Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Католицьке Різдво в різних країнах світу

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до святкування Католицького Різдва

Українці вперше офіційно відзначають Різдво Христове за григоріанським календарем: з цього року 25 грудня оголошено вихідним днем. Раніше українці на державному рівні святкували Різдво лише 7 січня, цей день був вихідним. Однак, починаючи з 2017 року, святкувати можна буде двічі.

Історичні факти говорять про те, що це ще й одне з найстаріших християнських свят. Воно увійшло в релігійний календар в 4 столітті н.е.

Як свято Різдво було проголошено в 431 році під час Ефеського церковного собору. З того часу католицьке Різдво щороку відзначають 25 грудня.

Саме в цей день народження Ісуса Христа відзначають католики, послідовники лютеранської та англіканської конфесій, баптисти, а також православні, які проживають на Заході.

Традиції католицького Різдва

У день Різдва проходять три богослужіння:

- перше символізує єдність Отця і Сина і відбувається опівночі;

- друге проводиться під час появи на світ нового життя і відбувається на світанку;

- третє доносить символ народження Ісуса Христа в серця всіх віруючих, відбувається вдень.

Святкування Різдва Христового у католиків чітко розплановано і не порушується століттями.

Готуючись до Різдва, віряни прикрашають будинок яслами з фігурами народженого Ісуса, його матері Діви Марії, волхвами. По дому розставляють солом'яні композиції, омелу. З року в рік, діти своїми руками виготовляють різдвяні іграшки: тварини, ліхтарики, сердечка, які потім поміщають на ялинку як прикрасу. Тому новорічне дерево завжди різне.

25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.

А також 25 грудня усі шукають подарунків від Санта Клауса чи Святого Миколая.

Різдвяні символи

Різдвяний вінок вічнозелений атрибут з чотирма свічками, які запалюють поступово, щоб освітити шлях Господа.

Ошатні свічки   світло полум'я здатне розігнати темні сили і створити неповторну атмосферу в будинку.

Подарунки за переказами, дарувальником довгоочікуваних дарів на Католицьке Різдво може бути Ісус Христос, Святий Миколай, чарівні гноми, Санта Клаус зі своєю оленячою упряжкою, спритний невидимий чоловік.

Різдвяний дзвіночок його дзвін вітає появу на світ Христа і допомагає розігнати злих духів в темряві.

Вітальні листівки з виникненням пошти, з'явилася можливість вітати близьких і друзів, які в цей день не можуть розділити з нами радість, так як знаходяться дуже далеко. Комп'ютерні технології зробили актуальними електронні вітальні листи і листівки на честь свята.

Різдвяний бенкет всі найближчі збираються разом за загальним урочистим столом і пригощаються різноманітними смачними стравами, а оскільки в цей день закінчується строгий пост, всі віруючі з особливим смаком можуть оцінити приготовлене частування.

Що стосується святкових страв, то у кожної народності вони традиційні:

В Америці індичка з журавлиним соусом головна і обов'язкова страва.

У Литві готують напередодні свята кутю, страви з риби та іншу нежирну їжу.

В Данії смажать гусака або качку з яблуками, готують рисовий пудинг і солодку кашу з рису з додаванням родзинок і кориці.

В Австрії та Угорщині навпаки, не готують птицю, вважаючи, що так може відлетіти удача і щастя.

У країнах Скандинавії напередодні свята ріжуть поросят, роблять м'ясні копченості та варять солодовий напій.

 

У Фінляндії, на батьківщині Діда Мороза, після відвідування храмів заведено йти у сауну! І тільки після цього вся «відпарена» сім’я збирається за святковим столом. Одна з головних страв у цей день у фінів – морквяна або рисова каша, в якій захований один єдиний горішок. Готують рисовий пудинг або кашу, щоб задобрити ельфа Ніссе. Якщо ж цього не зробити, ельф образиться і забере всі подарунки. Вважається, що тому, на чию тарілку він потрапить, весь рік щаститиме абсолютно у всьому!...

Святкують Різдво 8 днів - з 25 грудня по 1 січня.

На Різдвяному столі головною стравою є фарширована індичка або гуска. Але, звичайно ж, у кожній країні склалися свої особливі традиції святкування і частування.

 

РІЗДВЯНІ ТРАДИЦІЇ У РІЗНИХ КРАЇНАХ

В Англії перед тим як сісти за стіл, прийнято підірвати "Christmas Cracker" хлопавку, в якій завжди знаходиться жартівливе послання і невеличкий сувенір. Ще одна важлива традиція Різдвяне послання королеви, яке всі британці о третій годині дня дивляться по телевізору.

Вважається, що традиція обмінюватися листівками в свято Різдва зародилася саме в Англії у 1843 році, коли була надрукована перша листівка.

Одним із найстаріших і наймиліших звичаїв вважається поцілунок під омелою. Згідно з традицією, будь-яку дівчину, що затрималася під гілкою або прикрасою з омели, можна було поцілувати.

В Австрії у день Різдва молодь перевдягається в фантастичну істоту на ім’я Крампус страховисько з дзвіночками, різками і цапиними рогами. Разом зі святим Миколаєм, який дарує слухняним дітям солодощі та подарунки, Крампус ходить по вулицях і жартома намагається засунути в мішок неслухняних хлопчиків і дівчаток, щоб забрати в свою печеру.

У цей день в будинках не зачиняють двері, очікуючи приходу рідних і друзів.

Різдвяний ярмарок у Франкфурті

У Німеччині одним із головних сувенірів, який можна знайти на кожному святковому ярмарку, є Лускунчик, який став тут популярним ще задовго до появи казки Гофмана і балету Чайковського. На Різдво тут частують один одного штоленамиПодарунки німецьким дітям на Різдво приносить Вайнахтсман Різдвяний Дід. А святий Миколай приходить 6 грудня.

В Італії у святвечір подарунки дітям приносить Баббо Натале, а 6 січня ще й відьма Бефана. Італійці вважають, що якщо на Різдво зустріти поліцейського в червоних шкарпетках, то щастя буде вас супроводжувати весь рік.

У Франції перед тим, як лягати спати, діти залишають біля каміна своє взуття, щоб Пер Ноель (аналог святого Миколая) наповнив черевики подарунками.

У Хорватії черевики для подарунків від Святого Миколая ставлять на підвіконня. А на Святвечір в небо запускають святкові ліхтарики.

Іспанці в Різдвяну ніч одягаються в народні костюми і виходять на вулиці, веселяться, танцюють і співають пісні. Перед самим початком Різдвяної літургії в церкві люди збираються біля центрального входу в храм, беруться за руки і танцюють.

Хоч би якою була погода, у Нідерландах на Різдво влаштовують запливи у Північному морі.

Різдвяний ярмарок у Празі

У Норвегії переконані, що напередодні Різдва по небу літають відьми та інші страшні духи, тому норвежці ховають свої мітли і віники, щоб позбавити відьом засобу пересування.

Мексиканці на Різдво б'ють тарілки, прощаючись із роком, що минає, влаштовують веселі процесії вулицями і стукають в кожні двері, зображуючи Марію та Йосипа, які шукають прихистку.

В Японії християни палять солому, намагаючись відігнати злих духів. Тут подарунки приносить бог Хотейошо.

В Австралії Різдво випадає на літній період, тому народ збирається на пляжі, а Санта-Клаус припливає на серфі.

В Індії християни прикрашають на Різдво не ялинку, а бананові пальми або мангові дерева.

КНИГИ ПРО РІЗДВО

Толкін, Джон Роналд Руел . Листи Різдвяного Діда / Толкін, Джон Роналд Руел ; Вступ. слово Б.Толкіна; Пер. з англ. О.О'Лір; Худож. Дж.Р.Р.Толкін. - Львів : Астролябія, 2017. - 160 с. : іл. - Вступне слово: с.5. 

Щороку в грудні дітям Дж. Р. Р. Толкіна приходив конверт зі штемпелем Північного Полюса, а всередині лист, написаний химерним тонким почерком і оздоблений чудовими кольоровими малюнками. Всі ці листи були від Різдвяного Діда і розповідали дивовижні історії про життя на Північному Полюсі: як північні олені зірвалися з прив’язі й порозкидали подарунки по всій околиці; як безталанний Білий Ведмідь видерся на крижаний полярний шпиль і гепнувся звідти на будиночок Різдвяного Діда, провалившись крізь дах; як той Ведмідь розбив Місяць на чотири шматки, і через це Місячанин упав із неба в Дідів садок; як велися війни з полчищами капосних гоблінів, котрі жили в печерах під будинком. Часом якусь приписку надряпував Білий Ведмідь, а часом Ілберет Ельф дописував щось своїм елегантним плавним почерком, додаючи цим історіям ще більше життя і гумору

 

Утник-Стругала, Моніка. Йдуть свята. Про Різдво, святого Миколая й новорічні традиції на світі [Текст] = Ida swieta. O Bozym Narodzeniu, Mikolaju i tradycjach swiatecznych na swiecie : Науково-популярне видання. Для молодшого та середнього шкільного віку / Утник-Стругала, Моніка ; Пер. з пол. Б.Антоняк; Худож. Є.Поклевська-Козелло. - Львів : Урбіно, 2020. - 176 с. : іл. - ISBN 9789662647747

Можете уявити собі зиму без Різдва, сповненого ароматів, смаків та незабутніх традицій? Авжеж, ні! Та чи справді ви їх усі знаєте й чи однакові вони в усьому світі? Читайте і дізнавайтеся! Тут ви знайдете відповіді на питання: чому Різдво переважно відзначають 25 грудня? Навіщо організовують різдвяні ярмарки? Чи всі діти отримують подарунки того самого дня? Чому ми прикрашаємо ялинку? Хто вигадав перші скляні ялинкові іграшки? Навіщо будують різдвяні вертепи і т.д. Крім того, із цієї книжки ви довідаєтеся про різдвяні рослини, першу зірку й навіть про Ебенезера Скруджа й Лускунчика. Ви познайомитеся з колядками наших найближчих сусідів, розділом про Хануку, популярними різдвяними піснями та кінофільмами, незвичайною процесією зі смолоскипами, найзнаменитішим новорічним концертом і китайським Новим роком!

 

 

 

Стуцмен, Джонатан. Малюк Санта [Текст] : Літературно-художнє видання. Для дошкільного віку / Стуцмен, Джонатан ; Пер. з англ. О.Ренн; Худож. Г.Фокс. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. - 42 с. : іл. - ISBN 9786176798439 

Напередодні свят Санта Клаус почувається як ніколи старим і виснаженим. Він закликає всю магію Різдва і загадує заповітне бажання знову помолодшати. Але не так сталося, як гадалося, і Санта отримує трохи більше, аніж забажав. До Різдва залишається усього три дні, а Санта Клаус змінив свої черевики на маленькі черевички, а гучне «хо-хо-хо» на «гуу-агу». Різдво потрапило в халепу! Чи встигнуть малюк Санта й ельфи врятувати свято?

 

 

WEВЛІОГРАФІЯ:

https://novy.tv/ua/g-space/layfhaki/2021/12/22/kak-prazdnuyut-katolicheskoe-rozhdestvo-v-raznyih-stranah-mira/ Як святкують католицьке Різдво в різних країнах світу...

https://shatsk.rayon.in.ua/news/50534-iak-sviatkuiut-katolitske-rizdvo-v-riznih-krayinah-svitu як святкують католицьке Різдво в різних країнах світу

https://lux.fm/top-novih-rizdvyanih-filmiv-2022-yaki-ne-mozhna-propustiti_n122603 ТОП нових різдвяних фільмів 2022, які не можна пропустити

Бібліограф-укладач Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ