Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.
Останнє оновлення: 24.01.2022 р.

Українська вишивка: історія, традиційні орнаменти та стилі

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше. За повір’ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще ненароджене дитя. У вишивці сакральне значення має все - від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Сьогодні ж дівчата не повинні вишивати собі вишиванку до весілля – її можна легко придбати. Але традиція вишивати також відроджується.

Саме у відділі мистецтв, що на Повітрофлотському пр., 10. вам запропонують  цікаві книги з вишивки. Ви зможете ознайомитись більш детально з історією вишивки та традиційного українського одягу – вишиванки.

Українська вишивка [Текст] : Найконечніші інформації: Альбом / Зельська, Іванна ; Ред., худ. оф. Д.Зельської-Даревич. - 2-е вид., випр. та доп. - Торонто : Гарморі Прінтед Лімітед, 1981. - 93 с. : іл.
Альбом присвячено мистецтву української вишивки: сорочки для жінок та дівчат, чоловіків та хлопців, узори з Волині та Буковини, примінення вишивки для одягу та для хати
Українська вишивка [Текст] / Кара-Васильєва, Тетяна Валеріївна, Чорноморець, Алла Дмитрівна. - К. : Либiдь, 2002. - 160 с. : iл., фотогр. с.159.
Книга знайомить читача з історією української вишиванки від Х до ХХ століття. Розглядаютья особливості, локальні характеристики вищивки, описуються основні техники шитва, розкриваються символіка рушників та їхнє значення у обряда
Альбом Ксенія Колотило [Текст] : Альбом / Авт.-упоряд. М.Г.Степан; Ред. англ. текс. О.К.Подшибіткіна; Ред. нім. текс. Л.Л.Бованенко; Ред. фр. текс. О.С.Кобушкіна; Вступ. ст. К.Колотило. - К. : Мистецтво, 1991. - 112 с. : іл.
Альбом присвячено творчості вишивальниці родом з Буковини - Ксенії Іванівні Колотило. У її творах розкривається високий художній рівень орнаментального мистецтва гуцульської вишивки, її поліхромність, дивовижна сила декоративного звучання
Ukrrainian Embroideries [Текст] : Catalog / Kutsenko, Maria. - Melbourne : Spectrum Publications, 1977. - 119 с. : іл.
Головним завданням цієї книги є висвітлення та збереження раніше невідомих праць українських майстрів вишивки. На протязі 40 років автор кропітливо збирала виставковий матеріал, переважно в Полтавській області. До данного альбому увійшли найяскравіші та найцікавіші експонати української вишивки
Косміна, О. Ю. Косміна, О. Ю.
Традиційне вбрання українців [Текст] : Науково-популярне видання. Т.2 : Полісся. Карпати / Фотохудож. В.Хмара, В.Машков, О.Іванов. - К. : Балтія-Друк, 2009. - 160 с. : іл., фотогр. - Література: с.135.
Вышиваем крестом: Большая коллекция орнаментов / Ермакова, Светлана. - М. : Мир книги, 2006. - 240 с. : іл. - (Энциклопедия вышивания).
Немає більш давнього мистецтва, ніж мистецтво орнаменту. Те, що сьогодні вважають простим геометричним візерунком, для наших предків було сповнене глибокого змісту, служило оберегом, гарантом довгого і щасливого життя. Багато що є таємничим у цьому світі. Просто прикрасьте орнаментом білизну або одяг, і ваше життя, можливо, зміниться на краще. У книзі велика колекція візерунків, деякі з них прийшли з глибини століть і мають воістину магічну силу. Кожен в цій книзі знайде для себе чимало ідей. 
Народні художні промисли України [Текст] / О. В. Сапура ; Пер. на англ.; Фото Г.Б.Муніна. - К. : Агенство по розповсюдженню друку, 2015. - 256 с. : іл.
У даному виданні розкрито багатство видів та форм народних художніх промислів. З покоління в покоління передавалися таємниці технічної і технологічної майстерності, вдосконалювалися прийоми обробки природних матеріалів
Орел, Лідія Орел, Лідія.
Українські рушники : Історико-культурологічне дослідження. - Львів : Кальварія, 2003. - 230 с. : іл.
Від сивої старовини і до наших днів, в радості й горі рушник став часткою нашого побуту. В народі говорили: «Хата без рушників, що родина без дітей». Рушник можна порівняти хіба що з піснею. Без рушника, як і без пісні, не обходиться народження, одруження і смерть людини. За давнім українським звичаєм у хатах збиралися майстрині. Вони шили, гаптували, вишивали, а під час цієї праці співали пісні. Популярні зараз написи, як-от: “на щастя, на долю”, наші пращури шифрували у знаках орнаментів. Так, вишита восьмикутна зірка означала Бога, Сонце, хвиляста лінія - нескінченність життя, стилізована калина - уособлення дівочої краси, молодості, кохання, виноград - символ благополуччя, квіткові пуп’янки вказували на дітей і продовження роду.
Орнамент Трипiльської культури i українська вишивка XX ст. / Кульчицька, Анна Якiвна. - Львiв : Атлас, 1995. - 119 с. : iл..
Альбом Сабадаш, Михайлина [Текст] : Альбом / Авт.-упор. О.О.Авраменко; Худож. М.М.Єсаулова. - К. : Мистецтво, 1990. - 112 с. : іл.
Альбом присвячено творчості вишивальниці з Коломиї Михайлині Олександрівні Сабадаш. Яскраві вишиванки, сорочки та рушники - творчі доробки майстрині
Альбом присвячено творчості відомого народного майстра з Коломиї Івано-Франківської області Михайлини Олександрівни Сабадаш. Традиційне мистецтво цього краю - вишивка „ низинкою - знайшло в її роботах не тільки продовження, а й творчий розвиток. Сабадаш майстерно володіє й іншими техніками вишивання - гладдю, хрестиком, стебнівкою. В альбомі репродукуються кращі твори майстрині - рушники, сорочки та сукні, серветки, скатертини.
Тайнопис вишивки [Текст] : [Науково-популярне видання] / Чумарна, Марія Іванівна. - Львів : Апріорі, 2008. - 96 с. : іл.
Марія Чумарна - поетеса, прозаїк, педагог, автор досліджень про символіку українських народних казок, календарно-обрядових пісень, дум, про потаємні коди української вишивки. «Тайнопис вишивки» - нова книжка, в якій автор розмірковує про взаємодію людини з Долею через свідоме входження у потік божественних енергій, що творять опікунче коло над земним життям людини. Для найширшого кола читачів.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ