Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Серед морської стихії»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до Всесвітнього дня моря

 

Всесвітній день моря (англ. World Maritime Day) був заснований на 10-й сесії Асамблеї Міжнародної морської організації (IMO), яка здійснює правове регулювання міжнародного торговельного судноплавства у технічній сфері, забезпеченні охорони людського життя на морі, в галузі запобігання забрудненню моря з суден, встановленні режиму відповідальності за шкоду, завдану забрудненням з суден.

«Безпечне та ефективне судноплавство у чистому океані», - це девіз Організації, який узагальнює її цілі.

На сьогодні членами ІМО є 174 держави. Штаб квартира ІМО знаходиться у Лондоні. Веб-сайт IMO .

 

Прапор організації

 

Відзначається Всесвітній день моря з 1978 року, входить в систему всесвітніх і міжнародних днів ООН.

До 1980 року відзначався 17 березня, але потім став відзначатися в останній четвер вересня. У кожній країні уряд сам визначає конкретну дату.

Ідея святкування виникла як реакція на масштабний вилов риби в морях і океанах нашої планети. Близько 70% планети покрито водою. Біомаса всіх морських мешканців - від водоростей до блакитних китів - складає 90% біомаси всіх живих організмів планети

Бездумні дії людини наносять непоправну шкоду природі і стають причиною зникнення багатьох рідкісних видів риби.

За даними ООН, за останні 100 років такі види риб, як тунець, тріска, марлін були виловлені на 90%.

Одним з факторів, що згубно впливає на стан світового океану, є забруднення вод нафтою. Величезні нафтові плями, що покривають сотні гектарів морських площ, стають причиною загибелі риби. За статистикою, щорічно в світовий океан в результаті аварій потрапляє більше 21 мільйона барелів нафти.

Синтетичні відходи, що скидаються у великі водойми, є причиною загибелі мільйонів морських птахів і 100000 морських ссавців на рік.

Через глобальне потепління за останні 100 років рівень води у великих водоймах планети піднявся на 10-25 см.

Мета Всесвітнього дня моря привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять перелов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління.

Участь України в Міжнародній морській організації (IMO).

Дата набуття Україною членства: 28.03.1994р.

Підстава для набуття членства в міжнародній організації: Постанова Верховної Ради України від 04.02.1994 № 3938-ХІІ "Про прийняття Конвенції про Міжнародну морську організацію 1948 року в редакції 1982 року.

Статус членства: Повноправний член.

Співробітництво України з ІМО забезпечується Міністерством інфраструктури України, Міністерством закордонних справ України та Міністерством юстиції України.

Щорічно обирається тема і тези для заходів під егідою міжнародної події - Дня моря.

Цього року Міжнародна морська організація (ІМО) відзначає 70-річчя з дня свого створення.

Тема 2018 року: 70 років на службі судноплавства.

Міжнародна морська організація є одним із визначальних центрів розробки міжнародного морського права. В рамках ІМО (разом із Конвенцією про ІМО) розроблено 35 базових конвенцій (угод). Додавши до конвенцій (угод) поправки і додатки, які потребують схвалення, загальна кількість інструментів, розроблених Організацією сягає 60.

Україна є учасницею 21 базової конвенції (угоди) ІМО. Всього ж Україна бере участь у 32 інструментах, які розроблені Організацією - конвенціях (угодах), а також поправок до них.

У рамках ІМО було прийнято інструменти, які започаткували діяльність окремих міжнародних організацій у галузях правового регулювання, споріднених з міжнародним морським судноплавством:

Базові конвенції (угоди) прийняті в рамках ІМО, учасницею яких є Україна

Сьогодні ІМО бере участь в розробці та впровадженні стратегій, спрямованих на реалізацію колективного підходу, що включає заходи з управління морським транспортом, зміцненню його ефективності, забезпечення навігаційної і морської безпеки, захисту морських екосистем.

Такий підхід дозволить відповідним установам ООН внести свій вклад в досягнення цілей в галузі сталого розвитку та вирішення інших глобальних питань.

Ефективне судноплавство і управління портами за підтримки урядів можуть стати рушійною силою в досягненні глобальної стабільності і сталого розвитку на благо всіх жителів планети.

Непоправної шкоди Світовому океану наносить забруднення пластиковим сміттям

Видання National Geographic у новому випуску розпочало інформаційну кампанію проти забруднення екології під назвою «Planet or Plastic?» (Планета або Пластик?). Як зазначають представники кампанії, вони прагнуть змінити думки людей щодо надмірного використання пластику.

Весь вміст журналу наповнений шокуючими фотографіями тварин та природи, які «потопають» у смітті: лелеки у пластикових пакетах, черепахи в риболовних сітках та цілі поля і океани сміття, яке лише накопичується з роками.

Зазначається, що пластикові відходи в океані, за наявними оцінками, кожного року вбивають мільйони морських тварин. Від нього постраждали приблизно 700 видів, включаючи ті, що знаходяться під загрозою зникнення.                                                                     № 6, 2018

Останні роки зростання виробництва пластику було зумовлено, головним чином, поширенням використання одноразових пластикових упаковок у зростаючих економіках Азії – там, де системи збору сміття розвинуті недостатньо, або відсутні зовсім. Зокрема – в Китаї, Індонезії, Філіппінах, В’єтнамі та Шрі-Ланці. Представники кампанії додають, що Китай сьогодні є найбільшим виробником пластмаси, – на його частку припадає понад чверть світової продукції, більша частина якої експортується у світ

Бібліографія статей (подано в алфавіті назв статей)

Екологія морів

Чорне море

Астрахович, Олена. Як зберегти 200 метрів [Текст] = http://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/yak-zberegti-200-metriv: у Чорному морі придатний для життя лише тонкий шар води / Астрахович, Олена // День. - 2003. - 8 квіт.(№63). - С. 5. Чорне море істотно відрізняється від інших. По-перше, воно набагато менш солоне, приблизно вдвічі, ніж океан. Це підтвердить кожен, хто хоч раз скупався у Середземному, Червоному або інших морях. По-друге, в Чорному морі фактично немає припливів і відпливів, які в інших морях допомагають очищати прибережні мілководдя. По- третє, воно пов’язане зі Світовим океаном лише крихітною протокою Босфор і більше нагадує глибоке озеро. З цієї причини в морі дуже слабка вертикальна циркуляція води, що і призвело приблизно 5-6 тис. років тому, після останнього з’єднання Чорного моря із Середземним, до утворення в глибинах сірководневого шару, який існує і понині

Касьяненко, Микита. «Мазутна міна» оживає... [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayini/mazutna-mina-ozhivaie: екологи стверджують, що вже в березні Південний берег Криму вкриють нафтові плями / Кас'яненко, Микита // День. - 2008. - 12 лют. (№25). - С. 2.

Касьяненко, Микита. Плюс п’ять градусів... і катастрофа! [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/plyus-pyat-gradusiv-i-katastrofa: загроза забруднення Чорного й Азовського морів не ліквідується, бо Мінприроди зберігає «речові докази» корабельної аварії? / Касьяненко, Микита // День. - 2008. - 19 бер. (№50). - С. 6.

Листопад, Олег. Медогляд солоних хвиль [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/news/medoglyad-solonih-hvil/: науковці дослідили сучасний екологічний стан Чорного моря за європейськими методиками / Листопад, Олег // Урядовий кур`єр. - 2017. - 20 квіт. (№74). - С. 3. Євросоюз запланував досягнути доброго стану всіх морів ЄС до 2020 року. Україна з величезною вдячністю прийняла допомогу проекту «Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EMBLAS II). Проект фінансувався спільно Європейським Союзом та Програмою розвитку ООН, загальний бюджет становив 2 723 800 євро. Реалізація проекту розпочалася 1 квітня 2014 року і завершилася 31 травня 2018-го. Мета його - сприяння збереженню природного середовища Чорного моря.

Хоменко, Віктор. Чорне море. Чорне - від бруду [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/18624/index.php?n=8687: екобезпека Криму / Хоменко, Віктор // Сільські вісті. - 2011. - 25 бер. (№34).

Чистяков О.В. Безрибне морське поле [Текст] / О. В. Чистяков // Екологічний вісник. - 2017. - січ.-лют. (№ 1). - С. 28-30. Останніми роками світовий вилов риби і морепродуктів у відкритому океані скорочується. Це стосується і Чорного моря. Практично зникли мідії, рідко можна помітити дельфінів, хоч раніш вони плавали зграями біля берегів

День Чорного моря

Чергове екологічне свято чи привід для щемних роздумів? [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/295317: 31 жовтня - Міжнародний день Чорного моря / Підготував Едуард Щур // Голос України. - 2017. - 31 жовт. (№201). - С. 8. 31 жовтня 1996 року у Стамбулі під час міжурядової морської конференції було підписано Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря, основна мета якого- привернення уваги небайдужого світового співтовариства до проблем забруднення води і надмірних рибних промислів. Думки й погляди на цю актуальну проблему безпосередньо з вуст провідних вітчизняних науковців і громадських діячів

Гозак, Наталія. День Чорного моря. Еколог про страхи, які в ньому ховаються [Електронний ресурс] = https://life.pravda.com.ua/society/2017/10/31/227215/ Гозак, Наталія // Українська правда. - 2017. Саме 31 жовтня 1996 року урядові організації України та країн Причорномор’я підписали "Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря" задля збереження природи та біорізноманіття цього регіону. Тож давайте поговоримо про страхи, що "ховаються" в темних водах Чорного моря.

Азовське море

Кущ, Павло. Берег чекання…сповзання у провалля [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/bbereg-chekannyaspovzannya-u-provallya/: населення узбережжя Азовського моря живе в очікуванні допомоги та …поступового зменшення берегової смуги / Кущ, Павло // Урядовий кур'єр. - 2011. - 17 черв. (№109). - С. 10. Стан, в якому зараз перебуває берегова смуга завдовжки 4 кілометри, називають найголовнішою проблемою.

Сухорончак О. Чисте море, білий пісок, демократичні ціни [Електронний ресурс] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3925/art/1310577777.html: на Азовському морі чимало курортів для чудового сімейного відпочинку та оздоровлення / О. Сухорончак // Хрещатик. - 2011. - 14 лип. (№100). Курорти Азовського моря славляться як чудове, і головне - недороге місце відпочинку не те що України, а всього пострадянського простору.

Ткаченко, Олена. Мертва вода [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/mertva-voda: до Азовського моря щорічно потрапляє 1,9 мільярда кубометрів неочищених стоків / Ткаченко, Олена // День. - 2005. - 25 трав. (№91). - С. 6. Найбільший обсяг забрудненої води скидають промислові підприємства та підприємства водоканалізаційного господарства. Основні причини - низька потужність і технічна застарілість більшості очисних споруд

Аральське море

Влед за уходящим морем [Текст]: на наших глазах с карты мира исчезает море - Аральское. В ноябре 2002 года на месте катастрофы побывали российские и узбекские ученые / Записала Маркина Н. // Наука и жизнь. - 2003. - №4. - С. 10-13. Що відбувається зараз з Аралом

Морські надра

Прокопчук С. Шельфи нашої надії [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=16025: коли ж надра морських акваторій зменшать нашу енергозалежність? / С. Прокопчук // Урядовий кур'єр. - 2010. - 10 лист. (№210). - С. 18-19. Введення в експлуатацію відкритих і вивчених родовищ нафти та газу в акваторіях Чорного та Азовського морів значно зменшило б залежність країни від імпорту вуглеводнів

Світовий океан

Абромайт, Ларс. Кипение жизни в холодной воде [Текст] / Абромайт, Ларс // GEO. - 2016. - № 1. - С. 36-49. Під кригою антарктичного Моря Росса стільки живності, що в останній не займаний людиною океан зачастили риболовецькі судна. Чи можна ще врятувати від руйнування унікальну екосистему Південного океану?

День Коралового трикутника

Гаврилюк, Анна. Як зберегти спільний дім [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/media/yak-zberegty-spilnyy-dim / Гаврилюк, Анна // День. - 2017. - 9 черв. (№ 97-98). - С. 25. 9 червня світ відзначає важливий природоохоронний день - День Коралового трикутника, заснований для привернення уваги до важливості морського біорізноманіття, особливо у однойменній зоні. Так званий Кораловий трикутник - це скупчення коралових рифів поблизу Соломонових островів, Філіппін, Індонезії, Папуа Нової Гвінеї та Малайзії. Другою неофіційною назвою цих вод є «Амазонія» - як порівняння із тропічними лісами Амазонської низовини. Це й не дивно, адже ця зона хоч і займає лише 2% світового океану, проте населена 76% відомих людству видів коралів та більш ніж трьома тисячами видів риб

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua/ - газета «Голос України»

http://day.kyiv.ua - газета «День»

http://www.silskivisti.kiev.ua/ - газета «Сільські вісті»

http://www.ukurier.gov.ua/ - газета Урядовий кур'єр

http://www.kreschatic.kiev.ua - газета «Хрещатик»

https://kfund-media.com/z-dnem-zemli-try-mizhnarodni-initsiatyvy-z-borotby-iz-plastykovym-smittyam/ - З Днем Землі: три міжнародні ініціативи з боротьби із пластиковим сміттям

https://zik.ua/news/2018/05/21/national_geographic_pokazav_shokuyuchu_pravdu_pro_nadmirne_vykorystannya_1328593 - National Geographic показав шокуючу правду про надмірне використання пластику

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ