Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Ювілей Української революції

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний тематичний покажчик

до 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років

Українська революція – низка подій, пов’язаних із національно-визвольною боротьбою українського народу у 1917–1921 роках. Поштовхом до початку Української революції стала Лютнева революція в Російській імперії. Загалом Українська революція започаткувала процес формування модерної політичної нації та відродила традицію української державності.

В нашій державі розпочалися заходи з нагоди 100-ліття від початку Української революції 1917–1921 років. Департамент суспільних комунікацій з 20 по 24 березня 2017 року проводить у місті Києві єдиний День інформування з нагоди відзначення знаменної дати

Пропонуємо згадати найважливіші події Української революції 1917–1920 років.

Українська революція хронологічна таблиця

1917 р., 27 лютого – Лютнева демократична революція та повалення самодержавства у Російській імперії.

1917 р., 3-4 березня – утворення у Києві Української Центральної Ради – представницького органу київських українських громадських організацій. Головні ініціатори – УНП (самостійники) і ТУП. Головою обраний М. Грушевський.

1917 р., 16 березня – створення у Києві українського військового клубу імені гетьмана

П. Полуботка на чолі з М. Міхновським.

1917 р., 6-8 квітня – Всеукраїнський національний з’їзд (конгрес). Переобрання УЦР (голова – М. Грушевський, заступники – В. Винниченко і С. Єфремов). Постановка мети – автономія України.

1917 р., 18 квітня – створення у Києві за ініціативою українського військового клубу імені гетьмана П. Полуботка на чолі з М. Міхновським першого українського полку імені Б. Хмельницького.

1917 р., 5-8 травня – Перший Всеукраїнський військовий з’їзд. Створення Українського генерального військового комітету на чолі з Симоном Петлюрою.

1917 р., 5-10 червня – II Всеукраїнський військовий з’їзд, понад 2 тис. делегатів. З’їзд запропонував УЦР почати впровадження автономії, українізації армії.

1917 р., 10 червня – Перший універсал УЦР, проголошення національно-територіальної автономії України. Викликав піднесення серед українців.

1917 р., 15 червня – утворення Генерального Секретаріату (уряду) УЦР на чолі з В. Винничснком у складі 9 осіб.

1917 р., 3 липня – Другий універсал УЦР. Констатація досягнутого під час переговорів у Києві компромісу між УЦР і Тимчасовим урядом. Заява про запрошення до складу УЦР представників інших народів, що мешкають а Україні, проти самочинного творення автономії.

1917 р., 4-5 липня – невдалий збройний виступ самостійників, другого українського полку імені П. Полуботка.

1917 р., 4 серпня – «Тимчасова інструкція Генеральному Секретаріатові Тимчасового уряду на Україні». Відкинення статуту українського уряду. Невизнання законодавчих прав УЦР, повноваження Генерального Секретаріату поширювалися лише на 5 губерній (без Півдня і Сходу), з 14 членів ГС затверджувалися лише 9.

1917 р., 25-30 серпня – корніловський заколот і його розгром. Праві сили зазнали невдачі у спробі встановлення диктатури. УЦР закликала не виконувати наказів Л. Корнілова і надати підтримку Тимчасовому урядові.

1917 р., 8-15 вересня – З’їзд народів («З’їзд поневолених народів») у Києві, який закликав до федеративної перебудови Росії.

1917 р., 25 жовтня (7 листопада) – більшовицький переворот у Петрограді.

1917 р., 29-31 жовтня – збройна боротьба за владу у Києві. Перехід влади у Києві до УЦР.

1917 р., 7 листопада – Третій універсал УЦР. Проголошення УНР. Поширення юрисдикції УНР на 9 українських губерній. Оприлюднення основних принципів політики УЦР (скасування поміщицького землеволодіння, запровадження 8-годинного робочого дня, скликання Українських Установчих зборів).

1917 р., 22 листопада (5 грудня) – створення Української Академії мистецтв.

1917 р., 30 листопада – спроба більшовицького збройного перевороту в Києві. Роззброєння налаштованих по-більшовицьки частин гарнізону з їх наступною висилкою за межі України.

1917 р., листопад – вибори до Всеросійських Установчих зборів. Українські національні партії вибороли близько 75% голосів виборців.

1917 р., 3 грудня – маніфест РНК до українського народу з ультимативними вимогами до Української Ради (ультиматум). Погрози радянської Росії розпочати війну проти УНР.

1917 р., 4-6 грудня – з’їзд представників робітництва, вояцтва та селянства України (І Всеукраїнський з’їзд рад) в Києві.

1917 р., 5 грудня – УЦР відмовилася виконати вимоги ультиматуму. РНК ухвалив рішення про війну з УНР. Франція визнала УНР.

1917 р., 8 грудня – захоплення російськими більшовицькими військами Харкова.

1917 р., 11-12 грудня – з’їзд рад у Харкові. Проголошення влади рад в Україні («УНР»). Обрання ЦВК рад України на чолі з Юхимом Медведєвим. ЦВК створив уряд маріонеткової «УНР» – Народний секретаріат.

1917 р., 23 грудня – випуск перших українських банкнот.

1918 р., 9 (22) січня – Четвертий універсал УЦР. Проголошення незалежності УНР. Заклик до боротьби з російськими окупантами. Перейменування Генерального Секретаріату на Раду Народних Міністрів.

1918 р., 16 (29) січня – бій під Крутами. Загибель близько 300 українських бійців — студентів і гімназистів. Свідома українська молодь на декілька днів затримала наступ більшовицьких військ.

1918 р., 16-22 січня – збройний виступ частини міського гарнізону та робітників заводу «Арсенал» проти УЦР. Удар у спину українським військам, що воювали на фронті проти червоних. Придушення виступу.

1918 р., 26 січня – вступ військ М. Муравйова до Києва. Початок червоного терору проти населення міста, внаслідок якого загинуло 3-5 тис. осіб.

1918 р., січень – остаточне оформлення так званої Донецько-Криворізької республіки (проіснувала до 19 березня 1918 р.). Початок дроблення України більшовиками на радянські «республіки».

1918 р., 30 січня – переїзд Народного секретаріату з Харкова до Києва.

До відзначення ювілею української революції

Урочисте засідання ВР з нагоди 100-річчя Української революції 1917-1921 років та заснування першого Українського Парламенту

17 березня 2017 року, відбулося урочисте засідання Верховної Ради України з нагоди 100-річчя Української революції 1917–1921 років та заснування першого українського парламенту. Присутні на засіданні виконали духовний гімн України «Молитва за Україну» та Гімн України. Перед учасниками засідання виступили спікер Андрій Парубій, український науковець, д.і.н. професор, завідувач відділу історії Української революції (1917–1921 рр.) Інституту історії України НАНУ Владислав Верстюк, Верховний архієпископ УГКЦ блаженніший Любомир (Гузар), голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович та святійший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

У Національному музеї історії України (НМІУ) відкривається виставка «100 років Української революції. Відроджена держава»

16 березня у Києві відкрилася виставка, присвячена сторіччю від початку Української революції 1917-1921 рр. та створенню першого українського парламенту – Української Центральної Ради. Виставка «100 років Української революції. Відроджена держава» представить маловідомі та унікальні артефакти доби Української революції 1917-1921 рр. з фондів Національного музею історії України. Більшість з них ніколи не експонувалася у період існування СРСР, а деякі експонати лише дивом збереглися у фондах Музею і не були знищені радянською владою. На виставці, зокрема, можна буде побачити документи, марки, гроші, друковані видання УНР, однострої, відзнаки та зброю доби армії УНР і УГА.

Серед найпомітніших експонатів:

Український інститут національної пам'яті розпочинає інформаційну кампанію до 100-річчя Української революції 1917-1921 років

Про це голова інституту Володимир В'ятрович повідомив на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

"У 2017 році ми проведемо Міжнародну конференцію "Революція, державність, нація", яку плануємо на червень. Буде також вулична фотовиставка у Києві, відкриття якої планується на серпень. Ми тиражуємо потім ці виставки і розсилаємо їх у регіони, і потім вони продовжують жити по областях", - сказав В'яткович.

За його словами, Український інститут національної пам'яті має намір втілити у життя всеукраїнський пошуковий проект "Місця пам'яті Української революції 1917-1921 рр.", та розміщення тематичної соціальної реклами в регіонах України. Окрім того, разом з апаратом Верховної Ради інститут організує виставку "100 років першого українського парламенту".

Упродовж року команда інституту виготовить комплект інформаційно-просвітницьких стендів для експонування у регіонах та настільну гру з мотивами подій та місць Української революції. Також запланований запис аудіоальбому "Пісні української революції" у виконанні гурту "Хорея Козацька" та розробка окремого сайту "Української революції 1917-1921 років".

Окрім того, буде проведено низку круглих столів, лекцій та дискусій, присвячених подіям Української революції 1917-1921 років.

Початок революції пов’язаний зі створенням Української Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським 17 березня 1917 року. За короткий час вона перетворилася з представницького органу українського громадського руху на повноцінний парламент Української Народної Республіки.

В ході революції український народ уперше в ХХ столітті створив суверенну національну державу з усіма належними ознаками: територія, кордони, символи, органи влади, військо, гроші, мова. Розбудовою Української Народної Республіки, Української Держави та Західно-Української Народної Республіки українці довели свій потенціал національного державотворення. Вперше після століть бездержавності відбулося об’єднання в одній соборній державі східних і західних українських земель.

Досвід самостійної соборної України відіграв вирішальну роль у подальшій визвольній боротьбі українців. Здобутки революції та причини її поразки мають стати важливим уроком для сучасної України.


 


 


 


 

Інститут історії України НАН України видав «Нариси історії української революції 1917-1921 років» (том 1)

Нацбанк випустив пам’ятну монету до 100-річчя Української революції 1917–21 років

Національний банк України з 22 березня вводить в обіг пам’ятну монету «До 100-річчя подій Української революції 1917–1921». Концепцію монети вирішено в стилі авангардизму.

Монета номіналом 5 гривень, виготовлена з нейзильберу масою 16.54 г. тираж становитиме 35 тисяч штук.

Монета присвячена подіям, пов’язаним із боротьбою української нації за відновлення та утвердження власної державності, яка відбувалася у формі Української Народної Республіки, Української Держави і Західноукраїнської Народної Республіки.

На реверсі монети зображено стилізовану композицію – динамічного кольорового прапороносця із синьо-жовтим стягом (використано тамподрук) на тлі зображення колон маніфестантів із прапорами і транспарантами, що символізують той драматичний історичний період в Україні із масовими мітингами, гаслами та закликами до незалежності, волі тощо; написи: УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ (угорі), 1917/1921 (унизу).

На аверсі монети розміщено: угорі написи: УКРАЇНА, номінал 5 ГРИВЕНЬ, малий Державний Герб України, рік карбування монети 2017; на дзеркальному тлі зображено cтилізовану композицію: український прапор із тризубом у центрі, під яким розміщено композицію, що символізує зруйновану, розбиту Російську імперію; логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (ліворуч).

Бібліографія статей

Україна. Президент. Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років [Текст] = http://www.president.gov.ua/documents/172016-19736: Указ Президента України від 22 січня 2016 р. №17/2016 / Інф. "УК" Орієнтир №4 // Урядовий кур`єр. - 2016. - 27 січ. (№16). - С. 6.

Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року [Текст] = http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/777-2016-%D1%80: розпорядження КМ України від 26 жовтня 2016 р. № 777-р / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2016. - 10 лист. (№211). - С. 14

Порошенко, Петро (Президент України). «Мужність творить перемогу, єдність творить непереможених» [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/muzhnist-tvorit-peremogu-yednist-tvorit-neperemozh/: звернення Президента до Українського народу з нагоди відзначення 100-річчя подій Української революції 1917—1921 років / Порошенко, Петро // Урядовий кур`єр. - 2017. - 18 бер. (№52). - С. 2.


 


 


 


 

Даниленко, Віктор. Українська революція 1917-1921 років очима сучасників [Текст]: (рецензія на серію видань Інституту законодавства Верховної Ради України "Із першоджерел", підготовлену за газетними публікаціями періоду Української революції 1917-1921 років) / Даниленко, Віктор // Голос України. - 2013. - 23 жовт. (№198). - С. 4. Буремні події майже столітньої давності, які ознаменувалися успішним завершенням національно-визвольних змагань українців і проголошенням власної незалежної держави - Української Народної Республіки, дали нам багато яскравих прикладів єднання різних за своїми політичними уподобаннями, соціальним походженням, матеріальним становищем тощо людей заради досягнення спільної мети

2017-ий проголошено Роком Української революції 1917—1921 років [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4941/art/1489426121.html / Інф. "Хрещатик" // Хрещатик. - 2017. - 14 бер. (№28). - С. 16. Відповідно до Указу глави держави, нинішній рік проголошено Роком Української революції 1917- 1921 років. Зазначений документ Петро Порошенко підписав у день 97-ї річниці проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. У п’ятницю 17 березня виповнюється 100 років утворення Української Центральної Ради (УЦР) – представницького органу, головою якого було обрано Михайла Грушевського. Після Всеукраїнського Національного Конгресу 19-21 (6-8 за старим стилем) квітня 1917 року УЦР стала першим парламентом нашої держави. У цьому сенсі є всі підстави говорити про 100-річчя представницької демократії в Україні. На честь річниці утворення УЦР передбачається проведення у Києві та регіонах відповідних урочистостей

Відлуння золотого гомону [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/285945: до 100-річчя Української революції / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2017. - 17 бер. (№49). - С. 6. 100 років тому постала Центральна Рада – прообраз майбутнього парламенту та уряду України. То був стихійний порив народної волі, порив героїчний – тим більше, що все відбувалося в обставинах дуже складних і несприятливих. Ще «столиця і влада» містились у Петрограді. Ще тривала Світова війна. З перших днів революції у Києві намітились три різнобіжні сили. З одного боку – прихильники російського Тимчасового уряду. З другого – ті, хто вимагав самостійної України. Тими суперечностями добре користалися більшовики, які захопили Маріїнський палац і спокушали темні маси гаслом «грабуй награбоване!». Повітря свободи п’янило всіх, але й тривожило. У статті подано кілька спогадів учасників та очевидців тих великих і непростих подій

Власенко, Світлана. «Могутньою рукою твори своє нове вільне життя» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/285399: 100-річчя Української революції / Власенко, Світлана // Голос України. - 2017. - 4 бер. (№42). - С. 1, 14. Події березня 1917 року є найзнаменнішими в історії України ХХ століття. У ті далекі дні відродилася українська державність, розпочалася Українська національно-демократична революція. 3-4 (16-17) березня 1917 року було створено вищий представницький орган українського народу – Українську Центральну Раду, яка організувала та очолила національно-визвольний рух в Україні. 7 березня було сформовано Президію Центральної Ради, головою якої обрано Михайла Грушевського. Унікальні документальні свідчення про діяльність Центральної Ради, про перебіг українських національно-визвольних змагань початку ХХ століття надійно і дбайливо зберігають архівні установи України. "ГУ" розпочинаємо цикл публікації архівних документів, присвячених 100-річчю Української революції. Пропонуємо документи, що зберігаються у Центральному державному архіві громадських об’єднань України – створені Центральною Радою в перші дні її існування

Галушко, Кирило. Український вимір Лютневої революції 1917 року в Російській імперії [Текст] = http://gazeta.dt.ua/HISTORY/ukrayinskiy-vimir-lyutnevoyi-revolyuciyi-1917-roku-v-rosiyskiy-imperiyi-_.html / Галушко, Кирило // Дзеркало тижня. - 2017. - 25 лют. (№7). - С. 13. Наступні три роки пройдуть під рефреном "Українська революція 1917-1921 років". Публічний простір українського суспільства повинен заповнити декомунізовану цілину "Великої Жовтневої соціалістичної революції" своїм власним змістом. Виходячи не лише з досвіду останніх ста років, а передовсім з досвіду останніх трьох. Політичний клас повинен готувати суспільство до виживання у спротиві набагато інформаційно сильнішому сусідові, заповнюючи ідеологічні лакуни та формулюючи дзеркальні відповіді. У цій царині визвольні змагання 1917-1921 рр. наберуть належних обрисів у нашій з вами уяві та виплеканих історичних цінностях. Тож спробуймо пройтися слідами тих подій. Що такого трапилося в Російській імперії 100 років тому і чому ми досі не можемо дати собі із цим ради?

Клочко, Роман. "Невидимий фронт": спецслужби часів Української революції [Текст] = http://gazeta.dt.ua/HISTORY/nevidimiy-front-specsluzhbi-chasiv-ukrayinskoyi-revolyuciyi-_.html / Клочко, Роман // Дзеркало тижня. - 2016. - 26 лист. (№ 45). - С. 15. У часи Української революції 1917–1921 років політикам доводилося вирішувати багато завдань, до яких вони просто не були готові, – з нуля створювати армію, урядові установи й грошову систему

Копитько, Олексій. Скоропадський і АнтиСкоропадський [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/skoropadskyy-i-antyskoropadskyy: чого повинні навчати події 100-річної давності / Копитько, Олексій // День. - 2017 - 20 січ. (№ 8-9). - С. 14. Президент України своїм указом проголосив 2017-й Роком Української революції 1917-1921 років. Каталізатором початку українських національно-визвольних змагань стала Лютнева революція у Російській імперії. Цією публікацією «День» представляє два погляди на події тих часів із сьогоднішньої перспективи, а також запрошує наших читачів до подальшої дискусії. У лютому 2017 року починається чотирирічний період, під час якого практично щодня відзначатимуться вікові ювілеї тих чи інших подій у контексті революційних потрясінь, які охопили Російську імперію. І безпосередньо торкнулися України. Проведення аналогій між сучасною епохою й Українською революцією 1917-1921 рр. уже стало загальним місцем публічних дискусій

Неїжмак, Василь. Щоб у пантеоні героїв не було білих плям [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/286161: до 100-річчя української революції / Неїжмак, Василь // Голос України. - 2017. - 21 бер. (№51). - С. 6. У Полтаві вшанували пам’ять видатних земляків – подвижників Української революції 1917-921 років. Представники обласної влади та громадськості, студенти поклали квіти до меморіальної дошки Симону Петлюрі та пам’ятника-погруддя Борису Мартосу. Перший із них був Головним отаманом військ УНР та Головою Директорії УНР. А народився він і провів дитячі та юнацькі роки у Полтаві, навчався у місцевій духовній семінарії, на будівлі якої встановили згадану меморіальну дошку

Ольшанський, Валентин. Ювілей Української революції [Текст] = http://kreschatic.kiev.ua/art/1490035392.html: в нашій державі розпочалися заходи з нагоди 100-ліття від початку Української революції 1917-921 років / Ольшанський, Валентин // Хрещатик. - 2017. - 21 бер. (№31). - С. 1. У березні 2017 року виповнюється 100-ліття від початку Української революції 1917-1921 років – одного із найважливіших і найскладніших періодів в історії нашого народу у ХХ столітті. Ця доба була вершиною національно-визвольного руху, відродження нації. З метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність держави та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності Президентом України було підписано Указ «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років», яким 2017-й проголошено Роком Української революції

Прийдешнім поколінням потрібно засвоїти уроки минулого [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/285974: до 100-річчя Української революції / Записала Юліана Шевчук // Голос України. - 2017. - 17 бер. (№49). - С. 4. Які уроки слід винести нинішньому поколінню українців та сучасним політикам з історичних подій 100-річної давнини? Чи варто так широко відзначати 100-річчя Української революції, споруджувати пам’ятники Петлюрі та іншим діячам того часу? Ці запитання "ГУ" адресував парламентарям

Прокопенко, Марія. Тут був Уряд [Текст] = http://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/tut-buv-uryad-0: прогулянка вулицями і будинками, де творилась історія Української революції 1917-1921 років / Прокопенко, Марія, Тимченко, Микола // День. - 2016. - 23 серп. (№150). - С. 6. У центрі столиці майже кожна будівля, зведена до 1917 року, має якусь історію. Навіть так: у стінах цих будівель творилась «велика» історія, яку сьогодні вивчають у школах. Зокрема, чимало звичайних київських будинків ставали місцями дислокації міністерств Української Народної Республіки

Сергійчук, Володимир. Центральна Рада представляла віковічні прагнення нашого народу до суверенності [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/285971: до 100-річчя Української революції / Сергійчук, Володимир // Голос України. - 2017. - 17 бер. (№49). - С. 1, 5. Сто років тому в Україні розпочався героїчний і конструктивний період. Відроджувалася національна свідомість, формувалася збройна сила, щоб творити державу. За словами голови Українського генерального військового комітету Симона Петлюри, «українці не тому організовують військо, щоб при його допомозі одібрати у інших народів волю, а тому щоб боронити свій народ і свій край від нападів на волю рідного краю. Крім того, творячи національні військові одиниці, маємо більшу спромогу працювати над освідомленням темних мас солдатських»

Інтенет–ресурси

www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

www.day.kiev.ua – сайт газети «День»

http://www.dt.ua – сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://www.kreschatic.kiev.ua/ – сайт газети «Хрещатик»

http://www.ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/skoropadsykiy-pavlo-petrovich-ostanniy-getyman-ukraini/ «Скоропадський Павло Петрович. Останній гетьман України» До 140-річчя від дня народження Біобібліографічний покажчик

http://dovidka.biz.ua/ukrayinska-revolyutsiya/ Українська революція. Довідник цікавих фактів та корисних знань

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2192091-100ricca-ukrainskoi-revolucii-vatrovic-rozpoviv-pro-informkampaniu.html Український інститут національної пам'яті розпочинає інформаційну кампанію до 100-річчя Української революції 1917-1921 років.

http://www.memory.gov.ua/news/shcho-take-ukrainska-revolyutsiya ЩО ТАКЕ УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ?

http://www.memory.gov.ua/news/storichchya-ukrainskoi-revolyutsii-yak-vshanovuvatimut-unr СТОРІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ: ЯК ВШАНОВУВАТИМУТЬ УНР?

http://glavcom.ua/photo/100-richchya-ukrajinskoji-revolyuciji-yak-vidbuvalos-urochiste-zasidannya-verhovnoji-radi-403924.html 100-річчя Української революції: фоторепортаж з урочистого засідання Верховної Ради

http://na.mil.gov.ua/43672-2017-j-rik-ukrayinskoyi-revolyutsiyi 2017-й – рік Української революції

Бібліографи-укладачі: Мілашенко Т. І. Фоміна Н. І.


 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ