Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Її величність – Мова

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список до Міжнародного дня рідної мови

Історія свята

Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.

21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.

Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління. Головні функції, що виконує мова — комунікативна, мислеоформлююча, пізнавальна, емоційна, виражальна тощо.

Cьогодні у світі існує близько 6000 мов. На жаль, майже половина з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.

За весь час свого існування українська мова теж зазнавала злети і падіння. Сьогодні, згідно зі Статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

Наша мова є рідною майже для 50 мільйонів чоловік.

Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!

Як довго ждали ми своєї волі слова.

І ось воно співа, бринить.

Бринить, співає наша мова,

Чарує, тішить і п’янить.

Олександр Олесь

Моя рідна — солов’їна, барвінкова,

соковита, вишивана, співанкова,

джерельна, яскрава, мелодійна,

промовиста, щебетлива, унікальна,

розмаїта, дзвінка, неповторна…

Моя рідна — українська мова…

Марко Терен

Бібліографія статей

(подано в зворотній хронології та в алфавіті авторів)

Законодавство України

Україна. Президент. Про відзначення Міжнародного дня рідної мови [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/34/2002-%D1%80%D0%BF#Text: розпорядження Президента України від 14 лютого 2002 року № 34/2002-рп // Законодавство України. - 2002. - 14 лют.

Україна. Президент. Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України [Електронний ресурс] = https://www.president.gov.ua/documents/1562018-24258: Указ Президента України від 31 травня 2018 р. № №156/2018 // Урядовий кур`єр. - 2018. - 2 черв. (№103). - С. 5.

Україна. Закон. Про забезпечення функціонування української мови як державної [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/317062: закон України від 25 квітня 2019 р. № 2704-VІІІ / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2019. - 16 трав. (№90). - С. 16-23.

Україна. Кабінет Міністрів. Про схвалення Стратегії популяризації української мови до 2030 року “Сильна мова — успішна держава” [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-shvalennya-strategiyi-populyariza-596r: розпорядження КМ України від 17 липня 2019 р. № 596-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2019. - 9 серп. (№151). - С. 10.

Вітання Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука з Міжнародним днем рідної мови [Текст] = https://www.rada.gov.ua/news/Top-novyna/219755.html/ Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 22 лют. (№34). - С. 1.

2023

Марків, Наталка. Майже 34% киян перейшли на українську під час війни [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/78419/: 86,3% опитаних мешканців столиці вважають українську мову рідною / Марків, Наталка // Вечірній Київ. - 2023. - 8 лют. У Києві презентували результати опитування про рівень володіння містян українською мовою, яке вперше провели у застосунку «Київ Цифровий». Отримані дані використають для створення Концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023-2025 роки. Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко. Вона зауважила, що хоча 86% містян вважають своєю рідною мовою українську, проте не всі мають необхідні знання та звичку, щоб вільно нею спілкуватися. Тож місто працює над розробкою Концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя Києва

Мовна концепція для Києва, бюджет незламності та культурні кластери [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/76495/: інтерв’ю з Ганною Старостенко / Розмовляла Катерина Новосвітня // Вечірній Київ. - 2022. - 30 груд. Нині, коли в країні йде війна, культура та мова — це те, навколо чого ми всі об’єднуємося, те, що дозволяє нам ідентифікувати себе як націю. Більш того, в умовах воєнного стану українська мова і культура стали потужною зброєю у боротьбі з ворогом. Мовна концепція для Києва: що це означає на практиці. Про це журналістка «Вечірнього Києва» говорила із заступницею голови КМДА Ганною Старостенко.

2022

Романчук, Олег. Свідок історії народу [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19958/index.php?n=51176: 21 лютого світ відзначив День рідної мови / Романчук, Олег // Сільські вісті. - 2022. - 22 лют. (№14). Мова у найширшому значенні не просто засіб спілкування. Фактично вона перетворилась на інструмент об’єднання громадян, який згуртовує націю в одне політичне ціле. Мова виконує функцію державного кордону, наголошують письменники брати Капранови

Швець, Петро. Як українську впокорювали [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/yak-ukrayinsku-vpokoryuvali/: попри репресії та голодомори, тотальну русифікацію, одна з найдавніших і наймилозвучніших мов світу не лише вистояла, а й згуртовує націю / Швець, Петро // Урядовий кур`єр. - 2022. - 19 лют. (№35). - С. 3. Науковці аргументовано доводять, що українська мова одна з найдавніших мов світу і нею спілкувалися наші предки, що жили впродовж багатьох віків на території теперішньої України — до Трипілля, після нього, в часи Київської Русі й дотепер. Українське слово набирало сили на пергаментах Нестора Літописця, відточувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Котляревського. Ми завдячуємо Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Іванові Франкові та багатьом іншим сподвижникам, які оберігали і зберегли українську народну мову. Правда й те, що жодна з інших мов не зазнавала такого шаленого утиску, як українська, і про це є незаперечні достовірні факти

2021

Багатогранна і розмаїта [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19864/index.php?n=48171 / Підготував Антоній Коляда // Сільські вісті. - 2021. - 2 бер. (№16). 21 лютого світ відзначив Міжнародний день рідної мови, встановлений ЮНЕСКО у листопаді 1999 року з метою захисту культурної багатоманітності. Українці по праву пишаються своєю мовою, і їм є що про неї розповісти. Наша мова належить до стародавніх. Нашу мову офіційно визнали літературною після видання знаменитої «Енеїди» Івана Котляревського. Відтак цього письменника і громадського діяча вважають основоположником сучасної української мови

Міжнародний день рідної мови відзначає світова спільнота [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/2006/154686/ / Інф. "УМ" // Україна молода. - 2021. - 21 лют. Міжнародний день рідної мови відзначає спільнота усього світу 21 лютого. Свято було встановлено у листопаді 1999 року на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Згідно зі статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Але в Україні є також і мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови. Наша мова пройшла нелегкий шлях

2019

"Вона важлива для сталого розвитку" - сьогодні Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/sogodennya/_vona-vazhliva-dlya-stalogo-rozvitku-sogodni-mizhnarodnij-den-ridnoyi-movi/887022 // Gazeta.ua. - 2019. - 21 лют. 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. Згадують людей, які боролися за право спілкуватися рідною мовою, та підтримували зникаючі діалекти. Говорять про те, що мова - це ознака культурної приналежності особи і її потрібно берегти. Українська мова зазнала чимало гонінь і нищення ворогами. Це доводять документи, які видавалися монархами та радянською владою

Осипчук, Наталя. Мови чистої цілюще джерело: чому Олена Теліга і Панас Мирний заговорили українською [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3424/188/130574/ / Осипчук, Наталя // Україна молода. - 2019. - 20 лют. Щороку, починаючи з 2000 року, у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Мета — підтримати мов, які перебувають на межі зникнення. Ми, українці, століттями виборювали право на самостійність, яка неможлива без вільного розвитку своєї мови. За мовною ознакою людина шукає, ідентифікує себе з родом, народом та нацією

2018

Чорна, Світлана. Захисти країну — переходь на українську [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/300066: сьогодні — Міжнародний день рідної мови / Чорна, Світлана // Голос України. - 2018. - 21 лют. Щоб захистити Україну від окупанта — переходь на українську. Адже це мова твоїх батьків, землі, на якій живеш. А ще українська — одна з наймилозвучніших мов світу. Такий титул солов’їна отримала у 1928 році у Парижі на міжнародному конкурсі мов, поступившись лише французькій та італійській. А за граматичною досконалістю і виразністю звучання рівних у світі їй немає

2011

Яновська, Людмила. Не цураймося себе! [Електронний ресурс] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/ne-zabuvajmo-sebe/: Міжнародний день рідної мови - свято кожного громадянина України / Яновська, Людмила // Урядовий кур`єр. - 2011. - 19 лют. Мову найкращі представники нашого народу боронили століттями, за неї віддавали життя. Пам'ятаймо ж про це нині, спілкуймося рідною мовою кожного з нас в Україні, і рідною державною, українською - повсякчас. Бо забути її - все одно що відректися від рідної матері і від себе

2009

Сьогодні — Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/174861: кожна нація має свій генетичний код / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2009. - 2 лют. Мають його і українці. Це — наша мова та культура. Щоправда, вивчення та пропаганда рідної мови в державі залишається на достатньо низькому рівні. Мову не треба захищати. Її треба розвивати. Замість гасел просто взяти і почати нею послуговуватися — скрізь. Тоді їй нічого не загрожуватиме

Мови корінних народів: кримськотатарська мова

Кривда, Марина. Мови корінних народів потребують підтримки [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/314039 / Кривда, Марина // Голос України. - 2019. - 22 лют. 21 лютого у світі відзначали Міжнародний день рідної мови. За даними ЮНЕСКО, цьогорічна тема свята — «Мови корінних народів важливі для сталого розвитку, побудови миру і примирення». «40 відсотків людей у всьому світі не мають доступу до освіти мовою, якою вони спілкуються чи яку розуміють», — заявляють в організації. Майже 370 мільйонів людей є представниками корінних народів, їхні мови становлять більшість із майже семи тисяч живих мов на землі, повідомляють у ЮНЕСКО. Тим часом, після анексії Росією українського Криму активісти і правозахисники неодноразово заявляли про проблему розвитку та збереження кримськотатарської мови на півострові

Смагіна, Аліса. Коли рідна мова на межі зникнення [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/articles/koly-ridna-mova-na-mezhi-znyknennia-iak-v-ukraini-riatuiut-krymskotatarsku/: як в Україні рятують кримськотатарську / Смагіна, Аліса // Українська літературна газета. - 2021. - 21 лют. Міжнародний день рідної мови, день, який відзначають щороку 21 лютого за ініціативою ЮНЕСКО, англійською має назву International Mother Language Day — День материнської мови — мови, на якій розмовляла мама з немовлям з самого його народження. Свято рідної мови започатковане у 2000 році для того, щоб підтримати зникаючі мови як ознаку культурної і ментальної приналежності людини. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш ніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. 2003 року Україна ратифікувала Європейську хартію регіональних мов або мов меншин. Однією з 13 мов меншин, на які поширюється дія Хартії, є кримськотатарська. За даними ЮНЕСКО, кримськотатарська – одна з мов, які перебувають під серйозною загрозою зникнення

Література до теми з фондів МСМБ

 

Береза, Тарас. А як кажуть у вас? Словник мовного розмаїття [Текст]: Довідкове видання / Береза, Тарас; Пер.сл. авт. - Львів: Апріорі, 2021. - 304 с.

Словник мовного розмаїття дарує читачам яскраву палітру рідного слова. Видання доводить, що саме рідну мову вивчити майже неможливо. Словникові одиниці відкривають незнаний мовний світ, вишукану словотворчу автентику у всій її красі та синонімічній розлогості

Береза, Тарас. Мова - не калька: Словник української мови [Текст]: Довідкове видання / Береза, Тарас, Зубрицька, Ірина, Зелений, Юрій; Передм. авт. - Львів: Апріорі, 2015. - 664 с.

 

 

Береза, Тарас. Скажи мені українською [Текст]: Довідкове видання / Береза, Тарас. - Львів : Апріорі, 2019. - 456 с.

Словник "Скажи мені українською" має на меті повернути розуміння величі й краси української мови, а також покращити загальний рівень володіння українською мовою в побуті та діловому спілкуванні. Формат словника наочно показує відмінності між правдивою українською мовою й штучними запозиченими з мови російської. Словник є черговою авторською спробою наголосити на винятковій важливості вжитку питомих українських слів і висловів на противагу калькованим та запозиченим, головно росіянізмам. Ця нагальна потреба зумовлена тотальним засміченням рідної мови самими ж її носіями

 

Брехуненко, Віктор. Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле [Текст]: Науково-популярне видання / Брехуненко, Віктор Анатолійович. - К.: ПП Брехуненко Наталія Андріївна, 2017. - 280 с.

У книзі за допомогою наукових аргументів спростовуються ключові російські міфи про Україну та українську історію. Проаналізовано ідеологічну спрямованість кожного міфу, історичне підґрунтя російських спекуляцій, обґрунтовано підстави заперечення спотворених образів нашого минулого, цілеспрямовано нав’язуваних Москвою ось уже протягом кількох століть. У тих випадках, коли сучасний міф має довгу історію, простежено еволюцію його змісту. Для всіх, хто цікавиться історією України та українсько-російських стосунків

 

Великий тлумачний словник сучасної української мови: 170 000 слiв / Ред.-лексикографи: В.Т.Бусел, М.Д.Васелега-Дерибас та iн. - К., Iрпiнь: Перун, 2001. - 1427 с.

Волощак, Марія Йосипівна. Неправильно-правильно: Довідник з українського слововживання / Волощак, Марія Йосипівна; Передм. Й.Лося; Передм. В.Радчука. - 3-е, допов. вид. - К. : Марія Волощак, 2007. - 224 c.

Голоскевич, Григорій Костянтинович. Правописний словник: Близько 40 000 слів / Голоскевич, Григорій Костянтинович. - 13-те вид. - К.: ПУЛЬСАРИ, 2006. - 464 с.

Ділова українська мова: Навчальний посiбник / За ред. О.Д.Горбула. - К. : Знання, 2000. - 227 с.

Історія української мови [Текст]: Хрестоматiя / Упоряд. С.Я.Єрмоленко, А.К.Мойсiєнко. - К.: Либiдь, 1996. - 287 с.

Мацько, Любов Іванівна. Стилістика української мови: Підручник / Мацько, Любов Іванівна, Сидоренко, Олеся Михайлівна, Мацько, Оксана Михайлівна. - К.: Вища школа, 2003. - 462 с.

Мiжрегiональна Академiя управлiння персоналом. Навчальний довiдник з українського правопису / Пiдгот. проф. Н.Я.Потелло. - К. : МАУП, 1999. - 96 с.

 

Огієнко, Іван Іванович. Історія української літературної мови [Текст]: Науково-популярне видання / Огієнко, Іван Іванович. - К. : Центр учбової літератури, 2019. - 326 с.

В історичному розрізі, доступно і переконливо автор показав той воістину тернистий шлях, яким пройшла українська мова в умовах століть заборон, утисків, і обмежень, дослідив феномен незнищенності її як "душі нації", "найціннішого скарбу" народу

Плотницька І.М. Ділова українська мова [Текст]: Навчальний посiбник для вищ. навч. закладів / І. М. Плотницька. - 6-те вид., виправлене. - К. : Міленіум, 2001. - 268 с.

Пономарів, Олександр. Культура слова: Мовностилiстичнi поради: Навчальний посiбник / Пономарів, Олександр. - К. : Либiдь, 1999. - 240 с.

Потелло, Нiна Якiвна. Українська мова i дiлове мовлення: Пiдручник / Потелло, Нiна Якiвна. - Вид. 2-е перероб. i доп. - К.: МАУП, 1998. - 248 с.

Різників, Олекса Сергійович. Спадщина тисячоліть: українська мова [Текст]: Чим вона багатша за інші?: Навчальне видання / Різників, Олекса Сергійович ; Післ. А.Здорового. - 2-ге вид., доп., переробл. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2011. - 192 с.

Русанiвський, Вiталiй Макарович. Історія української літературної мови [Текст]: Пiдручник / Русанiвський, Вiталiй Макарович. - К. : АртЕк, 2001. - 392 с.

Савченко, Любов Григорівна. Розмовляй українською правильно [Текст]: Довідкове видання / Савченко, Любов Григорівна. - Харків: Фоліо, 2016. - 191 с.

Сліпушко, Оксана. Українська мова й етапи кар'єри дiлової людини [Текст]: Культура дiлового спiлкування; Оформлення офiцiйних документiв; Правопис i граматика укр. мови; Основнi поняття зi сфер економiки, фiнансiв; Словник / Сліпушко, Оксана. - К.: Криниця, 1999. - 200 с.

Сучасна українська мова: Пiдручник / За ред. О.Д.Пономарева. - К.: Либiдь, 1997. - 400 с.

Фролова, Тетяна Дмитрівна. Українська за 26 днів: Українська для тих, хто її не вивчав [Текст]: Навчальний посібник / Фролова, Тетяна Дмитрівна. - К.: А. С. К., 2004. - 304 c.

Шевчук, Світлана Володимирівна. Українське дiлове мовлення: Навчальний посiбник / Шевчук, Світлана Володимирівна. - Вид. 3-тє, перероб. й доп. - К. : Лiтера, 2000. - 480 с.

Шкуратяна, Надiя Григорiвна. Сучасна українська лiтературна мова: Навчальний посiбник / Шкуратяна, Надiя Григорiвна, Шевчук, Світлана Володимирівна. - К.: Лiтера, 2000. - 686 с.

Ющук, Іван Пилипович. Мова - найбільший скарб [Текст]: Статті / Ющук, Іван Пилипович. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2020. - 360 с.

У статтях збірника йдеться про походження й історичний розвиток української мови, висвітлюються питання про її структуру, логіку й закономірності побудови, про зв’язок мови з мисленням, про роль письменників, зокрема Тараса Шевченка, в її збагаченні й утвердженні. Дано деякі рекомендації щодо вивчення рідної мови в школі. Через етимологію знакомитих для українців назв та імен розкрито її заглибленість у давнину

 

WEBліографія

https://www.pdatu.edu.ua/news-01/21-lyutogo-mizhnarodnij-den-ridnoji-movi.html - 21 лютого – Міжнародний день рідної мови

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3408085-sogodni-miznarodnij-den-ridnoi-movi.html - Сьогодні – Міжнародний день рідної мови

https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/2881473-u-sviti-vidznacaut-den-ridnoi-movi.html - Міжнародний день рідної мови: цікаві факти про українську

https://dn.gov.ua/news/mizhnarodnij-den-ridnoyi-movi2102 - Міжнародний день рідної мови

https://daytoday.ua/podiya/mizhnarodnyy-den-ridnoi-movy/ - Міжнародний день рідної мови. Що це за свято?

https://uccs.org.ua/novyny/tsikavi-fakty-pro-ukrainsku-movu/  - Цікаві факти про українську мову

https://osvitanova.com.ua/posts/2982-40-virshiv-pro-ukrainsku-movu  - 40 віршів про українську мову

https://pon.org.ua/novyny/5460-bez-movi-rdnoyi-ne-mozhna.html - Без мови рідної ніяк не можна!

https://www.youtube.com/watch?v=NCv-oOJpLEc - 21 лютого - Міжнародний день рідної мови

Інтернет ресурси

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»

http://www.silskivisti.kiev.ua - сайт газети «Сільські вісті»

https://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://umoloda.kyiv.ua - сайт газети «Україна молода»

Підготувала Бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ