Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Кинь сигарету!»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний покажчик до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням

Серед традиційних дат травня - Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням 31 травня весь світ і Україна приєднуються до всіх супротивників шкідливої звички. Ми також закликаємо всіх курців кинути палити хоча б на один день.

Ще один День проти тютюну - No Smoking Day, відзначається щорічно в третій четвер листопада в більшості країн світу. Встановлений Американським онкологічним товариством (American Cancer Society) в 1977 році.

У наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Викликає занепокоєння переміщення куріння у більш ранні вікові групи населення та поширення його серед осіб жіночої статі. Незважаючи на існуючі заходи проти вживання тютюну, значних успіхів у його подоланні поки що не досягнуто. На жаль, ця шкідлива звичка міцно утримується у побуті людей і продовжує розповсюджуватись.

З четвертого місця у світі за поширеністю куріння Україна перемістилися у третій десяток згідно з останнім звітом ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії. Раніше 37% українців були щоденними курцями, пізніші ж дослідження свідчать про 24% курців серед дорослого населення.

Офіційні матеріали ВООЗ щодо тютюнопаління

15 березня 2006 року Україна ратифікувала Рамкому Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (далі – РКБТ ВООЗ) РКБТ ВООЗ є першим міжнародним договором, укладеним під егідою ВООЗ, сторонами якого є вже понад 180 країн

http://www.euro.who.int/document/tob/tob_factsheet_r.pdf

Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2899-15

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів» http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4844-17

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

(Коротко - історія та статистика )

Мета Міжнародного дня відмови від паління – зниження тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.

Всесві́тній день боротьби́ з тютюнопалі́нням – встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби 2ротии тютюну. Конвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням постала передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнопалінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%), другі причини (9%). Близько 70% пов'язаних із тютюном смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я 90% смертей від раку легенів, 75% - від хронічного бронхіту і 25% - від ішемічної хвороби серця обумовлені курінням.

В Україні курить близько 11,5 млн. жителів, з них – 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок. У відсотковому відношенні – 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Для проведення Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням МОЗ України пропонує проводити наступні заходи:

в лікувально-профілактичних та навчальних закладах організувати проведення лекцій, бесід, тематичних вечорів.

Міжнародний день відмови від паління (англ. Great American Smokeout) відзначається також у третій четвер листопада. Він був встановлений Американським онкологічним товариством (англ. American Cancer Society) у 1977 році.

ВООЗ повідомляє про більш ніж 25 захворювань, перебіг яких погіршується під впливом куріння (серцево-судинні, легеневі та онкологічні захворювання тощо). Серйозні наукові докази зв'язку раку легень та інфаркту міокарда з курінням наведені в багаторічному дослідженні британських учених British Doctors Study.

Всесвітній день без тютюну входить в систему всесвітніх і міжнародних днів ООН.

Запозичено з

https://www.bsmu.edu.ua/uk/news/digest/4744-do-vsesvitnogo-dnya-borotbi-z-palinnyam

За даними Головного управління статистики:

Розподіл осіб, які повідомили,

що вони курять, за тривалістю куріння (м. Київ)

Головним управлінням статистики у м.Києві в жовтні 2014р. проведено вибіркове опитування членів домогосподарств, які брали участь в обстеженні умов життя, щодо стану їх здоров’я.

За результатами обстеження серед киян, які мали хронічні (6 місяців і більше) захворювання або проблеми зі здоров’ям, найбільш розповсюдженими залишаються гіпертонія та серцеві захворювання (33,2% та 23,7% відповідно).

Здоров’я конкретної людини значною мірою залежить від способу її життя, наявності шкідливих звичок, зокрема тютюнокуріння.

Розподіл осіб, які повідомили що вони курять,
за кількістю викурених сигарет за добу (м.Київ)

 

Кількість викурених сигарет за добу

 

Кількість курців

у відсотках

 

 

1-5 штук

19,7

6-10 штук

33,8

11-15 штук

11,0

16-20 штук

33,9

понад 20 штук

1,6

 

За даними опитування в Україні курили 20,9% населення у віці 12 років і старшому, шкідливу звичку курити мали в м.Києві 23,0% респондентів (у 2013р. – 24,4%).

В Україні серед дорослих чоловіків курить 47% осіб у віці 18–59 років та 27% осіб у непрацездатному віці. Серед жінок тютюнокуріння найбільш поширене у віці 30-56 років – повідомили, що курять, 8% жінок цього віку. Частка жінок активного дітородного віку (18-29 років), які курять, зменшилася на 2,3 в.п. і становила 7%. Серед підлітків у віці 16-17 років курять 7% хлопців та 0,8% дівчат (у 2013р. – відповідно 8% та 1%).

По м.Києву серед респондентів, які курять, 30,1% опитуваних повідомили, що вони курять понад 20 років, проти 27,5% – у 2013р.

Наслідки заборони куріння у громадських місцях

Італія: через рік після заборони куріння в усіх громадських місцях в 2005р. кількість госпіталізацій з інфарктом зменшилася на 1,1%.

Шотландія: через рік після заборони куріння в усіх громадських місцях в 2006р. кількість звернень у лікарні з приводу серцево-судинних хвороб зменшилася на 17%.

Сполучені Штати Америки: протягом року опісля прийняття в штаті Аризона закону про заборону куріння в громадських місцях, кількість госпіталізацій через інфаркт зменшилася на 13%, з нестабільною стенокардією – на 33%, інсультів – на 14%, астми – на 22%.

 

 

Бібліографія статей

2017

Листопад, Олег. Хто допоможе жертві нікотину[Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/hto-dopomozhe-zhertvi-nikotinu/: треба запровадити безкоштовний сервіс з підтримки охочих кинути курити / Листопад, Олег

// Урядовий кур`єр. - 2017. - 4 квіт. (№63). - С. 4. Двоє з трьох любителів подимити тютюном хочуть позбутися згубної звички. Це дані загальноукраїнського опитування курців, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології торік у вересні-жовтні. Чому ж спроби роздружитися з тютюновим димом часто закінчуються невдало? Бо нікотин, який міститься в тютюні, - наркотик, що спричиняє залежність подібно героїну й кокаїну. Більшість споживачів тютюну мають залежність від нікотину і їм складно самостійно перестати курити. До того ж за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вживання нікотину спричиняє залежність, а під час спроби кинути - абстиненцію (ломку). Але річ не тільки у вмісті цигарки. Залежність формує не лише нікотин, а й самі обставини, пов’язані з курінням. Українці, які хочуть звільнитися від тютюнової залежності, готові користуватися різноманітними сучасними засобами отримання поради й допомоги.

Пасько, Ліна. До уваги курців [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19447/index.php?n=34309 / Пасько, Ліна // Сільські вісті. - 2017 - 12 січ. ( № 2). - С. 3. ...відносини між роботодавцем і працівником регулюються трудовим договором і локальним нормативним актом - правилами внутрішнього трудового розпорядку, у яких установлюються основні моменти організації праці на підприємстві, в установі чи організації. Тобто роботодавець має можливість визначити умови та порядок роботи і, відповідно, внести обмеження або обумовити кількість, час «перекурів», місце для них. Водночас, згідно з вимогами закону, має обладнати для цього спеціальне окреме приміщення. А там, де куріння заборонене, розмістити наочну інформацію із відповідним знаком та написом.

Трифонова, Олена. Нас підштовхують до куріння [Текст] / Трифонова, Олена // Вечірній Київ. - 2017. - 23 бер. (№ 11). - С. 17. Потужне тютюнове лобі блокує будь-які спроби обмежити доступ до легальної отрути.

Юрчишин, Микола. Куріння та вагітність [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19459/PostZdorovja.php?n=34739 / Юрчишин, Микола // Сільські вісті. - 2017. - 21 лют. (№14). - С. 4. Куріння і вагітність - речі абсолютно несумісні й неприпустимі. Ця шкідлива звичка становить величезну загрозу не тільки нормальному розвитку дитини, а й життю, підвищує ризик виникнення багатьох захворювань. Крім того, нікотинова залежність підриває здоров’я матері, ускладнює перебіг вагітності та пологів. Розповідає акушер-гінеколог Київського міського медичного центру «Академія здоров’я людини» кандидат медичних наук Віталіна Віталіївна Яцентюк.

2016

Коваль, Любомира. Курці не доживають до щастяріччя [Текст] У Верховній раді зареєстровано законопроект, який пропонує збільшити штрафи за куріння в громадських місцях і запровадити жорсткі заборони / Коваль, Любомира // Урядовий кур`єр. - 2016. - 2 серп. (№143). - С. 5. Документ передбачає збільшення штрафу для громадян за куріння в заборонених (здебільшого в громадських) місцях - із 51 до 340 гривень.

Мельник, Сергій. Успіх у боротьбі з палінням залежить насамперед від громадян [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/277968 / Мельник, Сергій // Голос України. - 2016. - 28 жовт. (№205). - С. 3. Кожен громадянин, насамперед молодь, має показувати приклад: казати тютюну «ні». Треба розуміти, що це не бізнес. Це кримінал, оскільки відповідна діяльність призводить до погіршення здоров’я людей. Поки що, на жаль, про це в законодавстві не йдеться.

Моісеєва, Тетяна. Сезон полювання завжди відкрито [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/sezon-polyuvannya-zavzhdi-vidkrito/: як тютюнові компанії обходять закон про заборону реклами сигарет і заохочують школярів до куріння / Моісеєва, Тетяна // Урядовий кур`єр. - 2016. - 28 жовт. (№202). - С. 1, 4. Упровадження в Україні антитютюнового законодавства дало результати. Завдяки законодавчим обмеженням - забороні реклами, куріння в громадських місцях - впродовж 2011-2015 років поширеність цієї звички знизилася на 40%. Утім, сезон полювання на нових клієнтів у тютюнових компаній не закривається ніколи. Втрачаючи їх в одній ніші (тих, що кидають курити або помирають: щороку в Україні через хвороби, спричинені тютюном, з життя йде 63 тисячі людей), маркетологи цигаркових монстрів працюють на випередження, шукаючи потенційних курців в іншій.

Петренко, Олег. Прихована реклама провокує куріння [Текст] / Петренко, Олег

// Вечірній Київ. - 2016. - 3 лист. (№44). - С. 9. Майже біля кожної з київських шкіл продають тютюнові вироби. За статистикою, 90 відсотків залежних паліїв взяли до рук цигарку ще до повноліття. Тому й не дивно, що тютюнові компанії розсотують своє павутиння передусім біля навчальних закладів.

2015

Юрчишин, Микола. Фатальна залежність [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19252/index.php?n=27349 : 31 травня - Всесвітній день без тютюну / Юрчишин, Микола // Сільські вісті. - 2015. - 29 трав. (№57). - С. 3. Від 1988 року в Україні 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну. Його мета - знизити поширення шкідливої звички в усіх верствах суспільства. Є надія, що широке інформування громадян про згубність тютюну для здоров’я здатне позитивно вплинути на самосвідомість курців.

Радить лікар Пембертон [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19261/PostZdorovja.php?n=27655 / Cторінку підготували Сергій Скоробагатько та Микола Юрчишин // Сільські вісті. - 2015. - 23 черв. (№66). - С. 4. Відомий британський лікар і письменник Макс Пембертон розробив методику, яка допомагає відмовитись від цигарки навіть найзатятішим курцям. Доктор Пембертон розповідає, що довгі роки, бувши лікарем і добре усвідомлюючи, що куріння вбиває, не знаходив у собі сили відмовитись від шкідливої звички. Але після того, як від куріння померли його близькі люди, Пембертон вирішив провести психологічний аналіз свого ставлення до цього згубного явища. Так народився новий метод лікування, який дав змогу йому і багатьом його пацієнтам побороти в собі потяг до тютюну.

2014

Косинська, Юлія «Затяжка» смертю [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2565/218/90533/ у Міжнародний день відмови від куріння лікарі нагадують: залежність від нікотину щороку вкорочує віку сотням тисяч українців / Косинська, Юлія // Україна молода. - 2014. - 20 лист. (№173). - С. 8. Починаючи з 1977 року, його відзначають в багатьох країнах світу у третій четвер листопада - з ініціативи Американського онкологічного товариства. Організатори й учасники тематичних заходів прагнуть привернути увагу до проблеми якомога ширше коло громадян, лікарів усіх спеціальностей, відтак - бодай на йоту зменшити поширення тютюнової залежності. Фахівці переконані: профілактика тютюнопаління та постійне інформування суспільства про згубний вплив нікотину на організм - важливий фактор здоров’я і довголіття.

Крук, Мирослава «Кинь сигарету, забудь про кальян!» [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2410/218/85745/: куріння залишається на чільному місці серед факторів - провокаторів онкологічних недуг / Крук, Мирослава // Україна молода. - 2014. - 6 лют. (№18). - С.5 4 лютого міжнародна громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з онкологічними недугами. Лікарі нагадують, що рак легенів залишається одним із найпоширеніших онкологічних захворювань. Лікарі запевняють: шкідливими є абсолютно всі тютюнові вироби, в тому числі електронні сигарети і кальян - дим останніх так само містить велику кількість токсинів і канцерогенів. Велику загрозу для здоров’я становить пасивне куріння. Завдяки численним просвітницьким акціям, а також впровадженню «антитютюнових» законів Україна перемістилася з 4 на 22-ге місце у світі - за рівнем поширеності тютюнокуріння

Крук, Мирослава Усі однаково шкідливі [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2565/218/90534/: на сигаретних пачках важливо інформувати не тільки про шкоду, якої завдає нікотин, а й підказувати, як... відмовитися від куріння / Крук, Мирослава // Україна молода. - 2014. - 20 лист. (№173). - С.8 Міжнародні дослідження доводять, що картинки-попередження на сигаретних упаковках підвищують обізнаність про наслідки куріння для здоров’я і сприяють зниженню рівня поширеності цієї шкідливої звички

Листопад, Олег. «Комікси» відлякують краще [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/komiksi-vidlyakuyut-krashe/ фотоілюстрації на цигарках про наслідки куріння треба збільшити та оновити / Листопад, Олег.

// Урядовий кур`єр. - 2014. - 28 жовт. (№199). - С. 11. З 2012 року тютюнові компанії, відповідно до постанови Кабміну, почали маркувати упаковки сигарет згідно з новими вимогами законодавства: 50% передньої частини пачки займає напис «Куріння вбиває», а 50% зворотного боку пачки - графічне зображення разом з попереджувальним надписом. Але прийшов час замінити ці картинки на інші. Експерти та громадськість закликають владу здійснити ротацію. Коли картинки будуть страшнішими, курці обмінюватимуться цукерками. Фото Володимира Заїки ілюстрацій на правдивіші та збільшити їхній розмір, тобто показати наслідки хвороб від куріння для ефективнішого інформування людей про шкоду та негативні наслідки вживання тютюнових виробів.

Ольшевський, Леонід. Українці курять менше [Текст]: результати опитування показують дієвість обмежень щодо тюттюну / Ольшевський, Леонід // Урядовий кур`єр. - 2014. - 12 груд. (№232). - С. 11. Результати загальнонаціонального опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології протягом жовтня 2014 року показали, що поширеність щоденного куріння зменшилася.

Череватий, Олекса. Чому люди палять? [Текст] = http://kreschatic.kiev.ua/ua/4579/art/1417639409.html: глобальна пристрасть до тютюну щороку забирає до 5000000 життів у світі / Череватий, Олекса // Хрещатик. - 2014. - 4 груд. (№179). - С. 18. Кожного третього четверга листопада в світі відзначається Всесвітній день відмови від куріння. Бізнес, який по обсягам прибутків можна порівняти лише з торгівлею нафтою та зброєю, витрачає щороку мільярди на рекламу такого способу життя, який є поступовим вбивством своїх послідовників. Чому люди палять? Що керує людиною, яка обирає та свідомо захищає цю небезпечну звичку? Але справжні мотиви своєї згубної звички можуть озвучити лише одиниці. Вчені виділяють кілька важливих причин того, чому саме людина стає курцем

2013

Иванова, Екатерина. Глоток воздуха [Текст] / Иванова, Екатерина // Корреспондент. - 2012. - 13 янв. (№1). - С. 28-29. За останні п'ять років Україна залишила клуб країн світу що палять. Легені майже 4 млн. співвітчизників очистились від диму завдяки масштабній антитютюновій кампанії

Коваль Л. Алкоголь і тютюн: під прицілом наші діти [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/alkogol-i-tyutyun-pid-pricilom-nashi-diti/: чому в неповнолітніх з’являються шкідливі звички та як цьому запобігти? / Л. Коваль // Урядовий кур'єр. - 2012. - 11 квіт. (№66). - С. 1, 4. У більшості українських родин жодне свято не обходиться без спиртного. Доки дитина зовсім маленька, їй за святковим столом наливають сік. Та згодом, десь років у 10-12, сину або дочці вже можуть дозволити пригубити шампанського. А за рік-два той самий підліток уже сидітиме в дворі з пляшкою пива. За даними ВООЗ, майже 40% наших дітей, старших 13 років, уживають алкоголь та схильні до цього. Лікарі-наркологи більш оптимістичні. Вони стверджують, що лише 1% дітей віком 12-13 років та майже 5% підлітків 16-18 років регулярно вживають спиртні напої. Проте, як бачимо, проблема є

Редька, Ганна Життя без нікотинового рабства [Текст] / Редька, Ганна // Вечірній Київ. - 2013. - 21 лист. (№47). - С. 8. Напередоодні Міжнародного дня відмови від куріння, що відзначається 21 листопада, "Вечірка" з'ясовувала, як грамотно кинути палити

2012

Долина, Наталія. Любителів тютюну виганяють на вулицю [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/lyubiteliv-tyutyunu-viganyayut-na-vulicyu/ з 16 грудня набирає чинності закон щодо заборони куріння в приміщеннях ресторанів, кафе і барів / Долина, Наталія // Урядовий кур`єр. - 2012. - 20 лист. (№213). - С. 20. Якщо раніше власники кафе і ресторанів повинні були передбачати зали для курців і некурців, то тепер це в минулому. Курити не можна, і крапка! Згідно з новим законом курцям - гостям цих закладів доведеться виходити на вулицю або відкриту терасу, щоб подиміти, або платити штраф від 51 до 170 гривень

Коваль Л. Чому молодь п’є та курить? [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/chomu-molod-pye-ta-kurit/ стати здоровою нацією нам заважають шкідливі звички / Л. Коваль // Урядовий кур`єр. - 2012. - 14 черв. (№105). - С. 11. Літо-канікули, а ще наші підлітки активно цікавляться спортом, нехай і в ролі вболівальників. У багатьох була футбольна символіка, проте… Пляшка пива та цигарка, на жаль, також зовсім не дивні речі в руках у хлопців і дівчат

Коваль, Любомира. За продаж сигарет підліткам анулюють ліцензію [Текст] : уповноважений Президента з прав дитини, МВС, ДПА та держспоживінспекція спільно протидіятимуть алкоголізму і курінню серед неповнолітніх / Коваль, Любомира // Урядовий кур`єр. - 2012. - 22 трав. (№89). - С. 10. Високий рівень споживання підлітками алкоголю і тютюну не в останню чергу спровокований їхньою доступністю у продажу. Як результат, підвищується рівень дитячої злочинності. Понад 40% тяжких та особливо тяжких злочинів українські підлітки вчиняють у стані алкогольного сп'яніння

Лівандовська, Антоніна Починаємо нове життя [Текст] = http://www.eveningkiev.com/ua/19006/art/1352964643.html: 17 листопада відзначається Міжнародний день відмови від куріння / Лівандовська, Антоніна // Вечірній Київ. - 2012. - 15 лист. (№117). - С. 27. Головною причиною хронічної обструктивної хвороби легень є тютюнокуріння. Сьогодні дедалі більше людей усвідомлюють руйнуючий вплив тютюнової залежності на їхнє здоров’я, але для багатьох сам факт звернення по допомогу є визнанням власної слабкості. Невіра в успішність спроб кинути курити заважає звернутися до лікаря, по-справжньому усвідомити, що нікотинова залежність – це не просто погана звичка, а хворобливий розлад, який потребує лікарського втручання

Мешков, Александр. Как царь Петр народ на табак подсадил [Текст] = http://kp.ua/daily/200212/325716/: сегодня отмечается всемирный День курильщика трубки. А 315 лет назад, в феврале 1697 года, царь Петр I издал именной указ о разрешении продажи табака / Мешков, Александр // Комсомольская правда в Украине. - 2012. - 20 февр. (№37). - С. 19.

Редька, Ганна. Випускати дим заборонено [Текст] = http://www.eveningkiev.com/ua/19026/art/1356359340.html / Редька, Ганна // Вечірній Київ. - 2012. - 25 груд. (№133-134). - С. 4. Столичних курців позбавили можливості затягуватися цигаркою майже в усіх громадських місцях, відтоді як набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів

Скіпальсьский, Андрій. Подорож через призму тютюнового лобі [Текст] = http://dt.ua/HEALTH/podorozh_cherez_prizmu_tyutyunovogo_lobi-101866.html / Скіпальсьский, Андрій // Дзеркало тижня. - 2012. - 12-18 трав. (№17). - С. 13. Що таке тютюновий лобізм, і яких форм він набуває в сучасному світі? Що криється за таємними рішеннями чиновників на користь міжнародних тютюнових корпорацій?

Эркаева, Гузяль. Брось курить сейчас [Текст]: беседа с учащимися 9-10-классов / Эркаева, Гузяль // Библиотека. - 2012. - №1. - С. 61-64.

2011

Власним прикладом і відвертою розмовою [Текст] / Радить психолог Тетяна Гурлєва // Голос України. - 2011. - 27 груд. (№245). - С. 14. Як уберегти підлітків від куріння? Як пояснити, що краще не підсаджуватися на цю погану звичку?

Долецький, Владислав. Тютюнове рабство [Текст]: чи є шляхи звільнення від нього? [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/18655/index.php?n=9506

/ Долецький, Владислав // Сільські вісті. - 2011. - 10 черв. (№65). - С.4 Після завозу тютюну в Європу, йому приписували масу дивовижних цілющих властивостей. Проте довго зачарування тривати не могло, люди почали помічати шкідливий його вплив на своє здоров’я. І від захоплення людство поступово перейшло до заборони. Сьогодні маємо низку громадських організацій, що виступають проти тютюнопаління.

Градоблянська Т. Спочатку - заборона на рекламу, а потім - і на саме куріння [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=234017 / Т. Градоблянська // Голос України. - 2011. - 30 серп. (№159). - С.7 Майже 12% українських дітей уперше викурюють сигарету у віці дев’яти років і менше. Ще 40% пробують курити в 10-16 років. Про причини цього вже не перший рік розмірковують розумні світу цього. А тим часом дедалі більше школярів проводять перерви не на спортивних майданчиках із м’ячем, а за воротами школи з цигаркою. Остання для них - атрибут дорослого, успішного життя

Лавренчук, Едуард. Головне національне "лихо" не актуальне для українців [Текст] / Лавренчук, Едуард // Дзеркало тижня. - 2011. - 29 жовт.- 4 лист. (№39). - С. 14. Таке враження, що в Україні, крім тютюну, інших проблем і немає. тільки за останні три роки законодавці ухвалили 14 законів, які обмежують обіг тютюнових виробів та урізають права і свободи українських курців, а ставки акцизного податку за цей самий час збільшилися в сім разів. У результаті сьогодні для багатьох верств населення легальна тютюнова продукція виявилася практично недоступною. При цьому курців не поменшало.

Олександренко, Микола. У кожного свій вибір [Текст] : чому підвищення цін на тютюнові вироби суттєво не впливає на зменшення кількості курців / Олександренко, Микола // Урядовий кур'єр. - 2011. - 21 жовт. (№195). - С. 12. Те, що куріння здоров'я не додає, відомо всім. І ніби борються з палінням у всьому світі. Але чому століттями людство не може здолати цю шкідливу звичку? У кожного відповідь своя. Найбільш об'єктивні в цьому соціологи й аналітики. Вони просто досліджують проблему, ту ж тютюнову, й говорять про її актуальність чи ні мовою цифр, які є найбільш переконливими

Онишкевич Т. В Україні кидають курити [Електронний ресурс] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3931/art/1311616340.htm численні антитютюнові програми зменшили кількість курців у державі / Т. Онишкевич // Хрещатик. - 2011. - 26 лип.(№106). Звіт Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я засвідчує, що збільшення цінового рівня тютюнових акцизів, інформаційні та інші заходи контролю були ефективними у боротьбі проти куріння

Пінчук А. Діагноз: синдром байдужості [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=19550: В Україні 40% школярів страждають на алкоголізм / А. Пінчук // Урядовий кур'єр. - 2011. - 21 квіт. (№73). - С. 27. Це останні дані Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Ще більший рівень алкогольної та тютюнової залежності в дорослого населення нашої держави. Лікарі застерігають: якщо негайно не вжити кардинальних заходів, ситуація дедалі погіршуватиметься

Починаємо нове життя [Текст] : 17 листопада в усьому світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння / Підготувала Антоніна Лівандовська // Вечірній Київ. - 2011. - 17 лист. (№167). - С. 4. Куріння є основною причиною хронічної обструктивної хвороби легень (ХОХЛ)

Ротай Н.Дихай вільно! [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/1984/218/70633/ українські медики закликають повністю звільнити ресторани, кафе і бари від тютюнового диму / Н. Ротай // Україна молода. - 2011. - 23 лист. (№212). - С. 10. Згідно з останніми дослідженнями науковців, концентрація шкідливих часточок тютюнового диму в залах для курців перевищує чинні норми у 22 рази. І всупереч поширеній думці про ефективність вентиляційних систем, у зали для некурців також потрапляє дим. Там концентрація шкідливих часточок перевищує допустимі норми в 14 разів. Абсолютно безпечною для здоров’я є атмосфера тільки тих закладів, де куріння повністю заборонено. Усі інші «мікси» залів - із витяжками, скляними перегородками і пересувними табличками діють не на користь відвідувачам.

Ротай Н. Інформація на вагу золота [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/1828/218/64906/: Роз’яснювальна робота стосовно раку могла б убезпечити тисячі українців від важкої хвороби / Н. Ротай // Україна молода. - 2011. - 3 лют.(№17). - С.9 Українські онкологи переконані, що за рахунок нормальної профілактики ми могли б на третину зменшити кількість нових випадків раку. Але для того, щоб отримати гарний результат, програму профілактики слід зробити багатокомпонентною, послідовною і добре фінансованою

Ротай Н. Серце, втоплене у чарці [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/1952/218/69418/: алкоголізм і куріння - основні причини серцевих та судинних захворювань, від яких помирає найбільше українців / Н.

Ротай, Наталя. Курити - страшно! [Текст] = http://umoloda.kiev.ua/number/1981/162/70531/: в Австралії цигарки всіх марок продаватимуть в однакових пачках із жахливими малюнками / Ротай, Наталя // Україна молода. - 2011. - 17 лист. (№208). - С. 14. Усі цигарки однаково шкідливі, то навіщо вирізняти кожен бренд неповторним дизайном упаковки? Усе одно отрута...

2010

Aктивіст антитютюнового руху Наталя Торопова: "Правда за нами!" [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=12450 / Розмову вела Наталія Долина // Урядовий кур'єр. - 2010. - 11 черв.(№105). - С. 18. За минулими рейтингами, найкращим борцем із тютюном у світі визнано українку Наталю Торопову - за внесок у боротьбу з тютюнопалінням в Україні і світі їй вручили у Вашингтоні відзнаку імені Джуді Вілкілфілд. Цією нагородою, започаткованою 2008 року компанією "За майбутнє дітей без куріння", відзначають найкращого борця з тютюном у світі, яким свого часу була її засновниця Джуді Вінкілфілд. Тож сьогодні пані Наталя відповідає на запитання "Урядового кур'єра"

Воротін В. Небезпека канадського шляху [Текст] = http://ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=15520: за останні 10 років ця країна продемонструвала приклад чи не найактивнішої боротьби з тютюнопалінням у світі. Але результат невтішний: рівень паління зріс / В. Воротін // Урядовий кур'єр. - 2010. - 20 жовт.(№195). - С. 19.

«Жінка у серпанку тютюнового диму: романтика чи трагедія?» [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=16916 / Валентина Кокіна // Урядовий кур'єр. - 2010. - 21груд.(№239). - С. 10. Часто можна побачити молодих дівчат і жінок із сигаретою. І якщо донедавна тютюнокуріння було поширене серед слабкої статі більш старшого віку, переважно тих, хто почав курити у тяжкі роки війни і повоєнні дні, то в сучасній Україні воно дуже помолодшало

Косянчук І. Курцям "отруюють" життя [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=16004 Дедалі більше українців відмовляються від шкідливої звички / І. Косянчук // Урядовий кур'єр. - 2010. - 9 лист. (№209). - С. 9. Любителів покурити обклали з усіх сторін, як мисливці зайця. Ціни на цигарки уже зросли, і, скоріше за все, зростатимуть і надалі

Листопад О. Смерть у... привабливій упаковці [Текст]: залежність від тютюну упродовж року забирає життя 110 тисяч українців / О. Листопад // Урядовий кур'єр. - 2010. - 11 черв.(№105). - С. 18. Шість порад Всесвітньої організації охорони здоров'я тим країнам, де політики реально прагнуть урятувати своїх виборців від тютюнової епідемії

Ротай Н. Беззахисна малеча [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/1781/218/63153/ батьки, які палять удома, з кожною сигаретою наближають діагноз «рак» до своєї дитини / Н. Ротай // Україна молода. - 2010. - 16 лист.(№214). - С.7 Курці у своїй гонитві за нікотиновим кайфом найчастіше не зважають ні на протест оточуючих, ні на ризик для власного здоров’я, ні на очевидну небезпеку для своїх малюків...

Скоробагатько, Сергій. Беззастережно і назавжди [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/18582/PostZdorovja.php?n=7534: проблема куріння дуже серйозна і, на жаль, з роками дедалі актуальніша. У нас, у кожному разі. Боремося-боремося - а курців не меншає. / Скоробагатько, Сергій // Сільські вісті. - 2010. - 14 груд.(№145). - С. І смалять уже не тільки дорослі, а й діти. Ми не раз і не два зверталися до цієї теми, звертатимемось і надалі. Пригадаймо й сьогодні «прописні істини» (до яких, проте, далеко не всі бажають дослухатись), а також деякі (теж не нові) поради Поради тим, хто вирішив покинути курити та народні засоби, що спричиняють огиду до тютюну

Степанчук О. Українці занурюються у Nirvanu [Текст]: в Україні почали продавати курильні суміші, ефект від яких набагато сильніший, ніж від маріхуани / О. Степанчук // Вечірній Київ. - 2010. - 27 січ.(№10). - С. 1, 5. На нашому ринку у вільному продажу з'явився новий вид наркотику - суміші різних трав, які дуже ефектно впливають на психіку людини. Зокрема, це курильні суміші Nirvana, Gagarin, TU-34. Медики зробили висновки, що використання таких речовин небезпечне для здоров'я людини. Наші північні сусіди вже зрозуміли серйозність ситуації і врегулювали це питання. на законодавчому рівні. За продаж і використання таких речовин передбачено покарання на десять років ув'язнення

Тютюн та інтелект [Текст]: чим більше цигарок, тим нижчий IQ   / Інф. "День" // День. - 2010. - 8 квіт.(№61). - До відомих згубних властивостей паління додалася ще одна: виявляється, воно різко зменшує коефіцієнт інтелекту. За останні роки вчені довели, що тютюн провокує серцево-судинні захворювання й недуги дихальної системи, викликає декілька видів раку, уповільнює розвиток дітей батьків, які палять, погіршує нюх і смак

Щербата І. Замість ляльки - тютюн і пляшка [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3787/art/1288112546.html: широка реклама та легкий доступ до тютюнових виробів і алкоголю стає причиною вживання цих продуктів дітьми / І. Щербата // Хрещатик. - 2010. - 27 жовт. (№156). - С. 1. Кожен шостий учень 4-5 класу вже викурив першу сигарету, кожен третій - випив першу чарку. Кожен шостий дев’ятикласник спробував легкий наркотик - марихуану чи гашиш. Це дані дослідження “Здоров’я та орієнтації поведінки учнівської молоді”, яке провів Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка за підтримки ЮНІСЕФ в Україні

Щербата І. Щоб не бути “білою вороною” [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3787/art/1288112890.html: психологи стверджують, що 90-95 відсотків причин вживання алкоголю та тютюну серед молоді слід шукати в сім’ї / І. Щербата // Хрещатик. - 2010. - 27 жовт. (№156). - С. 3. Уже другий рік діє стаття, за якою міліція в разі затримання учня із сигаретою чи спиртним викликає батьків, щоб скласти адміністративний протокол і виписати штраф. Проте практика свідчить, що протокол і штраф не розв’язують проблеми. І немає жодної гарантії, що принагідно наступного разу школяр відмовиться від цигарки чи пляшки пива. Адже причини дитячого бажання скуштувати “заборонений плід” значно глибші

Долгова В. Золотий для здоров’я акциз: після подорожчання цигарок українці стали менше курити / В. Долгова // Україна молода. - 2010. - 4 лют.(№21). - С.4 Борці з курінням вбачають у підвищенні акцизів свої плюси. Підвищення акцизу, а з ним - і подорожчання сигарет, часто називають причинами переходу курців на дешевші товари. Відповідно, це нібито може погіршити здоров’я любителів тютюну

2009

Бойко А. Пиво та цигарки - ці «розваги» доступні для наших школярів [Текст]: більше половини українських підлітків (15-16 років), як мінімум, пробували курити, а кожен дев’ятий - вживати алкоголь. Такі результати відповідного дослідження оприлюднив представник ЮНІСЕФ в Україні Джеремі Хартлі / А. Бойко // Голос України. - 2009. - 16 квіт.(№69). - С. 5. Загалом експерти зазначають: ситуація в Україні - не найгірша у світі, однак проблема реально існує і розв’язати її не так складно. Адже головні причини долучення школярів до шкідливих звичок - приклад батьків, відсутність контролю та стосунки в сім’ї, незайнятість після уроків, доступність шкідливих речовин - і їх усі можна вирішити без суттєвого грошового вливання

Гончар О. Курці помирають рано [Текст]: незабаром на пачках цигарок малюватимуть страшні картинки з прогнозами / О. Гончар// Вечірній Київ. - 2009. - 16 черв.(№77). - С. 4. "Куріння може викликати повільну та болісну смерть", "Куріння пошкоджує сперму і може призвести до імпотенції" - відтепер страшилки такого пошибу будуть відлякувати вас від купівлі чергової пачки цигарок. Окрім текстових засторог, наслідки куріння унаочать. 50% площі з лицьового та зворотнього боку пачки будуть займати малюнки та піктограми із зображенням різноманітних хвороб

Гончарова К. Задимлене дитинство [Текст]: на одній з сумських виставок дитячих малюнків, присвячених здоровому способу життя, особливу увагу привертав портрет молодої жінки з сигаретою в руках. Тютюновий дим приховував ледь помітну фігурку ще ненародженої дитини з сумним виразом обличчя. Діти різного віку підходили до малюнка і, в більшості випадків, з болем розповідали свою "задимлену" історію. / К. Гончарова // Голос України. - 2009. - 10 вер.(№169). - С. 8. Кажуть, що курити починають через обмаль розуму, а не кидають - через обмаль волі. Спостерігаючи за батьками-курцями, розумієш, що розум і воля там навіть "не ночували". Чи ж розумна людина добровільно прирікатиме свою дитину на постійні простудні захворювання, бронхіти, пневмоонії, на ймовірність приступів астми, проблеми зі шлунком та зубами?

Коваль Л. Кинь цигарку! [Текст]: акція "Всесвітній день без тютюну" започаткована ВООЗ у 1987 році й ставить перед світовою спільнотою завдання: у ХХІ столітті повністю здолати нікотиноманію - одну з найпоширеніших епідемій у світі. Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту оприлюднило власні дослідження у цьому напрямку / Л. Коваль // Урядовий кур'єр. - 2009. - 17 черв.(№106). - С. 7. Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту вважає одним із пріоритетних завдань боротьбу з тютюнозалежністю юних. Активну роботу з профілактики тютюнопаління серед підлітків та молоді проводять мобільні консультаційні пункти соціальної роботи у сільській та гірській місцевостях, віддалених районах міст. Нині працює 548 таких пунктів, але є нагальна потреба у їхньому збільшенні. Кваліфіковані фахівці - терапевти та психологи - проводять індивідуальні та групові бесіди, тренінги, профілактичні заходи в оздоровчих молодіжних таборах, поширюють інформаційно-просвітницьку літературу.

Погана звичка чи повільне самогубство?: ВООЗ попереджає - тютюнопаління становить загрозу не лише здоров'ю людей, а й життю цілої нації / Матеріали підготувала Антонівна Лівандовська // Вечірній Київ. - 2009. - 22 жовт.(№138). - С. 4. За даними ВООЗ, в Україні нараховується 9 млн. активних курців, а це - третина працездатного населення. Нещодавно Україна разом із 160 країнами світу ухвалила Рішення про посилення боротьби з тютюнокурінням, а депутати Київради затвердили Програму профілактики тютюнокуріння в Києві на 2009-2012 роки

Устинова О. I зло, i установка [Текст]: гуру боротьби з курінням Джон Дайсі - про легендарний метод кинути курити та його перспективи в Україні / О. Устинова // День. - 2009. - 28 січ.(№12). У 1983 році британський бухгалтер із 30-річним стажем куріння, Ален Карр, нарешті кинув курити. При цьому він піймав себе на думці, яка здалася йому геніальною, мовляв, кинути курити легко, треба просто правильно налаштуватися, а потім просто взяти і зробити це. Він написав книгу «Легкий спосіб кинути курити», яка з часом стала світовим хітом у боротьбі з курінням. Ален Карр почав також відкривати центри боротьби з курінням. Нині вони розташовані в 150 містах 39 країн світу, книга перекладена на 40 мов світу та видана загальним накладом в 10 млн. примірників, а компанія «Легкий спосіб Алена Карра» є одним зі світових лідерів у наданні послуг щодо припинення куріння. Про секрет методу «Дню» розповів Джон Дайсі - генеральний директор мережі клінік «Легкий спосіб», до якого перейшла справа Алена Карра після його смерті в 2006 році

Устинова О. У жовтні сигарети знову можуть подорожчати [Текст] / О. Устинова // День. - 2009. - 18 серп.(№144). - Уряд пропонує Верховній Раді ухвалити законопроект «Про зміни до державного бюджету на 2009 рік», згідно якого відбудеться чергове підняття ставки акцизного збору на тютюнові вироби. Найбільше виростуть в ціні саме дорогі марки сигарет, які є найбільш популярними серед молоді. Саме дорогі іміджеві сигарети частіше за все курять підлітки, тому підняття цін на них є важливим кроком захисту молоді від куріння

Федоров Є. Життя в імлі [Текст]: людина розумна(?) - Ноmо Sаріеns - відрізняється від нерозумного(?) світу тварин ще й тим, що здатна смалити тютюн / Є. Федоров // Сільські вісті. - 2009. - 20 січ.(№5) Хлопець - безумовно, щоби скидатись на дорослих, тим більше, що курять однолітки довкола і тим вихваляються. І не хочеться йому навіть, та все одно відставати не можна. Дівчина ж за сигарету береться передусім тому, що це модно. А що означає мода в житті юної жінки? Усе! Навіщо курять дорослі люди?

2008

Жук Г. Вільна від тютюнового диму країна [Текст]: з найдешевших в Європі до оптимально справедливих, або Чому уряд пропонує підвищити ціни на сигарети? Ціна питання - 5000 врятованих життів щороку / Г. Жук // Голос України. - 2008. - 19 черв.(№115). - С. 3.

Кожна п'ята жінка палить, а з трьох чоловіків тютютнозалежні двоє [Текст]: біля Кабінету Міністрів України розгорнулосяс справжнє театралізоване дійство / Вл. інф. // Голос України. - 2008. - 27 бер. (№59). - С. 4. Костюмована акція "Підвищення тютюнового акцизу заради дітей" привертала увагу перехожих. У такий спосіб учасники акції пропонували всім долучитися до "стрільби по малих акцизах"

Морозова Е. Жить не коптить [Текст]: украинцы, воодушевившись популярной книжкой, бросают сигареты. И некоторые не промахиваются / Е. Морозова, А. Кузьмин // Фокус. - 2008.- №23. - С. 62-64. Українці кидають палити

Онипко, Ольга. О никотине [Текст]: в проекте Минюста Украины - заполнить 70 процентов поверхности каждой пачки новыми предупреждениями: "Курение может повредить сперме и сокращать рождаемость", "Курение может повлечь нарушение кровообращения и вызвать импотенцию", "Курение вызывает старение кожи"... / Онипко, Ольга // Натали. - 2008. - №5. - С. 192-193. 10 фактів про нікотин

Філіпенко І. Антитютюновий рецепт [Текст] Особливості українського застосування: Уряд схвалив концепцію, яка обмежуватиме права курців / І. Філіпенко // День. - 2008.- 11 черв.(№102). - С. 6. Не варто зайвий раз нагадувати, що проблема тютюнової залежності в Україні набрала загрозливих масштабів: що найгірше, за даними Держкомстату, в Україні постійно зростає кількість курців серед дітей від 12 років

Тютюнові пристрасті [Текст]: чи можна кинути палити, не перетворивши своє життя на суцільний жах? Можна. Варто лише знати правду про цю згубну звичку і докласти волю і зусилля / Матеріали підготувала Антоніна Лівандовська // Вечірній Київ. - 2008. - 22 бер. (№48). - С. 21. Давайте дізнаємося, що відбувається в організмі під впливом тютюнового диму

Устінова О. Вчені розвіюють міфи про тютюн [Текст]: жінки помиляються: куріння не сприяє схудненню / О. Устінова // День. - 2008.- 23 лип.(№128). - С. 6. Суто жіноче переконання у тому, що куріння допомагає контролювати вагу, - це міф. До такого сенсаційного висновку дійшли вчені Університетського коледжу в Лондоні в результаті тривалого шестирічного дослідження. Науковці спостерігали майже за трьома тисячами 11-річних дітей до досягнення ними шістнадцятирічного віку і не знайшли різниці у вазі між курцями і вільними від цієї шкідливої звички підлітками

Устинова О. Тютюнова епідемія продовжуватиметься? [Текст]: Мінфін ігнорує державну політику обмеження куріння / О. Устинова // Хрещатик. - 2008.- 31 лип.(№134). - С. 6. Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ щодо боротьби з тютюнопалінням, і, зокрема, зобов’язалася запроваджувати заходи цінової політики стосовно тютюнових виробів з метою скорочення споживання тютюну. До того ж місяць тому Кабінет Міністрів України затвердив Концепцію державної програми зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення та Концепцію програми «Здорова нація». Обидві програми передбачають підвищення ставок акцизного збору на тютюнові вироби з метою забезпечення зростання реальних цін на них. Але громадськість стурбована тим, що Міністерство фінансів України хоче відкласти підвищення акцизів на тютюнові вироби

Устинова О. У бюджет - шість мільярдів від продажу цигарок [Текст] / О. Устинова// День. - 2008. - 19 груд.(№232). - С. 2.

Устинова О. Сигарети - свідомий вибір... дітей? [Текст]: 20 листопада — Міжнародний день Некуріння / О. Устинова // День. - 2008. - 20 лист.(№211). - С. 6. Вперше ідея кинути курити на один день народилася в Артура Мулані, коли він у 1971 році закликав людей відмовитися хоча б на один день від сигарет, а заощаджені кошти віддати в фонд місцевої школи. У 1974 році Don’t Smoke Day або День некуріння був вперше публічно проголошений на сторінках газети «Монтічелло Таймс», штат Міннесота. 18 листопада 1976 року каліфорнійське відділення Американського товариства раку вперше надало фінансування на рекламу цього дня. Відтоді цей день дістав назву Дня некуріння та з часом став міжнародним. Для України цей день - є особливо важливим, адже ми займаємо сьоме місце з кінця у списку 132 країн за рівнем поширеності куріння. У нас курить дві третини чоловіків (старше за 15 років) - 67% - та кожна 5-та жінка - 20%

2007

Боброва, А. Где прячется никотиновая зависимость [Текст]: ещё одно научное открытие сделано в результате случайного совпадения. На этот раз ученые приблизились к разгадке причини никотиновой зависимости / А. Боброва // 2000. - 2007. - 16-22 марта(№11). - С 2-3.

Дочка чи син? У батьків, що курять, та які вирішили завести дитину, набагато більше шансів народити дівчинку / За повідомленням inopressa.ru // День. - 2007. - 18 квіт.(№66). - С. 8. Дослідження

Павлоцька, О. Попереду всієї планети серед... курців [Текст]: курити чи ні - кожен обирає сам / О. Павлоцька // Українська столиця. - 2007. - 9-15 лют.(№6). - С.25. . Проте не завжди цей вибір - усвідомлений. тому що всяк, хто стоїть на його роздоріжжі, випробовується на міцність рекламою найвищого гатунку, що пропагує цигарково-алкогольну залежність як новомодний стиль життя молоді. А хто ж у юному віці не хоче виглядати "круто" та бути "своїм" у середовищі однолітків? Здавалося б, ми стільки знаємо про шкоду тютюнокуріння. Проте асортимент тютюнових виробів стрімко зростає, як і торгівля цигарками

Філіпенко І. Убивця №1 [Текст]: в Україні - дев’ять мільйонів курців / І. Філіпенко // День. - 2007.- 16 листоп. (№199). - С. 6. Загалом у світі тютюнозалежними є мільйони людей різного віку. За даними ВООЗ, наша держава наразі посідає 17 сходинку у списку країн світу, які мають високий рівень поширення куріння

Список літератури із фондів МСМБ

Бакли, Кристофер Тейлор. Здесь курят [Текст]: Роман / Бакли, Кристофер Тейлор ; Пер. с англ. С.Ильина. - М. : Иностранка, 2006. - 559 с

Боровець, Зенон. Курити - не курити...Не все одно [Текст]: науково-популярне видання / Боровець, Зенон. - Львів : Свічадо, 2008. - 40 с.

Гришем, Джон. Вердикт; Завещание [Текст]: Романы / Гришем, Джон ; Пер. с англ. И.Я.Дорониной; Худож. А.А.Кудрявцев. - М. : ООО "Издательство АСТ", 2003. - 814, с. "Вердикт": Обычный, казалось бы, процесс по иску, предъявленному табачной корпорации вдовой умершего от рака легких среднего американца… Сколько уж было таких! Ничто не предвещает неожиданностей. И вдруг по какой-то непонятной причине все слетает с привычных бюрократических нарезок. Жюри стало совершенно неуправляемым. Одного из присяжных кто-то явно преследует - по меньшей мере одного. Могущественные "теневые команды" стремятся навязать суду нужный им вердикт. И звонит, звонит по телефону таинственная женщина, изощренно манипулирующая присяжными и добивающаяся чего-то, что не в силах понять никто, кроме нее... "Завещание": Странное завещание эксцентричного миллиардера выглядело несколько необычно и почти комично. Почти, пока его многочисленные наследники буквально не вцепились друг другу в горло. Пока немолодой, циничный, крепко пьющий адвокат не решился представлять интересы законной наследницы и не отправился на поиски своей клиентки в болотистые топи Бразилии

Гузиков, Борис Михайлович. Что губит нас... [Текст]: О проблемах алкоголизма, наркомании и табакокурения / Гузиков, Борис Михайлович, Мейроян, Артак Александрович ; Худож. Д.К.Титов. - СПб. : Лениздат, 1990. - 208 с.

Дівчинка на всі 100% [Текст] : науково-популярне видання / Укл. Н.В.Зотова, Є.О.Житник; Доп. Є.О.Житник. - 2-ге вид., вип., доп. - Харків : Школа, 2014. - 320 с.

Довженко, Александр Владимирович. Возвращаю вам жизнь [Текст]: Сеанс надежды [Текст] / Довженко, Александр Владимирович ; Литер. запись Л.Капустиной. - Мн. : Издатель А.В.Довженко, 1994. - 224 с.

Довженко, Александр Романович. Здоровье - в вашей воле [Текст] / Довженко, Александр Романович ; Лит. запись А.К.Григоренко; Худож. В.И.Гаевой. - К. : Общество "Знание" Украины, 1990. - 48 с.

Как быть здоровым [Текст] = Staying Healthy: из зарубежного опыта обучения принципам здорового образа жизни: научно-популярное издание / Пер. с англ. Е.А.Кретова; Худож. В.Л.Фисенко. - М. : Медицина, 1990. - 240 с

Карр, Аллен. Единственный способ бросить курить навсегда [Текст] / Карр, Аллен ; Пер. с англ. - М. : Добрая книга, 2013. - 608 с.

Карр, Аллен. Курить уже не круто! Помогите ребенку избежать никотиновой ловушки [Текст]: комикс / Карр, Аллен, Хейли, Робин ; Пер. с англ. И.Тарасовой; Худож. С.Бьюмонт. - М. : Добрая книга, 2008. - 16 с.

Карр, Аллен. Легкий спосіб кинути курити [Текст]: популярне видання / Карр, Аллен ; Пер. с англ. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. - 192 с.

Кинг, Стивен. Кэрри [Текст]: роман, повести / King, Stepheh ; Пер. с англ. В.Каневского; Худож. А.А.Кудрявцев. - Х.: Фирма "Эспада", 1993. - 368 с. Корпорація "Кидайте курити"": Той, хто не вірить, що може кинути палити, глибоко помиляється, бо є нехай жорстокий, але дуже ефективний метод. Належить він однієї корпорації, що допомагає курцям позбутися залежності. Ви підписуєте з нею договір і з цього моменту, за словами її менеджера, ви не будете курити. Нісенітниця, скажете ви? Однак, спокусившись хоч на одну затяжку, хоч в самому потаємному місці земної кулі, Ви дізнаєтеся ціну своєму проступку, бо покарання буде невблаганно. Хочете спробувати?

Лоранский, Дмитрий Николаевич. Азбука здоровья [Текст]: книга для молодежи: Научно-популярное издание / Лоранский, Дмитрий Николаевич, Лукьянов, Владимир Сергеевич ; Худож. Г.О.Барабашинова. - М. : Медицина, 1990. - 176 с.

Мархелюк, Нина. Don't kill me, mom! [Текст] = Don't kill me, mom!: комплект из 3-х книг: Просвітницьке видання / Markheliouk, Nina. - Нью-Йорк : SOS PUBLISHING LLC, 2015. - 102 с.

Мархелюк, Нина. Не убивай меня, мама! [Текст] = Don't kill me, mom!: комплект из 3-х книг: Просветительское издание / Мархелюк, Нина. - Нью-Йорк : SOS PUBLISHING LLC, 2015. - 102 с.

Михайлов, Владимир Сергеевич. Выбираем здоровье [Текст]: научно-популярное издание / Михайлов, Владимир Сергеевич, Палько, Анатолий Степанович ; Худож. Г.Бойко, И.Шалито. - М. : Молодая гвардия, 1985. - 191 с.

Мороз, Алексий. Уроки трезвости [Текст] / Мороз, Алексий, Цыганков, Владимир Анатольевич. - М.; СПб. : Смирение, 2006. - 304 с.

Совместный труд православного священника Алексия Мороза и известного российского психотерапевта Владимира Цыганкова, эта книга посвящена практике преодоления алкогольной и табачной зависимости. Материалы, которые предлагаются читателю, получены в ходе многолетней работы Школы трезвения в Свято-Троицкой Александро-Невской лавре.

Психология зависимости [Текст]: хрестоматия: Научно-популярное издание / Сост. К.В.Сельченок. - Минск : Харвест, 2005. - 592 с.

Хахатун, Микола. Самый легкий способ бросить курить [Текст] / Хахатун, Микола. - СПб. : Невский проспект; Вектор, 2007. - 155 с.

Хлопець на всі 100% [Текст]: популярне видання / Укл. О.О.Зотов; Під ред. Є.Житник. - Харків : Школа, 2015. - 304 с.

Що цікаво знати хлопцю-підлітку? Як стати впевненим у собі, завжди бути у доброму гуморі, як без проблем спілкуватися з батьками? Як зорзумити дівчат, як стати своїм у будь-якій компанії? На ці й багато інших питань дає відповідь ця книга

Додаток 1

Міністерство охорони здоров'я України
спільно із сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень

Роз’яснення МОЗ України

МОЗ України роз'яснює основні положення змін до Закону: де саме буде заборонено курити, а де можна, як захистити своє право на чисте повітря, а також подає іншу важливу інформація про нове законодавство.

Основні положення змін до чинного законодавства такі:

- До чинного переліку місць, де курити заборонено і не може бути створено місць для куріння, додаються:

а) приміщення закладів ресторанного господарства;

б) приміщення об'єктів культурного призначення;

в) приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

г) стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів.

- Зроблено уточнення, що куріння заборонено не просто в закладах охорони здоров'я і освіти, а у їх приміщеннях та на території.

- Заборона куріння буде поширюватися не лише на спортивні майданчики, а і на приміщення та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту.

- Залишається чинною заборона куріння у ліфтах, таксофонах, під'їздах, пасажирському транспорті.

- Заборона поширюватиметься не лише на куріння тютюнових виробів, а й також на куріння електронних сигарет і кальянів.

- Курити лише у спеціально відведених для цього місцях можна буде у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, які не входять до означеного вище переліку. Тобто не може бути місць для куріння у закладах охорони здоров'я, закладах ресторанного господарства тощо, але вони можуть бути у готелях, гуртожитках, аеропортах тощо.

- З 16 грудня уточнено вимоги до спеціально відведених для куріння місць: до чинних вимог обладнання витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розміщення знаку та тексту "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!", додано вимогу про те, що сумарна площа місць для куріння не має перевищувати 10% загальної площі відповідної споруди чи приміщення. Звертаємо увагу, площа має бути МЕНШЕ 10%.

- Уточнено норми щодо фінансових санкцій до суб'єктів господарювання закладів ресторанного господарства. Розмір санкцій залишається незмінним (від 1000 до 10000 гривень), проте якщо наразі порушення полягає у невідведенні для осіб, які не курять, не менше ніж половини площі закладу, то з 16 грудня зміст порушення стає більш чітким, бо воно полягатиме у факті розміщення попільничок для куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства.

- Штрафи для фізичних осіб за куріння у заборонених місцях залишаються незмінними і їх визначено статтею 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - 51-170 гривень за перше протягом року порушення, 170-340 гривень - за друге і наступні порушення.

Найактуальніші запитання й відповіді, що стосуються нового Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів"

1. Чи заборона куріння охоплює всі громадські місця?

Зазвичай, під громадськими місцями в Україні розуміють всі місця масового скупчення людей. Проте закон обмежує куріння переважно у приміщеннях. Куріння за межами приміщень до 16 грудня 2012 року заборонено лише: а) на дитячих майданчиках; б) на спортивних майданчиках; в) у підземних переходах. З 16 грудня до зазначеного переліку додано: г) території закладів охорони здоров'я; д) території навчальних закладів; е) території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; є) стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів. На усі інші місця за межами приміщень заборона куріння не поширюється, навіть якщо такі місця люди вважають "громадськими". Тобто курити біля під'їзду або на вулиці законодавство дозволяє як до, так і після 16 грудня 2012 року.

- Де можна курити відвідувачам ресторанів, кафе, барів?

Вони можуть курити за межами приміщень кафе, барів, ресторанів. Тобто достатньо вийти на один крок з приміщення, або курити на території таких закладів за межами приміщень - на відкритих терасах, за столиками, що стоять не в приміщеннях тощо.

- У ресторані, який я відвідую, курять. Що мені робити?

Після 16 грудня 2012 року, якщо Ви виявите факт куріння у приміщенні ресторану, Ви маєте право попросити адміністрацію змусити курця припинити курити у приміщенні. Навіть якщо курець припинив курити, а тим більше, якщо ні, Ви маєте право зробити відповідний запис у книгу скарг, а потім написати письмову заяву у Державну інспекцію захисту прав споживачів (власників закладу може покарати лише цей орган). Також Ви маєте право звернутися до міліції, як і в інших випадках, коли щодо Вас здійснюється протизаконний акт насильства (вимушене вдихання токсичних речовин тютюнового диму через свідомі дії іншої особи реально є актом насильства проти Вашої особи). Але в такому випадку треба скаржитися не на заклад, а на фізичну особу курця, який у випадку куріння у приміщенні ресторану здійснює правопорушення, визначене Статтею 175-1 КУАП. Представник міліції має припинити правопорушення і скласти протокол, згідно з яким начальник відділення міліції визначить суму штрафу (на місці штраф не може бути сплачений).

- Що робити тим закладам ресторанного господарства, де відвідувачам пропонують куріння кальяну?

Чинна законодавча заборона куріння поширюється і на куріння кальяну, бо законодавчо визначено, що "куріння тютюнових виробів - це дії, що призводять до згорання тютюнових виробів, у результаті чого утворюється тютюновий дим, який виділяється в повітря та вдихається особою, яка їх курить", а факт фільтрації частки диму через воду не заперечує факту куріння тютюнових виробів. Проте, чинна з 16 грудня 2012 року редакція закону спеціально підкреслює заборону куріння кальяну. Тому з 16 грудня відвідувачі закладу ресторанного господарства можуть курити кальян лише за межами приміщень закладу.

- Якщо у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності мають бути місця для куріння, які охоплюють 10% їх площі, то чи поширюються ця норма на ресторани?

Ні, на дитячі садки, лікарні, ресторани та багато інших підприємств, установ і організацій ця норма не поширюється. Стаття 13 Закону №2899 (у редакції закону №4844) має частину другу і третю. Друга частина Статті 13 визначає перелік місць, де заборонено куріння, без можливості створення спеціальних місць для куріння. В цьому переліку є, серед іншого, приміщення закладів ресторанного господарства. Третя частина Статті 13 визначає перелік місць, де куріння заборонено, крім спеціально відведених для цього місць, причому сумарна площа таких місць не має перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди чи приміщення (тобто не 10%, а менше 10%, відповідно 0% площі для таких місць не буде порушенням закону). На заклади ресторанного господарства, а також дитячі садки, лікарні, та всі інші місця, перелічені у частині другій Статті 13, вимоги щодо місць для куріння не поширюються, бо там курити заборонено взагалі.

- Які норми щодо куріння діють у готелях, гуртожитках?

В готелях та аналогічних закладах можна відводити спеціальні місця для куріння, проте з виконанням усіх визначених законом вимог, в тому числі нової вимоги про те, що сумарна площа місць для куріння не має перевищувати 10% загальної площі споруди чи приміщення. Тобто куріння може бути дозволено у певних номерах або інших окремих приміщеннях, але загальна їх площа має бути МЕНШЕ 10% загальної площі готелю. При цьому не можна відводити під місця для куріння площі приміщень об'єктів культурного призначення або площі приміщень кафе, барів, ресторанів, які розташовані у готелі.

- Які правила діють щодо куріння в органах державної влади та місцевого самоврядування, інших державних установах?

До 16 грудня 2012 року у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ було дозволено створювати місця для куріння. З 16 грудня куріння у всіх приміщеннях (включаючи туалети, балкони тощо) повністю заборонено, але можна влаштовувати місця для куріння на території таких органів.

- Чи можна курити у приміщеннях сигарного клубу?

Якщо сигарний клуб зареєстрований як підприємство, установа або організація будь-якої форми власності, то вони можуть мати місце для куріння у своїх приміщеннях, але воно має займати МЕНШЕ 10% загальної площі. Якщо сигарний клуб юридично є закладом ресторанного господарства (визначення див. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0680-02), тобто є організаційно-структурною одиницею щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів, то куріння у його приміщеннях повністю заборонено, але на веранді клубу курити можна.

- Чи можна курити у приватних клубах, куди вхід дозволено лише за картками?

Якщо цей клуб юридично є приватною квартирою - курити там можна. Якщо ж це "підприємство, установа або організація будь-якої форми власності" - місце для куріння має займати не більше 10%. Якщо воно підпадає під визначення "заклад ресторанного господарства", то діє 100% заборона куріння у приміщенні і не має значення, чи пускають туди лише за клубними картками або за якимось іншим критерієм, чи ні.

Прес-служба МОЗ України

http://www.uozoda.if.net.ua/roz.html

Додаток 2

16-го грудня 2012року в Україні набув чинності Закон №4844 про повну заборону куріння в громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства.

За Законом України № 4844, з 16 грудня 2012 р. заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення та органів державної влади і місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках транспортних засобів. Відводити місця для куріння в цих місцях заборонено.

Штрафи за порушення для підприємців (фізичних та юридичних осіб) складають від 1000 грн. до 10 000 грн., а для фізичних осіб-курців - від 51 до 175 грн. У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!».

«Міністерство охорони здоров’я України виступило одним із ініціаторів цього Закону, який є ефективним інструментом захисту населення, особливо відвідувачів і працівників закладів ресторанного господарства, від негативного впливу тютюнового диму, - зазначила начальник управління громадського здоров’я МОЗ України Алла Григоренко під час прес-конференції щодо введення в дію Закону №4844. - Головна мета закону - знизити рівень захворюваності від хвороб, спричинених тютюнокурінням (рак легенів, інфаркти, інсульти, бронхіти)», - наголосила чиновниця.

Як зазначає Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я, головна мета Закону «це сприяти створенню умов для більш здорового перебування у приміщеннях як курців, так і некурців. Тому що при поширенні тютюнового диму його шкідливий вплив посилюється також для курця, він отримує більші концентрації диму, ніж при курінні на вулиці, тим більше, якщо курить не один».

На думку фахівців Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів подолання тютюнової епідемії є одним із пріоритетів державної політики. Тому Державна інспекція з питань захисту прав споживачів України усіляко сприяє реалізації закону №4844 щодо обмеження куріння у громадських місцях. Разом із громадськими організаціями інспекція контролюватимемо виконання закону, оскільки у неї для цього є як повноваження, так і ресурси.

Після закінчення прес-конференції представники Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів разом з представниками громадських організацій здійснили профілактичні візити до барів та ресторанів Києва з метою попередження порушень закону та інформування адміністрації закладів щодо відповідальності за можливі порушення.

А з січня 2013 року в Києві та 10 областях України розпочнеться моніторинг виконання Закону спільно із представниками інспекції, щоб підвищити рівень виконання Закону. «Але Закон буде дієвим, коли кожен із нас активно захищатиме свої права на бездимне середовище і здоров’я», - зауважила Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». На думку Андрія Скіпальського, голови правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя», «закон має пропрацювати мінімум півроку, щоб можна було його об’єктивно оцінювати. Адже тютюнові лобісти спробують «роздмухувати» окремі випадки закриття ресторанів та пояснювати це дією антитютюнового закону. Та ж здоров’я української нації не може бути об’єктом торгу», емоційно висловився активіст антитютюнового руху.

За даними ВООЗ, від викликаних пасивним курінням хвороб, у світі щорічно помирає 600 тисяч некурців, які вимушені дихати тютюновим димом. Щороку від тютюнового диму помирає понад 100 тис. українців, з них більш як 10 % – пасивні курці. Адже тютюновий дим, за даними ВООЗ, містить більше 4000 хімічних речовин, не менш 250 з яких є шкідливими, а більше 50 з них канцерогенні (для прикладу, ДДТ, ацетон, аміак, кадмій, миш’як). Пасивне куріння є причиною бронхітів, пневмонії, приступів астми, інфекцій середнього вуха, синдрому раптової смерті немовлят, серцево-судинних та неврологічних ускладнень тощо.

Захист людей від тютюнового диму - це одна з шести стратегій, які застосовує ВООЗ, щоб побороти поширеність куріння в світі. Україна - одна з країн, яка ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну і має виконувати міжнародні зобов’язання. Відповідно до статті 8 РКБТ країни повинні «захистити своїх громадян від впливу тютюнового диму на робочих місцях, у громадських приміщеннях і транспорті».

Незважаючи на певне зростання тривалості життя в Україні, висока смертність через неінфекційні захворювання, спричинені тютюнокурінням, посилює демографічну кризу. Тому звільнення робочих та громадських місць від куріння в Україні сприятиме виходу із демографічної кризи та поліпшить здоров’я нації.

Нагадаємо, що Україна ратифікувала Конвенцію в 2006 році і тому вільні від тютюнового диму кафе, бари і ресторани це також і виконання міжнародних зобов’язань Україною, а також крок до цивілізованого суспільства. Більшість європейських країн повністю відмовилася від куріння в приміщеннях ресторанів, кафе та барів, зокрема це: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія. Італія, Туреччина, Болгарія.

Дослідження КМІС вказують на те, що 84% українців підтримують ідею Закону відмови від куріння всередині більшості громадських приміщень, включно з усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами, ресторанами та барами. Київський міський центр здоров’я, очолюваний головним лікарем Отто Стойкою, також сподівається на усвідомлення мешканцями столиці важливості кроку до забезпечення бездимного середовища.

Довідка:

Нікотин - основна речовина тютюнового диму, яка порушує нормальну роботу головного мозку курця. Він викликає таку ж саму залежність, як і «важкі» наркотики – героїн та кокаїн.

В столиці щороку від захворювань, викликаних курінням помирають понад 6000 осіб. Це близько 20% від загальної смертності серед мешканців міста.

Незважаючи на певне зростання тривалості життя в Україні, висока смертність через захворювання, спричинені тютюнокурінням, посилює демографічну кризу. Тому звільнення робочих та громадських місць від куріння не лише поліпшить здоров’я нації, а й сприятиме виходу із демографічної кризи.

За даними ВООЗ, від викликаних пасивним курінням хвороб, у світі щорічно помирає 600 тисяч некурців, які вимушені дихати тютюновим димом. Щороку від тютюнового диму йдуть з життя понад 100 тис. українців. Більш як 10% з них – «пасивні курці».

Докладніше на : www.kiev.ukrstat.gov.ua/Docs/13381.doc

Додаток 3

КОРИСНІ ПОРАДИ:

Чотири простих кроки для виконання закону або

Як змусити інших дотримуватися «бездимного закону

Отож, якщо ви попали в заклад громадського харчування, де курять сигарети, кальяни, електронні сигарети, або де розміщено попільнички (а значить існують умови для куріння), вам необхідно виконати декілька простих кроків.

Найперше, що на мою думку треба зробити, це викликати адміністратора закладу та поцікавитись, чи знає він про існування закону, який забороняє куріння в закладах ресторанного господарства та розміщення в них попільничок, а також про те, що за його порушення передбачено штрафи від 1000 грн. до 10000 грн. (Закон Україн «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»).

Розумний адміністратор при цьому одразу вживе заходів, щоб припинити куріння інших відвідувачів та прибере попільнички.

Якщо ж це не допомогло, і сусіди по приміщенню продовжують на вас диміти, другим кроком може бути інформування курців про заборону куріння, а також про штрафи у розмірах від 51 грн. до 340 грн. (ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення), і про ваш намір, у разі неприпинення куріння, викликати міліцію.

Якщо ж і це не спрацювало, то третій крок, - це дзвінок до міліції на лінію 102 та інформування про порушення закону. Черговому необхідно повідомити про адміністративне правопорушення (статтю кодексу див. вище), назву закладу, його адресу, та в чому суть порушення.

Далі можете взяти собі чашечку кави та спостерігати за розвитком подій - на ваш

виклик має приїхати наряд міліції та скласти на порушника протокол.

Ну і останній, четвертий крок, - це направлення скарги до Інспекції з питань захисту прав споживачів. Адже головне для нас - змусити саме заклади харчування виконувати норми закону.

Для того, щоб поскаржитись, необхідно дізнатись в кутку споживача форму (ФО-П, ТОВ тощо) та назву суб’єкту господарювання (зазвичай вона відрізняється від напису на вивісці закладу), фактичну та, бажано, юридичну адресу.

Вписавши зібрану інформацію до скарги, приклад якої можете скачати з сайту у форматах DOC або PDF, сміливо відправляйте її поштою до Інспекції з питань захисту прав споживачів у вашому місті (області) та через місяць чекайте на відповідь.

Найголовніше, що треба усвідомити - це те, що виконання чи невиконання будь-якого закону, навіть найкращого, залежить виключно від нас з вами! http://www.bogdanovich.eu/3991

Міжнародний день відмови від паління

Н арешті боротьба з цією згубною звичкою набуває цілком конкретних обрисів, адже ще буквально кілька десятиліть тому не можна було просунутися далі простих слів. Виною цьому було практично непробивне лобі тютюнових виробників і їх елементарна жадібність.

За даними проекту DilovaMova.com, дуже символічно, що Міжнародний день відмови від паління своїми витоками сягає к Американській землі, континенту, з якого і почалося це тотальне горе - звички тютюнокуріння.

У далекому 1977-му році цей день, вивчивши сумну статистику по цій темі, встановило онкологічне співтовариство Сполучених Штатів Америки. Було запропоновано відзначати його щорічно в кожен третій четвер місяця листопада. Незабаром до цієї корисної ініціативи стали приєднуватися у всьому світі. А пізніше, в 1988-му році, за пропозицією Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (резолюцією № WHA 42.19) виник молодший брат цього Міжнародного дня - Всесвітній день без тютюну, який зараз відзначається 31-го травня.

Статистика ВООЗ дуже сумна. Епідемія тютюнопаління в XX-му столітті забрала з життя понад 100-о мільйонів чоловік. У XXI-му столітті ця цифра може вирости на порядок. Близько 63-х % всіх смертей на землі відбувається через неінфекційні захворювання. Тютюнопаління в цій страшній статистиці займає стійку позицію лідера.

Метою Дня відмови від паління є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Це включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства і в першу чергу в середовищі лікарів і медичного персоналу. Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців. Завдяки хорошій обізнаності населення про шкоду куріння для здоров’я та доступних методах позбавлення від цієї шкідливої звички багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності.

Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, а так само наслідки інформаційної протидії з боку тютюнових компаній. У зв’язку з цим ВООЗ та ряд міжнародних громадських та медичних організацій, пропонують урядам країн, що приєднуються до цієї боротьби захищати політику своєї суспільної охорони здоров’я від будь-яких інтересів тютюнової промисловості, прийняття податкових і цінових заходів по скороченню попиту на тютюнові вироби, законодавчий захист своїх співгромадян від впливу тютюнового диму. Крім того пропонуються прямі державні регуляторні дії з контролю над складом тютюнових виробів і їх публічного оприлюднення. Заходи з регулювання маркування та упаковки тютюнових виробів, з метою попередження людей про небезпеку цієї шкідливої звички. Заборона стимулювання продажів і реклами, а також можливості спонсорства тютюнових компаній. Повсюдне надання кваліфікованої допомоги тим, хто вирішив позбутися від цієї шкідливої звички.

В 2017 році Міжнародний день відмови від паління припадає на 16 листопада.

http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=300

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://vechirniykiev.com.ua/ - сайт газети «Вечірній Київ»

https://day.kyiv.ua - сайт журналу «День»

http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://www.silskivisti.kiev.ua - сайт газети «Сільські вісті»

http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»

http://www.ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

http://www.http://kreschatic.kiev.ua - сайт газети «Хрещатик»

http://lib.if.ua/news/1401203983.html Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

http://library-sumy.com/content/news/5/702/ Акція «Життя без паління». До Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням.

https://pogliad.ua/ru/news/world/31-travnya-v-usomu-sviti-vidznachayut-den-borotbi-z-tyutyunopalinnyam-296918

http://kpi.ua/820-15 Міжнародний день некуріння. Про шкідливість

http://ronmb.org.ua/articles/vsesvitniy-den-borotbi-z-tyutyunopalinnyam-2.html

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ

https://vindaily.info/sohodni-vsesvitniy-den-bez-tyutyunu-abo-borotby-z-tyutyunopalinnyam.html Всесвітній день без тютюну або боротьби з тютюнопалінням

http://www.adventist.org.ua/news_kk_kiev2013den_borotby_tiutiun.html   Церква долучилася до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням

Бібліограф –укладач: Наталя Фоміна

Інформаційне наповнення бази: Тетяна Мілашенко

Редактор: Наталя Качановська

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ