Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Тризуб. Символ віри і надії

Поділіться цією сторінкою:

 

«Тризуб. Символ віри і надії»

Перший офіційний державний герб України

Бібліографічний список літератури

до відзначення Дня

Державного герба України

 

 

 

ПОСТАНОВА

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про Державний герб України

Верховна Рада України постановляє:

1. Затвердити тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України (кольорове та схематичне зображення герба додаються)

( 2137а-12 ). http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2137%D0%B0-12

2. Зображення Державного герба України поміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов'язковим додержанням пропорцій зображення герба, затвердженого пунктом

1 цієї Постанови.

Голова Верховної Ради України І.ПЛЮЩ

м. Київ, 19 лютого 1992 року N 2137-XII

Додаток

ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ

(кольорове та чорно-біле зображення)

( 2137а-12 )

Схематичне зображення

Державного герба України

( 2137а-12 )

http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2137-12

Історичні передумови виникнення тризуба.

Зображення тризуба археологи зустрічали у багатьох пам'ятках культури, датованих першими століттями нашої ери.

Найдавніші археологічні знахідки знака, схожого на тризуб, належать до періоду трипільської культури (5-3 тис. до н.е.). Подібні зображення є на давніх солярних знаках в Індії, Месопотамії, інших регіонах Євразійського континенту. Ймовірно, що цей знак символізує триєдиність та тривимірність світу, що пізніше трактовано християнством як єдність Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Духа Святого.

Тризуб став спадкоємним геральдичним знаком для нащадків князя Володимира Великого. Його зображення археологи знаходять на монетах, посуді, печатках, якими скріплювалися міжнародні договори, укладені Київською Руссю.

Існує до 30 теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдинства світу тощо).

З найдавніших часів тризуб шанується як магічний знак, свого роду оберіг.

Відомий серед народів Сходу і Середземномор'я з найдавніших часів, на українських землях з II ст.

Тризуб, родовий знак Рюриковичів часів Київської Русі. Перша згадка у літописах про ці знаки належить до Х століття. Посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) при укладанні договору з візантійцями мали свої печатки з тризубами.

За часів Київської Русі тризуб стає великокнязівським знаком - його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах.

Київський князь Володимир Святославович (980-1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого - тризуб і напис "Володимир на столі, а це його серебро". Тризуб символізував поділ Всесвіту на небесне, земне й потойбічне, поєднання Божественного, Батьківського й Материнського - священних начал, трьох природних стихій - повітря, води й землі.

Тризуб в УНР та в державі Скоропадського

У листопаді 1917 р. при Центральній Раді було створено геральдично-прапорну комісію на чолі з Дмитром Антоновичем.

У грудні 1917 Українська Центральна Рада прийняла тризуб в якості герба УНР. Фактично це було схвалено 18 січня 1918 р., а 1 березня проголошено закон про герб, на виконання якого 22 березня 1919 р. було викладено опис герба з тризубом, як головним його елементом.

25 лютого 1918 року затверджено герб УНР - тризуб, за проектом Василя Кричевського. 22 березня того ж року Центральна Рада ухвалила відповідний закон.

29 листопада 1918-го у державі гетьмана Павла Скоропадського затвердили герб із тризубом, розроблений художником Георгієм Нарбутом.

З 22 січня 1919 року, згідно з законом про злуку, Тризуб стали використовувати як герб усієї Соборної України, а також тризуб увійшов у крайовий герб Західної області УНР. Залишався він головним елементом герба гетьманської держави П.Скоропадського, а також Директорії.

Уперше конституційно тризуб був оформлений як державний герб у травні 1920 Всеукраїнською Національною Радою, а вдруге - спеціальною "Урядовою Комісією по виробленню Конституції Української Держави" 1 жовтня того ж року.

У 1939 тризуб став державним гербом Карпатської Русі, що проголосила самостійність після розпаду Чехословацької республіки.

15 березня 1939 року населення Закарпаття проголосило незалежність держави Карпатська Україна. Державним гербом став старий герб Підкарпатської Русі з ведмедем, перша синя смуга якого була увінчана тризубом Володимира Великого з хрестом на середньому зубі.

У 1920-40 -вi роки зображення тризуба використовували різні українські політичні угруповання - праві і ліві, зокрема ОУН.

Незалежна Україна. 1992-1993 роки.

Історія створення Державного малого герба України

«Не випадково тризуб був прийнятий у графічній традиції періоду правління Великого князя Володимира. Бо саме за Володимира всі етнічні українські землі були об’єднані в одній державі. У 1918 році тризуб також було обрано гербом УНР як символ соборності українських земель. Такий герб має ідею поновлення традиції державності».

/Андрій Гречило, провідний науковий працівник

Інституту української археографії та джерелознавства

ім. Грушевського НАНУ, голова Українського геральдичного товариства/

Це був один із дуже важливих етапів державотворення. Демократична Народна рада пропонувала через символіку ствердити наступність нашої державності. Адже тризуб вказує на правонаступництво Києва щодо політичної та культурної спадщини Київської Русі. Натомість представники комуністичної більшості наполягали на символіці з серпом і молотом, вважаючи нову державу продовженням радянського періоду

Напружене протистояння у стінах парламенту тривало тоді цілий день і завершилося затвердженням національного символу…

Відкритий конкурс на створення проекту Державного герба України, відповідно до постанови Верховної Ради, оголосили 24 червня 1991 року (тобто ще за існування СРСР). Під егідою Комісії з питань культури і духовного відродження ВР було створено робочу группу-журі з представників Народної ради, істориків, мистецтвознавців, музейників.

4 жовтня експертна група підбила підсумки конкурсу.

На конкурс надійшло понад 200 робіт (усі вони тепер зберігаються в Центральному державному архіві органів центральної влади та управління).

Важливо, що 192 iз них містили зображення тризуба у різних контекстах…

Один автор намалював бандуру, сніп, човен iз червоним прапором і рибою у воді, коня і дерево.

Цей феномен описав історик і громадський діяч, член конкурсної комісії Ярослав Дашкевич у статті «Потрібен герб, бо час друкувати українські гроші»: «Дехто намагався поєднати те, що, здавалося б, поєднати неможливо. Для прикладу: серп і молот на тлі соняшника, а над ними невеликий тризуб, або тризуб, хрест, п’ятикутна зірка та орел, або сонце з променями, на його тлі серп і молот, над ними - тризуб. Як центральний символ пропонували зображення вишиваного рушника, птаха Фенікса, гілку калини, булаву (правда, булава у верхній частині нагадує міліцейський кийок, а в нижній - довбню зі шпичаками)».

Першою, на ранковому засіданні Верховної ради, була пропозиція затвердити як Державний герб України золотистий тризуб на тлі синього щита. Вона набрала тільки 201 голос.

Комуністи вибудували лінію нападу в кількох напрямах. Перший - що тризуб «дискредитований УПА». Другий - що слід організувати всенародний референдум, хоча всі розуміли: часу на нього немає, а брак державної символіки затримує вироблення документів, пов’язаних, зокрема, з виїздами вищих чиновників за кордон.

Крім того, говорили, що в тризубі «серединний зуб - це меч», як у символіці ОУН. Депутат Матвєєв iз Миколаєва «повідомив», що американська ракетно-ядерна система «Трайдент» у перекладі означає «тризуб», мовляв, навіщо мирній країні зображувати на своєму гербі зброю? Інша лінія: тризуб потрібно «модернізувати», обрамити колосками, віночком калини. Також вимагали «альтернативи». Мещеряков пропонував серп і молот, Чародєєв - козака з мушкетом. Тут різновид зброї на гербі вже не тривожив комуністів.

«Нарешті народний депутат, правозахисник Генріх Алтунян наголосив, що серед противників Державного герба немає жодного українця. Народна рада перейшла в рішучий наступ, - провадить Іван Заєць. - Депутат з Івано-Франківщини

Петро Осадчук зірвав маску лицемірства із прокомуністичних сил і сказав, що ті, хто не хочуть голосувати за герб, проводять антидержавну діяльність. Народна рада оприлюднила заяву, що в разі неприйняття 19 лютого Державного герба вона має право вийти зі складу ВР та звернутися до народу і Президента щодо розпуску парламенту. Загалом у пресі й на мітингах тоді говорилося, що після референдуму 1 грудня і обрання Президента слід переобрати Верховну Раду. Тому чимало хто з комуністичної більшості боявся втратити депутатські мандати».

Відтак почали шукати можливості компромісу. Анатолій Матвієнко нагадав ідею про «малий герб» і «великий». Тож помалу всі погодилися, що 19 лютого затвердять «малий», що передбачатиме прийняття колись і великого. За це проголосував 231 депутат.

«Депутати демократичного спрямування були тоді добре підготовлені, перечитали чимало літератури про геральдику, - стверджує співрозмовник «УМ». - Конкурсна комісія була дуже поважна, все вивірялося до рисочки. Тодішні депутати ще не виглядали замкнутою кастою і прислухалися до рекомендацій експертів. Однак долю символів вирішив усе ж народ - бо стотисячні мітинги відбувалися під цією символікою. 

«Надалі вузька, в кілька осіб, комісія працювала над розробленням докладних еталонів державних символів. «У грудні 1991-го нас викликали телеграмою до Києва», - згадує пан Гречило. - Там ми з Іваном Турецьким та київським художником Олексієм Коханом, який також подав на конкурс цікавий проект, за кілька днів підготували кінцевий варіант. Виникла дискусія довкола форми щита, а також що тризуб має бути зображений не плетінкою, а пласким, як у 1918 році. Такий варіант ми й подали на розгляд Верховної Ради».

До речі, ще в жовтні конкурсна комісія запропонувала ВР внести зміни до статей 166 і 167 чинної на той час Конституції УРСР, щоб «відкрити дорогу» для прийняття нової символіки. Утім зміни було внесено аж 14 лютого 1992-го.

19 лютого 1992 р Верховна Рада України затвердила зображення золотого тризуба на синьому тлі малим Державним гербом України .

«Затвердження державної символіки затягнулося, - розповідає «УМ» народний депутат Іван Заєць. - 24 серпня ВР проголосувала за незалежність України, а перший документ щодо символіки вийшов лише 15 січня, коли було затверджено музичну версію Державного гімну. 28 січня затверджено Прапор. І лише 19 лютого - Державний герб України ».

Далі дивіться на: http://ridna.ua/2012/02/20-rokiv-tomu-rada-zatverdyla-tryzub-yak-derzhavnyj-herb-ukrajiny

Нехай буде тризуб:

що означає державний символ України досі сперечаються дослідники

14.02.2018

100 років тому державним гербом України вперше став офіційний символ князя Володимира Великого Ця історична подія відбулася 12 лютого 1918 року в провінційному Коростені на Житомирщині. Тоді древній княжий символ було затверджено гербом Української Народної Республіки.

- Які історичні корені тризуба?

- Тризуб - знак Княжої Держави часів Володимира Великого, - розповідає Андрій Гречило, фахівець у галузі геральдики та вексилології, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України.

- У той час ще не було такого поняття, як геральдичні знаки, існували емблемні символи - тризуб був одним із них. Є різні версії щодо його походження. Дехто говорить про його скандинавськi коренi, мовляв, принесли варяги. Інші кажуть, що у тризуба - тюркське походження. Оскільки такі знаки притаманнi різним культурам, то важко встановити, звідки саме походить тризуб. Ніхто сьогодні не може дати і точного наукового пояснення, що ж означає тризуб.

- Версії та гіпотези... - Так, автори релiгiйних версій стверджують, що тризуб символізує трисуття. Ще кажуть, що це схематизоване і стилізоване зображення голуба, як символу Святого Духа, чи іншої птиці. Наприклад, популярною є версія, нiбито тризуб - сокiл, який пiкiрує на здобич. Напевно, всі чули i про зашифроване слово "воля". Ця версія, до речі, з'явилася вже після затвердження тризуба як герба УНР. Тобто їй майже 100 років. Тоді дехто також почав "розшифровувати" у тризубі початкові літери імен Володимир, Ольга, Ярослав. Так, це цікаві інтерпретації, але всі вони - ненаукові.

- А як використовували тризуб у часи Княжої доби? - Тризуб за часів Володимира Великого був княжим знаком, яким позначали його власність. Навіть на дупла дерев, з яких добували мед диких бджіл, ставили знак князя. Він з'являвся на монетах, озброєнні, цеглі. І завдяки цьому дотепер відомий вигляд тризуба часів Володимира Великого.

- За яких обставин тризуб сто років тому став державним гербом? І чому така важлива подія відбулася не в Києві?

- 22 січня 1918 року Центральна Рада своїм IV Універсалом проголосила незалежність УНР, -- нагадує історик Олександр Дзига.

- Проте на Київ уже насувалися більшовицькі війська, тож український уряд переїхав потягом спершу до Житомира, а потім - до Сарн. А 25-26 січня 1918 року наша делегація в Бресті уклала мир з Німеччиною. І звернулася до неї за підтримкою у визволенні України від більшовиків. На початку лютого українські війська взяли під контроль Коростень - важливий залізничний вузол, який вважали воротами до столиці з північного заходу. Тож Мала Рада (керівний орган УНР) поїздом прибула iз Сарн до Коростеня. Тут було прийнято два важливі закони. Перший - про перехід УНР на григоріанський календар. А другий стосувався саме Державного герба - ним було визначено княжий знак Київської держави часів Володимира Великого, тобто тризуб.

- А чи були інші варіанти?

- Загалом керівники тодішньої молодої держави висували різні ідеї щодо герба. Дехто пропонував зобразити на ньому козака з мушкетом, інші воліли бачити на гербі архангела Михаїла. Переважила думка істориків (голови Центральної Ради Михайла Грушевського) щодо затвердження саме тризуба як герба, вiдтак встановити спадкоємність УНР від Київської Русі. Історичний документ було написано у вагоні на залізничній станції "Коростень". Тож саме цей вокзал є тим місцем, де народився державний герб УНР. До речі, щоб вшанувати цю подію, у 2006 році біля місцевого перону було встановлено пам'ятний знак. На той час це був перший і єдиний в Україні пам'ятник тризубу.

- Чи тризуб, визнаний гербом УНР у 1918 році, відрізняється від сучасного герба України?

А. Гречило: - Проект герба, затверджений Верховною Радою у 1992 році, -тризуб, розміщений на синьому щиті, я розробляв разом з Олексієм Коханом та Іваном Турецьким. Ми використали графічну основу варіанту 1918 року за проектом Василя Кричевського. Це було зображення тризуба, обрамленого вінком. Проте у 1992 роцi у Верховній Раді виступали за те, щоб 1918 рік взагалі не згадувати і, відповідно, вінок довкола тризуба сказали забрати. Тож ми розробили сучасну форму герба, яка б лаконічно читалася і її можна було б використовувати на бланках документів, монетах тощо.

- А чому дотепер не затверджено Великий Державний Герб України і чи потрібний він як такий?

- Два герби мають переважно держави, де система правління - конституцiйна монархiя. Великий Герб створювали для того, щоб вiдобразити титули монарха. Тож Українi цей символ загалом не потрібний. Проте у статті 20 нашої Конституції його згадано. Тому Великий Герб або потрібно затвердити, або внести зміни в Основний Закон.

Сергій БОВКУН,

Богдана МАРТИНИК

http://expres.ua/main/2018/02/14/284205-nehay-tryzub-oznachaye-derzhavnyy-symvol-ukrayiny-dosi-sperechayutsya

ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ

( кольорове та чорно-біле зображення)

Бібліографія статей

2017

Музичук, Надія. Святі символи України [Текст] / Музичук, Надія // Військо України. - 2017. - №8. - С. 50-57. Герб, прапор, гімн - державні символи, надзвичайно важливі для будь-якої держави та її громадян. Їх потрібно знати, берегти , шанувати і відстоювати

2016

Скрипник, Віктор. Великий Державний Герб: бути чи не бути? [Текст] / Скрипник, Віктор // Голос України. - 2016. - 25 черв. (№117). - С. 23. Двадцяту річницю Конституції України, як і попередні, знову відзначатимемо без великого Державного герба. Чому з такими труднощами упроваджується один із наших символів, створення якого передбачено Основним Законом? Наскільки це питання актуальне через 25 років після проголошення незалежності? Думками з цього приводу ділиться учасник робочої групи з реформування державних символів, вінницький історик, член Українського геральдичного товариства Максим Царенко

Шама, Олег. Отец денег [Текст] / Шама, Олег // Новое время страны. - 2016. - 9 сент. (№33). - С. 62-65. Гергий Нарбут, художник і найепатажніший модник Петербурга і Києва, створив дизайн перших українських паперових грошей з національним гербом у вигляді тризуба часів князя Володимира

2014

Від Херсонеса - до древлянських земель [Текст]: тризуб затверджено малим гербом України / Сторінку підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2014. - 15 лют. (№30). - С. 20. Так званий якір святого Климента, обриси якого подібні до тризуба, стали однією з християнських святинь. Саме цей знак обрав київський князь Володимир, який охрестився в Херсонесі, для основи нового державного символу Русі - тризуба. Рішення Верховної Ради України від 19 лютого 1992 року фактично лише відновило використання тризуба як малого герба

2012

Бєлов, Олександр. Герб України - які ідеї він містить у собі? [Текст] = http://dt.ua/SOCIETY/gerb_ukrayini__yaki_ideyi_vin_mistit_u_sobi-98145.html / Бєлов, Олександр, Шаповалов, Георгій // Дзеркало тижня. - 2012. - 3-9 бер. (№8). - С. 15. 19 лютого 2012 р. виповнилося 20 років відтоді, як Верховна Рада України у 1992 р. «Золотий Тризуб на синьому тлі» затвердила Малим Державним гербом України. Згідно з чинною Конституцією України, тризуб як «Знак Княжої Держави Володимира Великого» є складовим елементом майбутнього Великого Державного герба. Питання про те, як виник «Знак Княжої Держави Володимира Великого», які ідеї він містить у собі, дуже важливі для нашого суспільного розвитку. Характер їх обговорення 19 лютого 1992 року у сесійній залі Верховної Ради засвідчив, що історична правда про походження нашого національного герба ще не з’ясована, у тому числі й через суперечливі ідеологічні та політичні нашарування різних часів. Отже, спробуємо привернути до проблеми увагу громадськості та запропонувати свою версію походження цього символу

2011

Зворигіна Н. Тризуб - символ України на всі часи [Текст]: запорізькі історики обгрунтували духовний зміст герба України / Н. Зворикіна // Урядовий кур'єр. - 2011. - 19 трав.(№89). - С. 6. Тризуб вшановували на території нинішньої України не лише за Київської Русі, а впродовж усіх періодів історії

Яхно О. Як і коли виник тризуб? [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/210973: науковці запропонували ще одну версію / О. Яхно // День. - 2011. - 10 черв.(№100-101). Нещодавно в Історичному музеї розпочала свою роботу Всеукраїнська виставка «Історія Державного герба України», присвячена 20-й річниці незалежності нашої держави. Виставка планшетна - це одна з форм виставкової діяльності, яка дозволяє при мінімальних затратах (охорона, транспортування) показувати експозицію будь-де - чи то в школі, чи у Верховній Раді

2010

Затверджено урядом / Прес-служба Кабiнету Мiнiстрiв України [Текст] // Урядовий кур'єр. - 2000.- 16 черв.(N 109). - С.4. - Зображення та опис Великого Державного герба України та Державного Гiмну, якi були затвердженi Кабмiном України.

Мойсеєнко В. Символи, що можуть об'єднати [Текст]: яким має бути український герб? / В. Мойсеєнко // Урядовий кур'єр. - 2010. - 21 серп. (№155). - С. 6. В українському політикумі розгорнулася дискусія щодо того, яким має бути Великий герб України. Відомі три його варіанти. До редакції надійшов ще один, відмінний від перших трьох, проект Великого герба України. Тому читачам "УК" надається можливість самим визначитися з тим, який саме герб вони хотіли б мати

2008

Волга Л. Чому так важко народжується великий Державний Герб [Текст]: 23 квітня під головуванням віце-прем'єр-міністра Івана Васюника у Міністерстві культури і туризму відбулося засідання Комісії з підготовки та проведення конкурсу на кращий ескіз великого Державного Герба України / Л. Волга // Урядовий кур'єр. - 2008. - 30 квіт.(№ 80-81). - С. 4. З представлених проектів одразу визначити переможця не вдалося. Тож робота Комісії триває

2007

Бєлов О. Герб України - символ віри й надії [Текст]: до 15-тої річниці історичного ухвалення Верховною Радою України постанови "Про державний герб України". Вперше в новітній історії нашої країни 19 лютого 1992-го "Золотий Тризуб на синьому тлі" був затверджений Малим Державним гербом України. Згідно з Конституцією України 1996 р. малий Державний герб України у вигляді тризуба як "Знак Княжої Держави Володимира Великого" є складовим елементом майбутнього Великого Державного Герба / О. Бєлов, Г. Шаповалов // Урядовий кур'єр. - 2007. - 5 квіт.(№ 61). - С. 14. Сьогодні Україна має тризуб своїм офіційним гербом

Манько М. Символ віри і надії [Текст]: 19 лютого 1992 року Верховна Рада ухвалила постанову "Про Державний герб України" / М. Манько // Голос України. - 2007. - 20 лют.(№31). - C.1,2. Уперше в новітній історії нашої країни "Золотий Тризуб на синьому тлі" було затверджено малим Державним гербом України. Згідно з Конституцією як "знак Княжої держави Володимира Великого" він є складовим елементом Державного герба. Сьогодні тризуб увійшов у життя українського суспільства і посів у ньому важливе місце, однак і досі відсутнє офіційне трактування його значення як історичного символу

2004

Лавринович А. Закон для Тризуба [Текст]: / А. Лавринович ; Розмову з міністром юстиції Олександром Лавриновичем записала Ганна Удовиченко // Киевские ведомости. - 2004. - 19 марта (№59). - С.14. - Про опис, порядок використання та захисті державних символів України.

2000

Затверджено урядом / Прес-служба Кабiнету Мiнiстрiв України [Текст]: // Урядовий кур'єр. - 2000.- 16 черв.(N 109). - С.4. - Зображення та опис Великого Державного герба України та Державного гiмну, якi були затвердженi Кабінетом Міністрів України.

Срібна монета часів князя Володимира Великого

Список літератури за темою:

Археологічні дослідження стародавнього Києва [Текст] / Під ред. П.П.Толочка; Худож. О.Д.Стеценко. - К. : Наукова думка, 1976. - 223 с.

Багнюк, Анатолій Лаврентійович. Символи українства [Текст] : Художньо-інформаційний довідник / Багнюк, Анатолій Лаврентійович. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2010. - 512 с.

Братко-Кутинський О. Феномен України [Текст] К.: Газета “Вечірній Київ”, Українська Академія оригінальних ідей, 1996. – 304с.

Грушевський М. На порозі Нової України [Текст]: гадки і мрії.-К.:Наукова думка,1991.- 121с.

Грушевський, Михайло Сергійович. На порозі нової України [Текст] / Грушевський, Михайло Сергійович ; Передм. І.Р.Юхновського. - Відтвор. репринт. з вид. 1918 р. - К. : Наукова думка, 1991. - 128 с.

Донцов, Дмитро. Історія розвитку української державної ідеї [Текст] / Донцов, Дмитро ; Передм. Р.Харчук. - К. : Товариство "Знання" України, 1991. - 48 с.

Книга висвітлює українську систему символічного відображення світу

Костомаров М. І. “Закон божий” (книга буття українського народу) [Текст]. - К.: Либідь ,1991.- 40с.

Сергійчик В. І. Доля української суверенної символіки [Текст]. - К.: Знання, 1990. - 48с. Автор розповідає про походження української національної символіки: прапорів, бунчуків, гербів та тризуба

Словник символів культури України [Текст] / Переяслав-Хмельницький державний педагогічний інститут ім. Г.С. Сковороди; За заг. ред. В.П. Коцура, О.І. Потапенка, М.К. Дмитренка. - 2-ге вид., доп. і випр. – К.: Міленіум, 2002. - 260 с.

Татаренко, Ірина Леонідівна. Абетка України [Текст]: Довідкове видання / атаренко, Ірина Леонідівна ; Пер. з укр. М.Д.Терамае. - Харків : Віват, 2016. - 144 с.

Ткач, Микола Михайлович. Дерево роду [Текст] / Ткач, Микола Михайлович ; Передм. авт.; Худож. Н.О.Данилевська. - К. : Анфас, 1995. - 108 с.

Україна - європейська країна [Текст]: Використані факсимільні копії рідкісних історичних документів. Національний музей історії України / Автор-уклад. С.Чайковський. - К. : Балтія-Друк, 2015. - 124 с. Видання, в якому статті з історіі України проілюстровані унікальними експонатами зі знаменитої скарбниці - Національного музею історії України. Розповідь доповнюють факсимільні копії історичних документів з фондів музею

 

 

 

Українські символи [Текст] / За ред. М.К.Дмитренка. - К.: Редакція часопису „Народознавство”, 1994.- 140с.

Хорошевский, Андрей. 100 знаменитых символов Украины [Текст]: Худ.-оформ. Л.Киркая-Осипова / Хорошевский, Андрей. - Харьков : Фолио, 2007. - 511 с.

 

Розшифровка тризуба за словянським міфологічним Архетипом

Трисуття - герб України „Трисуття” часто називають ТРИЗУБОМ, що невірно. Трисуття є унікальним Українським Знаком-символом, який несе глибокий закодований зміст - Три сутності, тому і зветься «Трисуття». Це є Дерево Життя, в якому об'єднані Три Суті - Яв, Нав і Прав - міфологічні архетипи слов'янської мудрості.

Трисуття має горизонтальну лінію, яка символізує розділення світу на Явний (над Землею) і Навний (підземний, або захований) світи. Явний світ є життям людини н землі, а Навний є світом пращурів, померлих родичів, мудрістю віків. Життя народжується із «зерна», яке ніби посаджене у «землю» - змістовно ділить світ між живими і мертвими. Підземна частина зерна Нав - дух предків, із якого виходить, родиться явне життя Яв - центральний росток у Трисутності. Це явне життя направляється з двох сторін складною структурою Прав - законів, правди життя. Прав є направляючою сутністю, яка ніби виростає із досвіду і мудрості пращурів Нав і яка є непохитна, як два ножі, що направляють Яв-не життя.»

Інтернет-ресурси

http://www.day.kiev.ua - сайт газети «День»

http://www.dt.ua - сайт газети «Дзеркало тижня»

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=32027 - Урядовий портал

***

http://expres.ua/digest/2018/02/17/284512-chomu-ukrayina-dosi-ne-maye-velykogo-gerba Чому Україна й досі не має Великого герба

http://blog.i.ua/search/?type=label&words=2275&pop=1 зображення тризуба з космосу

http://blog.i.ua/community/662/932118/  найбільше в Україні зображення тризуба, викладене з каменю, на схилі гори неподалік від села Остриня

http://lib.rada.gov.ua/static/about/bibl_ukazat/09_gerb.html Державний герб України. Бібліографія

http://chortkiv.online/2018/02/19/tajemnytsi-derzhavnoho-herba-ukrajiny/ Таємниці Державного герба України

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ