#Бібліодайджест Гарпер Лі повертається? Нові книжкові сенсації та перемоги українських авторів!
Привіт, книголюби! Сьогодні поговоримо про найцікавіші події книжкового світу: престижні премії, нові українські проєкти за кордоном, майбутні фестивалі та глобальні новини.
ПРЕМІЇ
Шевченківська премія: хто отримав головну літературну нагороду України? Національна премія України імені Тараса Шевченка цього року дісталася Юрію Іздрику за його поетичну збірку «Колекція». Видана у Meridian Czernowitz, ця книжка є своєрідним зрізом літературного феномену Іздрика, сформованим вподобаннями читачів у соцмережах. Детальніше про премію – на сайті Комітету.
Джерело: https://knpu.gov.ua/?fbclid=IwAR1KTYOqmfzqQECRvfn0s7d_gDIrDsb7B4SGRep7OtnxyuOQ4Lo74oSQj1g
Премія книжкових блогерів оголосила довгий список. Фестиваль «Книжкова країна» продовжує розвивати український книжковий ринок, цьогоріч виокремивши українську та перекладну літературу. Серед номінантів – «Погляд медузи» Любка Дереша, «Свідчення» Вікторії Амеліної та «Катананхе» Софії Андрухович. Переможців визначать навесні та восени.
Джерело: https://book.vdng.ua/award?a2c5-collection=tab2
НОВІ ГОРИЗОНТИ
Медіа The Ukrainians заснувало власне видавництво. Медіа The Ukrainians засновує власне видавництво The Ukrainians Publishing. Про це повідомила журналістка і редакторка проєктів новоствореного видавництва Віра Курико-Агієнко на своїй фейсбук-сторінці. Перша книжка видавництва — «Контурні карти пам’яті». На початку 2023 року письменниця Вікторія Амеліна запропонувала створити збірник есеїв про пам’ятки української спадщини, які нищить росія. Вона мала стати упорядницею та написати передмову, але за пів року загинула внаслідок ракетного удару по Краматорську.
ФЕСТИВАЛІ
Книжковий Арсенал-2025: головна тема – переклад. XIII Книжковий Арсенал оголосив фокус-тему – «Все між нами — переклад». Відомі кураторки, історикиня Марсі Шор та видавчиня Оксана Форостина, обговорюватимуть роль мови та її здатність передавати досвід. Також на фестивалі відбудеться програма для дітей і підлітків, а професійні видавці зможуть поспілкуватися на Book Arsenal Fellowship Program.
Джерело: https://book.artarsenal.in.ua/fokus-tema-i-kuratory-hiii-knyzhkovogo-arsenalu/
УКРАЇНЦІ ПІДКОРЮЮТЬ СВІТ
Українські книжкові полички відкривають нові горизонти. Проєкт Олени Зеленської «Українські книжкові полички» охопив уже 54 країни світу. У лютому 2025 року українські книги з’явилися в бібліотеках Греції, Фінляндії, Угорщини, Польщі, Марокко та Португалії. Зокрема, у Греції представлено двомовне видання «Віршів з бійниці» загиблого поета Максима «Далі» Кривцова.
Джерело: https://www.facebook.com/100047217572864/posts/1302670007983573/?rdid=4gzGBVpDWIs60iwH#
Тарас Шевченко зазвучав бенгальською мовою. В Індії вперше переклали твори Шевченка бенгальською мовою. Перекладачка Мрідула Гош випустила збірку у видавництві Ядавпурського університету, додавши ілюстрації самого Кобзаря. Це перший переклад його творів у Південній Азії.
Джерело: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=10035910409769717&id=100000525738623&_rdr
Роман української письменниці Галини Матвєєвої номінований на Літературну премію ЄС. До короткого списку літературної премії Європейського Союзу 2025 року (European Union Prize for Literature, EUPL) увійшла книжка «Ключ соль» української письменниці Галини Матвєєвої. Про це повідомляють на сайті EUPL.
Книжка вийшла у видавництві «Фабула» у 2024 році. «Події роману охоплюють часовий проміжок від кінця 1990-х років минулого століття до першого року повномасштабної російсько-української війни. Головні герої книжки — скрипаль Семен Штейнгарт і піаністка Інна Холодіна — харківські музиканти, яких ще за часів навчання в консерваторії зв’язали відносини, набагато більш глибокі, ніж дружба. І йдеться у книжці не лише про музику, хоча і музики тут удосталь,— так само, як і жартів, сварок, кохань, таємниць і втрат. Усе, як у житті», — йдеться в анотації.
Джерело: https://www.euprizeliterature.eu/
НОВИНИ СВІТУ
Гарпер Лі повертається: знайдені нові твори. Восени 2025 року світ побачить збірка раніше невідомих творів американської письменниці Гарпер Лі. Її архіви відкрили дослідники, і тепер шанувальники зможуть ознайомитися з маловідомими рукописами авторки культового роману «Вбити пересмішника».
В університетському коледжі Лондона запустили подкаст The Ukraine Shelf. Письменниця та історикиня Олеся Хромейчук і літературознавець Уям Блекер запустили The Ukraine Shelf, в якому вони розмовляють із провідними авторами, науковцями, інтелектуалами та журналістами про Україну та її місце у світовій історії, культурі й політиці. Про це Уям Блекер повідомив на своїй сторінці у соцмережі X. Подкаст створюють в університетському коледжі Лондона (UCL Institute) у співпраці з Ukrainian Institute London та UCL SSEES, за підтримки British Academy.
Джерело: https://x.com/blackeruilleam/status/1896577978634739790?s=46&t=Sb9eg31JymUPI3XNYLWXoA
Щоб дізнатися більше дивіться випуск на ютубі Молодіжної тут.