Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Марія Примаченко. «Барви Марії Примаченко»

Поділіться цією сторінкою:

Біобібліографічний список джерел до 110-ї річниці від дня народження

української художниці Марії Примаченко

prim3Чарівна казка в музиці злилася…

З картин зійшов чудний мрійливий світ.

Смішні, а інколи – сумні

Всі звірі так на диво схожі.

Пташки прозорі, неземні.

Крізь полотно звучить незрима пісня –

То гімн красі вкраїнської землі.

Її талант – творіння Боже,

Її душа – незвичні кольори

«Присвята Марії Примаченко»

Софія Куць

 

Марія Овксентіївна Примаченко, також Приймаченко – українська народна художниця, творчість якої прекрасне, дивовижне, утаємничене, і до кінця незбагнене явище, – більше століття привертає до себе увагу шанувальників мистецтва, дослідників, художників, культурологів, мистецтвознавців. Жінка з нелегкою долею, малописьменна, була визнана зіркою першої величини у «Всесвітній енциклопедії наївного мистецтва», виданій у Белграді у 1984 році.

2009 рік – рік 100-літнього ювілею художниці - ЮНЕСКО було оголошено Роком Марії Примаченко

У 1937 році картини Марії Примаченко виставлялися в Парижі. Пабло Пікассо, видатний художник, відзначив, що якби Марія Примаченко проживала у Франції, то могла б стати значно відомішою, аніж він сам.

Малюнками Марії Примаченко японці ілюструють свої букварі.

Її син Федір та внуки також стали відомими художниками

12 січня 2019 року виповнюється 110 років від дня народження художниці Марії Примаченко.

Міська молодіжна бібліотека (м. Київ) підготувала до цієї дати тематичний список. Запропонований біобібліографічний список містить цікаві факти з біографії і творчості художниці.

Відкриття виставки "Марія Примаченко. Фантасмагорії"

в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва

20 грудня 2018 року у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилася виставка «Марія Примаченко. Фантасмагорії», присвячена 110-й річниці від дня народження народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Марії Оксентіївни Примаченко. Унікальність виставки полягає в тому, що творчість художниці буде показана в ретроспекції, де крім класичних, широковідомих творів із збірки музею вперше значну частину експозиції займуть твори, невідомі раніше широкому загалу.

http://prostir.museum/static/images/_publications/47689010_1116710371822416_5966112824328454144_n_resized.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

На виставці представлено понад 100 робіт М. Примаченко. Міфологічні істоти з легенд краю, в якому зростала художниця, знайшли своє оригінальне відображення на папері. Образи її композицій переносять нас у світ народної фантазії, стародавніх вірувань, переосмислених і заново народжених невгамовною творчою уявою майстрині. Разом з тим вони споріднені з традиційним народним мистецтвом України і, насамперед, її рідного Полісся.

Вперше до уваги глядачів репрезентовані два альбоми з малюнками, створеними мисткинею у 1940-і рр. Експозицію доповнює показ слайд-шоу цих малюнків.

Поруч із роботами подані і написи з оригіналів робіт, виконаних рукою художниці. Унікальні авторські підписи: прислів’я, приказки, притчі, віршовані слова, які з’являються в 1970-ті рр. на зворотах картин, породжували нові й нові живописні перлини творчості Марії Примаченко. І часто саме вони розкривають глибокі філософські узагальнення та смислове значення твору.

У сучасному образотворчому мистецтві неможливо знайти подібне явище, як творчість Марії Примаченко. Безперечно, вона належить до когорти майстрів, які, продовжуючи традиції українського народного живопису, створювали нове, співзвучне часові мистецтво та зробили неоціненний внесок у світову культуру

Марія Примаченко: нотатки з практичного світотворення

Сергій Осока

Мистецтвознавці зауважують, що самобутні художники творять за допомогою методів, геть недоступних професіоналам. Їхнього пензля не стримують жодні канони, дозволи, обмеження, традиції століть, які тяжіють над колегами-фахівцями. Вони пишуть, як бачать. Пишуть, “як Бог на душу покладе”. На думку філософів мистецтва, без наївних художників, які черпають натхнення безпосередньо з природи, з навколишнього світу, світовий живопис спіткала би неминуча стагнація.

Марія Примаченко була художницею-наївісткою, художницею-примітивісткою, мисткинею, мудрими вчителями якої можна називати Бога та природу. Вона створила свій – химерний, загадковий і чарівний світ, черпаючи образи в українському довкіллі та власній уяві. Науковці досі сперечаються про те, чим насправді є роботи Примаченко – графічним живописом чи живописною графікою. Мабуть, це не так уже й важливо, особливо беручи до уваги той факт, що барвистий жіночий світ Марії Примаченко досі неабияк бентежить і полонить уяву численних молодих митців і мисткинь – послідовників, поціновувачів і навіть плагіаторів та епігонів. А значить – сотворений нею світ заслужив право існувати.

Марія Оксентіївна Примаченко народилася 30 грудня 1908 року в селі Болотня на Київщині. Існують розбіжності щодо написання її прізвища. Сама художниця теж не мала єдиної думки щодо цього – залежно від настрою, вона говорила, що Примаченко – це зросійщений варіант від Приймаченко, або навпаки, що в їхньому селі вимовляють “примак”, а не “приймак”, а тому – “примак то й примак, хай буде так”. Спадкоємці мисткині наполягають на варіанті написання – Примаченко, оскільки саме так записано в її свідоцтві про народження.

Якщо взагалі припускати, що талант успадковується, то Марія – дуже доречний приклад. Батько був теслею-віртуозом, майстрував огорожі зі стилізованими “головатими” обрисами. Мати – визнана майстриня-вишивальниця, знана далеко за межами села. Є також відомості про бабусю художниці, яка розмальовувала писанки. Отож, було в кого вдатися.

Маріїне дитинство було затьмарене страшною недугою – поліомієлітом. Через хворобу дівчинка не могла повноцінно працювати в полі, виконувати хатню роботу, допомагати з худобою. А отже – мала час для того, аби споглядати, милуватися, запам’ятовувати. Біль зробив її витривалою, серйозною, вдумливою і спостережливою. Слух і зір ніби загострилися.

Мистецтво прийшло в її життя казково. Пасла на лузі гусей і побачила раптом красиву незнану птицю, дивилася на неї, аж поки та не зникла з очей, скинувши на землю яскраві пера. На місці, де впало пір’я, Марія знайшла барвисті смужки – то був синій глей. Дівчинка набрала його в пелену, принесла додому й розмалювала хату – першими невиданими квітами, що розцвіли на стінах та печі. То були такі квіти, що малий сусідський хлопчик плакав і не хотів іти додому, поки йому не подарують хоч одненьку. Згодом Марія навчилася використовувати й інші яскраві природні фарби. Обійстя Примаченків розцвіло химерними ружами й павами – люди спинялися навпроти двору, усміхалися в замилуванні, запрошували дівчинку принести красу й у їхні, здебільшого вбогі та безрадісні домівки – вона не відмовляла. Так прийшла до неї перша слава.

Ширше визнання Марія Примаченко здобуває в 1936 – її роботами захоплюється знана ткаля й вишивальниця Тетяна Флору. Саме з її легкої руки молода мисткиня потрапляє до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. Такі майстерні відкривали по всій території СРСР – комуністична партія заперечувала винятковість генія, стверджувала, що в світлому майбутньому всі, хто тільки забажає, стануть митцями, що сцена, полотно й папір легко піддаватимуться будь-кому – буцім для цього не треба особливої підготовки. До майстерень Марію прийняли відразу, щойно побачивши її роботи: “…там дівчата сидять, малюють. Ой, Боже мой! Такі гарні краски. Я і кажу – дайте мені бумаги і красок. А Параска Власенко каже мені: «Як можеш – то берись. А не можеш – не берись». Та мені аби пензля в руки. Взяла і зразу рушник намалювала. Вони листок забрали і дали другий, усі дивляться, а я тільки краски бачу та білу-білу бумагу, такої раніше і не бачила. Підійшов директор, подивився на мої малюнки і каже: “Бачиш, який я високий, а з тобою я ще вище став. Берем її. Ведіть її до кімнати отдихать”, – згадувала мисткиня.

Параска Власенко, теж художниця-наївістка, про яку сьогодні, до жалю, згадують незаслужено мало, неабияк допомагала Марії Примаченко, стала для неї водночас і подругою, і порадницею, і другою матір’ю – до слова, не поодинокий приклад у мистецтві. Згадати тільки історію Катрі Білокур – хтозна, чи почув би про неї світ, аби не Оксана Петрусенко…

Наприкінці тридцятих Марія вийшла заміж за радянського військового, лейтенанта Василя Маринчука. Сімейне щастя тривало зовсім недовго – чоловік загинув на самому початку Другої Світової. Сина Федора Марія піднімала сама – усупереч страшним часам. Не раз згадувала пізніше художниця про те, як у село ввійшли фашисти, як розстріляли її брата Івана і ще вісімдесят людей із села, як знайшли в припічку її малюнки й якісь іще документи й нещадно пошматували…

У дитинстві Марія малювала здебільшого квіти та прекрасних птиць. На початку тридцятих у її роботах з’являються звірі. Звірі не лагідні, не добрі, сказати б – не такі вже й дитячі. У її мистецтві ніби прочиняються двері в середньовічний бестіарій – слон у сталінському кашкеті, потвори з бомбами на боках, де раніше були квіти. “Звірі, які прийдуть і з’їдять нас”, – говорила мисткиня, чи то передчуваючи, чи вже констатуючи. А, може, то була спроба приручити, і цим самим – ніби врятувати світ од грядущого апокаліпсису? Так само середньовічні монахи-відлюдники намагалися приручати вовків і ведмедів… Звірі в роботах Примаченко зникають і з’являються, рівнобіжно ходові історії – періоди квітів чергуються з періодами потвор. Уявні світи теж здатні переживати катаклізми.

– Чому на ваших картинах немає людей? - якось у неї поцікавилися.

– Як це нема? Вони і є люди…

– Де ж там люди?

– Люди там завжди є. Це – я…

Вона дожила своє життя там, де свого часу й народилася – у Болотні. Її роботи вже здобули світову славу, але художниця тією славою переймалася мало. Куди більше цікавили її квіти та звірі. Їх вона малювала навіть тоді, коли вже майже не могла рухатись, ніби хотіла перенести зі своєї багатої уяви на папір якомога більше, ніби хотіла донести, зафіксувати, утвердити свій химерний світ – тут, на землі, нащадкам. Останні роки була прикута до ліжка. Те ліжко з нікельованими кулями здавалося молодим художникам ніби центром, довкола якого рухався Всесвіт. Померти Марія Примаченко не боялася: “За мною не плачте, я не пропаду на тому світі. У мене там теж буде робота”.

Померла Марія Примаченко 18 серпня 1997 року.

А незадовго до смерті побачила сон: “Приснилося мені, неначе я на небі і так там гарно, яскраво, весело. Дивлюсь – стоїть стіл, а на ньому ватман і краски. І голос мені говорить: «Малюй». А я питаю: «А вихідні у вас є?» – мені кажуть: «Нема».

І немає жодних підстав сумніватися, що в раю, створеному нею за життя, завжди знайдеться пильна робота – чи для неї самої, чи для тих, кому вона протоптала стежку. Бо веде та стежка в такі химерні й прекрасні місцини, куди до Марії Примаченко не ступала людська уява.

Хронологія життя та творчості

1909, 12 січня - Марія Примаченко народилася в селі Болотня Іванківського району на Київщині. Від матері - талант до вишивання, батько теж мав художню натуру, робив знамениті ворота з дерев'яними головами за старою язичницькою традицією. В семирічному віці Марія хворіла на поліомієліт (казала, що це був дитячий переляк), після чого все життя їй важко було ходити

1935 - 1937 - навчається в Школі народних майстрів у Києві

1935 - 1941 - створює "Звірину серію", що не має аналогів у нашому й світовому мистецтві

1937 - картини Примаченко показали на Всесвітній виставці в Парижі

1941 - народився син Федір. Його сини Петро й Іван та онуки живуть в Іванкові

1959 - Марію Примаченко прийнято до Спілки художників України

1961 - за допомогою районної влади художниці побудовано нову хату в Болотні

1966 - отримує Шевченківську премію за цикл картин "Людям на радість" (авторська назва "Квіти - радість життя")

1997, 18 серпня - померла, похована в Болотні. Там поховано й сина Федора - помер у серпні 2008 року.

Бібліогафія статей

(подано у зворотній хронології)

2019

Фантастичні звірі народної майстрині [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/ukrayinska-rapsodiya-virmenina-iz-gruziyi/: 110 років з дня народження Марії Приймаченко / Авторська рубрика Віктора Шпака // Урядовий кур`єр. - 2019. - 5 січ. (№3). - С. 5. Для тих, хто звик нарікати на провінціалізм українського мистецтва, стане відкриттям, що в урбанізованій і комп’ютеризованій Японії на сторінках тамтешніх букварів зоріють малюнки українки Марії Примаченко як приклад художньої фантазії й досконалої колористики. Уже класикою стала згадка про високу оцінку Пікассо робіт нашої землячки, які експонували 1937 року на Всесвітній художній виставці в Парижі і їх відзначено золотою медаллю.

                                                                                            2018

Марченко, Марина. «Таємничий світ Марії Примаченко» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/tayemnychyy-svit-mariyi-prymachenko: картини української художниці повернулися з Фінляндії, де їх переглянули майже 34 тисяч відвідувачів виставки / Марченко, Марина // День. - 2018. - 12 вер. (№ 164). Більш ніж чотири місяці тривав виставковий проект «Таємничий світ Марії Примаченко» в Музеї історії та сучасного мистецтва Фінляндії. В експозиції було представлено 135 творів, кожен з яких є перлиною золотого фонду Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Полотна майстрині вражали і зачаровували жителів далекої скандинавської країни. Це була найбільша виставка славетної художниці за кордоном, яка має свою цікаву історію

2017

Звірі Марії Приймаченко такі ж страшні, як у фільмі "Парк Юрського періоду" [Текст] // Країна. - 2017. - 11 трав. (№ 18). - С. 8-9. "Оммаж Марії Приймаченко" київського художника Арсена Савадова показали у столичному "Мистецькому Арсеналі". Темою став вплив митців-аматорів на сучасних професійних живописців

Поліщук, Тетяна. Фантастичні звірі у... місті [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/fantastychni-zviri-u-misti: Prima Maria Art Boulevard - амбітний проект, присвячений творчості Марії Примаченко / Поліщук, Тетяна // День. - 2017. - 11 серп. (№ 140-141). - С. 23. У Печерському районі столиці на бульварі Марії Примаченко з’явиться Prima Maria Art Boulevard. Він стане своєрідним музеєм просто неба, в якому оселяться персонажі картин видатної української художниці Марії Оксентівни Примаченко. Ім’я цієї майстрині золотими літерами викарбовано у «Всесвітній енциклопедії мистецтва». Як обіцяють організатори, Prima Maria Art Boulevard стане першим культурним проектом великого масштабу, аналогів якого ще не було в Україні. Цей унікальний арт-об’єкт «оживить» образи з полотен видатної художниці. Цей амбітний соціально-культурний проект має на меті відкрити і максимально наблизити творчість видатної української художниці Марії Примаченко для киян та гостей нашої столиці

2016

Константинова, Катерина. Буття і фантазії Марії Примаченко [Текст] = http://gazeta.dt.ua/CULTURE/buttya-i-fantaziyi-mariyi-primachenko-_.html / Константинова, Катерина // Дзеркало тижня. - 2016. - 6-12 лют. (№4). - С. 14. З 9 лютого "Мистецький Арсенал" представляє наймасштабнішу виставку творів Марії Примаченко. Проект так і називається - "Марія Примаченко. Незбагненне". Експозиція об'єднає понад 300 творів легендарної художниці з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Її твори - фантастичний світ, у якому живуть дивні образи, створені геніальною народною художницею

Лебєдєв, О. Барви Марії Примаченко [Текст] / О. Лебєдєв // Чумацький шлях. - 2016. - №1. - С. 8-13. Світ визнав її як геніального художника "наївного" малярства, майстриню з неповторним світобаченням, яка дивовижним чином спромоглася об'єднати у своїй творчості малюнок із живописом

2015

«Закінчиться війна – знову візьмуся за фарби» [Текст] = http://www.day.kiev.ua/uk/article/cuspilstvo/zakinchytsya-viyna-znovu-vizmusya-za-farby: онук Марії Примаченко - про сьогодення, волонтерство та бабусю-художницю / Розмовляв Олена Бережнюк // День. - 2015. - 11-12 вер. (№164-165). - С. 7. Знайомство з Петром Примаченком відбулося у розпал його волонтерської роботи. У рідному Іванкові Петро Примаченко разом з товаришем Сергієм Приходьком (онуком Героя Радянського Союзу Миколи Приходька) організували волонтерську групу «Народний оборонпром». Друзі спочатку вирішили лагодити автівки для фронту, згодом долучилися і до харчового забезпечення. З «Днем» Петро Примаченко поділився розповідями про власну роботу, а також спогадами про бабусю

    2013

https://day.kyiv.ua/sites/default/files/main/articles/04062013/1pryynachenko_0.jpgСамокиш, Ігор. Марія Примаченко та фінські літаки [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/mariya-priymachenko-ta-finski-litaki: плагіатний скандал, який минулого тижня розгорівся у Фінляндії, по-новому відкрив світові українську художницю. «День» з’ясував подробиці в автора матеріалу в Helsingin Sanomat / Самокиш, Ігор // День. - 2013. - 4 черв. (№94). Усесвітньо відому фінську компанію «Марімекко», яка виробляє речі для дому (від текстилю до посуду та одягу) спіймали на плагіаті. Дизайнер компанії Крістіна Ісола створила малюнок, дуже схожий на роботу української художниці Марії Примаченко. «Свою» роботу Ісола представила 2007-го, але про плагіат стало відомо минулого тижня завдяки журналістам авторитетного видання Helsingin Sanomat. «Дню» вдалося поспілкуватися з журналісткою Helsingin Sanomat, автором матеріалу про плагіат Крістіною Маркканен і розпитати її про цю історію і про те, як вона виявила, що авторство цього малюнка належить Марії Примаченко

2012

Константинова, Катерина. Марія Примаченко. У світі тварин [Текст] = https://dt.ua/CULTURE/mariya_primachenko_u_sviti_tvarin.html: тут, у музеї Тараса Шевченка, спілкуючись із мистецтвом великої національної художниці, часом дивуєшся, наскільки ця дивовижна жінка з українського села була глибоко фантазійною й поетичною натурою / Константинова, Катерина // Дзеркало тижня. - 2012. - 22-27 груд. (№47-48). - С. 16. У національному музеї Тараса Шевченка відкрилася виставка "Живопис Марії Примаченко. скульптурні сіноскрипти Олексія Шевчука". В експозиції представлено 50 картин видатної української художниці. Причому десять із них ніколи не виставлялися. Органічне доповнення до шедеврів Примаченко - дев'ять скульптурних сіноскриптів від художника Шевчука. Практично, вся роботи експозиції об'єднує тема братів наших менших. І полотна, і скульптури з сігна представляють фантастичних звірі

2010

Лисенко, Людмила. Марія Примаченко: сотворення світу [Текст]: 100-річчя видатної української художниці світової слави Марії Оксентіївни Примаченко відзначала Україна весь 2009 рік - "Рік Примаченко": за відповідним Указом Президента розроблено і втілено в життя ряд цікавих і важливих заходів на вшанування духозрячої та міфоепічної постаті вітчизняного мистецтва. Схоже, що суспільство, народ збираються насправді "шукати себе в геніях". / Лисенко, Людмила // Урядовий кур'єр. - 2010. - 9 січ. Я подумки гортаю сторінки дорогих спогадів, пов'язаних із Марією Оксентіївною

2009

Синельников О. Марія Приймаченко постала у бронзі [Текст] / О. Синельников // Урядовий кур'єр. - 2009. - 27 черв.(№114). - С. 9. Пам'ятник видатній українській художниці Марії Примаченко урочисто відкрито у парку скульптур Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури в Києві. Бронзова постать тендітної босоногої дівчинки у великому вінку-соняшнику, на гранітному постаменті - дипломна робота випускника аспірантури академії Федора Багінського

Танюк, Лесь. «Добрі люди і добрі звірі» [Текст] = https://dt.ua/CULTURE/dobri_lyudi_i_dobri_zviri__storichchya_mariyi_priymachenko_bestiariy_hudozhnitsi_yak_fenomen_pershom.html: сторіччя Марії Приймаченко: бестіарій художниці як феномен першомистецтва / Танюк, Лесь // Дзеркало тижня. - 2009. - 28 бер.-3 квіт.(№11). - С. 13. 2009-й - за рішенням ЮНЕСКО - визнано роком Марії Приймаченко - геніальної української майстрині. Рік Приймаченко… А може, «вік Приймаченко»? Вік, який увібрав у себе і її художні пошуки, і її життєві драми. Марія Приймаченко - майстер вигаданого нею особисто жанру. Її зооморфні мотиви - це і наша прадавня поетика, і вплив образного ладу романського мис­тецтва, схильного до бестіарії, і най­модерніша анімалістика сучас­них одкровень. Це її персональна планета, населена саме такими істотами, оживлена саме такою флорою і фауною. І якщо в стрункій готиці звірі й рослинні мотиви відступають перед образом людини, то зоофантастика Марії Приймаченко повертає нас до перших днів творіння всього живого, до Ноєвого ковчегу світотворення

2008

Рожен, Олександр. Птахи гнізда Марії [Електронний ресурс] =https://dt.ua/CULTURE/ptahi_gnizda_mariyi__pro_zemniy_i_nebesniy_ray_mariyi_primachenko,_aktualne_mistetstvo_tibora_silvas.html: про земний і небесний рай Марії Примаченко, актуальне мистецтво Тібора Сильваші і метамову Олега Кришталя / Рожен, Олександр // Дзеркало тижня. - 2008. 21 лист. (№4). Виставка до сторіччя з дня народження Марії Примаченко була організована дуже нетрадиційно для таких заходів в Україні як перформанс. У величезному залі галереї «Лавра» зібралася сила-силенна народу. Люди ходили по залу, щось обговорювали, розглядали картини. На вільну стінку проектувався фільм, заряджений нон-стоп, із життя Марії. На подіумі виступали запрошені. Грав оркестр. Манекенниці низкою виходили на подіум, демонструючи вбрання, навіяні мотивами картин Примаченко. Із їхніх грудей на нас дивилися примаченківські звіролюди-чудовиська... Цікаво, чи сподобалася б така виставка самій Марії?..

Томак, Маша. «Тому що людей люблю...» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/panorama-dnya/tomu-shcho-lyudey-lyublyu: сторіччя Марії Примаченко знову відкриває нам космос української душі / Томак, Маша // День. - 2008. - 14 лист. (№207). - С. 1,18-19. Розповідає «Дню» мистецтвознавець і телекультуролог Людмила Лисенко, намагаючись вкласти в декілька речень 30 років знайомства з Марією Примаченко. Марія Овксентіївна малювала лівою рукою - ближчою до серця, образи схоплювала на льоту. Спершу клала світлі кольори, потім темніші - так, як писанку роблять, казала, що «так мені йде». Вона була дуже працездатна. Немає жодного художника, й у народному, й у професійному мистецтві, який мав би тисячі робіт. Вона дихала - і писала. Це був спосіб життя

Список літератури про життя та творчість Марії Примаченко:

Багряна, Анна. Анна Багряна про Марію Заньковецьку, Олену Телігу, Вангу, Марію Приймаченко, Славу Стецько [Текст]: Оповідання: Літературно-художнє видання / Багряна, Анна; Передм. авт.; Худ. Д.Марцін. - К. : Грані-Т, 2010. - 96 с.

Видатні постаті в історії України XX ст. [Текст]: Короткі біографічні нариси / Авт.-упорядн.: В.І.Гусєв, О.В.Даниленко, Л.В.Іваницька, О.М.Назарчук, Н.В.Терес, В.І.Червінський. - К. : Вища школа, 2011. - 391

Марiя Приймаченко: Альбом / Автор-упорядник: Н.Велiгодська; Худ. оформ. М.М.Єссаулової. - К. : Мистецтво, 1994. - 132 с.

Островский, Григорий. Добрый лев Марии Примаченко / Островский, Григорий ; Рецензент В.П.Цельтнер. - М. : Сов. художник, 1990. - 208 с.

Українки в історії [Текст] / За заг. ред. В.Борисенко. - 2-ге вид., стеріотип. - К. : Либiдь, 2006. - 328 с.

Культурна спадщина Марії Примаченко

Надзвичайно привабливий світ фантастичних образів української самобутньої художниці Марії Приймаченко. Багато мистецтвознавців визнають її роботи явищем світового масштабу.

Марія Примаченко і сучасна мода

44

45

43

Колекція Оксани Караванської весна-літо 2009 створена за мотивами робіт української художниці Марії Примаченко, яка своєю творчістю постійно надихає модельєрів.

Кольори - чисті, життєрадісні, тканини - льон, шовк, батист, мадаполам. Фактури - вишивка ручної роботи, розпис, валяний шовк, об'ємна аплікація.

53        Марія Примаченко і Євро-2012

У конкурсі на кращий неофіційний талісман України до Євро-2012 взяли участь близько 250 робіт з усіх куточків України та закордону. Студентка Харківської державної Академії дизайну і мистецтв Маргарита Кабельникова подала на розгляд журі рекордну кількість робіт – 37, однак кращою з них було визначено левеня Левро. За словами Маргарити, це чарівне левеня створене за мотивами творчості відомої української художниці Марії Примаченко. "Маю надію, що Левро стане втіленням не тільки сміливості, але й відобразить світогляд України", - зазначила Кабельникова.

Звірі Марії Примаченко із сіна

Дев'ять фантастичних істот із сіна зробив скульптор Олексій Шевчук. Роботи за мотивами картин народної художниці Марії Примаченко виставили у 2013 році в столичному музеї Шевченка. Автор називає їх «сеноскриптами». Саму Марію Примаченко майстер відтворив у формі скіфської баби в народному костюмі. Свої скульптури Олексій Шевчук виготовляв півроку. Усередині вони порожні. Сіно майстер закріпив на каркасі. Зверху розписав акриловими фарбами.

57

50

48

49

47

 

Вшанування памяті

На честь художниці Марії Примаченко названо малу планету 14624, в 2009-му  випущено в обіг поштову марку до 100-річчя з дня її народження.

2009 року бульвар Лихачова в Києві було перейменовано на бульвар Марії Примаченко, а 2015 року на її честь названо вулиці у Броварах та Краматорську.

1 вересня 2017 року на київській площі зірок, аналогічній голлівудській алеї слави, було урочисто відкрито зірку, присвячену Марії Примаченко.

Пам'ятна монета України «Марія Примаченко»

Дата введення в обіг: 26 грудня 2008.

Монета присвячена самобутній художниці народного декоративного живопису - Марії Овксентіївні Примаченко, творчість якої належить до унікальних явищ у світовому мистецтві. Її творчість відіграла важливу роль у розвитку народно-декоративного мистецтва України, а `звірині серії` стали винятковим явищем, якому не було аналогів у світовому мистецтві. Художник: Дем'яненко Анатолій

https://bank.gov.ua/control/uk/currentmoney/image?id=401&g=2&s=0

На аверсі монети вертикально розміщено композицію: угорі - малий Державний Герб України, під яким напис - НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК/ УКРАЇНИ, стилізований твір Марії Примаченко 1983 року `Космічний кінь...`, під яким - номінал і рік карбування монети: 5 ГРИВЕНЬ/2008

 

https://bank.gov.ua/control/uk/currentmoney/image?id=401&g=2&s=1

На реверсі монети зображено портрет Марії Примаченко на тлі її твору 1991 року `Український соняшник...`, над яким розміщено напис півколом МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО, ліворуч вертикально роки життя 1908 - 1997.

 

 

WEB-ліографія

Примаченко Марія Оксентіївна

ukrmystetstvo.blogspot.com/2012/07/blog-post_9.html   - Український живопис: Марія Приймаченко

Марія Примаченко: “Літа мої молодії, прийдіть до мене…”

https://honchar.org.ua/p/mariya-pryjmachenko-lita-moji-molodiji-pryjdit-do-mene/   - Марія Примаченко: “Літа мої молодії, прийдіть до мене…”

http://prostir.museum/ua/event/6460 - Відкриття виставки "Марія Примаченко. Фантасмагорії" в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва

https://www.youtube.com/watch?v=0JpYlJWQpgM - Відеофільм з репродукціями картин Марії Примаченко

http://svit.ukrinform.ua/celebrities.php?page=primachenko.htm  - Біографія художниці та її значний внесок у світ мистецтва.

http://lib.ukrsd.com.ua/index.php?name=Pages&op=page&pid=125  - Вільний дух і вільний світ творчості (до 100-річчя з дня народження Марії Примаченко)

http://www.bondarev.com.ua/pages/view/422  - Живопис з приватної колекції Костянтина Бондарєва

https://povaha.org.ua/mariya-prymachenko-notatky-z-praktychnoho-svitotvorennya/  - Вступна стаття

http://mariyaprymachenko.blogspot.com/p/blog-page_89.html - Цікаві факти про Марію Приймаченко

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua  -   сайт газети "День"       

https://dt.ua  - сайт газети "Дзеркало тижня"

https://ukurier.gov.ua  - сайт газети "Урядовий кур'єр"

Бібліографи укладачі: Мілашенко Т.І, Фоміна Н.І.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ