Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Чорнобильська зона як культурний феномен

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний дайджест з розвитку Чорнобильської зони

Як негативне місце постапокаліпсису Україна перевтілює в позитивну культурно-природну зону та всесвітньо відомий бренд

На часі розвиток бренд-стратегії для Чорнобильської зони, створення візуальної стилістики та креативних платформ з популяризації туристичного, культурного, біосферного, енергетичного, спортивного, наукового і соціально-економічного потенціалу територій Чорнобильської зони.

«Мертва» Чорнобильська зона вже давно не є такою мертвою, як це склалося в стереотипах. Сьогодні зона відчуження відомий туристичний об’єкт, куди їдуть за пошуком гострих відчуттів і нових вражень. А після приголомшливого успіху серіалу «Чорнобиль» збільшився наплив сюди іноземних туристів, повідомляє «Німецька хвиля».

https://zapovidnyk.org.ua/ Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник

Чорнобильська зона повинна стати спадщиною ЮНЕСКО - Ткаченко

Міністр культури вважає, що Чорнобильська зона відчуження –   прекрасне місце.

Міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що Чорнобильська зона відчуження  повинна бути включена в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про намір подавати офіційну заявку в ООН він повідомив Reutes.

«Ми вважаємо, що включення Чорнобиля в список спадщини ЮНЕСКО – перший і важливий крок на шляху до того, щоб це прекрасне місце стало унікальним місцем, що становить інтерес для всього людства. Значення Чорнобильської зони лежить далеко за межами України... Це не тільки пам'ять, а й історія, і права людей », – заявив Ткаченко.

Сподіваючись, що подібне включення може означати більше фінансування і збільшення числа туристів, уряд почав процес, який в кінцевому підсумку може дозволити йому звернутися за захистом культури, науки і освіти ООН.

За словами міністра, перед відправкою заявки в ООН об'єкти, що шукають захист ЮНЕСКО, повинні були бути включені в список національної культурної та історичної спадщини.

Ткаченко сказав, що його міністерство недавно вирішило включити в список величезний військовий радар Дуга, побудований недалеко від Чорнобиля в 1970-х роках. Також обговорюється питання про поширення цього рішення на всю 30-кілометрову Чорнобильську зону відчуження.

Велика частина території навколо занедбаної атомної електростанції є пустелею з порожніми будинками, чагарником і уламками. Всі будівлі в Прип'яті, місті-примарі, в якому колись проживало 50 000 чоловік, які в основному працювали на заводі, мають потребу в ремонті.

Ткаченко висловив надію, що Чорнобиль, який вже став популярним місцем для туристів-любителів пригод до того, як пандемія коронавирусу завадила більшості міжнародних поїздок, прийде в норму і знову почне залучати відвідувачів. https://zn.ua/ukr/CULTURE/chornobilska-zona-povinna-stati-spadshchinoju-junesko-tkachenko.html

 

 

Чорнобильську зону хочуть внести до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Україна подає документи в ООН для визнання атомної електростанції та зони відчуження навколо неї об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про це повідомляє “Українська правда".

Ми віримо, що включення Чорнобиля до списку спадщини ЮНЕСКО є першим і важливим кроком до того, щоб це чудове місце стало унікальним пунктом призначення, що цікавить усе людство, - зазначив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Перед тим, як надіслати заявку до ООН, місця, які шукають охорони ЮНЕСКО, мають бути включені до національного списку культурної та історичної спадщини.

Нещодавно Мінкульт вирішив включити до переліку таких об’єтів величезну  радіолокаційну станцію, побудовану поблизу міста Чорнобиль у 1970-х.

Також обговорюється питання розширення цього наміру на всю 30-кілометрову зону відчуження Чорнобиля.

 https://mykyivregion.com.ua/news/cornobilsku-zonu-xocut-vnesti-do-spisku-vsesvitnyoyi-spadshhini-yunesko

Чорнобильський заповідник занесли до оновленої бази природоохоронних територій світу

Protected Planet - спільний проєкт програми ООН з охорони довкілля і Міжнародного союзу охорони природи.

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник занесли до оновленої бази природоохоронних територій світу (The World Database on Protected Areas).

Про це подовляється на сайті заповідника.

Protected Planet – це глобальна база даних про наземні та морські заповідні території, спільний проєкт програми ООН з охорони довкілля і Міжнародного союзу охорони природи.

"Внесення Чорнобильського заповідника в цю базу – надзвичайно важлива подія не лише для заповідника, а й усієї України, адже це наближає нашу державу до виконання міжнародних зобов’язань, взятих у сфері охорони довкілля! Більше того, багато платформ включають WDPA для надання інтегрованої інформації різноманітним користувачам, включаючи підприємства та уряди у різних секторах, в т.ч. гірничодобувну, нафтогазову та фінансову галузі. Тобто, тепер WDPA надаватиме інформацію і про Чорнобильський заповідник", - зазначили у пресслужбі заповідника.

Чорнобильський заповідник створили у 2016 році, він розташований у зоні відчуження. Флора заповідника налічує 1256 видів рослин, 120 видів лишайників та 20 видів мохів. Серед них – червонокнижні рослини. На території заповідника живе 300 видів тварин, із яких 75 видів занесені до Червоної книги України.

https://lb.ua/society/2020/12/14/472934_chornobilskiy_zapovidnik_zanesli.html

У зоні відчудження ЧАЕС з'явиться перший веломаршрут

Держагентство з управління зоною відчуження затвердило перший веломаршрут, який проходитиме по території Чорнобильської зони відчуження.

Загальна протяжість маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.

Веломаршрут дозволить відвідувачам зони відчуження побачити унікальний світ Чорнобильського Заповідника, зупинитися у колишніх населених пунктах, які багато років приваблюють відвідувачів своєю самобутністю.

“Для зупинок у мальовничих куточках уже розпочато облаштування спеціальних місць. Роботи з удосконалення та покращення велотреку для комфорту відвідувачів зони відчуження продовжуються”, – йдеться у повідомленні.

Загальна протяжість маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.

https://bykvu.com/ua/bukvy/u-zoni-vidchudzhennja-chaes-z-javitsja-pershij-velomarshrut/

У Києві презентували новий бренд зони відчуження

У Києві 19 лютого презентували новий бренд зони відчуження. Це шестигранний символ, який переходить від чорного зображення до повного зникнення.

Візуальна частина логотипу – шестигранник як символ зовнішнього покриття реактору, він передбачає зміни щороку. Цей символ наповнюється і змінюється з часом – від заповненого чорним кольором зображення шестикутника, який датується 1986 роком до повного його зникнення у 2064 році.

«2064 – це плановий термін виведення з повної експлуатації Чорнобильської атомної електростанції та повного подолання усіх наслідків трагедії, яка сталася у 1986 році. Створення такого бренду є кроком до приваблення туристів з усього світу», – пояснює концепцію бренду перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Боруховський.

Концепція розвитку нового бренду Чорнобильської зони відчуження має на меті привернути увагу туристів.

«Ми зможемо наповнити новими смислами Чорнобильську зону. Ми зможемо донести всім, що це те місце, куди варто з’їздити не з метою сфотографуватися, а задуматися над тим, який вплив людина може мати на планету», – сказав Боруховський.

Як повідомили на презентації, пандемія COVID-19 суттєво вплинула на розвиток туризму у Чорнобильській зоні, впродовж 2020 року її відвідало близько 30 тисяч туристів. Це вчетверо менше, ніж у 2019 році (тоді було 124 тисячі, серед яких 80% – іноземці).

https://www.radiosvoboda.org/a/news-novyj-logotyp-zony-vidchuzhennya/31111542.html

Бібліографічні видання МСМБ про Чорнобиль:

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/chornobily1986-2016/ Чорнобиль:1986-2016. Бібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/25-y-chornobilysykiy-kviteny-do-rokovin-katastrofi-na-chaes/ 25-й чорнобильський квітень (до роковин катастрофи на ЧАЕС) Бібліографічний покажчик

https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/54/ Чорнобиль: життя «до» й «після»

Список літератури із фондів МСМБ

Аккерман, Галя. Пройти крізь Чорнобиль [Текст] = Traverser Tchernobyl : Популярне видання / Аккерман, Галя ; Пер. сл. О.Пахльовської; Вст. сл., післямова авт.; Пер. з франц. П.Таращука. - К.: Либідь, 2018. - 168 с.

Алексієвич, Світлана Олександрівна. Чорнобиль: Хроніка майбутнього [Текст] / Алексієвич, Світлана Олександрівна ; Пер. з білорус., післям. О.Забужко. - К. : Факт, 1998. - 194 с. : фото

Алексієвич, Світлана Олександрівна. Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього [Текст] : Літературно-художнє видання / Алексієвич, Світлана Олександрівна ; Пер. з рос. В.Бойка; Худож.-оформ. О.Гугалова-Мєшкова. - Х. : Фоліо, 2020. - 288 с.

Андржеєвський, Анатолій. Чорнобильська бувальщина [Текст]: літературно-художнє видання / Андржеєвський, Анатолій. - К. : Гамазин, 2019. - 156 с.

Андржеєвський, Анатолій. Чорнобильський пес Аксель [Текст] : Літературно-художнє видання / Андржеєвський, Анатолій. - К. : Гамазин, 2019. - 92 с. - До читача: с.3.

Векленко, Олег. Чорнобиль. Етюди з натури [Текст]: літературно-художнє видання / Векленко, Олег ; Пер. англ. С.Орлової. - Х. : Ранок: Фабула, 2019. - 144 с

В'ятрович, Володимир. Історія з грифом "Секретно". Українське XX століття [Текст] : Науково-популярне видання / В'ятрович, Володимир ; Під ред. О.Оксимець. - Львів : Часопис, 2013. - 700 с. : іл.

Драч, Іван Федорович. Вибрані твори у 2-х т. [Текст] . Т.1 : Вірші. Поеми / Драч, Іван Федорович ; Вст. ст. А.Ткаченка; Ілюстр. В.Є.Перевальського. - К. : Українська енциклопедія імені М.П.Бажана, 2011. - 608 с.

Interesting Chernobyl [Текст] = Цікавий Чорнобиль: [Фотоальбом-путівник] / За ред. В.Невзорова; Авт. К.Степанец, В.Угрюмова, Д.Вишневский; Пер. Е.Меєррилл, Д.Девіса. - К.: Скай Хорс, 2019. - 208 с.

Йовенко, Свiтлана Андрiївна. Жінка у зоні [Текст] : Оповiдання та повiстi / Йовенко, Свiтлана Андрiївна ; Худож. С.Ковика-Алієв. - К. : Українські пропілеї, 2016. - 484 с. - (In corpore).

Камиш, Маркіян. Київ-86 [Текст] : Роман / Камиш, Маркіян. - К. : НОРА-ДРУК, 2016. - 154 с. : іл.

Камиш, Маркіян. Оформляндія або Прогулянка в Зону [Текст] : Роман: Літературно-художнє видання / Камиш, Маркіян. - К. : Нора-Друк, 2015. - 128 с. : іл.

Костенко, Ліна Василівна. Мадонна перехресть [Текст] : Поезії / Костенко, Ліна Василівна. - К. : Либідь, 2012. - 112 с. : іл.

Костенко, Ліна Василівна. Річка Геракліта [Текст] : Поезії / Костенко, Ліна Василівна ; Упоряд. та передм. О.Пахльовської; Післям. Д.Дроздовського; Худож. С.Якутович. - К. : Либідь, 2011. - 336 с. : іл.

Костенко, Ліна Василівна. Триста поезій [Текст] : Вибране / Костенко, Ліна Василівна ; Упор. О.Пахльовська, І.Малкович. - 7-ме вид. - К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015. - 416 с. : іл.

Міхаліцина, Катерина. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи [Текст] : Науково-популярне видання / Міхаліцина, Катерина, Дворницький, Станіслав ; Ілюстр. студії "seri/graph". - К. : Портал, 2020. - 136 с. : іл.

Сім [Текст] : Поема / Олійник, Борис Ілліч ; Худож. В.А.Радько. - К. : Радянський письменник, 1988. - 96 с. : іл.

Сирота, Любовь Макаровна. Ангелу Припяти [Текст] : Ангелу Припяти / Сирота, Любовь Макаровна ; Пер. на англ. Фото А.Ричи, Л.Оевина, А.Ровнера и др. - К. : АДЕФ-Украина, 2010. - 40 с. : ил.

Сущенко, Марія. Екскурс у Чорнобиль. Insight into Chernobyl [Текст] : Художньо-публіцистичне видання / Сущенко, Марія ; Пер. англ. Д.Вілкової; Фотогр. К.Степанець. - К. : Агенство по розповсюдженню друку, 2016. - 272 с. : іл., фото. - Вступ=Introduction: с.3

Чорнобиль. Дні випробувань [Текст] : Книга свідчень / Сост. В.Г.Шкода; Передм. ред.; Худож. В.Т.Гочаренко. - К. : Радянський письменник, 1987. - 470 с.

Шкляр, Василь Миколайович. Спів Божої пташки (Ностальгія) [Текст]: роман / Шкляр, Василь Миколайович ; Вст. сл. М.Слабошпицького. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. - 288 с

Шовкошитний, Володимир Федорович. Чорнобиль: я бачив [Текст]: повість / Шовкошитний, Володимир Федорович ; Вст. сл., післясл. авт. - Вид третє, переробл. й доповн. - К.: Український пріоритет, 2019. - 328 с.

Щербак, Юрій Миколайович. Чорнобиль [Текст] : Документальна повість / Щербак, Юрій Миколайович. - К. : Дніпро, 1989. - 223 с. : іл.

Яворівський, Володимир Олександрович. Марія з полином наприкінці століття [Текст] : Роман / Яворівський, Володимир Олександрович ; Худож. Л.Вировець. - Харків : Фоліо, 2016. - 203 с. : іл.

Бібліографія статей

Україна. Президент. Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/5562020-35921: Указ Президента України від 9 грудня 2020 р. №556/2020 / Інф. "Оф.вісн.Президента Укр." // Офіційний вісник Президента України. - 2020. - 18 груд. ()№25). - С. 22-23. З метою забезпечення екологічної безпеки, додержання визначених законодавством гарантій із захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також підготовки заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи постановляю

Україна. Президент. Про деякі питання розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/5122019-28317: Указ Президента України від 10 липня 2019 р. № 512/2019 // Офіційний вісник Президента України. - 2019. - 19 лип. (№16). - С. 16-18. З метою стимулювання відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, підтримки природоохоронної діяльності на цих територіях, створення умов для використання їх туристичного потенціалу, популяризації та утвердження бренд-меседжу «Безпечний Чорнобиль»

Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження плану заходів, пов'язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-planu-zahodiv-povyazanih-z-35-mi-rokovinami-chornobilskoyi-t240221: Розпорядження КМ України від 24 лютого 2021 р. № 170-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 16 бер. (№50). - С. 9.

2021

У Чорнобильської зони відчуження з'явився логотип [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/CULTURE/u-chornobilskoji-zoni-vidchuzhennja-zjavivsja-lohotip.html : за основу логотипу взята форма реактора, з якого все почалося / Підготувала Фаїна Вауліна // Дзеркало тижня. - 2021. - 19 лют. У Чорнобильської зони відчуження з'явився офіційний логотип. Його розробило креативне агентство, відомим проєктом якої є брендинг Ukraine Now. Як відзначають творці логотипу, за основу вони взяли форму поверхні реактора, з вибуху якого в 1986 році і почалася історія Зони відчуження. З кожним роком зображення поступово зникає. Кінцева точка існування логотипу - 2064 рік, коли Чорнобильську електростанцію повністю виведуть з експлуатації

2020

Медуниця, Юрій. Прип’ять відзначила півстолітній ювілей [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/pripyat-vidznachila-pivstolitnij-yuvilej/: та на повноцінне життя міста-красеня припало лише 16 років. Інші – історія трагедії, пустища й смутку / Медуниця, Юрій // Урядовий кур`єр. - 2020. - 6 лют. (№23). - С. 3. Цими днями міто Прип’ять відзначає 50 років від дня заснування. Кореспондент "УК" побував на цьому незвичному ювілеї

Десятерик, Дмитро. За дріт. І назад [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/za-drit-i-nazad: у Чорнобильській зоні відчуження відбулася мистецька акція, присвячена 50-річчю міста Прип’ять / Десятерик, Дмитро // День. - 2020. - 7 лют.(№ 22-23) . - С. 23. Проєкт Artefact  презентував медіабарельєф «Прометей» на 50-річчя Прип’яті. 25-метрова відеопроєкцію на стіну готелю «Полісся» синхронно з музикою. Пункт пропуску «Дитятки» трохи нагадує митницю на кордоні. В сутінках починають концерт. Проєкція: нарізка приватних кінохронік прип’ятчан, супроводжувана музикою на синтезаторі, щось настроєве, суміш стилів, кажуть, використовували звуки покинутих фортеп’яно з прип’ятських квартир. Дивлюся на відео й думаю, що з цих обличь можна було би змонтувати фільм вражаючої сили. Повертаємося у повній темряві. На виїзді з Зони треба встати у металеву рамку, трохи схожу на апарат для флюорографії, покласти руки на бічні панелі, заклякнути на секунду, побачити спалах у віконечку з написом «чисто»

Чорнобиль сьогодні: проблемні питання [Текст]: охорона навколишнього середовища / Інф. "Еколог. вісник"// Екологічний вісник. - 2020. - № 2. - С. 6-9. Згадуємо тих, хто ціною власного здоров'я, а почасти і життя врятував наше сьогодення та існування без перебільшення всього людства. Кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тисяч. Усі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи - потужного ядерного вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії. Сьогодні станція живе непростим в будь-якому сенсі життям. Про ситуацію на ЧАЕС та у Зоні відчуження розмова з головою Всеукраїнської екологічної ліги Тетяною Тимочко

2019

Сюндюков, Ігор. Планетарна катастрофа у фокусі уваги спецслужби   [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/planetarna-katastrofa-u-fokusi-uvagy-specsluzhby: Вийшло у світ унікальне видання / Сюндюков, Ігор // День. - 2019. - 14 черв. (№ 104-105). - С. 20. Це – перша книга такого роду, підготовлена й видана в Україні. Вона присвячена одній із найбільших техногенних катастроф в історії людства – Чорнобильській

Степанчук, Інна. Життя у мертвому місті: [Текст]: за чим їдуть іноземні туристи до Чорнобильської зони відчуження / Степанчук, Інна // Україна молода. - 2019. - 19 черв. (№ 67). - С. 9. За даними туристичних агентств, після прем’єри серіалу кількість запитів на відвідування зони відчуження вже зросла на 40 відсотків, повідомила агенція «Рейтер». Груповий тур до зони відчуження коштує 100 євро з людини. Для іноземця – зовсім символічна ціна. У кіосках на КПП «Дитятки», яке відмежовує «велику Україну» від «зони», все свідчить про добре налагоджений бізнес. Тут стоять кіоски з відповідною сувенірною продукцією: радянськими протигазами, магнітами на холодильник, футболками і навіть презервативами з символікою ЧАЕС. Головний туристичний об’єкт зони – евакуйоване місто Прип’ять

Пащенко, Анастасія. Міф чорнобильський, міф України… [Текст] / Пащенко, Анастасія // Кіно театр. - 2018. - №6. - С. 14-15. Між Чорнобильською аварією і сьогоденням пролягло понад три десятиліття. Час достатній для сякої-такої історичної дистанції, щоб осмислити подію і знайти їй «своє» місце в культурному просторі. Водночас наслідки тієї катастрофи такі, що їх вистачить ще не на одне покоління. Такий Чорнобиль – водночас психологічна травма і незагоєна рана, страшна легенда з недавнього минулого і повсякчасна присутність – є вдячним і нелегким матеріалом для мистецького опрацювання. В площинах і «реалістичній», і «умовній». А якщо спробувати поєднати обидві? Тоді з’явиться «Брама»

Тримбач, Сергій. Чорнобильська шинель [Текст] / Тримбач, Сергій // Кіно театр. - 2019. - № 5. - С. 11-12. З роками Чорнобильська катастрофа 1986 року трансформувалась у пам’яті українців на щось суто обрядово-поминальне.

Феномен Чорнобиля: якою має бути концепція розвитку Зони відчуження

Барінова Яніна Дмитрівна

Громадська діячка, публіцистка і науковець, член оргкомітету з питань перспективного розвитку Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр"

Тридцять п’ять років відділяють нас від події, що розколола навпіл життя України, Європи, світу. …Розуміння необхідності серйозного перезавантаження бачення місця Чорнобиля в сучасному світі підштовхнуло мене до ініціювання створення концепції пам’ятання трагедії та розвитку цієї території.

Для когось поза межами України Зона – це обличчя України, місце постапокаліпсису, де можна відчути тлінність цивілізації, подивитись на сліди зниклого світу – та повернутися додому в безпечний світ зі всіма благами та з приємним відчуттям власної готовності “дивитися в обличчя смерті”.

Україна – не просто територія, де це сталося. Україна має показати себе державою, яка з цим працює – працює з травмою, з пам’яттю, з проблемами екології, з захистом здоров’я людей тощо.

зараз треба створити з нуля нові принципи роботи з феноменом Чорнобиля, об’єднавши зусилля тих, для готовий взяти на себе відповідальність за радикальні зміни.

Робоча група зі створення концепції пам’ятання трагедії та розвитку Зони відчуження об’єднує спеціалістів з різних галузей знання – це історики, екологи, правознавці, спеціалісти з культурної спадщини, літературознавці тощо. Ми хочемо проаналізувати, як феномен Чорнобиля існує в сучасному світі – як його уявляють (в Україні, в Європі, в світі), які проблеми існують в Зоні відчуження, чого очікують люди, які хочуть приїхати до Зони, та що їм необхідно пояснити.

Зона відчуження має увійти до простору світової спадщини ЮНЕСКО, як це вже сталося з американським ядерним полігоном Атолом Бікіні. Це теж зона відчуження, але вона стала територією, де ретельно вивчається вплив радіації на природу.

Чорнобильська зона вже стала унікальним природним заповідником. Треба шукати можливість створити тут науковий центр масштабу Бікіні Обов’язок України – зробити необхідні кроки для розгортання повноцінних міжнародних наукових програм. Бути тим, хто  є повноцінним партнером.

Торкнувшись теми спадщини, маємо зауважити багатошаровість об’єктів спадщини – це й природні, й технологічні об’єкти. Місце техногенної катастрофи поєднується тут з унікальним природним заповідником,

У нашій роботі ми вже співпрацюємо з платформою культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, дослідницьким проєктом Чорнобильська історична майстерня, громадською організацією PRIPYAT.com. Робимо кроки до об’єднання з іншими ініціативами – культурними, мистецькими тощо.

Ми будуємо зв’язки з міжнародними науковими центрами, які мають досвід роботи з наслідками катастроф та власні способи пропрацювання минулого. Ці зв’язки формують основу створення вже згаданого хабу прав людини, який буде першою точкою знайомства з темою, освітнім, діалогічним, дослідницьким, дискусійним центром.

Можна, звісно, апокаліптично пророкувати завершення епохи людства на землі. А можна започаткувати цивілізацію відповідальності, побудувати нові відносини між людиною та світом, природою, планетою. Відповідальність тут – головне слово. Відповідальність держави – надважлива, бо саме держава має створити ту сенсову, правову, економічну рамку, в якій цінність Життя (людського та нелюдського) буде альфою та омегою будь-якого політичного рішення.

Фрагменти. Докладніше на: https://bykvu.com/ua/mysli/fenomen-chornobilja-jakoju-maie-buti-koncepcija-rozvitku-zoni-vidchuzhennja/

На Київщині стартував проєкт

"35 фактів про ЧАЕС"

На території Київської області до вшанування 35-х роковин аварії на ЧАЕС стартувала інформаційна кампанія "35 фактів про ЧАЕС" Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із посиланням на пресслужбу Київської обласної ради.

У містах Київщини вздовж доріг у напрямку Зони відчуження встановили соціальні білборди, що послужили візуалізацією теми. На плакатах показані позитивні зміни зони ЧАЕС, зокрема відродження природи.

Заступник голови Київської обласної державної адміністрації Тетяна Щербак зазначила, що протягом 35 років Чорнобиль викликав лише негативні асоціації та страх і цим самим створював негативний імідж України:

Прийшов час змінити це уявлення: активно ведеться робота з розвитку прилеглих територій, а також популяризації Чорнобиля як туристичного магніту не лише Київщини, а й України. Ми повинні навчитись інакше сприймати та заново відкривати це місце туристам та дослідникам.

 https://mykyivregion.com.ua/news/cornobilsku-zonu-xocut-vnesti-do-spisku-vsesvitnyoyi-spadshhini-yunesko

У Прип’яті презентували унікальний артпроєкт "Ковчег Чорнобиль"

Нещодавно у місті Прип’ять фотохудожник Денис Копилов презентував авторський арт-проєкт "Ковчег Чорнобиль"

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина"  із покликанням на сторінку "Державне агентство України з управління зоною відчуження2 у Faсebook.

Зауважується, що артпроєкт присвячений відродженню природи. Фотовиставка демонструватиметься у рамках заходів, які приурочені до 35-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС.

Далі розповідається, що завдяки художньому світосприйняттю, фотограф демонструє, що природа має надзвичайну силу й здатність відроджуватись. Фотограф показав зону відчуження як свого роду "Ноєв ковчег", у якому можна зберегти все природне різноманіття.

Виставка, яка буде складатися із 11 робіт, розміститься на колонаді центральної площі міста Прип’ять. Вона буде доступна до перегляду всім відвідувачам зони відчуження.

У рамках ппрограми “Велике будівництво” Укравтодор за три роки планує оновити дорогу Чорнобильської

 https://mykyivregion.com.ua/news/cornobilsku-zonu-xocut-vnesti-do-spisku-vsesvitnyoyi-spadshhini-yunesko

WEB-ліографія

https://www.chernobyl-tour.com/information-agency_ru.html Чорнобиль ТУР. Офіційні тури в Чорнобильську зону

https://zapovidnyk.org.ua/index.php?fn=istor Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник

https://gordonua.com/ukr/news/society/-u-chornobili-zafiksuvali-rekordnu-kilkist-turistiv-1251831.html У Чорнобилі зафіксували рекордну кількість туристів

https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/2786605-sered-turistiv-u-cornobilskij-zoni-80-inozemci.html Серед туристів у Чорнобильській зоні – 80% іноземці

https://kiyavia.com/articles/kak-popast-v-pripiat Як потрапитидо Чорнобиля і Прип’яті?

https://artefact.live/home/ ARTEFACT

CONTEMPORARY ART AND MEDIA OBJECT Арт-проект за участю міжнародних та українських митців, що єднає медіа, digital та арт. Митці створять музичний супровід спеціально для інтерактивної digital-скульптури (ARTEFACT), яка буде встановлена у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

https://www.bbc.com/ukrainian/features-48060567 Чорнобиль і його майбутнє. Рай для "зеленої" економіки, заповідник чи туристична мекка?

https://ukranews.com/ua/news/653108-brend-chornobyl-derzhagentstvo-z-upravlinnya-chornobylem-pidpysalo-memorandum-z-kreatyvnym Зона відчуження і креативне агенство будуть працювати над брендом "Чорнобиль"

https://www.bbc.com/ukrainian/features-39745223 Як зробити із "чорнобильського" міста культурний центр?

Серіал «Чорнобиль»

https://www.youtube.com/watch?v=_bXwI5dhXRk Чорнобиль (міні-серіал) (2019) | Український трейлер

https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/3194393-inozemci-stali-castise-priizdzati-u-cornobil-pisla-serialu-netflix-derzturizm.html Іноземці стали частіше приїжджати у Чорнобиль після серіалу Netflix – Держтуризм

https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2850467-cornobil-stav-najkrasim-miniserialom-za-versieu-zolotogo-globusa.html “Чорнобиль” виграв "Золотий глобус" як найкращий мінісеріал

https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2835574-serial-cornobil-uvijsov-do-top5-zapitiv-britanciv-u-google.html Серіал “Чорнобиль” увійшов до ТОП-5 запитів британців у Google

https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2829346-serial-cornobil-vigrav-evropejsku-premiu-rose-dor-awards-2019.htmlСеріал "Чорнобиль" виграв європейську премію Rose d’Or Awards

https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2785034-sencov-pro-serial-cornobil-stupin-dostovirnosti-vrazae.html Сенцов - про серіал "Чорнобиль": Ступінь достовірності вражає

Музеї Чорнобильської зони

Chornobylmuseu

Національний музей “Чорнобиль” є багатофункціональним історико-культурним закладом, який поєднує наукову, культурно-просвітницьку діяльність з діяльністю сучасного музею з архівування, збереження та оприлюднення історії ядерної аварії на Чорнобильській АЕС як найбільш важкої радіоекологічної катастрофи ХХ століття, наслідки якої не мають аналогів і відрізняються від інших відомих у світі природних та техногенних катастроф. Вони досі є проблемами сьогодення і, нажаль, будуть нагадуватимуть про себе й нашим нащадкам.

Музей відкритий для публіки 26 квітня 1992 у столиці України Києві, в ста кілометрах від епіцентру катастрофи http://chornobylmuseum.kiev.ua/uk/about/

Музей "Зірка Полин"

Історичний музей у Чорнобилі

Адреса: вулиця Радянська, 53, Чорнобиль, Київська обл.

Телефон:   (073) 310 16 08.

У Чорнобилі встановили скульптуру герою-ліквідатору

Біля центрального входу адміністративно-побутового корпусу №1  Чорнобильської АЕС встановили скульптуру герою, працівнику ЧАЕС Олександру Лелеченку

Сучасні атланти-ліквідатори тримають над собою арку – під нею звичайна людина, що поклала праву руку до серця. У цьому образі можна пізнати заступника начальника електричного цеху Чорнобильської АЕС Олександра Лелеченка. Справжнього героя, який заздалегідь знав, що життя його обірветься й продовжував виконувати свої обов'язки, рятуючи життя мільйонів інших.

Ескіз було розробили декілька років тому об'єднанням майстрів мистецтв України. На його основі, працівники Чорнобильської атомної станції, відтворили скульптурну композицію.

26 квітня планується урочисте відкриття скульптурної композиції.

26 квітня 1986 року, коли восьма турбіна зупинилася вночі під час вибуху, Олександр Лелеченко власноруч відкачав легкозаймисті речовини з сьомої та восьмої турбін. Тричі ходив в електролізерну, яка знаходилась поруч із завалом, щоб відключити подачу водню до аварійних генераторів та по коліно у високоактивний воді він намагався дати напругу на живильні насоси. Зробив це вручну, адже вийшли з ладу всі системи, і запобіг поширенню вогню на неушкоджені енергоблоки. Його забирали до медичної частини №126, що у Прип'яті, але після надання медичної допомоги він звідти знову пішов на ЧАЕС. Олександр отримав дозу, не сумісну із життям. Загальна експозиційна доза, отримана ним становила 2,5 тисячі рентген. Йому було тільки 47 років.

За героїчний подвиг в ім’я життя нинішніх і прийдешніх поколінь, особисту мужність і самопожертву, проявлені в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, Олександр Лелеченко нагороджений посмертно орденом Леніна у 1986 році, відзнакою Президента України — хрестом "За мужність" у 1996 році.

Почесне звання Герой України Олександру Лелеченку присвоїли тільки у 2006 році. «Золоту Зірку» Героя з рук третього Президента України Віктора Ющенка під час урочистостей до 20-ї річниці аварії на ЧАЕС на промисловому майданчику станції прийняла дочка Олена.

Команда МКІП ініціювала внесення станції ”Дуга” в Чорнобильськійц зоні до реєстру пам’яток. 

https://mykyivregion.com.ua/news/cornobilsku-zonu-xocut-vnesti-do-spisku-vsesvitnyoyi-spadshhini-yunesko

Інтернет-ресурси:

https://www.president.gov.ua  - Офіційний вісник Презедента України

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур`єр»

http://www.dt.ua- сайт тижневика «Дзеркало тижня»

Бібліограф упорядник: Наталя Фоміна

Наповнення ЕБД: Мілашенко Т.І., Фоміна Н.І., Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ