Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Продовжуємо рубрику #бібліодайджест, випуск #79

Поділіться цією сторінкою:

 

Науково-фантастичний роман «Нові Темні Віки. Колонія» Макса Кідрука вийшов у аудіоформаті у додатку «Абук».  «Колонія» — перша книжка з фантастичного циклу «Нові Темні Віки» про світ у ХХІІ столітті. Згідно з сюжетом роману, народжені на Марсі програють суперспеціалістам із Землі боротьбу за робочі місця. Що більше їх сягає повноліття, то дужче вони прагнуть змін, не усвідомлюючи, що ці зміни ставлять під загрозу саме існування Колоній. «Нові Темні Віки. Колонія» — це найдовша аудіокнижка Абук: її тривалість  становить 1 добу 19 годин 16 хвилин 21 секунду. Водночас саму книжку вдалося озвучити доволі швидко — 900 сторінок за один місяць. Робота над саунддизайном тривала ще чотири місяці. Аудіокнижку озвучив професійний диктор Дмитро Бузинський, а саунддизайном доповнив звукорежисер додатку Андрій Іздрик.

Українські дизайнерки Катерина Савчук та Юлія Чередніченко отримали нагороди World Illustration Awards-2023 від Британської Асоціації ілюстраторів. Катерина Савчук здобула перемогу в номінації «Новий талант» за серію ілюстрацій «Мій 2022 з бомбосховища», які описують досвід життя в країні під час війни. Катерина Савчук — художниця та ілюстраторка, яка спеціалізується на живописі, абстракції, експериментах з формами та створенні колажів. Юлія Чередніченко перемогла в номінації «Професійний дизайн, продукт та упаковка» з дизайном серії шкарпеток та пакування «Бути козаком — значить». За словами ілюстраторки, в основі концепції лежить етнічна символіка, легенди та міфи про козаків, які є значною частиною української історії.

З 18 вересня до 13 жовтня триває голосування за переможця європейської літературної премії «Ангелус-2023». Про це повідомили на фейсбук-сторінці нагороди. Літературна нагорода Центральної Європи Angelus — літературна відзнака, яку вручають щороку, починаючи із 2006-го, за найкращу прозову книжку, опубліковану польською мовою минулого року. Організатором і фундатором відзнаки є місто Вроцлав. Лавреатом може стати письменник, що походить із Центральної Європи (Австрія, Албанія, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Естонія, Латвія, Литва, Македонія, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Україна, Хорватія, Чехія, Чорногорія). Премію вручають за найкращі прозові твори авторам, які у своїх текстах звертаються до найважливіших, найактуальніших тем сучасного світу, дають поштовх до міркувань і глибокого пізнання інших культур. Лавреата чи лавреатку обирають глядачі онлайн-голосування, а автор або авторка книги-переможця плебісциту отримає запрошення на тримісячну літературну резиденцію у Вроцлаві. До короткого списку ввійшли 7 текстів:  Станіслав Асєєв, «Світлий шлях. Історія одного концтабору», пер. Марчін Гачковський, видавництво Коледжу Східної Європи (Україна);
Тамара Горіха Зерня, «Доця», пер. Марчін Гачковський, видавництво Коледжу Східної Європи (Україна);
Катаріна Куцбелова, «Ковпак», пер. Катажина Дудзіч-Грабінська, видавництво Ha!art (Словаччина);
Зіта Рудзька, «Хто має зуби, сміється», видавництво WAB Foksal (Польща);
Джудіт Шаланскі, «Список кількох втрат», пер. Каміль Ідзіковскі, видавництво Ha!art (Німеччина);
Пьотр Семіон, «Bella, ciao», видавництво Filtry (Польща);
Саша Станісич, «Звідки», пер. Малгожата Гралінська, видавництво «Книжковий клімат» (Боснія і Герцеговина / Німеччина).
Лавреата або лавреатку премії оголосять 14 жовтня. Переможець отримає грошову винагороду у 150000 злотих (понад 1300000 грн). Автори, чиї тексти потрапили до короткого списку, отримають 5000 злотих (45000 грн), автора найкращого перекладу винагородять 40 тисячами злотих (360000 грн).

У Норвегії вийшла  цифрова літературна антологія «Наші шепоти і крики», однойменний текст для якої написала українська письменниця, режисерка, поетка Ірина Цілик. Про це вона повідомила на своїй фейсбук-сторінці. Окрім Ірини Цілик, до антології ввійшли тексти таких авторів:

Джойс Керол Оутс (США);
Манео Мохале (Південна Африка);
Фатеме Ехтесарі (Іран);
Ахмет Алтан (Туреччина);
Торвальд Стін (Норвегія).

Онлайн-театр Dramox, який запустився в Україні в часі повномасштабного вторгнення, пропонує отримати доступ до понад 300 вистав від українських та світових театрів.  Dramox — чеський стрімінговий сервіс, який налічує понад 300 вистав з усього світу. В Україні сервіс запустився за тиждень до повномасштабного вторгнення росії. Dramox продовжує співпрацю з театрами під час війни, щоб відкривати український театр як українському, так і світовому глядачу. 50% з кожної підписки компанія передає театрам.  З травня 2023 року місячна підписка для українців становить 150 гривень замість 299 гривень на місяць.
Наразі на платформі представлені понад 100 вистав від 50 українських театрів. Національна опера України, Львівський театр ім. Леся Курбаса, Харківський театр «Публіцист», Дніпровський театр драми та комедії, Івано-Франківський театр ляльок ім. М. Підгірянки, Одеський український театр ім. В. Василька — географія театрів охоплює майже всю країну. Театри презентують різножанрові вистави. Для поціновувачів української класики на платформі є вистава Дмитра Богомазова  «Morituri te Salutant» Національного театру ім. Івана Франка, Dramox пропонує і оригінальну версію «Маленького принца» від Київ Модерн-Балету, яка супроводжується українськими колисковими та творами Моцарта. Прихильники оперного мистецтва оцінять оперу «Норма» Національної опери України чи більш експериментальну та нетрадиційну  «Chornobyldorf. Archaeological opera», яка входить в шістку найкращих опер світу.  За підпискою українці можуть переглядати також постановки світових театрів, таких як Опера Лос-Анджелеса, Англійський національний балет, Стратфордський фестиваль та багато інших. Велика кількість закордонних вистав супроводжуються українськими субтитрами.

В Україні з’явився застосунок «Аркуші» — віртуальна бібліотека з віршами відомих та маловідомих українських поетів. У додатку є різні за стилем вірші різних епох — від розстріляного відродження до любовної лірики, від Нью-Йоркської групи поетів до київської урбаністики. Наразі додаток містить 79 колекцій віршів, відсортованих за алфавітом. «Аркуші» налічує понад 4000 віршів. Серед авторів Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Василь Стус, Ліна Костенко, Григорій Сковорода, Павло Тичина, Микола Хвильовий, Василь Симоненко, Михайль Семенко, Іван Багряний тощо. Користувачі можуть заходити на сторінки поетів, переглядати їхню біографію та фото і читати обрані вірші. У застосунку також є генератор випадкових поезій.

Премію імені Василя Стуса-2023 отримав режисер Сергій Буковський. Члени журі оголосили ім’я лавреата під час урочистої церемонії, яка відбулася 14 вересня у Києві. Сергій Буковський —  український кінорежисер, актор, автор багатьох документальних фільмів, зокрема «Війна. Український рахунок» та «Назви своє ім’я», лавреат премії Тараса Шевченка, народний артист України. Остання знята режисером стрічка «Іван і Марта» розповідає історію десидента Івана Дзюби та його дружини Марти. Твори шкільної програми з літератури для 5-11 класів стали доступними в форматі аудіокнижок у межах проєкту «Укрліт». Про це повідомили на сайті уряду.

Для школярів озвучили понад 250 творів авторства Ліни Костенко, Івана Нечуя-Левицького, Михайла Коцюбинського, Миколи Хвильового, Валерʼяна Підмогильного та інших українських авторів. Перелік творів сформували згідно з чинною програмою для загальноосвітніх навчальних закладів з української літератури. Усі твори можна слухати безкоштовно у мобільному застосунку MEGOGO. До проєкту долучилися як професійні актори, так і зіркові диктори, серед яких Володимир Дантес, Alyona Alyona, Антоніо Лукіч та Тімур Мірошниченко. Проєкт «Укрліт» реалізується медіасервісом MEGOGO та Міністерством освіти і науки України за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України та платформи Дія.Освіта.

Щоб дізнатися про все це більше, дивіться випуск за посиланням.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ