Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Знати, щоб перемогти»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний список статей до

Всесвітнього дня боротьби проти раку

 

Всесвітній день боротьби проти раку (англ. World Cancer Day) – відзначається щорічно 4 лютого. Проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями» (Міжнародний союз проти раку) (англ. Union for International Cancer Control, UICC).

Мета - підвищення обізнаності про рак як про одне із найстрашніших захворювань сучасноїцивілізайії, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання та про завдання, що стоять перед світом в боротьбі з раком, закликати політиків і організації-члени UICC відноситься до раку, як політичного пріоритету.

Відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки, як:

Щорічно 4 лютого під час Всесвітнього дня боротьби з раком Всесвітня організація здоров’я (ВООЗ) і Міжнародне агентство з дослідження раку надають підтримку Міжнародного союзу проти раку в поширенні інформації про заходи щодо полегшення тягаря цього захворювання.

Вперше Всесвітній день боротьби проти раку відзначили у 2000 році за ініціативи Міжнародного союзу по боротьбі з онкологічними захворюваннями.

З 2008 року для Всесвітнього дня боротьби проти раку вибирають певну тему.

У 2016-2018 роках Всесвітній день боротьби проти раку проходив під гаслом «Ми можемо. Я можу". У цей день пропонується вжити колективні або індивідуальні заходи щодо полегшення тягаря раку.

У 2019-2021 роках Всесвітній день боротьби проти раку проходить під гаслом «Я є і буду».

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні в ході багатоетапного процесу, під час якого передракові зміни переходять в злоякісну пухлину. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і зовнішніми факторами, які включають:

Приблизно в третині випадків смерть від раку обумовлена ризиками, пов’язаними з поведінкою і раціоном харчування: високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю.

В силу того, що особливістю ракових захворювань є їх малосимптомность і відсутність болю на ранніх стадіях розвитку, необхідно звертати увагу на симптоми, які повинні насторожити при їх появі:

  1. Втрата ваги (без спеціальних заходів для схуднення) більше 5 кг за відносно короткий проміжок часу.
  2. Хрипота і кашель. Характерні для цього кашлю риси – тривалість і інтенсивність, а також те, що кашель проявляється в усі пори року.
  3. Подовгу не зникають гематоми (більше 3-х тижнів).
  4. Зміни в травленні (безпричинні зміни роботи кишківника; зміна смаків в їжі).
  5. Зміни кількості та якості сечовипускання (присутність крові в сечі, поява частого сечовипускання, біль і різі при сечовипусканні, утруднене сечовипускання).
  6. Проблема з ковтанням навіть слини, відчуття «грудки в горлі».
  7. Кров, яку людина раптово виявляє в сечі, в калі, блювотних масах, в слизу, яку людина викашлює – це серйозні симптоми.
  8. Шкіра. Якщо родимка або родима пляма стали набагато яскравішими, почали збільшуватися в розмірі, тверднуть, на шкірі з’явилися нарости, плями.
  9. Виразка в порожнині рота, що не загоюється протягом 3-х тижнів.
  10. Біль, що не проходить в незалежності від її локалізації.
  11. Підвищена температура тіла 37-37,2°С тривалий час.

Всі перераховані симптоми, особливо якщо вони спостерігаються кількома – це привід якомога швидше звернутися до лікаря і пройти обстеження. Головною умовою успішного лікування злоякісних пухлин є рання діагностика!

Профілактика раку спрямована, перш за все, на усунення канцерогенезу – процесу зародження і розвитку пухлини. Найбільш ефективними заходами профілактики онкологічних захворювань є: відмова від надмірного вживання алкоголю і паління; повноцінне здорове харчування і нормалізація маси тіла; фізична активність.

Інфографіка

 

Бібліографія статей до Всесвітнього дня боротьби проти раку

(подано в зворотній хронології)

2020

ВООЗ окреслила кроки для порятунку 7 мільйонів життів від раку [Електронний ресурс] /ВООЗ – Електрон. Дані. – Женева, Швейцарія, 2020. – Режим доступу: WHO outlines steps to save 7 million lives from cancer. Загол. з титул. екрану. – Мова: англ., укр. – Останнє поновлення: 2021

За 20 років кількість хворих на рак може зрости на 60%, - ВООЗ [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/news/040220-za-20-rokiv-kilkist-hvoryh-na-rak-mozhe-zrosty-na-60-vooz / Інф. "День" // День. – 2020. - 4 лют. Найбільша кількість онкологічних захворювань (близько 81%) може статися у країнах із низьким та середнім рівнем доходів. Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус вважає, що за наступні 10 років можна врятувати 7 мільйонів людей від раку, якщо направити ресурси на боротьбу з хворобою

2019

Прокопенко, Марія. «Афіна» та її справедлива війна [Текст] = http://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/afina-ta-yiyi-spravedlyva-viyna: 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку / Прокопенко, Марія // День. – 2019. – 5 лют. (№ 20). – С. 6. Засновниця спільноти для онкопацієнток Ніна Резніченко пояснює, що потрібно для успіху в цій боротьбі. Напередодні Всесвітнього дня боротьби проти раку розмова з Ніною Резніченко про псевдолікування в Україні і про те, на яку реальну допомогу може розраховувати доросла людина "в діагнозі"

Як змінюються підходи до виявлення онкологічних хвороб і лікування раку [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/313279: 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку / Повідомляє прес-служба МОЗ України // Голос України. –  2019. – 5 лют. (№23). – С. 11. Щороку приблизно 140 тисяч українців уперше дізнаються про виявлене в них онкозахворювання. Наразі на обліку – майже 1 млн людей з онкологічною патологією, які успішно пройшли лікування і перебувають у ремісії. Чому, як часто і де варто проходити онкоскринінги, а також що робити у разі хвороби, розповідають фахівці Міністерства охорони здоров’я

2016

Діагноз «онко»  не вирок! [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/263896: сьогодні – Всесвітній день боротьби проти раку / Розмовляв Віктор Коломак // Голос України. – 2016. – 4 лют. (№20). – С. 12. Ця недуга належить до числа найважчих і найнебезпечніших у світі. Ризик занедужати мають кожен четвертий чоловік і кожна п’ята жінка. Проте директор інституту, доктор медичних наук, заслужений лікар України Олена Колеснік вважає, що діагноз «рак» – не вирок. На її переконання, яке вона висловила в інтерв’ю «ГУ», хворобі можна ефективно протистояти

2015

Мельник, Сергій. Рак можна легко вилікувати на ранніх стадіях [Текст] = http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=374623 / Мельник, Сергій // Голос України. - 2015. – 4 лют. (№19). – С. 5. У 2005 році Міжнародний союз із боротьби з онкологічними захворюваннями проголосив 4 лютого Всесвітнім днем боротьби проти раку. Мета – підвищення поінформованості жителів планети про рак як одне з найважчих захворювань сучасності, привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення й лікування

2014

Крук, Мирослава. «Кинь сигарету, забудь про кальян!» [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2410/218/85745/: куріння залишається на чільному місці серед факторів – провокаторів онкологічних недуг / Крук, Мирослава // Україна молода. – 2014. – 6 лют. (№18). Цього тижня у світі «прицільно» говорили про рак: 4 лютого міжнародна громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з онкологічними недугами. Лікарі нагадують, що рак легенів залишається одним із найпоширеніших онкологічних захворювань

Череватий, Олекса. Рак: подолання міфів [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4416/art/1391633411.html: сьогодні у світі нараховують понад 100 різних видів цього тяжкого захворювання / Череватий, Олекса // Хрещатик. – 2014. – 6 лют. (№16). – С. 18. Кожного року 4 лютого політики, журналісти, лікарі всього світу закликають суспільство звернути особливу увагу на небезпеку поширення онкологічних захворювань. Цьогорічний Всесвітній день боротьби проти раку проходив під гаслом "Розвінчаємо міфи", бо саме поширені міфи та вкоріненні у свідомості людей стереотипи про рак суттєво ускладнюють боротьбу із цим захворюванням. То що ж таке - рак?

2013

Вауліна О. Профілактика онкологічних захворювань: стеж за собою, будь обережним [Текст] / О. Вауліна // Голос України. – 2013. – 2 лют. (№22). - С. 6. 4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком

2012

Косинська, Юлія. Знати, щоб перемогти [Електронний ресурс] = http://umoloda.kiev.ua/number/2022/218/72007 / Косинська, Юлія // Україна молода. – 2012. – 2 лют. (№17). Ризик захворіти на рак можна знизити на 40 відсотків, якщо послідовно дотримуватись певних правил –  вкотре нагадують лікарі напередодні 4 лютого, Всесвітнього дня боротьби з цією недугою

2011

Ротай Н. Побороти «малою кров’ю» [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/1828/218/64907/: щогодини у 18 українців діагностують рак, щороку кількість хворих збільшується / Н. Ротай // Україна молода. – 2011. – 3 лют.(№17). Завтра планета вкотре відзначає Всесвітній день боротьби з раком –  захворюванням, яке набуває масштабів пандемії і невпинно збільшує кількість хворих, незважаючи на старання вчених, лікарів i фармацевтів. Проблема для України серйозна

Побороти рак можливо [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/302196: Катерина Вільчевська: "Якщо раніше від онкозахворювань помирали, то зараз ми можемо врятувати життя більшості пацієнтів" / Розмовляла Інна Лиховид // День. – 2011. – 3 лют.(№18). Як свідчить статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я, через запізнілу діагностику онкологічні захворювання забирають життя у 38-40% хворих після встановлення їм діагнозу. Які ще проблеми та перспективи лікування онкологічних захворювань є в Україні

2010

Філіпенко, Інна. Рак –  це не вирок [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/rak-ce-ne-virok: вчені наголошують: попередити хворобу можна – і треба / Філіпенко, Інна // День. – 2010. – 4 лют. (№18). Сьогодні, 4 лютого, вся медична спільнота відзначає Міжнародний день боротьби з раком. В Україні ця тема надзвичайно актуальна. Його мета – поширити серед населення не тільки інформацію про онкологічні захворювання, а й те, як їх можна попередити або знизити ризик появи злоякісних пухлин. Для цього треба переглянути свій спосіб життя та змінити ставлення до власного здоров’я, вважають лікарі. Адже одна з причин захворювання –  неправильне харчування, обмеженість у русі, недостатнє перебування на свіжому повітрі, а також куріння. Що саме планують зробити науковці, аби таки знизити рівень захворювання на рак

2009

Вауліна О. 40 відсотків онкологічних захворювань можна попередити : сьогодні - Всесвітній день боротьби з раком / О. Вауліна // Голос України. – 2009. – 4 лют.(№19). – С. 4. Щорічно від онкологічних захворювань помирають майже сто тисяч українців. Незважаючи на зростання захворюваності, за останні роки вдалося знизити цей показник на три відсотки

ОНКОЛОГІЯ

Бібліографія статей

(подано в зворотній хронології)

Паризька Хартія боротьби проти раку (4 лютого 2000 року) [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_h07#Text : Документ 995_h07. Офіційний переклад. Президент України Віктор Ющенко від імені України підписав Паризьку Хартію боротьби проти раку. Мета Хартії –  поліпшити доступ населення до медичних послуг та підвищити якість самих послуг, пришвидшити необхідні наукові дослідження, сприяти підготовці лікарів та відповідних громадських служб. На переконання Глави держави, своїм приєднанням до Хартії, яку вже підписали 32 країни, Україна демонструє прагнення посилити державні й громадські зусилля для подолання онкологічних захворювань та забезпечення допомоги хворим

2020

Парламентські слухання

Україна. Верховна Рада. Про проведення парламентських слухань на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/326551: постанова ВР України від 14 січня 2020 р. № 454-ІХ / Інф. "ГУ" // Голос України. – 2020. – 23 січ. (№11). – С. 3. Провести 12 лютого 2020 року в залі пленарних засідань Верховної Ради України парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення»

Щодо організації протиракової боротьби в Україні [Текст] = http://www.golos.com.ua/news/108599: у Верховній Раді України розпочалися парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення» / Інф. "Голос України" // Голос України. – 2020. – 13 лют. (№ 28). – С. 2. Слухання проводяться відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 січня 2020 року.

Скрипка, Олена. Заповніть анкету донора, залиште у себе в паспорті та почніть рятувати людей [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/327692: відбулися парламентські слухання з теми «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення». / Скрипка, Олена // Голос України. – 2020. – 14 лют. (№ 29). – С. 2. Із таким закликом звернувся до учасників парламентських слухань «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення» голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький

Краса і здоров’я нероздільні [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19783/PostZdorovja.php?n=45506 / Розмову вів Микола Юрчишин // Сільські вісті. – 2020. –  15 трав. (№ 35). Захворілих на ГРВІ терапевт зазвичай направляє на медогляд до гінеколога. Для декого його діагнози стають громом з ясного неба. Один із них – рак шийки матки. Саме про цю недугу наша сьогоднішня розмова із завідувачкою гінекологічного відділення Київського міського онкологічного центру, експертом із питань онкології, асистентом кафедри онкології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця кандидатом медичних наук О. П. Манжурою

Мамалага, Вiталiй. Зцілювала суспiльство і людей [Текст] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3589/196/146150/: Софія Окуневська - перша жінка-лікарка Буковини й Галичини, яка започаткувала боротьбу з онкохворобами методом Марiї Склодовської-Кюрi / Мамалага, Вiталiй // Україна молода. – 2020. – 13 трав. (№ 40). – С. 9. У цьому гроні гідних жінок спалахнула яскрава зірка Софії Окуневської-Морачевської (1865-1926) –  першої лікарки на Буковині й у Галичині, однієї з перших українок, яка здобула університетську медичну освіту

Найважливіші прориви у боротьбі з раком, які вчені здійснили у 2019 році [Електронний ресурс] / НАМН України. – Електрон.дані. – Київ, 2020. – Режим доступу: Найважливіші прориви у боротьбі з раком, які вчені здійснили у 2019 році – НАМН України (amnu.gov.ua) – Загол. з титул. екрану. Мова: укр. Останнє поновлення: 2021. Онкологічні захворювання вже давно лідирують серед причин смертності в усьому світі. Проте вчені продовжують шукати перспективи лікування для пацієнтів, які захворіли на рак. Редакція Здоров’я 24 зібрала для вас найпопулярніші та найдієвіші методи лікування онкзахворювань

2019

Академік Василь Чехун: "Україні потрібна державна стратегія з удосконалення онкологічної допомоги населенню" [Текст] = https://dt.ua/interview/akademik-vasil-chehun-ukrayini-potribna-derzhavna-strategiya-z-udoskonalennya-onkologichnoyi-dopomogi-naselennyu-333570_.html / Спілкувалася Лідія Суржик // Дзеркало тижня. – 2019. – 21-26 груд. (№49). – С. 1, 12. В Україні понад один мільйон хворих на рак. За темпами поширення онкозахворювань наша країна посідає друге місце в Європі. При цьому в нас, практично, немає профілактики онкопатологій. Про сучасні розробки і можливості, новітні тренди у подоланні раку та підсумки представницького форуму –  в розмові з директором Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології (ІЕПОР) ім. Р.Кавецького НАН України академіком НАНУ Василем Чехуном

Бачинська, Катерина. З літа 2019 року українці зможуть безкоштовно проходити діагностику на наявність онкології [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3444/2006/132247/ / Бачинська, Катерина // Україна молода. – 2019. – 9 квіт. (№ 40). – С. 2. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що кiлькiсть випадків захворювання на рак у найближчі 20 років зросте на 70%. В Україні з профілактикою захворюваності на цю хворобу існує низка проблем. З літа цього року українці зможуть безкоштовно робити скринінгові тести для діагностики онкологічних захворювань на ранніх стадіях. Таку програму запускають у Міністерстві охорони здоров'я і основною метою є попередити хворобу на ранніх стадіях

Стражник, Людмила. Рак – не вирок, а виклик [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/313961 / Стражник, Людмила // Голос України. – 2019. – 21 лют. (№35). – С. 14. Страшно уявити, що особисто чи хтось із родини хворий на рак. Такий діагноз вибиває зі звичного ритму життя і, здається, перекреслює майбутнє. Як далі бути? До кого звертатися по допомогу? Про стан справ на Івано-Франківщині, – розповідає Павло Семенів, заступник з організаційно-методичної частини комунального закладу «Прикарпатський клінічний онкологічний центр» (КЗ ПКОЦ)

Важный момент [Текст] / Інф. "Натали" // Натали. – 2019. – № 6. – С. 65. Скринінг – це рутинна перевірка на можливі ознаки раку до початку появи симптомів. Регулярне проходження скринінгових тестів допоможе виявити онкологію молочної залози, шийки матки, яєчників, товстої кишки на ранніх стадіях, що зробить лікування найбільш ефективним

2018

Доннер, Сузанне. Індивідуальна терапія [Текст] = https://tyzhden.ua/Society/221697 / Доннер, Сузанне // Український тиждень. – 2018. – 26.10 (№ 43). –  С. 50-52. Жоден рак не схожий на інший, немає універсальної схеми лікування онкологічних захворювань. Тому в майбутньому кожному пацієнтові підбиратиметься персональний м'якший курс

Иванова, Екатерина. Грядет революция [Текст] = https://magazine.nv.ua/journal/3224-journal-no-30/hrjadet-revoljutsija.html: наука готова перевести онкологические заболевания, ежегодно уносящие миллионы жизней, из разряда смертельных в хронические / Иванова, Екатерина // Новое время страны. – 2018. – 16 авг. (№30). – С. 60-61. На розробку нових і все більш дієвих методів лікування своєї головної хвороби людство витрачає по $ 130 млрд на рік. Бурхливий розвиток інновацій дає надію на порятунок багатьох життів

Недузі можна запобігти [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19636/PostZdorovja.php?n=40716 / Розмову вів Микола Юрчишин // Сільські вісті. – 2018. – 20 лист. (№89). – С. 4. Рак шийки матки – злоякісне новоутворення, що виникає в ділянці цього органа. Гістологічно розрізняють два його основні різновиди: аденокарцинома і плоскоклітинний рак. Докладніше про цю недугу – в розмові з акушером-гінекологом Київського медичного центру «Академія здоров’я людини» кандидатом медичних наук В. В. Яцентюк

Пацера, Микола. "Дача", яка...зцілює [Текст]: у Києві розташований єдиний в країні будинок, у якому хворі на рак діти та їхні рідні живуть безплатно під час лікування / Пацера, Микола // Україна молода. – 2018. – 4 груд. (№ 132). – С. 9. На столичному житловому масиві Совки є незвичайна «Дача». Зовні це - розкішний триповерховий особняк, але проживає тут не одна щаслива сім`я багатого олігарха, а… декілька багатостраждальних сімей, діти в яких лікуються від смертельного недугу в Інституті раку. Це – єдиний в Україні будинок, у якому хворі та їх рідні живуть безкоштовно весь курс лікування. Його утримує благодійний фонд «Запорука» за підтримки італійських доброчинців

2017

Олександр Клюсов: «У лікуванні онкопатології потрібно сповідувати єдині підходи, тактику і стратегію» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/296836 / Розмовляв Віктор Коломак // Голос України. – 2017. – 7 груд. (№ 229). – С. 18. Київський міський клінічний онкологічний центр, по суті, –  ціле містечко. Масштаби ніби ще більше підкреслюють серйозність захворювань, яким протистоять тутешні медики. – Чи не так? – починаємо бесіду з головним лікарем центру Олександром Клюсовим

Прокопенко, Марія. Життя після лімфоми [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/zhyttya-pislya-limfomy: професор Ірина Крячок – про те, як в Україні долають онкозахворювання / Прокопенко, Марія // День. - 2017. – 5 жовт. (№ 177). – С. 10-11. Лімфома –  не привід ставити хрест на житті, своєму і своїх дітей, а також – про діагностування та лікування хвороби в Україні та світі

Савчук, Тетяна. Технології проти онкології: як вчені змушують пухлину «померти з голоду» [Електронний ресурс] / Радіо Свобода. - 2018. – Електрон.дані. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/29023758.html. Заголов. з титул. екрану. Мова: укр. Останнє оновлення:2021. Завдяки стрімкому розвитку технологій вчені дедалі частіше почали повідомляти про значний прогрес у дослідженні методів попередження онкологічних захворювань та боротьби з раковими пухлинами. Науковцям не лише вдалося винайти «вакцину», яка повністю знищує пухлини, але й розробити універсальний аналіз крові на рак. При цьому важливість штучного інтелекту в боротьбі із раком стає більш значимою, і є припущення, що за його допомогою людство вже дуже скор повністю подолає хворобу

Інтернетресурси

http://www.golos.com.ua –  сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua  – сайт газети «День»

http://www.dt.ua –  сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://www.silskivisti.kiev.ua –  сайт газети Сільські вісті

http://www.umoloda.kiev.ua  – сайт газети «Україна молода»

https://tyzhden.ua/  – часопис Український тиждень

http://kreschatic.kiev.ua - сайт газети «Хрещатик»

Всесвітній день боротьби проти раку

https://www.ukrinform.ua/rubric-other_news/2169355-vsesvitnij-den-borotbi-proti-raku-infografika.html  – Інфографіка

Корисні статті про онкологічні захворювання від лікарів клініки Oncohelp (oncohelpclinic.com)

Корисні статті про онкологічні захворювання від лікарів клініки Oncohelp (oncohelpclinic.com)

Найважливіші прориви у боротьбі з раком, які вчені здійснили у 2019 році

Які заходи вживає Україна для попередження та раннього виявлення онкозахворювань

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ