Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою МСМБ було приємним, цікавим та корисним для вас. Будь ласка, допоможіть нам зробити бібліотеку ще краще, дайте відповідь на декілька питань.
Останнє оновлення: 21.09.2019 р.

„Устим Кармелюк. Народний месник, ватажок повстанців”

Тематичний покажчик до 225-річчя від дня народження

10 березня цього року виповнюється 225 років з дня народження відважного месника Устима Кармелюка.

Певно немає в Україні такої людини, яка б не чула, у своєму житті, про славного рятівника бідних і знедолених.

З нагоди ювілею та з метою вшанування пам`яті народного ватажка Устима Кармелюка, МСМБ „Молода гвардія” підготувала тематичний бібліографічний покажчик „Народний месник, ватажок повстанців”

Видання складається з розділів:Устим Кармелюк
(27.02.1787 – 10.10.1835)
Біографія

http://siogodni.at.ua/publ/znameniti_ukrajinci/ustim_karmeljuk/1-1-0-8

Устим Якимович Кармелюк (Кармалюк) народився в селі Головчинці Літинського повіту Подільської губернії (нині село Кармалюкове Жмеринського району Вінницької області) в селянській родині.

У віці 17 років був відданий поміщиком на 25-річну службу в царську армію. У 1813 дезертирував з 4-го уланського полку, який розміщався в Кам'янці-Подільському та повернувся в рідні місця. Незабаром був спійманий і засуджений до 500 ударів батогом, після чого його скерували до кримського штрафного батальйону. На шляху до Криму Кармалюк втік з-під варти.

У 1814 році очолив повстання селян проти російської адміністрації і дворянства, що розгорнулося в Літинському, Летичівському і Ольгопільському повітах. У 1817 році Кармелюк був схоплений жандармами і засуджений до смертної кари. В останній момент кара була замінена на 25 ударів батогом і 10 роками каторги в Сибіру. Однак під час етапування Кармалюк втік із В'ятської етапної в'язниці. Повернувшись на Поділля, продовжував боротьбу, доки його знову не схопили під час облави. Скориставшись знанням російської мови й відповідними документами, під час слідства видав себе за солдата з Костроми. Після того, як його запроторили у Кам'янець-Подільську фортецю, Кармалюк разом з іншими в'язнями здійснив свою четверту втечу. При спробі до втечі був поранений, потім схоплений і прикутий до кам'яного стовпа у вежі Юлія II (Папській, пізніше названій Кармелюковою).

Взимку 1824 року його покарали 101 ударом батога, затаврували розпеченим залізом і знову відправили етапом у Сибір. Наступні два роки Кармалюк разом з іншими каторжанами конвойований до Тобольська. У 1825 з Тобольської каторжної в'язниці потрапив у Ялуторовськ. Незабаром він знову втік, але був схоплений і запроторений у набагато гірші умови. Утеча звідси - один із найзнаменитіших документованих випадків. Восени, під час нічної бурі, Кармалюк виламав грати, зібрав сорочки всіх співкамерників і зв'язав їх у довге полотнище. До кінця прив'язав камінь і закинув за частокіл в'язниці. По цьому висячому мосту, прямо вікна за огорожу один за одним перебралися усі в'язні - зранку камера була порожня.

У 1828 році знову був схоплений і відправлений до Сибіру на Боровлянський скляний завод у Тобольській губернії. Потім знову втеча, а в 1830 - черговий арешт. Через 2 роки Кармалюк розібрав стелю в своїй камері і втік із Літинської в'язниці.

У 1830-1835 селянський рух під проводом Кармалюка охопив усе Поділля, суміжні з ним райони Бессарабії та Київщини. У ньому брали участь близько 20 тисяч осіб. Протягом 23 років боротьби повстанські загони Кармалюка здійснили понад тисячу нападів на поміщицькі садиби. Захоплені у поміщиків гроші та цінності роздавали селянським біднякам. У повстанському русі брали участь не тільки українці, а й поляки та євреї. Довгі роки сподвижником Кармалюка були євреї Аврум Ель Іцкович, Абрашко Дувідовіч Сокольницький, Арон Віняр та Василь Добровольський, а також поляки Ян і Олександр Глембоцькі, Фелікс Янковський та Олександр Витвицький. Жоден з них на допитах і очних ставках не зрадив Кармалюка, за що деякі з них були страчені, а інші вислані в Сибір.

Для боротьби з повсталими російський уряд у листопаді 1833 р. створив т. зв. Галузинецьку комісію. У 1835 році Кармелюк був убитий із засідки шляхтичем Рутковським; за переказами - не кулею, а срібним гудзиком. З метою залякування непокірних селян тіло ватажка ще довго возили по містах і селах. Поховали його в Летичеві, де пізніше, в 1974 році було встановлено 5-метровий пам'ятник. Допитавши 2700 осіб, урядова комісія постановила, що Кармелюк підняв на боротьбу 20 тисяч повстанців.

В Головчинцях резонанс судової справи Кармалюка був таким великим, що вся його численна рідня була змушена, щоб уникнути репресій, відмовитися від свого прізвища. Переважна більшість взяла собі прізвище Карман: таке було прізвисько соратників Устима. Після 1955 р, коли село перейменували на Кармалюкове, почався зворотний процес зміни прізвищ: майже всі Кармани стали Кармалюками.
До наших часів дійшов лише опис зовнішності Кармалюка, а єдиний достовірний його портрет належить пензлю Тропініна, відомий в кількох копіях, одна з яких зберігається в Ермітажі. За словами свідків і очевидців, Кармелюк був не дуже високого зросту, але широкоплечий, надзвичайно сильний, і відрізнявся неабияким розумом.

Феномен Кармелюка відобразили у своїх творах Михайло Старицький, Марко Вовчок, Степан Васильченко, Василь Кучер та ін. Харківський композитор Валентин Костенко - автор опери «Кармелюк». Усні народні легенди про народного героя збирали Микола Костомаров і Тарас Шевченко (останній назвав його «славним лицарем»). Також Кармелюку іноді приписують авторство низки українських народних пісень.

Дати життя У. Я. Кармалюка

27.02.1787 В с. Головчинці Літинського повіту Подільської губернії (тепер с. Кармалюкове, Жмеринського району, Вінницької області) народився в сім`ї селянина-кріпака Якима син Устим.
1806 - 1811 У. Кармалюк - дворовий у поміщика Пігловського.
1811 Перший арешт Устима в економії Пігловського з метою віддати в рекрути. Втеча.
1812 Другий арешт. Віддача в рекрути. Втеча.
1813, березень Напад на сільських багатіїв Федора Шевчука та Івана Сала в с. Дубовому. Спалення гуральні поміщика Пігловського
1814, весна Полонення Кармалюка в лісі, утримання його і побратима Данила Хрона в Літинській тюрьмі, згодом відправлено до Кам`янця-Подільського району.
1814 - 1817 Напади на панські маєтки.
1817, січень Полонення Кармалюка вдруге і приведення під вартою до Кам`янця-Подільського
1818, вересень Засудження Устима військовим судом при Кам`янець-Подільському ордонанс-гаузі до смертної кари. Але Подільський військовий губернатор Бахметьєв замінив страту на покарання 25-ма ударами батога, тавруванням і засланням до Іркутської губернії на каторгу.
1818, грудень Втеча по дорозі на каторгу з Вятської губернії. "Ушёл из путевой тюрьмы..."
1819, весна Кармалюк на Поділлі. Переховування його дружиною і односельцями.
1821 Напад на економію поміщиці Поплінської.
1822 Устим Кармалюк, маючи намір жити спокійно з сім`єю, хоче переселитися в Чорноморські степи, однак Марія проти виїзду з рідного села. Напади Кармалюка на шляхтичів Павла Опаловського, Леська Базилицького. Схоплення Устима в с. Галузинцях шляхетським загоном, очолюваним Феліксом Станіславським, закованного в кайдани відправлено до Літина.
1822, березень На допиті в Літинськомі нижньому земському суді називає себе Василем Гавриленком. Очна ставка з дружиною і синами: старшим Іваном від першого шлюбу та восьмирічним остапом і п`ятирічним Іваном. "1-й из них повторял показание своё, а последние, целуя отца в руки и в лицо, утверждали что он есть в действительности их отец родной... Кармалюк дрожащим голосом чинил запирательство, говоря одно и то же, что он не их отец, холост и не Устим Кармалюк, а Василий Гавриленко".
1823, квітень На Кам`янецькому майдані "наказан 101-м ударом кнута, вновь выжгли клеймо на лбу и сослали в вечную каторгу в Сибирь". Дружина Кармалюка "наказана розгами на площади в городе Литине и четыренедельным арестом" за переховування чоловіка.
1825, січень-лютий Кармалюк у Тобольску. Відправлення в Ялуторовську гуральню. Невдала втеча, переведення на мідний завод, що знаходився біля Тобольська.
1825, березень Втеча з Тобольська. На Поділля добрався весною 1826 року. Напади на корчмарів і панів.
1827, червень Полонення Кармалюка поміщиком Янчевським в с. Кальня-Деражня через зраду шляхтича Антонія Ольшевського. Військова команда в кількості 50-ти солдатів доставила закутого в кайдани народного месника в м. Летичів.
1827, початок грудня Переведення Устима з Летичівської тюрьми до Літинської та продовження слідства над ним. Спроба втечі, бунт у тюрьмі. Тюремна влада, боячись Кармалюка, прикувала його "на цепи к столбу в камере".
1828, березень Засудження Подільським головним судом до покарання Кармалюка 101-м ударом батога, із засланням на каторгу в Сибір.
1829 Кармалюк втретє тікає з каторги, зокрема, з Боровлянської гуральні, що біля Тобольська.
1830, січень Затримання в Ніжині "за неимением письменного вида". Покарано при Катеринославському ордонанс-гаузі 100-ма палицями і відправлено на військову службу в Архангелгородський піхотний полк. Втеча. І знову - невдача. В кінці року арешт у с. Нова Синява економом Секлецьким. Ув`язнення Устима в Літинській тюрьмі.
1831, грудень Вирок Літинського повітового суду: покарати розбійника 101-м ударом, заслати на каторжні роботи.
1832, квітень Втеча Кармалюка з Літинської тюрми. Нові напади на панів, організація ним селянських загонів.
1834, серпень Смерть у тюрьмі старшого сина Івана.
1833 - 1839 Активна діяльність спеціальної Галузинецької комісії по боротьбі з загонами Кармалюка, яку очолював чиновник з особливих доручень Візерський.
1835 Вбивство Кармалюка шляхтичем Рудковським в хаті Оляни Процькової (Прокопчук) села Коричинці Шляхові. Трагічна загибель сталася "в ніч з 9-го на 10-е" жовтня. Поховання Кармалюка в м. Летичеві за огорожею міського кладовища.

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронології)

Устим був людиною досить грамотною, добре знав російську, польську та молдавську мови. Цей факт збивав шляхту з пантелику: вони не розуміли, як простий кріпак може бути розумнішим та кмітливішим за них. Поширювались навіть чутки про його шляхетне походження, але це лише збільшило популярність героя у народі і дозволило дрібній шляхті приєднатись до загонів Кармалюка.

2012

Вінницькі свободівці вшанували славного подільського месника, народного улюбленця і героя Устима Кармалюка [Електронний ресурс] / ВО „Свобода”. – Електрон. дані. – К., 1995-2012. –
Режим доступу: http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/028440/ – Загол. з титул. екрану. Мова: укр., рос., англ.. – Останнє поновлення: 12.03.2012

На святкування 225-річчя Кармалюка приїдуть його нащадки [Електронний ресурс] /УНІАН. Вінниччина - Електрон. дані. – Вінниця, 2001-2012. - Режим доступу: http://vinnica.unian.net/ukr/detail/2171. - Загол. з титул. екрану. Мова: укр., – Останнє поновлення: 13.03.2012. Про маловідомі сторінки з життя народного месника – уродженця Подільського краю Устима Кармалюка та про перебування Кармалюка на Літинщині йшлося на засіданні круглого столу з нагоди ювілею – 225-річчя з дня народження народного месника Устима Кармалюка, що відбулося 1 березня у прес-центрі управління у справах преси та інформації облдержадміністрації

Славний лицар [Електронний ресурс] / Підгот.А.Ярмульський // Газета „ТВ Всесвіт” - Електрон. дані. – Первомайськ, Миколаївської, 2007-2012. - Режим доступу: http://vsesvit-news.info/news/6649.html. - Загол. з титул. екрану. Мова: укр., – Останнє поновлення: 8.03.2012. Україна славиться своїми героями, героїчними незабутніми іменами. Серед них – Устим Якимович Кармалюк

Устим Кармалюк: народний герой чи злочинець? [Електронний ресурс] /Портал культури і мистецтва “Хронікер” - Електрон. дані. – Кам’янець-Подільський, 2012. - Режим доступу:http://www.hroniker.net/publ/literatura/ustim_karmaljuk_narodnij_geroj_chi_zlochinec/21-1-0-356. - Загол. з титул. екрану. Мова: укр., – Останнє поновлення: 13.03.2012. Саме це питання викликало палку дискусію в науковців під час проведення історичним музеєм-заповідником у Ратуші круглого столу до 225-річчя від дня народження Устима Кармалюка. Наше місто і його об’єкти нерозривно пов’язані з цією історичною постаттю: тут він був двічі ув’язнений в одній із веж Старої фортеці.

2010

Шпильва В. Загадка портрета [Текст] / В. Шпильва // Голос України. - 2010. - 19 лист. (№218). - С. 8. Портрет "Українець середніх років" Тропініна увійшов до всіх українських енциклопедій і підручників як портрет Кармелюка

2007

Бурбан В."Ви на мене, Кармалюка, всю надію майте..." [Текст]: до 220-річчя з дня народження Устима Кармалюка - легендарного народного месника / В. Бурбан // Сільські вісті. - 2007. - 3 квіт.(№37). - С.2. Не думалось, не гадалось, що настануть часи, коли нам, а особливо сільському людові, знову доведеться покладати "всю надію" на новітнього "Кармалюка", який прийде і захистить нас від сваволі й знущання, кричущої соціальної несправедливості

1997

Друзь Ю. "...Ви на мене, Кармалюка, всю надію майте..." [Текст] / Ю.Друзь // Голос України. – 1997. - 18 бер. - С. 14. 10 березня громадськість відзначила 210 років від дня народження народного месника

Жолудь Д. Не злодій, панове, а герой!: [У.Кармалюк] / Д.Жолудь // Товариш. - 1997. –
№ 49 (груд.). - С. 6

Шаповал Л. Славному лицареві присвячується [Текст] / Л.Шаповал // Літ. Україна. - 1997. - 7 квіт. - С. 3.

1996

Кизка В. Неубитый Кармалюк: кто он [Текст] / В.Кизка // Независимость. - 1996. - 20 дек.

1989

Сушинський Б. Кармалюк: гнів і гордість України [Текст] / Б.Сушинський // Прапор. – 1989. - № 12. - С. 127-139.

1987

Грищук Б. Дума про Устима [Кармалюка] [Текст] / Б.Гришук // Вітчизна. - 1987 - № 3. -
С. 184-188.

>Крохмалюк В. У піснях і легендах [Текст]/ В.Крохмалюк // Рад. Україна. - 1987. 10 березня 200 років з дня народження Устима Кармалюка.

Мисюра Ф. Навеки овеянный славой [Текст] / Ф.Мисюра // Правда Украины. - 1987. - 10 марта.

Скуратівський В. Живий Кармалюк [Текст]: до 200-річчя з дня народж. народ, героя
В.Скуратівський // Молодь України. - 1987. - 14 бер.

Смолій В.А. Устим Кармалюк - визначний керівник антикріпосницької боротьби селян України [Текст] / В.А.Смолій, В.С.Мазурик // Укр. іст. журн. - 1987. - № 3. - С. 135-139. До 200-річчя з дня народження

Паламарчук В. Славний лицар [Текст]: до 200-річчя з дня народж. Устима Кармалюка / В.Паламарчук // Робітн. газ. - 1987. - 10 бер.

Книги про Устима Кармелюка із фондів МСМБ «Молода гвардія»

В українській літературній Кармалюкіані - сім романів та повістей, понад десяток оповідань, чотири поеми, вісім п’єс, кількадесят віршів. Фольклорно-етнографічна творчість про Кармалюка рясніє піснями, казками, переказами, прислів’ями та приказками. На початку 90-х років минулого століття подільський композитор Микола Балема створив «народну оперу» про Кармалюка - «Вічний етап». У кожному з цих творів постає незламний бунтар, що присвятив своє життя боротьбі за народне щастя. Красиві легенди. Та реальність являє нам зовсім іншу людину, з іншим прізвищем і з іншим життям.

Найповніша книга збірних матеріалів про Устима, видана 1948 року. Історик Роговий Олександр Іванович начальник архівного відділу Липовецької РДА повідомив, що вчений Антоні Ролле ще в кінці ХІХ ст. нараховував дев’ять тисяч п’ятсот аркушів архіву які не збереглись до цього часу.

Васильченко (Панасенко), Степан Васильович. Оповідання, повісті, драматичні твори [Текст] / Васильченко (Панасенко), Степан Васильович; Упоряд. і приміт. Н.М.Шумило; Всуп. ст. Б.А.Деркача; Під ред. Б.А.Деркача. - К.: Наукова думка, 1988. - 600 с

Видатні постаті в історії України ІХ-ХІХ ст. [Текст]: короткі біографічні нариси. Історичні та художні портрети: Довідкове видання / Авт.-упорядн.: В.І.Гусєв, В.П.Дрожжин, Ю.О.Калінцев, О.Г.Сокирко, В.І.Червінський. - К.: Вища школа, 2002. - 359 с.

Вовчок, Марко. Оповідання; Казки; Повісті; Роман [Текст] / Маркович (Вілінська), Марія Олександрівна; Передм. та ред. Н.Є.Крутікової; Сост. та прим. О.О.Белявської; Худож. В.М.Дозорець. - К.: Наукова думка, 1983. - 640 с

Гижа, Олександр. Облога Кармалюка [Текст]: історичний роман / Гижа, Олександр; Худож. П.Х.Ткаченко; Під ред. А.К.Григоренка. - К.: Український письменник, 1993. - 446 с.

Гуржій І.О. Устим Кармалюк: Іст.-біогр. нарис / І.О.Гуржій, О.С.Компан. - К: Рад. шк., 1960. - 79 с. : іл.

Котляр, Микола Федорович. Історія в життєписах [Текст] / Котляр, Микола Федорович, Смолій, Валерій Андрійович; Перекл. Н.Г.Сидяченко; Передм. авт.; Худож. Г.Т.Задніпряний. - К.: Час, 1994. - 328 с.

Котляр, Николай Федорович. История в жизнеописаниях [Текст] / Котляр, Николай Федорович, Смолий, Валерий Андреевич; Предисл., примеч авт.; Худож. И.В.Козий. - К.: Наукова думка, 1990. - 255 с.

Кучер, Василь Степанович. Устим Кармалюк [Текст]: роман / Кучер, Василь Степанович ; Пер. с укр. Е.Россельс; Предисл. М.Зарудного; Худож. Н.Воробьев. - М.: Художественная литература, 1983. - 479 с.

Кучер, Василь Степанович. Устим Кармалюк [Текст]: роман: Для старш. шк. віку / Кучер, Василь Степанович ; Худож. Д.Присяжнюк. - К.: Веселка, 1988. - 428 с.

Мисан, Віктор. Оповідання з історії України [Текст]: підручник для 5-го класу / Мисан, Віктор; Передм. авт. - К.: Генеза, 1997. - 208 с.

Розбійницькі скарби: Казки про розбійників / Упоряд. та передм. Ю.П.Винничук. - Харків : Фоліо, 2005. - 415 с.

Старицкий, Михайло Петрович. Разбойник Кармалюк [Текст]: исторический роман / Старицкий, Михайло Петрович; Примеч. Г.Я.Сергиенко; Худож. Г.В.Якутович. - К. : Видавництво художньої літератури "Дніпро", 1988. - 687 с.

Хоткевич, Гнат Мартинович. Довбуш; Кармалюк [Текст]: повiсть, роман-хронiка / Хоткевич, Гнат Мартинович, Гжицький, Володимир Зенонович ; Худож. О.В.Матієнко. - К.: Український Центр духовної культури, 1997. - 606 с.

Тема Кармелюка в поштових знаках та ковертах Укрпошти


http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=85

1962 рік. Марка, присвячена 900 річчю Кам`янця–Подільського. Зліва - Башта Кармелюка

 

 

Каменец-Подольский. Устим Кармалюк

http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=92 ,
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=76

1987рік. Поштовий конверт та штемпель до 200-річчя з дня народження Кармелюка. Палаючий факел - символ повстання

http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=790

2004 рік. Марка. Кам`янець - Подільський.
Фортеця. Башта Кармелюка
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=79

1969 рік. Поштовий конверт. Кам`янець - Подільська фортеця. Башта Кармелюка – зліва.

 

 


 

http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=74

1985 рік. Поштовий конверт. Пам`ятник Кармалюку в Летичеві.

 

 
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=63

1975 рік. Поштовий конверт. Пам`ятник Кармалюку в Летичеві.

 

 

 

  http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=77

1986 рік. Поштовий конверт.
Летичів. Башта Кармелюка

 

 

 

 

http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=78

1989 рік. Поштовий конверт. Кам`янець - Подільська фортеця. Башта Кармелюка

 

 

 

 

 

http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=75

1991 рік. Поштовий конверт. Пам`ятник Кармелюку в Летичеві.

 

 

 

 

 

Фільмографія про Устима Кармелюка

http://kinofilms.tv/film/karmelyuk/33231/   дивитись фільм он лайн ”Кармелюк”

http://uk.wikipedia.org/wiki/Кармелюк_Устим_Якимович
Устиму Кармелюку присвячено фільми:
«Кармалюк» (1931) Ф. Лопатинського,
«Кармелюк» (1938) Г. Тасіна,
«Кармелюк» (1986), т/ф, 4 с.) Г. Кохана

http://www.youtube.com/watch?v=UV-3CpdnfHE  - Фрагменти з фільму - http://www.ex.ua/view/1581530

Віртуальна екскурсія по музеях та пам`ятних місцях Кармелюка

Всіх бажаючих, особисто вшанувати пам`ять народного героя, запрошуємо до віртуальної подорожі. Відвідуючи історичні місця, подорожуйте по Україні влітку, милуйтеся чудовими живописними місцинами Поділля. Рекомендуємо відвідати:

У Літині

http://muzey.vn.ua/node/134
Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка

22300, Вінницька обл., смт Літин, вул. У. Кармелюка, 5,
тел.: 8(247) 2-19-01
Музей працює:
у літній час з 900 до 1800,
у зимовий - з 800 до 1700
Вихідний: неділя
До музею можна дістатися рейсовими автобусами
з м. Вінниці, м. Хмільника, м. Хмельницького.

У Летичеві

http://podorozh.info/?view=ob&kod=420
Хмельницька обл., Летичівський район. Залишки фортеці XV ст., башта - місце ув`язнення Кармелюка. Костел 1561 р. Могила Устима Кармелюка знаходиться на міському кладовищі.

В Летичеві Кармелюк побував двічі. Вперше в 1827 р. – сидів протягом 6 міс. у в’язниці у башті фортеці та вдруге, коли тіло привезли до жандармерії, та закопали в рові за міським кладовищем. В 70-х роках проведено реконструкцію могили. У 1974 році встановлено памятник народному меснику. Заввишки 5 метрів.
Автори памятника: скульптор Валентин Зноба, архітектор І. Шмульсон

Могила подільського Робін Гуда – Устима Кармелюка  знаходиться на міському кладовищі Летичева.Земляки свято бережуть память про нього. Біля пам’ятника та на могилі у будь-яку пору року пломеніють квіти, кольору крові - червоні, пурпурові, вишневі.

У Кам’янці - Подільському

НІАЗ ”Кам’янець”
вул. П’ятницька 9,
м. Кам'янець-Подільський,
Хмельницька обл., Україна, 32301
тел.: (03849) 2-31-16
факс.: 2-85-07
http://niazkamenec.org.ua
Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник належить до сотні найвідоміших музеїв нашої країни і внесений до світового реєстру музеїв.
Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник працює без вихідних:
влітку з 10:00 до 18:00
взимку з 9:00 до 17:00.

 

 

 

Башта Кармелюка або Папська башта в на території Фортеці Кам'янець -Подільського державного історичного музею-заповідника
За легендою тут і досі живе Сокіл.Це душа Кармелюка перевтілилася в гордого та свободолюбивого птаха.

 

Фігура Кармелюка із вощини в повний зріст знаходиться в Кармелюковій башті

В Кам’янецькому замку тричі був ув’язнений народний месник Устим Кармелюк. Український Робін Гуд, іншим словом. Про його долю Вам розкажуть піснею бандуристи...


Експозиція, присвячена Кармелюку, на території заповідної Камянець – Подільської фортеці
Інтернет ресурси

http://www.day.kiev.ua - сайт газети «День»
http://www.ukurier.gov.ua - електронна версія газети «Урядовий кур’єр»
http://www.dt.ua - сайт Міжнародного суспільно-політичного тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.vechirka.kiev.ua - електронна версія газети «Вечірній Київ»
http://www.umoloda.kiev.ua - електронна версія газети «Україна молода»
http://kreschatic.kiev.ua - сайт газети київської міської ради «Хрещатик»
http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»
http://www.ukrainians-world.org.ua/ukr/about/45/49/86/98/  - сайт Проект „Українці в світі”

http://my-litin.narod.ru/UKarmaluk.html   - Батьківщина У. Кармелюка
http://kampot.org.ua/ukraine/history_ukraine/zanepad/331-ustima-karmalyuka-zastrelili-gudzikom.html  - цікаво про Кармелюка-

http://fotosayt.at.ua/publ/kamyanets/1-1-0-7  - сайт Камянець-Подільський. Башта Кармелюка. За легендою тут і досі живе Сокіл - душа Кармелюка.

http://www.library.vn.ua/podolia/ukr/subway2.htm   - Як розповідала одна з легенд, "пристановищем Кармелюка стала гора. Були в ній палати чудові, самоцвітами і золотом обсипані.

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BA_%D0%A3%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BC_%D0%AF%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87  - сайт   Вікіпедія Кармалюк Устим Якимович

http://www.testsoch.com/chi-ne-toj-xmil-za-sibirom-sonce-sxodit-obrazi-istorichnix-osib-licariv-oboronciv-ridno%D1%97-zemli-stvoreni-narodnoyu-uyavoyu/2/  -  Невловимий месник Кармелюк у народній творчості («Чи не той Хміль?», «За Сибіром сонце сходить»).

http://20minut.ua/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%92%D1%96%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%96/news/10220722 - Національний герой Устим Кармелюк
http://meest-online.com/news/5483  -  Неправда й правда про розбійника. 10 березня минає 225 років від дня народження Кармалюка
http://fotki.yandex.ru/users/aleksey-kasheev/view/329725/?page=1 - Наш Робін Гуд - Устим Кармелюк.

http://ru.rodovid.org/wk/%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%8F:ChartInventory/282566 «Родовід» про Кармелюка

http://gazeta.ua/ru/articles/history-newspaper/152950  - "Кармалюком" подольські пани називали гру...

http://zn.ua/SOCIETY/lish_odnogo_karmalyuka_yak_sobaku_gonyat-49708.html  - «Лиш одного Кармалюка як собаку гонять»

http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=85   - Кармалюк Устим Якович у філателії.

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BA_%D0%A3%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BC_%D0%AF%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87  -  Кармалюк Устим Якимович

Бібліографи-укладачі:            Мілашенко Т.І.
                                                 Фоміна Н.І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ