Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Витоки Соборності»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний покажчик до Дня Соборності та Свободи України

 

День Собо́рності  – свято України, що відзначається щороку 22 січня 1919 року, в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Офіційно в Україні День соборності відзначався з 1999 року.

 

 

 

 

http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/U042_99.html УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року N 42/99 

Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно Указу Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99[1].

У цей день також прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. – прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

 

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1209/2011  У К А З ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ  Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат ы професійних свят

30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено «День Соборності та Свободи України»

 

Історична довідка

Об'єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного, неекспансійного об`єднання територій в єдиній суверенній державі. Етнічно-національна консолідація українців базувалася на принципах історичного самоусвідомлення, ідеалах свободи і незалежності, добровільному волевиявленню http://together.lviv.ua/index.php?id=1279

 

Передумови та історичне значення Акту злуки

Акт Злуки історично спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної і територіальної консолідації, свідченням їх національної самоідентифікації.

Ідея соборності українських земель набула державного статусу, в наступні десятиліття залишалась інтегральним чинником і положенням програм різних течій національно-визвольного руху. Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі http://diplomna5.com/ref-7618/

Уже практично з першого дня утворення Західноукраїнської Народної Республіки між урядами УНР і ЗУНР проводились переговори про втілення ідеї соборності.

Прагнучи отримати допомогу в боротьбі з поляками, які наступали на ЗУНР, Українська Національна Рада

в кінці листопада 1918 року направила до Києва до гетьмана Скоропадського своїх представників Л. Цегельського та Д. Левицького. Проте до цього часу Київ вже був оточений військами Директорії. Посланці вирушили до Фастова, де зустрілися з членами Директорії В. Винниченком, С. Петлюрою, А. Андрієвським, Ф. Швецем і А. Макаренком.

1 грудня 1918 р. у Фастові було укладено попередній договір між Радою державних секретарів ЗУНР та Директорією УНР про «злуку обох українських держав в одну державну одиницю».

 

Вагон-музей в м. Фастові, де у грудні 1918 року був підписаний передвступний договір між ЗУНР та УНР

Текст договору. Див Додаток №1

На засіданні З січня 1919 р. УН Рада в Станіславі, куди переїхав увесь апарат уряду, одностайно прийняла ухвалу про об'єднання ЗУНР та УНР. В ній зазначалося: «Українська Національна Рада, виконуючи право самовизначення українського народу, проголошує урочисто з'єднання ЗУНР і УНР в одну одноцільну суверенну Народну Республіку».

16 січня 1919 року до Києва виїхали делегація на чолі з Л. Бачинським для вручення Директорії постанови Ради. Так 36 галицьких делегатів виїхали до Києва на урочистий Акт Злуки, приурочений до першої річниці проголошення самостійності Наддніпрянської України.

18 січня 1919 року відбулася спільна нарада Директорії і Ради Народних Міністрів з представниками ЗУНР, на якій договір був схвалений.

Кульмінацією національно-визвольних змагань українців стало 22 січня 1919 р. – День Злуки УНР і ЗУНР.

22 січня 1919 р., погожого морозного дня, святково прибраний Софіївський майдан у Києві заповнили десятки тисяч жителів столиці, численні гості та військо. О 12 годині над колонами пролунало «Слава», прозвучав національний гімн.

Фотохроніка святкування Злуки на Софіївському майдані 22 січня 1919 року

 

Міністр закордонних справ ЗУНР Л. Цегельський оголосив грамоту – ухвалу УН Ради і передав її голові Директорії В. Винниченку. У відповідь член Директорії Ф. Швець зачитав Універсал уряду УНР, в якому, зокрема, зазначалося: «Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є єдина незалежна Українська Народна Республіка...».

Після цього відбувся урочистий молебень. Свято під давніми стінами Софії закінчилося парадом українських військ. З особливим захопленням присутні вітали колони Січових стрільців під командуванням полковника Є. Коновальця. Наступного дня Трудовий Конгрес майже одностайно ухвалив Універсал про Злуку. ЗУНР було перейменовано в Західну область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Державним гербом Соборної України став тризуб.

День 22 січня 1919 р. був одним із найпрекрасніших моментів нашої непростої, нерідко трагічної історії, назавжди залишившись у пам'яті українського народу як свято Соборності України.

Об'єднавча акція 1919 року залишила глибокий слід в історичній пам'яті українського народу. Події 1919 року нагадують про необхідність збереження соборності нашої молодої держави. Досвід доводить, що будь-який федеративний розподіл території України неминуче призведе до ліквідації державності.

Докладніше на:http://pidruchniki.ws/13780305/istoriya/akt_zluki_unr_zunr_vid_sichnya_1919_yogo_istorichne_znachennya

 

Бібліографія статей

 

2013

П'єцух М. Дві України в одній сім’ї [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2211/171/78695/: разом з творчим подружжям донеччанки Ірен Роздобудько та галичанина Ігоря Жука «УМ» розбирала, що є спільне чи різне між «східняками» і «західняками», «донецькими» і «бандерівцями» / М. П'єцух // Україна молода. – 2013. – 23 січ. (№11). Головним символом Дня Соборності більшість вважає «живий ланцюг». Розтягнувшись на сотні кілометрів, він об’єднав представників чи не всіх регіонів України та різних політичних поглядів, щоб довести: «ми, українці, – єдині». Знову на День Злуки з мітингових сцен політики продовжують кричати «Схід і Захід – разом» з таким запалом, ніби самі себе намагаються переконати. Але чи потрібно ще когось переконувати? Для мільйонів українців соборність є очевидною, а нація – єдиною, попри окремі спекулятивні заяви політиканів. Нічого не треба доводити сотням тисяч сімей, які складені з представників «двох Україн». І якби не Злука 1919 року, де українці підтвердили, що хочуть жити разом, тих родин, можливо, і не існувало б сьогодні. Саме такі сім’ї і є найкращим символом цього свята. Один з яскравих прикладів – подружжя відомого барда Ігоря Жука та популярної письменниці Ірен Роздобудько. Він – з Галичини, вона – з Донбасу, двоє віддавна живуть у Києві, а познайомилися лише п’ять років тому

 

З часів УНР і по сьогодні Софійський майдан асоціюється з Соборністю Української держави

Соборність: згода будує [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/sobornist-zgoda-buduye/: 22 січня 1919-го в Києві на Софійському майдані був проголошений і схвалений акт об’єднання українського народу / Підготували Ірина Нагребецька, Микола Шот, Оксана Мельник // Урядовий кур`єр. - 2013. – 22 січ. (№13). – С. 5. Це було ще й подвійне святкове дійство, фактичне злиття двох мрій українського народу – проголошення незалежності та забезпечення соборності Української держави, оскільки саме такого морозного січневого дня тільки рік тому, 1918-го, було оприлюднено ІV Універсал УНР, текст якого належить Михайлові Грушевському. Об’єднання «Великої» та «Західної» України було знаменною подією суспільно-політичного життя на момент Акту Злуки, і таким залишається донині. Принагідно згадаємо, що навіть сценарій дійства на Софійському майдані Києва готував не заїжджий гастролер, а один із найповажніших професорів зі світовим іменем Іван Огієнко

Щербата І. У столиці відсвяткували День Соборності [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4215/art/1358882708.html: правий та лівий береги Дніпра кияни символічно поєднали живим ланцюгом / І. Щербата // Хрещатик. - 2013. – 23 січ. (№8). – С. 2. Традиційно, цього дня Президент України Віктор Янукович поклав квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку і Михайлу Грушевському. На церемонії також були присутні голова Верховної Ради Володимир Рибак, прем’єр-міністр Микола Азаров, голова КМДА Олександр Попов, заступник Київського міського голови – секретар Київради Галина Герега, урядовці, представники духовенства та громадськості

Шевченко А. Духовна єдність – запорука соборної України [Текст] / А. Шевченко // Голос України. – 2013. – 23 січ. (№14). – С. 1, 2. Урочистості та пам’ятні заходи з нагоди Дня Соборності відбулися у всіх регіонах країни.

 

2010

Музиченко Я. УПА – родом з 1920-х? [Текст]: київський «Меморіал» презентував виставку про масовий спротив українців більшовицькій окупації / Я. Музиченко // Україна молода. – 2010. – 22 січ.(№12). – С. 2. До Дня Соборності Київ отримав незвичний подарунок: столичний осередок Товариства «Меморіал» ознайомив журналістів із новою документальною виставкою «Народна війна», що охопила історію визвольного руху українців та їхнього опору більшовицькій окупації у 1918-32 роках. Розділи експозиції розповідають про етапи державотворення, про першу, другу й третю більшовицькі окупації України, про нищення духовності, злочини проти людяності. У відповідь на терор і грабежі селяни повставали. Оприлюднені на виставці документи – це доказова база для правового засудження злочинів більшовицького режиму на українських теренах

Рибалко І. Київ об'єднав Україну [Текст]: 90 років тому на Софійському майдані проголосили об'єднання українських земель в одну створену державу / І. Рибалко // Хрещатик. – 2009. – 23 січ. (№4). – С. 1. Розпочалося святкування «живим ланцюгом» через міст Патона, народним віче під покривом найбільшого прапора України, а продовжилося урочистостями у приміщенні колишньої Центральної Ради Української Народної Республіки

Сюндюков І. Назавжди... [Текст]: у цей день 91 рік тому було проголошене державне об’єднання українських земель заходу та сходу / І. Сюндюков // День. – 2010. – 22 січ. (№9). – С. 2.  Згадуючи сьогодні річницю славетного Акту Злуки, навряд чи буде доречним вдаватися до суто історико-меморіальних розмов. Адже й досі є пекучою проблема єдності українців обох берегів Дніпра, Заходу та Сходу, проблема державного та людського гармонійного порозуміння всіх «гілок» нашого народу, волею суворої історії століттями роз’єднаних, розколотих, більше того – нацьковуваних ворожою рукою одне на одного (згадаймо хоча б часи Першої та Другої світових воєн)

Тесленко Л. Акт Злуки: тримаймося за руки! [Текст]: Україна відзначила День Соборності / Л. Тесленко // Україна молода. – 2010. – 23 січ. (№13). – С. 1. «Прийди та об’єднай Україну!» – з такими закликами напередодні Дня Соборності звернулися до українців організатори символічного живого ланцюга, що вже не перший рік єднає Лівобережжя та Правобережжя на столичному мосту Патона

Ткачук М. «Іст-Вест» по-нашому [Текст]: Висновки до Дня Соборності: західних та східних українців об’єднають мистецтво, спільна освіта та боротьба з бюрократичною машиною / М. Ткачук // Україна молода. – 2010. – 22 січ.(№12). – С. 3. Сьогодні, в День Соборності України, політики скажуть багато гарних слів про єдність Сходу та Заходу, про вічні цінності. І про те, що всі ми – українці. 22 січня 1919 року було проголошено Акт Злуки, яким Українська Народна Республіка і Західноукраїнська Народна Республіка проголосили державну єдність. Наскільки тепер єдині та наскільки відмінні «східняки» і «західняки» та що потрібно, аби «Схід та Захід були разом», з’ясовувала «Україна молода»

 

2009

Береги Дніпра об’єднали живим ланцюгом [Текст] / Інф. «День» // День. – 2009. – 23 січ. (№9). – С. 2. Учора на честь 90-ї річниці проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, кияни об’єднали два береги Дніпра живим ланцюгом. Учасників акції не налякала холодна погода – вони зібралися на мосту Патона о сьомій годині ранку. Об’єднання дніпровських берегів почалося о 7.15. «Узявшись за руки, ми символічно об’єднуємо два береги Дніпра на знак усвідомлення себе єдиним, сильним, самосвідомим народом», – заявили учасники акції

Біленко В. Соборність України, ілюзії і реалії [Текст]: рівно 90 років тому сталася визначна подія в українській історії: 22 січня 1919-го було проголошено акт возз’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну / В. Біленко // Сільські вісті. – 2009. – 22 січ. (№6). – С. 2. Цій події, що відома ще як Акт Злуки, передувала потужна національно-визвольна боротьба на всьому українському просторі одразу після повалення самодержавства в Росії (березень 1917 р.). Буквально через кілька днів у Києві була утворена Центральна Рада на чолі з М. Грушевським, котра з часом стала своєрідним парламентом, утворивши й уряд на чолі з В. Винниченком. УНР як державне утворення (правда, у складі федеративної Росії) була проголошена ІІІ Універсалом Центральної ради 30 листопада 1917 р., а 24 січня 1918-го IV Універсалом ЦР проголошувалась повна самостійність Української Народної Республіки. У листопаді 1918 року в умовах поразки австро-німецького блоку у Першій світовій війні на західноукраїнських землях, які досі входили до Австро-Угорської імперії, була створена ще одна українська держава – Західноукраїнська Народна Республіка. Природним і цілком виправданим було взаємне тяжіння таких двох українських державних утворень на уламках двох імперій, яке стараннями чільників і завершилося об’єднанням рівно 90 років тому

Качура Д. У єдності наша сила [Текст] / Д. Качура // Урядовий кур'єр. – 2009. – 23 січ. (№11). – С. 2. Учора Україна відзначала 90-у річницю проголошення Акта злуки Української народної Республіки і західноукраїнської Народної Республіки. Керівники держави поклали квіти до пам'ятників Тарасові Шевченку та Михайлові Грушевському в столиці. Під час урочистостей у Київському будинку вчителя Президент привітав усіх з Днем Соборності

Кондратюк І. Києві відзначили 90-ту річницю соборності України [Текст]/ І. Кондратюк // Вечірній Київ. – 2009. – 23 січ. (№4). – С. 2. На Софійській площі активісти розгорнули найбільший в Україні прапор

Литвин М. «Ми мусимо навчитися чути себе Українцями...» [Текст]: 22 січня – одна з найважливіших дат країни / М. Литвин // День. – 2009. – 22 січ.(№8). – С. 1. День Соборності України, – свято особливе. Адже боротьба за державну та духовну єдність усіх етнічних українських земель є політичною та моральною домінантою нашої історії: від Богдана Хмельницького аж до наших днів. Невипадково такого потужного поштовху боротьбі за незалежність України надав славетний «ланцюг єднання» українців від Львова до Києва: десятки тисяч людей взяли участь у цій історичній акції 22 січня 1990 року. Всі вони пам’ятали, що Акт Злуки українських земель Заходу й Сходу, що його було урочисто проголошено 22 січня 1919 року, – це не тільки животворна національна традиція, а й заклик до конкретної практичної роботи

Ми соборні генетично [Текст] / Інф. «УК» // Урядовий кур'єр. – 2009. – 22 січ. (№10). – С. 1. Акт Злуки 1919 року, як ми тепер розуміємо, був не якоюсь надуманою, насильницькою дією, а йшов із глибини народної душі, яка прагнула єдності нації

Оніщук М. Акт Злуки [Текст]: уроки минулого і завдання сьогодення : 22 січня цього року Україна урочисто відзначає 90-ту річницю з дня проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Акт Злуки, закріплений в Універсалі Директорії УНР, унормував омріяні попередніми поколіннями ідеали української соборності / М. Оніщук // Урядовий кур'єр. – 2009. – 22 січ. (№10). – С. 5

 

2008

В сім’ї єдиній [Текст]: зимового дня 22 січня 1919 року на майдані перед Київською Софіє відбулася подія, про яку мріяли багато поколінь українців, на велелюдному зібранні було урочисто проголошено Акт Злуки – Української народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Як свідчать історики: «це було справжнє свято української нації, яка з давні-давен мріяла про возз'єднання східних і західних земель в одну соборну і неподільну державу». А нині, в пам'ять про той вікопомний день 22 січня ми відзначаємо як державне свято День Соборності України / Підготував В. Жежера // Голос України. – 2008. – 22 січ. (№11). – С. 3. Україна відзначає День Соборності. Опівдні 22 січня 1919 року в Києві на Софійському майдані оголошено про об’єднання західноукраїнських земель з Наддніпрянщиною. Наступного дня в Оперному театрі за цей Акт проголосували всі 400 делегатів Трудового конгресу. А вже 2 лютого український уряд (Директорія) залишав Київ, столицю своєї Соборної держави

Литвин В. Незасвоєні уроки історії [Текст] / В. Литвин // Дзеркало тижня. – 2008. – 19 січ. (№2). – С. 20. Володимир Литвин про значення Акта Злуки, проголошеного в Києві на Софійському майдані 22 січня 1919 року

Сила нероду в єдності [Текст]: зимового дня 22 січня 1919 року на майдані перед Київською Софіє відбулася подія, про яку мріяли багато поколінь українців, на велелюдному зібранні було урочисто проголошено Акт Злуки – Української народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Яка свідчать історики, це було справжнє свято української нації, яка з давніх-давен мріяла про возз'єднання східних і західних земель в одну соборну і неподільну державу. А нині 22 січня в пам'ять про той вікопомний день ми відзначаємо як державне свято День Соборності України / Інф. "УМ" // Урядовий кур'єр. – 2008. – 22 січ. (№12). – С. 1, 5

 

2007

Бердник, М. Государство не состоялось. Злука была [Текст]: страна скоро отметит очередной праздник среди многочисленных, призванных в процессе конструирования исторической памяти пробудить «самоідентифікацію нації». 22 січня є одним із найвеличніших днів української історії... / М. Бердник // 2000. – 2007. – 19–25 янв.(№3). – С. 3

Доленосна віха нашої історії [Текст]: 22 січня – День Соборності України // Урядовий кур'єр. – 2007. – 20 січ. (№11). – С.1. День 22 січня 1919 року, коли на Софійському майдані у Києві на велелюдному зібранні було проголошено Акт Злуки – возз'єднання УНР і ЗУНР в єдину соборну державу, назавжди лишиться в історії нашого народу як свято Соборності України

Кислий, О. Потрібна воля до свободи [Текст]: роздуми у зв'язку з Днем Соборності України / О. Кислий // День. – 2007. – 25 січ. (№12). – С. 1, 4. До Дня Соборності України

Попович, М. Україна і сьогодні не розв'язала проблему соборності [Текст] / М. Попович // Хрещатик. – 2007. – 19 січ. (№8). – С.1, 2. Питання про соборність України сьогодні ще актуальніше, ніж у часи так званої Злуки

Скорина О. Святая святих українства [Текст]: от і відшуміли ще дві вікопомні дати в житті нашої нації - День проголошення самостійності України 22 січня 1918-го та День Злуки двох її республік роком пізніше / О. Скорина // Українська столиця. – 2007. – 26 січ. – 1 лют. (№4). – С. 21. Спомин. Розмова з цього приводу з В'ячеславом Максимовичем Чорноволом у березні 1997-го, особисте відчуття в момент участі у живому ланцюзі між Києвом та Львовом 21 січня 1990 року

Сюндюков, І. Єдність як запорука сили [Текст]: до Дня Соборності України / І. Сюндюков // День. – 2007. – 20 січ. (№9). – С. 2

Тимошик М. Ідея Соборності української мови на сторінках огіенкового часопису «Рідна мова» [Текст] / М. Тимошик // Дивослово. – 2007. – № 5. – С. 38-44

Тракало, Я. Соборність наших душ і партій [Текст] / Я. Тракало // День. – 2007. – 23 січ. (№10). – С. 5. До Дня Соборності України

Усвідомлення злуки [Текст]: в різноманітності – наша сила?: 22 січня – День Соборності України. В 1919 році на Софійській площі в Києві УНР і ЗУНР формально об'єдналися в одну Велику Україну. Як це було, що нас роз'єднувало згодом і чи є Україна єдиною зараз? Про це – наш діалог із заступником директора Інституту історії України НАНУ, докт. іст. наук Станіславом Кульчицьким / Бесіду вів Аркадій Сидорук // Україна молода. – 2007. – 20 січ. (№11). – С. 5, 7

 

Література за темою

Лисяк-Рудницький, Iван. Історичні есе [Текст]: Т.2 / Лисяк-Рудницький, Iван; Упоряд. Я.Грицак; Пер. з англ. У.Гавришкiв, Я.Грицака. – К. : Основи, Iн-т держ. управлiння та мiсцевого самоврядування при КМ України, 1994.– 554с.

Маманчук, Олександр Іванович. Актуальні проблеми політичної історії України [Текст]: монографія / Маманчук, Олександр Іванович. – К. : КНЕУ, 2005. – 309 с.

Андрій Мельник [Текст]: спогади та документи / Авт. кол.: М.Минчак, О.Навроцький [та ін.]. – К. : Фундація ім. О.Ольжича, 1995. – 352 с.

Сергієнко, Павло Панасович. Соборна Україна [Текст]: від ідеї до життя / Сергієнко, Павло Панасович; Худож. Ю.Ф.Назаренко. – К. : Знання, 1993. – 64 с.

Сергієнко, П.П. Соборність України: поняття, ідея і реальність [Текст] / П. П. Сергієнко; Худож. В Ляшенко. – К. : ПБП «Фотовідеосервіс», 1993. – 80 с.

Докладніше дивіться в електронному каталозі на сайті бібліотеки: www.msmb.org.ua

 

Інтернет- ресурси

http://www.day.kiev.ua - сайт газети «День»
http://www.ukurier.gov.ua - сайт  газети «Урядовий кур’єр»
http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»
http://kreschatic.kiev.ua - сайт газети «Хрещатик»
http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»
http://www.eveningkiev.com/ - сайт газети Вечірній Київ
http://www.silskivisti.kiev.ua - сайт газети «Сільські вісті»
http://uateka.com/uk/article/society/heritage/984    Акт Злуки
http://www.hai-nyzhnyk.in.ua/doc/172doc.php    Павло Гай-Нижник Акт Злуки УНР і ЗУНР. Історичні передумови Злуки.
http://www.ndu.edu.ua/manoilenko/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=2    Акт Злуки між УНР та ЗУНР
http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/01/22/109449/    Історик Олег Павлишин: «Потрібен живий ланцюг «Львів-Луганськ»
http://znaimo.com.ua/%D0%90%D0%BA%D1%82_%D0%BE%D0%B1_%D1%94%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%A3%D0%9D%D0%A0_%D1%96_%D0%97%D0%A3%D0%9D%D0%A0   Акт Злуки. Текст
http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=1214    22 січня 1919 року територія України була набагато більшою від сучасної
http://dok.znaimo.com.ua/docs/index-10168.html    День Соборності України
http://www.lustration.org.ua/22-%D1%81%D1%96%D1%87%D0%BD%D1%8F-%E2%80%93-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D0%B2/    22 січня – День Соборності України! Знову два майдани!
http://together.lviv.ua/index.php?id=1279    22 січня – День Соборності України
http://www.istpravda.com.ua/artefacts/4d3adbac87083/#9    Свято Злуки: унікальні фото від Інституту національної пам'яті
http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/01/22/109449/    Історик Олег Павлишин: «Потрібен живий ланцюг «Львів-Луганськ»
http://www.istpravda.com.ua/columns/2011/01/21/17162/    День Злуки: східняк і західняк сильні тільки один одним

 

Фільмографія

http://doc-films.com/tags/%C0%EA%F2+%E7%EB%F3%EA%E8/ Акт злуки: відтворення історичної правди (2011) TVRip

 

Дитячі малюнки

http://newtechn-gymnasium.edukit.kr.ua/vihovna_robota/vihovatelyam/temi_dlya_obgovorennya/zluka_ukraini/

 

Додаток №1
Текст договору

П Е Р Е Д В С Т У П Н И Й  Д О Г О В І Р,

заключений дня 1 грудня 1918 року в м.Фастові
між Українською Народньою Республікою й
Західно-Українською Народньою Республікою
про маючу наступити злуку обох українських держав
в одну державну одиницю

 

1. Західно-Українська Народня Республіка заявляє цим непохитний намір злитись у найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народньою Республікою – значить заявляє свій намір перестати істнувати як окрема держава, а натомісць увійти з усією територією й населенням, як складова частина державної цілости, в Українську Народню Республіку.

2. Українська Народня Республіка заявляє цим рівнож свій непохітний намір злитись у найкоротшім часі в одну державу з Західно-Українською Народньою Республікою – значить заявляє свій намір прийняти всю територію й населення Західно-Української Народньої Республіки, як складову частину державної цілости, в Українську Народню Республіку.

3. Правительства обох Республік уважають зв’язаними повищими заявами, то значить: уважають себе посполу зобов’язаними цю державну злуку можливо в найкоротшім часі перевести в діло так, щоби в можливо найкоротшім часі обі держави утворили справді одну неподільну державну одиницю.

4. Західно-Українська Народня Республіка з огляду на витворені історичними обставинами, окремими правними інституціями та культурними й соціальними ріжницями окремішності життя на своїй території й її населення, як будучій частині неподільної Української Народньої Республіки, дістає територіяльну автономію, которої межі означить у хвилі реалізації злуки обох Республік в одну державну цілість окрема спільна комісія за ратифікацію її рішень компетентними законодатними й правительствснними державними органами обох Республік. Тоді також установлені будуть детальні условини злуки обох держав.

5. Договір цей, списаний у двох примірниках, як двох окремих оригіналах, призначених по одному для правительств кожної з обох держав, може бути опублікований за згодою обох правительств, т.є. Директорії Української Народньої Республіки й Ради Державних Секретарів Західно-Української Народньої Республіки.

Директорія Української Народньої Республіки:
В. Винниченко
П. Андрієвський
Ф. Швець
С. Петлюра


Отаман Українських Республіканських військ
Повновласники Ради Державних Секретарів
Західно-Української Народньої Республіки:
д-р Льонгін Цегельський
д-р Дмитро Левицький

 

Додаток №2

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ