbuv.gov.ua/UJRN/biot_2014_7_4_3 / М. І. Канюк // Biotechnologia Acta. – 2014. – № 4. – C. 9-24.

2013

Гайворонська О. О. Нанотехнологічна ситуація суспільства ХХІ століття [Електронний ресурс] http://nbuv.gov.ua/UJRN/FilosNauk_2013_2_17 / FilosNauk _2013_2_17.pdf / О. О. Гайворонська // Філософія науки: традиція та інновації. – 2013. – № 2. – C. 141–149. Філософський аналіз поняття нанотехнологій. Зроблено спробу висвітлити та проаналізувати основні питання використання нанотехнологій у суспільному середовищі та визначення місця нанотехнологічної ситуації України у світовому дослідницькому просторі.

2011

Галаур С. Ігор Притула: «Фундаментальні та прикладні нанорозробки вдало поєднують молоді науковці» [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/igor-pritula-fundamentalni-ta-prikladni-nanorozrob/ / С. Галаур // Урядовий кур'єр. - 2011. - 13 вер. (№167). - С. 11. Ще не так давно ідеї про грандіозні перспективи виготовлення матеріалів та пристроїв на атомному та молекулярному рівні сприймалися як наукова фантастика. Сьогодні нанотехнології не тільки стали звичними для наукової спільноти, а й упевнено входять в наше повсякденне життя і сприймаються в суспільстві як засіб швидкого розв’язання майже всіх завдань людства. Чи виправдана ця ейфорія та як можна втілити нанотехнологічні мрії в реальність, розповів кореспонденту «УК» вчений секретар Інституту монокристалів НТК «Інститут монокристалів» НАН України Ігор ПРИТУЛА

Федулова Л. Тенденції становлення новітнього технологічного укладу світової економіки: роль управління інтелектуальною власністю [Текст] / Л. Федулова, Л. Цибульська // Економіка України. - 2011. - № 12. - С. 23-35. Визначено й охарактеризовано тенденції та особливості становлення шостого технологічного укладу світової економіки. Вказано на проблеми забезпечення розвитку пріоритетних технологій в Україні та запропоновано шляхи їх вирішення

2007

Решетов В. Нанотехнологии, или Атомы вместо гвоздей [Текст]: в природе нанороботы и нанофабрики работают уже миллиарды лет / В. Решетов // Вокруг света (Россия). - 2007.- № 4. - С. 84-92. Нанотехнології

2003

Симкович В. Жорес Алферов [Текст] / В. Симкович // Киевские ведомости. - 2003. - 20 вер. (№ 205). - С. 10. Жореса Алферова без перебільшення можна назвати тим вченим, чиї відкриття визначають шлях розвитку цивілізації. На цьому тижні нобелівський лауреат побував у Києві, де проходив українсько-російський науковий семінар з нанофізики та наноелектроніки

Список літератури із фондів МСМБ

Кідрук, Макс Іванович. Гуаякільський парадокс [Текст]: роман: літературно-художнє видання / Кідрук, Макс Іванович ; Післям. авт. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. - 512 с.

Кристиан Жоаким. Нанонауки. Невидимая революция [Текст] = Nanosciences. La revolution invisible / Жоаким, Кристиан, Плевер, Лоранс ; Пер. с фр. А.Кавтаскина. - М. : КоЛибри, 2009. - 240 с.

Эрлих, Генрих. Золото, пуля, спасительный яд [Текст]: 250 лет нанотехнологий / Эрлих, Генрих ; Ведущ. ред. серии И.Опимах; Худож. оформл. А.Бондаренко. - М. : КоЛибри, Азбука-Аттикус, 2012. - 400 с.

Сядристый, Николай Сергеевич. Тайны микротехники [Текст] / Сядристый, Николай Сергеевич ; Ред. В.Климачевой; Худ. ред. П.Морозова. - 3-е изд. - М. : Знание, 1975. - 128 с.

Тужиков, Андрій. Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій гаджет [Текст]: літературно-художнє видання / Тужиков, Андрій ; Худож. Н.Сойко. - Чернівці : Чорні вівці; Книги – ХХІ, 2018. - 112 с.

Література із інтернет-мережі

Заячук Д. М. Нанотехнології і наноструктури [Текст]: навч. посібник / Д. М. Заячук ; Нац. ун-т “Львів. політехніка”. – Львів, 2009. – 580 c. Розкрито основи сучасних технологій вирощування тонких плівок, квантоворозмірних шарів, квантових ниток і точок, фулеренів і вуглецевих нанотрубок.

Наноматериалы и нанотехнологии [Текст]: учеб. для студентов вузов / В. А. Богуслаев, А. Я. Качан, Н. Е. Калинина [и др.]. – Запорожье : Мотор Сич, 2014. – 207 c.

Пономаренко В. С. Нанотехнологія та її інноваційний розвиток [Текст] / В. С. Пономаренко, Ю. Ф. Назаров ; Харків. нац. екон. університет. – Харків : ІНЖЕК, 2008. – 280 c.

Шевченко М. О. Буття людини в геномній перспективі [Текст]: автореф. дис... канд. філос. наук / Шевченко Мирослав Олексійович ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. – Київ, 2006. – 16 c.

WEB-ліографія

Ліпідна мембрана, отримана за допомогою молекулярної динаміки з фіксованою кривизною (Фото: Wikimedia Commons/Семен Єсилевський/CC-BY-4.0)

http://crisorfescu.com/ NanoArt та сюрреалістична фотографія

https://nv.ua/ukr/art/konkurs-naukovoji-fotografiji-vikipediya-ogolosila-peremozhciv-2020-novini-ukrajini-50141515.html Від тюленихи до наночастинок. Вікіпедія оголосила переможців конкурсу наукової фотографії 2020

https://life.pravda.com.ua/culture/2021/02/10/243900/ 15 світлин переможців наукової фотографії 2020 від Вікімедіа

Нанотехнологии стоковых иллюстраций и клипартов

Нанотехнологія

Нанотехнологія як мистецтво (фото)

https://confscience.webnode.com.ua/_files/ Матеріали Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «ВІТЧИЗНЯНА НАУКА НА ЗЛАМІ ЕПОХ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ»

https://mobile.facebook.com/WikiScienceContestUA/ Недостатньо лише говорити про науку - треба її показувати. Тому виникає потреба зробити та поділитися науковими зображеннями. Саме з такої причини виникає необхідність Конкурсу наукових фотографій, який ми і проводимо з 2015 року.

http://nbuv.gov.ua/sites/default/files/all_files/references/201507/vtdo_ro_5.pdf

Нанотехнології у ХХІ столітті реферативний огляд

НЕТРАДИЦІЙНЕ ЗАСТОСУВАННЯ НАНОТЕХНОЛОГІЙ

 Нанотехнологии в исскустве

Нанотехнологія

https://startupline.com.ua/other/10-non-traditional-uses-nanotechnology 10 нетрадиційних застосувань нанотехнологій

https://my.science.ua/events/nagorodzhennya-peremozhtsiv-konkursu-naukovyh-fotografij-2020-onlajn/ Нагородження переможців Конкурсу наукових фотографій 2020 (онлайн)

Танцюючі кристали

ДОДАТОК

Яна Сичікова та Сергій Ковачов – переможці конкурсу наукових фотографій від Вікіпедії

Декілька років поспіль Вікіпедія проводить конкурс наукових фотографій під гаслом «Культура не може існувати без науки. Недостатньо лише говорити про науку – треба її показувати».

Наші науковці, завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики доктор технічних наук Яна Сичікова та дизайнер Сергій Ковачов, вибороли у цьогорічному конкурсі головну перемогу – 1 місце у категорії «Мікроскопія»!

Переможцем стала робота Наноарт Neon «Неон» – мікрофотографія перерізу поруватого кремнію, отримана за допомогою скануючого мікроскопу фірми JEOL.

Загалом на конкурс було подано 1400 робіт у п’яти категоріях: «Люди в науці», «Мікроскопія», «Живі організми», «Нефотографічні зображення», «Загальна категорія».

Фотографія демонструє взаємопаралельні довгі канали пор, орієнтовані за напрямом травлення кристалу. Довжина пор понад 40 мкм. Такі досконалі структури мають важливе технологічне призначення. Поруватий кремній знайшов широке застосування у приладах електроніки, фотоніки, сенсорах.

Мікрофотографія в оригіналі має чорно-біле забарвлення. Кольори було додано з використанням графічного редактора. Кольорова обробка мікроскопічних зображень дозволяє більш детально проаналізувати наноструктурні зображення, виділити ключові важливі моменти для розуміння фізичних процесів. Крім того, додавання цікавої кольорової гами має естетичне значення. Такі зображення викликають інтерес та приваблюють своєю незвичністю, геометричною досконалістю і естетичним забарвленням.

Сьогодні обробка мікроскопічних зображень наноматеріалів кольорами виділилася у цікавий напрям – Наноарт, що є поєднанням науки та мистецтва. На цьому етапі повністю стираються межі між технологіями та творчістю. Дослідника-нанотехнолога вже слід сприймати не тільки як вченого, а й як митця, що здатен демонструвати велич наукової думки за допомогою естетичних засобів візуалізації наносвіту. Ми можемо говорити про зародження нового напрямку мистецтва – нанодизайну, який реалізується за допомогою симбіозу наноінженерії та графічного дизайну.

Яна Сичікова та Сергій Ковачов активно просувають напрям Наноарт, який є найкращим засобом популяризувати сучасну науку. У їхньому багажу це не перша перемога у конкурсах наукової фотографії. Минулого року робота «Калейдоскоп»  теж була представлена на конкурс від Вікіпедія та посіла третє місце. Неодноразово наноарти були переможцями конкурсу від виробника мікроскопів Jeol. Робота «Кам’яна квітка» посіла перше місце у конкурсі наукової фотографії Міністерства освіти і науки України. До речі, цей наноарт входить у Вікіпедію в категорії «Вибрані зображення» (тобто найкращі фотографії, що містяться у Вікісховищі) та відзначена особливою нагородою – «Зірка».

Щира подяка організаторам конкурсу та компетентному журіі – провідним вченим-популяризаторам науки України. А нашим переможцям – подальших успіхів, натхнення та приголомшливих перемог!!! https://us.bdpu.org.ua/yana-sychikova-ta-serhiy-kovachov-peremozhtsi-konkursu-naukovykh-fotohrafiy-vid-vikipedii.html

Кафедра фізики та методики навчання фізики

 

Наноарт: творіння мистецтва завдяки електронному мікроскопу

Настав час показати справжню красу науки

Що таке наноарт, і як він об′єднує науковців та митців

Яна Сичікова

«Будь-яку досить розвинену технологію неможливо відрізнити від магії.»

Ерік Дрекслер

Є безліч способів отримати наноструктури. Деякі з них надскладні і потребують сучасного технологічного обладнання, інші - простіші в реалізації.

Особисто ми використовуємо технологію електрохімічного травлення. Вона цікава тим, що проста, дешева й не потребує високотехнологічного обладнання.

НанотехнологииСуть її теж досить проста: напівпровідник із абсолютно гладкою поверхнею поміщають у розчин кислоти, через який пропускають електричний струм. Ще зі школи ця технологія відома всім як електроліз, із тією відмінністю, що для формування наноструктур як електродів використовують пластини платини і напівпровідника.

У результаті на поверхні формуються різні типи наноструктур: пори, кристаліти, віскери, дроти, плівки тощо. Змінюючи умови травлення та склад електроліту, можна домогтися величезного розмаїття одержуваних наноструктур.

Застосування нанотехнологій дуже широке й охоплює майже всі сучасні галузі. Згідно із сайтом StatNano, виділено 43 типи наноматеріалів, на основі яких офіційно створено й зареєстровано понад дев’ять тисяч продуктів.

Що таке наноарт?

«Справжній шедевр тільки тоді шедевр, коли він опрацьований і завершений до дрібниць». /Філіп Фармер «Убити бога»/

Отримані наноструктури досліджують із допомогою мікроскопів. Багато важить вибір ділянки для «фотографування». На рисунку можна бачити, як саме відбувається цей процес.

Дослідження естетики наноструктур привело до появи цікавих експериментів засобами сучасного графічного дизайну.

Наноарт - це поєднання науки і мистецтва, технології та сучасного дизайну, представлення наукових результатів як об’єкта творчої діяльності. Хоча наноарт як явище симбіозу науки і мистецтва вже з’являвся у світі (засновник - Кріс Орфеску, румунський учений та художник), він не набув достатнього розвитку, не виокремився в унікальний культурний продукт і майже не розвивається сьогодні.

З іншого боку, за останнє десятиліття графічний дизайн виокремився й міцно закріпився як окремий напрям мистецтва, що має свої тренди та моделі розвитку. Увага дизайнерів сконцентрована на пошуку нових форм. Так, останнім часом набув популярності Digital-Art (цифрове мистецтво), актуальними залишаються абстракціонізм і стиль New-Geometry. Майбутнє дизайну фахівці бачать у поєднанні різних стилів, напрямів, форм, текстур тощо. Зараз ми можемо стверджувати, що наноарт - це симбіоз найсучасніших наукових досягнень у галузі нанотехнологій і графічного дизайну. Кольорова обробка мікрофотографії має не тільки естетичне значення, а й допомагає виявити на зображенні акценти, важливі з погляду науки.

Для того, щоб створити картину у стилі наноарт, необхідно, по-перше, синтезувати наноструктуру (наноматеріал). По-друге, дослідити крізь мікроскоп, отримати зображення високої якості. По-третє, з допомогою графічного редактора «розфарбувати» отримане зображення.

Таким чином, наноарт відрізняється від усіх відомих напрямів мистецтва тим, що його невід’ємною складовою є безпосередній науковий експеримент і дослід. Візуальне мистецтво - дієвий засіб для спрощення й розуміння складних фізичних процесів. У цьому контексті, SEM-зображення наноматеріалів можна вважати попередником появи нової форми мистецтва, а саме розвитку наноарту як напряму. Нові форми є результатом спільних пошуків митців (графічних дизайнерів) та вчених (нанотехнологів). Симбіоз науки і мистецтва стимулює інтерес до пізнання і сприяє глибшому розумінню картини світу.

Слід зазначити, що в нашій країні цей напрям майже не представлений, існує лише у невеликих  масштабах. Зачатком українського наноарту можна вважати конкурси наукових фотографій, на яких вітчизняні дослідники представляють свої результати, у тому числі в категорії «Мікроскопія». Два роки поспіль (2015, 2016) такий конкурс відбувався під егідою Міністерства освіти і науки України та Фонду фундаментальних досліджень. Зараз на регулярній основі такий конкурс проводить Вікіпедія, де теж можна побачити картини дослідників-митців.

Вважаю, якщо ми вже говоримо про наноарт як окремий напрям, необхідно закладати його принципи й виокремити дискурс.

По-перше, слід використовувати реальні нанооб’єкти і наноструктури. По-друге, маніпуляція зазвичай має бути тільки з кольором. Якщо використовуються інші види маніпуляцій (додавання, поєднання чи прибирання об’єктів, частин), про це слід обов’язково зазначати в описі. По-третє, кожну картину в стилі наноарт має супроводжувати унікальний опис, у якому можна зазначати тип наноструктури, матеріал, спосіб синтезу, можливе призначення тощо. Ну й, звісно, в кожної картини мусить бути авторство.

Наноарт, як і будь-яка технологія, матиме свої сфери застосування. Насамперед це популяризація наукових досягнень, просвітницька діяльність і залучення молоді до науки. На жаль, мусимо констатувати низький інтерес майбутніх абітурієнтів до технічних, фізичних та хімічних спеціальностей. Можливо, наноарт нам зможе допомогти з цим?

До речі, така популярна зараз STEM-освіта (наука, технології, інженерія, математика) має цікаве продовження, а саме STEAM (додається ще мистецтво). То що ж це як не наноарт?

Можемо спрогнозувати, що в декоративно-прикладній графіці наноарт теж матиме своїх прихильників, адже кожна картина наноарту - це чудовий, унікальний патерн, який може прикрасити будь-який матеріал, виріб, рекламний чи мультимедійний продукт тощо. Наноарт часто використовується для створення елементів дизайну інтер’єру, обкладинок книжок тощо. Впевнені, що цей напрям здатен вплинути й на інші мистецтва, зокрема в перспективі його можна буде використовувати як принти тканин і шпалер, створювати реальні 3D моделі та скульптури тощо.

Повний текст статті: https://zn.ua/ukr/tech/nastav-chas-pokazati-spravzhnju-krasu-nauki.html

Фарба, що змінює колір

Експериментуючи з наночастинками золота, вчені Каліфорнійського університету помітили, що при розтягуванні чи стисканні дивним чином змінюється колір золотої нитки від яскраво-синього до фіолетового і червоного. У них з’явилась ідея створити спеціальні датчики з наночасток золота для індикації певних процесів, які тим чи іншим чином будуть впливати на частинки. Наприклад, якщо встановити подібний датчик на меблях, то можна буде визначити, сидить людина чи лежить.

Щоб створити такі датчики, вчені додали наночастки золота до пластичної плівки. У той момент, коли на плівку здійснювався вплив, вона розтягувалася, і наночастинки золота змінювали колір. При легкому натисканні датчик ставав фіолетовим, а при сильному – червоним. Частинки срібла, наприклад, теж здатні змінювати колір, але на жовтий. Такі датчики, незважаючи на використання дорогоцінних металів, не будуть дорогими, тому що їх розмір мізерно малий. https://startupline.com.ua/other/10-non-traditional-uses-nanotechnology

Створення фільмів

Дивовижні можливості растрового мікроскопа були продемонстровані дослідниками компанії IBM, коли вони створили “A Boy and His Atom” (“Хлопчик та його атом”) – найменший у світі мультиплікаційний фільм. Його зняли, рухаючи окремі атоми матерії по мідній поверхні. Впродовж 90 секунд хлопчик з молекул окису вуглецю міг грати з м’ячем, танцювати і підстрибувати на батуті. Весь сюжет фільму, що складається з 202 кадрів, відбувався на площі розміром в 1/1000 товщини людської волосини. Вчені рухали атоми за допомогою електрично-зарядженого і дуже гострого стилоса, на кінчику якого перебував один атом-наконечник. Такий стилос не тільки здатен відокремити молекулу, але й пересунути її в потрібне місце і положення.

https://startupline.com.ua/other/10-non-traditional-uses-nanotechnology

Інтернет-ресурси:

http://som.org.ua/ – сайт журналу «Країна знань»

https://tyzhden.ua – часопис «Український тиждень»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур`єр»

Бібліограф-укладач: Наталя Фоміна

Наповнення ЕСКС: Мілашенко Т.І., Фоміна Н.І., Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ