Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Магія слова Романа Іваничука»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний біобліографічний список до 90-річчя від дня народження

Романа Івановича Іваничука, українського письменника

ГЕРОЇЧНИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА РОМАНА ІВАНИЧУКА

Понад півстоліття тому вступив Роман Іваничук на літературну ниву, щоб самовіддано і чесно відтоді і дотепер, як заповідав Шевченко, “перелоги орать, думать, сіять, не ждать, і посіяне жать...” І це порівняння його з орачем зовсім не випадкове, бо небагато й немало, а якраз п’ятдесят п’ять років тому опубліковане оповідання Романа Іваничука так і називалося – “Скиба землі”. І вже не перелічити, скільки не те щоб скиб, а цілих потужних пластів піднято за цей час його “роботящими руками” та “роботящим умом”.

Піднято наперекір тим окупантським буревіям і грозам, що намагалися і не змогли знищити його юні пориви та зламати його життєву долю. Піднято всупереч палаючим суховіям і пекельним морозам большевицької ідеології, яка “вижігала кальоним жєлєзом” незалежні, незгідні із її тупими догмами паростки будь-яких свіжих поглядів і думок. А особливо національно-патріотичних! “Бути українським письменником у совєтчині – подвижництво”, так закінчив Іван Кошелівець у 1964 році свою фундаментальну працю “Сучасна література в УРСР”. Може, слід було б до цих слів ще додати: “А бути безкомпромісним українським письменником це – героїзм”.

Як твердить тлумачний словник, героїзм – це “найвищий вияв самовідданості і мужності у виконанні громадського обов’язку”. Життєва позиція, творчість і діяльність Романа Іваничука – таки справжній героїзм. Як письменник, він автор майже півтори сотні окремих видань. І це вияв не тільки його дивовижної працьовитості, а передусім – невичерпності даного з ласки Божої таланту й невсипущих і постійних творчих пошуків та дерзань. У майстерних новелах, глибоких повістях, наступальній публіцистиці, а передусім – історичних романах, яких він створив шістнадцять – стільки, мабуть, не написав ще жоден письменник! Проте справа не в їх кількості, хоч це дуже важливо. Як із саркастичним болем прозірливо писав Шевченко, що німець “історію нашу нам розкаже”. Та куди страшніше, що “розказував” її не німець, а наш північний сусід, і то так настирливо, що ще жодне покоління не змогло побачити справжнього, не сфальшованого блиску її дорогоцінних клейнодів. Їх сяєво повертав у затемнені очі протягом сорока п’яти років, за словами М. Слабошпицького, “беззаперечний лідер української історичної прози – Роман Іваничук”, і чи не дорожчі, не потрібніші вони зараз нашому народові, ніж напівміфічні “скарби Полуботка”?

Новітні “яничари” і “ординці”, усілякі шовіністичні “оскоцькі” ще від першого історичного роману “Мальви” хижою зграєю нападали на твори письменника, намагаючись вибити із його рук патріотичне перо, а самого зламати морально і фізично, і доводиться тільки дивуватись, як вдалося йому героїчно вистояти під злобним виттям та укусами цієї камарильї.

Він незламно відстоював позицію справжнього українського патріота і як депутат парламенту першого демократичного скликання, стоячи пліч-о-пліч з такими героями-дисидентами, як В’ячеслав Чорновіл, брати Горині, Левко Лук’яненко, Степан Хмара, коли приймалася вікопомна Декларація про незалежність України. Він багато організаційних сил віддавав також створенню львівської “Просвіти”, почесним головою якої залишається і донині. Така ось багатолітня героїчна позиція, постійна самовідданість і мужність у виконанні громадянського обов’язку Романа Іваничука.

Роман Кудлик

ОСНОВНІ ДАТИ БІОГРАФІЇ РОМАНА ІВАНИЧУКА

27.05. 1929

Народився у с. Трач Косівського р-ну Івано-Франківської обл. у сім’ї вчителів

1948

Вчитель початкових класів с. Семаківка Коломийського р-ну

1957

Вчитель української літератури СШ м. Щирець Львівської області

1958

Вийшла друком перша збірка оповідань “Прут несе кригу”

1960

Член Спілки письменників України

1961

Редактор Львівського книжково-журнального видавництва

1962

Вчитель СШ № 34 м. Львова

1963-1990

Завідувач відділу прози, старший редактор редакції журналу “Жовтень” (тепер “Дзвін”)

1979

Присуджено премію імені Андрія Головка за кращий роман року “Манускрипт з вулиці Руської”

1985

Присуджено Державну премію Української РСР ім. Т. Г. Шевченка за романи “Вода з каменю” та “Четвертий вимір”

1986, 4 червня

Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора

1990, 16 липня

Як депутат Верховної Ради від Львівщини, був присутнім під час прийняття Декларації про державний суверенітет України

1993

Кембріджський міжнародний біографічний центр (Великобританія) у престижній номінації “Людина року”

1997

Лауреат премії журналу “Березіль” за книгу спогадів “На марґінесі”

1998

Нагороджений орденом “За заслуги”

1998-2010

Професор кафедри української літератури імені академіка М. Возняка Львівського національного університету імені Івана Франка

1999

Лауреат Міжнародної премії ім. І. Мазепи (за книгу “Орда”). У номінації “Почесний громадянин” названо Р. Іваничука. Міський голова В. Куйбіда вручив письменникові відзнаку “Почесний громадянин міста Львова”

2000

Лауреат премії журналу “Березіль” за роман “Саксаул у пісках”

2002

Присуджено премію Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів за 2002 рік

2003

Присуджено обласну премію ім. Богдана Лепкого за книгу-дилогію “Сполохи над пустирем” (Тернопіль, 2002), обрано головою Товариства української мови ім. Т. Шевченка “Просвіта”

2007

Нагороджений орденом “За заслуги” ІІ ступеня

2009, 22 січня

Присвоєно звання “Герой України” з врученням ордена Держави

  

 

Із початку 2000-х років написав романи:

2006

«Вогненні стовпи»

2007

«Генерали імперії», «Країна Ірредента»

2008

«Через перевал»

2011

«Хресна проща»

2012

«Торговиця»

  

2016, 17 вересня

Помер у Львові. Похований 19 вересня на Личаківському цвинтарі

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронолгії)

2018

Козирєва, Тетяна. «Для перекладача головне – не переписувати текст під себе...» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/dlya-perekladacha-golovne-ne-perepysuvaty-tekst-pid-sebe: Наталя Іваничук – про норвезький орден, батька, любов до мов та доброї інтелектуальної прози / Козирєва, Тетяна // День. - 2018. - 20 лип. (№ 127-128). Наталя Іваничук – член Національної спілки письменників України отримала державну нагороду Норвегії – Королівськиий Норвезький орден Заслуг «за перекладацьку діяльність та значний внесок у розвиток норвезько-українських культурних взаємин». Наталя Іваничук є авторкою перекладів 80 творів німецької, норвезької та шведської літератур. Наталя Іваничук – донька письменника, професора Львівського національного університету ім. Івана Франка, лауреата Шевченківської премії, Героя України Романа Іваничука

2017

Головко, Тарас. Щоденник для всіх [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/shodennik-dlya-vsih/: вже рік із нами немає Героя України письменника Романа Іваничука / Головко, Тарас // Урядовий кур`єр. - 2017. - 16 вер. (№173). - С. 7. Прижиттєвий класик української літератури, лауреат Шевченківської премії Роман Іваничук пішов у засвіти 17 вересня. Ніби передчуваючи, що спливають останні дні його земного буття, він поспішав завершити надзвичайно важливу для нього справу – випустити щоденник, який вів на початку 1990-х. А свою останню книжку «Дороги вольні і невольні: Щоденники. 1991-1994» так і не дочекався. Не дожив кілька місяців до того дня, коли видрукували сигнальний примірник. Цим виданням, яке зібрало чималий масив безцінної інформації про перші роки відновленої державної незалежності, ніби завершується життєвий цикл людини

2016

Козирєва, Тетяна. У Львові помер письменник Роман Іваничук [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/news/170916-u-lvovi-pomer-pysmennyk-roman-ivanychuk / Козирєва, Тетяна // День. - 2016. - 17 вер. Стало відомо, що сьогодні вранці відійшов у Засвіти письменник, громадський діяч, один із організаторів Товариства української мови ім. Тараса Шевченка, член Спілки письменників України, депутат Верховної Ради 1-го скликання, заслужений працівник культури України, Герой України Роман Іваничук

2013

Худицький, Василь. Письменник Роман Іваничук: "Тюрма мене оминула, але цькування тривало так довго, що я до того звик" [Електронний ресурс] = https://dt.ua/CULTURE/pismennik-roman-ivanichuk-tyurma-mene-ominula-ale-ckuvannya-trivalo-tak-dovgo-scho-ya-do-togo-zvik-_.html / Худицький, Василь // Дзеркало тижня. - 2013. - 9 серп. Не так давно на книжкових полицях з'явився новий роман 84-річного патріарха української літератури Романа Іваничука "Торговиця" (2012). Відгуки рецензентів на книжку вельми схвальні. Іваничук майже 60 років працює в українській літературі на історичну пам'ять. Це сьогодні Роман Іваничук – Герой України, лауреат Шевченківської премії, автор двадцяти історичних романів. А в середині 60-х, коли його "Мальви" торували шлях до читача, були і заборони, і навіть цькування. Про події давні й відчуття сьогодення – у відвертому інтерв'ю Романа Іваничука DT.UA

2009

Мельник О. Роман Іваничук: "Не вірте, коли кажу, що написано останній роман..." [Текст] / О. Мельник // Урядовий кур'єр. - 2009. - 10 черв. (№101). - С. 17. Патріарх української літератури, визнаний майстер історичних романів, Герой України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка письменник Роман Іваничук. зробив собі і, звісно, читачам подарунок - презентував у Національному університеті імені І. Франка чергову книжку "Люлька з червоного дерева"

Козирєва, Тетяна. Письменник Роман Іваничук: "Література - це храм, а не дім розпусти" [Текст] https://dt.ua/SOCIETY/pismennik_roman_ivanichuk_literatura__tse_hram,_a_ne_-dim_rozpusti.html: відомому українському письменнику Роману Іваничуку виповнилося 80 років / Козирєва, Тетяна // Дзеркало тижня. - 2009. - 6 черв. (№21) . - С. 11. Його ім'я пов'язують передусім з "Мальвами", "Черленим вином", "Манускриптом з вулиці Руської", "Водою з каменю", "Четвертим виміром", "Вогненими стовпами". А всього історичних романів у творчому доробку професора Львівського національного університету ім.Івана Франка, лауреата Шевченківської премії, а віднедавна Героя України - шістнадцять. Судилося письменнику довге й непросте життя. Під час розмови згадав Роман Іваничук і свого батька, який справив на нього великий вплив, говорив і про літературні впливи

Роман Іваничук: "Письменником я народився..." [Текст] / Розпитував Сергій Козак // Літературна Україна. - 2009. - 22 жовт.(№35). - С. 6. "Скибка землі" - назва його першої новели, яку 1954 року надруковано у студентському альманасі Львівського університету. Сьогодні Роман Іваничук - Герой України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, автор книжок новел, повістей, автобіографічних творів. Живе у Львові - і саме там відбулася ця розмова з письменником про секрети його творчості

2008

Мельник О. Магія слова Романа Іваничука [Текст] / О. Мельник // Урядовий кур'єр. - 2008. - 15 трав. (№87). - С. 8-9. Зустріч з громадськістю відомого українського письменника. Письменникові конче треба "чути голос народу", знати, що болить співвітчизникам, чим живуть, чого сподіваються

Роман Іваничук: "Час очистився в горнилі майдану" [Текст] / Розмовляв Богдан Залізняк // Літературна Україна. - 2008. - 21 серп.(№32). - С. 4. Безпосереднім поштовхом до цього інтерв'ю - через роки - стала поява у часописі "Кур'єр Кривбасу" політичного роману одного із "беззаперечних лідерів української історичної прози" (Михайло Слабошпицький) Романа Іваничука - "Країна ірредента". А цікавий він тим, що в його основі - осмислення Майдану, із залученням доленосних подій з нашої історії у минулому (вже) двадцятому столітті

2007

Роман Іваничук: "Обов'язок митців - захистити культуру" [Текст] / Записав Олесь Ганущак // Літературна Україна. - 2007. - 13 груд.(№48). - С. 1. Зала Львівського Палацу мистецтв, де проходила творча зустріч із лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка Романом Іваничуком, заледве вмістилавсіх охочих почути сокровенне письменницьке слово

Твори Р. Іваничука у фондах МСМБ

Благослови, душе моя, Господа... [Текст]: щоденникові записи, спогади і роздуми / Іваничук, Роман Іванович. - Львів : Просвіта, 1993. - 270 с

Бо війна-війною...; Через перевал [Текст]: романи / Іваничук, Роман Іванович; Худож. Л.Д.Киркач-Осіпова. - К.: Кордон, 2015. - 447 с. Роман "Бо війна-війною..." - це розповідь про складний шлях галичанина через Першу світову війну, еміграцію, повернення на Україну і репресії 1930-х років. "Через перевал" - химерний роман, в якому головний герой Майстер присутній як у минулому, у часи Хмельницького і Дорошенка, так і у нинішньому часі

Вогненні стовпи [Текст]: тетралогія / Іваничук, Роман Іванович; Худож. Л.Е.Чайка, Є.В.Вдовиченко. - Харків: Фоліо, 2011. - 507 с.

Журавлиний крик [Текст]: роман / Іваничук, Роман Іванович; Худож. М.А.Карманова, А.С.Ленчик. - Харків: Фоліо, 2006. - 382 с.

Мальви; Орда [Текст]: романи / Іваничук, Роман Іванович ; Худож. А.С.Ленчик. - Харків : Фоліо, 2006. - 415 с. Перший історичний роман «Мальви» (1968) приніс письменнику величезний успіх у читачів і шалену партійну критику. Р. Іваничук зображує події, мало або й зовсім не висвітлені в українській літературі. Він розповідає історію життя української полонянки Марії та її дітей, котрі, як і мати, потрапляють у турецьку й татарську неволю. Повстання Богдана Хмельницького розбудило до життя затурканих бусурманством юнаків і дівчину, яких автор символічно називає мальвами

Манускрипт з вулиці Руської [Текст]: романи / Іваничук, Роман Іванович; Передм. В.Яворівського; Худож. В.С.Василенко. - К.: Дніпро, 1981. - 534 с.

Нещоденний щоденник [Текст]: літературно-художнє видання / Іваничук, Роман. - Львів: Літопис, 2005. - 216 с.

"Нещоденний щоденник" - це книжка, міцно зв'язана з часом її написання, але воднораз глибоко вкорінена в минулому та спрямована в майбутнє. Автор, споглядач та учасник описує знакові події політичного й літературного життя України 2003-2004 років, вплітаючи їх у мереживо яскравих спогадів. Це дуже відверті та щирі есеї, написані у формі щоденникових записів, про знакові політичні й культурні події в Україні 2003-2004 років

Орда: Псалом [Текст]: історичний роман / Іваничук, Роман Іванович. - Львів: Просвіта, 1992. - 200 с.

Осінні узори [Текст]: новели та оповідання / Іваничук, Роман Іванович ; Упор. Н.Бічуя, В.Габор; Передм. Н.Бічуї. - Харків : Фоліо, 2015. - 300 с.

Це книга про звичайних людей, добірка новел і оповідань, написаних у різні роки, з сюжетами, вихопленими просто з життя. Це своєрідна сповідь письменника-життєлюба, літописця не тільки сивої давнини, але й своєї епохи.

Серед повені книг. Записки бібліофіла: про книги і про себе [Текст]: літературно-художнє видання / Іваничук, Роман. - Львів : ЛА "Піраміда", 2016. - 160 с.

У новій книжці Роман Іваничук розповідає про свою бібліотеку як про дуже близьку і дуже рідну душу. Раритетні і звичайні видання його бібліотеки тісно переплелися з цікавими історіями про українських письменників та перекладачів старшої і молодшої ґенерацій, спонукали до творчості та роздумів, були тим духовним вогнищем, яке зігрівало його у скрутні хвилини життя. Тож Роман Іваничук з великою приємністю запрошує своїх читачів помандрувати його книгозбірнею

Сліди на піску [Текст]: новели і оповідання / Іваничук, Роман Іванович ; Упор. Н.Л.Бічуя, В.В.Габор; Худож. Л.П.Вировець. - Харків : Фоліо, 2015. - 250 с.

Усвоїй книзі Роман Іваничук хоче сказати, що навіть найнепомітніший слід, який залишила на рідній землі чесна людина, ніколи безслідно не зникає. Книга містить короткі повісті, новели й есеї, написані в різні роки, а тому читач має змогу оцінити автора як майстра малої прози. Автор розмірковує про давню історію України та наше суперечливе сьогодення, розкриває характер людини крізь призму душі при мінімумі опису зовнішніх подій

Через перевал [Текст]: химерний роман / Іваничук, Роман Іванович. - Львів: Літопис, 2004. - 190 с.

Четвертий вимір [Текст]: роман / Іваничук, Роман Іванович. - К.: Радянський письменник, 1984. - 207 с.

«Четвертий вимір» - твір, за який письменник був удостоєний Національної премії ім. Т. Шевченка, присвячений Миколі Гулаку, другу і соратнику великого Кобзаря, відомому математику, юристу, перекладачу–поліглоту, котрий володів майже двадцятьма мовами, людині, яка після ув'язнення в Шліссельбурзькій фортеці за свою діяльність у Кирило–Мефодіївському товаристві не мала права повернутися в рідну Україну

Черлене вино; Манускрипт з вулиці руської [Текст]: романи / Іваничук, Роман Іванович; Худож. І.Яхін. - Харків: Фоліо, 2006. - 381 с.

Роман «Черлене вино» (1976), що увійшов до VI тому зібрання творів Р. Іваничука, відтворює події першої половини XV століття – героїчну оборону останньої твердині Галицько-Волинського князівства – Олеського замку, маленького острівця народної волі. Через образи сміливого ратоборця Івашка Рогатинського, скомороха Арсена, гончаря Микити автор змальовує запеклу боротьбу підневільного люду, що кинув виклик можновладній шляхті

Шрами на скалі [Текст]: роман / Іваничук, Роман Іванович. - Львів: Каменяр, 1987. - 213 с

У романі «Шрами на скалі» розповідається про останні роки Каменяра - видатного українського письменника Івана Франка, 150-ту річницю з дня народження якого відсвяткували у 2006 році

Література про Романа Іваничука

Вічна загадка любові [Текст]: Літературна спадщина Григора Тютюнника. Спогади про письменника / Під упор., передм., прим. В.С.Брюховецького; Худож. В.Ф.Яцун. - К.: Радянський письменник, 1988. - 495 с.

Історія української літератури ХХ століття у 2-х кн. [Текст]: пiдручник. Кн.2: Друга поло-вина ХХ столiття / За ред. чл.-кор. НАН України В.Г.Дончика. - К.: Либiдь, 1998. - 456 с.

Кульчий, Олена. Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів [Текст] / Кульчий, Олена, Малярчук, Тамара, Бентя, Юлія; Передм. авт.; Слово до читача Б.Олійника, О.Гінзбург. - К.: ТОВ "Вид-во "КЛІО", 2013. - 352 с.

Мить краси і небо серця. Оповідання [Текст]: Літературно-художнє видання. Кн. 3-я: Мить краси і небо серця / Вст. слово Г.Вдовиченко. - К.: Вид. група КМ-БУКС, 2016. - 304 с.

Нова збірка оповідань п'яти уже знайомих читачам українських авторів, нагадує танцювальний бата: кожен по черзі опиняється у центрі уваги, в колі, сам-один – і показує, на що здатний. Діапазон можливостей від майстра багаторічного літературного марафону, який не збавляє робочого темпу, тримає рівень письма та підохочує молодших своїм юнацьким завзяттям – і до перспективного автора-початківця з досвідом учасника теперішньої війни, його ім'я читач якщо й не чув, то відтепер уже й не забуде. П'ятірка різнопланових авторів пропонує читачам свою малу прозу, написану в різний час: і багато років тому, і щойно тепер, спеціально для цієї збірки... Різні стилі, різні жанри, різна енергетична насиченість творів

Слабошпицький, Михайло Федотович. Наближення до суті: літературні долі [Текст]: літературно-художнє видання / Слабошпицький, Михайло Федотович. - К. : Ярославів Вал, 2015. - 624 с.

Тут ідеться про 35 літератруних доль. Чому саме 35? Можливо, тому, що це - вік помежів'я людської молодості і зрілості. Щоразу це спроба неакадемічного погляду на письменників від Астольфа де Кюстіна до Василя Голобородька

Слабошпицький, Михайло Федотович. Роман Іваничук [Текст]: літературно-критичний нарис / Слабошпицький, Михайло Федотович. - К.: Радянський письменник, 1989. - 206 с.

Терен, Тетяна. RECвізити. Антологія письменницьких голосів [Текст] : Літературно-художнє видання. Кн.3 / Терен, Тетяна ; Фотогр. О.Хоменка. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. - 294 с.

Проект журналістки Тетяни Терен «RECвізити» покликаний зберегти думки, переконання, позиції, оцінки, творчі й життєві правила найзнаковіших сучасних українських авторів. Герої цієї антології розповідають про місця свого народження, батьків і сім’ю, згадують учителів і колег, діляться творчими секретами, розмірковують про любов, віру і сенс життя. Зустрівшись на сторінках цього трикнижжя, письменники несподівано починають говорити не лише з невидимим уважним інтерв’юером, але й одне з одним. Перед нами унікальний проект про покоління і про ті часто невидимі зв’язки, завдяки яким уможливлюється неперервність літературного процесу

Українські письменники. Біографії. Огляди творчості. Літературні напрямки і течії [Текст]: довідник / Під ред. М.І.Преварської. - К. : Велес, 2013. - 368 с.

Усі письменники і народна творчість [Текст]: Довідник. - К : Майстер-клас, 2008. - 864 с.

Шевчук, Валерій Олександрович. На березі часу [Текст]: Ті, котрі поруч: Спогади про сучасників / Шевчук, Валерій Олександрович. - К. : Либідь, 2015. - 576 с.

Автор подає есеї, де докладно описує літературне середовище 1960-1980-х років. Це історії людей, які впливали на події в країні, ії долю та історію

Більш розлогіший список творів Романа Іваничука дивіться в електронному каталозі на сайті бібліотеки   https://msmb.org.ua

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

http://www.ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://dt.ua/ - сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://library.lnu.edu.ua/bibl/images/Vudanna_WEB_pdf/3Ukrajinska_biobibliografija/29_Ivanychuk.pdf - «Роман Іваничук» бібібліографічний покажчик наукової бібліотеки Львівського національного університета імені Івана Франка

Укладачі: Мілашенко Т. І., Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ