Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Діти під російським прицілом»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України

Це день, коли важко дихати. Ми згадуємо тих, чиї життя обірвала війна — безжально і несправедливо.

У цей день — тиша, у якій звучать надто гучно імена тих, кого ми мали б чути сміхом на дитячих майданчиках, а не шепотом у молитвах.

Сьогодні ми вшановуємо пам’ять українських дітей, життя яких обірвала війна.

Ці діти мали б просто жити. Вчитися читати, гратися в улюблену гру, сваритися за іграшки, боятися контрольної чи хвилюватися перед першим виступом у школі.

Батьки мали б писати під фото: “наш перший день у садочку”, “перше тренування”, “моя гордість”. Мали б підкидати їх у повітря й ловити в обійми.

Натомість — обіймають іграшку, яка лишилася на ліжку. Перечитують старі листи Святому Миколаю, слухають запис голосу, аби не забути, як він звучав.

А фото, де дитина усміхається в карнавальному костюмі чи з улюбленим песиком, — сьогодні вже з чорною стрічкою.

І найстрашніше — у цьому більше немає винятку. Усе частіше в новинах з’являється слово “загинула дитина”. Це не втрата — це виривання серця з грудей. Це коли замість майбутнього лишається пам’ять.

Коли батьки не знаходять сили прокидатися, але живуть — бо мають нести світові правду: війна вбиває дітей.

І немає більшого злочину, ніж вбити дитину.

Діти не мають знати, як звучить сирена. Не мають розуміти, де найбезпечніше сховатися у підвалі. Діти не мають гинути. Ніколи.

Світла і вічна пам’ять усім українським дітям, яких у нас забрала збройна агресія російської федерації.

Ми продовжуємо боротися — заради тих, хто мав жити.

Аби більше не було чорних стрічок на усміхнених фото.

Аби діти знову були просто дітьми — зі своїми мріями, сміхом, пригодами й вірою у добро.

https://mva.gov.ua/prescenter/category/86-novini/den-vshanuvannya-pamyati-ditey-yaki-zaginuli-vnaslidok-zbroynoi-agresii-rosiyskoi-federatsii-proti-ukraini

Агресор веде війну проти України варварськими методами, знищуючи націю та намагаючись викорінити ідентичність українців. Щоденно ворог незаконно вивозить дітей на тимчасово окуповані території або ж у російську федерацію. Щоденно калічить наших дітей та вбиває їх.

Від рук російських загарбників в Україні загинуло 705 дітей та 2 527 дітей дістали поранення різного ступеня тяжкості – станом на сьогодні за даними Офісу Генерального прокурора.

В умовах війни українські діти щодня зіштовхуються з нелюдськими жахами. Вони не можуть спокійно спати у рідних домівках чи гратися у дворі, навчатися у школі чи отримувати кваліфіковану медичну допомогу. Серед найтяжчих правопорушень, вчинених проти дітей внаслідок агресії, – вбивства, викрадення, сексуальне насильство, вербування та використання у воєнних діях. Російські війська свідомо роблять дітей мішенями, через що малеча стає найуразливішою та абсолютно безневинною жертвою війни.

День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, відзначається щорічно 4 червня. Цей день встановлено постановою Верховної Ради України від 1 червня 2021 року № 1490-IX з метою вшанування невинних жертв та привернення уваги світу до злочинів Росії. Дата збігається з Міжнародним днем дітей — безневинних жертв агресії, встановленим ООН

Символи та традиції вшанування

Бібліографія статей

(подано в зворотній хронології)

Про вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України [Текст] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1490-20#Text: постанова Верховної Ради України від 1 червня 2021 року № 1490-IX / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 5 черв. (№105). - С. 3.

2026

Волкова, Ганна. «Я завжди буду з тобою» [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/4008/218/193940/: як підтримувати дітей, коли війна нагадує про себе щодня / Волкова, Ганна // Україна молода. - 2026. - 22 квіт. (№016). Війна принесла у наше життя хаос, невизначеність, страхи, депресію. Та якщо дорослі можуть якось справлятися зі своїми емоціями, то дітям і підліткам в цьому плані дуже важко. І тут багато залежить від людей, які поряд з ними, котрим вони звикли довіряти. Які слова мають знайти для дітей дорослі, щоб заспокоїти їх, коли війна нагадує про себе щодня? Як самим шукати точки опори?

Коновал, Христина. У Львові на площі Ангелів відбудеться панахида за загиблими українськими дітьми [Електронний ресурс] = https://galinfo.com.ua/news/u_lvovi_na_ploshchi_angeliv_vidbudetsya_panahyda_za_zagyblymy_ukrainskymy_ditmy_449307 / Коновал, Христина // Galinfo. - 2026. - 1 черв. На Львівщині вшанують пам’ять дітей, чиї життя забрала російська війна. Спільний меморіальний захід запланований на 4 червня, у День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Присутні вшанують загиблих хвилиною мовчання, після чого відбудеться чин екуменічної панахиди

2025

4 червня Київ разом з усією Україною вшановує пам’ять дітей, які стали жертвами збройної агресії російської федерації [Електронний ресурс] = https://kyivcity.gov.ua/news/News_4_chervnya_kiv_razom_z_usiyeyu_ukranoyu_vshanovuye_pamyat_ditey_yaki_stali_zhertvami_zbroyno_agresi_rosiysko_federatsi/ // Офіційний портал Києва. - 2025. - 4 черв. 4 червня, в Україні відзначають День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації. Тільки в Києві з початку повномасштабного вторгнення загинули 13 дітей, поранень зазнали – 115. Цей день був встановлений постановою Верховної Ради у 2021 році, аби вшанувати пам’ять невинних дітей, життя яких обірвалось внаслідок війни. Водночас у світі 4 червня відзначається Міжнародний день безневинних дітей – жертв агресії. Мета цієї дати – привернути увагу до страждань, яких зазнають діти внаслідок збройних конфліктів і актів насильства

2023

Ковальчук, Сергій. Втрачене дитинство [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/371228 / Ковальчук, Сергій // Голос України. - 2023. - 1 черв. За інформацією Верховного комісара ООН з прав людини, щодня в Україні гине двоє дітей та четверо дістають поранення. В Україні зростає покоління тих, хто народився під звуки кулеметів і вибухи мін та снарядів. Діти війни.

кремль вбиває наше майбутнє [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/367720 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2023. - 18 січ. Станом на ранок 18 січня 2023 року 459 дітей загинули та понад 909 дістали поранення в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. Про це повідомляє прес-служба Офісу Генпрокурора. Утім, ці цифри не остаточні і далеко неповні, адже триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та визволених територіях

Назвали вісьмох дітей, які стали героями: хто вони? [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/children/_nazvali-vismoh-ditej-yaki-stali-geroyami-hto-voni/1147091 / Інф. "Країна" // Країна. - 2023. - 13 черв. Вісьмох українських дітей, які постраждали під час повномасштабної війни, відзначили нагородами за мужність та відвагу. "Благодійна акція "Діти-герої" відбулася вже вдруге в Україні. Її мета - відзначити та віддати належну шану дітям-героям, які виявили мужність, відвагу у небезпечних ситуаціях. Діти, які стали лауреатами акції, постраждали від російської агресії, але продовжують усіма силами підтримувати Україну та наближати її перемогу", - пояснили організатори акції

Сміян, Надія. Обпечені війною [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/375777: як держава дбає про дітей, котрі постраждали від бойових дій / Сміян, Надія // Голос України. - 2023. - 21 груд. (№255). - С. 4. Діти під час війни — чи не найвразливіша категорія громадян. Бойові дії становлять фізичну загрозу життю і здоров’ю кожного маленького українця. А постійні тривоги та обстріли завдають психологічних травм. Про долю дітей, обпечених війною, — розмова із заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, народним депутатом від фракції «Слуга народу» Павлом Сушком. Проблемами найменших наших громадян парламентарій опікується буквально з перших днів своєї каденції. Він є автором низки профільних законів й ініціатором урядових постанов.

Тесленко, Інна. Собака-обіймака стала другом і психотерапевтом для сотень українських дітей, травмованих війною [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3868/218/177504/ / Тесленко, Інна // Україна молода. - 2023. - 16 серп. Песик - безцінний подарунок для тих, кому потрібна дружня психотерапевтична підтримка. Подарунок - і дієвий інструмент, винайдений свого часу для ізраїльських діток, змушених тривалий час перебувати під обстрілами. Останніми роками Хібукі допоміг багатьом дітям в Ізраїлі, США та Японії, котрі потерпали від рукотворних і природних катаклізмів - ракетних обстрілів, нестримних торнадо або морських цунамі. Сьогодні він став на поміч українцям. «Дитячі благодійні реабілітаційні центри Kindervelt вже працюють у Києві, Харкові, Одесі та Кіровограді, — містах, де чимало дітей досі потерпають від обстрілів. Найчастіше наші фахівці працюють із сім’ями вимушених переселенців із територій активних бойових дій», — розповідає авторка методики Дафна Шарон-Максімов, психологиня з Ізраїлю

2022

Асадчева, Тетяна. Від злочинних дій російських загарбників вже постраждали понад 740 дітей [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/67427/: кількість маленьких українців, які отримали поранення різного ступеня важкості, зросла до 478 / Асадчева, Тетяна // Вечірній Київ. - 2022. - 8 черв. Офіційне число жертв серед дітей за минулу добу не змінилося — 263 дитини. Оновлені офіційні дані станом на ранок 8 червня оприлюднили на сайті Генеральної прокуратури України. Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях

Григоренко, Олег. Зниклі та вкрадені [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19976/index.php?n=51674 / Григоренко, Олег // Сільські вісті. - 2022. - 6 вер. (№32). Від моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну станом на початок вересня безвісти зниклими вважаються 230 дітей. За цей же період 379 неповнолітніх українців загинули, а 735 зазнали поранень.

Заворотько, Інна. Діти під російським прицілом [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/LAW/diti-pid-rosijskim-pritsilom.html: як Росія знищує майбутнє України / Заворотько, Інна , Кориневич, Антон, Короткий, Тимур // Дзеркало тижня. - 2022. - 8 трав. Війна жахлива завжди. Особливо коли вона у твоєму будинку, місті, державі. Але найжахливіше і таке, що не піддається усвідомленню та виправданню, — смерть дітей під час війни. З 24 лютого по 8 квітня в Україні лише внаслідок бойових дій загинуло 169 дітей і було поранено 306. І це далеко не остаточні дані. Смерть рідних, зруйновані будинки та школи, холод підвалів, страх обстрілів, самотність і сирітство стали новою жахливою реальністю для дітей усієї України. Збройні сили Росії знищили дитинство цілого покоління українців. Цьому немає ані виправдання, ані прощення

У «Софії Київській» відбулася акція пам'яті загиблих через війну українських дітей [Електронний ресурс] = https://www.ukrinform.ua/rubric-kyiv/3499746-u-sofii-kiivskij-vidbulasa-akcia-pamati-zagiblih-cerez-vijnu-ukrainskih-ditej.html // Укрінформ. - 2022. - 4 черв. У Міжнародний день дітей – безневинних жертв агресії на території Національного заповідника «Софія Київська» з ініціативи першої леді Олени Зеленської відбулася акція, присвячена пам'яті українських дітей, чиє життя забрала війна. Зазначається, що цього року через російську агресію в Україні загинула вже 261 дитина. У акції також взяли участь представники дипломатичного корпусу різних країн. Присутні розвісили на деревах дзвіночки, які символізують голоси вбитих дітей. Олена Зеленська оголосила хвилину мовчання за загиблими та звернулася до батьків і родичів

4 червня в Україні вшановують пам’ять дітей, які загинули внаслідок російської агресії [Електронний ресурс] = https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/4-chervnya-v-ukrayini-vshanovuyut-pamyat-ditey-yaki-zagynuly-vnaslidok-rosiyskoyi-agresiyi / Інф. УІНП // Український інститут національної пам`яті. - 2022. - 4 черв. День пам’яті встановила Верховна Рада України у 2021 році. Дата 4 червня обрана не випадково – цього дня у світі відзначають Міжнародний день дітей – безневинних жертв агресії. За кожним обірваним чи скаліченим дитячим життям стоїть злочин російської держави-окупанта та її армії. Розповіді лише про кілька трагедій, які принесла війна та агресивна політика керівництва сусідньої держави, яке цю війну розв’язало. Важливо з часом розказати, принаймні десь задокументувати кожну таку історію. Щоб наша пам’ять про жертв не була сухою та безіменною. Але також і задля того, щоб за кожен злочин настала відповідальність і справедливе покарання.

Книги до теми з фондів Молодіжної

 

Воробйова, Ольга. Рани землі Бучанської. Місто-герой Буча [Текст] : Науково-популярне видання / Воробйова, Ольга. - К. : АртЕк, 2023. - 384 с.

До книги увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події у Бучанському районі Київської області та його околицях під час вторгнення російських військ на територію України. Читач познайомиться з реальними і закулісними героями, пройнявшись невимовним жахом і болем за долі людей. Війни закінчуються, та залишається пам'ять про спалену землю, кровопролитні сутички, смерті рідних та близьких, почуття братерства та взаємопідтримки. Саме про пам'ять та виключення таких жахливих подій і читаємо на сторінках книги. Присвячується світлій пам’яті мешканців територіальних громад Бучанського району Київської області, трагічно загиблих під час російської збройної агресії проти України

 

 

Найстрашніші дні мого життя. Репортажі The Reckoning Project [Текст] : Науково-популярне видання / Упор. Н. Гуменюка. - Львів : Човен, 2023. - 256 с.

Книга видана за сприяння організації Українська "Гельсінгська спілка з прав людини". Обстріли вокзалу в Краматорську й торговельного центру у Кременчуці, бомбардування центру Чернігова та пологового будинку в Маріуполі, вивезення українських дітей до Росії, утримання цілого села у шкільному підвалі в Ягідному, переслідування людей і катівні на Херсонщині та Харківщині, окупація ЧАЕС та лікарні на Миколаївщині… Збірка репортажів про ці події, які написали журналісти The Reckoning Project — ініціативи українських і міжнародних медійників, аналітиків та юристів з документування воєнних злочинів — історичний документ першого року великої війни. Голоси свідків і вцілілих, що зазвучали в них, уже зруйнували намір Росії вкотре приховати власні злодіяння і втопити пам’ять про них в океані брехні. Та, попри концентрований біль, тексти цієї збірки перетворюють трагічні спогади на докази, які можуть бути використані у судових процесах. Книжка «Найстрашніші дні мого життя» вказує на шлях до розплати і дає надію на справедливість

 

Польченко, Тетяна. Потерті війною душі: Феномен Української Стійкості [Текст] : Літературно-художнє видання / Польченко, Тетяна . - К. : Артіль, 2023. - 196 с.

Український народ продемонстрував надзвичайну стійкість перед лицем всесвітнього зла. "Потерті війною душі: Феномен Української Стійкості" книга правдивих історій й уроків, які пройшли та проходять звичайні українці під час війни. Автором є психологиня, що сама має досвід війни та аналізує психологічні й соціальні аспекти воєнної травми, механізми підтримки та відновлення душевної рівноваги, а також досліджує Феномен Української Стійкості. Ця книга пропонує тверезий погляд на реальність війни і є важливим ресурсом для всіх, хто цікавиться психологією та соціологією війни

 

 

 

Сухорукова, Надія. Маріуполь#Надія [Текст] : Щоденник. Літературно-художнє видання / Сухорукова, Надія; Пер. з рос. С.Андрющенко; Худож. Д. Немировський. - 18+. - К. : Лабораторія, 2023. - 224 с.

Здавалося, що це неможливо. Проте місяцями весь світ у прямому ефірі спостерігав, як російська армія знищує Маріуполь. Холод, голод, страх, зруйновані будинки і близькість смерті — усе це стало реальністю мешканців міста після початку блокади. Серед тих, кому довелося пережити цей жах, була і авторка цієї книжки Надія Сухорукова. Не впасти у відчай Надії вдалося лише завдяки власному щоденнику. День за днем вона фіксувала події у місті, яке повільно перетворювалося на попіл та руїни. Відверто і до болю емоційно, вона показує Маріуполь очима його мешканки. Але насамперед — демонструє силу надії, яку неможливо знищити навіть найпотужнішими бомбами. Ілюстрації у книжці створені іншим мешканцем Маріуполя — художником-графіком Даніілом Немировським. Це його власна візуальна рефлексія пережитого в Маріуполі

 

WEBліографія

https://www.youtube.com/watch?v=eQPM-AANZWk   4 червня  День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії РФ проти України

https://caritas.ua/news/4-chervnya-den-vshanuvannya-pamyati-ditej-yaki-zagynuly-vnaslidok-zbrojnoyi-agresiyi-rosijskoyi-federacziyi-proty-ukrayiny/   4 червня – День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України

Інтернет-ресурси

https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://zn.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»

https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

за матеріалами фонду Молодіжної бібліотеки та інтернет-джерелами

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ