Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Українська церква в боротьбі за Незалежність України

Поділіться цією сторінкою:

Церква завжди відігравала важливу роль у становленні української державності. Тому що вона є її духовною основою. Особливо під час війни росії проти України роль та значення Української Церкви надзвичайні.

Завдяки цим книгам ви зможете дізнатись більше про видатні постаті української церкви, які жили в різні часи, але кожен з них своїм подвигом, служінням зробили або продовжують робити свій вагомий внесок в розвиток духовності та моральних цінностей нашої держави.

Один з найвідоміших духовних лідерів нашого народу – Андрей Шептицький. Він очолював греко-католицьку церкву починаючи з 1900-х років, на які припав пік національного розвитку України до нацистської окупації та встановлення радянської влади у 1940-х роках. Він боровся за єдність між західною та східними церквами, підтримував відновлення Української державності, був фундатором культури, сприяв розвитку науки та освіти, допомагав бідним.      

Йосиф Сліпий – відомий провідник Греко-католицької церкви, архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний діяч та науковець був людиною трагічної долі. Репресований радянською владою, протягом 18 років він поневірявся по тюрмах і таборах, проте не скорився, не зрікся віри, і його слова про головне лихо українців – брак єдності – і сьогодні звучать дуже актуально.

Омелян Ковч (1884-1944) священник Української греко-католицької церкви, був учнем та сподвижником Андрея Шептицького, служив у Перемишлянах. Завжди ставав на захист гнаних та переслідуваних – українців, поляків, євреїв, за що і потерпав від різних влад. Чудом урятувавшись від НКВС, отець Омелян потрапив до рук гестапо. Його життя обірвалося в концтаборі «Майданек», де він продовжував свою душпастирську місію. Він мав можливість вийти з Майданека, якби відмовився рятувати євреїв, проте пішов на мученицьку смерть.

Постать Любомира Гузара – українського релігійного діяча відома майже кожному. Патріарх-Предстоятель Української греко-католицької церкви, яку очолював 10 років. Людина світла та любові, чиї праці є надзвичайно актуальними та надихають нас сьогодні.

Також серед пропонованих видань – книга розмов між духовним авторитетом митрополитом Борисом Гудзяком і письменницею Богданою Матіяш. У наш час, коли ми всі зранені війною, духовні настанови владики Бориса можуть бути особливо цілющими і життєдайними.

Важливою та актуальною є книга, де зібрані щоденні звернення Блаженнішого Святослава Шевчука, нинішнього очільника УГКЦ в перший рік повномасштабної війни росії проти України. Глава Церкви запевняє, що перемога України стане перемогою Божої сили над ницістю й зухвальством людини, і формує духовність воєнного часу.

Оксана Забужко в своїй передмові до цього видання наголошує: «Власне всі війни, варті цієї назви, завжди були є і будуть війнами релігійними – «війнами цінностей». І так само всім нам зрозуміло, що розв’язана росією проти України «Велика війна» є «безбожною», отже війною проти Бога».

Цікавими в нашому переліку є книги про історію Української церкви від самих її витоків до здобуття Томосу та автокефалії. А також книга військового священника життєвих історій про капеланство, моральні цінності, злети та падіння, подвиг полеглих героїв, справжню дружбу та милосердя.

Запропоновані книги є частиною фондів нашої бібліотеки і ви можете їх отримати, відвідавши нас за адресаю: вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 49, тел.: 288-30-12.

Ще більше книг в нашому електронному каталозі бібліотеки.

Шевчук, Святослав Шевчук, Святослав.
Україна стоїть! Україна бореться!. Україна молиться! Щоденні звернення Блаженнійшого Святослава в перший рік повномасштабної війни Росії проти України [Текст] : Релігійне видання / Шевчук, Святослав ; Передм. О.Забужко: Післям. Т.Снайдера. - К. : Комора, 2024. - 824 с. : іл. - Передмова. Країна потрібні священники: с.8; Післямова: с.816. - ISBN 9786177286959 : (В паліт.)
У цьому виданні зібрано тексти щоденних звернень Отця і Глави Украінськоі Греко-Католицькоі Церкви Блаженнішого Святослава до людеи доброі волі всього світу, які він виголошував упродовж першого року повномасштабноі віини. Ці короткі послання, наріжним каменем яких стали слова «Украіна стоіть! Україна бореться! Україна молиться!», знов і знов доводили, що Украінська Греко-Католицька Церква завжди була, є і буде зі своім народом, особливо в часи таких випробувань, як геноцидна війна Росіі. Глава Церкви запевняє, що перемога України стане перемогою Божої сили над ницістю и зухвальством людини, і формує духовність воєнного часу, нагадуючи, що це наше природне право і святии обов’язок — боронити свою землю, свіи народ і все, що є для нас найріднішим: родину, мову, культуру, історію та духовнии світ
Горак, Роман Горак, Роман.
Андрей Шептицький. Біографія [Текст] : Літературно-художнє видання / Горак, Роман ; Пер. сл. О.Гайової; Вст. сл. редакції. - Львів : Апріорі, 2020. - 896 с. : іл., фотогр. - (Біографії). - ISBN 9786176295105 : (В паліт.)
Чотирнадцять моментів Христових страстей, званих стаціями, зафіксувала людська пам’ять на шляху нашого спасіння на Голгофі. Чотирнадцять моментів нашого приниження і принижень нашої віри... Скільки тих принижень мав витерпіти Він, митрополит Андрей Шептицький, що почував себе кіринейцем, який допомагав нам нести свій хрест, коли від нас відрікались ті, які нарекли себе проводирями, і тоді, коли нам забороняли нашу мову. ...І зглянувся Господь над нами. І як великий вияв любові до нас зіслав Його, який був приречений пройти з нами свій шлях на Голгофу. Не забуваймо: він постійно був чужим серед тих, задля кого прийшов у цей світ. Його перехід у віру предків сприйняли неоднозначно. Книжка вибудувана на документальних матеріалах, достовірність яких підтверджена. Вона створює враження справжньої епопеї часу та відносин. Крім спогадів про митрополита, використано свідчення преси, яка фіксувала кожен його крок, доноси на нього, матеріали спецслужб, протоколи допитів, звітів працівників, спецагентів, які вели спостереження за митрополитом Шептицьким від 1937 року
Маринович, Мирослав Маринович, Мирослав.
Митрополит Андрей Шептицький і принцип "позитивної суми" [Текст] : Науково-популярне видання / Маринович, Мирослав ; Вст. слово А.Сливоцького. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. - 248 с. : іл. - Духовний, ідейний і моральний лідер - для всіх епох: с.9. - ISBN 9786176796138 : (В паліт.)
Книга містить ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини Митро­полита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву «позитивної суми», або «win-win». Генезу цього способу думання Митрополит виводив із богослов’я, а приклади його застосування самим Митрополитом автор знаходить у посланнях Кир Андрея у сфері економічних стосунків, національних взаємин, державного будівництва, міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Цю наукову розвідку автор доповнив своїм власним баченням того, яку роль принцип «позитивної суми» та формули Митрополита Андрея можуть відіграти в найближчому майбутньому України та світу
Киричук, Олександра Киричук, Олександра Степанівна.
Кардинал Сліпий [Текст] : Науково-популярне видання / Киричук, Олександра Степанівна. - Харків : ПрАТ "ХКФ "Глобус"", 2018. - 128 с. - (Знамениті українці). - Список літератури: с.121. - ISBN 9789667083861 : (В паліт.)
Ім’я Йосифа Сліпого (справжнє прізвище Коберницький-Дичковський) відоме як в Україні, так і далеко за її межами. Провідник Греко-католицької церкви, верховний архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч був людиною трагічної долі. Репресований радянською владою, протягом 18 років Йосиф Сліпий поневірявся по тюрмах і таборах, проте не скорився, не зрікся віри, і його слова про головне лихо українців — брак єдності — і сьогодні звучать дуже актуально: «Внутрішні непорозуміння і дух незгоди — це одна з найголовніших причин нашого упадку... Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність...»
Сліпий, Йосиф Сліпий, Йосиф.
Спомини [Текст] : Літературно-художнє видання / Коберницький-Дичковський, Йосиф Іванович ; Худож. Л.П.Вировець. - Харків : Фоліо, 2017. - 252 с. : іл., портр. - ISBN 9789660375000 : (В паліт.)
Книга споминів відкриває читачеві невідомі досі сторінки життя і тернистого шляху Йосифа Сліпого, починаючи з дитинства у затишному батьківському домі, через пастирське служіння, поневіряння по тюрмах і таборах й аж до визволення у 1963 році. За стислими рядками спогадів постає людина трагічної долі, яка 18 років провела в неволі, проте не скорилася, не зреклася віри, і слова якої про головне лихо українців - брак єдності - і сьогодні звучать дуже актуально...
Ковчег отця Ковча [Текст] : Науково-популярне видання / Авт. тексту: О.Крук. - К., 2017. - 144 с. : іл. - ISBN 9786176351115 : (В обкл.)
У виданні вміщена інформація про життя та діяльність священика Української греко-католицької церкви Омеляна Ковча (1884-1944), який був учнем і сподвижником митрополита Андрея Шептицького. В книжці вміщено багато репортажів з тих місць, де жив і служив отець Ковч, а також є численні архівні та сучасні фотографії
Коляда, Ігор; Реєнт, Олександр Коляда, Ігор; Реєнт, Олександр.
Блаженніший Любомир Гузар: "Мудрець сердець нашої нації" [Текст] : Науково-популярне видання / Коляда, Ігор Анатолійович; Реєнт Олексанр Петрович ; Пер. сл. від ред.; Післям. Л.Гузара. - К. : Парламентське видавництво, 2023. - 440 с. : іл. - Список скорочень: с.5; Післямова: с.434. - ISBN 9789669222275 : (В паліт.)
У книзі вперше у науково-популярному стилі з використанням широкого кола джерел та літератури автори висвітлили етапи життя й церковної та громадської діяльності митрополита УГКЦ Блаженнішого Любомира, зокрема дитячі та шкільні роки у період з 1939 року (включення Західної України до складу УРСР, роки нацистської окупації західноукраїнських земель) до перебування в австрійському таборі «Ді-Пі» (1944-1948); роки навчання й еміграції у США (1949-1958); перебування в Італії (1969-1993); роки діяльності в Україні (1993-2017) і як очільника УГКЦ, і як кардинала-емерита. Окремо звернули увагу на вплив родини, особистостей митрополита Андрея Шептицького та патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого на формування особистості Любомира Гузара, психологічний та особистісний портрет Блаженнішого Любомира. Біографія Блаженнішого Любомира подається в контексті суспільно-політичних процесів та подій в Україні та світі упродовж XX століття, розкрито їх вплив та значення у житті особистості кардинала Любомира Гузара
Щоткіна, Катерина Щоткіна, Катерина.
Любомир Гузар. Хочу бути людиною [Текст] : Громадсько-політичне видання / Щоткіна, Катерина. - Харків : Віват, 2018. - 272 с. : іл. - (Гордість нації). - Лвтература: с.268. - Вступ: с.5. - ISBN 9786176908838 : (В паліт.)  ISBN 9786176904113.
Україні доби Незалежності дуже пощастило, що в неї є Блаженніший Любомир Гузар. Він майже півстоліття жив спочатку в США, потім в Італії, багато подорожував із місіями, і тепер став прикладом — яким може бути українець, сформований в умовах вільного світу. Прийнявши управління Українською греко-католицькою церквою на тому етапі, коли її називали «регіональною» чи навіть «закордонною», і довівши до статусу церкви для всієї України, патріарх Гузар добровільно передав владу молодому наступнику, щоб мати ще час бути корисним країні, якій не щастить на правителів. Стати добрим порадником за гамбурзьким рахунком. Дороговказом. Гордістю нації
Матіяш, Богдана Матіяш, Богдана.
Жити Таїнством. Вісім розмов із митрополитом Борисом Ґудзаком [Текст] : Літературно-художнє видання / Матіяш, Богдана ; Вступ: Б.Матіяш. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2022. - 176 с. - Замість вступу: с.5. - ISBN 9789664481318 : (В паліт.)
Книжка розмов між духовним авторитетом митрополитом Борисом Ґудзяком і письменницею Богданою Матіяш є нагодою у час війни зосередитися на низці тем, які запрошують до віднайдення в собі самих внутрішнього миру. Вісім розмов, записаних за різних обставин, охоплюють чималий тематичний спектр: це внутрішнє, духовне життя людини та її стосунки з Богом; пошук власного покликання; засади, на яких творився нинішній Український католицький університет у Львові; роль та місце Церкви в сьогоднішньому світі; рефлексії довкола російсько-української війни тощо. У час, коли ми всі зранені війною, духовні пропозиції владики Бориса можуть бути особливо цілющими і життєдайними
Петрик, Артем Петрик, Артем.
Його звуть Падре [Текст] : Літературно-художнє видання / Петрик, Артем ; Худож.-оформлювач М.С.Мендор. - Харків : Фоліо, 2023. - 206 с. - (Мемуари та щоденники). - ISBN 9786175515150 : (В паліт.)
Ця книжка — про шлях людини та військового священника, завдовжки в життя та дев’ять років війни. У фокусі — легендарний Падре, капелан, волонтер, той, кого знає армія, той, чий голос чує суспільство. Утім, він прообраз, приклад, силует на тлі епохи. Тут більше про ціле явище. Тому на цих сторінках знайшли місце живі оповіді — подекуди сумні, подекуди з гумором та іронією, про духовне народження, моральні цінності, падіння і злети, подвиг полеглих героїв та рани живих, справжню дружбу, вдячність та милосердя, про те, що людина залишає по собі тільки зроблене. У коротких життєвих історіях учасників та жертв війни згадується про воєнні злочини інтервентів, проблеми подолання посттравматичного синдрому, трагедію окупації та багато інших аспектів
Історія Української Православної Церкви [Текст] : Громадсько-політичне видання / Авт.-упор.Д.Гордієнко, В.Клос, Ю.Мицик та ін.: Худож.-оформ. М.Мендор. - Харків : Фоліо, 2018. - 244 с. : іл. - (Великий науковий проект). - Вступ: с.3; Додатки; с.141. - ISBN 9789660380875 : (В паліт.)
У виданні подається історія Української Православної Церкви з часів напівлегендарної проповіді апостола Андрія Первозваного на берегах Чорного моря й Дніпра та хрещення Київської Руси князем Володимиром Великим до сьогодення, коли вирішилося важливе для духовності нашого народу питання про незалежну Українську Церкву. Автори книги, українські історики й богослови, використовуючи історичні та церковні документи різних часів, доводять правомірність надання Томосу Українській Православній Церкві Вселенською (Константинопольською) Патріархією, яка є Церков’ю-Матір’ю Української Церкви. Особлива увага приділяється ролі Церкви у боротьбі за державну незалежність України, а також розповідається про видатних діячів Української Церкви, які зробили неоціненний внесок у розвиток самосвідомості українців. Книга допоможе широким колам читачів краще орієнтуватися у доволі складних для сучасної людини питаннях церковного життя
Капранови, брати Капранови, брати.
Історія нашої Церкви [Текст] : Літературно-художнє видання / Капранови, брати ; Худ. О.Костенко. - К. : Гамазин, 2018. - 80 с. : іл. - ISBN 9789662790849 : (В паліт.)
Усі ми знаємо, що Володимир хрестив Київ. Але звідки тоді взявся Московський Патріархат і що він робить в Україні? Хто такі греко-католики, і чим вони відрізняються від католиків? Звідки в нас протестанти і старообрядці? Брати Капранови знамениті своїм вмінням розповідати просто і цікаво про найскладніші речі. Тому з цієї тоненької книжечки ви довідаєтеся не лише про карколомні пригоди, таємні змови та підступні інтриги, які супроводжували розвиток Української Церкви, але й дізнаєтеся про те, хто навчив Україну читати, друкувати книжки та завів у нас бібліотеки, хто склав першу абетку та привіз до Києва перший телескоп, чому в українських храмах так гарно співають – і багато іншого, прецікавого та надзвичайно потрібного кожному українцю
Драбинко, Олександр Драбинко, Олександр.
Українська Церква: шлях до автокефалії [Текст] : До дискусій навколо канонічного статусу, богослужбової мови та історії Української Церкви / Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський. - К. : Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира, Дух і Літера, 2018. - 684 с. - Додатки: с.553; Про автора: с.662. - ISBN 9789663786391 : (В паліт.)
До видання увійшли статті та історичні розвідки митрополита Олександра (Драбинка), об’єднані ідеєю канонічної незалежності (автокефалії) Православної Церкви в Україні. У першій — публіцистичній — частині книги публікуються статті митрополита Олександра, написані та оприлюднені автором в українських ЗМІ впродовж 2016–2018 рр., де дискутуються питання, пов’язані з канонічним статусом, богослужбовою мовою та відновленням єдності Православної Церкви в Україні. До другої частини книги увійшли історичні розвідки, присвячені актуальним сьогодні питанням української церковної історії — боротьбі за автокефалію в 1918–1925 рр. а також історичним обставинам неканонічного приєднання Київської Митрополії до Московського Патріархату (1686). Книга призначена для широкого кола читачів — священиків, вірян, церковно-суспільних діячів та всіх, хто цікавиться проблемами, які пов’язані з процесами унезалежнення Української Церкви
Щоткіна, Катерина Щоткіна, Катерина.
Хроніки Томосу [Текст] : Суспільно-політичне видання / Щоткіна, Катерина. - Харків : Віват, 2019. - 304 с. - (Історія та політика). - Вступ: с.5. - ISBN 9789669429261 : (В паліт.) - ISBN 9789669428431.
У книжці наведено відомості про виникнення, формування і становлення української церкви, висвітлено гострі питання, що назрівали протягом століть: еволюції та незалежності української кафедри, втрачених і збережених традицій, зв’язку політичних і церковних векторів розвитку нації; пояснено причини і приховані особливості процесу здобуття Україною автокефалії; розглянуто перспективи майбутнього української нації й держави
Чорна, Світлана Чорна, Світлана.
Українська церква і московські міфи [Текст] : Науково-популярне видання / Чорна, Світлана ; Передм. Д.Степовика; Вст. сл. та післям. автора. - К. : Дніпро, 2021. - 220 с. : іл. - Передмова: с.3; Віра й духовність - провісники української державності. Від автора: с.7; Нас єднає віра і Апостольська церква: с.214. - ISBN 9789665783251 : (В паліт.)
У книзі відомої журналістки та публіцистки Світлани Чорної простежується історія Української Православної Церкви від кінця 10-го століття (Хрещення Київської Руси-України 988 року) до наших днів - під кутом зору незрозумілої і нелогічної боротьби Москви проти незалежности й непідпорядкованости церкви Києва іншим, часто сусіднім церковним центрам, насамперед московському. Ця нехристиянська поведінка сусідньої Церкви простежується упродовж віків. Оперуючи великим фактажем і знаннями, авторка показує драматичну історію Української Церкви, її діячів, які не відповідали злом за зло, а навпаки - допомагали московитам налагоджувати духовну освіту, погоджувалися очолювати російські єпархії і парафії. Книга написана популярно: подає погляд звичайної віруючої світської християнки на численні події церковної історії.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ