Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою МСМБ було приємним, цікавим та корисним для вас. Будь ласка, допоможіть нам зробити бібліотеку ще краще, дайте відповідь на декілька питань.
Останнє оновлення: 29.05.2020 р.

Енергія традиції. Вишиванка по карті України

Українська вишиванка  - це родинний оберіг, вона має надзвичайно давнє походження.  Сьогодні вишиванка відроджується завдяки згуртованості, як  ніколи, українці, які з любов'ю підтримують власні традиції.

Колір, форма, крій, матеріал, орнамент мають значення і разом створюють енергетичний заряд речі. Крім зовнішньої краси, в орнаментах зашифровані захисні обереги від злих сил. В кожному регіоні України ці орнаменти відрізнялися за кольором і за зображенням символів (зі слов'янської міфології). Найкращі візерунки-обереги вишивали люблячі жіночі руки мами, дружини, бабусі. Крім сорочок вишивкою прикрашали вінчальні рушники, ікони, хоругви, елементи домашнього декору (скатертини і подушки). Але найважливішою була і залишається саме сорочка-вишиванка. Наші предки могли з першого погляду визначити звідки родом чоловік за його сорочкою.
Сучасні вишиванки не постуваються популярністю - вони завойовують навіть світові подіуми. Вишитий одяг є національною гордістю українців, тому пропонуємо детальніше ознайомитися з історією вишивки, а точніше - орнаментами від краю до краю.

Північна і центральна Україна

У Вінницькій області вишивали традиційним хрестиком, низзю, штаповкою, розписом, а також застосовували мережку. Кольорова гамма була досить широкою: тут використовували темно-жовтий, чорний, вишневий, червоний, і невеликі елементи зеленим. Найпоширеніші геометричні фігури - квадрати, в яких об'єднували кілька кольорів. На більшості сорочок був основний колір, який переважав у всьому орнаменті, і додаткові - як правило, дрібні елементи малюнка.

Житомирщині притаманні невеликий хрестик і занизування. Переважали мотиви розетки або повтор простих візерунків - ліній, восьмикутників, ромбів, зірок. Кольори - червоний з чорним, вишивкою вкривали весь рукав.

У Черкаській області використовували рослинні і геометричні схеми, які вишивалися червоними нитками.

У Києві переважали візерунки рослин: грона винограду, хміль, калина та інші. Найчастіше зустрічалися коралово-червоний, білий, чорний колір.

У Чернігівській області вишивали надзвичайно дрібним хрестиком, часто з бісером. Орнаменти - рослинні і абстрактні. Найпоширеніші нитки - білі, до них додавали дрібні кольорові елементи.

У Кіровоградській області використовували чорний і червоний колір. Щодо орнаментів, то часто вишивали грона винограду, в яких навіть зображували блиск ягід.

На Полтавщині найчастіше вишивали гладдю, білими нитками. Часто можна було зустріти на полтавській вишивці сірі і червоні кольори, орнаменти по контуру обшивали чорним кольором. У Сумській області вишивали як і на Полтавщині.

На Дніпропетровщині вишивали манжети рукавів і комір чорним плісом та кольоровими нитками, переважаючий колір - чорний.

Південна Україна та Крим

У Криму на вишиванках найчастіше зустрічаються квіткові мотиви. Вишивка тут значно відрізнялася від решти країни. Кожна квітка на вишивці мала своє значення: жіноча вигнута гілка - мінливість і розвиток; чоловіче дерево - стійкість і сила; гвоздика була символом літніх людей.

В Одеській області вишивали хрестиком геометричні та рослинні орнаменти червоними, чорними, синіми і жовтими нитками.

У Херсонській області вишивали рослинні, квіткові і тваринні орнаменти. Колір - чорний, хоча часто вишивали і білим по білому.

На Запоріжжі любили квіти і калину, а домінуючим кольором був червоний з вкрапленням чорних ниток.

У Миколаївській області використовували червоні, чорні, сірі і блакитні кольори. Характерна риса сорочок - чотирикутний виріз і вільний край рукавів - без зборів та манжетів.

 

Західна Україна

На Закарпатті вишивку виконували як кольоровими нитками (але переважно червоними і чорними), так і білими по білому. Вишивали звивисті форми, так звані «каракулі» - своєрідний орнамент Закарпаття.

На Львівщині переважали геометричні орнаменти, місце між елементами якого залишали порожнім - для об'ємного вигляду візерунка.

На Волині любили чіткі геометричні візерунки, хоча на півдні області - рослинні орнаменти.

В Івано-Франківській області використовували різні орнаменти і колір ниток, тому вишиванки з цього регіону вважалися одними з найяскравіших і красивих.

На Тернопільщині вишивали густими стібками, що надавало орнаментів рельєфу. Часто можна зустріти повністю вишиті чорними нитками рукава сорочок.

На Рівненщині вишивали переважно білими нитками.

У Хмельницькій області використовували хрестик з грубих чорних ниток, рідко можна було зустріти інші кольори.

У Чернівецькій області використовували техніку хрестика, гладі та крученого шва. Рукава сорочок переважно були повністю вишитими. Часто зустрічалися квіткові орнаменти. Хоча кращими були чорні і бордові кольори, вишиванки часто прикрашали срібними, золотими нитками і блискітками.

Східна Україна

На Харківщині використовували хрестики і півхрестики, виконані грубими нитками, що надавало об’єму. Переважали різнокольорові орнаменти різних мотивів.

У Донецькій області часто можна було зустріти мережку.

Вишиванки Луганської області були схожі на полтавські. Переважали схеми рослин і геометричні фігури.

У сучасній вишиванці поєднуються орнаменти різних країв, а також авторські візерунки. Але наші бабусі і дідусі зберегли в пам'яті особливості вишиванок свого рідного регіону - в них закладена історія України.

Пропонуємо цікаві книги з вишивки, дивитися на сайті  Українська вишивка: історія, традиційні орнаменти та стилі

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ