Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Продовжуємо рубрику #бібліодайджест, випуск #69

Поділіться цією сторінкою:

У США у форматі електронної та аудіокнижки вийде англійський переклад збірки репортажів «77 днів лютого». Про це повідомили на сайті видавництва «Лабораторія». Видання опублікує американська компанія Scribd Originals. У «77 днів лютого» увійшли репортажі, написані журналістками українського видання Reporters у період між 23 лютого і 9 травня — двома символічними датами в російській мілітарній ідеології.  «Вторгнення російських військ в Україну зупинило лік днів і відкинуло українців у міжчасся, де досі триває лютий — місяць початку великої війни. У цьому міжчассі і в цих відвертих історіях є біль, страх, ненависть, подекуди відчай. Та головне — надія. Це оголений нерв і чесний голос нової української дійсності, який журналістки і авторки Reporters зафіксували із перших вуст», — ідеться в описі до книжки. «77 днів лютого» буде доступна з 12 липня ексклюзивно на Scribd. Аудіокнигу озвучує Едоардо Баллеріні, лавреат премії «Оді» 2019 року в номінації «Найкращий чоловічий голос» та номінант на премію «Оді» 2022 року. Книжка отримає широке розповсюдження завдяки видавничому партнерству з журналом Scribd Reporters Magazine після закінчення ексклюзивного періоду.

Протягом першого півріччя 2023 року українці вдвічі частіше скаржилися на порушення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомили на сайті Уповноваженого із захисту державної мови. За 6 місяців 2023 року надійшло 2020 звернень громадян про порушення мовного закону, за 6 місяців 2022 року — 962 звернення.  Зокрема, 594 звернення (36% від загальної кількості усіх звернень) стосуються відсутності стартової української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів, 337 (17%) звернень — порушень безпосередньо під час обслуговування, 135 (7%) — у сфері надання інформації про товари й послуги. Також українці продовжують скаржитися на недотримання вимог законодавства щодо мови вивісок та зовнішньої реклами. За 6 місяців 2023 року надійшло 281 таке звернення (14%).

Штучний інтелект (ШІ) створив мальопис «Спротив Коміксу» про партизанів на тимчасово окупованій території України та їхню боротьбу проти росіян. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Центру національного спротиву. «Кожна серія буде розповідати про окремі випадки боротьби українців з окупантами», — зазначили в Центрі.  Повідомляють, що історії базуються на тому, що насправді сталося, але з відмінностями у дрібницях та доданими художніми елементами.

Канадська письменниця Мона Авад й американський письменник Пол Тремблє подали позов проти компанії OpenAI у порушенні закону про авторське право і незаконне використання їхніх творів для навчання моделі штучного інтелекту. Письменники посилаються на те, що Chat GPT пише досить точні анотації до їхніх творів, що доводить порушення та навчання штучного інтелекту на текстах, захищених авторським правом. Позов зареєстрували у Федеральному суді Сан Франциско.  Зразки анотацій включили до позову як докази. ChatGPT дозволяє користувачам ставити запитання та вводити команди в чат-бот і відповідає текстом, що нагадує шаблони людської мови. Модель, що лежить в основі ChatGPT, навчається на даних, які є загальнодоступними в Інтернеті. За словами Андреса Гуадамуса, викладача права інтелектуальної власності в Університеті Сассекса, це перший позов проти ChatGPT, який стосується авторських прав. Позов досліджуватиме невизначені «межі законності» дій у генеративному просторі ШІ.  У позові автори стверджують, що OpenAI «несправедливо» отримує прибуток від «вкрадених творів та ідей», тому вони вимагають грошової компенсації від імені всіх американських авторів, чиї роботи нібито використовувалися для навчання ChatGPT. Водночас складно довести, що автори зазнали фінансових втрат саме через те, що ChatGPT навчався на захищеному авторським правом матеріалі, навіть якщо останнє виявилося правдою. За словами Гуадамуса, ChatGPT міг би працювати «точно так само», якби він не навчався на цих книжках, тому що він навчений на великій кількості інтернет-інформації, яка включає, зокрема користувачів Інтернету, які обговорюють книжки.

Американський інститут графічних мистецтв (AIGA) оголосив переможців конкурсу «50 книжок | 50 обкладинок» у галузі книжкового дизайну 2022 року. Про це повідомляється на сайті організації.  Американський інститут графічних мистецтв – професійна організація в галузі дизайну, заснована 1914 року у Нью-Йорку. Її мета організації – бути носієм стандартів професійної етики та практик для дизайнерів. Наразі AIGA налічує понад 25 000 членів і 72 відділення, а також понад 200 студентських груп по всій території США. У творчому змаганні взяли участь 487 заявок з 27 країн. Так, до списку переможців у категорії «Обкладинки» увійшли:

Роман Кена Калфуса «Друга година ночі в Маленькій Америці» (2 A.M. in Little America), видавництво Milkweed Editions.
Нон-фікшн видання Алекса Божиковича «305 втрачених будівель Канади» (305 Lost Buildings of Canada), видавництво Goose Lane Editions.
Нон-фікшн видання Філліпа Проджера «Альтернативна історія фотографії» (An Alternative History of Photography), видавництво Prestel Publishing Ltd.
Роман Саші Флетчер «Будь тут, щоб любити мене на краю світу» (Be Here to Love Me at the End of the World), видавництво Melville House.
Роман Ісабель Діас-Аланіс «Вдома нікого немає» (No hay nadie en casa), видавництво Dharma Books + Publishing.

 

З повним списком переможців премії можна ознайомитись на сайті Американський інститут графічних мистецтв. Конкурс «50 книжок | 50 обкладинок» проводиться з 1923 року.

З 8 по 10 вересня у Києві відбудеться новий книжковий фестиваль Kyivbookfestival. Про це повідомили на фейсбук-сторінці фестивалю. «Це буде перша за всю історію книговидавничої галузі незалежної України подія, в якій будуть максимально враховані інтереси видавців — тих атлантів, що 30 років стоїчно тримають на своїх плечах книжкову екосистему України», — зазначили організатори фестивалю.Наразі участь у фестивалі підтвердили видавництва:

А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА;
АБУК;
ArtHuss;
Білка
Віват;
Видавництво Старого Лева;
Зелений Пес;
Колесо Життя;
Наш Формат;
Ранок;
Саміт-Книга;
Фабула;
Фоліо.

Організатори обіцяють відновити «традицію живого спілкування з колективами видавництв та українськими авторами».

Сайт фестивалю — www.kbf.org.ua . Один з організаторів фестивалю — Владислав Кириченко, засновник видавництва «Наш Формат».

Щоб дізнатися про все це більше, дивіться випуск за посиланням.  

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ