Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Історія України – уроки минулого і сьогодення

Поділіться цією сторінкою:

Військова агресія Росії супроводжується інформаційною війною, настирливим нав’язуванням історичних міфів та стереотипів. Протидіяти міфам можна лише їх розвінчанням.

Пропонуємо добірку книг, в яких висвітлюється доля України у ХХ ст.: національно-визвольна боротьба в умовах радянської окупації, протистояння української інтелігенції радянському режиму, проблеми українсько-польських взаємин та події в Україні у ХХІ ст.: Революція гідності, війна Росії проти України, розпочата у 2014 році, анексія Криму та боротьба за визволення України від російських окупантів, яка триває зараз.

Які уроки слід винести нам з історичних подій 100-річної давнини та тих, які відбуваються зараз на території сучасної України? Як виборювали незалежність нашої держави у ХХ столітті та як триває ця боротьба зараз? На ці та багато інших запитань Ви знайдете відповідь на сторінках цих книг.

Всі представлені книги є частиною фондів нашої бібліотеки.

Додаткову інформацію Ви отримаєте за тел. (044) 288-30-12 та в Електронному каталозі бібліотеки.

В'ятрович, Володимир В'ятрович, Володимир.
За лаштунками "Волині-43". Невідома польсько-українська війна [Текст] : Науково-популярне видання / В'ятрович, Володимир ; Вст. сл. автора; Худож. М.Тітов, А.Ачкасова. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. - 304 с.
Слово «Волинь» для поляків стало символом вбивства, хоч більшість і їх, і українців почули про ці події вперше лише на початку 2000-х років. «Волинь-43» - не вигадка польської чи російської пропаганди, а реальна страшна історія загибелі тисяч поляків та українців. Та її межі значно ширші у часі та географії… Автор книги Володимир В’ятрович - історик і публіцист, один з найвідоміших дослідників українського визвольного руху, голова Українського інституту національної пам’яті та автор монографії «Друга польсько-українська війна 1942-1947 років», яка спровокувала бурхливу дискусію істориків навколо подій «Волині-43». Ця книга, написана на її основі, стала чи не першою спробою науково-популярного викладення подій, які російська пропаганда назвала «волинской рєзньой». Автор пропонує перестати робити поділ між катами та жертвами за національною ознакою та поглянути на події літа 1943 року на Волині у контексті україно-польської історії до, під час та після Другої світової війни, вивчаючи спогади безпосередніх учасників подій, документи українського та польського підпілля, Армії Крайової та УПА. Саме вони були дійовими особами цієї трагедії, що тривала не один рік
Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років Касьянов, Георгій.
Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років [Текст] : Науково-популярне видання / Касьянов, Георгій ; Вст. сл. авт. - Видання друге, випр. і доповн. - К. : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019. - 248 с.
Книжку присвячено подіям, пов'язаним із виникненням і розвитком руху протесту в 1960-1980-х роках. У центрі уваги автора - протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, формування опозиції режимові, політичні течії в дисидентському русі, «український самвидав», репресії проти інакодумців, правозахисний рух - усі ці проблеми розглянуто в контексті загальної еволюції тоталітарної системи до її занепаду. Для істориків, політологів, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією
Комунізм та дилеми національного визволення. Національний комунізм у радянській Україні [Текст] : Науково-популярне видання / Вст. сл. С.Плохія; Пер. с англ. М.Яковлева. - К. : Комора, 2018. - 496 с.
Століття тому спроба реалізувати український національний проект у межах СРСР могла здатися досить вдалою: політика українізації зумовила швидке зростання рівня письменності, поширення української мови в містах, надзвичайне піднесення культури, а уряд УСРР мав широкі повноваження в галузі економіки. Але так було недовго: всеохопна насильницька колективізація та штучний голод у регіонах, населених українцями, арешти, розстріли й цькування українських політиків та інтелігенції, стрімке повернення до російськоцентризму та поширення шовіністичних настроїв засвідчили: СРСР - та сама Російська імперія під новою назвою. У класичній розвідці Джеймса Мейса читач знайде концентрований, послідовний і захопливий огляд ідей та подій 1918-1933 років - досвіду, що зараз актуальніший, ніж будь-коли
​Кононенко, Петро Кононенко, Петро.
Національна ідея, нація, націоналізм : Наукове видання / Кононенко, Петро ; Вст. сл. та висновки автора. - К. : Твім інтер, 1996. - 224 с.
Дослідження відомого вченого - академіка, лауреата Міжнародної премії імені Й. Г. Гердера присвячено одній з найголовніших проблем, що аналізується й висвітлюється упродовж багатьох століть і все ж лишається в центрі як наукових, так і політичних дискусій. Особливо гострою вона поставала і є в Україні. На основі історичного процесу цивілізаційно-культурного розвитку, залучаючи найширший український та загальноєвропейський матеріал, автор висвітлює зародження й розвиток націй, причини і наслідки втілення в життя національної ідеї та різних течій націоналізму, найперше - в історії України. Для тих, хто цікавиться українознавством як наукою про Україну та світове українство в усій часопросторовій парадигмі та перспективі їх розвитку
Липовецький, Святослав Липовецький, Святослав.
Меч "Щербець" та Українські Ворота. Україно-польські взаємини від поділів Речі Посполитої й до сьогодні [Текст] : [Науково-популярне видання] / Липовецький, Святослав. - К. : Темпора, 2018. - 476 с.
Пропонована книжка є путівником у світ україно-польських взаємин з кінця XVIII століття й до сьогодні. На основі великої кількості джерел автор відкриває широку панораму співжиття обох народів
Мащак, Іванна Мащак, Іванна.
Дорогами минулого [Текст] : Літературно-художнє видання / Мащак, Іванна ; Пер. сл. А.Войтко; Вступ авт. - К. : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019. - 256 с.
Книга споминів лондонської українки Іванни Мащак охоплює період української історії 30-40-50-х років трагічного ХХ століття: українське підпілля у Польщі, операція "Вісла", переповнені українцями табори ГУЛАГу на Колимі - все це авторка пережила особисто. Вона веде щиру розмову про галицьке село 30-х років, про польські і радянські поліційні кімнати допиту, про корабель в нічному Охотському морі... Розповідь жінки доповнюють і короткі спогади її чоловіка Володимира про службу в дивізії "Галичина" та переправку українських дивізійників до Великої Британії. На прикладі життя однієї родини дізнаємося не лише про побут , звичаї освіту, релігію на Західній Україні, а й про головну ідею життя її жителів усіх генерацій - боротьбу за Незалежність; боротьбу криваву, жертовну й безкомпромісну
Кузьо, Тарас Кузьо, Тарас.
Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм і криміналітет [Текст] = Putin's War Against Ukraine. Revolution, Nationalisv, and Crime : [Науково-популярне видання] / Кузьо, Тарас ; Пер. з англ. А.Павлишина. - К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. - 560 с.
Ця книга є ґрунтовним дослідженням причин та витоків російської агресії проти незалежної України, історії формування специфічного імперського ставлення російських еліт до України та українців, російсько-українських відносин після розпаду СРСР, а також російської гібридної війни проти України. Публікація є підсумком трирічного дослідницького проекту: у 2013-2016 роках автор 15 разів відвідував міста і села на півдні та сході України, зокрема у зоні бойових дій, де записав близько 300 інтерв’ю. В основу книги покладено результати цього польового дослідження, його обговорення з українськими та західними експертами
Кульчицький, Станіслав Кульчицький, Станіслав.
Кримський вузол [Текст] : Науково-популярне видання / Кульчицький, Станіслав, Якубова, Лариса. - Видання друге. - К. : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019. - 496 с.
У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв'язання. Показано, що цинізм подій так званої "кримської весни" спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців. Розтиражоване російськими мас-медіа гасло "Крим наш!" і події "кримської весни" стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націєтворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України
Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР [Текст] : Суспільно-політичне видання / Уклад. В.Капіані; Гол. ред. О.С.Кандиба. - Харків : Віват, 2019. - 688 с.
Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книжці «Справа Василя Стуса» зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно»
Стяжкіна, Олена Стяжкіна, Олена.
Стигма окупації [Текст] : Радянські жінки у самобаченні 1940-х років / Стяжкіна, Олена. - К. : Дух і літера, 2019. - 384 с.
«Стигма окупації: радянські жінки у самобаченні 1940-х років» - це книжка про війну та неспроможність людей осягнути окупаційний досвід як у момент його проживання, так й у перші роки після вигнання нацистів. Дослідження побудовано навколо історії трьох жінок та двох режимів, один з яких змушував своїх громадянок бути радянськими й героїчно загинути, а інший – нацистський – зректися й радянського, й людського. У книжці йдеться про розпач й виживання, про відмінності у розумінні та сприйнятті добра й зла, про пошуки й обрання стратегій життя та смерті, про тонкі й непевні грані між колаборацією та праведністю, спротивом та відстороненням, мародерством та підтримкою інших. Це також аналіз жіночого досвіду й травматичного й нестабільного процесу пошуку слів та механізмів самоописання у контекстах «подвигу», «зради», «ворогів», «героїв», що змінювались впродовж 1940-х років як внаслідок внутрішніх інтенцій дієвиць, так й під тиском усталених державних пропагандистських настанов щодо «правильної поведінки» радянських громадян під окупацією. Це історія формування державної політики стигматизації окупованих й самостигматизації людей, що вважали себе радянськими. Це історія нелінійності досвіду війни, викладена некодифікованою мовою самих жінок, одна з яких шукала для себе канонічної героїчної біографії, друга сміливо й відчайдушно боролася за виживання, а третя – рятувала інших без огляду на ризик покарання нацистською або радянською владою
У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту [Текст] : [Хроніка подій] / С.Глотов; А.Глотова; А.Воронова; Худож. В.М.Карасик. - Харків : Фоліо, 2018. - 540 с.
Ця книга -результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців. У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень -початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима -весна 2013-014 років). Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій -військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, -а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів
Шор, Марсі Шор, Марсі.
Українська ніч. Історія революції зблизька [Текст] / Шор, Марсі ; Пер. з англ. О.Буценка. - К. : Дух і літера, 2018. - 264 с.
Захід сприйняв Революцію Гідності та війну на сході України як один із епізодів світової політики. Для українців це були виклики, що показали світові цивілізаційний вибір України. Книжка Марсі Шор, дослідниці новітньої історії Східної Європи з Єльського університету, заснована на оповідях активістів і бійців, батьків і дітей, розгортає контексти їхніх власних інтерпретацій пережитого та бачення майбутнього України

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ