Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

“Будемо жити, ромале!”

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний список до Міжнародного дня пам’яті про нацистський геноцид ромів

День вшанування пам’яті жертв геноциду ромів

2 серпня у світі вшановують пам’ять жертв геноциду ромів часів Другої світової війни. Цьогоріч минає 80 років з часів вчинення цього злочину проти ромського народу

Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів встановлений Прокламацією Міжнародної ради пам'яті геноциду ромів 23 листопада 1996 року в Освенцимі лідерами ромських організацій 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції «Геноцид — Пам'ять — Надія». Відзначається щорічно — 2 серпня. В Україні Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів відзначається з 2004 року на державному рівні.

У ніч із 2 на 3 серпня 1944 року в концтаборі «Аушвіц-Біркенау» нацисти знищили останніх в’язнів так званого «циганського табору» – близько 3 тисяч людей. Ця дата стала ще одним кривавим символом геноциду ромського народу в роки Другої світової війни.

Впродовж періоду німецької окупації ромів обмежували у свободі пересування, примусово відправляли у трудові загони, над ними здійснювали насилля, вбивали. Ромів у багатьох містах та селах області також готували до масової депортації та фізичного знищення.

Сьогодні залишилися в живих одиниці з тих ромів, які пережили ті сумні події. Довгий час в Україні тема ромського геноциду залишалася не цікавою для суспільства. Тільки в останні роки зусиллями істориків, громадських діячів та міжнародних організацій ситуація змінилася – про злочини проти ромів стали відкрито говорити, досліджувати, фіксувати свідчення очевидців, знімати фільми, встановлювати меморіальні знаки.

Знищення націй і руйнування їх ідентичностей було метою нацистського і сталінського режиму тоді, і рашистського – сьогодні.

Сьогодні ромські громади все ще стикаються з антициганським настроєм у багатьох частинах нашого континенту. Це особлива форма расизму, ідеологія, яка базується на расовій вищості та чиї прояви різноманітні та підступні.

Міжнародний день голокосту ромів нагадує нам про жахливі наслідки ненависті, расизму і дискримінації. Він підкреслює критичну важливість захисту прав людини та національних меншин у сучасному світі.

Як в Україні вшановують Міжнародний день Голокосту ромів та сінті

Перша хвиля вбивств ромів відбулася на початку осені 1941 року. У вересні в Бабиному Ярі розстріляли п’ять ромських таборів. Серед жертв більшість були літні люди, жінки та діти.

У ніч на 24 грудня 1941 року у Сімферополі розстріляли 800 чоловіків, жінок і дітей. У 1942 році ромам Чернігівщини повідомили, що їх переселятимуть до Сербії, однак натомість розстріляли. Нині відомо про понад 140 випадків масових вбивств ромського населення в окупованій Німеччиною частині України. 

«На ромів фашисти полювали, як на дичину. Вони підлягали такому ж негайному знищенню, як і євреї … Ромів везли в Бабин Яр цілими таборами», — писав письменник Анатолій Кузнєцов у романі «Бабин Яр».

«Калі траш» у перекладі з ромської означає «чорний жах». Так називають період в історії ромів за часів Другої світової війни, тоді на території сучасної України, на думку дослідника Михайла Тяглого загинуло приблизно 25 тисяч ромів.

Не виключено, що ця цифра може бути значно більша. Існує мало документів, які фіксують геноцид, основним джерелом є спогади очевидців трагедії та їх родичів.

В 2004 році Верховна Рада України на державному рівні встановила 2-го серпня Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів в Україні.

Одним із місць пам’ять трагедії ромів є Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр». Щороку там відбуваються церемонії вшанування пам’яті жертв біля пам’ятника «Ромська Кибитка». Його встановлено на місці розстрілу 10 тисяч мирних ромів.

Про Голокост ромів на території України в роки Другої світової війни можна більше дізнатися на сторінці Українського центру вивчення історії Голокосту. Там зібрані інтерв’ю – усні свідчення ромів, які пережили геноцид у 1941-1944 роках. 

Детальніше: https://uainkrakow.pl/mizhnarodnyj-den-pamyati-genoczydu-romiv-yak-u-malopolshhi-vshanovuyut-pamyat-zhertv-naczystskogo-zlochynu/;

https://webportal.nrada.gov.ua/2-serpnya-mizhnarodnyj-den-pam-yati-zhertv-natsystskogo-genotsydu-romiv/

Бібліографічний список статей

(подано в алфавіті авторів)

Україна. Верховна Рада. Про відзначення Міжнародного дня голокосту ромів [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2085-15#Text: постанова ВР України від 8 жовтня 2004 р. № 2085-IV / Інф. ВР України // Законодавство України. - 2004. - жовт.

Бедзір, Василь. Колесо як прагнення свободи [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/koleso-yak-pragnennya-svobodi/: в Ужгороді в Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів відкрили меморіальний знак / Бедзір, Василь // Урядовий кур`єр. - 2023. - 16 серп. (№164). - С. 5. Промовисту, хоч і невелику за розмірами композицію встановили на території ужгородської гімназії №14 поблизу місця розташування в часи Другої світової війни гетто для ромів. Ще раніше там діяла найстаріша в Європі ромська школа, заснована 1926 року

Бєліков, Олександр. Роми. Ті, що пройшли крізь Голокост [Електронний ресурс] / Історична правда – Електрон. дані. – 2020. – Режим доступу https://www.istpravda.com.ua/articles/2020/08/4/157918/. Заголовок з екрану. Мова укр.

Точна кількість загиблих під час Голокосту ромів невідома. Вважається, що перед Другої світовою в Європі їх проживало до мільйона. Під час війни від рук німців та їхніх союзників загинули 220 тисяч. На тимчасово окупованій нацистами частині Радянського Союзу було знищено 30 тисяч. Переважна більшість – в Україні. Задокументованої інформації про знищення ромів вкрай мало. Лише нещодавно дослідники почали записувати історії, які переказували з покоління в покоління нащадки вцілілих ромів. Одну з таких історій російський етнограф Микола Бессонов записав в 2003 році зі слів рома-серва з України Прокопія Котляренка

Бреза, Ірина. 2 серпня закарпатські роми згадують сотні загиблих у концтаборі Аушвіц-Біркенау [Електронний ресурс] = https://www.radiosvoboda.org/a/28654367.html / Бреза, Ірина // Радіо Свобода. - 2017. - 2 серп. 2 серпня у світі відзначають Міжнародний день голокосту ромів. Загалом, за даними дослідників, під час голокосту від репресій загинуло від 600 тисяч до 1 млн 500 тисяч ромів. Українських ромів за час Другої світової постраждало до 20 тисяч. Одна з найбільших ромських громад сьогодні живе на Закарпатті – близько 50 тисяч осіб

Дивись і не забувай: 80 роковини масового вбивства ромів у Аушвіц-Біркенау [Електронний ресурс] / « АРКА» - – Електрон. дані. – 2024. – Режим доступу https://www.arca.org.ua/uk/events/divis--ne-zabuvaj-80-rokovini-masovogo-vbivstva-romv-u-aushvts-brkenau/. Заголовок з екрану. Мова укр., англ.

Це вшанування пам'яті всіх більш як 500 000 синті та ромів, вбитих в окупованій нацистами Європі. У цю дату проводиться комемораційна церемонія на місці страт ромів у Аушвіц-Біркенау. Проєкт пам’яті Dikh He Na Bister (Дивись і не забувай) збирає сотні учасників з усієї Європи. Молодь з різних країн вчиться, знайомиться з незнаними сторінками історії, відвідує пам’ятні місця і вшановує загиблих. Відвідує значущу подію й делегація молодіжної агенції з адвокації ромської культури «АРКА». Про захід Dikh He Na Bister, Голокост і вшанування пам’яті загиблих у бліцінтерв'ю Володимира Яковенка – виконавчого директора «АРКА», Наталі Томенко – заступниці директора та Януша Панченка – етнографа

Константінова, Надія. Під час Другої світової війни в Україні було знищено майже 90% ромів – дослідник [Електронний ресурс] = https://www.radiosvoboda.org/a/pid-chas-viyny-znyshcheno-mayzhe-devianosto-vidsotkiv-romiv/31386887.html / Константінова, Надія // Радіо Свобода. - 2021. - 31 лип. 2 серпня щороку відзначається Міжнародний день пам’яті жертв нацистського геноциду ромів. Саме цього дня у 1944 році за одну добу у таборі Аушвіц-Біркенау загинули до 4 300 ромів. За різними підрахунками, загалом у світі впродовж війни було знищено приблизно 200 тисяч представників цієї національності. Яка кількість ромів загинула в Україні, і чи мав цей геноцид регіональні особливості? Про трагедію ромів є невеликий масив інформації і досліджень. Геноцид ромського населення і до сьогодні залишається однією з найменш вивчених сторінок Другої світової. Розповідає дослідник геноциду ромів Михайло Тяглий

Марків, Наталка. Мер столиці пригадав про геноцид ромів [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/86390/: 2 серпня у світі вшановують пам’ять жертв нацистського геноциду ромів під час Другої світової війни / Марків, Наталка // Вечірній Київ. - 2023. - 2 серп. Про цей день нагадав і мер столиці Віталій Кличко. «На території України найбільш численних втрат зазнали роми, які мешкали в Києві та стали одними з перших жертв Бабиного Яру. Ми пам'ятаємо трагічні сторінки історії. І сьогодні, коли росія чинить геноцид українців, весь цивілізований світ повинен разом з Україною зупинити варварів. Бо зло саме не відступить і йтиме далі», — написав Віталій Кличко

Радченко, Яна. Минуле і теперішнє: що сталося з ромами під час Другої світової війни та що відбувається зараз [Електронний ресурс] / Zmina – Електрон. дані. – Київ, 2022. - Режим доступу https://zmina.info/articles/mynule-ta-teperishnye-pereplitayetsya-shho-stalosya-z-romamy-pid-chas-drugoyi-svitovoyi-vijny-i-shho-vidbuvayetsya-zaraz/. Заголовок з титул. екрану. Мова укр., англ., рос.

Зараз українці як ніколи гостро відчувають ті трагедії, які принесла Друга світова війна, адже сьогодні наш народ знову протистоїть наступу на свободу, цивілізаційні цінності та людяність. Українська армія зараз має виборювати право на існування для України, Європи та всього світу. У цій боротьбі на різних фронтах воюють і українці ромського походження. Про те, на чому сьогодні зосереджений ромський активізм та як це пов’язане зі знищенням ромського етносу під час Другої світової війни, розповіли історики, правозахисники та представники громадських організацій під час брифінгу з нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв нацистського геноциду ромів

Расулова, Оксана. «Пишаємося, що ми українці» [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3838/188/172482/: до окупації роми Херсонщини були аполітичні — зараз донатять і служать у ЗСУ / Расулова, Оксана // Україна молода. - 2023. - 18 січ. (№003). До повномасштабного вторгнення росії Херсонщина була одним з осередків українських ромів. Скільки їх виїхало з області — невідомо. На думку дослідника Януша Панченка, приблизно 80%. Роми — закрита спільнота з власними особливостями, яка не розповідає «чужим» про свої переживання і досвід. «Країна у країні», — каже про це Януш. Він один із небагатьох ромів, хто відкрито говорить про те, як впливає на них війна та окупація. Журналістка «Бабеля» Оксана Расулова поговорила з Янушем про те, як війна примусила ромів звернути увагу на політику, власну українськість і змінила їхнє ставлення до влади та Збройних сил

Сьогодні відзначають Міжнародний день Голокосту ромів [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/0/2006/135782/ / Інф. "УМ" // Україна молода. - 2019. - 2 серп. В Україні Міжнародний день Голокосту ромів відзначають згідно з Постановою Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 року. Всього за роки Другої світової війни нацисти, здійснюючи расистську політику етноциду, вивезли з окупованих країн і замучили в концтаборах близько 500 000 циган

Яцечко-Блаженко, Тетяна. Міжнародний день пам’яті геноциду ромів: як у Малопольщі вшановують пам’ять жертв нацистського злочину [Електронний ресурс] / UAinKRAKOW – Електрон. дані. – Краков, 2024. –   https://uainkrakow.pl/mizhnarodnyj-den-pamyati-genoczydu-romiv-yak-u-malopolshhi-vshanovuyut-pamyat-zhertv-naczystskogo-zlochynu/. Заголовок з титул. екрану. Мова укр., пол., англ.

WEBліографія

https://dess.gov.ua/kali-trash-den-pam-iati-holokostu-romiv/ - «Калі траш» – день пам’яті Голокосту ромів

https://corp.suspilne.media/newsdetails/6579 - геноцид ромів: історії свідків воєнних злочинів

https://www.youtube.com/watch?v=ZG2jBKR3n64 - Невідома історія ромського народу | Геноцид ромів

https://www.youtube.com/watch?v=gjxQOUqRP8Q - Украинские ромы | Традиции ромского народа. Цыгане в Украине

https://www.youtube.com/watch?v=pkXzEv4oCnw - Роми Закарпаття. Українські роми · Ukraїner

https://www.youtube.com/watch?v=oc8LECf7yls - Чому не цигани, а роми, про історію народу, традиції і розповсюдженні стереотипи — Євгенія Навроцька

https://www.youtube.com/watch?v=L_GUa7PiMRQ - "Ми по три-чотири дні сиділи в окопах", — Віктор Ільчак — етнічний ром, який захищає Україну -

https://www.youtube.com/shorts/Oz-BBds0fr4 - Закарпатський ром, який захищає Україну

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ