Домашнє насильство: як з ним боротися
Бібліографічний список статей до Всеукраїнської акції
«16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства»
25 листопада - Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок
У 1999 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок й запропонувала урядам, міжнародним і неурядовим організаціям проводити в цей день заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до цієї проблеми.
Історичною передумовою цієї дати стала подія, що відбулася восени 1960-го року під час політичних протестів у Домініканській Республіці. За наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо були жорстоко забиті до смерті палицями таємною поліцією три сестри Мірабал, які були активними учасниками супротиву. Показова кривава страта сестер збереглася в народній пам’яті надовго та мала світовий резонанс. У 1981 році активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату їх загибелі як день протесту проти насильства щодо жінок. А з 1999 року цей день став міжнародною датою.
Окремою великою темою є і насильство в сім’ї, від якого страждає чимала кількість жінок. Жінки у всьому світі потерпають від домашнього насильства більше, ніж від пограбувань та в автомобільних катастрофах, разом узятих. Дуже важливо, щоб кожен усвідомив, що насилля проти жінок та дівчаток – це не міф, а реальна проблема. Тому завдання суспільства – не допустити насильства над жінками.
Символом проти всіх форм насильства над жінками є біла стрічка.
ООН зазначає, що жінки і дівчатка піддаються насильству, як у мирний час, так і під час збройних конфліктів, – з боку держави, суспільства, родичів. Насильство щодо жінок не обмежене рамками будь-якої конкретної політичної або економічної системи. Воно існує в будь-якій країні, не визнає кордонів матеріального добробуту, раси і культури. Структури домінування, на яких ґрунтується насильство, глибоко вкорінені в суспільстві. Досвід або загроза насильства повсюдно перешкоджають жінкам в повній мірі здійснювати свої права людини і користуватися ними.
Щороку з 25 листопада по 10 грудня (День прав людини) проходить акція «16 днів дій проти гендерно зумовленого насильства»
У 2023 році головна тема кампанії «16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства» – «Інвестуй у запобігання насильства щодо жінок та дівчат». Вона зосереджена на важливості фінансування різноманітних стратегій запобігання насильству в першу чергу.
Внутрішня тема HIAS у цьому році – «жінки та дівчата в умовах конфлікту та кризи». Насильство над жінками та дівчатами залишається одним із найпоширеніших порушень прав людини у світі.
«16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства» - це міжнародна кампанія, яка проводиться щороку під керівництвом громадянського суспільства. Вона розпочинається 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і завершується 10 грудня, у День прав людини. Кампанія була започаткована активістками першого Жіночого інституту глобального лідерства у 1991 році.
Довідково: HIAS Ukraine — представництво в Україні міжнародної благодійної організації зі штаб-квартирою у Вашингтоні, що має багаторічну історію надання допомоги біженцям та постраждалому від конфліктів населенню в усьому світі. Організація розпочала свою діяльність в кінці 19-го століття і на сьогодні працює на 4 континентах у 20 країнах світу. HIAS підтримує вразливі групи населення в Україні та сусідніх країнах, надаючи послуги з MHPSS на рівні громад, а також здійснюючи заходи з попередження та реагування на випадки GBV.
Детальніше: https://www.ukrinform.ua/
Бібліографія статей
Законодавство України щодо насильства над жінками
Україна. Президент. Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства [Електронний ресурс] = https://www.president.gov.ua/documents/3982020-35069: указ Президента України від 21 вересня 2020 р. № 398/2020 / Оф.інтернет-предст. Президента України // Офіційне інтернет-представництво Президента України. - 2020. - 21 вер.
Україна. Закон. Про запобігання та протидію домашньому насильству [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/298201: закон України від 7 грудня 2017 р. № 2229-VIII / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2018. - 6 січ. (№4). - С. 17-21.
Україна. Закон. Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі [Текст] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1604-20#Text: закон України від 1 липня 2021 р. № 1604-ІХ / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 6 серп. (№151). - С. 7
Україна. Закон. Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2319-20#Text: закон України від 20 червня 2022 р. № 2319-IX // Законодавство України. - 2022. - 20 черв.
Україна. Кабiнет Мiнiстрiв. Про затвердження плану невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-planu-nevidkladnih-zahodiv-iz-zapobigannya-ta-protidiyi-s210421: розпорядження КМ України від 21 квітня 2021 р. № 361-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 21 трав. (№96). - С. 10.
Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-zatverdzhennya-poryadku-vzayemodiyi-subyektiv-shcho-zdijsnyuyut-zahodi-u-sferi-zapobigannya-ta-protidiyi-domashnomu-nasilstvu-i-nasilstvu-za-oznakoyu-stati: постанова КМ України від 22 серпня 2018 р. № 658 / Інф. "УК" Орієнтир №34 // Урядовий кур`єр. - 2018. - 5 вер. (№165). - С. 5-8.
Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження Типового положення про мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-zatverdzhennya-tipovogo-polozhennya-pro-mobilnu-brigadu-socialno-psihologichnoyi-dopomogi-osobam-yaki-postrazhdali-vid-domashnogo-nasilstva-taabo-nasilstva-za-oznakoyu-stati: постанова КМ України від 22 серпня 2018 р. № 654 / Інф. "УК" Орієнтир №34 // Урядовий кур`єр. - 2018. - 5 вер. (№165). - С. 8.
Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження Типового положення про притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-zatverdzhennya-tipovogo-polozhennya-pro-pritulok-dlya-osib-yaki-postrazhdali-vid-domashnogo-nasilstva-taabo-nasilstva-za-oznakoyu-stati: постанова КМ України від 22 серпня 2018 р. № 655 / Інф. "УК" Орієнтир №34 // Урядовий кур`єр. - 2018. - 5 вер. (№165). - С. 8-9
Україна. Кабінет Міністрів. Про схвалення Концепції Державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2023 року [Текст] = http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/728-2018-%D1%80: розпорядження КМ України від 10 жовтня 2018 р. № 728-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2018. - 3 лист. (№207). - С. 11.
Горбунова, Олена. Рік після ратифікації Стамбульської конвенції: нові виклики в протидії насильству [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/371971: 20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію / Горбунова, Олена // Голос України. - 2023. - 5 лип. (№133). - С. 2. Повномасштабне російське вторгнення в Україну породило багато нових і важких викликів для українських жінок. Окрім гуманітарних та соціально-економічних — це збільшення випадків гендерного, домашнього та сексуального насильства
Україна довела, що поважає права людини [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/ukrayina-dovela-sho-povazhaye-prava-lyudini/: завдяки ратифікації Стамбульської конвенції ми наблизили власне законодавство до європейських цінностей / Відділ новин "УК" // Урядовий кур`єр. - 2022. - 23 черв. (№137). - С. 2. Правозахисники задоволені тим, що український парламент нарешті підтримав ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами, а Президент України невідкладно підписав відповідний закон про ратифікацію. Такою швидкою та злагодженою роботою українська влада демонструє бажання і можливість захищати права людини й активно гармонізувати вітчизняне законодавство з європейським. Адже ратифікація конвенції наближає Україну до Європейського Союзу, є частиною домовленостей з ЄС щодо надання нашій державі статусу кандидата
Домашнє насильство
Воронцов, Павло. Домашнє насильство: із сфери приватності — в систему загального обговорення [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/325057 / Воронцов, Павло // Голос України. - 2019. - 10 груд. (№236). - С. 12.
Дузь, Юлія. Яка вона, ідеальна модель української сім'ї [Текст] = https://zn.ua/ukr/family/yaka-vona-idealna-model-ukrayinskoyi-sim-yi-301418_.html / Дузь, Юлія // Дзеркало тижня. - 2019. - 2-8 лют. (№ 4). - С. 13. За останні два роки ми отримали низку законодавчих змін, орієнтованих на укріплення інститутів сім'ї та батьківства, збереження стереотипних цінностей і захист найбільш уразливих з них. Що ж до всіх інших змін - говорити про їх ефективність і дієвість поки що не доводиться. Особливо болісно це констатувати у сфері протидії домашньому насильству
Котляр, Алла. Домашнє насильство: хто захистить дітей? [Текст] = https://zn.ua/ukr/SOCIUM/domashnye-nasilstvo-hto-zahistit-ditey-317241_.html: або про слабкість держполітики у сфері дитинства / Котляр, Алла // Дзеркало тижня. - 2019. - 13 лип. (№ 27). - С. 1,13. Інтерв'ю з заступницею міністра Мінсоцполітики Наталією Федорович, яка опікується питанями протидії насильству
Насильство в родині — неприпустимий рудимент минулого [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/nasilstvo-v-rodini-nepripustimij-rudiment-minulogo/: уряд забезпечуватиме стабільну роботу мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб — притулків, гарячих ліній, центрів надання допомоги, мобільних бригад / Відділ новин «Урядового кур’єра» // Урядовий кур`єр. - 2021. - 10 серп. (№153). - С. 1, 2.
Отець Сергій Дмитрієв: "Церква має йти до тих, кому найгірше" [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/otec-sergiy-dmytriyev-cerkva-maye-yty-do-tyh-komu-naygirshe / Спілкувалася Марія Семенченко // День*. - 2022. - 18 лют. (№11-12). - С. 6-7. Керівник Управління соціального служіння ПЦУ і капелан 30-ї окремої механізованої бригади - про роль церкви у протидії домашньому насильству, служіння на війні та церкву, яка - про радість і свободу, а не про обмеження і заборони
Розірвати коло насильства [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/news/rozirvati-kolo-nasilstva/ / Підготував Олександр Данилець // Урядовий кур`єр. - 2021. - 30 лист. (№230). - С. 4. Тема насильства в родині досить складна, адже овіяна страхами та соромом. Дуже шкода, що діти іноді стають заручниками ситуації й не знають, як діяти далі. Батьківська жорстокість може призвести до психологічної травми.
Шот, Микола. Насильство, як сміття, треба виносити з помешкання [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/nasilstvo-yak-smittya-treba-vinositi-z-pomeshkanny/: ще недостатньо добре в кожній громаді Тернопілля беруться за створення мобільних груп, координаційних рад, відповідних громадських організацій, які унеможливили б негативні явища / Шот, Микола // Урядовий кур`єр. - 2021. - 7 жовт. (№ 194). - С. 5. Отже, для суспільства домашнє насильство стало гострою проблемою.
Якщо в родині - справжнє пекло... [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3267/188/120025/: як протидіяти домашньому насильству: відповідає міністр юстиції України / Підготувала Наталя Гук // Україна молода. - 2018. - 30 січ. (№11). - С. 7.
Протидія насильству
Галух, Олександр. "У Києві збільшується кількість звернень щодо домашнього насильства в сім’ях ВПО", — Марина Хонда [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/91358/ / Галух, Олександр // Вечірній Київ. - 2023. - 21 лист. У столичні мерії відбулась координаційна зустріч із головами та заступниками міських і селищних голів, які долучилися до проєкту Фонду ООН у галузі народонаселення «Міста і громади, вільні від домашнього насильства». Цей проєкт спрямований на посилення спроможності та ролі муніципалітетів у розбудові стійких механізмів захисту та надання допомоги постраждалим від домашнього насильства
Жованік, Неллі. Простір для сильних жінок [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/prostir-dlya-sylnyh-zhinok: експерти починають цикл зустрічей, де вчать захищатися від насилля / Жованік, Неллі // День. - 2020. - 7 жовт. (№189). Організатори заходу закликають жінок не мовчати про насилля, не боятися публічно заявляти про порушення законів України, відстоювати права свої та своїх дітей, бути усвідомленими та сильними
Золотаренко, Іванна. Винен завжди кривдник: головне про платформу для допомоги постраждалим від насильства українкам [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3853/188/175039/ / Золотаренко, Іванна // Україна молода. - 2023. - 3 трав. (№018). Одним із найпоширеніших порушень прав людини у світі є насильство проти жінок і дівчат. Вражаючі цифри наводить звіт UNIFEM, Жіночого Фонду ООН, згідно з яким кожна третя (!) жінка у світі за своє життя потерпає від якогось виду насильства. Українські жінки - сильні і розумні, тому мають знати інструменти, якими можна скористатися, аби зло було покаране
Золотаренко, Іванна. Ті, хто розірвали коло насильства [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3854/188/175212/: в Україні успішно працює мережа служб та сервісів, що допомагають жінкам / Золотаренко, Іванна // Україна молода. - 2023. - 10 трав. (№019). "УМ" пропонує ближче познайомитися з проєктами UNFPA, що успішно допомагають жінкам, які потрапили у складні життєві ситуації, отримати консультацію, підтримку, допомогу, а отже розірвати коло насильства.
Катаєва, Марія. "У січні майже 300 киян звернулися за допомогою стосовно домашнього насильства", — Хонда [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/78022/: усі, хто звертався, отримали необхідну допомогу та підтримку / Катаєва, Марія // Вечірній Київ. - 2023. - 30 січ. Про це повідомила заступниця голови КМДА Марина Хонда і нагадала, що в місті працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги
Коваль, Любомира. Коло кривди: як його розірвати [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/kolo-krivdi-yak-jogo-rozirvati/: насильство — не норма, йому немає виправдань. А зупинити його можуть лише обізнані й небайдужі / Коваль, Любомира // Урядовий кур`єр. - 2020. - 16 груд. (№ 245). - С. 3.
Кучер, Надія. Домашнє насильство під час війни [Електронний ресурс] = https://fundament.media/домашнє-насильство-під-час-війни-як-на/: як на Полтавщині допомагають потерпілим жінкам / Кучер, Надія // Сайт fundament.media. - 2023. - 27 лют. Під час повномасштабної війни проблема гендерно зумовленого насильства, зокрема, домашнього насильства, залишається актуальною. Розповідаємо, які рішення втілюють на Полтавщині, щоб протидіяти проблемі та як допомагають жінкам-переселенкам боротися із кривдниками
Петришин, Олена. Столичну систему протидії насильства визнали однією з найкращих в Україні [Текст] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/58697/ / Петришин, Олена // Хрещатик. - 2021. - 26 лист. (№56). - С. 1. Київська міська державна адміністрація отримала подяку від Фонду ООН в галузі народонаселення за успішну розбудову системи запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. Останніми роками у Києві активно розбудовують мережу закладів для осіб, які потерпають від тиранії. Зараз у місті працюють центри, де надають притулок потерпілим, а торік на обох берегах столиці відкрили перші кризові кімнати
Скіпальська, Галина. Від вірусу насильства — на карантин у Соціальну квартиру [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/HEALTH/vid-virusu-nasilstva-na-karantin-u-socialnu-kvartiru-346200_.html: коли від вірусу насильства допомагає тільки суворий карантин / Скіпальська, Галина // Дзеркало тижня. - 2020. - 29 квіт. У рідних стінах кривдник переслідує та принижує всюди й постійно. Тому уникнути знущань, побиття або й потенційного вбивства можна лише тоді, коли ти фізично відокремишся від кривдника, як від вірусу. Така модель допомоги тим, хто постраждав від домашнього насильства, є — це притулки, соціальні квартири, кризові кімнати, де жінки з дітьми знаходять тимчасову ізоляцію від агресора
Скіпальська, Галина. Домашнє насильство [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/internal/domashnje-nasilstvo.html: погляд через проблемні моменти в наданні допомоги жертвам насильства / Скіпальська, Галина // Дзеркало тижня. - 2021. - 20 лют. За останні кілька років в Україні відбулися великі позитивні зрушення у питанні протидії домашньому насильству. Зараз муніципалітети активно створюють мережу спеціалізованих служб для жертв домашнього насильства.
У Києві відкрили притулок для жінок, які постраждали від домашнього насильства [Електронний ресурс] = https://kmr.gov.ua/uk/content/u-kyyevi-vidkryly-prytulok-dlya-zhinok-yaki-postrazhdaly-vid-domashnogo-nasylstva/ Інф. Київська міська рада // Офіційний веб-сайт. - 2021. - 10 груд. Участь у відкритті взяли депутатки Київської міської ради, членкині міжфракційного депутатського об’єднання «Київ – за рівні можливості» Марина Порошенко та Юлія Симуніна. За словами Марини Порошенко, щохвилини в Україні від домашнього насильства страждають три жінки, ця статистика є справді жахливою, і необхідно вибудувати ефективну комплексну систему запобігання та протидії таким випадкам
WEBліографія
https://www.hsa.org.ua/blog/25-lystopada-mizhnarodnyj-den-borotby-za-likvidatsiyu-nasylstva-nad-zhinkamy - 25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками
https://www.president.gov.ua/news/olena-zelenska-doluchilasya-do-akciyi-16-dniv-aktivizmu-prot-79433 - Олена Зеленська долучилася до акції «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства»
https://www.youtube.com/watch?v=oayNEeK75GI - 16 днів проти насильства
https://www.youtube.com/watch?v=1Wz-0NneUSA&list=PL_zDp5rG6Hqv9Hb9AufNMHzeKSYw93LgW - Промовідео | Освітній проєкт дім (не) безпеки
https://www.youtube.com/watch?v=uwYJb3DPkK4 - Жінки і дівчата потерпають від гендерно зумовленого насильства. Не мовчи!
Інтернет-ресурси
https://www.president.gov.ua/ - ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ Офіційне інтернет-представництво
https://vechirniy.kyiv.ua - сайт газети «Вечірній Київ»
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»
https://zn.ua/ - сайт газети «Дзеркало тижня»
https://umoloda.kyiv.ua - сайт газети «Україна молода»
https://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»
Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.