Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Друга світова: День пам’яті та примирення

Поділіться цією сторінкою:

 

Війна - це завжди трагедія для обох сторін.

 Але чи є у ній альтернатива? Так є - це Перемога!

 

75 років тому закінчилась найкривавіша війна в історії людства. Для українців Друга світова війна – національна трагедія  – це зламані долі, втрачене дитинство, розбите щастя, розірвані сім’ї. Це військові злочини: тортури та знущання, досліди над живими людьми, спалені міста та села, заміновані поля, концтабори….

А пам’ять народу все зберігає…

Див. тут

Уїнстон Черчілль писав: “З-поміж усіх народів, які опинилися під владою Німеччини, чи не найбільше постраждав український. Але, разом з тим, він ціною мільйонів своїх представників зробив величезний внесок у перемогу над нею…”

Один філософ сказав: “Смерть мільйонів - це лише статистика, а смерть кожної людини з цього мільйону – трагедія”.

Представляємо книги, які розкривають події та наслідки найстрашнішої війни ХХ століття. Автори  розповідають про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про українців, які воювали в різних арміях, про життя депортованих, про долі вивезених на примусові роботи. Фашитські та радянські табори смерті, гетто, Бабин Яр знищили багато людей, але не знищили надію і віру вижити та розповісти світові правду. Одна війна - різні долі…

Книги містять документальні фотографії, багато документів з глибоким аналізом секретних німецьких архівів, які розкривають маловідомі факти.

Нові документи з державних українських архівів дають можливість відтворити цілісну картину життя міста Києва в роки окупації.

Представляємо книги спомини, автобіографічні твори, які показують воєнну атмосферу, сучасні твори про війну.

Книги допоможуть Вам поглянути на історичні події тих часів під різними кутами зору.

Війна і Міф. Невідома друга світова [Текст] : Науково-популярне видання / Заг. ред. О.Зінченка, В.В'ятровича, М.Майорова; Передмова О.Зінченка; Післямова В.В'ятровича. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. - 272 с. : іл.
Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас! Чи правда, що пакт Молотова-Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!
Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша [Текст] : Громадсько-політичне видання / Вст. сл., укладання В.Кіпіані. - Харків : Віват, 2017. - 304 с. : іл., фотогр. - (Історична правда). - Правда війни: с.5.
Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: українців, які воювали в різних арміях; життя депортованих; долі вивезених на примусові роботи; чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна - різні долі
Київ: війна, влада, суспільство.1939-1945 рр. [Текст] : За документами радянських спецслужб та нацистської окупаційної адміністрації: Науково-документальне видання / Авт.-упор. Т.В.Вронська, Т.В.Заболотна, А.В.Кентій та інш.; Під ред. В.А.Смолій. - К. : Темпора, 2014. - 864 с. : іл. - Від упорядників: с.6; Список скорочень: с.207; Документи: с.213; Іменний покажчик: с.808; Фотододаток: с.833.
У науково-документальному виданні подані матеріали про перебіг подій Другої світової війни в Києві. Крізь призму документів радянських спецслужб, нацистських каральних органів та цивільної окупаційної адміністрації, більшість яких публікується вперше, автори намагалися простежити місце столичного соціуму в системі функціонування державних структур, показати вплив війни на життя пересічного городянина.
Стяжкіна, Олена Стяжкіна, Олена.
Стигма окупації [Текст] : Радянські жінки у самобаченні 1940-х років / Стяжкіна, Олена. - К. : Дух і літера, 2019. - 384 с. - (Бібліотека спротиву, бібліотека надії). - Іменний покажчик: с. 375; Список скорочень: с.5; Вступ: про пояснення мотивації, ідей та методології роботи: с.9.
Це книжка про війну та неспроможність людей осягнути окупаційний досвід як у момент його проживання, так й у перші роки після вигнання нацистів. Дослідження побудовано навколо історії трьох жінок та двох режимів, один з яких змушував своїх громадянок бути радянськими й героїчно загинути, а інший - нацистський – зректися й радянського, й людського. У книжці йдеться про розпач й виживання, про відмінності у розумінні та сприйнятті добра й зла, про пошуки й обрання стратегій життя та смерті, про тонкі й непевні грані між колаборацією та праведністю, спротивом та відстороненням, мародерством та підтримкою інших. Це також аналіз жіночого досвіду й травматичного й нестабільного процесу пошуку слів та механізмів самоописання у контекстах «подвигу», «зради», «ворогів», «героїв», що змінювались впродовж 1940-х років як внаслідок внутрішніх інтенцій дієвиць, так й під тиском усталених державних пропагандистських настанов щодо «правильної поведінки» радянських громадян під окупацією. Це історія формування державної політики стигматизації окупованих й самостигматизації людей, що вважали себе радянськими. Це історія нелінійності досвіду війни, викладена некодифікованою мовою самих жінок, одна з яких шукала для себе канонічної героїчної біографії, друга сміливо й відчайдушно боролася за виживання, а третя – рятувала інших без огляду на ризик покарання нацистською або радянською владою
Ширер, Уильям Ширер, Уильям.
Злет і падіння третього райху. У 2-х томах [Текст] = The rise and fall of the third reich : Науково-популярне видання. / Shirer, Willam ; Пер. с англ. К.Диси; Передм. авт. - К. : Наш формат, 2017. - 704 с.
Це одна з найґрунтовніших історичних праць про нацистську Німеччину.
Вільям Ширер - американський журналіст, військовий кореспондент та історик. Із 1925 року робив репортажі з нацистської Німеччини. Автор написав 12 праць, присвячених Другій світовій війні та її передумовам. Його книга "Злет і падіння Третього Райху" - це монументальне дослідження найнебезпечніших подій ХХ століття.  Багаторічна робота з першоджерелами, особисті спостереження автора за підйомом нацистської Німеччини, 485 тонн документів від Міністерства закордонних справ Німеччини, безліч щоденників, записів телефонних розмов, ретельно збережених німцями, - усе це стало основою масштабної праці автора. Поєднання особистих спогадів та історичних фактів вирізняє цю книжку з-поміж решти праць, присвячених історії нацистської Німеччини.
У першому томі дослідник подає максимально об’єктивну інформацію про зародження Третього Райху, політичний зліт Гітлера, детально описує всі згубні кроки, які призвели до війни, і зрештою показує, як польська війна переросла у Другу світову.
Анонім Анонім.
Жінка в Берліні [Текст] : Роман / Анонім ; Передм. О.Луцишиної; Післям. і пер. с нім. Р.Свято. - К. : Комора, 2019. - 304 с. - Жінка в Берліні. Жінка в підвалі. Жінка у своєму домі: с.5; Більше не безіменна: с.291.
Впродовж восьми тижнів, з 20 квітня по 22 червня 1945 року, 34-літня берлінська журналістка, залишившись із невеликою групою сусідів у багатоквартирному будинку без їжі, електрики, газу й води, провадила щоденні записи свого досвіду виживання у плюндрованому Червоною Армією місті. В результаті постав унікальний літературний та історичний пам’ятник, якому в мемуаристиці Другої світової війни належить почесне місце - поруч із щоденниками Анни Франк, Віктора Клемперера та Мічігіко Хачійя. Кмітлива, спостережлива, сповнена вітальних сил і непохитного здорового глузду, героїня-оповідачка «Жінки в Берліні» стала голосом безсловесних мільйонів жінок, яким випало відбудовувати життя з руїн, у матеріально й морально знищеному світ
Бэлсон, Рональд Х Бэлсон, Рональд Х.
Исчезнувшие близнецы [Текст] = Karolina's Twins : Роман / Бэлсон, Рональд Х. ; Пер. з англ. И.Панченко. - Харков, Белгород : Книжный Клуб "Клуб Семейного Досуга", 2017. - 336 с.
Вторая мировая война. Оккупированная Польша. Поезд везет тысячи людей в концлагерь - на верную смерть. Подруги Лена и Каролина прижимают к груди новорожденных близнецов Каролины. Отчаявшаяся молодая мать решается на безумный поступок. Укутав малышей потеплее, она сбрасывает их с поезда… В лагере Каролина умирает, а Лена дает слово позаботиться о детях. Прошли годы, но обещание не дает Лене покоя. И она начинает поиски... Но чтобы отыскать близнецов, ей придется раскрыть собственные тайны, которые она хранила всю жизнь…
В'ятрович, Володимир В'ятрович, Володимир.
За лаштунками "Волині-43". Невідома польсько-українська війна [Текст] : Науково-популярне видання / В'ятрович, Володимир ; Вст. сл. автора; Худож. М.Тітов, А.Ачкасова. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. - 304 с.
Слово «Волинь» для поляків стало символом вбивства, хоч більшість і їх, і українців почули про ці події вперше лише на початку 2000-х років. «Волинь-43» - не вигадка польської чи російської пропаганди, а реальна страшна історія загибелі тисяч поляків та українців. Та її межі значно ширші у часі та географії… Автор книги Володимир В’ятрович - історик і публіцист, один з найвідоміших дослідників українського визвольного руху, голова Українського інституту національної пам’яті та автор монографії «Друга польсько-українська війна 1942-1947 років», яка спровокувала бурхливу дискусію істориків навколо подій «Волині-43». Ця книга, написана на її основі, стала чи не першою спробою науково-популярного викладення подій, які російська пропаганда назвала «волинской рєзньой». Автор пропонує перестати робити поділ між катами та жертвами за національною ознакою та поглянути на події літа 1943 року на Волині у контексті україно-польської історії до, під час та після Другої світової війни, вивчаючи спогади безпосередніх учасників подій, документи українського та польського підпілля, Армії Крайової та УПА. Саме вони були дійовими особами цієї трагедії, що тривала не один рік
Андрусяк, Михайло Андрусяк, Михайло
«Брати грому», «Брати вогню», «Брати просторів» – такі назви мають книги документально-художньої трилогії Михайла Андрусяка. Перша книга вийшла друком ще 2002 року. А в 2009 році уся трилогія удостоєна Національної премії імені Тараса Шевченка. 
Всі три книги охоплюють період від Першої світової війни і до наших днів, а різняться вони своїми героями. У першій книзі розповідь ведуть стрільці, командири чот і сотей - низова ланка УПА. Друга книга – «Брати вогню» вже зібрала розповіді середньої й вищої ланки підпілля ОУН. Третя книга розширяє географію – від Північного Кавказу до Буковини – через особливості долі головного героя Пантелеймона Василевського, уродженця Кам’янець-Подільської області. Він пережив Голодомор, тікав з родиною від НКВС, осів у Єйську на березі Азовського моря, де його прийняли до ОУН хлопці з моєї рідної Городенківщини. Вони там перебували з похідними групами. Василевський воював з німцями у лавах Червоної Армії, був поранений і потрапив в УПА. Далі він вже воював у лавах УПА і «зумів заробити» від радянської влади аж на 2 терміни по 25 років.
«Знайте, що такої героїчної доби взагалі не знає історія людства. В тінь пішли прославлені досі Термопілі... На героїзмі УПА і визвольно-революційного підпілля будуть виховуватися нові українські покоління. Боєць УПА і український революціонер заступить місце мужнього спартанця в історії людства.» Ґенерал Тарас Чупринка (Роман Шухевич)
Багряний, Іван Багряний, Іван.
«Людина біжить над прірвою» (1948-1949) - роман-тріумф людської гідності на іспиті людини в межовій ситуації боротьби і страждань серед нелюдської дійсності. Герой роману молодий українець архітектор Максим Колот у воєнний 1943 рік опиняється між життям і смертю, між двома воюючими арміями. Ці фронти - фашистський і радянський - захоплюють у своє нещадне коло людину, наче «піщинку», намагаючись стерти її з лиця життя. Але Максим не піддається обставинам і не дає долі викреслити його із життя. Розповідаючи про трагедію людей, затягнутих у вир Другої світової війни, письменник намагається відповісти на одвічне запитання: що утримує людину в цьому світі, де бере початок її жага до життя, звідки у неї беруться сили боротися зі смертю, коли вона опиняється на грані між буттям і небуттям. Роман захоплює динамічним сюжетом, глибокими роздумами про сенс життя, такі нетлінні цінності як рідна земля, рід, сім’я, любов, відповідальність за ближніх,… Вперше роман вийшов за кордоном окремою книжкою у 1953 р. в Новому Ульмі, в Україні він побачив світ у 1992 р. 
Багряний, Іван Багряний, Іван.
«Огненне коло»
«Огненне коло» має підзаголовок: «Повість про трагедію під Бродами».1944 року на Львівщині біля міста Броди в бою з Червоною Армією загинуло близько чотирьох тисяч вояків дивізії СС «Галичина». До цього часу ми не знаємо всієї правди про військові формування в Україні за часів війни. Більшовицька пропаганда усіх їх називала зрадниками, фашистськими прислужниками. Зараз нам говорять про те, що вони були патріотами, які хотіли звільнити українську землю від усяких окупантів.Для І. Багряного історична основа твору була лишень тлом, за допомогою якого письменник з позицій загальнолюдської моралі намагається пізнати і оцінити такі категорії, як життя і смерть, війна і мир, добро і зло.
Гончар, Олесь Гончар, Олесь
Щоденники. У 3 томах. Том 1. 1943-1967 [Текст] :  К.: Веселка, 2008 р. – 456 с.
Перший том "Щоденників" охоплює значний часовий період - з 1943 року по 1967 рік, період, коли вже були написані романи "Прапороносці" та "Собор", період, коли прийшли світова слава та всенародне визнання і любов. "Щоденники" публікуються такими, якими вони свого часу вилились з його душі. Вони писалися в різних умовах: на фронті і в полоні, у мандрах рідною землею і поза її межами, у рідному київському домі. Записи дають глибше уявлення про автора як людину високого людського заряду, людину щиру та принципову, патріота рідної України.
Гуменна, Докія Гуменна, Докія
Хрещатий Яр: Роман-хроніка [Текст] : / Упоряд. О. Кучерук. — К.: Вид-во ім. О. Теліги, 2001. − 408 с.
Роман-хроніка "Хрещатий Яр" – твір про життя окупованого німецькими військами Києва 1941-1943 років. Цей роман Докія Гуменна назвала й хронікою, оскільки правдиво й реалістично відтворила в ньому калейдоскоп подій того часу, деталі окупаційного побуту. Життя звичайних людей в окупації, як тоді казали "при німцях", багато десятиріч залишалося закритою зоною для "материкової" літератури. Наскрізна проблема роману-хроніки Докії Гуменної – доля України, спроба відновлення втраченої державності, визначення місця й ролі українського народу між двома тоталітарними системами.
​Гурницька, Наталія Гурницька, Наталія.
Багряний колір вічності [Текст] : Роман / Гурницька, Наталія. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2019. - 192 с.
У Львові сучасному, Львові передвоєнному і Львові часів Другої світової війни відбуваються драматичні події, народжуються родинні таємниці й перетинаються долі героїв цього роману. Ірена — юна наївна гімназистка із заможної родини. Доля дарує їй трагічне кохання, яке вривається в її спокійне життя вихором перших глибоких почуттів, сильних емоцій та чуттєвих насолод. Життя кидає Ірену в лихоліття війни, жорна сталінських репресій і на заслання в Казахстан. Яку ціну доведеться заплатити дівчині за своє щастя та любов? Чи зуміє вона вистояти, не зламатися і зберегти у собі світло добра й любові? Як та чому поєдналися історія кохання Ірени з долею та життям Анни з роману «Мелодії кави в тональності кардамону»
Довженко, Олександр Довженко, Олександр
Щоденникові записи, 1939-1959 [Текст] : К.: Фоліо 2014. - 720 с.
Ця книга - найбільш повна публікація щоденникових записів Олександра Петровича Довженка (1894-1956) за період з 1939-го по 1956 р., де він фіксує основні події свого особистого і творчого життя починаючи з виходу на екрани фільму «Щорс» (1939) і до завершення роботи над сценарієм «Поема про море» (1956). Докладно описані історичні події, свідком яких був О. П. Довженко: приєднання Західної України до СРСР, початок Великої Вітчизняної війни, відступ армії та окупація України німецькими військами, визволення України (Харкова, Києва), післявоєнні роки, смерть Сталіна і зміни в житті країни, що потім відбулися. Автор також розповідає про зустрічі зі своїми сучасниками, у тому числі державними діячами й митцями Радянського Союзу і України, розмірковує про минуле і майбутнє. Саме сторінкам щоденника О. П. Довженко довіряв свої найпотаємніші творчі плани, розробки сценаріїв «Україна в огні», «Мічурін», оповідання і незавершений роман «Золоті ворота».
Довженко, Олександр Довженко, Олександр
Довженко О. Ніч перед боєм. Україна в огні [Текст]  К.: Центр учбової літератури. - 2018. -  162с.
У збірці містяться відомі твори письменника:« Україна в огні» і « Ніч перед боєм». Кожен твір особливий не лише тим, що створений талановитою рукою, а ще й тим, що написані у новому, авторському жанрі Олександра Довженка - кіноповісті. Це особливий жанр прози із елементами кіносценарію. Вони розповідають про події в Україні за часів Другої світової війни. Кожна з них це кіноповість, а отже складається з окремих епізодів, об'єднаних спільною темою і героями.
Твір “Україна в огні” Олександр Довженко написав на початку війни і відзняв фільм, сподіваючись на визнання. Однак сталося навпаки: кіноповість осудили й заборонили. Осудили за його чесність, об’єктивність і пристрасність – адже письменник показав неприкриту правду про перші дні війни з Німеччиною, показав відступи радянських військ і підлість та легкодухість чиновників-партійців.
Повісті цікаві, а герої живі і неповторні. Вони реально круті і не втрачають своєї актуальності й сьогодні.
Дюкре, Диан Дюкре, Диан.
Забытые [Текст] = Les Indesirables : Роман / Дюкре, Диан ; Пер с фр. М.Абрамовой. - Харьков : Книжный Клуб "Клуб Семейного Досуга", 2018. - 240 с.
Еврейская девушка Ева и немка Лиза не были знакомы, пока не стали узницами концлагеря Гюрс на территории Франции. Жестокость надсмотрщиков, нечеловеческие условия жизни — казалось, все это должно сломить дух заключенных. Но неунывающая Ева предлагает подругам создать кабаре и выступать в бараках. И вот в холодных, тусклых, пахнущих смертью стенах концлагеря звучит живая музыка, поют звонкие девичьи голоса, жизнь торжествует… Однако после подписания мира между Германией и Францией часть заключенных должна отправиться в немецкий Аушвиц, где их ждет смерть. Лиза оказывается в списке. Расставаясь с Евой, она оставляет верной подруге самое ценное, что у нее есть, — своего младенца… Он должен выжить, чтобы понять, за что погибли его родители и миллионы других людей
Жураковська, Ірина Жураковська, Ірина.
По той бік війни [Текст] : Роман / Жураковська, Ірина ; Худ. В.Гапоненко. - Чернівці : Книги - XXI, 2017. - 496 с. : іл.
Цей роман - спроба поглянути на знайомі події під незнайомим ракурсом, побачити одну війну очима обох сторін. Де проходить межа між любов'ю до Батькывщини та любов'ю до ближнього? Між вірністю друзям і вірністю собі? Між юнацьким коханням і справжнім почуттям? Це історія про війну, волонтерство, дезертирство, зраду, дружбу, зневіру й надію...
Забужко, Оксана Забужко, Оксана.
Музей покинутих секретів [Текст] :Роман. - К.: Факт, 2009. - 832 с.
Роман Оксани Забужко, над яким письменниця працювала багато років,  критики називають шедевром, а авторку порівняли з Достоєвським і Томасом Манном.
Це - сучасний епос сучасної України: родинна сага трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940-х років до весни 2004-го.
Головні герої, журналістка і торговець антикваріатом, намагаються розібратися в сплетіннях минулого своїх і сусідніх родин, сплетіннях, замішаних на крові, зраді, вірності й пов’язаних із історією. Дія різних розділів роману відбувається в різний час, їх написано з перспектив різних персонажів.  Велика література і жорстока правда - про владу минулого над майбутнім, про кохання і смерть, про споконвічну війну людини за право бути собою.
Польський тижневик Polityka назвав “Музей” одним з найважливіших романів Східної Європи після 1989 року, а німецька газета Berliner Zeitung зазначала, що цією книгою Оксана Забужко вписала себе й Україну в зачерствіле серце Європи. Швейцарське видання Tages Anzeiger включило книгу до списку 20 найкращих романів 21 століття.
Загребельний, Павло Загребельний, Павло
"Європа 45", "Дума про невмирущого".
В романі "Європа 45" та повісті "Дума про невмирущого", що входять до п'ятого тому збірки творів П. Загребельного, відображено події кінця другої світової війни на Європейському континенті, боротьбу радянських людей проти фашизму - на фронті, у ворожому тилу, в таборі смерті.
Повість «Дума про невмирущого» розповідає про трагічну долю українського юнака, який в шістнадцять років пішов добровольцем на фронт. Він мріяв бути вченим, а став солдатом, зустрівся віч-на-віч з війною і не відступив, мужньо бився з фашистами, захищаючи рідну землю, батька й матір, свою кохану. Тяжкопораненим він потрапив у полон, та й там, у нелюдських умовах концтаборів, не припинив боротьби, вмирав, повертався до життя і знову вмирав, але не підкорився..

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ